28e JAARGANG ZATERDAG 27 FEBRUARI 1937 No. 23 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. VERGOEDING VOOR „GOODWILL" BIJ ASSOCIATIE I rJ LI Bertels1 Opfokvoeder ZIJN KLEINE MEISJE. ADMINISTRATIE- EN BOERDERIJ DDI ACTIMr7AVCM ibehoeft niet te worden gezegd' Waar in NoorU-IIolland tcgènwoor- DlLAMIINuZAKlN. Het hoogtepunt van dien avond was een dig zeer veel tuinbouwproducten wor- ■WIERINGER COURANT MIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. Spreekuren IEDEREN DINSDAG H.-HOEF CAFE KOK 10—4 UUR. SPREEKUREN DEN HELDER Loodsgr. 40, iederen MAANDAG en DONDERDAG 9f/23*/2 uur. Lage, vaste tarieven. door Mr. J. H. van Doorne Advocaat en Belastingconsulent. 29. Het is normaal en volkomen billijk dat, in dien iemand zich in een zaak „inkoopt", hij een zeker bedrag betaalt, voor den „goodwill" welke die zaak heeft. Immers anderen heb ben de zaak gemaakt, tot wat zij op het mo ment van intreden van den nieuwen vennoot is, zij heeft een naam verkregen, er heeft in den loop der jaren zich een uitgebreide cliën- tèl gevormd, en in den vervolge zal de nieuwe vennoot daarvan nu ook de vruchten gaan plukken. Zeker, hij brengt zijn kennis en werkkracht in, maar het is hem toch zeker heel veel waard, dat hij deze niet op goed geluk en op eigen houtje kan gaan trachten te exploiteeren, maar dat hij deze dadelijk kan dienstbaar maken aan een bestaande zaak, zoodat hij onmiddellijk de vruchten gaat plukken die hij anders wellicht eerst over een tijdsverloop van vijf of tien jaar zou hebben kunnen plukken, nadat hij in dien tijd een eigen „goodwill" gekweekt had. Het intreden van een nieuwen deelgenoot in een zaak zal tot onmiddellijk gevolg heb ben dat, om het maar eens heel begrijpelijk te zeggen, de spoeling dunner wordt voor de ouden firmanten. De nieuwe betaalt een ze ker bedrag voor zijn „inkoop", maar deze heeft tengevolge dat hij gaat mee-deelen. Het is natuurlijk zeer wel mogelijk dat de intrede van den nieuwen firmant dadelijk een gunstigen invloed op het winstcijfer heeft, maar doorgaans treedt dit verschijnsel toch niet zoo maar een, twee, drie op. Het kan ook voorkomen dat twee zaken v/orden gecombineerd is de eene aanmerke lijk grooter dan de andere, dan is het even eens volkomen begrijpelijk dat de inbrenger van de kleinere zaak voor den goodwill van de grootere, welke hij thans deelachtig wordt, een zeker bedrag betaalt. WELK GEVOLG HEEFT ASSOCIATIE VOOR DE INKOMSTENBELASTING Twee vragen doen zich nu voor met betrek king tot de inkomstenbelasting indien een dergelijke associatie of combinatie plaats vindt. En het is naar aanleiding van een juist gepubliceerd arrest van den Hoogen Raad, dat wij hier eens een en ander over vertellen. De eerste vraag dan is, of bij intreding van een vennoot in een bestaande zaak, of bij combinatie van twee bestaande zaken, geacht UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTE Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 moet worden dat een nieuwe bron van inko men is ontstaan. Vóór de wijziging van art. 14 der wet I. B. in 1922 was daaromtrent geen twijfel iedere verandering van winst- verdeeling had het ontstaan van een nieuwe bron van inkomen tengevolge. Maar daar van deze grovelijk misbruik werd gemaakt, i zoodra iemand een goed jaar had gehad zorgde hij als de drommel er een compagnon natuurlijk vaak in schijn, bij te krijgen, waar door de oude bron, dus de groote winst, werd uitgeschakeld voor de belastingheffing) de Minister wel zoo wijs om die er uit te lichten. De vraag die thans dus van belang is om daaraan te toetsen of art. 14 der wet van toepassing is, is deze, of er verandering is gekomen in de bron, dan wel in de op brengst. Voor een advocaat is niet bron van inkomen zijn voor 100% aanspraak kunnen maken op de opbrengst van zijn praktijk, maar het uitoefenen van die praktijk in een bepaalde plaats. Verandert die plaats, dan verplaatst zich zijn bron, en in dat geval neemt de jurispx-udentie aan dat er nieuwe bron van inkomen ontstaat. Een landbouwer die elders een nieuw bedi'ijf