28e JAARGANG ZATERDAG 13 MAART 1937 No. 29 NIEUWE- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. verschijnselen van vefkou ZIJN KLEINE MEISJE. ADMINISTRATIE- EN BELASTINGZAKEN. Bertels' Opfokvoeder N.V. „WACO" AUTOBUSDIENSTEN hWIERINGER courant VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Vf BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 15 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 Spreekuren IEDEREN DINSDAG H.-HOEF CAFE KOK 10—4 UUR. SPREEKUREN DEN HELDER Loodsgr. 40, iederen MAANDAG en DONDERDAG 9'A3'/ï uur. Lage, vaste tarieven, BELASTINGHEFFING OVER SPECULATIEWINSTEN door Mr. J. H. van Doorne Advocaat en Belastingconsulent. De lezers van deze rubriek hebben zeker wel zoo zoetjes-aan ervaren, dat er maar heel weinig „verdiensten" zijn, die aan den greep van den fiscus ontsnappen. Zoo ze al niet te brengen zijn onder de ruime omschrijving die de wet geeft van de opbrengst van „om derneming en arbeid", dan is daar altijd nog srt. 18, het passe-partout artikel, dat te pas en te on-pas er door den fiscus wordt bij ge sleept om een buiten eenigen bron van inko men staand voordeel te belasten als een ,.op zichzelfstaand voordeel", of, zooals de wet het eigenlijk noemt opbrengst van op zich zelf staande werkzaamheden. Op alle manieren hebben belastingplichti gen, die het belastingbetalen eindelijk ook eens zat waren je zou zeggen hoe is het be staan daar getracht zich onder laatst be doeld artikel uit te werken. Er zijn snugger- lingen geweest die het gooiden op de wette lijke omschrijving „werkzaamheden", meer voud en aldus bepleitten dat de opbrengst van één enkele werkzaamheid daar niet onder viel. Daar was de kooper van een landgoed, die zuiver uit speculatie-oogmerk dit liet verfraaien, en toen hij het eindelijk verkocht had, zich voor de winst zag aangeslagen in de inkomstenbelasting. Dat hij zelf geen werk zaamheden had verricht maar die had laten verrichten, was óók al een spitsvondigheid, die in de oogen des Hoogen Raads geen gena de vond, Daar was een apotheker die een pand kocht, in welks eene helft hij zijn zaak ves tigde, en welks andere helft hij verkocht, doch.... dit van te voren netjes liet restau- reeren wat den fiscus aanleiding was hem voor de behaalde winst aan te slaan als „op brengst van opzichzelfstaande werkzaamhe den." Daar was de kweeker, die zijn kweekerij trachtte te verkoopen, en ingevolge het koop contract een schadeloosstelling van f.x tou cheerde, omdat de koop afsprong iets ver koopen zonder „werkzaamheden" gaat nu eenmaal niet, en dus werd ook die schade loosstelling gebracht onder art. 18. Ja zelfs wist de fiscus het klaar te spelen inkomsten belasting te heffen van voordeel verkregen door werkzaamheden die de belastingplichtige niet zelf had verricht, noch had doen ver richten. Mochten we dit geval misschien al eens ter loops hebben aangehaald, het is in teressant genoeg om het nog even te memo- reeren. Iemand had grond gekocht met be bedoe ling dien bouwrijp te maken, maarkon de vergunning daartoe van de gemeente niet krijgen. Later kwam die gemeente om een stuk van dienzelfden grond, en toen zei de eigenaar natuurlijk „met alle soorten van genoegen, als U tenminste nu voor eigen re kening de rest van dien grond bouwrijp maakt." Dus wel begrepen éérst mocht de eigenaar den grond niet bouwrijp maken, en daarna deed een ander voor eigen rekening dat. Bij verkoop van laatst bedoelden grond belastte de inspecteur de winst als inkomen, zich baseerend op artikel 18. Waartegen de aangeslagene zei ik heb geen werkzaamhe den verricht, noch in de eerste instantie, om dat ik dat niet mocht, noch in de tweede instantie, omdat een ander het toen deed. Tóch verloor hij het pleit. Zijn beroep op het speculatieve van de winst werd afgeketst, daar het aanvragen van vergunning tot aan leggen van straten, het onderhandelen van den koop met als resultaat dat de gemeente den overgebleven grond bouwrijp maakte, werd geacht te vallen onder het begrip „op