OUD Mr. P. J. No. 1 van lijst 6 28e JAARGANG DONDERDAG 13 MEI 1937 No. NIEUWS- EN WIERINGEN EN OMSTREKEN VOOR TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. feu"i l l e t on. DE BULTENAAR. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAUï ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. UITGEVER •v Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1. Spreekuren: IEDEREN DINSDAG H.-HOEF CAFE KOK 10—4 UUR. ANNA PAULOWNA HOTEL VEERBURG. SPREEKUREN VOLGENS AFSPRAAK. Lage vaste tarieven. Ook voor Ziekenfondsl. BINNENLANDSCH NIEUWS. Sla-export naar Duitschland stopgezet. Ongunstige vooruitzichten voor het Westlancl. Het Hbld. verneemt, dat de export van sla naar Duitschland met ingang- van heden is stopgezet de voor neta- ling beschikbare deviezen zullen als dan zijn uitgeput. Voor het zuidhollandsehe glasdis trict heeft deze maatregel groote be- teekenis, omdat de sla dit voorjaar een niet onbevredigenden afzet heeft gevonden. De prijzen be 1 ogen zich vrij geregeld tegen 1 4 per iüU krop, wat in de eerste plaats te danken was aan de belangstelling voor dit product van - Duitsche zijde. Aangezien ook voor den export van tomaten en druive.i binnenkort nieu we belemmeringen zijn te verwachten, ziet het er voor de zomer-campagne in het Westland niet bijster goed uit. Vóór het begin van het volgend kwar taal is Duitschland als afnemer van de Hollandsche sla verloren. Dat Zwe den onze druiven zwaar gaat belasten, is reeds bekend. Mooi gebaar van werklooze stucadoors Bij den bouw van huizen voor Ouden van Dagen te Voorburg, het geen geschiedt met behulp van jeug dige werkloozen, bleek het werk op een gegeven oogenblik te stagneeren wegens gebrek aan stucadoors Uit sympathie voor dit sociale werk hóeft een aantal werklooze stucadoors zich spontaan bereid verklaard het werk zonder eenige vergoeding te voltooien. Ds. M. W. J. VAN LINSCHOTEN. Zilveren ambts-jubiLeum. Woensdag vierde ds. M. W. J. van Linschoten, Ned. Ilerv. predikant te Berkhout, zijn zilveren ambts-jubi- leum. Ds. Van Linschoten is in 1912 predikant geworden te Wieringer- waard daarna heeft hij achtereen volgens te Rhenoy - van 1914 tot 1921 - te Oostzaan tot 1924 en te Oudshoorn gestaan. Tijdens deze periode is hij tevens hoofdbestuurslid van den Bond van Ned. Predikanten geweest. In 1928 heeft hij, wegens zijn benoeming tot predikant te Paramaribo, eervol ont slag ontvangen. Te Paramaribo is hij ook als leger-predikant en voorzitter der Commissie van Regenten van ,,'s Landsgrond Boniface", en id. van de Protestantsche Leprozen Vereen, te Bethesda opgetreden. Sinds 1936 is hij predikant te Berkhout. Ds. Van Linschoten zal in den mor- Naar het Fransch van Paul Féval. j.) Thans was hij aan de brug en begonnen zijne oogen zich aan de duisternis te gewen nen. De fourrageurs hadden eene groote plek schoon gemaakt, juist waar Lagardère zich nu bevond, voor het lage venster. Hij zag met genoegen rond, want hij begreep dat de degen hier ruim baan zou hebben. „Laten wij het terrein eens verkennen," zeide hij, zich geheel aan zijne aangeboren opgeruimdheid overgevende. „Morbleu de hertog zal wel als een razende Roeland hier komen en ik zal dus op mijne hoede moeten zijn. Wat een stikdonkeren nachtWij zul len op het gevoel moeten schermen. Men zal de punt van den degen niet kunnen zien. Hij bevond zich nu aan den voet van den grooten muur, het kasteel rees steil boven zijn hoofd