TflNDH. INRICHTING GEHEELE 6EBITIEN130, 28e JAARGANG DINSDAG MAART 1937 No. 2? NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQEN EN OMSTREKEN ZIJN KLEINE MEISJE. N.V. „WAC0" AUTOBUSDIENSTEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9 Va1 uur. Met garantie. Trekken inbegrepen. Consult kosteloos. UITGEVER BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intércomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 HET PUBLICEEREN VAN RADIOPROGRAMMA'S IN DE KRANT. Kamerlid informeert naar over eenkomst tusschen het Centraal bureau voor den omroep en de Nederlandsche dagbladpers. INGRIJPEN VAN REGEERING IN CONCURRENTIESTRIJD De heer Westerman heeft de volgende vra gen gesteld aan den minister van Binnen- landsche Zaken 1. Kan de minister mededeelen of het juist is, dat het centraal bureau voor den omroep een overeenkomst met de Nederland sche dagbladpers heeft aangegaan in zake het publiceeren der radio-programma's in de dagbladen en op grond van deze overeenkomst aan de niet bij de Nederlandsche dagbladpers aangesloten nieuwsbladen hierna zonder mee aan te duiden als „nieuwsbladen" bij aangeteekend schrijven heeft verboden radio programma's te publiceeren, als gevolg waar van aan een belangrijke groep van bladen, verspreid over geheel Nederland, door ge noemd bureau als uitvoerder van een overeen komst met de concurrenten dezer bladen groo te schade wordt toegebracht 2. Is het juist, dat de minister zijn bemid deling heeft verleend voor het tot stand ko inen van dit convenant 3. Kan de minister voorts mededeelen, of het juist is, dat de dagbladpers aan de om roeporganisaties bepaalde concessies heeft gedaan op advertentiegebied, in ruil waarvoor aan de dagbladen het alleen-publicatierecht van radio-programma's werd afgestaan 4. Indien en een ander inderdaad juist is, is de minister dan niet van meening, dat hij zij het onbewust zijn invloed heeft doen gelden in een concurrentiestrijd tusschen de dagbladpers en de nieuwsbladen 5. Is de minister niet van meening, dat het geen regeeringstaak kan zijn in te grijpen ten voor- of nadeele van een bepaalde groep in den concurrentiestrijd tusschen dag nieuwsbladen 6. Acht de minister het tegenover de nieuwsbladen billijk, dat hun op deze wijze abonné's worden ontnomen, aangezien velen, die zich uit hoofde van de kosten niet op een radio-programma kunnen abonneeren, voort aan aan een dagblad de voorkeur geven 7. Is de minister, indien vraag II bevesti gend moet worden beantwoord, bereid even- FE UILLETON. ROMAN NAAR HET ENAELSOH. 24.) Rosa hoorde de woorden, maar de beteeke- nis drong ter nauwernood tot haar door, want in haar oor klonk een andere stem, een diepe mannenstem „onze wegen hebben elkaar vroeger gekruist.'' Was de vrouw, waar hij van sprak, Tiny Standsdale geweest En als zij inderdaad gestorven was, waar was dan het juweel dat hij zoo vurig verlangde te bezjt- ten En zou dit kind, Sylvia Burnett, dat zoo op de jonge zuster van de Stansdales leek, haar kind zijn Rosa kon niet nalaten in deze richting verder te denken, terwijl Marion doorbabbelde over het verleden, over Tiny, over dierbare herinneringen uit het ouderlijke huis en langzamerhand namen de woelende gedachten van het meisje den vorm aan van een vast besluit. „Het is mogelijk, dat het allemaal fantasie is," zei ze in zich zelf. „Maar daar staat tegen over dat er een kans in zit, die ik niet mag verwaarloozen en daarom zal ik die kans niet voorbij laten gaan. Ik moet er achter komen waar dat juweel is, dat