^28t 28e JAARGANG DONDERDAG 27 MEI 1937 No. P'8 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VÓÓR WIERINGEN EN OMSTREKEN p TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. DE BULTENAAR. REIST PER WACO WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoel Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 VERPLAATST naar Hotel Centraal S. Kaan Pz., Telefoon 18. H.-HOEF IEDEREN DINSDAG 10—3 UUR. ANNA FAUEOWNA HOTEL VEERBURG. SPREEKUREN VOLGENS AFSPRAAK. Lage vaste tarieven. Ook voor Ziekenfondsl. ÜINNENLANÜSCH NIEUWS. iu-jang regeerings-jubüeum van ae Koningin. H.M. Heeit den wensch te ken nen gegeven hij die gelegenheid, geen geschenken te ontvangen. In verhand met bestaande voorne mens van verschillende zijden om aan H.M. de Koningin gescüeiiken aan te nieden ter gelegenlieid van het 4ü-ja- rig regeerings-juDlieum in het komen de jaar» wordt ter algemeene kennis gebracht, dat - aangezien in de laat ste jaren hij gelegenheid van bijzon dere dagen 111 't Koninklijk Huis reeds meermalen voor verschillende doel einden geiden zijn ingezameld - ll.M. met volie waarüeeiïng voor de gevoe lens, waaraan de bestaande voorne mens zijn ontsproten, den wensch heeft ie kennen gegeven, dat bij deze gele genheid daarvan worde algezien en oat het Kegeenngs-juhileum geen aan leiding geve tot een beroep op de inge zetenen tot storting van mjdragen voor aanbieding van een nuldehlijk. Slapend kind bijtijds gered. Woensdag is te Apeiuoorn het woon huis der familie 13e Witte aan de Flo- ralaan /ïagenoeg geheel uitgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door vonken uit een kacnei, waarop de vrouw des huizes de wasch had gezet. Tijdens het uitbreken van den brand Volgens de officieele statistiek blijkt licht opgesteld, die onmiddellijk vlam moe- clit niet, doch in werkelijkheid is dit ten hebben gevat waardoor de mannen, door wel het geval. Volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek zouden in 1936 slechts zijn ver trokken in totaal 194 personen, waarvan 51 naar Canada, 140 naar de Vereenigde Staten en drie naar ande re landen. Dat deze cijfers niet juist zijn, blijkt wel uit het feit, dat alleen dooi- bemiddeling van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging en on ze Stichting in 1936 reeds 1606 perso nen naar Zuid-Afrika zijn vertrokken. Voorts is eenige emigratie geweest naar Argentinië, Brazilië en Austra lië, welke eveneens niet in de statis tiek is opgenomen. Het groote verschil in deze cijfers moet worden verklaard daar ingevolge de oude wet op de landverhuizing slechts opgave be hoefde te worden verstrekt van perso nen, die uit Nederlandsche havens vertrekken, en liet grootste gedeelte van de emigranten met buitenland- schc schepen reist. Chauffeur van autobus doodelijk gewond. Bij botsing met vrachtwagen. Te Tjamsweer bij Appingadam is Woensdag een vrachtauto uit Termini ten in botsing gekomen met een auto bus van de Damster Auto-Maatschap pij. De botsing was zóó hevig, dat de chauffeur, de 30-jarige Mengedorth, zoo ernstig gewond werd, dat hij op weg naar het Ziekenhuis te Gronin gen is overleden. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd. De ze ven passagiers van de autobus kregen lichte verwondingen. De oorzaak van de botsing is nog onbekend. De beide wagens moesten worden weggesleept. VUURWERKFABRIEKJE TE LEEUWARDEN VERBRAND. In de groote vuurzee zijn twee arbeiders omgekomen. Dinsdagochtend te ongeveer half elf is in een fabriekje van vuurwerk van de firma een vuurzee omringd geen uitweg hebben ge vonden. Uit het feit, dat het stoffelijk overschot van B. de Vries op de zolderbalken is gevon den, concludeert men, dat hij op den lonten zolder, waar driehonderd meter lont was ge borgen, heeft gewerkt en geen kans heeft ge zien naar buiten te komen. Uit de puinen heeft men later de geheel verkoolde lijken van de slachtoffers, welke per politiebrancard naar de Noorderbegraaf plaats zijn vervoerd, gevonden. Ongeveer twintig jaar geleden heeft in het zelfde gebouw een hevige brand gewoed, waar bij de broer, van den tegenwoordigen eige naar, den heer Schuurman, is omgekomen. BU1TENLANDSCH OVERZICHT. was zij niet aanwezig. Bij haar tliuis-1 Schuurmans aan den Sneekertrekweg te Leeu- komst ontdekte zij den hrand, die zich!warden brand ontstaan, waarschijnlijk ten inmiddels reeds over een groot deel gevolge van zelfontbranding van vuurwerk, van het pand had uitgestrekt. Ken ge-l Het vuur deelde zich mede aan het aanwe- deelte van den inhoedei kou wordenIbuskruit meinet gevolg dat de werk- i plaats m de lucht vloog. Alles gmg zoo snel gered. Ken kind, dat boven lag te sla-I zijn werk> dat het aan twee werkliedenj den )ianden- 50-jarigen b. Laskewitz en den 18-jarigen r. de Vries niet meer mogelijk was naar buiten te komen. Zij kwamen in de vlammen om. Dinsdagmorgen waren de meesterknecht de 50-jarige B. Laskewitz en de leerling-monteur de 18-jarige B. de Vries in het hoofdgebouw bezig met het vervaardigen van fakkels en lonten. Omstreeks half elf zagen omwonenden en in het veld werkende arbeiders, groote gele rookwolken uit het gebouw opstijgen. Ze snelden te hulp, doch door de ontzettende hitte, welke het fel brandende vuurwerk ont wikkelde konden zij niet naderen. De oorzaak van den brand is met geen mogelijkheid na te gaan, daar de beide werk lieden in de vlammen zijn omgekomen. Ver moedelijk zijn zij door de geweldige rookwol ken bedwelmd. Langs de wanden stonden kisten met Romeinsche kaarsen en Chineesch pen, kon nog bijtijds uit het bi' de huis worden gebracht. De vrijwillige Apeldoornsche brand weer heeft het vuur met twee stralen op de waterleiding gebluscht. De scha de wordt door verzekering gedekt. Het dakloos geworden gezin heeft in een aangrenzende woning, welke toevallig leeg stond, intrek genomen. LANDVERHUIZING. Statische en andere cijfers. In het jaarverslag van de Stichting Landverhuizing Nederland lezen wij het volgende De emigratie gedurende het jaar 19.36 is van belangrijk grooter om vang geweest, dan in het jaar 1935. FEUILLETON ENGELAND. Zonder motor over de Tyrooische Alpen Woensdag waren te Weenen zes zweefvliegtuigen van de Chiemsee in Duitschland opgestegen om op een hoogte van 3UÜ0 meter de Tyrooische Alpen over te vliegen en Udine in Italië te bereiken. Vijf toestellen moes ten terugkeeren en slechts één land de des middags in Lienz (Oostelijk Ty- rol.) Het toestel werd bestuurd door Felix Krach, die hiermede de eerste is die zonder motor over de Tyrooische Alpen heeft gevlogen. Het kinderkamp te Stoneham. Angst voor vliegtuigen. Het kamp voor de Baskische vluch- telingetjes te Stoneham (bij Southamp- ton) is tjokvol. De kinderen zijn niet weg te slaan van de veldkeuken. Het is lang geleden, dat ze goed te eten kregen. Dinsdag werden zij opgeschrikt door vliegtuigen, die over he kamp vlogen. Hoewel men hen gerust trachtte te stellen, meenden de kinderen, dat het Spaansche vliegtuigen waren, die het kamp kwamen bombardeeren. De machines vlogen zeer laag en de lei ders van het kamp hebben aan de au toriteiten verzocht, den vliegers te ge lasten, van het kamp weg te blijven om den kinderen dezen schrik te hesparen De laatste