TT TANDH. INRICHTING IffiLE GEBITTEN f30.- STEMT OUD Mr. P. J. No. 1 van lijst 6 28e JAARGANG DINSDAG 11 MEI 1937 No. ©e ItllUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE BULTENAAR. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9V'21 uur. Met garantie. Trekken inbegrepen. Consult kosteloos. CRISIS - BUREAU. Steunvergoeding erwten, veldboonen. De. Nederlandsche Akkerbouw Cen trale maakt bekend, dat de steunver goeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 3 Mei 1937 tot en met 8 Mei 1937, f 1.90 per 100 Kg. zal be dragen,. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in dat zelfde tijdvak gedenatureerd, bedraagt de steunvergoeding f 1.40 per 100 Kg. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in genoemd tijdvak zijn gedorscht, bedraagt f 1.- per 100 Kg. BINNENLANDSCH NIEUWS. IJSSELMEER ONTZILD. In vijf jaar chloorgehalte ge daald van 5900 tot 165 mg/1. In het jongste driemaandel. bericht betreffende de Zuiderzee-werken lezen wij o.a. dat de geloosde hoeveelheid water in het eerste kwartaal van 1931 grooter is dan ooit voorgekomen. Dit groote waterbezwaar bracht uiter aard een sterke verzoeting van hel meer mee, zoodat het gemiddelde chloorgehalte daalde van 240 mg per 1 in December 1936 tot 165 mg per 1 bij den zouttocht welke 21-24 Maart 1937 werd ondernomen. Het gemiddelde gehalte van 165 mg per 1 is zoo laag, vergeleken met de, bij het tegenwoordige beheer normaal op het meer te verwachten gehalten, dat gezegd kan worden, dat de ontzilting van het IJsselmeer is afgeToopen. Vrij wel zeker zal in den loop van den zo mer een stijging van het gehalte op treden - vooral omdat gedurende de eerstkomende twee maanden de schui ven van de spuisluizen geregeld tij dens de kenteringen zullen worden ge opend om glas-aaltjes gelegenheid te geven naar binnen te trekken, waar door een vrij belangrijk zoutbezwaar wordt veroorzaakt - terwijl er ten min ste evenveel kans bestaat, dat het vol gend iaar om dezen tijd het zoutge halte van het meer, vergeleken met het momenteele gehalte, eer hooger zal zijn dan lager. De periode van ontzilting heeft dus bijna vijf jaar geduurd, van 28 Mei 1932 tot einde Maart 1937, in welken FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 7.) V" r' „Welriep Lagardère uit, den degen van Cocardasse met de zijnen ombuigende, „wat zijt gij zwak geworden Pas op ik val uit aan de rechterzijde, stoot rechts gepa reerd Pareer stoot rechts en riposteer pas voorwaarts pareer hoog rechts mijne riposte stoot over den degen naar het ge zicht." En hij voegde de daad bij het woord. „Alle duivels riep Cocardasse, ter zijde wippende het vuur springt uit mijne oogen „Hebt gij lieden het begrepen vroeg Co- cordasse aan de overigen, terwijl hij zich het zweet van het voorhoofd wischte. De prevöts knikten ten teeken van bevesti ging en Cocordasse ging weer zitten, terwijl hij zeide „Dat zal ons van nut kunnen zijn.'" 't Zal binnen kort van nut zijn," merkte Lagardère aan, zich inschenkende. Allen vestigden nieuwsgierig het oog op hem. Hij dronk zijn glas langzaam uit en haalde daarop den brief te voorschijn, dien de page hem overhandigd had. „Heb ik u niet gezegd, dat de hertog van Nevers afscheid van mij had genomen „Ja, maar „Ik moest een einde aan dit avontuur ma ken, eer ik in ballingschap ging. Ik heb aan den hertog van Nevers geschreven, die ik wist dat op zijn kasteel in Bearn was. Deze brief is het antwoord van den hertog van Nevers." Er ging een gemompel van verwondering onder de bandieten op. „Hij is altijd even hoffelijk," hernam La gardère. „Als ik behoorlijk met dien volmaak ten cavalier gevochten had, ben ik in staat tijd het gemiddelde gehalte is gedaald van 5900 tot 165 mg/I. Politieke heethoofden in de hoofdstad Zaterdagavond is voor een woning op de Heerengracht te Amsterdam een relletje ontstaan, doordat politieke te genstanders van een bewoner van een der perceelen de ruiten ingooiden en de deur intrapten. Een der