GlELEGf BITTEN f30.- 28e JAARGANG DINSDAG 16 MAART 1937 No. 3o NIEUWE- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ÏNTIEBLAD VOOR WHERINGEN EN OMSTREKEN ZIJN KLEINE MEISJE. N.V. „WAC0" AUTOBUSDIENSTEN ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. - w BUREAU Hippolytushoef Wieringeïi Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iédere regel meer f 0.50 f 0.10 CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9%1 uur. Met garantie. Trekken inbegrepen. Consult kosteloos. SCHATRIJK EN GESTORVEN VAN ARMOE. EEN ONTSTELLENDE ONTDEKKING. Een 71-jarige vrouw te Schiebroek, ziek en ondervond, sliep in een pianokist onder vodden en overleed na opneming in het ziekenhuis. Zij bleek f 25.000 rijk te zijn. In een hopeloozen staat van vervuiling, armoe en ellende, heeft de politie van Schie broek in de Vondelstraat aldaar een 71-jarige vrouw aangetroffen, mej. T. J. Uleman, die zó ziek en ondervoed was, dat zij'direct naar het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam moest worden overgebracht, waar zij een half uur na aankomst overleed. Bij onderzoek in de woning bleek de zonderlinge vrouw nog f 25.000 rijk te zijn. Op verschillende plaatsen in het huis vond de politie bankbiljetten van duizend gulden, goud en zilver en een spaar bankboekje met een tegoed van f 10.000. Een geestelijke uit Hillegersberg deelde de politie telefonisch mede, dat er in de betref fende woning aan de Vondelstraat te Schie broek waarschijnlijk iets niet in den haak was. Men wist, dat in het huis reeds verscheidene jaren een ongetrouwde vrouw woonde, mej. T. J. Uleman, die 14 Juli 1865 te Rotterdam werd geboren en dus 71 jaar oud was. Zij was vroeger als coupeuse in betrekking geweest bij Gerzon's Modemagazijn te Rotterdam. De buurtbewoners hadden de vrouw gerui- men tijd niet op straat gezien. Er kwam een benauwde lucht uit de woning en men maak te zich ongerust over het lot van de vrouw. De chef van de politie ging daarom na de mededeeling van den geestelijke met een ma joor naar de woning van het oudje. Toegang geforceerd. Het bleek de politie echter onmogelijk door door de voordeur van de woning naar binnen te komen komen. De boel was op slot, de knippen zaten op de deur en deze was verder gebarricadeerd door een trapleer, waarop een emmer water stondHet oudje had dus alle mogelijke maatregelen tegen eventueele indringers genomen De Schiebroeksche agenten lieten zich echter niet weerhouden. Zij begaven zich door FE UILLETON den tuin van de buren naar de achterzijde van de woning van juffrouw Uleman en for ceerden daar de openslaande tuindeuren. Armoe en vervuiling. De toestand in huis was erbarmelijk. In een hopeloos vervuilden en zieken toestand werd de oude vrouw aangetroffen. Een benauwd- verstikkende lucht sloeg den politiemannen op de keel. Het vertrek zag er uiterst armoe dig en vuil Uit. De vrouw lag midden in de kamer op een geïmproviseerd bed, bestaande uit twee groote kisten, waarop eenige mate rialen lagen, terwijl wat oude vodden tot dek king moesten dienen. De politiechef zag dadelijk, dat de toestand van de vrouw zeer ernstig was. Onmiddellijk liet hij dr. Albronda waarschuwen en bemer kende, dat de vrouw Katholiek was, zond hij bericht naar den geestelijke, die hem daags te voren had opgebeld over de vrouw. Zoowel de geestelijke als dr. Albronda wa ren zeer spoedig aanwezig. Dr. Albronda achtte den toestand van de vrouw zoo zorg wekkend, dat hij onmiddellijk overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Dit is ook gebeurd. Tevoren