op en de brug stak als een zwarte boog tegen de lucht af. Al tastende voelde Lagardère eindelijk het lage venster en ter zelfder tijd meende hij gedruis te hooren. „Wat is dat zeide hij eensklaps. „Die Ne- vers is toch de hoffelijkheid zelf." Hij luisterde aandachtiger. Er klonken in derdaad voetstappen van edellieden, want hij hoorde het rinkelen der sporen. „Ei, ei," dacht Lagardère, zou meester Co- cai'dasse den spijker op den kop geslagen en de hertog geleide medegenomen hebben Het geluid der stappen hield een oogenblik op en bij het schemerlicht uit een nis zag hij twee mannen, in mantels gewikkeld, onb'ewe- genlijk staan. Men zag aan hunne houding, O1-** iUiVOVV..» gedachtenis-rede uitspreken BLIKGROENTEN GESTOLEN. Daders door Alkmaarsche rechtbank veroordeeld. De vorige week hebben voor de ar- rondissements-recbtbank te Alkmaar terecht gestaan een drie-tal personen te Alkmaar en St. Pancras. Zij werden ervan beschuldigd, van de conserven- fabriek der firma Hoogenstraaten te Alkmaar duizenden blikken groenten te hebben ontvreemd en die naar Am sterdam te hebben gebracht, waar zij aan handelaren in den Jordaan werden afgeleverd. De rechtbank eischte tegen hen resp. 2 jaar en 4 maanden, 2 jaar en 6 maanden en 2 jaar gevangenis straf. Dinsdag uitspraak doende heeft de rechtbank de beklaagden veroordeeld tot resp. 2 jaar en 6 maanden, 2 jaar en één jaar gevangenisstraf. Drie dooden bij auto-ongeluk. Bestuurder van personen-auto reed tegen vrachtwagen op. Maandagnacht, omstreeks twee uur, is op den Bosscherweg ter hoogte van Café van Oirschot, onder de gemeente Berkel-Enschot, (Nrd. Brabant) een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan drie menschen het leven heeft gekost. De bakker A. J. van Disseldorp, uit de Voorstraat te Prinsenhage, kwam met een personen-auto, waarin mede ge zeten waren zijn vader, zijn echtgenoo- te en een drie-jarig meisje, van Utrecht gereden, toen hij plotseling op de bo ven aangegeven plaats een stilstaande vracht-auto ontwaarde, waarvan de chauffeur bezig was een band te repa- reeren. Van Disseldorp, ietwat ver moeid, reed pardoes en in volle vaart tegen de vracht-auto op. De gevolgen waren verschrikkelijk. De vader, de echtgenoote en het kind werden vreeselijk verminkt en waren op slag dood. De bes'uurder zelf liep vrij ernstige hoofdwonde en een zenuw schok op en is later in den nacht naar het Sint Elizabeths-gasthuis te Tilburg overgebracht. Zijn toestand was tot heden zonder gevaar. De burgemeester van Berkel-Enschot leidt zelf het onderzoek. Ook het par ket uit Breda was kort na het gebeur de ter plaatse. De lijken zijn naar Prin cenhage overgebracht. De personenauto werd volkomen ver nield. Ook de vrachtauto, die behoor lijk aan den rechterkant van den weg stond geparkeerd, liep vrij ernstige schade op. De chauffeur van dezen wagen bleef ongedeerd. Gemeente-secretaris steelt f 415:- Gemeenteraad van Huissen schorst hem voorloopig drie maanden. De gemeente-secieiaris van Huissen (hij Arnhem) de heer J. K., is wegens naude in zijn hoedanigheid van secre taris van het crisis-comité gearres teerd. De burgemeester van Huissen ontdekte dezer dagen,, dat uit de kas van het crisis-comité een bedrag van f 415 was verdwenen. De secretaris is den, bij het verwijderen van vlekken en bij het wasschen van kleedingstuk- ken, waarvoor maar al te dikwijls en geheel onnoodig in de meeste huishou dingen benzine