zich zelf staande werkzaamheden." Deze uitspraak werd bevestigd door den Hoogen Raad. die merkwaardigerwijze óók het aanvragen van de vergunning als element voor de belastbaarheid meerekent, maar zich van de weigering van die vergunning, waar door geen enkele voorgenomen werkzaamheid kon worden verricht, niets aantrekt. Men zal vragen Maar is er dan eigenlijk nog wel eenige verdienste die niet onder de inkomstenbelasting valt Zeker winst enkel uit speculatie, en winst behaald met den verkoop van zaak en buiten beroep of bedrijf om, mits men daarbij geen werkzaamheden verricht of doet verrichten. De particulier die dus een stuk grond of een huis verkoopt met winst, betaalt daarvan geen inkomstenbelas ting. als hij maar zoo verstandig is het te verkoopen zooals het daar ligt of staat. „Enkel" uit speculatie, zegt de wet. Waaruit blijkt dat de gangbare meening dat specula tiewinst onbelast is, niet juist is. Getuige al weer het volgende arrest van den Hoogen Raad want de uitspraken van dit college zijn natuurlijk de bakens waarop men moet varen. In den tijd toen men nog niet aan de Duitsche grens ten voeten werd uitgekleed om te zien of men niet meer dan zooveel marken bij zich had, reisde een gehaaide han delsman van Amsterdam naar Berlijn vice versa, kocht marken in laatst genoemde plaats en verkocht ze met winst in Amster dam. Daarmede verdiende hij in het jaar 1931 liefst 27 mille. „Je reinste speculatie" zal ieder zeggen. Maar niet aldus de Raad van Beroep en de Hooge Raad. Hier was door den belangheb bende „een reeds van bemoeiingen" verricht. Welke de transactie deden vallen buiten de wettelijke omschrijving „enkel door specula tie." En onze markenspeculant verloor dus het pleit en mocht van zijn winst inkomsten- belasting betalen. Zoek het nu maar uit Wat is een „reeks" bemoeiingen Waar begint en waar eindigt de grens van die „reeks." Zonder „bemoeiin gen" kan niemand iets doen. Wanneer ik de Ee„ paar lachte dag« tenomen teeUen-rote bloemen. en „rim- En nu weer sn mige Wou. Vergif «ceerstc en neemt direc J d^eid- beurskoersen nakijk, .een berekening maak, mijn makelaar opbel, met hem afspraken maak, dan verricht ik een „reeks van bemoei ingen". Zonder welke iedere transactie een voudig onmogelijk is. We zijn nog niet zoo ver met onze automatiseering, dat men thuis in zijn fauteuil zittend maar op een knop heeft te drukken om een effect te koopen of verkoopen. Zoodat als de fiscus hierop door borduurt, iedere winst behaald met effecten speculatie in de inkomstenbelasing kan wor den betrokken, ook al spruit die winst voort uit de meest zuivere speculatie. Want specu latie zonder „bemoeiingen" is nu eenmaal onbestaanbaar. En zoo zit Sijmen ook hier weer midden in den fiscalen warwinkel. En knap wie hem daarin den weg wijst. Het is tegenwoordig zóó gesteld, dat de meest kundige belasting consulent onmogelijk meer met zekerheid een advies kan geven. Hij is slechts verantwoord als hij er bijvoegt „behoudens eventueele andere interpratatie Van de wet." Want zeker van zijn meening kan hij geen dag zijn. wordt het weggevoerd en behalve zalf zullen er vermoedelijk ook kaar sen van morden gemaakt. Een bijzon- lieid van deze kaarsen is, dat zij niet walmen zij zijn begrijpelijkerwijs echter vrij kostbaar. Amber heeft men- echter niet gevon den, wat wel eenigszins voor de hand lag, omdal dit uitsluitend bij zieke visschen voorkomt. En ook verder hebbeg zich geenerlei verrassingen voorgedaan. Op zich zelf is het winnen van de spermaceti ook nog een attractie en nog steeds kon.o.i er menschen kij ken. De groote stroom is evenwel ge luwd en nu men een overzicht heeft kunnen krijgen, blijken er ruim 40.000 bezoekers le zijn geweest. Van labels met letters en nummers voorzien is hét eerste transpon heen deren reeds naar Leiden verzonden en men verwacht, dat aan hel einde jVan deze week ook de rest naar de plaats van bestemming kan worden overgebracht. Te Overschie is men hij het destruc- tie-bedrijf hard aan het werk om het spek en het vleesch te verwerken. Men is daar tot op de helft gevor derd en het resultaat is ongeveer zes ton traan, die niet. voor de consump tie geschikt is, doch slechts zal kun nen worden gebruikt, voor practische doeleinden. BUITENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. ROMAN NAAR HET ENGELSCH. 