had de geestelijke de vrouw voorzien van de Heilige Sacramenten der Stervenden. De vrouw is een half uur na dat zij in het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam was opgenomen, reeds overleden, Overal geld. Maar wel kwam de politie tot de verbazing wekkende ontdekking, dat de vrouw een groot bedrag aan geld in huis had. Uit ver schillende laadjes, kasten, kistjes en zeven handtaschjes werd een bedrag aan bankbil jetten; goud- en zilvergeld gevonden van ruim f 10.000. Voorts werden verschillende gouden voorwerpen gevonden, gouden horloges, gou den ringen enz., alsmede een aantal effecten. Later kwam nog een spaarbankboekje voor den dag, waarop een tegoed stond van f 10.000 De geldwaarden, tot een bedrag van ongeveer f 25.000 werden in beslag genomen en veilig opgeborgen. De woning werd tot nader on derzoek verzegeld. Verraste erfgenamen. De vrouw woonde sedert 1929 in haar huisje aan de Vondelstraat. Zij leefde altijd zeer sobertjes, terwfjl haar woning er armoe dig uitzag. Naar buren verklaarden hebben zij nog nooit iemand in die woning zien bin nengaan. De melkboer en de bakker waren de eenige bezoekers aan de deur. Voor anderen werd niet opengedaan. Men vermoed zelfs, dat het vrouwtje gebrek heeft geleden, daar zij teekenen van ondervoeding toonde. Na veel moeite is het de politie tenslotte toch nog gelukt eenige familieleden van de inmiddels overleden vrouw op te sporen, van wie een neef te Brussel woonde en een nicht in Amsterdam woonachtig bleek. De vrouw, die nimmer relaties met haar familie had onderhouden, was daarvan heel vervreemd. De opgespoorde familieleden wisten wel, dat zij een nicht hadden gehad, maar of zij nog leefde, of waar zij woonde, was hen onbekend. ROMAN NAAR HET ENGELSCH. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Waar is Sylvia Giles Tredman zat in de bibliotheek te schrijven, op zijn tafel lagen papieren opge hoopt die betrekking hadden op zijn land goed en op de voorbereidingen van zijn hu welijk. Een lijst van invitaties voor zijn hu welijksfeest lag bij zijn elleboog en hij glim lachte toen hij er naar keek. Het was zoo'n heerlijkheid te bedenken dat binnen een paar weken zijn mooie Grace voor altijd bij hem zou komen. Verscheidene malen hield hij even op met schrijven en liet dan zijn oogen dwalen langs de wanden van de bibliotheek en was verloren in zonnige toekomstdroomen. Hij zag in die droomen Grace, zooals zij zich bewoog in iedere kamer van het huis waar van hij zooveel hield hoe zij gasten zou ont vangen in zijn statige ontvangkamer, hoe zij aan het hoofd van de tafel in de eetkamer zou zitten, hem in de bibliotheek zou helpen, hoe zij belang zou stellen in alle aangelegen heden van het landgoed, al zijn lief en leed zou deelen. De vrouw waar hij van hield be lichamende al zijn idealen en Grace was voor hem het meest volmaakte type van een vrouw. Hij wist zeker dat haar ziel net zoo mooi was als haar lieve mooie gezicht en haar schijnbare koelheid beschouwde hij als een uiting van kieschheid en bescheidenheid. In zijn oogen was zij zoo volmaakt als een men- schelijk wezen maar wezen kon en alleen de idee dat er iets op zijn afgod aan te merken zou zijn, leek hem al heiligschennis. Zelfs de koele manier waarop ze Sylvia tegemoet ge komen was, schokte zijn geloof in haar niet. Zij was geen kinderen gewend, zei hij tegen zichzelf, het was misschien wel heel natuur lijk dat ze een klein beetje jaloersch was op iemand, waar hij van hield jaloerschheid kon tenslotte best maar met groote liefde