Me JAARGANG ZATERDAG ao MAART 1937 No. 3S NIEUWS- EN AEVERTENTIEBLAD VOOR VEVVTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTROKER TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. ZIJN KLEINE MEISJE. ADMINISTRATIE- EN BELASTINGZAKEN. HET PUBLICEEREN VAN PER W.A.C.O. TOURINGCARS gWIERINGER COURANT Xl>. X VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 Spreekuren IEDEREN DINSDAG H.-HOEF CAFE KOK 10—4 UUR. SPREEKUREN DEN HELDER Loodsgr. 40, lederen MAANDAG en DONDERDAG 9'/t3Vs uur. Lage, vaste tarieven. VERZUIM VAN AANGIFTE EN DE GEVOLGEN door Mr. J. H. van Doorne Advocaat en Belastingconsulent. 31. De belastingwetten leggen den* contribuabe- len den plicht op de hen door de belasting autoriteiten toegezonden aangiftebiljetten zonder voorbehoud naar waarheid in te vul len. De invulling moet bovendien „volledig" geschieden, want hij die niet „volledig" heeft voldaan aan zijn plicht den fiscus op de ge dane vragen te antwoorden, staat voor de gevolgen. Deze zijn wat betreft de personeele belasting een geldboete van ten hoogste hon derd gulden, wat de inkomsten- en vermo gensbelasting aangaat, een van ten hoogste duizend gulden. Hij die in verzuim blijft aan deze wettelijke verplichting te voldoen, heeft bovendien natuurlijk een „ambtshalve aan slag" te verwachten dat wil zeggen dat de aanslag door den inspecteur naar eigen goed dunken word opgelegd. Wanneer hij, die uit gemelden hoofde een ambtshalve aanslag heeft ontvangen, daartegen reclameert, heeft hij bovendien nog het nadeel van de z.g.n. „onkeering van de bewijslast." Dat wil zeg gen, dat, waar hij bij een wèl volledig vol daan hebben aan de wettelijke verplichtingen tot het doen van de aangifte, en het overleg gen van de boeken- en bescheiden, dit laat ste geldt voor de inkomstenbelasting alleen voor kooplieden, de inspecteur zal dienen aan nemelijk te maken, dat hij gemotiveerd is af geweken van de aangifte, doch bij het niet voldoen hebben aan die verplichtingen de reclamant zal dienen aannemelijk te ma ken dat en in hoeverre de aanslag onjuist was. Dan wordt, zooals de wettelijke omschrij ving luidt „de aanslag gehandhaafd t e n z ij blijkt dat en in hoeverre hij onjuist is." De belanghebbende zal in dat geval dus moeten „doen blijken," van de onjuistheid van den aanslag wat niet aldus is op te vatten dat hij tot den laatsten cent de hoegrootheid van zijn inkomen moet b e w ij z e n maar dat hij overtuigend zal moeten aantoonen dat en in hoever de aanslag te hoog is geweest. Het zal duidelijk zijn dat bij ontstentenis van een boekhouding of een volledig administratie dit laatste bezwaarlijk, zoo niet mogelijk is. De belastingplichtige, die dus in verzuim is, wordt hiervoor dus wel zwaar gestraft. Want ook bij den Raad van Beroep zal hij geen heil vinden. Ook aan dit college schrijft de wet voor dat dQ aanslag in bedoelde gevallen door den Raad zal moeten worden gehanhaafd, teiuij blijkt dat en in hoever hij onjuist is. FEUILLETON. ROMAN NAAR HET ENGELS CH. 29.) „Zie je, dat schrijft Helen", zei Miss Stans- dale vouwde den brief weer dicht. „Sylvia is twee dagen geleden verdwenen, nu is het Donderdag en als Maandag dat juweel niet in zijn bezit is dan zal het kind. „O, neen, zegt het niet," zei Rosa hartstoch telijk ze liep de kamer heen en weer aan de grootste opgewondenheid ten prooi „er mag niets met haar gebeuren. Ik heb nog nooit zoo van een kind gehouden. Maar dit kind is zoo'n schat, ze is zoo lief. Er klonk zoo'n folterende angst in dien onvoltooiden zin, dat het zelfs Miss., Stansdale opviel en zij keek het meisje nieuwsgierig