kinderen zijn uit het s.s. „Habana" per autobus in het kamp aangekomen. Er zijn daar nu meer dan 4000 jeugdige vluchtelingen onder gebracht en de organisatoren hadden moeite, voor allen een plaatsje in de ronde tenten te vinden. De laatkomer- tjes moesten tijdelijk in de eettenten slapen. Ten einde ruimte te verschaf fen* zullen thans reeds 400 kinderen onder de hoede van het Leger des Ileils worden gesteld. Zij zullen in ver men. Een ijsfabrikant te Southampton jhaaldelijk vervalschte of namaakte, heeft beloofd, alle kinderen op een por j dat hij blanco kwitanties liet onder- tie ijs te zullen tracteeren. Toen alle teekenen en later zelf bedragen invul kinderen van boord waren, bleek, dat'de, die hooger waren, dan de werke- er nog twee vermist werden, de 10-ja-lijk uitgegeven bedragen. Naar het Fransch van Paul Féval. 13.) Door dit huwelijk, waartoe Aurora de Cay- lus door haar vader was gedwongen, had Gonzaga bovendien de ontzaglijke nalaten schap van den markies de Caylus in handen gekregen. Sedert zeventien jaren droeg de weduwe van den hertog van Nevers nu den naam van Gonzaga maar in al dien tijd had zij het rouwgewaad geen enkele maal afgelegd, zelfs niet, toen zij voor het huwelijksaltaar trad. Toen Gonzaga haar na de plechtigheid zijne opwaching wilde maken, wees zij hem met de eene hand de deur, terwijl in haar andere een dolk glinsterde. „Ik leef voor de dochter van Nevers doch de zelfopoffering heeft hare grenzen," sprak zij. „Als gij één stap verder doet, ga ik mijne dochter aan de zijde van haar vader afwach ten." Gonzage had zijne vrouw noodig om de in komsten der goederen van Nevers te kunnen ontvangen. Hij maakte dus een diepe buiging en vertrok. Eiken dag zond hij zijn hofmeester naar de prinses om haar te berichten, dat het diner opgedragen was. Hij zou zich niet aan tafel gezet hebben, zonder die formaliteitmaar even geregeld gaf de kamenier aan den hof meester ten antwoord, dat de prinses onge steld was en den prins liet verzoeken haar van het diner te verschoonen. Dit had zeven tien jaar lang, driehonderd-vijf-en-zestig- maal 'sjaars plaats gehad. In het publiek sprak Gonzage altijd met veel achting van zijne vrouw. De wereld liet zich daardoor niet blinddoeken, maar nam er den schijn van aan hetgeen op 't zelfde neer- AUTOBUSDIENSTEN naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM GEHEEL WEST-FRIESLAND. INLICHTINGEN KANTOOR WACO. schillende perceelen te Londen wor- duistering van gelden en het zich we den gehuisvest. In het geheel zal het derrechterlijk toeëigenen van gelden, Leger des Heils er 1400 voor zijn rek e- den Staat der Nederlanden of de Ge- ning nemen. j westelijke Commissie van den B.V.L. Telkens beleeft men in het kamp in htt verband Alkmaar toebehoorende typische incidentjes. Sommige kinde-j in de dagvaarding wordt ten laste ren weigerden bijv. hardnekkig, gele'gelegd, dat verdachte gedurende een banden om den arm te dragen enperiode van 1930 tot eind 1936 een aan zich onder de gele vlag te scharen. aantal sommen gelds, die hem niet „Dat is Franco's vlag" zeiden zij Ertoebehoorden en die hij onder zijn be zat niets anders op dan de gele banden rusting had uit hoofde van zijn func- voor groene te verwisselen. Dinsdag- ties bij den B.V.L. zicli wederrechter- middag celebreerde een der vijftien priesters, die uit Bilbao zijn meegeko men, de mis in het kamp. Heden zal ter gelegenheid van den sacraments dag een groote processie worden ge houden. Giften blijven nog steeds binnenko lijk heeft toegeëigend. Het totaal bedrag bedroeg f 5.340.95 of daaromtrent. Verder