gepaard gaan. Zoo vergaf hij haar, maar geen enkel oogenblik viel er een schaduw op haar liefelijkheid. Met een zucht wierp hij zijn droomen van zich af en trok een stapel papieren naar zich toe, vastbesloten om het verdere van den middag zijn gedachten ge heel op zijn zaken te concentreeren en niet weer aan Grace te denken tot theetijd wan neer hij met Sylvia een wandeling door den tuin zou gaan doen. Het was nu een dagelijk- sche gewoonte geworden dat hij met Sylvia een kijkje ging nemen in de kassen, de groen- tenbedden inspecteerde en naar de rozen knoppen, die op het punt stonden open te springen ging kijken, en de aardige vragen en de fantasieën van het kind amuseerden haar voogd niet alleen maar hij begon er zich bij voorbaat al op te verheugen. „Zij is zoo'n lieve, kleine schat en haar ge dachten zijn net zoo goed en lief als haar kleine snuitje", peinsde hij en hij besloot zich nu toch werkelijk geheel aan zijn zaken te gaan wijden. Maar plotseling ging de deur van de bibliotheek open en Miss Helen kwam binnen". Zij zag er bleek en geagiteerd uit er was een angstige uitdrukking in haar ge zicht en zij keek zenuwachtig de groote ka mer rond. ,Is Sylvia hier zei ze zonder zich te excu- seeren, over haar plotseling binnenkomen. .Hebt U Sylvia ook gezien „Sylvia gezien Neen hoor." Gilles keek het kleine dametje verbaasd aan r „Waarom komt U naar Sylvia vragen „Omdat ik haar nergens vinden kan." Miss Helen was buiten adem en erg opgewonden. „Wij zitten gewoonlijk om dezen tijd in den tuin, omdat het er zoo heerlijk koel is en dan bij het water. Ik lees voor en zij werkt. Direct na de lunch is zij uitgegaan met haar hand werkje en haar poppen en ik zou later bij haar komen als ik met mijn brieven klaar was. Maar zij is er niet, Sir Giles, zij is er niet Miss Helen's opgewondenheid verwonderde Zij stonden dan ook heel vreemd te kijken toen de politie ze van het gebeurde op de hoogte stelde. En zij waren nog meer verrast, tóen de politie hun mededeelde, dat zij de eenige erfgenamen zijn van het door juffrouw Uleman nagelaten kapitaal, daar zij geen andere familieleden schijnt te hebben. B1NNENLANDSCH NIEUWS. Van zes schapen 18 lammeren. Een niet dikwijls voorkomende ge beurtenis heeft plaats gehad bij den heer J. W'ildeboer te Ursem. Ilij heeft namelijk van zes schapen 18 lamme ren gekregen. Inlandsche tarwe bijna op i 11. De Akkerbouw Centrale heeft Don derdag den prijs van haai- maaltarwe kwaliteit B \e?hoogd van 1 10-70 tot 1' 10.90, als gevolg van een lichte ver hooging van de marktprijzen, die in trad door Duitsche aankoopen op het Zuidelijk halfrond. Het is een prijs, welke de boeren, die aan dit lichaam tegen richtprijs moeten leveren, ja loersch zal maken. Twee beroepen, die niet vereeniybaar zijn. Namelijk van onderwijzer en chauffeur. Een onderwijzer aan een Bijzondere Lagere School te Spakenburg had tot Gedeputeerde Staten van Utrecht liet verzoek gericht, tevens als chauffeur werkzaam te mogen zijn in de auto-verhuur-inrichting van zijn zwa ger te Bunschoten. Daarvoor was noo- lig een vrijstelling als bedoeld in art. 97 uer Lager Onderwijswet. Geel. Staten hebben die vrijstelling niet verleend, uit overwoging, dat ver richting van de hier bedoelde werk zaamheden door den verzoeker een min der gewenschté verhouding tusschen hem en de ouders zijner leerlingen kan doen ontstaan dat hierdoor de sa menwerking tusschen school en huis niet. zal worden bevorderd, maar veel eer benadeeling van de onderwijsbe- langen is te vreezen dat bovendien het