begint, een nota ris die een andere standplaats krijgt, een commissionair en effecten die een ander kantoor opent, een advocaat of dokter diq zich elders vestigt, zij allen worden aangemerkt als een nieuwe bron van inkomen te hebben verkregen, zoodat met de opbrengst van hun bedrijf of beroep vóór die wijziging geen re kening meer wordt gehouden, maar ingevol ge genoemd art. 14 begrooting plaats vindt van de opbrengst der nieuwe bron. In het geval, waarop het arrest van den Hoogen Raad betrekking heeft, beti-of het een advocaat, die zich met een ander geassocieerd had, en daar zijn praktijk beduidend grooter was dan die van collega, daarvoor een zekere „goodwill" had bedongen. De Raad van Bei-oep had ten aanzien van de beweerde bronveran dering beslist „dat door de ossociaties" niet een nieuwe bron van inkomen is ontstaan, aangezien belanghebbendes bron van inko men vóór de associatie was het uitoefenen van de rechtspraktijk te X. en zulks ook na de associatie het geval was dat het gezamen lijk uitoefenen dier praktijk1 en de tenaanzien daarvan getroffen regeling slechts beïnvloedt de opbrengst, welke die praktijk voortaan voor appellant zal hebben doch geen veraixde- ring brengt in appellant's beroep of bedrijf." De Hooge Raad bevestigde deze uitspraak met er op te wijzen dat appellant zijn beroep als advocaat niet had gestaakt, en door 'n an der vervangen doch hetzelfde beroep bleef uitoefenen en daarmede dezelfde bron van inkomen, bleef behouden als tevoren. Voor Zoojuist nog zon. Nu weer regen. Straks mis schien sneeuw. Echt weer om kou te vatten. Neem hij de eerste verkoudheids- verschijnselen HOE HET PRINSELIJK PAAR TE KRYNICA GENOOT. Dagen van sport en avonden van jolijt. DE POPULAIRE GASTEN VAN HOTEL PATRIA. Het skieën was de geliefde bezigheid van het Prinselijk paar. Spoedig waren de Prins en de Prinses op dreef en na enkele dagen golden zij als voortreffelijke sportmenschen. Gemaskerd bal. 's Avonds waren er meermalen danssoirées, met een orkest dat speciaal uit Krakau was ontboden. De groote zaal van Patriahotel baadde dan in het schitterend licht van de prachtige luchters. Een select gezelschap vul de dan de groote zaal. Prinses Juliana. in keurig avondtoilet met een' fonkelend diadeem en andere kostbare juweélen, was dan als een spi-ookjespi'inses Velen dongen naar de eer, aan haar te wor den vooi'gesteld, evenals aan Prins Berhard, wiens gulle glimlach spreekwoordelijk is ge worden. Het was steeds een aangrijpend oogenblik, wanneer het orkest het Wilhelmus speelde. Het Poolsche nationale lied werd bij het eind van de soirée uitgevoerd. Een van de laatste dagen voor het vertrek wei'd een groot gemaskerd bal gehouden. Bijna alle in het hotel aanwezige gasten wa ren verkleed. De Prinses droeg een licht cos- tuum en wondermooie haarvlechten. Prins Bernhard was een Bohemer. Jan Kiepura was verkleed als apache. Hij droeg een broek van lompen en een vuurrooden halsdoek Martha zoover die deel der uitspraak betreft, was dit1 Eggertli was als zijn vi'ouw in het rood ge- dus geheel in den lijn der bestaande juris- kleed. prudentie. op speciaal verzoek der Prinses I Op speciaal verzoek der Prinses ving het (Wordt vervolgd), programma aan met zang van Kiepura en Mar heeren van het Prinselijk gevolg waren door dans van Prinses Juliana met Jan Kiepura en van Prins Bernhard met Martha Eggerth. De uitbundige feest- en jubelstemming be reikte het toppunt, toen Kiepura en Martha Eggerth daarna enkele Weensche liederen zongen in koor begeleid door de aanwezige gasten, waarbij de Prins en de Prinses zich niet onbetuigd lieten. Het was een dol-amu santé avond, die bij allen' een onvergetelijke herinnering heeft nagelaten. Wanneer het weder overdag minder gunstig was, speelden de Prinses en de Prins niet zel den pingpong met Kiepura en zijn vrouw. De vier spelers waren ongeveer van gelijke kracht. Kiepura had uit verschillende Europeesche hoofdsteden alle films, die betrekking had den op de bruiloft van het Prinselijk paar, naar Krynica doen komen. In een als