26.) „O, uw uitzet Hij nam haar met zijn donkere oogen van het hoofd tot de voeten op. -Ik heb altijd een goeden kijk gehad op damestoiletten. Misschien kan ik u een goe den raad geven." Ze zaten in Mrs. Cardew's zitkamer dien Junimiddag. Grace leunde achterover in haar stoel in een houding, waarvan ze wist, dat deze heel flatéus was. Ze droeg een japon van lichtblauwe dunne stof, die haar bijzon der goed kleedde de kleur verhoogde de glans van haar oogen en deed haar teint nog blanker schijnen. Müller zat naast haar, zijn donker hoofd tegen een rood kussen geleund zijn oogen verzadigden zich aan de buiten gewone schoonheid van de vrouw. Een glimlach gleed over zijn trekken, een glimlach, die iets spottend-triomfeerends had en tegelijkertijd iets cynisch. Deze man ken de niet voor niets zijn wereld en bovenal de vrouwen Tegenover een vrouw van het type van Grace kon hij nauwkeurig berekenen hoe hij een vlotte familiariteit kon laten over gaan in een vrijpostigheid, die aan brutali teit grensde hoe ver hij moest gaan met; zijn vleierij voor hij het vogeltje in den strik had. „Ik heb zelf voldoende verstand van toilet ten", antwoordde Grace met haar kouden lach, maar onder haar oogleden wierp zij 'n blik op haar bezoeker, welke in tegenspraak met dien lach was. „U kunt toch niet zeggen, dat deze japon me niet staat" zij ging rechtop zitten en keek hem vol aan, met iets uitdagends in blik en gebaar. „U ziet er schitterend uit", antwoordde hij langzaam, terwijl hij haar weer van het hoofd tot de voeten opnam, „ik zou geneigd zijn om te zeggen veel te schitterend om U zelf te vergooien aan een soldaat, aan een landedel man. Hoe bent U daar toch toe gekomen Hij liet zijn heerschzuchtigen, ietwat bru talen toon varen hij boog zich weer naar haar toe en legde zijn hand op de hare. „Dat is tenslotte mijn zaak", zei ze, maar zij had haar stem niet meer geheel in bedwang en ze keek hem niet meer zoo uitdagend aan. „U wilt mij toch zeker niet probeeren wijs te maken dat U werkelijk van hem houdt Er was iets liefkozends in Müller's stem, zijn hand drukte de hare stevig„U wilt mij toch niet wijsmaken dat U verliefd op dien jongen bent Was 't door den druk van zijn hand, was 't door de plotselinge teederheid in zijn stem, Grace was er zich niet van bewust, maar zij v/as gedwongen hem recht in het gelaat te kijken een vaag glimlachje kwam om haar mond toen zij zijn veelbeteekenden blik ont moette. „Ik ik geloof niet dat ik verliefd ben", zei ze „het bezit van een hart is een twijfel achtig genoegen." „Maar 'n titel en 'n groot landgoed is géén twijfelachtig bezit, wel? Dat ben ik met U eens", en Müller leunde na deze beleedigende opmerking weer achterover in zijn stoel en keek naar haar blozend gezicht met spotten de oogen. „U bent niet de soort vrouw dat genoeg heeft aan de adoratie van een jongen", ging Müller voort voordat zij een woord in het mid den kon brengen „U hebt een man noodig, die zoowel Uw meester is als Uw slaaf „Werkelijk?" antwoordde zij opgewonden, terwijl zij op stond en verontwaardigd op hem neer keek, zooals hij juist gewild had. „Heusch waar Een man die mijn meester is Ik zou wel de man willen vinden die mees ter was over mij „U zou niet ver behoeven te zoeken." Mül- N.V. Centraal Administratiekantoor UtrechtAmsterdamGorinchemGoes-Soest Hoofdkantoor Trans 15, Utrecht Tel. 11871 Dir. Mr. J. H. VAN DOORNE. BINNENLANDSCH NIEUWS. Potvisschen-sensatie ten einde. Ruim 40.000 bezoekers De pot visschen aan de Parkhaven zijn op een oor na gevild. Op de kade liggen nog slechts de twee monster achtige koppen, waaruit de sperma ceti wordt gepompt. Dit vloeibare goedje zit in verschillende