£EH£ELE GEBITIEN130. OUD Mr. P. J. No. 1 van lijst 6 28e JAARGANG DINSDAG 27 APRIL 1937 No. <¥7 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE BULTENAAR. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER BUREAU: ADVERTENTIëN - V Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 CORN. J. BOSKER WIERINGEN. PC Telef. Intercomfti. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9M>1 uur. Met garantie. Trekken inbegrepen. Consult kosteloos. BÏMmX^cHn^iEuwsT- Voorjaarsbijenmarkt geopend. liet weer werk niet mee. Aan voer beneden de verwachting. Zaterdagmorgen is op de Centrale Markt de eerste eên-daagsche Amster uamsehe voorjaarsbijeniriarkt geopend Waarschijnlijk heelt het gure weer de bijen en hun broeders parten ge speeld, mogelijk heelt ook de bestaan de schaarschte aan bijenvolken dit jaar het hare gedaan, hoe het zij, het aantal aangevoerde 'kassen en kor ven is beneden de verwachting geble ven, terwijl de bijen, die er waren, het koude weer schuwden en rustig in hun „woningen" bleven. De volken stonden opgesteld op het trottoir vóór het grasveld ten Zui den van de groote hal, zoodat koo- pers, verkoopers en kijklustigen een goed overzicht van de aanwezige kas ten hadden. Er was tevens een speci ale stand, waar imkers-gereedschap pen werden verkocht. Waarschijnlijk zal in het najaar een honingmarkt worden georganiseerd. Door scliot uit jachtgeweer getroffen. Vader verwondt zijn zoon doodelijk. Zaterdagavond is op het landgoed „Vledderhof" te Vledder een ernstig .ongeluk gebeurd^. De landbouwer Nygingh was met zijn 26-jarigen zoon aldaar op de ko nijnenjacht. Nadat zij een konijn had den geschoten, stonden vader en zoon, die in knielende houding zaten, op, waarna op onverklaarbare wijze het geweer van den vader afging. Door het schot werd de zoon in het been ge troffen, waardoor ernstig bloedverlies werd geleden. Onmiddellijk ingeroe pen geneeskundige hulp achtte over brenging naar het! Ziekenhuis nood zakelijk. Kort 11a aankomst aldaar is de ongelukkige overleden. EEN STRIJKGELD-JAGER. Oplichter bij publieke verkoo- pingen gepakt. De politie te Oude Wetering is er in geslaagd, de hand te leggen op een oplichter, die volgens 'n geheel nieuw de publieke verkoopingen in de Rijn streek onveilig maakte. Toen ten overstaan van notaris Loh- man bij den landbouwer Straathof in genoemde gemeente '11 hoerenboelhuis werd gehouden, bevond zich onder de koopers een man, die een harkniachi- 11e en twee koeien inzette. Hij incas- setrde het z.g.n. strijkgeld, maar had de koopsom nog niet voldaan, op zich zelf een gewoon gebruik, daar gewoon lijk pas aan het einde van de verkoo- ping wordt afgerekend. Toen de koei en echter niet werden afgemijnd en liij z.g.n. bleef hangen, maakte hij zich uit de voeten. De afslager, die reeds eenigen argwaan koesterde tegen het heerschap, zag hoe de adspirant-koo- per zich haastig op de fiets verwijder de en maakte alarm. Onmiddellijk werd daarop door de politie, die een veewegen requireerde, een achtervol ging ingezet, met het gevolg, dat de oplichter spoedig kon worden aange houden. Het bleek, dat hij een val schen naam had opgegeven. Nadat hem het strijkgeld was afgenomen, is de man in arrest gesteld. Crisisheffingen verlaagd. Voor haver, gerst, roggen en mais met 50 cent per 100 Kg. Toeslag melk van 2.40 op f 2.16. Gemeld wordt, dat met ingang van 24 April het invoer-prijsverschil voor haver, gerst en mais met f 0.50 per 100 Kg. is verlaagd. De daarvoor in aan merking komende overige invoerprijs- verschillen en restitutie-bedragen zijn dienovereenkomstig gewijzigd. De bonificatie op tarwebloem B wordt met ingang van denzeifden da tum gebracht op f 0.95 per 100 Kg. Voorts wordt medegedeeld, dat met ingang vari dienzelden datum ook de toeslag op melk van f 2.40 op f 2.16 wordt teruggebracht. Behalve het gunstige verloop van de