TANDH. INRICHTING OUD m Mr. P. J. OUD N°tVAN LIJST 28e JAARGANG DINSDAG 2b MEI 1*37 No. 67 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WHBRHfOEN EN OMSTREKEN BEKENDE LAGE TARIEVEN. DE BULTENAAR, Vooruit naar betere tijden! WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9V41 uur. Inlichtingen kosteloos. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. t'K- BUREAÜ: rtippolytushoet Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 B1NNENLANDSCH NIEUWS. Meisje door auüo gedood. Het kind was gevallen bij rol schaatsenrijden. In de derde Egelantiersdwars straat te A'dam was Zaterdagavond omstreeks negen uur een jarig meisje, wonende in deze straat, aan het rolschaatsen rijden, toen een zwaar beladen vrachtauto de straat inreed. Door tot} .idu£verre onbekende oorzaak is het meisje gevallen waar bij het juist tusschen voor- en achter >viel van den wagen geraakte. Het Het achterwiel ging het kind over het hoofd en rug, zoociat de dood onmid dellijk intrad. „Holka" in het dok. De „Hoika" het Duitsche schip, dat in botsing is geweest met de „Preto ria" zal in het dok van de Nederland sche Dok Maatschappij worden opge nomen. De weg als racebaan. Motorrijder rijdt kind omver; de jongen zwaar gewond. Zaterdagavond hall' zeven is op den weg bij bcbipliol een verkeers-onge- luk gebeurd, waarbij een tien-jarig •kind zwaar is gewond. De vader van dit kind stond ter zijde van den weg en was bezig zijn fiets te repareeren. Daar bij geen fietspomp had, liep hij even naar de overkant, om die bij een boerderij te leenen. Terwijl hij dezen weg overge stoken was, riep hij zijn zoontje, die hem kwam naloopen. Het kind be merkte echter niet, dat uit de rich ting van het vliegveld met groote snelheid een motorfiets naderde/. De motorrijder, die aan het oefenen was voor de T.T.-races te Assen en bijaldien een snelheid had van naar schatting zeker honderd Km., greep het kind. maakte zelf een buiteling en kwam langs den weg terecht. De motorrijder zelf heeft zijn rech terhand gebroken zijn motorfiets was geheel vernield. Het kind heeft een zware hoofdwond opgeloopen en is naar het Wilhelminagasthuis ge bracht. De motorrijder zelf heeft zich per eigen gelegenheid naar huis begeven. LEIDINGWATER VOOR VEE. In Tubbergen is een kwestie gere zen omtrent de aansluiting aan de drinkwaterleidingmij., tegen welke in stelling in verschillende gemeenten verzet is gerezen, omdat zij de aan sluiting met behulp van de overheid tot stand wil brengen. In Tubbergen hadden 78 landbou- FEUILLETON. bouwers aansluiting geweigerd en te gen hen is proces-verbaal opgemaakt in verband waarmede zij voor den kantjonrecht'pr te Almelo terecht stonden. De zaak is reeds eerder be handeld, doch werd uitgesteld, daar de Kroon nog had te beslissen over de geldigheid van de bouwverorde ning, waarin de aa«sluiting verplicht werd gesteld, Intusschen is de beslissing van de Kroon gevallen, waarbij de verorde ning bindend is verklaard, doch de gemachtigde van verdachte bestreed haar, daar ook de afname van water voor het vee verplichtend was ge steld. Volgens pleiter was zulks in strijd met de Woningwet, welke al leen behoorlijke watervoorziening voor menschen voorschrijft. De ambtenaar van het ü.M. zei, deze opvatting te kunnen deelen en vroeg derhalve voor alle verdachten vrij spraak. Tegen de verdachten, die geen vèe hadden, eischtte hij een boete van f 10 subsidair vijf dagen. Vonnis over veertien dagen. Loonacties in Twente en Achterhoek. Nu de werkloosheid vermin dert. Een ultimatum gesteld. De zeer sterke afnemingen van de werkloosheid in de