zedelijk overwicht van den verzoe ker ten opzichte van zijn leerlingen zou kunnen worden geschaad. De onderwijze}' is van deze beslissing in beroep gekomen bij de Kroon. Bij IC. B. is thans zijn beroep onge grond verklaard. MET INGANG VAN 1 MAART i.s. GEWIJ ZIGDE DIENSTREGELING. Volledige dienst regeling a 5 ct. verkrijgb. bij de chauffeurs. Giles Tredman. „Maar waarom bent U daar zoo opgewonden over vroeg hij vriendelijk. „Zij zal waarschijnlijk een ander plekje ge vonden hebben in den tuin. Zij heeft toch niet precies op dat eene plekje te zitten „Neen, neen, natuurlijk niet, maar o Sir Giles, U begrijpt mij niet. Ik zou U toch niet lastig gevallen hebben als ik haar alleen op die plaats niet gevonden had, in het preeel bij de rivier. Maar we kunnen haar nergens vinden." Miss Helen's stem begon te trillen, de angst in haar oogen, die vol tranen stonden, pakte Giles plotseling aan. Hij duwde zijn stoel achteruit en stond op, terwijl hij uit riep „Wat bedoelt U, Miss Stansdale Syl via moet toch in het huis of in den tuin zijn en zelfs als zij het park ingegaan is, is ze toch nog veilig. Dat is toch niet zoo erg." ,Dat zei ik ook tegen mezelf in 't eerst, maar nu ben ik angstig. Ik weet niet waar om, maar ik ben angstig." Giles probeerde haar angst weg te lachen met een grapje, ze had zeker detectiveromans gelezen. Maar toen hij zelf het huis en den tuin van achteren naar voren onderzocht had, toen de bedien den en staljongens uaar alle richtingen ge stuurd waren en zonder resultaat terugkwa men, kwam er een ernstige, angstige uitdruk king in zijn gezicht. Hij en Miss Helen waren eerst naar de plek gegaan waar de gouver nante en het kind den middag hadden willen doorbrengen, in het prieel bij de rivier, die tusschen den tuin en het park stroomde. Het was een ideaal plekje op een zomerdag met het zachte geknabbel van het water en het bladergeritsel van de boomen aan den oever, die koelte en frischheid brachten. De hitte blakerde de weilanden, waar roodachtige zu ring en groote margrieten tusschen het gras groeiden. Vergeet-mij-nieten weerspiegelden in het watergele iressen stonden in groote bossen aan weerskanten van het water en de zoete geuren der weide hingen in de zoele lucht. In den tuin en de weilanden kwetter den en schetterden de vogels, maar in het tuinhuis was het zoo stil, dat het de man en de vrouw, die zwijgend rondkeken, angstig om het hart werd. In het midden op de tafel lag het boek, waaruit Miss Helen Sylvia had wil- BUITENLANDSCH NIEUWS. Boeren en behangers in Duitschland. Wat zij moeien en niet meer mogen. Een Duitsche Rechtbank heeft vast gesteld, dat het de plicht van iederen boei- is, al zijn grond te bebouwen. Een landbouwer had geweigerd, een deel van zijn grond in cultuur te brengen, waarop de boerenbond eenige arbeiders opdroeg dit werk tc verrich ten en den boei- de rekening aanbo den. Toen betaling geweigerd werd, kwam de zaak voor het gerecht. Dit besliste dat de plicht tot bebouwing voortvloeit uit de levensbeschouwing van het nationaal-socialisme, dat niet uitdrukkelijk in wet behoeft te zijn vastgelegd. Ook de Duitsche behangers meoten zich in het- kader van het vierjaren plan voorschrilteii laten welgevallen. Zij mogen in de toekomst als plakmid del geen tarwemeel moei- gebruiken en zullen - of ze willen of niet - zich moe ten bedienen van een nieuw ersatz- lijmproduct, dar. uit cellulose wordt vervaardigd. Met dit nieuwe product zijn in de afgeloopen jaren proeven genomen, die tot verbetering van de kwaliteit hebben geleid, zoodat