Leeuwarder boter-noteering is aan leiding tot deze verlaging de lagere kostprijs van gedurende de zomer maanden geproduceerde melk. In verband waarmede een differen tiatie- wordt gemaakt in het steunbe- jdrag gedurende de winter- en zomer maanden. centen. Kwaliteit. Beneden Van Van Van Van Van 50 54 58 67 76 50 kg. tot tot tot tof tof 53 57 66 75 80 kg kg kg kg kg IA naar 61 64 66 64 62 IB IIA kwali 59 62 64 62 60 IC IIB IIIA teit 57 60 62 60 58 IIC HIB max. 55 58 60 58 56 IIIC 50 53 56 58 56 54 CC cent 51 54 56 54 52 FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 2.) „Die juffrouw Martha zal wel weten waar het register is zij moet het kasteel niet verlaen." „Zeer goed," zeide Peyrolles. Gonzaga wandelde met groote stappen op en neder. „Ik moet haar zelf spreken," mom pelde hij. „Maar" hernam hij, „zijt gij wel zeker, dat mijn neef Nevers de boodschap van Aurora ontvangen heeft „Onze Duitscher is het, die de boodschap heeft overgebracht." „En zal Nevers komen „Ja, dezen avond." Terwijl zij aldus spraken, hoorden zij voet stappen, welke veroorzaakt werden door Mar tha, die uit de vertrekken van Aurora kwam. Gonzaga en Peyrolles gingen haastig ter zijde. Toen Martha hen voorbijkwam, sprong Peyrolles eensklaps op haar toe, hield haar een zakdoek voor den mond, zoodat zij niet schreeuwen kon en droeg haar half bezwijmd in de kamer van Gonzaga. HOOFDSTUK II. Cocardasse en Passepoil. De een zat op een oud boeren paard met ruig en nooit geroskamd haar, en de ander op een ezel, naar de wijze zooals de vrouwen hare paarden berijden. De eerste had een fiere houding. Dat was meester Cocardasse, geboortig van Toulouse, voormalig schermmeester te Parijs waar het hem in den laatsten tijd niet voor den wind was gegaan. De ander had een bedeesd voorkomen zijne kleeding bestond uit een zeer lang zwart - CRISIS - BUREAU. Prijzen varkens bestemd voor bacon- bereiding. De Nederlandsche Veehouderij Cen trale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 26 April 1937 aan haar te leveren varkens, bestemd voor baconbereiding, ver hoogd zijn met 3 cent per Kg. ge slacht gewicht. Deze prijzen zijn tot weder-opzegging als volgt overkleed, dat zijne zwarte, glimmende broek bedekte. Als hoofddeksel droeg hij een wol len muts, die hem over de ooren hing. Zijn naam was Amable Passepoilhij was vroeger barbiersbediende geweest, voor hij den degen aangordde, waarvan hij zich mees terlijk wist te bedienen. Hij was verschrikkelijk leelijk. Zijn reisge noot Cocardasse kon daarentegen voor een schelm van mooie soort doorgaan. Aldus hotsten zij onder de gloeiende mid dagzon voort. Over eiken steen struikelde Cocardass's knol en om de vijf en twintig stappen ging Passpoil's grauwtje op zijn ach- terpooten staan. ,Wel, wel mijn jongen," zeide Cocardasse met een schrikbarend Gasconsch accent, „nu hebben wij al twee uren lang dat kasteel op dien verwenschten berg in het oog, maar het schijnt even hard achteruit te loopen, als wij het tegemoet kunnen gaan." „Geduld maar geduld maar antwoordde Passepoil, op Normandische manier door zijn neus „wij zullen nog bijtijds genoeg komen voor 't geen wij daar ginds te doen hebben." Op dit oogenblik trokken zij, in 't midden der vallei van Louron de oevers der Clarabide langs. Tegenover hen verrees de Hachaz, die als een reusachtig piëdestal de massieve ge bouwen van het kasteel Caylus droeg. Hoewel het kasteel Caylus het wonder der Pyreneesche valleien was, bezaten meester Cocardasse en Passepoil geen gevoel voor het schoone, zoodat zij zonder ophouden hun weg vervolgden en geen blik op het slot wierpen dan om den afstand te berekenen, dien zij nog zouden moeten afleggen. Een goed einde waren zij voortgereden toen beiden als het ware gelijktijdig uitriepen „En wij zouden den kleinen Parijsenaar zien en van tijd tot tijd zouden wij wel een stoot van hem