textie-industrie heeft mede tot gevolg, dat in verschil lende fabrieken in Twente en den Gelderschen Achterhoek loon-acties gaande zijn. De hoofdbesturen van de Eendracht, St. Lamhertus en Unitas hebben reeds besjotjen, gezamenlijk stappen bij de werkgevers-organisa- tis te doen om te komen tot loonver- hooging. Thans is bij de N.V. Katoen en Linnenweverij v.h. A. J. ten Hoo- pen en Zn., te Neede, een ultimatum afgekondigd. Indien vóór 5 Juni a.s. geen overeenstemming is bereikt, zullen de wevers op Maandag 7 Juni den arbeid niet hervatten. Bij een eventueel conflict zullen 130 arbeiders betrokken 'zijn. Nederlanders redden Engelschen van jacht. Redder geraakt in moeilijk heden. Het Nederlandscbe motorjacht Vigi- lanter, dat terugkeerde van den vloot schouw bij Spithead, heeft twee Lon denaars gered van hun kleine jacht Hyperion, dat buiten Fairlight in een storm in nood was geraakt. Een lid van de bemanning van de Vigilanter ging aan boord van 't groo- tendeels voigeloopen Engelsche scheep je, dat op sleeptouw werd genomen, Op een gegeven oogenblik echter brak de tros, waarmee de Vigilanter het lekgeslagen Engelsche jacht voort sleepte en het jacht sloeg weg. Een reddingboot uit> Dungeness slaagde er echter in, den Nederl. zeeman van boord van de Hyperion te halen en het schip Dungeness binnen te brengen. De eigenaar van het Britsche jacht verklaarde bij het aan land gaan -- De Nederlander heeft groote be kwaamheid en durf aan den dag ge legd. Naar het Fransch van Paul Féval. 12.) Bij den eersten aanval reeds zorgden Co- c-ardasse en Passepoil, dat zij op den achter grond bleven. Joël en de Italiaan ontvingen welgemikte stooten, terwijl Lagardère, zich op het zelfde oogenblik ter zijde wendende, een Spanjaard, die mijnheer de Nevers te zeer in de engte bracht, een geweldigen houw over het gezicht gaf. De bandieten deinsden weder terug, waar op Lagardère en Nevers, onder den kreet„Ik ben er van hun kant aanvallenderwijze te werk gingen. Alles week voor Lagardère terug, die in een oogwenk aan den overkant der gracht was. Doch de hertog vond een muur van degens tegenover zich en vorderde slechts weinige schreden. Hij was er echter de man niet naar om zich te ontzetten. Hij hield stand en de twee overige Spaanj aarden had den de handen vol met hem Pinto en Sal- dagne waren reeds gekwetst. Op dit oogenblik draaide het ijzeren tralie werk, dat voor het lage venster stond, op zij ne hengsels. Nevers bevond zich slechts wei nige ellen van daar. De luiken gingen open, doch hij hoorde dit niet door het gedruisch dat er heerschte. Twee mannen daalden na elkander uit het venster in de gracht af, maar Nevers zag hen niet. Beiden hadden den blooten degen in de hand en het gelaat van den langsten was achter een masker verborgen. „Victorie schreeuwde de Parijzenaar, die d® plaats rondom zich schoon had ge veegd, maar op dien zegekreet antwoordde Nevers met een bittere noodkreet. Een der beide mannen, die uit het venster gekomen waren, de langste met het masker voor het gezicht, had den hertog van achte ren met zijn degen doorboord. Het was een Italiaansche stoot, gelijk men het in die da gen noemde, namelijk een stoot, die met ken nis van zaken was toegebracht, alsof het een heelkundige bewerking gold. De lafhartige stooten, die er nog op volgden, waren geheel overbodig. Nevers stortte neder, maar zag om en ves tigde zijn stervenden blik op den man met het masker, en op zijn gelaat verscheen een uitdrukking van bittere smart. Juist ging de maan achter de torentjes van jhet kasteel op. Men zag haar niet, maar haar bleek