bios coop ingerichte zaal van zijn hotel werden ze voor de Prinses en en den Prins vertoond. Het Prinselijk paar was te Krynica spoedig buitengewoon populair door zijn grooten le venslust en zijn vroolijkheid. Ook wegens zijn voorliefde en bekwaamheid voor wintersport werden het door allen geacht eix gewaardeerd. Krynica juicht. Op den dag van het vertrek uit Krynica heeft een vertegenwoordiger der stad aan het Prinselijk paar een uit hout gesneden beeld geschonken, Prinses Juliana en haar gemaal cp ski's voorstellende. Houtsnijkunst is n.1. in deze streek sedert oeroude tijden een natio nale kunst. Dien dag was gansch Krynica op de been. Het Patria-hotel bevindt zich aan het einde van de stad in een heerlijk berglandschap. Op gewone dagen is het daar in dezen tijd 's morgens om acht uur tamelijk eenzaam, doch dien dag was de breede weg vol belang stellenden. Er waren niet alleen gasten, ook menschen uit alle standen der bevolking. De weg was afgezet met honderdeir school kinderen. Toen de hooge gasten uit hun hotel te voorschijn kwamen, werden zij luide toegejuicht. Op hun auto had men intusschen bloemexx gestrooid. Zelfs aan de wielen wa ren bloemen gehecht. Gelukkig en stralend van vreugde namen de Prinses en de Prins in den wagen plaats. Een luid hoera klonk in de ijle, kille morgen lucht, toen de hooge gasten wegreden, min zaam groetend. Langs den weg met met zak doeken, hoeden en petten voortdurend ge wuifd. Zooiets had men in Krynica nog nooit beleefd. Nederland en Polen. Krynica heeft zeer veel te danken aan het wecierlandsche Prinselijk Paar. Reeds thans komen uit alle oorden van Polen en uit hét buitenland tal van bezoekers toe, die vroeger de streek niet kenden. Het bezoek van Prin ses Juliana en Prins Bernhard is voor geheel Polen een nationale zaak geworden. Ook de Maak er goede legsters van door ze te voederen met Vraag bij Uw leverancier Bertels' Oliefabrieken N.V. A'dam FEUILLETON. ROMAN NAAR HET ENGBL6CH. „Stockley Waarom naar Stockley Dat is een voorstad, nietwaar En ik dacht dat voor steden. „Een uitvinding zijn van den Booze Dat zijn ze ook. Maar op dit oogenblik schijnt zoo'n voorstad de plaats te zijn waar een mooi stuk werk kan worden gedaan en het is mijn bedoeling dit werk aan jou toe te ver trouwen, Rosa." Een glimlach speelde om zijn goed gevormd- de maar wreede lippen, die onder zijn zwarte snor zichtbaar bleven. Hij boog zich een wei nig in haar richting, haar met zijn onweer- staanbaren blik diep in de oogen kijkend. Zij bewoog haar handen weer onrustig heen en weet, ze draaide haar hoofd zooals een be vreesd dier doet wanneer een slang het be gint te biologeeren maar na een kort oogen blik was ze zichzelf weer meester, ging rustig op haar stoel zitten en liet den langen man tel van haar schouders glijden, zoodat haar kostbaar avondtoilet zichtbaar werd. „Wat is het voor werk vroeg ze, na een lange pauze, „toch niethet spoor volgen vanZe brak plotseling den af, terwijl alle kleur uit haar gezicht verdween. „Je bent veel te vreesachtig, beste kind," lachte Mr. Müller. „Maak je maar niet onge rust, met wat ik nu van je vraag zul je nie mand kwaad doen. Het gaat er alleen maar om een rechtmatig eigenaar zijn eigendom terug te bezorgenen in dit geval ben ik N.V. Centraal Administratiekantoorma^i m hun eigen hotel hooide. UtrechtAmsterdamGoriiichemGoes-Soest Kiepura zong Recondite uit Tosca, Hoofdkantoor Trans 15, Utrecht Tel. 11871 Dir. Mr. J. H. VAN DOORNE. tha Eggerth, die men beide voor de eerste elk geacht. Voor allerlei bijzonderheden, die j ze ons over Nederland mededeelden, hebben O sele- zij de Polen ons land beter leeren kennen, mio en Ayayay. Zijn vrouw di'oeg daarna Hongaarsche liederen voor en Frühlingsstim-1 men walzer van Johann Strauss. Dat beiden uitbundig werden toegejuicht, Veevoedering v.m Tuinbouwproducten de rechtmatige eigenaar." „Dus het is geenwerkvoor de Hei lige „Het is werk voor mij," viel de man haar scherp in de rede. „Het is een particuliere aangelegenheid, dat wil zeggen, voornamelijk