mijn edele oom in handen wil krijgen en als hij het noodig heeft, moet ik wel zorgen dat hij het krijgt." Zij was alleen op haar slaapkamer toen ze tot deze slotsom kwam zij haalde de schou ders op, bekeek zichzelf in den spiegel en lachte cynisch. „Ten slotte heb ik altijd in allerlei intriges gezeten ik versta het vak Waarom moet ik mijn eigen kansen bederven, alleen omdat een onbelangrijke dokter mij aangekeken heeft eens zijn bemiddeling te verleenen voor het tot stand komen van een vergelijk tusschen omroepvereenigingen en nieuwsbladen tenein de de eenzijdige bevoordeeling van de dag bladen, door bemiddeling van den minister bewerkstelligd, ongedaan te maken Wij hebben onze lezers reeds mededeeling gedaan over deze Radioprogramma-kwestie. Inderdaad is het de dagbladen natuurlijk te doen om op deze manier abonné's te winnen immers men ontzag zich niet het radiopro gramma uit ons blad uit te knippen en naai de controle der omroepcommissie te zenden, om ons op deze manier uit te sluiten. Wij vertrouwen op de steun van onze abon né's zich juist door deze daad niet door een dagblad te laten verlokken abonné op zulk een blad te worden. Zooals reeds is gezegd wordt krachtig ge werkt om ook weer voor onze bladen het recht te verkrijgen radioprogramma's te kun nen plaatsen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Contingenteeriiig van suiker. Wordt binnenkort opgeheven. Naar men meldt zullen de eontingen teeringen van ruw- en van witsuiker binnen korten tijd worden opgeheven. Door dolksteek doodelijk gewond. .longeman gaat in drift een huisgenoot te lijf. Zaterdagmiddag om drie uur heeft zich te Hoofddorp een drama afge speeld, waarvan een 45-jarige man het slachtoffer is geworden. Deze man, die van vrouw en drie kin deren gescheiden leefde, had een huis houdster met zes kinderen in huis. De •vorige week vertrok het zevental, doch dezer dagen keerde de vrouw met haar kinderen terug. De 18-jarig oudste zoon was het hiermede hcelemaal niet eens en trachtte zijn moeder te overre den, niet haar intrek opnieuw bij den man te nemen. Laatstgenoemde be dreigde daarop den jongman, die in drift ontstak, een dolk greep en den man eenige steken toebracht; waarvan er een de long raakte. De gestolcene vluchtte bij buren binnen, die de politie terstond waarschuwde. De jeugdige dader die gunstig hekend stond, liet zich zonder verzet naar het bureau lei den. De getroffene is naar het Zieken huis te Haarlem vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. Metaaldieven demonteeren Baggermachine. Diefstal van metalen is thans, als ge volg van de stijging der metaal-prijzen aan de orde van den dag. De dieven gaan daarbij vaak bru taal te werk en maken alles wat los en vast is, buit. Zoo arriveerde in Den lip nabij Landsmeer een Amsterdamsche baggermachine, welke gebruikt zou wor dtn voor het uitdiepen van vaarten, waardoor de bakken met stadsvuil bin- met de oogen van een verliefden schooljon gen Rosa Müller, wordt niet sentimenteel op je ouden dag en wees verstandig Je komt er verder mee als je doet wat dien braven Herman zegt, dan dat je luistert naar wat je dwaze hart je ingeeft en je nog dwazer gewe ten. Laat je niet van de wijs brengen door een paar grijze oogen en daarbij een eer lijk man wil met jou nooit iets te maken hebben De cynische glimlach verdween van haar gezicht, haar oogen, die even te voren zoo spottend gekeken hadden, verloren hun glans, een trek van groote droefheid kwam op haar gezichtze keerde zich van haar toilettafel af