afwenden." „Wie weet of hij ons nog zou willen ken nen zeide Passepoil. „Ja wel, jongetje", zei Cocardasse, „want hij heeft een hart als goud." Onder het verder gesprek geraakten zij hoe langer hoe meer in het vuur, totdat zij eens klaps stil hielden om elkaar de hand te geven. Wij zullen bij den kleinen Parij zenaar voor knechts gaan spelen, als hij zulks verlangt," Onder geslacht gewicht wordt ver staan het koud gewicht 11a slachting (d.d. het warm gewicht verminderd met 2 pCt.) Deze prijzen worden verlaagd met 2 cent per Kg., wanneer de varkens als nood- en spoedgevallen zijn aange boden met 5 cent per Kg. wanneer bet spek der. varkens na slachting zacht blijkt te zijn en wanneer het varken na slachting strepen, vlekken of onderhuidsche bloed-uitstortingen vertoont, waarvan de aanwezigheid reeds hij de afneming door den kring zaakvoerder is geconstateerd. Voor varkens, welke voor liet risico van den leverancier zijn afgenomen, worden deze prijzen alleen dan uitbe taald, wanneer deze varkens na slach ting in goede conditie zijn. Is zulks niet het geval, dan wordt de werke lijke waarde 11a slachting vergoed. Zeugen, beeren of binnenbeeren mo gen niet geleverd worden. Blijkt het varken na slachting toch een binnen beer te zijn, dan geschiedt de betaling op basis van 60 pCt. der genoemde prijzen, tenzij de kringzaakvoerder reeds bij de ontvangst de meening heeft geuit, dat het varken vermoede lijk een binnenbeer is, in welk geval niet meer dan de werkelijke waarde na slachting wordt vergoed. Deze prij zen geldeh niet voor de varkens, welke bestemd zijn om levend te worden uit gevoerd. Verhooging prijzen baconvarkens en spek. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat de Minister van Landbouw en Visscherij besloten heeft de prijzen van de varkens bestemd voor bacon bereiding met 3 cent per Kg. geslacht gewicht en de prijzen van het bij de Nederlandsche Veehouderij Centrale in te leveren spek te verhoogen met 4 cent per Kg. De verhoogde baconprijzen zoowel als de sinds half Januari gestegen voederprijzen hebben den Minister aanleiding gegeven, bovenbedoelde prijzen te verhoogen. Mochten t.z.t. de prijzen der voeder middelen wederom dalen, dan zal dit den Minister aanleiding kunnen geven ook de voor de baconvarkens te beta len prijzen dien-overeenkomstig te ver lagen. WANDELEN. Mei in het teeken van den N. H. W. B. Den 2den Mei organiseert de Noord- Hollandsere Wandelsport Bond een groote Bohds-propaganda-toclit te Haarlem, terwijl, zooals reeds hekend is, de'bij den N. H. W. B. aangesloten Hoornsche Wandelsport Vëreeniging d. .1, S. O. S." den 6 Mei baar jaar- Jijksche P. M. van Wijktochten houdt. Over den eersten tocht worden gaar ne nadere inlichtingen verstrekt door den Secretaris van de P. P. C., den hr. J. P. Lubbers, Ooievaarstraat 23, Zaan dam, terwijl circulaires met nadere bijzonderheden over de Van Wijk tochten op aanvrage te bekomen zijn b, den Secretaris van de H. W. V. den hr. W. Koster, Merensstr. 25, Hoorn. BUITENLANDSCH NIEUWS. zeide Cocardasse. ,En wij zullen een groot heer van hem ma ken," antwoordde Passepoil, dat zal het geld van mijnheer Peyrolles ons geluk aanbren gen." Het was dus Peyrolles, de vertrouwde van Philips van Gonzaga, die de beide scherm meesters naar het kasteel van Caylus had ontboden. Het was reeds twee uur toen zij het ge huchtje Tarrodes bereikten en bij „de Para dijsappel" afstapten. Bij hun binnentreden vonden zij de kleine herbergkamer vol. Een knecht had het druk met het aanbrengen van kannen en bekers en van alle verdere geriefelijkheden, welke zes pootige kerels konden wenschen na een lange reis onder de gloeiende zon der Pyrenee sche valleien. Aan den muur waren reeds zes zware degens opgehangen en op de voorhoof- hoofden der zes bezoekers kon men duidelijk het woord „ijzervreter" lezen, 't Waren alle bruine gezichten en brutale oogen. Drie van hen zaten aan de eerste tafelmet den eersten oogopslag kon men aan hen zien, dat het Spanjaarden waren. Aan de tweede tafel zat een Italiaan, wiens taal zijne Duit- sche afkomst verried. Eene derde tafel werd ingenomen door een soort van Boerenkinkel met ongekamd lang haar, die de boerentaal van Bretagne sprak. 