schijnsel begon de duisternis te verdrij ven. „Zijt gij het" mompelde de stervende Ne vers, „gij, Gonzaga mijn vriend, voor wien ik honderdmaal mijn leven ten offer zou heb ben gebracht. „Ik neem het slechts ééns," antwoordde de? man met het masker op koelen toon. Eene doodskleur overtoog het nedervallen- de hoofd van den hertog. „Die is dood," zeide Gonzaga „nu de an dere Maar 't was niet noodig dien anderen op te zoeken hij kwam reeds van zelf. Toen hij den noodkreet van den hertog hoorde was het geen kreet van smart, maar een gebrul, dat hij uitstiet. De schermmees ters hadden den kring weder gesloten ma;ar een woedende leeuw is zoo gemakkelijk niet in zijn loop te stuiten Twee der schelmen stortten op den grond en Lagardère vloog door de opening heen. Juist toen hij bij Nevers kwam, richtte deze zich even half op en zeide met eene zwakke stem „Broeder, gedenk mijner, en wreek mij „Dat zweer ik u bij God riep de Parijze- Het Regeerbeleid der laatste jaren heeft een hechte grondslag gelegd voor nieuwe welvaart. Reeds telt Nederland ruim 60.000 werklozen min der dan een jaar geleden; in- en uitvoer nemen sterk toe, de opbrengst der Rijksmiddelen stijgt. Het belang van het Nederlandse volk en in het bij zonder van die grote groepen, die nog in ernstige moeilijkheden verkeren, eist dat deze economische op leving met alle kracht wordt bevorderd en niet wordt verstoord door gevaarlijke proefnemingen, waarvan men elders de verderfelijke gevolgen heeft kunnen zien. Steunt de Vrijzinnig Democraten in hun arbeid gericht op: Economisch herstel, Bestrijding van de werkloosheid en Ver betering van het levenspeil van die groepen der bevolking, wier levenspeil bij dat van andere groepen ten achter is gebleven. Stemt daarom op MINISTER VAN FINANCIEN No 1 van lijst 6 Aan VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND Wilhelminascraat 49, Haarlem Zendt mij kosteloos brochures over de VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND Dit formulier in open envelop gefrankeerd m. l'/ict. V R IJ Z I N N I G DEMOCRATISCHE BOND naar uit. „Allen, die hier staan, zullen door mijne hand sterven Het kind onder de brug slaakte op dit oo genblik een zwakken kreet, alsof het door den doodstrijd des vaders gewekt was doch dit zwakke geluid werd door de andere niet opgemerkt. „Op hem los riep de man met het masker. „Gij zijt de eenige, die mij, thans alleen te gen allen, niet bekend is", antwoordde La gardère. „Maar ik heb een eed gedaan er moet u dus kennen herkennen als het uur geslagen is." „Er op los herhaalde de meester eenvou dig en vijf schermmeesters drongen zich tus schen hem en den Parijzenaar. Deze laatste greep echter snel een zwaren hoop hooi op, waarvan hij zich als een schild bediende, en aldus sprong hij door het gros der aanvallers heen, zoodat hij alleen nog door Saldagne en Peyrolles van den man met het masker gescheiden was, Deze laatste stel de zich in positie, maar Lagardère's degen, tusschen Peyrolles en Saldagne manoeuvree- rende, gaf den onbekende een zwaren houw over de hand. „Nu zijt gij gemerktzeide Lagardère, den aftocht aannemende. Daar hij den kreet van het kind gehoord had, was hij met een paar sprongen onder de brug. Thans ging de maan boven den toren op en bij haar licht zagen de overigen, dat hij een pakje van den grond opnam. „Op hem los schreeuwde de meester met eene door woede verstikte stem. „Dat is de dochter van Nevers De dochter van Nevers moet tot eiken prijs in onze macht zijn." De bandieten zagen er echter uit als ge slagen honden en gingen niet meer met den moed aan het