28e JAARGANG ZATERDAG 29 MEI 1937 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIEKINGEN EN OMSTREKEN DE EINDUITSLAG. DE BULTENAAR. REIST PER WACO WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER BOSKER De einduitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer wijst bij verge lijking met dien van 19,33 zetelwinst aan voor de R.K. Staatspartij 3, de An ti-Revolutionairen 3, de Christ Dem. Unie 1 en de S.D.A.P. 1. Hierbij moet men rekening houden met het feit, dat het 9telsel der grootste gemiddel den, dat thans voor de eerste maal bij de Tweede Kamerverkiezingen werd toegepast, in het algemeen gunstig werktv voor de groote partijen. Dit wordt bevestigd, wanneer men de ze telwinst van de R.K. Staatspartij en de S.D.A.P. vergelijkt met de toene ming der stemmen percentages, die respectievelijk zijn van 27.87 op 28.82 pCt. en van 21.46 op 21.95 pCt. Op nieuw procentsgewijs vergeleken zijn het vooral de Anti-Revolutionairen en de Christ. Dem. Unie, die naar verhou ding het sterkst vooruit zijn gegaan, resp. van 13.43 op 16.39 pCt, en van 1.93 op 2.09 pCt. Wat de Anti-Revolu tionairen betreft moet evens in aan merking worden genomen, dat. onge twijfeld de persoon van dr. Colijn ook vele stemmen van kiezers buiten den kring zijner onmiddellijke geestver wanten op zich zal hebben vereenigd. De voornaamste verliezen, althans vergeleken met 1933, wérden geleden door den Vi ijheidsbond en de Christ. Hist. Unie, die resp. met 3 en 2 zetels minder in het parlement zullen terug- keeren terwij] de Vrijz. Democraten in aantal zetels, met 6 gelijk gebleven zijn. Van de andere partijen verloren de Communisten, de Staatkundig Ge- i el'ormeerden, de Rev. Socialisten, de Plattelanderspartij, de Katholieke De mocraten en Nationaal Herstel ieder 1 zetel. Van deze partijen zullen slechts de Communisten en de Staat kundig Gereformeerden in het parle ment hun vertegenwoordiging behou den. Eenmans-fracties zullen in de nieuwe Kamer niet meer voorkomen. Wat de N.S.B. betreft, zij nam aan de Kamerverkiezingen van 1933 nog geen deel, maar behaalde bij de verkie zingen voor de Prov. Staten in 1935 7.94 pCt. van het aantal uitgebrachte stemmen. Weliswaar doet zij nu met 4 afgevaardigden haar intrede in de Tweede Kamer, maar in stemmenper centage gaat zij, vergeleken met 1935 van 7.94 tot 4.21 pCt. achteruit. Het aantal fracties in de Tweede Kamer is nu van 14 op 10 verminderd. Zij, die niet zullen terugkeeren Na deze verkiezing zullen volgens den stand van het oogenblik (de vor ming van een nieuw ministerie zal hierin nog eenige verandering kunnen brengen) in de Tweede Kamer niet te rugkeeren de volgende 37 leden in alphabetische volgorde: mr. P. M. Arts (k.d.p.) mr. G. van Baren (a.r.- Ch. L. van de Bilt (r.k. dr. C. W. Th. ba ron van Boetselaer van Dubbeldam (c.h.) mr. G. A. Boon (v.b.) H. E. van den Brule (r.k.) mr. J. A. H. Coops (v.b.); ir. Ch. G. Cramer S.D.A.P. ir. C. N. van Dis (st. geref.) mr. C. S. van Dobben de Bruyn (anti-rev.) mr. J. E. Duijs (partijloos, vroeger S.D.A.P.) A. H. J. Engels (r.k.) mej. S. Groene- weg (S.D.A.P.) A. van der Heide (S.D.A.P, P. Hiemslra (S.D.A.P. G. W. Kampschöer (r.k.) C. J. van Kempen (v.b.); G. W. J. van Koeverden (r.k.) D. Kooiman (v.d.) K. ter Laan (s.d.a.p.) C. A. Lingbeek (herv. geref.) E. Th. Lockefeer (r.k.) H. D. Louwes (v.b.) dr. H. J. Lovink (c.h.) mej. J. M. J. A. Meijer (r.k.) jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg (c.h.) Th. F. M. Schaepman (r.k.) C. J. P. Schal- ker (c.p.) mr. P. A. Schwartz (a.r.) H. J. F. M. Sneevliet (r.s.a.) mr. C. Vervoorn (boerenpartij) W. H. Vlie gen (s.d.a.p.) L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst (r.k.); mr. W. N. Wes terman (nat. herstel) (thans (n.s.b.) P. Wielenga (anti-rev. partij) J. H. F. van Zadelhoff (s.d.a.p.) Benoeming formateur niet voor Maandag te verwachten. Naai- men meldt, werden de voor zitter van de Eerste Kamer, baron De Vos'van Steenwijk en de voorzitter der Tweede Kamer, prof. Aalberse, Don derdag door II.M. de Koningin in au diëntie op het Paleis Huis ten Bosch ontvangen, zulks in verband met het aftreden van het kabinet. Aangenomen mag worden, dat H.M. de Koingin in de komende dagen nog verschillende personen zal willen hooren over de nieuwe «politieke situ atie en mede met het oog op de aan wijzing van een kabinetsformateur. Wat dezen laatste betreft, we hebben redenen om aan te nemen, dat de be noeming daarvan op z'n vroegst zal geschieden na Maandag a.s. Op dien dag n.1. houdt het centraal stembureau zitting tot officieele vastelling van den verkiezingsuitslag. FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 14.) „Na achttien Jaren van scheiding," ontboe zemde Passepoil. „Zeg me eens, oude Passepoil," vroeg Cocar dasse, wat is er van u geworden sedert die vroegere zaak „Die zaak in de gracht van Caylus Spreek er mij niet van Altijd staat mij die vlammende blik van den jongen Parijzenaar voor den geest." „Wat een gevechthernam Cocardasse. „Het spijt mij nog altijd, dat wij Peyrolles zijn geld niet naar 't hoofd geworpen en partij yoor Lagardère getrokken hadden. Nevers zou dan niet gesneuveld zijn en onze fortuin ware gemaakt geweest ,,'t Was niet genoeg dat wij knoppen op onze degens plaatsten, wij hadden Lagardère moeten verdedigen, onzen geliefden leerling." De Gascogner drukte hem de hand en bei den bleven eenige oogenblikken in nadenken verzonken. „Wat gebeurd is, kan niet meer veranderd worden," merkte Cocardasse eindelijk aan. „Ik weet het niet, hoe het met u gegaan is, maar mij heeft het geen geluk gebracht. Toen de schelmen met Carrigue aan het hoofd ons met hunne karabijnen te lijf gingen, nam ik de wijk en gij waart verdwenen. Sedert dien heb ik in armoede overal gezworen. Na een oogenblik hernam Passepoil „Is Jiet inderdaad alleen- het geldgebrek, in ver band met den trek naar uw land, die u heeft doen terugkomen Cocardasse sloeg zijne doordringende oogen naar den grond. „Er kwam nog wei iets anders bij," zeide de laatste. „Op een avond stond ik bij het om slaan van den hoek eener straat, plotseling CRISIS - BUREAU Afneming varkens boven het zou tersgewicht. De Nederl. Veehouderij Centrale maakt bekend, dat aangezien tengevol ge van de uitputting van het betalings contingent voorloopig geen geslachte varkens meer kunnen worden uitge voerd naar Italië, zij de afneming van varkens boven het zoutersgewicht heeft beëindigd. Van 21 Mei 1936 af ko men de reeds gedane opgaven voor le vering van varkens boven het zouters gewicht te vervallen, terwijl tot nade re aankondiging geen nieuwe opgaven worden aangenomen. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de maximale gewiclitsgrens voor zou ters tijdelijk is verhoogd van 95 op 100 Kg. levend gewicht. ïfir WIERINGEN^11 400 pe ^4 het Smidsplein te Dc j.ag wandelden, voor het zich daar bevindende kringhuis, reed iemand op een fiets voorbij, die hen voor „moordenaars" uit&naakte. Een der N.S.B.- ers, een 18-jarige jongeman, koelde zijn woe de over dit scheldwoord door den fietsers be wusteloos neer te slaan. Het slachtoffer is met een lichte hersenschudding naar het R.K. Ziekenhuis in het Westeinde vervoerd. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Onweer boven Heerenveen. Twee boerderijen door den blik sem getroffen. Tijdens een hevig onweer, dat zich Woensdagavond boven Heerenveen en wijde omgeving ontlastte, werd om streeks kwart over negen de boerderij van deri heer S. Lapstra te Luinjeberd door den bliksem getroffen. De boerde rij stond in een oogenblik in lichter laaie en brandde tot den grond toe af. Men wist de echtgenoote van den heer Lapstra, die op de bovenverdieping ziek te bed lag. met groote moeite uit het brandend perceel te redden. De ge- heele inboedel, benevens de landbouw inventaris, ging verloren. Te half tien werd de boerderij van de gebroeders Puite te Tjalleberd door het hemelvuur getroffen. De brand weer, die spoedig ter plaatse was en met twee stralen op de waterleiding het vuur aantastte, wist het voorbuis, dat slechts geringe waterschade be kwam, te behouden. De schade, welke beide boerderijen opliepen, wordt door verzekering ge dekt. GrGote stroobranden in Nrd. Limburg. 70.000 Kg. stroo verloren. Dinsdagmiddag werd van de heuve len in Noord-Limburg af, vooral van den Mokerschans aan de overzijde van de Maas een groote brand, die over een aanzienlijke uitgestrektheid woedde, gezien. Men meende in het begin, dat BUREAU Hlppolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0 10 in lichter laaie en hoog laaiden de vlammen, terwijl de omgeving ver duisterd werd* door zware rookwolken. Over het geheele stadje waren de knal len hoorbaar, waarmede de dakplaten lossprongen. De brandweer, die met een motorspuit ter plaatse verscheen stond machteloos tegenover de gewel dige vuurzee en zij moest zich coneen treeren op de beveiliging van de om liggende gebouwen, die door de rond vliegende stroobossen werden be dreigd. Door deze gebouwen voortdu rend nat te houden heeft men uitbrei ding van de brand kunnen voorkomen De strooloodsen waren na eenige uren uitgebrand. Slechts de grillig ge vormde ijzeren geraamten bleven over De schade, die duizenden guldens be draagt, wordt door verzekering gedekt. Te Wanroy was brand ontstaan in een stroomijt, waarvan bet vuur wel dra op twee andere mijten oversloeg. In totaal ging hier ongeveer 20.000 Kg. verloren. Ook hier wordt de scha I de door verzekering gedekt. Met 9 mille voorchot er van door. Naar men nieldt, zoekt de politie thans een koopman, die vroeger in Oost (Amsterdam) beeft gewoond, we gens verduistering en oplichting en wel voor een bedrag van f 9000. De man zou namelijk rijwielen leve ren voor het korps marechaussee en had tot dat doel van de autoriteiten in Den Haag een voorschot van 9 mille ontvangen. Met dit geld is hij naar Duitschland vertrokken en sindsdien spoorloos ver dwenen, terwijl de rijwielen nooit gele verd zijn. SCHAGEN. De verkiezingsuitslag gaf Donderdag op de markt aanleiding tot een grap die groote hilariteit ver wekte. Eenige Amsterdamsche kooplieden het een bosch- en heidebrand was, (huurden n.1. een lijkauto met een aan doch dit bleek later niet juist te zijn. Op dat tijdstip toch woedden op twee plaatsen in Oostelijk Noord-Brabant, n.1. te Wanroy en te Boxmeer hevi ge stroobranden en ofschoon beide plaatsen op grooten afstand van elkaar zijn gelegen, maakte het van de Lim- burgsche heuvels af gezien den indruk van één grooten brand, waardoor de zeer talrijke menschen, die op Moker schans waren, gedurende geruimen tijd aandacht aan de zware rookko lommen