't Was Peyrolles die al deze helden van den degen verzameld had hij had er verstand van. Toen Cocardasse en Passepoil hunne rijdie ren op stal hadden gezet en den drempel van „de Paradijsappel" overschreden hadden, deinsden zij eenige schreden achteruit op het zien van dit achtenswaardig gezelschap. ,Zoo, zoo allemaal kameraden riep Co cardasse uit. „Allemaal bekenden liet Passepoil, wiens: stem nog een weinig beefde, er op volgen. Onze Passepoil was van nature een lafaard, doch de nood had hem wakker gemaakt. Toen de eerste teugen uit de glazen gedaan waren, zei Cocardasse „En laten we nu eens over zaken spreken, beste jongens." „Kameraden begon Cocardasse, „broeder Passepoil en ik hadden niet gedacht, dat wij hier zulk aangenaam, gezelschap zouden tref Madrid heeft weer een burgemeester en een Raad. De gedelegeerden der verschillende tot het Vólksfront behoorende partijen hebben Zaterdagmiddag met 29 van de 30 uitgebrachte stemmen (één stem blanco) Kafael Enche de la Plata tot burgemeester van Madrid gekozen. Deze is de oud-voorzitter der Provin ciale deputatie en behoort tot de socia listische partij, evenals Cayetano, Redondo, zijn voorganger. De gemeenteraad van Madrid be staat thans uit vijf raadsleden, behoo rende tot de U. G. T., vijf van de E. N. T., vijf socialisten, vijf commu nisten, drie leden van de republikein- sche linkerzijde, twee van de republi- keinsche unie, één syndicalist., éen anarchist, terwijl ook de organisaties der „vrijzinnige jongeren" de i,veree nigde socialistische jongeren" en de „republikeinsche jongerén" elk één vertegenwoordiger in den Raad hebben HOE HITLER BEWAAKT WORDT. De Zwitsersche journalist Paul Wei' ner, die onlangs toestemming kreeg om den Duitschen rijkskanselier in zijn particuliere woning Berghof, op de Obersalzberg bij Berchtesgaden, 'n bezoek te brengen, schrijft hierover het volgende in de „Berner Bund," Kort buiten Berchtesgaden, na de eerste steile bocht, is er al prikkel draad over den weg gespannen, die iedereen toeroept „tot hiertoe en niet verder Een kilometer verder is de weg, die wij begaan, reeds voor niet- officieel verkeer verboden. Particu liere auto's moeten een omweg maken van 15 Km. Maar ook de auto's die bin nen dit cordon van Hitier naderen en dus al geschift zijn, worden streng bewaakt. Zoo deelt Werner hierover mede, dat het op de eenige plaats, van waar- fen." „Weet gij niet waarom wij hier zijn vijoeg Saldagne. De Gascogner deed den mond open om te antwoorden, toen broeder Passepoil hem i$et den voet aanstootte. Hoewel Cocardasse in schijn het hoofd hun ner compagnieschap was, had hij toch de raadgevingen van zijn prevot te volgen, dien het niet aan slimheid en voorzichtigheid ont brak. „Ik weet", zeide hij, „dat wij bijeen geroe pen zijn." „Dat heb ik gedaan," viel Staupitz hem in de rede. „Moeten wij het tegen een leger opnemen „Wij zullen met een enkel cavalier te doen hebben," antwoordde Staupitz, die in dienst trad van den heer Peyrolles. Daarop vroeg Passepoil met een schijn van onnoozelheid „En hoe heet die reus, die te gen acht man zal moeten vechten ,'t Is de hertog Philips van Nevers," gaf Staupitz ten antwoord. „Cocardasse en Passepoil zeiden niets. De laatste schudde langzaam heft hoofd en schvoof zijn glas wegde Gascogner! volgde dat voor beeld. Het ernstige voorkomen, dat zij plotseling aangenomen hadden, moest de aandacht der overigen wel trekken. „Wat is er met u beiden gaande vroeg men van alle kanten. Cocardasse en zijn prevot keken elkander zwijgend