werk, terwijl Cocardasse, om hunne moedeloosheid te vermeerderen tus schen de tanden bromde „De schavuit zal ons nog allemaal overhoop steken Om de kleine trap te bereiken, die uit de gracht' naar boven voerde, behoefde Lager- dère den degen slechts te zwaaien, die thans in het maanlicht flikkerde en uit te roepen „Ruimte gemaakt, knapen Instinktmatig weken zij allen op zijde, zoodat hij met het kind onder den arm de trap op klom. Op een afstand hoorde men de hoefsla gen der paarden van een troep naderende ruiters. Toen Lagardère boven was en in het volle maanlicht stond, hief hij het kind om hoog, dat, toen het hem aanzag, begon te lachen. „Ja," riep hij uit „dat is de dochter van Nevers. Kom haar maar van onder mijn de gen weghalen, moordenaar, gij, die men moord bevolen en dien zelf verraderlijk van achte ren bedreven hebtWie gij ook zijt, uwe hand zal mijn merk blijven dragen, waaraan ik u herkennen zal. En als het tijd is, zal Lagardère bij u komen, als gij niet bij Lagar dère komt. TWEEDE AFDEELING. „HET HOTEL NEVERS." HOOFDSTUK I. Het gouden Huis. Wij bevinden ons in de Septembermaand van het jaar 1716, en er zijn achttien jaren heengegaan over de gèbeurtenissen die wij in ons vorig hoofdstuk beschreven hebben. Lodewijk XIV was eenige jaren te voren overleden en de kroon was aan zijn achter kleinzoon, nog een kind vervallen. Het testament van den ouden Koning was echter door het Parlement nietig verklaard de Regeeringsraad dien hij had ingesteld, kwam niet in werking, en Philips hertog van Orleans nam de teugels des bewinds als Re gent van Frankrijk in handen. Zijn bestuur v/as over het geheel kalm en werd door wei nig staatsgebeurtenissen maar des te meer door dolle speculatiën in effecten gekenmerkt. Wel verkeerde destijds de kunst van geld ma ken nog in hare kindsheid, maar 't was een kindsheid die veel beloofde. Een der mannen, die door zijne geldbpera- tiën het toppunt van rijkdom en macht had bereikt, heette Law. Hij was door de oprich ting der bank van Louisiana, de uitgifte der staatsbiljetten. de stichting der algemeene bank en eindelijk de organisatie der Wester- sche Compagnie de eigenlijke minister van Financiën geworden, ofschoon de heer d'Argenson er den titel van had. Philips van Orleans bewees aan Law groote gunsten en do gedenkschriften van dien tijd verzekeren, dat dit geen onbaatzuchtige gunst bewijzen waren. Bij elke uitgifte van actiën zonderde Law een gedeelte voor het hof af en de groote heeren betwistten elkander den buit met een walgelijke inhaligheid. Op den somberen en guren najaarsmorgen, waarop ons verhaal aanvangt, gingen een aantal timmerlieden en metselaars hun ge reedschap op den schouder dragende, bij groepen de straat Saint-Denis in, en sloegen bijna allen den hoek der kleine straat St. Magloire om. Omstreeks in het midden van die straat verhief zich een groote statige poort, met gekanteelde muren aan beide zij den, op welke rijk gebeeldhouwde torentjes rustten. De werklieden gingen die poort door, naar een groot binnenplein, dat aan drie zijden door fraaie en aanzienlijke gebouwen omge ven was. Dit was het oude Hotel de Lorraine. Sedert Lodewijk XIII had het den naam van Hotel de Gonzaga. Het werd bewoond door Philips, hertog van Gonzaga, die na den Re gent en Law voor den rijksten en invloedrijk sten man van Frankrijk te boek stond. Hij trok de inkomsten der goederen van Nevers, vooreerst als bloedverwant en vermoe delijk erfgenaam van den overleden hertog van Nevers, en ten andere als echtgenoot van diens weduwe. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1