besteedden. In Boxmeer was brand uitgebroken in groote opslagplaatsen van stroo van den bond van aankoopvereenigingen, In de met golfijzeren platen spreker voorop en brachten op deze wijze een rouwbezoek aan het N.S.B. Kringhuis. Een slechte gelaatskleur behoeft niet zoo te blijven, kan zelfs mooi worden indien deze verzorgd wordt met witte Purol. De huidzuiverende, huidgenezende en huidvoedende kracht welke Purol bezit, maakt de huid jeugdig-frisch, gezond en flu weelzacht en zuivert deze tevëns van alle huid- onreinheden, zooals vetwormpjes, pukkels, vlekjes en uitslag. Gebruik voor gelaatsver zorging witte Purol. Deze is na inwrijving onzichtbaar op de huid en daarom ook zeer geschikt voor gebruik overdag. Doos 30 en 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. geen hoofdbrekens voor maaltijden en Hotels, geen moeilijkheden met talen heeft, geen hinder van opdringerige gidsen ondervindt, glijden U als hei ware a'iie schoonheden der natuur vooibij, terwijl L in Uw heerlijke i'au- leueuii gezeten siechis voor de volle luu pCt. genieten kunt van de mooie wereld. Lu de kosten Ziet de advertentie der I4.A.B.O. in dit blad eens, wij vra gen ons wel eens ai, hoe kunnen zij net daarvoor doen,t erwijl wij toch ook weten, dat deze réizen geheel AF zijn. Goed verzorgd, prima georganiseerd, Duitengewone desKundigneid van den Leider - die zelf zijn halve leven in het Buitenland gesleten heeft - kortom, wij Kunnen deze reizen gaarne aanbe velen. H.A.B(,0. TOURINGCARS. Meer en meer neemt de Touringcar een grooter aandeel in het personen vervoer, en het is opmerkelijk hoe po pulair dit moderne vervoermiddel bij het publiek is. Niet alleen is de bus op kleine tra jecten een zeer gewild en buitenge woon gemakkelijk middel ons te kun nen verplaatsen, doch de echte REISWAGENS en TOURINGCARS BINNENLANDSCH NIEUWS. VECHTPARTIJ NA DE STEMMING. Toen drie N.S.B.-ers Woensdagmiddag op voor - raad eens wien Voor Lagardère," antwoordde „Wegens een soortgelijke ontmoeting heb Brussel verlaten." „Op dat gezicht, mijn jongen, voelde ik dat de lucht van Cataloniëë niet goed voor mijne gezondheid was. 't Is toch geen schande voor Lagardère plaats te maken, wèl „Ik weet niet of het schande is, maar 't is stellig voorzichtig. Kent gij de geschiedenis onzer makkers bij dat geval in de gracht van Cylus vervolgde Passepoil. „Ja, ja," antwoordde de Gascogner, „die ken ik. De guit had gezegd „Gij zult allen door mijne hand sterven." „En dat is reeds grootendeels vervuld. Allen werden door denzelfden stoot gedood. „Den stoot van Nevers „Dien verschrikkelijken stoot van Nevers Een oogenblik bewaarden zij het stilzwij gen, en Cocardasse sloeg den breeden rand van zijn flaphoed op, om zich het zweet van het voorhoofd te wisschen. „Nu is Faënza nog overgebleven," zeide hij vervolgens. „En Saldagne," voegde broeder Passepoil erbij. „Gonzaga had veel voor die twee gedaan. Faënza is ridder geworden". „En Saldagne baron. Maar zij zullen ook aan de beurt komen." „Even als wij, 't moge wat vroeger of later 2ijn," mompelde de Gascogner. „Komaan, mijn jongen," zeide Cocardasse zich oprichtende met de houding van iemand die zijn besluit genomen heeft„weet ge wat 't Is althans hier de plaats op 't gansche wereldrond, waar men de meeste kans heeft hem te ontloopen. Daarom ben ik hier geko men." „Ik ook." „En tevens om mij in de herinnering van mijnheer van Gonzaga aan te bevelen." „Die is ons wel iets verschuldigd." „Saldagne en Faënza moeten onze voor spraak zijn." die ons in betrekkelijk korten