aan. „Maar kind, wat wind. je je tocti vreeselijk cp Natuurlijk voelde het kind zich tot je aangetrokken," zei ze. „Je ziet er lief uit. Kin deren zullen zich altijd, wel gauw tot je aan getrokken voelen, trouwens iedereen. Ik „O, ja, het kind hield van mij." Rosa balde haar vuisten in stomme smart. „Haar heele zieltje legde ze voor mij bloot, maar.... ik heb aan zoo tets nooit gedacht, mijn God zoo iets nooit k'unnen vermoeden." Haar wanhoop maakte M;iss Stansdale bang. „Natuurlijk hebt u aan zoo iets vreeselijks nooit gedacht," zei ze. „Wie zou ooit kunnen vermoeden dat die schat ontvoerd zou kun nen worden ter wille van een sieraad. En dan. Miss Stansdale brak biaar zin af en rilde en Rosa huiverde, hoeweL het een warme Juli dag was en de lucht zv?oel was alsof er een donderbui zou komen. „Er moet iets gedaan -worden," fluisterde zij. „Ik moet iets doen, a?is ik maar wist wat," zij keerde zich tot Miss* Sansdale en zei op lui- De vraag is nu maar wanneer moet wat de aangifte betreft, (aan het overleggen van boeken en bescheiden wijden wij nog wel eens een afzonderlijk artikel) geacht worden dat niet „de vereischte aangifte" is gedaan. Men kent de aangiftebiljetten alleen die voor de inkomstenbelasting houdt meer dan vijftig vragen in, die de aangever naarstiglijk zal hebben te bestudeeren en te beantwoorden, al is het maar dat hij, door achter de vraag een sreep te zetten, aanduidt dat die vraag voor zijn aangifte van geen belang is. Hij die het geluk heeft ook met de personeele belasting, de vermogensbelasting en de dividend- en tantièmebelasting te maken hebben, kan dat aantal vragen dat hem gedaan wordt, wel met drie vermenigvuldigen. In het algemeen kan men zeggen dat men verplicht is den fiscus naar waarheid en zoo volledig mogelijk in te lichten nopens al dat gene wat voor den aanslag van belang kan zijn. Het is voor gekomen dat een aangever wat de opbrengst van zijn bedrijf en zijn roerend kapitaal betreft, geen cijfer in zijn aangiftebiljet zette, maar daarin verwees naar een ingevouwen staat. De inspecteur was van oordeel dat dit niet geacht kon worden te zijn een voldaan heben aan „de vereischte aangifte" en, in aanmerking nemend, dat het doen van een onjuiste aangifte, waaronder slechts is te verstaan het opzettelijk onjuist invullen van het aangifte b i lj e t, een strafbaar feit op levert, was dat oordeel niet ten onrechte. De Hooge Raad echter was een andere meening toegedaan. Al had dan de belastingplichtige niet de juiste cijfers in de juiste kolommen gezet, door het invouwen van een staat waar mede hij den inspecteur volledig voorlichtte omtrent die bestanddeelen van zijn inkomen, moest hij geacht worden aan de bedoeling van den wetgever te hebben voldaan. Een nieuw arrest, deze materie betreffend, vindt men vermeld in de „Beslissingen in be lastingzaken" onder No. 4915. Volgens dit arrest had de belanghebbende verzuimd, „een summiere opgave te doen van de opbrengst der verschillende bronnen van inkomen, waar hij immers verzuimde als opbrengst der ver schillende bronnen van inkomen, waar hij immers verzuimde als opbrengst van onroe rend goed het genot van eigen woning aan te geven", aldus had de inspecteur gesteld. Nu l:an dien inspecteur al dadelijk worden te gengeworpen, dat het toch wel erg fitterig is, als iemand zijn biljet overigens naar be hooren in te vullen, te vallen over het niet aangeven van de huurwaarde zijner woning, temeer waar deze den inspecteur als zoodanig toch bekend is uit de kohieren voor de per soneele belasting. Men kan het toch zeer wel verstaan, dat een niet