particulier, want....'" voegde hij er aan toe, terwijl hij haar onderzoekend aankeek, „want deze zaak is niet voor mij alleen van belang.' Hij hield de oogen vap het meisje vast met zijn scherpen en doorborenden blik, de kleur kwam weer op haar wangen terug draaide haar hoofd weer met die onrustige j beweging van een vreesachtig dier, dat zich in den ban van een reptiel gevangen voelt. Ten slotte zei ze aarzelend „Dandenk ik.dat ik moet doen.wat U wenscht.' „Natuurlijk moet je doen wat ik wensch.' De koude beslistheid waarmede deze woor den door de muzikale stem gesproken werden, schenen hun gebiedende kracht nog te ver- hoogen. Rosa huiverde. Ze trok haar mantel v/eer om zich heen en haar stem beefde toen ze zei„Vertelt U me dan maar wat ik voor U doen moet. Ik wil het dan maar liefst zoo gauw mogelijk weten." Er klonk een toon van onzekerheid in haar v/oorden die den man niet ontging hij keek haar nog scherper aan dan te voren. „Je wordt het werk toch niet moe Iets in zijn stem, een ook haar nog onbekende klank van meedoogelooze onverzettelijkheid, deed haar rechtop zitten in haar stoel. Alle teekenen van angst en verwarring waren eensklaps uit haar gezicht verdwenen. Nie mand die dezen ijver en opgelegde belang stelling had gezien, zou hebben vermoed dat een huivering van doodsangst dooi' de diep ten van haar ziel voer, dat alleen langdurige oefening in zelfbeheersching het haar moge lijk maakte geen spoor van vrees te laten blij ken. „Het werk moe zei ze, met een stem even koud en beslist als dezijneze voelde zich i: op dat oogenblik als een voortreffelijk too- neelspeelster en deed haar woorden van een allerliefst lachje vergezeld gaan.„het idee alleen Ik ben vanavond moe, ik ben den heelen dag in touw geweest, ik moet allerlei maatschappelijke verplichtingen naloopen en ben voortdurend bezig, dan met het een en ander. Alleen mijn lichaam is maar moe. Müller haalde de schouders op. „Des te beter," was zijn koel antwoord. „Och ja, ik mag er ook wel aan denken, dat je ten slotte maar een vrouw bent, al ben je phy- siek prachtig in orde, en zoolang je alleen maar lichamelijk vermoeid bent er kwam een vreemd lachje op zijn gezicht is de zaak van geen belang. Maar die het werk-zelf moe zijn.Hij hield plotseling op en keek haar weer recht en diep in de oogen, maar er was ook ditmaal geen spoor van vrees in. „We begrijpen elkaar", zei ze, weer met dat allerliefste glimlachje en met een sprekend en humoristisch handgebaar. „U kunt nade re explicatie sparen. Oom Sebastiaan. Vertelt U me maar eens precies wat of U met me voorhebt in diè schoone voorstad en laat U me dan naar huis gaan, want ik verlang naar mijn mandje." „Kijk eens hier. Je bent mijn nichtje en wilt graag wat meer weten van het Engelsche familieleven. Ik, met mijn diplomatieke po sitie en vooral met mijn drukke bezigheden op het oogenblik, ben niet in staat je begelei der daarbij te zijn, zooals ik dat wel graag zou willen. Je wil een „home" hebben, waar je het stadsleven kunt combineeren, daarom zoeken we buiten Londen wat we hebben moeten. Kun je me volgen „Uitstekend, oom Sebastiaan." „Iemand met wien ik in de city heb ken nis gemaakt, een zekere Mr.' Standsdale, de laatste uit een goede, oude familie, woont samen met een zuster in Stockley. Ze zullen blij zijn om jou als betalende logé te hebben, zijn. Ze gaat daar in huis, doet- zich zoo lief voor als 't maar kan en steelt het hart van de oudere dame, de zuster van Mr. Stands dale Ze woont heel intiem met haar" en met grooten nadruk „zij komt op de hoogte van alle bijzonderheden van elk lid van de familie." „Zijn er dan véél familieleden vroeg Rosa verwonderd. „Mr. Standsdale ^n zijn zuster wonen bij elkaar. Een andere zuster is sedert kort in betrekking erg tegen haar zin van haar broer, maar dat is niet van belang. Over die zuster spreken we straks nog.Maar er was nog een zuster, ze was een aantal jaren jon ger hij aarzelde een ondeelbaar oogen blik en wendde thans zijn oogen van haar gezicht afdie is dood, tenminste, ik heb goede reden om te