tijd, land gedekte streken onder het oog brengt, waar loodsen in de nabijheid van het stati- wij ook nimmer per trein kunnen ko on was een voorraad van ongeveer men. Juist deze zijn zoo geweldig inge 50600 Kg. stroo opgeslagen. In minder hurgerd, dan geen tijd stond het heele complex Heerlijke tochten naar den wonder- schoone RIJN b.v. worden U aangebo den, alsof het iets zeer gewoons is. En het is inderdaad iets gewoons gewor den, want niets gewend vlugger en ook niets is mooier dan zoo geheel zor geloos te worden vervoerd, terwijl de Leider U de meeste bezienswaardig heden uitlegt. Terwijl U geen reiszorgen heeft. AUTOBUSDIENSTEN naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM GEHEEL WEST-FRIESLAND. INLICHTINGEN KANTOOR WACO. „Maar," hernam Cocardasse, „toen ik mij ten huize van Faënza vervoegde, kreeg ik ten antwoord, dat mijnheer de ridder niet te spreken was. Mijnheer de ridder niet te spreken herhaalde hij de schouders opha lende. „Ik heb den tijd gekend, dat hij voor mij beefde." „Als ik u wel begrijp, hebt gij mijnheer de Peyrolles nog niet gesproken." „Neen, ik wil den prins zelf spreken." „Men zegt dat hij tegenwoordig millioenen rijk is." Duizend millioen 't Heet hier het Gou den Huis, en als het waar is, kap men hiermee fortuin maken." „Of het waar is riep Passepoil opgeto gen uit„weet ge dan niet," „Ik heb wel veel hooren praten maar ik geloof niet aan wonderen." „Daar zult ge wel aan moeten gelooven, want het eene wonder verdringt hier het an dere. Heb gij niet van dien bultenaar in de Rue Quincampioux gehoord „Die zijn bochel leent als lessenaar, om de overdrachten op de actiën te kunnen schrij ven „Hij leent zijn bochel niet, maar verhuurt hem, en men zegt, dat hij daarmede geduren de de twee laatste jaren vijftien honderd dui zend livres verdiend heeft. „Onmogelijk riep de Gascogner. „Zoo goed mogelijk, dat hij met eene gra vin gaat trouwen." „Vijftienhonderd duizend livres alleen met je bult te verdienen herhaalde Cocardasse met verstomming. Ach vriend," zeide Passepoil op geroerden toon, „wij hebben in het buitenland onze beste jaren verspild, maar gelukkig komen wij nog niet te laat. Men behoeft zich hier maar te bukken, om het goud op te rapen. Morgen zal een louis d'or niet meer dan een oortje waard zijn. Toen ik hier kwam, heb ik kleine kwajongens met rijksdaalders om het verst zien werpen. .Welaan," zeide Cocardasse, „wat zou dan nu in dit luilekkerland een naar alle regelen toegebrachte stoot wel"waard zijn En bij die woorden stelde hij zich in positie en deed een denkbeeldigen uitval. „Maak zooveel geweld niet," zeide Passepoil met een knipoogje „er komen menschen waarop hij zachter bijvoegde „Mij dunkt, dat die nog altijd geld waard moet zijn. Eer wij een uur verder zijn hoop ik het uit den mond van mijnheer van Gonzage zei ven te vernemen," HOOFDSTUK Hl. De Veiling. De zaal, waar onze beide schermmeesters dit gesprek voerden, was een deftig vertrek, waar de timmerlieden eerst den volgenden dag de kantoortjes zouden opslaan. Heden moest er nog eene plechtige familie bijeenkomst gehouden worden, waarbij eene estrade zou dienen, die zich tegenover den reusachtigen schoorsteen van zwart marmer bevond en met een kostbaar smyrnatapijt bekleed was. Daar waren ook nog de meubelen, de zware statiegordijnen en al het overige ameublement gelaten. ,Nog een woordje over Lagardère," zeide Cocardasse, toen er niemand verschenen was en de voetstappen zich verwijderd hadden. ,Was hij alleen toen ge hem te Brussel ont moet hebt. „Neen" antwoordde