wordt hem ten laste ge legd, dat hij kwitanties onderteeken- de met gefingeerde hamen, handtee- keningen onder andere kwitanties her rige Dolores en haar 12-jarig broertje Nicolas. Men vond ze tenslotte in een der reddingsbooten waar zij zich ver scholen hadden. „W'jj willen naar Spanje terug", huilden zij. Met een zoet lijntje werden zij meegetroond. De vlucht van Dor et en Micheietti. Naar Havas uit China meldt, hebben de vliegers Doret en Micheietti wegens het slechte weer moeten terugkeeren. Zij zijn te Ford Bayard in Kwangsjoen Woensdagmiddag te 2J20 uur Green- wichtijd geland. PROVINCIAAL NIEUWS. Na een uitvoerig getuigenverhoor eischtte de officier van justitie tegen verdachte 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. H. Scholten, be pleitte clementie. Uitspraak Maandag a.s. MARKTBERICHTEN. Auto-ongeval te Callantsoog. Zondag reed een luxe auto, waarin zich een 4-tal heerén uit Den Haag bevonden, door te groote snelheid in de scherpe bocht aan het einde van den Nieuwen weg langs de Scheiclings vliet te water. De auto werd zeer zwaar bescha digd,, terwijl door het breken der rui ten twee van de inzittenden aan het hoofd en een aan de beenen werd ge wond. Dokter Boerma te 't Zand verleende geneeskundige hulp, waarna de hee- ren hun reis naar Wieringen konden vervolgen. Naderhand is de verongelukte auto per kraanwagen van garage Joannes te 't Zand weggesleept. Onregelmatighedeh te Alkmaar. Malversaties bij den B. V. L. Oud-secretaris-penningmeester staat terecht. Voor de arrondissementsrechtbank te Alkmaar heeft Woensdag terecht gestaan de oud-secretaris-penningm.- propagandist van het Verbond Alk maar van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, dije tiot December van1 het vorige jaar die functie heeft be kleed en die wordt verdacht van ver komt. Iedereen noemde het mooi, dat hij zooveel moeite deed, om de verdwenen dochter van Nevers terug te vinden. Maar zij was niet te vinden en 't was tot dusver onmogelijk ge weest het bewijs te leveren, dat zij dood v Gonzaga was en bleef op meer dan een grond de natuurlijke voogd van het kind. Het was in deze hoedanigheid, dat hij de inkomsten der goederen van Nevers ontving. Ware de dood van het kind bewezen geweest, dan zou hij de erfgenaam van Nevers geweest zijn. Doch dit moest bewezen worden, want Aurora de Caylus had zooveel mogelijk de rechten van haar kind verzekerend, zich bij haar huwelijk openlijk de weduwe van prins Philips van Nevers genoemd en in het hu welijkscontract gewag doen maken van de geboorte van hare dochter. De prinses en de prins van Gonzaga deden sedert zeventien jaren alle mogelijke naspo ringen naar het verdwenen kind, doch de drijfveeren tot die nasporingen waren bij bei den zeer verschillend. In den zomer van dit jaar had Gonzaga er 't eerst van gesproken, dat er een einde aan dien toestand moest gemaakt worden en dus een familieraad diende te worden bijeengeroe pen om een beslissende uitspraak over de aanhangige kw'estiën te doen. Doch hij had het zoo volhandig De am bachtslieden van welke wij straks spraken, koiiïïën daarvoor ten bewijze strekken Zij kwamen om het prachtige Hotel de Gonzaga onderste boven te keeren. Na een der beruch te soupers van dien tijd had de Regent aan den prins van Carignan verlof gegeven om in zijn hotel een kolosaal effectenkantoor op te richten. Men zeide er van, dat die prins het recht had gekregen om elke overdracht van actiën, die niet op zijn kantoor had plaats gehad, nietig te verklaren. Dit had de jaloezie van Gonzaga opgewekt en om hem te troos- en, schonk de Regent