en onderdrukte een snik. ,Een eerlijk man herhaalde ze bitter, „wat zou ik ooit kunnen beteekenen in het leven van een eerlijk man En toch, als alles anders was geweest, als ik anders was ge weest (weer moest zij een snik onderdrukken), zou ik al mijn geluk hebben kunnen vinden in de liefde van een eerlijk man. Maar nu Zij maakte haar zin niet af, ze breide haar armen uit en lachte weer met een kwasi luch tig gebaar en ging toen aan haar schrijftafel tje zitten om een briefje met weloverwogen woorden te schrijven aan „Miss Helen Sans- dale, p/a Sir Giles Tredman, Manderby Court, Gridsbrook." Dit briefje verbaasde Helen niet weinig, toen ze het den volgenden morgen bij het ontbijt ontving en nadat zij het een paar maal doorgelezen had, keek zij op met een ver baasde uitdrukking op haar gezicht. „Ik' begrijp heelemaal niet waarom Miss Müller of misschien heeft Miss Müller me verkeerd begrepen," zei ze, terwijl ze Sir Gi les met verschrikte oogen aankeek. „Zij schijnt te denken, dat ik haar gevraagd heb, Sylvia en mij eens te komen opzoeken, maar heusch ik geloof niet neen, ik weet zeker dat ik daar heelemaal niet over gesproken heb." „Wie is Miss Müller Zij is hier welkom," antwoordde Sir Giles goedmoedig. „Iedere vriendin van u is me welkom, Miss Stans- nenkort. zullen worden gesleept. Toen men met liet baggeren echter wilde be ginnen, weigerde de machine echter dienst. Metaaldieven hadden hun slag reeds geslagen. Van den baggermolen waren namelijk verschillende onder- deelen en koperen geleidingen ver dwenen. Voorwaarschuwings-seinen bij spoorweg-overgangen. Adres van de groote verkeers- bonden. Naar aanleiding van de talrijke op de gelijkvloersche spoorwegkruisingen plaats hebbende verkeersongevallen - in 1936 is het aantal ernstige ongeluk ken zoowel op de bewaakte als op de onbewaakte overwegen weder toegeno men hebben de vier groote ver keersbonden, de B.B.N., de K-N.A.C., de K.N.M.V. en de A.N.W.B., zich in een adres tot den Minister van Waterstaat gewend, waarin er op gewezen wordt, dat, zoolang het niet mogelijk is tot een algemeene vervanging van gelijk- vloersches spoorweg-kruisingen door ongelijkvloersche over te gaan, geen maatregelen mogen worden verzuimd, welke tot verbetering der veiligheid bij de bestaande overgangen kunnen bij dragen. Zij vestigen de aandacht van den Minister op de vóórwaarschuwings- seinen, zooals die in Duiischland, be staande uit verticale, witte, plankvor- mige bakens, op afstanden van respec tievelijk 240 Mn 160 M. en 80 M. vóór de spoorwegkruising ter weerszijden van den weg worden aangebracht.. AUTOBUS-CONFLICT. Zaterdag beeft de Rijksverkeers inspectie district Friesland proces-ver- baal opgemaakt, tegen den houder van een autobus, welke voor de Friesch- I-lollandsche Reisvereeniging „Samen werking", drie personen vervoerde. De houder van de bus had namelijk geen vergunning gekregen ingevolge het be sluit van 1 Maart 1937 houdende wijzi ging van het K.B. van 12 Januari 1937 lot invoering van een vergunning stelsel voor het exploiteeren van mo torrijtuigen tot vervoer van personen, welk K. B. 4 Maart j.1. in werking was getreden. In samenwerking met de Rijksverkeers-politie van de Rijksveld- wacht werd cle autobus onder Frane- ker aangehouden. Den bestuurder werd medegedeeld, dat als hij doorreed, de bus in beslag zou worden genomen. De drie passagiers stapten toen uit en wer den per auto naar de plaats van be stemming vervoerd- De autobus keer de toen naar Sint Anna Parochie terug. De Raadsman