fiscaal onderlegd per soon er niet aan denkt die huurwaarde te beschouwen als inkomen, wijl hij deswege toch niets ontvangt, doch slechts bespaart. Maar neen, de inspecteur, blijkbaar een van de knijpgarde, vond dat nu eens een pracht- gelegenheid om den belasting-plichtige, die f 4500 inkomen had aangegeven, aan te slaan voor meer dan het dubbele. Het was hem bovendien bekend dat de aangever geen vol doende boekhouding had, een reden te meer dus om dat te doen, wijl hij dan de reclame den en vluggen toon „Wat u mij verteld heeft, heeft mij heele maal van streek gemaakt. Ik ik ga naar mijn kamer om eens over alles na te denken. Ik kan het niet verdragen, ik moet iets doen," en met deze onsamenhangende woorden, die Miss Stansdale nog meer van de wijs brach ten, verliet zij met snelle schreden de zitka mer en vloog de trappen op. .Nooit heb ik aan zoo iets kunnen denken," zei ze telkens weer terwijl ze rusteloos de ka mer op en neer liep. .Ik wist dat hij het juweel wilde hebben en ik dacht niet dat er gevaar bij was toen ik hem liet weten waar het was, maar als hij het kind kwaad doet, weet ik wat begin nen moet. Zoo'n misdaad wil ik niet op mijn geweten hebben." „Zij leunde haar hoofd tegen het raamko zijn en haar oogen bleven rusten op het keu rige tuintje, waar de geraniums in felle kleur blakerden in de Julizon die bewuste middag, een paar weken geleden, kwam haar in de gedachten, toen zij en Sylvia onder de accacia gezeten hadden en het kind met haar zacht stemmetje gezegd had „Ik vind u zoo aardig, ik houd van u." „Ik houd van u." Rosa herhaalde die woor den eenige malen in zichzelf en herinnerde zich hoe het kind haar vol bewondering aan gekeken had en nu, door haar toedoen was Sylvia in gevaar, alleen zij wist hoe groot dat gevaar was „Het is alles mijn schuld, dacht ze. „Ik ben zoo lang het werktuig van den schoft geweest, dat ik mij niet eens van hem los kan maken, zelfs nu het om het kind gaat. Maar nooit had ik durven denken dat hij dit zou doen. Dat hij haar kwaad zou doen O, God, wijs me den weg om haar te redden, want dit heb ik nooit kunnen denken. Bijna als geantwoord op haar gebed zag zij in haar gedachten het gezicht van een man, een rustig sterk gezichtwiens grijze veilig kon afwijzen met den wettelijken en dooddoener „dat niet is gebleken dat en hoever de aanslag onjuis| is." De Hooge Raad tikte échter den ijverigen dienaar van den fiscus gevoelig op de vingers. Het feit dat de belanghebbende verzuimd heeft de huurwaarde zijher woning aan te geven „brengt nog niet mede aldus de H.R. dat art. 80 toepasselijk is, daar het enkele feit, dat niet de inkomsten uit alle bronnen van inkomen in eene aangifte volledig ver meld zijn, geenszins steeds ten gevolge heeft, dat de belanghebbende geacht moet worden de vereischte aangifte niet te hebben gedaan; dat dit toch afhankelijk is van omstandig heden en bepaaldelijk van gewicht is, welke beteekenis het niet vermelde inkomen heeft tegenover het totaal der inkomsten, wat ten deze niet is na te gaan, daar het bedrag dei- huurwaarde van de eigen woning niet in de uitspraak is vastgesteld." Na welke over wegingen de Hooge Raad de uitspraak ver nietigde en terug wees naar den Raad van Beroep om af te doen met inachtneming van 's Hoogen Raads arrest. De Hooge Raad decreteert hier dus met andere woorden dat de inspecteurs bij de beoordeeling van de vraag of al dan niet de vereischte aangifte is gedaan, een royaal standpunt behooren in te nemen, en niet de fiscaliteit ten top mogen drijven door een belastingplichtige voor een verzuim in de aangifte, dat in verhouding