bewoners loste een schot uit een alarm-pistool. Weldra was politie ter plaatse doch de daders hadden reeds een goed heenkomen gezocht. Op de Nassaukade is door de politie een groep menschen verspreid, die een colporteur van 'n politieke partij lastig viel. De politie moest van den gummi stok gebruik maken. Er is niemand gearresteerd. Voor zoover hekend, werd ook nie mand gewond. De rust was weldra her steld. Lawaai-zonclaars opgepast. Binnenkort meting van ge luidssterkte op den weg. De A. N. W. B. meldt Reeds sedert 1 November j.1. den datum waarop liet nieuwe motor- en rijwiel-reglement van kracht werd, zijn er bepaalde gren zen vastgesteld voor het lawaai, het welk een auto of motorfiets ten hoog ste mag produceeren. Zoo mag een motorrijtuig volgens de hij het reglement behoorende beschik king geen lawaai maken dan overeen komt met een geluidssterkte van 85 decibel. De geluidssterkte van den hoorn, welke binnen bebouwde kom men wordt gebruikt, mag niet grooter zijn dan 95 decibel. Tot nu toe waren deze voorschriften nog min of meer een doodc letter, want om de bijbehoorende controle uit te oefenen moet men de geluids-sterkte kunnen meten. Tot heden beschikten de ambtenaren, belast met het verkeers toezicht niet over een toestel daarvoor, doch naar de A. N. W. B. verneemt, heeft prof. Zwikker, hoogleeraar aan de, technische school te Delft, tezamen met zijn assistent den heer Van Gelder, een transportabele geluidmeter ont wikkeld, welke ook in de handen van personeel, hetwelk geen speciale labo ratorium-praktijk heeft, behoorlijk bruikbaar is. Een aantal dezer toestellen zal waar schijnlijk binnen korten tijd zijn weg naar de verschillende diensten vinden, zoodat een controle op den weg in de nabije toekomst tegemoet gezien moet worden. Men zij hietop voorbereid. Oude dame gelukkig gemaakt. Door een briefje van het prin selijk echtpaar. De 86-jarige mej. A. G. van Aglen te Middelburg had in haar bezit een niet algemeen bekend plaatje van prinses Juliana, nameiijk de prinses voorstel lende als zij voor het eerst loopt tus- schen haar ouders in. Zij zond het verleden week met een zijn boezemvriend te worden. Hij neemt alles aan, wat ik hem voorsteltijd en plaats." „En wat is die tijd vroeg Cocardasse met ontroering. „Het vallen van den nacht." „Van daag „Ja." „En waar dan „In de gracht van het kasteel Caylus." Op dit antwoord volgde een diepe stilte. Passepoil had zijn vinger op zijn mond gelegd en de schermmeesters poogden zich goed te houden. „Waarom die plaats gekozen hernam Cocardasse. „Dat is weder eene geschiedenis," zeide Lagardère lachende, „eene andere fantasie. Ik heb mij laten wijs maken, dat de oude markies de Caylus de knapste cipier van de gansche wereld is, en hij moet dan ook in dat opzicht wel eenig talent bezitten, daar hij den fraaien titel van „Markies van de grendels" gekregen heeft. Nu heb ik eene maand gele den bij de feesten te Tarbes zijne dochter Aurora gezien Na mij dus met den hertog van Nevers onderhouden te hebben, wil ik dat charmante meisje een weinig gaan troosten." „Hebt gij dan den sleutel van hare gevan genis, mijnheer vroeg Carrigue, op het kas teel wijzende. „Ik heb wel andere vestingen met storm genomen," antwoordde de Parijzenaar. „Ik zal de poort binnengaan, of door het venster, of den schoorsteen wat weet ik hetMaar binnenkomen zal ik. Reeds sedert eenigen tijd was de zon achter het bosch van Ens ondergegaan. De nacht begon te vallen, en aan de lagere vensters van het kasteel vertoonden zich een paar lichtjes. Eene kleine gestalte sloop in de schaduw der gracht snel weg 't was Berrichon, de kleine page, die thans ongetwijfeld zijne bood schap behoorlijk gedaan had. Uit alle macht het pad oploopende, dat naar' het bosch voerde, maakte hij nog uit de verte een tee ken van dankbetuiging aan Lagardère zijn redder. eenvoudig gesteld schrijven naar de i prinses op het paleis te Soestdijk „Zooals ik het aan een vriendin of fa milielid zou