Passepoil. „En toen ge hem te Barcelona tegenkwaamt „Ook niet." „Wie had hij bij zich „Een jong en zeer schoon meisje." „Zonderling Juist zulk een meisje had hij ook bij zich, toen ik hem in Vlaanderen zag. Herinnert gij u haar voorkomen en hare klee ding nog ,Zij had het costuum, de manieren en de gelaatstrekken van een Spaansch Heidinnetje. En hoe zag het meisje er uit dat gij bedoelt „Hare houding was allerzedigst, zij had een Doode oogen genezen blinden. Len ontdekking van prof. Filatow. Len wetenschappelijk experiment, dat nog al een sensationeel karakter draagt, zou aan prol. Filatow, direc teur van een oogenkliniek te Odessa, gelukt zijn. Vierhonderd personen,, uie door staar Dlind geworden waren, zou hij liet oogenlicht teruggegeven nebben door middel van overplanting van een stukje hoornvlies van reeds gestorven menschen. Gevallen van genezing door over planting van oogdeelen van levende menschen zijn bekend, maar komen uiteraard sporadisclïer voor. Prof Fila tow, zou bij zijn geneeswijze de volgen de methoden volgen uit het dooi' staar verblinde oog verwijdert hij een stukje hoornvlies van vier millimeter in doorsnee; 111 deze opening voegt hij een stukje van het doorzichtige hoornvlies, dat aan het oog van een reeds gestorvene ontnomen is. Dit over geplante oogdeel wast met het levend orgaan samen en maakt het oog weer gevoelig voor het licht. Zeus zou prof. Filatow waargenomen hebben, dat deelen van een dood lichaam een ster Ker genezenden invloed toonen dan die van een levend mensch. Op grond van zijn nieuw gewonnen inzichten en ervaringen, waagt de Russische ge leerde de stelling te poneeren, dat de weefsels van een lijk in het algemeen bepaalde eigenschappen bezitten, wier beteekenis tot dusver nog niet voldoende wetenschappelijk vastge steld is. gezicht als een engeltje en zij ging gekleed als een adellijke jonkvrouw." ,'t Is allervreemdsthernam nu Cocar dasse. „Daar schuilt een geheim achter, mijn jon gen. En onder degenen, die hunne beurt af wachten, behalve wij en de ridder de Faënza en baron de Saldagne, hebben wij mijnheer Peyrolles en den prins van Gonzaga niet ge rekend." Op dit oogenblik werd de deur geopend, en trad een bediende in groot livrei binnen, ge volgd door twee opmeters. Hij had het zoo druk, dat hij zelfs niet naar den kant onzer vrienden keek, die daarop in eene venster nis achter de gordijnen de wijk namen. .Haast u wat", zei de lakei„meet het v/erk uit, dat morgen moet gedaan worden. Elk hokje vier voet in 't vierkant." De werklieden gingen aan den gang. Ter wijl de een de opmeting deed, schreef de andere een nummer op elk plekje van vier voet en hechtte er een briefje op vast. Het eerste nummer waarmede men begon, was no. 927, en zoo ging. het voort. -Wat duivel doen die twee daar toch mijn jongen vroeg Cocardasse het hoofd even. uit zijn schuilhoek stekende. „Weet ge dat niet zeide Passepoil„elk dier strepen wijst, de plaats voor eene af schutting aan, en dat no. 297 bewijst, dat er reeds bijna duizend zulke hokjes in het huis van mijnheer van Gonzage zijn." „En waartoe moeten die dienen „Om goud te maken." Daar Cocardasse groote oogen opzette, gaf Passepoil zich moeite om hem het rijke ge schenk duidelijk te maken, dat Philips van Orleans aan zijn boezemvriend gedaan had. „Wat riep Cocardasse daarop uit. „Zal elk van die hokjes zooveel waard zijn als een flinke boerderij Jongen, jongen, laten wij ons innig aan dien braven mijnheer van Gonzaga hechten (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1