vol gens officieel oordeel deze nieuwe lijm aan de gestelde eischen voldoet. Door een verordening van 10 Maart j is het gebruik van rogge- en tarwemeel meel voor de bereiding van kleefstof verboden. Tegelijkertijd is eeni verorde ning uitgevaardigd op grond waarvan het eveneens verboden is voor dit doel aardappelmeel te gebruiken. De gedupeerde Duitsche behangers kunnen zich ook niet van stijfsel be dienen. Dit product zou in. de eerste plaats te duur worden, maar is bo vendien ook slechts in beperkten om vang te krijgen. Zelfs vele Duitsch, huisvrouwen moeten zich, omdat er niet voldoende stijfsel beschikbaar is. met een ongesteven wasch tevreden stellen. Storm veroorzaakt treinramp. Omgewaaide boom op het tra ject Bourges-Montlucón doet sneltrein ontsporen Zaterdagmiddag om 13.10 is op on geveer dertig Km. van Bourges, op de lijn Bourges-Montlucon de sneltrein uit Montdorc ontspoord bij liet plaats je Corquoy. De locomotief, de kolenwagen, een bagagewagen en een passagierrijtuig liepen uit de rails. Het ongeluk is té wijten aan den hevigen storm. Juist toen de trein pas seerde, viel een boom op de rails. Het was den machinist niet mogelijk voor het obstakel te stoppen len voorlezen op den stoel zaten stijf met houterige armen en beenen een rij poppen, al Sylvia's vertroetelde schatten, die al haar lief en leed met haar deelden. Naast hem lag een van Sylvia's handschoenen die Miss He len met 'n onderdrukten snik opnam. „Ziet U, het kind heeft er nog aan gedacht haar handschoen mee te brengen. Ik zei tegen haar dat ze ze niet zou vergeten, omdat zij na theetijd nog wat in den tuin wilde wer ken. Wij wilden hier theedrinken het is voor Sylvia een feest, zij vindt het een soort pic nic en nu heeft ze er niets aan." Miss Helen's woorden eindigden weer in een snik en toen ze naast de onbeheerde rij poppen ging zit ten barstte ze in een zóó wanhopig schreien uit, dat het Giles aangreep. „Kom, kom, Miss Stansdale", zei hij en legde zijn hand op haar schouder." „Maakt U zich niet zoo overstuur. Misschien is Sylvia verdwaald in het park. Er zal heusch wel een eenvoudige verklaring voor haar verdwijnen te vinden zijn. Kinderen worden in den te genwoordigen tijd niet meer gestolen en alle menschen in de buurt kennen Sylvia zoo goed." „Ja en ze houden allemaal van haar", snikte Miss Helen die haar oogen afdroogde met een verfrommelden natten zakdoek en nog eens het leege zomerhuis rondkeek„iedereen houdt van die schat. Zij heeft zulke lieve manieren. Zij is vol liefde voor alles en ieder een. Die arme Grootmoeder Partridge uit het armenhuis zei gisteren nog tegen me „Ge lukkige man die dat kleine dametje voor zich winnen kan als ze eenmaal zoover is." Niettegenstaande zijn angst moest Giles toch even lachen. „Het is nog wel vroeg ge noeg, om nu al te denken aan Sylvia's aan staande man enmaar, als ze zoo door gaat als nu, heeft Grootmoeder Patridge ge lijk. Eens zal ze een schat van een vrouw zijn voor een gelukkigen man en dan moet ik mijn meisje missen." ,Maar waar is ze nu Miss Helen sprong op. „U vindt mij misschien dwaas om zoo'n drukte te maken, maar ik heb een gevoel dat ze niet in het park verdwaald is. Daarbij, waarom zou ze verdwalen Ze is nog nooit De reddingsmanschappen zijn er in geslaagd reeds acht-lijken en acht ge wonden, van wie twee ernstig, uit het puin van de vernielde wagens te ber gen. De eerste drie wagens zijn geheel in kander geschoven. Het reddingswerk duurt nog voort. Men vreest, dat nog meer -slachtoffers, onder het puin be dolven