doen", zeide mej. Van Ag ten. Zij besloot met de woorden „En nu de groeten aan uw lieve moeder." Zeer verheug 1 was de oude vrouw, toen zij reeds Dinsdag van baron Baud, ka merheer van de prinses het volgende schrijven ontving „In opdracht van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. prins Bernhard heb ik de eer mejuffrouw Van Agten te Middelburg hoogstderzelve dank over te brengen voor de vriendelijke aan bieding van de foto voorstellende „de eerste stapjes van prinses Juliana." welk geschenk door hunne konink lijke hoogheden zeer op prijs is gesteld en met bijzondere erkentelijkheid aanvaard. VROUW VERDRONKEN. Bij het leeghalen der fuiken. Te St. Michielsgestel is een ongeval gebeurd, dat een jonge vrouw het le ven heeft gekost. De visscher G. was met zijn 23-jari- ge echtgenoote bezig met het lichten van fuiken. De vrouw verloor daarbij het evenwicht en sloeg achterover uit de roeiboot in het water. De man stak haar nog een roeispaan toe, maar de sterke stroom voerde de vrouw mede, voor zij de roeispaan kon pakken, zoo dat ze jammerlijk verdronk. Donderdagmorgen is het lijk van de vrouw op 150 M. afstand van de plaats van het ongeval, door de politie ge vonden en in beslag genomen. In den loop van den dag verscheen het par ket uit den Bosch tot het instellen van een onderzoek. Nadat geconstateerd was dat hier misdrijf was uitgesloten, werd het lijk vrijgegeven. DE WERKLOOSHEID VERMINDERT FLINK TE ROTTERDAM. Over 2 jaar nog 20.000 werkloozen BELANGWEKKENDE CIJFERS. Het aantal werkloozen daalt de laatste maanden regelmatig te Rotterdam. In een gehouden persconferentie deelde de wethou der voor sociale zaken, de heer R. J. Dijk, mede, dat sedert 14 November j.1. het aantal werkloozen is verminderd met 7.294 en hij knoopte daaraan de optimistische verklaring vast, dat naar verwachting over twee of drie jaar het aantal werkloozen van ruim 45.000 tot 15 a 20.000 zal zijn gedaald. De wethou der zeide echter voor dit getal geen argumen ten te kunnen aanvoeren. Het getal is een kwestie van gevoel en het baseert zich eenigs- zins op de verwachtingen, die men ook elders heeft. Wanneer Rotterdam 15 a 20.000 werkloozen uit de crisis overhoudt, is het niet mogelijk dit aantal te vergelijken met de periode vóór de crisis, omdat in dien tijd de werkloosheid niet zoo nauwkeurig werd geregistreerd als tegenwoordig. Iedere vergelijking is daardoor onmogelijk. Het is niet mogelijk te beoordee- len of een aantal van 20.000 werkloozen in Rotterdam als betrekkelijk gunstig moet wor den beschouwd in vergelijking met vroeger, toen er ook altijd een groot aantal onder steunden was. Voorloopig, nu er nog een aantal van ruim .Welnu mijne dapperen, waarom lacht ge niet meer vroeg deze. „Vindt ge 't avontuur niet uitlokkend „Al te uitlokkend," antwoordde Passepoil. „Ik wenschte wel te weten," zeide Cocar dasse ernstig, „of gij in uw brief aan Nevers over Mademoiselle de Caylus gesproken hebt?" „Ik verklaarde hem mijne zaak in 't alge meen. Ik moest toch een voorwendsel hebben voor zulk eene ontmoeting." Een van u beiden zal dan dezen avond moe ten sterven, zeide Cocardasse, want Nevers is de echtgenoot van Mademoiselle de Caylus." Cocardasse had zich vergist, toen hij meen de, dat Lagardère nu niet meer zou lachen. „Bravo riep hij uit, „een geheim huwe lijk Dat is een roman Drommels dat ont brak er nog maar aan mijn genoegen, en zulk eene aardigheid had ik bij mijn laatste avon tuur niet kunnen verwachten HOOFDSTUK VI. Het lage venster. De nacht werd aanhoudend donkerder en de zwarte massa van 't kasteel Caylus stak nog slechts schemerend tegen de lucht af. „Hoor eens, ridder," zeide Cocardasse, toen Lagardère opstond en den draagband van zijn degen vaster gespte, „geen valsche schaam te. Maak gebruik van onze diensten voor de zen strijd, want hij zal te ongelijk zijn." Lagardère haalde de schouders op. Onder wijl zeide Passepoilals ik u van nut kon zijn bij die onderneming Maar Lagardère antwoordde „Kameraden, ik ben gewoon mijne zaken zelf waar te ne men. 