hem, na afloop van een ander souper, de vergunning om alleen in het Hotel de Gonzaga de verwisseling van actiën tegen koopwaren te doen plaats heb ben. Dit was een vorstelijk geschenk, dat gou den bergen moest opleveren. Doch daartoe moest er eerst plaats voor een ieder gemaakt worden, daar ieder er voor zou moeten beta len en wel heel duur. Den dag, nadat de ver gunning verleend was, kwamen dan ook reeds de sloopers. Het eerst moest de tuin er aan. De beelden en plantsoenen namen maar plaats weg en brachten niets op zij moesten dus wegge ruimd worden. Uit een venster der eerste verdieping 'zag eene in rouwgewaad gekleede dame dit werk der verwoesting aan. Zij was bleek. De werklieden fluisterden elkander toe, dat dit de weduwe van den hertog van Nevers e_n de gemalin van den prins van Gonzaga was. Men maakte den geheelen tuin effen en sloeg in 't rond hokjes voor de koopers er verkoopers op, die met gretigheid het oogen- blik afwachtten, wanneer de kantoren in het Gouden huis, zooals men het Hotel de Gon zaga reeds noemde, betrokken zouden kunnen worden. Ook de geheele benedenverdieping en de eerste verdieping, met uitzondering der vertrekken van de prinses, waren ingericht om de koopers en de koopwaren op te nemen. Op de stoep van het hotel zag men een oogenblik, te midden van een drom van koop lieden en speculanten, een heer in zijde, flu weel en kant gedost, met ringen aan al de vingers en een zware gouden ketting om den hals. 't Was Peyrolles, de vertrouwde en zaak waarnemer van den prins van Gonzaga. Hij was niet veel verouderd, maar deed zich nog altijd even mager en tanig voor als vroeger. Omstreeks negen uur, toen de menigte een weinig verminderd was, gingen twee mannen, die er niet precies als twee geldmannen uit zagen, op weinige schreden afstands van el kander de groote pQort door. Ofschoon er vrij entrée was, schenen zij niet volkomen over tuigd van hun recht om binnen te treden. De eerste verborg zijne ongerustheid onder een overmoedige houding, terwijl de andere zich daarentegen zoo ootmoedig als maar mogelijk was voordeed. Beide droegen een van Rotterdam, 25 Mei 1937. Vee. Aanvoer in 3684 stuks 873 vette runderen, 738 magere runderen, 203 vette kalveren, 66 graskalveren, 1240 nuchtere kalveren, 5 varkens, veulens, 253 paarden, 184 schapen en lammeren. Vette koeien le soort 76, 2e s. 67, 3e s. 53—61 ct. per kg vette ossen le s. 73, 2e s. 67, 3e s. 53—63 ct. per kg stieren le s. 68, 2e s. 63, 3e s. 58 ct. per kg le s. f 340, 2e s. 63, 3e s. 58 ct. per kg le s. f 340, 2e s. f 290, 3e s. f 200 per stuk; vette kalveren le s. f 85, 2e s. f 70, 3e s. 50— 55 ct. per kg graskalveren f 80-60-^-40 per stukslacht- en nuchtere kalveren le s. 46, 2e s. 42, 3e s. 38 ct. per kg f 12—10—7 per stuk fok- en nuchtere kalveren f 16—14—12 per stuk varkens le s. 49, 2e s. 48 ct., 3e s. 47 ct.slachtpaarden le s. 60, 3e s. 55, 3e s. 47 ct. per kg f 285220—140 per stuk werkpaarden f 320—270—165 hitten f 160— 130—80; schapen le s. 54, 2e s. 48, 3e s. 33 ct. per kg f 373025 per stuk lammeren le s. 57, 2e s. 47, 3el s. 36 ct. per kg f 30—25 —18 per stuk zuiglammeren le s. f 17, 2e s. f 13, 3e s. f 9 per stuk kalf koeien f 265—225 —155 melkkoeien f 275—235—175 varekoei en f 195—165—130 vaarzen f 185—145—110 pinken f 155—125100. Vette koeien en ossen handel vasthoudend, staande prijzen, prima koeien 82 ct., dito os sen 77 ct., stieren handel stroef, prijzen iets lager. Vette kalveren handel matig. Graskal veren handel flauw, prijzen als vorige week. Nuchtere slacht- en fokkalveren handel vlot, prijzen iets lager. Paarden