tot zijn totale inkomen gering is, te straffen alsof hij in het geheel geen aangifte had gedaan. Even als in de eerder genoemde beslissing valt te lezen, is de eerste vraag welke de inspecteur zich zal dienen te stellen, of de aangever te goeder trouwnaar zijn beste weten den fis cus heeft willen voorlichten, waarbij het van geheel ondergeschikten aard is, of hij daarbij een informaliteitje of een klein verzuim heeft begaan. Het is ons natuurlijk niet bekend of de Minister, toen hij kennis nam van het klein zielig fiscaalstandpunt van den inspecteur, dezen nog vóór de uitspraak van den Hoogen Raad heeft doen weten dat een en ander zijne ministerieele goedkeuring niet kon weg dragen, en hem in overweging gegeven heeft in den vervolge naast het recht ook de recht vaardigheid te betrachen, en dit zijn oordeel tevens bij missive ter kennis van alle inspec teurs heeft gebracht, gelijk te doen gebruike lijk is bij alles wat naar meening van het departement voor de belastingheffing van be- iang is. Immers een zeer belangrijk onderdeel der belastingheffing is óók ervoor zorg te dragen dat het belastingbetalend publiek niet noodeloos geplaagd wordt odat de verstand- phouding tusschen dit en de fiscus niet noo deloos scherper wordt gemaakt, als zij uiter aard door de belastingheffing zelve reeds is. BINNENLANDSCH NIEUWS. N.V. Centraal Administratiekantoor UtrechtAmsterdamGorinchemGoes-Soest HoofdkantoorTrans 15, Utrecht Tel. 11871 Dir. Mr. J. H. VAN DOORNE. Auto door trein gegrepen. Locomotief gekanteld. Toen Donderdagmorgen clr. H. S. Nanninga uit Loppersnm, in zijn auto gezeten, den onbewaakten overweg aan de Departementstraat te Uithuizen wilde oversteken, werd de auto van achteren aangereden door den trein uil Groningen, die aldaar te 10 uur 22 pas- scerdt. De auto werd totaal vernield. De trein derailleerde, terwijl de loco- motiet' kantelde en naast de rails kwam te liggen. De heer Nanninga en de machinist kwamen er met enkele snijwonden af. Het verkeer werd enkele uren ge stagneerd. De materieele schade is vrij groot. Ofschoon liet zicht bij den overweg goed is, heeft de automobilist den trein niet zien aankomen. Consumptiemelkregeling 1937-1938. Bepalingen geldend van 28 Mrt, af. Garantieregeling ter besnij ding van ongeoorloofde beta lingen. Gelijk bekend, is in voorbereiding een maatregel, krachtens welken melk, die in het wettelijk gebied in consumptie zal worden gebracht, dient te worden ingekocht door bemidde ling van een op te richten organisatie van veehouders en uitsluitend dooi' handelaren, die aangesloten zullen zijn bij een op te richten algemeene organisatie van den melkhandel. In afwachting van de volledige toe passing van dezen maatregel, zullen per 28 Maart, naar wordt medege deeld, o.m. de volgende bepalingen gelden. Per 28 Maat r a s. zullen regeerings- contracten moeten worden gesloten met een taxe» niet hooger ol' niet lager dan overeenkomt met de taxe, zooals deze door de Nederlandsche Zuivel- Centralc is ingevuld.op zoet binnen kort aan rechthebbende veehouders fe v er stre k ken e out ra c t - f orm ul i er e n. Deze contracten zuilen loopen tot 2 April '38 De grootte dezer laxe zal worden vastgesteld gelijk aan die, waarop het [betrokken bedrijf in het melkjaar 1936- 1937 aanspraak heeft kunnen maken. Verder zal per 28 Maart a.s. een ga rantie-regeling worden getroffen, vol gens welke veehouders, die bij de Ne derlandsche Zuivel Centrale als taxe- contract-gerechtljgd zijn ingeschreven, in geval van niet-plaatsing van hun melk voor consumptie-doeleinden, toch voor de op hun bedrijf