gebruikt wordt. „Benzine heeft in tegenstelling met tetra nog een andere eigenschap, waar door het gebruik daarvan zoo gevaar lijk is. Wanneer men zijden of wollen stoffen in benzine wascht, dan worden die stoffen electrisch geladen. Haalt' men ze dan uit de benzine, dan kun nen er electrische vonkjes overspringen, die den damp, die boven het waschbak je hangt, kunnen aansteken, of de lucht van het vertrek, waarin men be zig is te wasschen, tot ontploffing brengen dat zij met een blik de duisternis, die in de gracht heerschte, trachtten te doorboren. „Ik zie niemand," zeide de een op zachten toon. „Ja toch," antwoordde de andere „daar ginds bij dat venster," waarop hij met eene behoedzame stem riep „Cocardasse Daar Lagardère onbewegelijk bleef riep de tweede „Faënza ik ben het, mijnheer Peyrolles." „Mij dunkt, dat ik den naam van dien schelm meer gehoord heb," dacht Lagardère. Peyrolles fluisterde opnieuw „Passepoil Staupitz „Als het er eens een was, die niet tot de onzen behoorde zeide de andere onbeken de. „Onmogelijk antwoordde Peyrolles „ik heb last gegeven dat er hier een op schild wacht zou geplaatst worden, 't Is Saldagane „Presentantwoordde Lagardère, plotse ling een Spaanschen tongval aannemende. „Ziet ge zeide Peyrolles. „Ik wist het wel. Laten wij den trap maar afgaan." „Ik zal voor den drommel eene rol in die klucht spelen," dacht Lagardère. De beide mannen gingen den trap af. De metgezel van Peyrolles was iemand van fiksch voorkomen. Lagardère had in zijne woorden een licht Italiaansch accent meenen op te merken. „Wij moeten zacht spreken," zeide hij bij het afdalen van den steilen en smallen trap. „Dat behoeft niet, mijnheer," antwoordde Feyrolles. „Zoo 't Is mijnheer," dacht Lagardère. „Het behoeft wezenlijk niet," herhaalde de handlanger de schelmen kennen den naam van dengeen, die hen betaalt, zeer goed. „Nu ik niet, en toch zou ik dien gaarne weten," overlegde Lagardère bij zich zeiven. „Hoe ik het hun ook verzekerde," vervolgde Peyrolles, „zij hebben niet willen gelooven, dat het de markies de Caylus was. „Dat is reeds iets," dacht Lagardère 't is hierop op last van den officier van ju stitie geareesteerd. Hij heeft een beken tenis afgelegd en is in het huis van bewaring te Arnhem ingesloten. Het uit de kas vermiste bedrag is inmiddels geheel teruggestort. De gemeenteraad van Huissen heeft, in 'n spoed-eischen- de vergadering besloten den gemeente secretaris voor den tijd van drie maan den te schorsen. BENZINE-GEVAAR I Men zij uiterst voorzichtig Maar al te vaak leest men nog, üai thuis ongelukken gebeuren door het gebruiken van benzine om er mee te wasschen. Haarwasschen met benzine is feitelijk een poging tot zelf moord, het aanmaken van kachels door er een scheut petroleum in te gie ten, heeft ook reeds herhaaldelijk brand, ontploffingen en ernstig letsel tengevolge gehad. Nier voor niets be staan er vuurmakers om de kachel mee aan te maken. Wat verder het henzine-gevaar be treft, moge vooral ook geluisterd wor den naar de volgende waarschuwing van den directeur van het Veingheids- museum verschillende vorstelijke gasten, die in Buckingham-Palace verblijf houden en ook zelf eenige bezoeken afgelegd, o.a. bij het kroonprinselijk paar van Noorwegen. Aan het groote banket, dat Maandag avond in Buckingham-Palace werd ge houden en dat een der luisterrijkste feesten is geworden, hetwelk men zich herinnert, zat prinses Juliana, die ge