't Is donker nog een laatsten teug en dan allen afgemarcheerd, dat is de dienst, die gij bewijzen kunt." „militairen gingen naar hunne paarden, maar de schermmeesters verroerden zich niet. I De Gascogner nam nu den ridder ter zijde en voegde hem toe „Ik zou mij als een hond laten doodslaan, maar „Maar wat 45.000 werkloozen is in Rotterdam, mag men een aantal van 15 a 20.000 werkloozen zeer gunstig noemen en het is zeer de vraag of dit getal nog niet te optimistisch zal blijken, want de rationalisatie heeft tal van arbeiders overbodig gemaakt en in die twee of drie jaar zullen ook de nieuwe werkzoekenden, die op de arbeidsmarkt komen, in het ar beidsproces moeten worden opgenomen. En tenslotte zal de opleving moeten doorzetten zooals thans, merkte de wethouder op, en zal zich geen nieuwe crisis moeten voordoen. BUITENLANDSCH NIEUWS. Kapitein Lehmann overleden. Zeer hekend gezagvoerder van luchtschepen. Zooals reeds in het kort werd gemeld heeft kapitein Lehmann, die als advi seur op de „Hindenburg" meevloog, hij het verongelukken van dit luchtschip zulke ernstige verwondingen opgeioo- pen, dat hij daar.aan Vrijdag is bezwe ken. Ingenieur Ernst August Lehmann werd 12 Maait 1886 te Ludwigsliafen am Rhein als zoon van een chemicus geboren. Bij het uitbreken van dei. wereldoorlog was hij gezagvoerder van een luchtschip. Met succes volbracht hij als zoodanig verschillende tochten. Onder meer een tocht van 105 uren. Vele oorlogs-onderscheidingen ver wierf hij zich in die jaren. Na den oorlog bekleedde hij een hoo- ge positie in de Zeppelin-wereld en was langen tijd directeur van de Zeppelin- werf. Ook was Lehmann tot 1927 vice- president van de Goodyear-Zeppelin- maatscliappij te Akron (Ohio, V.S.) Van 1928 af heeft hij bijna alle toch ten van de Graf Zeppelin als gezag voerder meegemaakt. In Amerikaansche vaktijdschriften publiceerde hij tal van artikelen, hield vele wetenschappelijke lezingen en schreef een boek „The Zeppelin dat te New York is verschenen. De zoo tragisch om het leven geko men gezagvoerder was een groot sport liefhebber. Als enthousiast muziekinin naar speele hij piano, cello en trek harmonica. En op de vele tochten naar Zuid- en Noord-Amerika heeft hij de opvarenden van de Zeppelin dikwijls met zijn muziek beziggehouden. Met hem is ae man heengegaan, die met dr. Eckner de leiding heeft gehad bij de ontwikkeling van de techniek van het moderne luchtschip. „Long live the King and Queen and the Duke too." De oudste zoon. De speciale correspondent van de ,,,Evening Standaard" te Tours ver klaart, dat de hertog van Windsor en mrs. Simpson Vrijdag op het kasteel van Candé de fotografen ontvingen. Qe hertog had twee stoelen onder een boom voor het kasteel geplaatst en vroeg den fotografen of de positie goed was. Hij glimlachte en vroeg aan mrs. Simpson of zij wilde poseeren. „Ieder zijn vak, weet ge. Wij kunnen niet ver van hier gaan." „Ei En waarom niet „Omdat wij ook iemand wachten." „Inderdaad En wie is dat „Wordt niet boos Die iemand is Philips van Nevers." ,En waarom wacht gij mijnheer van Ne vers vroeg Lagardère. .Omdat wij in dienst zijn genomen door een voornaam edelman om Hij kon den zin niet voleinden, want La gardère klemde Cocardasse's hand tusschen zijne vingers als in een nijptang vast, onder den uitroep „Een hinderlaag en dat durft gij aan mij bekennen ,Als ik iets zeggen mag," begon Passe poil. „Stilte kerels ik verbied u gij verstaat mij toch, niet waar mijnheer van Nevers een haar van het hoofd te krenken, anders zult gij met mij te doen hebben. Nevers be hoort aan mij Als hij sterven moet, zal het door mijne hand zijn, in een eerlijk gevecht, maar niet door de uwe, zoo lang ik leef Bij die woorden had hij zich in zijn volle lengte opgericht en de schermmeesters rond om hem geschaard. ,Ha hernam hij. „Hebt gij daarom den stoot van Nevers van mij willen leeren En ik ben het die