veronderstellen dat dit het geval is. Onze wegen hebben elkaar vroeger gekruist. Zij had een juweel in haar bezit, dat ik, het koste wat het wil, vinden moet. En ik kan maar niet op het spoor komen. „Omstandigheden. hij zweeg zoo lang dat zijn nichtje hem verrast aankeek, „omstan digheden hebben het mij moeilijk gemaakt om me voldoende op de hoogte te stellen waar dat sieraad gebleven is en wat er eigenlijk van de jongste zuster van de Standales gewor den is. Nu zorg jij dat ik alles te weten kom omtrent die zuster en over alles wat ze be zeten heeft. Maar je moet die lui zoo aan pakken dat ze er zelf niet het flauwste besef van hebben dat ze hun familiegeheimen voor je op een presenteerblaadje leggen. Begrijp je me „Ia begrijp U. Alleen één ding is me niet duidelijk. Veronderstelt U dat het sieraad in het bezit van de Standales is „Ik weet absoluut niet waar het is" ant woordde hij op geprikkelden toon. „Als ik iets met zekerheid wist, dan was ik zoo goed als zeker ook in staat het ding in handen te krij- den verhandeld bestemd om als vee voeder te dienen zooals kool, aardap pelen enz. meenen wij er goed aan te doen, de veehouders er weer eens op te wijzen, dat er gelegenheid bestaat tot het verkrijgen van gratis advies. Met de aankoop van deze voedermid delen heeft men veelal de bedoeling uit te sparen op de krachtvoer-reke- ning. Dikwijls is dit wel mogelijk, mits daarnaast een bijpassende krachtvoer combinatie wordt gevoerd. Waar zeer vele veehouders deze voedermiddelen weinig of nooit hebben gevoerd, is het zeer waarschijnlijk dat hierbij wel eens fouten gemaakt zullen worden. Het is zelfs niet onwaarschijnlijk, dat het wel eens voor kan komen, dat men met het voeren van deze voeder- middelen waarbij niet passend kracht voer wordt gevoerd, wel eens het te genovergestelde doel bereikt, dan men zich voor oogen gesteld had te be reiken. Wij kunnen een ieder dan ook sterk aanbevelen zich tot het V..B. te wenden. Gaarne zullen wij ook steeds de erva ringen uit de praktijk vernemen, wel ke men lieeft opgedaan. Zoo zullen wij o.a. gaarne de eventueele ervaringen vernemen welke men heeft opgedaan met het voeren van tulpen, kool (witte, gele, roode,) pastinaak, roode bieten, van slaboonen, en andere tuinbouw producten. Gaarne zullen wij dan vernemen de samenstelling van het rantsoen, dus hoeveelheid kool enz. aan welk soort vee deze vervoerd zijn, ervaringen om trent invloed Kg. melk, vetgehalte, ont lasting ,diarrhee), conditie, smaak dige bemoeial een spaak in het wiel gestoken heeft." „Wie is dat „Sir Giles Tredman. En nu komen we tege lijk aan de tweede zuster. Die is bij hem in betrekking om voor het kleine meisje te zor gen dat hij tot zich genomen heeft. Dat meis je was bij de zuster van de Standsdales toen die stierf. Dat wil zeggen ik weet niet met absolute zekerheid of ze dood is, in elk ge valtoen ze verongelukte. Die Tredman is er ook bij geweest. Achter bijzonderheden kan ik door allerlei bijzonderhedeix niet komen. Dat werkje moet je ook maar voor me op knappen. Je krijgt den draad aan twee kan ten in handen. In Stockley moet je zooveel mogelijk zien gewaar te worden omtrent die zuster en ontdekken of zij daar iets van dat juweel weten. Het zal je bovendien niet veel moeite kosten om in contact te komen met de zuster die bij sir Giles in betrekking is en zoo met het kind zelf. Je bent er geknipt voor om zoo'n onnoozel schaap in te palmen en uit te hooren. Ik weet niet zeker, of het haar kind is, maar het lijkt mij wel zeer waarschijnlijk en als dat zoo is, is het ook lang niet onmo gelijk dat het juweel in het bezit van het kind is gekomen en onder de hoede van dien Tredman is. Maar in elk gevalje hebt nu houvast genoeg, om je nasporingen te be ginnen. Ik reken op je." „Verlangt U dat ik het juweel steel?" „Als het niet anders kan, ja", klonk het droog. „Hoe ziet het er uit Is het veel waard (Wordt vervolgd.) Mijn nichtje is blij om die logé te mogen gen. Het eenige dat ik weet is dat een ellen- IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1