cellen en men schat, dat elke kop 2000 Kg. zal opleveren. In groote ijzeren vaten Zilvervossen brengen goud in. Honderd maal meer dan in 1930 Hét fokken vaii zilvervossen hoeft de laatste jaren in Noorwegen een enorme vlucht genomen. In zes jaar tijds is de productie verhonderdvou digd zij bedroog in 1936 niet minder jdan 30 millioen kronen, betgeen eveiï- jveel is als de-inkomsten van het toe ristenverkeer en ongeveer de helft van de walvischvangst. Door deze snelle ontwikkeling is Oslo een inter nationaal centrum van den handel in vossenhuiden geworden de stad wordt geregeld door vertegenwoordi gers van alle groote firma's in deze branche bezocht. De prijzen, welke men voor de ver schillende kwaliteiten betaalt, han gen in hooge mate van de heerschen.de mode af. Soorten, welke verleden jaar weinig gevraagd werden, worden nu voor 500 kronen verkocht. Op een hui denmarkt meet men niet met meters en kilo's docli de vaklieden gaan op hun personlijkcn smaak af en zoeken naar hetgeen hun oog streelt als een juwelier naar edelsteenen. Op het oogenblik is Noorwegen in de mode voor de lichte heldere hui ler heesch zich uit zijn stoel omhoog met een kwasie-onverschilligheid, die aan verveling deed denken. „Ik heb U noodig en ik ben gewoon te krijgen wat ik hebben wil en hoe eerder U een eind maakt aan die dwaze ver loving met Sir Giles, hoe beter." Als in een plotselinge openbaring zag ze de fijne persoonlijkheid van Giles, zijn heele wezen van werkelijk edelman voor zich, maar er was iets in de suggestieve brutaliteit van den forschen, donkeren man die daar als een hoogen, sterken muur voor haar stond, dat verwant was met de geraffineerde gemeen heid, die onder het masker van haar delicate schoonheid sluimerde. En ofschoon ze zich van Müller afwendde en schamper lachte, voelde ze een huivering door zich heen gaan en een gevoel van opluchting dat ze niet thuis kon brengen kwam over haar. „De trouwdag is vastgesteld, de uitzet be steld, U praat onzin", zei ze. „Uw trouwdag kunt U afzeggen, uw trous- seau kunt U ook voor een ander huwelijk ge bruiken," antwoordde hij snel. „Ga daar maar mee door, daar heb ik niets op tegen Houdt U Sir Giles voor den gek zoo hard als U kunt. Hoe meer U hem voor den mal houdt hoe liever het mij is" een wreede klank kwam in zijn stem. „Hij heeft nog wat van me te goed Als U het wapen bent waarmee ik hem treffen kan des te beter." Waarom ,Komt er niet op aan. Wat U goed onthou den moet is, dat het mijn grootste verlangen is Giles Tredman stof en drek te laten eten als U hem dat kunt toedienen, is het mij des te liever." „Maar." begon zij. Hij viel haar echter op scherpen toon in de rede „Luister naar me," zei hij terwijl hij haar handen greep zoodat het haar haast pijn deed en hij d w o n g haar hem aan te kijken. „Ik ken U door en door. Ik ben geen ridderlijke ezel zooals Uw goedige bruidegom. Ik heb geen malle voorstellingen over vrouwen van uw type. Er zijn goede vrou- den, die ook naar de Vereenigde Sta ten worden uitgevoerd, ondanks liet feit. dat die zelf 150.000 huiden per jaar produceeren en de importeurs 50 pCt. invoerrechten moeten betalen. Noorwegen dankt zijn populariteit op dit gebied hoofdzakelijk aan de krachtige propaganda, welke onafge broken gevoerd wordt. Verleden herfst werden er ruim 50 tentoonstellingen gehouden met elk 200 tot 1000 vossen. Op deze wijze heeft, men de fokkerij Lot een buitengewoon hoog peil opge voerd en do hegemonie van Canada kunnen overnemen. Maak er goede legsters van door ze te voederen met Vraag bij Uw leverancier Bertels' Oliefabrieken N.V. A'dam MET INGANG VAN 1 MAART i.s. GEWIJ ZIGDE DIENSTREGELING. Volledige dienst regeling a 5 ct. verkrijgb. bij de chauffeurs. wen in de wereld, o ja dat zal ik direct toe geven, maar daar behoort U niet toe. Ik heb U noodig en al val ik niet aan Uw voeten om U te zeggen dat U een engel bent, ik kan U het soort leven geven dat U noodig heeft." „Maarbegon ze weer en ze probeerde zich uit zijn greep los