geprodu ceerde melk een vergoeding zullen ont vangen. Het ligt namelijk in de bedoe ling om uit een fonds, dat wordt bijeen gebracht uit gelden, verkregen door 'n korting op de overigens afdrachtvrij in consumptie gebrachte melk, deze te- gemoetkoming te verstrekken en wel „WAAROM ROOK JIJ ALTIJD 5TERTABAK? „OMDAT RJJ2E TABAK MIJN GEZONDHEID NIET SCHAADT!" NIEMEUERi STERTABAK VAN 5T0T15 CT R HA1F ONS oogen haar hart sneller deden kloppen Hugh Berners. Als zij het van zich zou kunnen verkrijgen hem de waarheid te vertellen, misschien was hij in staat haar te helpen, misschien kon hij iets bedenken om Sylvia te redden. Zij zou naar Dr. Berners gaan. Maar hoe kon ze O, hoe kon ze Ze ging van het venster weg en begon weer de kamer op en neer te loo pen, steeds ingesponnen in het web van haar folterende gedachten. Het was nutteloos om naar Hugh Berners toe te gaan als ze hem de heele waarheid niet vertelde hoe zou ze de heele waarheid kunnen vertellen, terwijl ze wist dat hij haar verachten zou, voor al tijd Hij zou haar nooit weer met zijn vrien delijke oogen bewonderend aankijken als ze hem dat verschrikkelijke verhaal zou doen en dat moest, als ze tenminste zijn hulp wil de krijgen. Hij zou haar uit zijn gedachten uit' zijn leven bannen. Hij was niet het soort man. die een vrouw zou blijven liefhebben welke zij j niet respecteeren en eeren kunnen en zijn genegenheid was haar niet onverschillig. Deze| gedachte was het die zich langzamerhand uit ae chaos in haar brein losgemaakt had en' terwijlze haar eigen beeld in den spiegel zag, kwam een blos over haar gezicht. Ja Waar om zou ze voor zichzelf de waarheid verber gen Hugh Berners' grijze oogen hadden in haar iets wakker geroepen dat ze nooit mogelijk had geachtHugh Berner's eenvoudige gen- teleman-like manieren hadden gevoelens in haar ziel levend gemaakt, waarvan zij zelf ternauwex-nood het bestaan had vermoed. Zij was in een hevigen tweestrijd. Als ze hem uitlegde welk aandeel zij er in had gehad, als ze he meen blik en dan dat zou geven in haar leven vol avonturen en afschuwelijke intrigues, zou hij haar voor goed van zich af schudden. „Hij heeft het verlangen in mij gewekt om een betere vrouw te worden," zei zij peinzend en zij begon weer de kamer open neer te loo pen. „Ik heb mij echter nooit rekenschap ge geven hoe ik mijn plannen uitvoerde als ik ze maar uitvoerde. Wat vind ik mezelf nu een monster. Hermann is mijn booze genius geweest, altijd en hij maakte mij wijs dat ik de Heilige Zaak, waarvoor mijn moeder gestorven is, diende, als ik hem hielp. Ik ben met hem gezonken, terwijl ik op een hoogte had moeten komen als waarop Hugh Berner staat." Haar rusteloos heen en weer geloop had haar weer naar het venster gevoerd en nog eens keek zij over de gloeiende geraniums en de acaciaboom heen naar den 'blauwen hemel, omhoog. „En wat weerhoudt je om tot zijn hoogte op te stijgen scheen 'n innerlijke stem haar te zeggen. „Je hebt het zelf in je macht om tegen je slechte neigingen te vechtèn. Het ligt heelemaal aan je zelf of je de bogote wilt bereiken, waarop Hugh Berners staat of-al tijd op het peil te blijven van Hermann Mül- Ier en zijn soortgenooten. Het ligt aan je zelf." Aan jezelf Die innerlijke stem sprak zoo duidelijk tot haar dat het was alsof zij die woorden werkelijk hoorde. Het was in haar eigen macht om tusschen goed en kwaad te kiezen om op het peil te komen van den man, dien ze liefhad ja, ze bekende het zichzelf zonder eenige schaam te of steeds dieper en dieper te zinken tot ze kon er niet verder meer aan denken. „Nu moet ik beslissen, op dit