kleed was in een avond-japon van zil verbrokaat, op de voornaamste plaats aan de hoofdtafel, n.1. aan de rechter hand van koning George VI. Prins Bernhard was gekleed in ma rine-uniform, in het groote-tenue van luitenant ter zee eerste klasse. Na afloop van het banket bleven de gasten nog eenigen tijd in de zalen van het paleis bijeen, waarna het prinse lijk paar, tusschen elf uur en half twaalf zich naar het House of Parle ment begaven, naar de receptie, die de Speaker van het Lagerhuis daar aan bood. Hier waren meer dan tweedui zend gasten aanwezig en bij den ingang ontstond zulk een gedrang, dat de prin ses en de prins van elkaai gescheiden werden, evenals de prinses Royal van haar echtgenoot dc Eari van Harewood doch in het gebouw zelf vond men ei kaar terug. Prinses Juiiana keerde naar Bucking- voor VRIJHEID en DEMOCRATIE VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND Ik acht het gevaar vooral van ben-,-o- - zine zoo groot, dat het gebruik daar- reeds vóór twaalf uur 0 van in huis verboden moest worden. ham-Palace terug, terwijl prins Bern- En dat zou, in het algemeen gezegd,'hard nog korten "ïjd zich met verschil- best kunnen, omdat de benzine lieel^en<^e andere genoodigden bleef onder goed door tetra vervangen kan wor- houden. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Prinses en. Prins als eereg asten. Onze kroonprinses op de eere plaats naast Koning George VI Sedert de aankomst van het prinse lijk paar in Londen behooren Prinses Juliana en prins Bernhard tot de meest gevierde eeregasten, die telkens wan neer zij in 't publiek verschijnen sym pathie-beluigingen in ontvangst moe ten nemen, zoodra zij herkend worden. Zooals reeds gemeld werd hebben de prinses en de prins Maandagmorgen een bezoek gebracht aan koningin Mary in Marlboroughhouse, waar de prinses haar gemaal aan de koningin en aan koning Maud van Noorwegen heeft voorgesteld. In den namiddag hebben de prinses en de prins bezoek ontvangen van de duidelijk dat ik hier met twee volleerde schur ken te doen heb." „Gij komt uit de kapel, niet waar vroeg degeen, die de meester scheen te zijn. „Ik ben te laat gekomen," antwoordde Pey- rolls verlegen. „Domkop zeide de andere, van ergernis met den voet stampende. „Ik heb gedaan wat ik kon, mijnheer. Ik heb wel het register gevonden, waar dom Ber- nard het huwelijk van mademoiselle de Cay lus moet mijnheer van Nevers en de geboor te hunner dochter ingeschreven had maar" „Welnu dan „De bladen, waarop die inschrijvingen moesten staan, waren er uitgelicht." Lagardère zette zijne ooren wijd open. „Men is ons voor geweest," zeide de meester op spijtigen toon „maar wie heeft dat ge daan Aurora Ja het moet Aurora geweest zijn. Zij meent Nevers dezen avond te zullen zien en wil hem, te gelijk met haar dochter tje, de bewijsstukken van de geboorte van dat kind ter hand stellen. Juffrouw Martlia heeft mij dit niet kunnen zeggen, daar zij 't zelve niet wistmaar ik begrijp het wel." „Wat komt het er op aan zeide Peyrol les. „Wij zijn op onze hoede. Als Nevers eens dood is, gaat de erfenis lijnrecht op het kind over." Hierop volgde een oogenblik van stilte en Lagardère hield zijn adem in. ,Dat kind," begon Peyrolles zeer zacht. ,Dat kind moet uit de voeten gemaakt wor den," antwoordde degeen die mijnheer werd genoemd„ik had dat uiterste wel willen vermijden maar ik zal er mij niet door laten weerhouden. Welk soort van man is die