van de vcreeniging mr. MET INGANG VAN 1 MAART a.s. GEWIJ ZIGDE DIENSTREGELING. Volledige dienst regeling a 5 ct. verkrijgb. bij de chauffeurs, dale." „Maar zij is geen vriendin van mij," zei de dame haastig. „Gisteren zag ik haar voor het eerst. Zij woont bij mijn broer en zuster. Zij wel zij is een betalende logée", vervolgde Helen blozend, haar hoofd iets rechter op dan anders. „Is dat de jonge dame, waar Sylvia zoo ver rukt van is vroeg Giles glimlachend. „Syl via heeft me een verbazend enthousiast ver haal over haar opgehangen. Maar dan moet ze zeker eens hier komen. Wil ze komen lun chen, of wou ze liever een nacht blijven lo- geeren „Het is werkelijk heel vriendelijk van u, Sir Giles. Maar ik begrijp toch niet waaruit ze opmaakt dat we haar hier verwachten. Ze schrijft alsof ik haar geïnviteerd had, maar dat heeft ze dan toch vast verkeerd begrepen." Sir Giles lachte vriendelijk, toen hij haar verlegen gezicht zag. „Ik zou me er niet over opwinden, hoe ze aan de idee komt. Ze is in elk geval welkom. Sylvia's oogen beginnen al te glinsteren nu ze hoort dat haar nieuwe vriendin hier komt!" „Ik vind de juffrouw vreeselijk aardig," zei 't kind eenvoudig „ze heeft oogen, net ver- geet-mij-nieten en haar stem is zoo diep en zacht. Ik vind de dokter ook heel aardig." ,Zoo, vind je den dokter zoo aardig zei Sir Giles plagend en terwij 1 hij opstond om de kamer uit te gaan, streelde hij even over Sylvia's haar en voegde er op schertsenden toon bij „Dus de dokter is bezig mij uit je hart te verdringen Sylvia greep de hand die haar haar streelde en drukte er met een lachend gezicht een kus op. ,U bent heel anders dan alle andere men sehen. Er is maar één „Monsieur U bent mijn ridder zonder vrees of blaam „Je bent een snoes, hoor Hij keek 't kind vol teederheid aan en in den brief, dien hij dien dag aan Grace schreef, gaf hij een zon nige schildering van de toekomst, waarin zij een liefhebbende moeder zou zijn voor het Polak te Groningen, die het procesver baal uitlokte, is van oordeel dat boven bedoeld Iv. B. niet verbindend is. De Friesch-Hol landsche Reisvereeni ging heeft besloten de verdere tochten niet te laten doorgaan. Prijzen van varkens boven het zoutersgewicht. De Nederlandsche Veehouderij Cen trale maakt bekend, dat de prijzen en voorwaarden, welke bij de afneming- van varkens hoven het zouters gewicht gelden, voor dc week van 1 tot 6 Maart 1937 onveranderd zijn ge bleven. Ook voor de week van 8 tot 15 Mrt 1937 zullen deze prijzen en voorwaar den geen verandering ondergaan. EEN LAFFE OVERVAL TE ALKMAAR Wij hebben eerst beden kennis ge kregen van een laffen overval dezer dagen te Alkmaar op een caféhouder gepleegd. In bet begin der vorige week werd het café van den 81-jarigen heer Nol aan de Vier Staten bezocht dooi een viertal mannen, die per auto uit Hoorn waren gekomen. De dochter van een dezer mannen is- dienstbode bij dén heer Nol en heeft omgang met eén jongeman van een ander geloof, wat den vader van het; meisje blijkbaar niet welgevallig is. Het meisje is bijna meerderjarig, maar de vader achtte 't toch gewenschi met zijn vrienden nog eens even naar Alkmaar te komen om daar op kracht dadige wijze even van zijn ontstem ming te getuigen. De vier bezoekers uit I-Ioorh betra den des avonde de gelagkamer van het café aan de Vier Staten en bestelden jenever en brandewijn. Terwijl de oude kastelein zijn klan ten bediende, werd hij plotseling neer geslagen. Hij zag echter nog kans, om achter het buffet te kruipen, waar hij versuft