oogenblik. Dit is het keerpunt. Als ik naar Hugh Berners ga en hem de waarheid vertel, zal Hermann myn vijand zijn. Ik zal nooit meer voor hem werken, zelfs niet voor een goed doel. En ik zal schipbreuk lijden eenzaam zijn, zonder één vriend. En als ik niet ga, zal er iets vree selijks met Sylvia gebeuren, alleen omdat Herman Sir Giles treffen wil. Als hij zegt, dat liij iets zal doen, dan zet hij door ook, dat over de geheele melkproductie, echter tot een maximum van 80 pCt. der toe gewezen taxe. Deze garantieregeling beoogt voor goed een einde te maken aan het eu vel van ongeoorloofde betalingen door veehouders aan koopers hunner melk, met het doel om in het bezit van een contract te geraken. Reeds op 28 Maart a.s. zal worden overgegaan tot het inhouden van een deel van den taxeprijs, in dier voege, dat de koopers van taxemelk 1/4 cent per liter ontvangen taxemelk aan do Nederlandsche Zuivel Centrale moe ten afdragen. Voorts is in voorbereiding een rege ling inzake centrale betaling der rnelk- gelden. Evenals in het vorige jaar zal ook dit maal gedurende het tijdvak van 12 September 1937 tot en met 12- Februari 1938 de afgesloten taxe met 10 pCt. worden verlaagd. Deze korting zal ech ter niet worden toegepast ten aanzien van de taxen der z.g. erkende con- sumptiemelkers en voorts niet in die gevallen, waarin zulks op verzoek van contractcerende partijen door de Neder landsche Zuivel Centrale wordt goed gekeurd. Het vorige contractjaar was het in sommige gevallen geoorloofd, voor de bereiding van ijs, melk en room op in- MET PASCHEN naar Duitsland en België. Heen Vrijdagmorgen en Zaterdagmiddag, terug Maandag en Dinsdagmiddag. OP 4 APRIL naar de wedstrijd België-Holland te Antwerpen. Vertrek Zaterdagmiddag en Zondagmorgen. Retour f 4.Zit- en staan plaatsen Stadion verkrijgbaar. Inlichtingen Kantoor Waco, Breed 35, Tel. 184, Hoorn. weet ik bij ondervinding. Alleen maar dreigen doet hij niet," zij trilde over haar geheele li chaam. „En als ik hem tot vijand maak zal hij mij ook niet met rust laten, daar kan ik zeker van zijn Wéér sidderde zij, maar niettegenstaande den angst die in haar oogen te lezen was, kwam er toch een vastberaden trek op haar lippen, Zij had haar lippen vast op elkaar geklemd een nieuwe kracht, een heilig voornemen sprak uit haar blik en op dat oogenblik had het voorgoed in haar de overwinning behaald. Dr. Berners was iederen dag op-zijn spreek uur tusschen twee en drie uur thuis en op dezen Juli-middag had hij zijn schrijftafel vlak bij "t raam, dat uitzag op zijn mooien tuin geschoven. Het was een tuin, die wel heel sterk verschilde van de heele rij-voorstad tuintjes, zooals de Stansdales hadden. Aan het eind van het grasveld in het midden van den tuin was een boog, beladen met rozen in alle mogelijke kleuren, vuurroode en witte en rose, die een heerlijken geur verspreidden. Aan beide zijden van den boog met rozen was een breede strook gras, waarop allerlei soor ten bloemen bloeiden, fijne dwergroosjes, violen in alle mogelijke kleuren, die hun brui ne, gouden gezichtjes ophieven naar de zon kleurige leeuwenbekken en anjers, vuurrood, geel en rose. En gescheiden door een grintpad waren breede bedden met witte lelies en sta tige riddersporen, die een prachtige achter grond vormden voor fluweelzachte duizend schoonreseda's, witte anjers en passiebloemen, bleek blauw met grijs-groene bladeren. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTESRBN VOOR EENMAAL BETALEN Wier in germe erbode. Wieringer Courant. De Polderbode. atjpér ••uramt.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1