aan. „Wat drommel, wat moet dat beteékenen riep Saldagne met verbazing uit. „Men zou zeggen, dat gij lust had u aan de zaak te onttrekken." „Dat scheelt ook niet veel, kameraden," zeide Cocardasse met nadruk, maar een koor van stemmen overschreeuwde hem dadélijk. „Wij hebben Philips van Nevers te Parijs gezien," zeide broeder Passepoil op innemen- den toon, toen er weder eenige stilte ontstaan was „hij kwam veel in onze schermzaal. Hij moge op sterven liggen, maar. eerst zal hij u nog eens een lesje geven." „Ons riepen allen uit, waarbij alflp schou ders minachtelijk werden opgehaald. „Ik zie wel," zeide Cocardasse», .dat gij nooit voor VRIJHEID en DEMOCRATIE VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND uit Hitler's huis een oogenbJik in de verte te zien is, aan alle chauffeurs nadrukkelijk verboden, om stil te hou den. Het laatste gedeelte van den weg is ook voor de toegelaten gasien ver sperd. Aan den voet van den heuvel, waarop de villa gelegen is, staai een bord „Verboden weg." Eerst dan begint de laatste controle, of liever de laatste serie. Rond het huis van den Führer is voor vele man nen iets te doen. Ononderbroken wordt Hiter's huis bewaakt door 150 S.S.mannen en tientallen controle plaatsen moeten gepasseerd worden om in de nabijheid te kunnen komen. De vroegere omgeving van Berghof scheen niet te voldoen aan dergelijke controle, want, volgens Werner, heeft de Duitsclie staat hier 46 huizen aan gekocht en afgebroken. BEROOVING IN EEN LIFT. Zondagmorgen 'in een New Yorsch hotel. Eenige dames en heeren stappen in de lift om naar hun vertrekken terug- te keeren. De liftboy draait, prompt in de houding, aan zijn handle's en men suist omhoog. Het gezelschap schiet voorbij de eerste, tweede en derde ver dieping en juist denkt men de liftdeur van de vierde etage te zien voorbij glijden of er schijnt iets aan de liftbe- diening te haperen. Met een schok komt de lift tot stilstand en het gezel schap staart tegen een blinden muur. Vragende blikken naar den liftboy, maar dan blijkt plotseling, dat deze van den stoot van Nevers gehoord hebt." Allen keken hem vol verwondering- aan. „Komaan," zeide Cocardasse met fierheid, „ik geloof dat ik een vasten stand, een goed oog en eene goede houding heb, kameraden, en echter houd ik den stoot van Nevers niet voor eene malligheid. Ik ben in mijn eigen school geraakt. Wat zegt ge daarvan Ge raakt in 't volle voorhoofd, tusschen de oogen, en wel driemaal achtereen, zonder den stoot met eenige mogelijkheid te kunnen paree- xen De zes voorvechters luisterden thans met de grootste aandach en niemand lachte meer. „Dan is het geen geheime stoot, maar too- verij," zeide Saldagne. Men heeft zeer verstandig gehandeld met ons allen bijeen te roepen, kamei'aden," ver volgde Cocardasse. „Zooeven sprak men van een leger, maar.ik zou liever tegenover een leger, dan tegenover Nevers staan. Ik verze ker u, dat er maar één man op de wereld ge vonden wordt, die met de degen in de vuist tegen Philips van Nevers bestand is." „En wie is die man vroeg allen tegelijk. „De kleine Parijzenaar antwoordde Co cardasse. „O, die dat is de duivel in persoon riep Passepoil geestdriftig uit. „De kleine Parijzenaar ging het van mond tot mond. „Maar welken naam draagt uw kleine Parijzenaar „Een naam dien gij allen kent, kameraden. Hij heet ridder de Lagardère." Het scheen inderdaad, dat allen dien naam kenden, want er ontstond een doodelijke stil te. „Ik heb hem nooit ontmoet," zeide eindelijk Saldagne. „Des te beter voor u, mijn jongen," ant woordde Cocardasse „want hij houdt niet van lieden van uw gezicht. „Is hij het, die de mooie Lagardère genoemd wordt vroeg Pinto. Is 't die Lagardère," zeide Joël, die Maar Cocardasse viel hem in de rede door met nadruk te zeggen „Er zijn geen twee Lagardères." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1