Sal- dagne „Een doortrapte schurk." „Is hij te vertrouwen „Ja, als men hem maar goed betaalt." „Ik had wel gewenscht, dat wij niemand zouden noodig gehad hebben dan ons zeiven," vervolgde de meestermaar noch uwe noch Dinsdagmiddag wuien de prinses en de prins de gasten van den hertog en de hertogin van Kent, dia het prinselijk paar in hun woning aan Belgrave een lunch aanboden. Dinsdagavond zaten de prinses en de prins aan, aan een diner ten huize van den hertog en de hertogin van Gloucester. HET RAADSEL VAN DE „HINDENBURG"-RAMP. Wat commandant Rosendahl zag. In de groote luchtschiphal te Lakehurst is dezer dagen het door 't Amerikaansche minis terie van handel gelaste onderzoek naar de ramp van de „Hindenburg" begonnen. Als eerste getuige werd commandant Rosen dahl van de marineluchthaven Lakehurst ge hoord. Rosendahl, die als een der meest vooraan staande luchtschip-deskundigen van de Ame rikaansche marine geldt, beschreef de lan dingsmanoeuvre van de „Hindenburg" als nor maal en noemde de weersomstandigheden tijdens de landing bevredigend. Hij had tijdens de landingsmanoeuvre niets ongewoons bemerkt. Hoe de brand ontstaan was, kon hij niet zeggen. Na de eerste kleine steekvlam was het geheele achterschip in vlammen opgegaan. Het had hem ten zeerste verbaasd, dat hij niet meer en niet krachtiger ontploffingen had gehoord. De weinige zwakke ontploffingen tijdens den brand waren, naar zijn meening, hoofdzakelijk een gevolg van de vertering van het luchtschip door de gasvlammen. Kapitein Rosendahl heeft nog verklaard, dat de landingskabels reeds vier minuten voor de ontploffing met den bodem in aan raking waren gekomen. Dat de ontlading van statische electriciteit de oorzaak van den brand was geweest, achtte hij uitgesloten. Ook de volgende getuige, Wilhelm Meister, vice-president van de Amerikaansche Zeppe lin-maatschappij, verklaarde, dat de landing jvan de „Hindenburg" een volkomen normaal verloop had, totdat hij eensklaps een steek vlam uit het achterschip zag slaan. Op het zelfde oogenblik stond het geheele gevaarte reeds in lichterlaaie. Langzaam zeeg de lucht- reus op den grond neer, waar de romp be zweek. Heden houdt de commissie geen zitting, opdat de officieren en manschappen van La kehurst te New York den rouwdienst kunnen bijwonen voor de dooden der „Hindenburg", die naar Duitschland overgebracht zullen worden. Heden zullen de films en foto's van de ramp aan de commissie vertoond worden. mijne gestalte heeft eenige overeenkomst met die van Nevers." „Gij zijt te lang en ik ben te mager," ant woordde Peyrolles. „Het is stikdonker," hernam de meester, i.en Saldagne heeft ongeveer de gestalte van Nevers. Roep hem." „Saldagne," riep Peyrolles. „Presentantwoordde de Parijzenaar we der. „Kom hier Lagardère kwam vooruit, na de kraag van zijn mantel opgezet en den rand van zijn hoed nedergeslagen te hebben. „Wilt gij, buiten uw bedongen loon nog vijftig pistolen verdienen?" vroeg de meester. „Vijftig pistolen herhaalde de Parijze naar. „Wat moet ik daarvoor doen En ter wijl hij dit zeide, deed hij moeite om de trek ken van den onbekende te onderscheiden, maar deze had zich even goed vermomd als hl). „Begrijpt gij mij vroeg de meester aan Peyrolles. „Ja," antwoordde deze. „En vindt gij het goed „Gewis, maar onze bekende heeft een wachtwoord." „Juffrouw Martha heeft het mij geopen baard. Het is het dgvies van Nevers." „Adsum vroeg Peyrolles. Hij