te maken, doch hij hield haar handen stevig vast terwijl hij met pra ten doorging alsof hij niet gemerkt had dat zij iets wilde zeggen. „U wilt dezen Tredman trouwen omdat hij rijk is, omdat U den titel „Mylady" begeert, omdat U op de maatschappelijke ladder een mooi plaatsje wilt innemen. Als U doet zoo als ik het wensch, zult U oneindig rijker zijn dan U droomt en U zult Uzelf prinses kunnen noemen. Hoe lijkt U dat „Daar begrijp ik niets van", zei ze, „U bent Mr. Müller, hoe „Het convenieert mij beter om hier voor mr. Müller, door te gaan. Mijn eigen naam en titel zijn een beetje anders. Mijn vrouw kan zichzelf prinses noemen, ik ben nu al heel rijk en als mijn plannen succes hebben zal mijn rijkdom toenemen wel, met een heel aardig bedrag. En" hij hield op en liet haar handen los en pakte haar bij de schouders „en U bent eenvoudig de vrouw, die ik wensch dat mijn vrouw zal worden." „U schijnt dat inderdaad heel eenvoudig te vinden", zei ze nog op verontwaardigenden toon, terwijl ze tevergeefs poogde los te komen uit zijn greep. „Ik ben aan een anderen man gebonden. Hoe durft U „Hoe ik durf?" lachte hij. „Hoe ik dit durf en dit Hij bukte zich en kuste haar harts tochtelijk. „Hoe durf ik? Omdat ik Uw mees ter ben. mijn schoone dame en U weet het en.... vindt het heerlijk." En voor zij een woord van protest kon uitbrengen had hij haar in zijn armen genomen en kuste haar weer met een vuur dat haar half beangsi maakte en half bedwelmde. Zij was machte loos tegenover zijn brute kracht en toen hij haar los liet was zij buiten adem. Triomf lag PROVINCIAAL NIEUWS. Steun voor dc Texelsche visschers. In Hotel Texel is Maandagavond een vergadering gehouden, die uitge schreven was dooi de Texelsche Vis- scherij-vereenigingen en waarin het Tweede Kamerlid, dc heer Thijssen sprak over„Het gemeentebelang en de toepassing der Zu'iclerzee-steun- wet voor de ingezetenen der gemeen te Texel." Tot heden werden alle aanvragen om steun voor de Texelsche visscheis afgewezen. Spr. toonde aan, dat do zaak er nu evenwel iets gunstiger voor s.taat. Het laatste adres werd onderzocht dooi- do hoeren Duymaar van Twist, wiel. Bilt, Westerman. Krijger en Drop en deze commissie heeft een zeer gunstig advies uitgebracht. Op dc vragen of de Texelsche vis schers die hun bedrijf op de Zuider zee uitoefenen, of die bedrijven door het afsluiten van de Zuiderzee ern- stige schade ondervinden en of het ver cp zijn gezicht. „Jij en ik zullen de wereld aan onze voeten hebben" zei hij „en wat Tredman betreft wij zullen hem zooveel mogelijk probeeren te vernederen met de minst mogelijke inspan ning van onzen kant," lachte hij cynisch. „Als jij maar doét wat ik zeg. Voor de rest zorg ik wel. Kus me, dan ga ik." Een oogenblik maar een lang oogenblik keek Grace hem uitdagend in de oogen met opgeheven hoofd. Toen plotseling, gehoor zamend aan een roepstem, gebiedender en onweerstaanbaarder dan iets wat ze ooir. te voren in haar leven gekend had, sloeg ze haar armen om zijn hals met de toomelooze drift van een ongetemd natuurwezen. „Nu kan ik met haar doen wat ik wil," over peinsde hij toen hij naar huis wandelde zij zal haar mond houden over alles wat ik haar vertel zij zal als leem in mijn handen zijn. Zij is juist de vrouw die ik noodig heb, in elk opzicht En de kans om Tredman te tref fen is schitterend Als Rosa de zaak nu maar niet verprutst, zal dat meer dan één manier zijn. Als ik nu maar de zekerheid had, dat de andere dood was." Een telegram lag op zijn schrijftafel en toen hij de woorden op het gele papier las, onderteekend Rosa, glimlachte hij duivelsch. ,Het geluk is wél met mij," zei hij. Met mil de hand strooit het zijn gaven uit. Die Tred man zal zwaar boeten voor alles wat hij ge daan heeft, erger dan hem lief zal zijn maar niet erg genoeg voor mij. Op meer dan één manier zullen wij quitte zijn i" (Wordt vervolgd). IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per C®urant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1