zijn. Vrijgezellinnen-belasting in Letland. „Fridericus" pubilceert een bericht uit Kolowera-Kalju in Letland, waar 'n belasting op vrjjjgezei len innen is ingevoerd. Vrijgezellen-belasting is niets nieuws. Maar de gemeenteraad van Kolowera-Kalju heeft besloten, dat in den vervolge ook ongehuwde vrouwen, die den leeftijd van 25 jaar bereikt! hebben, vrijgezellinnen-belas ting zullen moeten betalen. Zes ongetrouwde „juffers" hebben bij den gemeenteraad geprotesteerd. In een uitgebreid request merken zij op Het is niet onze schuld, dat wij niet getrouwd zijn. O, wij waren gaar ne getrouwd. Het vuur. van.den huise lijke» haard is. ons ideaal. Maar voor ons geldt het. lied van het meisje aan 't spinnewiel Madcjien spann. Die Trano rann. Niemals kam der Freiersmann In verband hiermee stellen deze zes jonge dames voor, dat het gemeente bestuur onmiddellijk de belasting op vrijgezellinncn afschaft, resp. dat het voor meer huwbare mannen in Kolo wera-Kalju zorgt, door flinke jongelui uit andere gedeelten des lands te im- porteeren. Duitsche koe baart vier kalveren Een koe van een landbouwer in de omgeving van Bresïau lieeft. vier stier kalveren ter wereld gebracht. Aange zien een vierling bij koeien een groote uitzondering is, heeft, naar men ver neemt, het landbouw-wetenschappe- lijk instituut van de universiteit te Bres la u het voornemen, om de kalve ren voor een rijksproefboerderij te ver werven, om hun ontwikkeling weten schappelijk te 'observeerén. DE TAAL VAN HOENDERS. Psychologische Studiekring. Prof. dr: Thoileif Schj'elderup Ebbe uit Oslo heelt een lezing gehouden voor de leden van den Psychologische» Stu diekring, over het onderwerp „De taal der Hoenders." Spreker onderscheidde 10 soorten van uiting bij de kippen en evenveel bij de lianen. Kippen uiten hun gemoeds stemming op zeer verschillende wij zen. Ook uit iedere ld)) zich bij bepaal de gelegenheden op dezelfde wijze alleen ver weggegaan. Het maakt me zoo angstig." Weer deed Sir Giles alle mogelijke moeite om Miss Helen te kalmeeren maar toen het avond werd en nacht en nog steeds geen en kel spoor van Sylvia te vinden was, greep intense angst hem aan. Het kind had niet het geringste spoor achter gelaten. Het was alsof de aarde bij het zomerhuis was openge gaan en het kind verzwolgen had en alle pogingen om iets over haar te weten te komen faalden. Een van de tuinlieden had gezien dat zij met de poppen in haar arm naar het tuin huis was gewandeld een staljongen, dat ze een paar rozen In den tuin geplukt had wat later op den middag dan de tuinman haar gezien had. Maar nadat de staljongen haar tusschen de rozen gezien had, was zij met haar bos bloemen verdwenen. Den heelen nacht door waren heele groepen menschen uit het dorp bezig het park te doorzoek d* lanen, de streek verderop de bosschen, mijlen verder, maar toen de verschillende groepen den volgenden morgen op het Huis terugkwa men, konden ze den ellendig en vermoeid-uit- zienden Sir Giles niets anders vertellen dan dat hun pogingen vergeefs waren geweest. Sylvia was weg en er was niet de geringste aanwijzing waar ze heengegaan zou kunnen zijn. Giles was zelf in Birdsbrook geweest en had den stationschef ondervraagd, daar er altijd nog 'n kleine mogelijkheid bestond dat Sylvia met een trein was meegegaan, 's mid dags of 's avonds en den volgenden morgen zaten Sir Giles en Miss Helen tegenover el kaar aan de ontbijttafel, beiden bleek en ver drietig na een doorgewaakten nacht. (Wordt vervolgd IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1