U daartoe geholpen heb Carri gue Deze kwam met zijn manschappen die hun ne met hooi beladen paarden aan de teugels voerden. „'t Is een schande dat wij met zulke lieden gedronken hebben riep Lagardère uit. „Dat is een hard woord om te hooren," zei de Passepoil. „Opgezeten en in galop commandeerde Lagardère. „Ik heb niemand noodig om die schavuiten tot hun plicht te brengen." Carrigue en de zijnen, die de kracht der rapieren van de schermmeesters reeds onder vonden hadden, verlangden niets liever dan iets verderop de koelte van den avond te gaan genieten. ,Wat u nu betreft van hier, en wat spoe- voor VRIJHEID en DEMOCRATIE VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND Toen één van de fotografen opmerkte, dat zij graag een foto zouden maken, waarop het paar er gelukkig uitzag, antwoordde de hertog -- „Wij zijn nu altijd gelukkig." Hij wandelde gearmd met mrs. Simp son naar de stoelen en hielp de foto grafen met de voorbereidingen. Ook uit Londen is er nieuws van den hertog van Windsor. In verschillende straten zijn aan de hulde-teksten van vlaggen en papier voor de kronings versieringen door de bewoners aange bracht, ook woorden toegevoegd die getuigen van durende sympathie met den vroegeren prins van Wales. Een van deze teksten luidt bijvoorbeeld - Long live hte King and Queen, and the Duke too De tweede zoon. De president van het Verbond voor industrieelen welstand, D. R. I-Iyde, die door deze functie vaak in aanra king komt met koning George, heeft in een ongemeen-openhartige rede, welke hij Donderdag in Londen heeft gehouden, de praatjes over den ge zondheidstoestand van den: koning veroordeeld. Hij vertelde, dat hem juist den vorigen dag door een lid van zijn club was gevraagd, of de koning aan vallende ziekte leed. Het was slechts een van de vele be weringen, die men hoorde over de ko ninklijke familie andere waren dat de prinsessen doofstom waren, dat de koningin hardhoorig was en dat de koning zoo zwak was, dat hij de in spanning van de kroning niet. zou kun nen verdragen. dig ook," zeide de ridder „of bij den hemel, ik zal u een tweede schermles geven, die gij niet vergeten zult Bij die woorden trok hij zijn degen, terwijl Cocardasse en Passepoil de bandieten, die, vol vertrouwen op hun aantal, zich verzetten wilden, een weinig deden terugwijken. .Waarover behoeven wij ons te beklagen," bracht Passepoil in 't midden, „als hij vol strekt onze taak wil volbrengen „Dan kunnen wij wel heengaan," was het algemeene advies, waartoe zij misschien des te meer bewogen werden, aangezien de degen van Lagardère reeds door c?e lucht floot. Cocardasse begon den aftocht, terwijl hij zei de „een kind weet wel, dat wij niet bang zijnmaar wij laten u den voorrang rid der ,Om u plezier te doen," voegde Passepoil er bij „vaartwel „Loop naar den duivelantwoordde de Parijzenaar en keerde hun den rug toe. De fourageurs reden in galop weg en de schermmeesters verdwenen achter de herberg. Zij vergaten hun gelag te betalen, Lagardère voldeed echter al het verschuldigde. .Sluit de luiken, meisje, en doe er de hoo rnen voor," zeide hij. „En als gij nu dezen nacht daar ginds in de gracht iets hoort, laat ieder in dit huis zijn hoofd dan maar onder de dekens steken, want het zullen zaken zijn, die hen niet aangaan. Het meisje deed, zooals haar gezegd werd en sloot de blinden, met ijzers er voor. Acht tegen één die ellendelingen zei de de jonge Parijzenaar, den karreweg in slaande, om zich naar den bodem der gracht te begeven, ,,'t Is een rechte moord Wat zijn het toch bandieten Men zou een afkeer van den degen krijgen Op dit oogenblik stiet hij tegen de hooibergjes, welke Carrigue en de zijnen overhoop gehaald hadden. „Maar, bij den hemel," hernam hij, „er is iets dat mij verontrustDe page zal Nevers verwitti gen, dat hij hier een troep moordenaars ont moet heeftNevers zal niet komen en de mooiste zaak ter wereld zal mislukt zijn." (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1