bleef liggen met een bloedende wonde. Toen hij na eenige oogcnblikken weer bij kwam, trachtte de heer Nol de vlucht te nemen naar zijn woonka mer, maar de onverlaten overvielen len hem nogmaals en takelden hem zoo toe, dat de chauffeur van de auto het tijd achtte tuschen beide te komen- De dienstbode, die bij hei binnenko- mein van het viertal direct de vlucht had genomen, belde met een 16-jari- gen kleinzoon van den heer Nol de po litie op, die weldra verscheen en twee dei- vechtersbazen mee naar het bureau heeft genomen, waar procesverbaal werd opgemaakt. De beide anderen hadden - waar schijnlijk met een flesch jenever, die vermist wordt - met den chauffeur de vlucht, genomen. Het is te begrijpen, dat de oude kas telein - die kort geleden ernstig ziek is geweest - door het voorgevallene j erg van stieek was. Gelukkig blijken zijn verwondingen die direct verbon- lol en werden, niet van ernstigen aard te zijn geweest GEMEENTE WIERINGEN. V.A.R.A. - FEESTAVOND. Zondagavond vierde de afdeeling Wieringen van bovenge noemde vereeniging feest in „Concordia". Dat er belangstelling zou zijn wist het Bestuur reeds, daar de vóórverkoop goed vlotte, doch dat de zaal boordevol zou loopen had men niet verwacht. Tegen de 400 menschên kwa men kijken naar het vroolijke programma dat thans werd geboden. Ook uit den omtrek, met name uit de Wieringerwaard was men komen opdagen. Na het openen door den voorzitter, den heer Zetzema krijgen wij direct Kees Pruis voor het voetlicht. Op dé hem bekende wijze amu seerde .hij de aanwezigen met moppen en kwinkslagen, terwijl hij daarnaast zijn liedjes ten beste gaf. Zijn overbekende fluit-eigen- schappen kwamen ook ditmaal naar voren. Kees Pruis is de humorist - voordrachtkunste naar bij uitstek. Hij heeft een „flux-debou- che" en zeer goede tooneel-eigenschappen. Mag z'n optreden immer iets pikants mee brengen, een feit is dan toch dat het publiek volkomen veroverd werd. Wat te zeggen van de dames Seemet en Arbous. Beiden munten uit door hun zang. Hun liedjes waren evenals het geheele reper- toir van sterk propagandistische!! aard. See- mer of Arbous. het publiek was op hun hand. Emmy Arbous vonden wij als artiste beter dan Seemer. Haar imitatie van" Fientje de la Mar was goed te noemen. De „stille medewer ker" Louis Kapper, verdient alle lof voor mu zikale begeleiding. Telkenmale brak een warm applaus los. Vervolgens treedt de V.A.R.A.-propagandist, de heer A. Pleyzier naar voren, die op sympha- thieke wijze spreekt over de VARA als om- roepvereeniging. Hij critiseert enkele N.S.B.- uitlatingen en looft het Plan v. d. Arbeid. Dan pauze en een één-acter doet verschil- lendemalen de zaal in lachen uitbarsten. .Samenzweerders" heette het stukje. Alle vier artisten speelden hierin mede. Ook hierbij kwam sterk de propagandistische teint naar voren. Resumeerende kunnen wij constateeren, dat de aanwezigen van een prachtigen avond hebben genoten. De heer Zetzema hierna het woord weder verkrijgende spoort de aanwezigen aan zoo veel mogelijk lid te worden van de V.A.R.A. en sluit hierna deze goed geslaagde feestelijke bijeenkomst, waarna het publiek nog langen tijd gebruik maakte van een zeer druk bal. SUCCES-NIEUWS. Zondagmorgen speelde Succes 4 voor de competitie tegen het sterke Petten II en kreeg wederom een groote ne derlaag. Met niet minder dan 120 kregen de Successers er van langs. POLITIE. Gevonden een wollen das en een belasingplaatje in etui. Inl. bij den Gemeen- tebiode, H.