handel stug, slacht paarden iets lager in prijs, overigens onver anderd. Schapén en lammeren handel kalm prijshoudend, zuiglammeren willig, met iets hoogere prijzen. Kalf- en melkkoeien handel vaster, prijzen iets hooger, varekoeien handel stil, staande prijzen. Vaarzen en pinken slap, prijzen onveranderd. Groningen, 25 Mei 1937. Granen. Rogge f 7.00 —9.30 Wintertarwe f 7.50—8.20 Zomergerst f 7.508.40 Witte haver f 6.757.50 Zwar- die lange rapieren, die doen zien, dat de eige naar er den kost mede moet verdienen. De overmoedige, die met zijn kaal wambuis langs zooveel nieuwe rokken schuurde en on beschroomd door de menigte heendrong, droeg reusachtige opgekrulde snorren, een vil ten hoed met slappe randen, een lederen wambuis en een broek, welks oorspronkelijke kleur tot de raadselen behoorde. De ootmoedige droeg een vilten hoed zon der rand op het hoofd, gelijk aan een domper op de kaars. Een oud wambuis, waarvan de verschillende deelen door riempjes werden bijeengehouden, en wijde laarzen voltooiden zijn costuum. Na het plein overgestoken te zijn kwamen beiden nagenoeg te gelijk bij den ingang der groote vestibule, zagen elkander vluchtig aan en kregen te gelijk dezelfde gedachte. ,Kijk," zeide ieder bij zich zeiven, „dat is een kale rotDie zal het Gouden Huis ook niet koopen HOOFDSTUK II. Twee oude kennissen. Zij hadden beiden gelijk. Robert Macaire en Bertrand zouden, indien zij herschapen waren geworden in mannen van het zwaard uit de dagen van Lodewijk XIV, er niet an ders hebben uitgezien. Een lakei van een brutaal uitzicht vertoon de zich op dit oogenblik op den drempel der vestibule. „Wat wilt gij vroeg hij aan Macaire die er het eerst was. „Ik kom om te koopen, kereltje," antwoord de Macaire zoo recht als een kaars en met de hand aan het gevest van zijn degen. „Wat komt gij koopen „Wat mij behaagt. Kijk mij eens aan. Ik ben een vriend van uw meester en een man van geld. Daarop pakte hij den lakei bij een oor, draaide hem om en ging voorbij. Door den draai kwam de lakei tegenover Bertrand te staan, die beleefd zijn domper afnam en op een vertrouwelijken toon zeide „Ik ben een vriend van mijnheer den prins en kom wegens zaken geldzaken." De nog verbijsterde knecht liet hem daarop doorgaan. Macaire was reeds in de zaal, waar hij met minachting het oog liet ronddwalen, terwijl hij mompelde „Niet kwaad men zou hier desnoods kunnen wonen." Bertrand was hem achterop gekomen. ,Wel", dacht Marcaire, toen hij hem zag, „ze hebben dien kerel toch binnengelaten wat ziet hij er ellendig uit," en hij vertrok zijn gezicht tot een spotlach. ,Ik geloof dat hij mij durft uilachen," dacht Bertrand hij meende niet beter te kunnen doen dan op zijn beurt te lachen, en begon dus te schateren. Toen Marcaire dat zag, veranderde hij van meening. „Die snaak heeft misschien de zak ken vol geld, dacht hij ik zal eens zien met hem een praatje te maken." En hij trad voor uit en begon met een stijve buiging „Mijn heer." .Mijnheer," anwoordde de andere dadelijk met een diepe buiging. Dat enkele gesproken woord had beiden getx-offen. Bertrand meende den toon van Ma- caire's stem meer gehoord te hebben, en Macaire dacht hetzelfde van den neusklank van Bertrand. Zij keken ditmaal voor het eerst elkander ;cherp aan. „Ik geloof, dat ik dien schelm van een Passepoil voor mij heb," kwam het. uit Macaires mond. .Cocardasse mag ik u eindelijk weerzien," riep Bertrand. .Spreek eens, dat ik uwe stem nog eens hoore'"' zeide de Gascogner. (Wordt vervolgd). VIER BLADEN AD VERTEEREN EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1