is gewoon het te vertalen, en zegt meest al „Ik ben er „Ik ook," liet Lagardère er in den geest op volgen. „Gij moet die woorden onder dat venster fluisteren," zeide de onbekende, zich tot hem overbuigende. „Het luik en vervolgens het traliewerk, dat op een scharnier draait, zal dan opengedaan worden. Er zal zich eene vrouw vertoonen, die tegen u zal spreken. Gij moet geen woord kikken, maar den vinger op den mond leggen. Begrepen „Om haar in het denkbeeld te brengen, dat v/ij bespied worden Ja wel, dat begrijp ik." MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 11 Mei. Vee. Aanvoer in totaal 3941 stuks 854 vette runderen, 785 magere runderen, 149 vette kalveren, 61 graskalveren, 1533 nuchtere kalveren, 4 varkens, 4 veulens, 207 paarden, 267 schapen en lammeren. Vette koeien le s. 76, 2e s. 67, 3e s. 53—61 ct. per kg vette ossen le s. 73, 2e s. 67, 3e s. 53—63 ct. per kgstieren le s. 70, 2e s. 65, 3e s. 60 ct. per kg le s. f 340, 2e s. f 300, 3e s. f 200 per stukvette kalveren le s. f 95, 2e s. f 80, 3e s. 55—65 ct. per kg graskalveren per stuk f 80—6040 slacht- en nuchtere kalveren le s. 47, 2e s. 43, 3e s. 38 ct. per kgf 1210 8 per stukfok- en nuchtere kalveren f 17 —15—13 per stuk slachtpaarden le s. 57, 2e s. 52, 3e s. 47 ct. per kg f 275—205—140 per stuk werkpaarden f 310—260—160 hitten f 16013080 schapen le s. 55, 2e s. 49, 3e s. 39 ct. per kg f 38—31—26 per stuklam meren le s. 58, 2e s. 48, 3e s. 47 ct. per kg f 3126—19 per stukzuiglammeren le s. f 15, 2e s. f 11, 3e s. f 8 per stukkalfkoeien f 255215150 melkkoeien f 265—225170 varekoeien f 195—165—130 vaarzen f 185— 145—100 pinken f 155—120—100. Groningen, 11 Mei. Kalf- en melkkoeien le s. f 250—270, 2e s. f 220—240, 3e s. f 160— 200, kalfvaarzen le s. f 200—230, 2e s. f 150— 180, vroegm. koeien le s. f 190—220, 2e s. „Die kerel is slim genoeg," mompelde de meester en vervolgde daarop „Die vrouw zal u een pakje geven dat gij zonder spreken moet aannemen en aan mij brengen." „En krijg ik daar vijftig pistolen voor „Ja." „Dan kunt gij op mij rekenen." „Stilzeide Peyrolles, waarop alle drie luisterden, want men hoorde in de verte eenig gerucht. „Wij moeten uiteen gaan," zeide meester. „Waar zijn uwe kameraden Zonder aarzelen wees Lagardère op dat ge deelte der gracht, dat voor de brug naar de Hachaz omliep en zeide daarbij „Zij liggen in de hinderlaag achter het hooi." „Zeer goed. Weet gij het wachtwoord nog?" „Ik ben er „Veel geluk dan Tot straks Daarna klom Peyrolles met zijn metgezel den trap weder op en Lagardère staarde hen na, terwijl hij het zweet van zijn voorhoofd afwischte. „De hemel moge het mij vergeven, dat ik mijn degen niet in het lichaam van die twee schurken geplant heb, dacht hij. Maar ik moet tot het einde volhouden. Ik wil nu we ten." Een oogenblik drukte hij zijn hoofd tus schen de handen want het brandde in zijne hersens. „Wat zal ik doen peinsde hij het doch tertje wegvoeren Want dat moet het pakje toch zijn. Maar aan wie moet ik het dan toe vertrouwen. Ik ken in deze streek niemand anders dan Carrigue en zijne spitsbroeders en dat zijn slechte gouvernantes voor eene jon ge freule. En toch moet ik het kind in mijne macht trachten te krijgen, want als ik het J niet doe, zullen die snoodaards het vermoor- den, evenals zij het den vader willen doen. Maar dat was het doel toch niet, waarmede ik hier ben gekomen. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1