-hoef. kind dat zich, om zoo te zeggen, aan zijn hart had genesteld. Het gemak, waarmee haar trucje om tot Manderby Court door te dringen gelukt was, deed Rosa toch eigenlijk een beetje schrik ken. De hartelijke, in vriendelijke bewoordin gen gestelde invitatie om den nacht op het buiten door te brengen omdat de afstand ei genlijk te groot was om op één dag heen en weer te gaan, gaven haar het onprettige ge voel van haar doel bereikt te hebben door misbruik te maken van de argelooze vriende lijkheid van oprechte en niets-kwaadden- kenden menschen. Ze voelde zich be schaamd en twijfel besloop haar of ze onder deze omstandigheden wel gebruik mocht ma ken van de gastvrijheid van Sir Giles, maar haar oude instinct van gehoorzaamheid aan haas boozen genius, dreef haar om de uit- noodiging aan te nemen en van de haar toe gemeten tijd een zoo goed mogelijk gebruik te maken. Toch werd haar zelfvertrouwen niet weinig geschokt, toen zij op den dag dat ze naar Manderby Court zou gaan op "t station plot seling van aangezicht tot aangezicht met Hugh Berners stond en toen zij merkte dat hij haar minder spontaan, minder hartelijk groete dan vroeger. Haar lichtzinnige manier van praten had hem pijn gedaan en dat was ook haar bedoeling geweest, maar nu hij zich een beetje op een afstand hield deed het haar pijn. Zij voelde zich plotseling bespotte lijk jong en meisjesachtig toen ze naar zijn forsche figuur keek zij kreeg een plotseling aanvechting om zijn hand te grijpen en hem de heele waarheid omtrent zichzelf te open baren en hem haar heele leven van intrique en avontuur bloot te leggen ze verlangde om zijn armen om haar heen te voelen en als een klein kind bij hem uit te huilen. Maar ze drong al haar verlangen om hem alles op te biechten terug zijn afgemeten begroeting doofde het heftig verlangen dat zich van haar meester had gemaakt. Hugh Berners was. toen hij het station verliet verstoord en ver drietig bij de gedachte aan de uitdrukking van haar gezicht de klank van haar stem, de vluchtige aanraking van haar hand. „Zij is hard, zij is lichtzinnig, zij is het type van de vrouw waar ik altijd een hekel aan heb ge had, en toch moest ik aan haar denken of ik wil of niet" dacht hij, terwijl hij zich op weg begaf om visites te gaan maken. „Ik heb me zelf wijs gemaakt dat ze anders was en nu ik ontdekt heb dat ze alleen maar een aantrek kelijke harde vrouw van de wereld is, een leeg hoofdig wezen zonder ziel, nu is het te laat. Ik ben toch van haar vervuld." Als Rosa ge weten had wat er in Hugh's geest omging zou haar dat mischien een beetje getroost hebben over zijn koelheid. Gedurende de heele spoor- reis bleef de onaangename hei'innering aan zijn teruggetrokken houding haar bij en pas toen zij Birdsbrook bereikt had, slaagde zij erin om met een krachtige poging die herin nering van zich af te zetten en zich heelemaal te concentreeren op wat zij voor zichzelf noemde haar plan de campagne. Het is heel vriendelijk van- Sir Giles dat ik hier een nacht mag blijven logeeren" zei ze met haar beminnelijksten glimlach tegen He len. „Het spijt me dat hij niet thuis is. Dan zoü ik hem persoonlijk hebben kunnen be danken. U weet niet wat een voorrecht het is voor een buitenlandsche om een bezoek te brengen op zoo'n mooi Engelsch buiten. En dan hier te slapen. „Ik was al erg blij toen U het idee opperde om hier een middagbezoek te brengen." (Wordt vervolgd». IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode Wieringer Courant. De Polder bode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1