ÏUKDH. INRICHTING 28c JAARGANG DINSDAG i JUNI 1937 No. eo NIEUWE- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTREKEN DE BULTENAAR. BEKENDE LAGE TARIEVEN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: «ippolytushoet Wleringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 DE STRIJD TEGEN DE WERKLOOSHEID. De strijd tegen de werkloosheid. Een zeer moeilijk vraagstuk. Men hoede zich voor experi menten. Het „Handelsblad" (lib.) stelt de vraag,,, of er ook bij voortgaande con- juctuurverbetering onvermijdelijk een zeker aantal permanent werkloozen zal overblijven. Een mededeeling van het Internatio naal Arbeidsbureau te Genève wijst er op, dat er groote „werkloosheids eilanden" blijven bestaan. De direc teur de heer Havold Butler, ziet daar voor drie oorzaken Ten eerste de snelle toeneming van van het aantal arbeiders Ten tweede de rationalisatie en de mechanisatie van het bedrijfsleven. Ten derde het opkomen van nieuwe industrieën of bedrijfsmethoden ten koste van de oude. Heropleiding van de arbeiders voor het nieuwe is dan vaak niet meer mo gelijk en zoo valt een deel van de ar beidskrachten eenvoudig af. Dit. wordt dan het „vaste minimum", dat zal blijven drukken op de gemeen schap. Aan dit verzoek wordt ook in Neder land aandacht geschonken. Minister Slingenberg heeft onlangs het „vaste" mimum" op een tweehonderdduizend FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. „No. 935, 936, 937," zeide de knecht„vrien den, gij meet te ruim Bedenkt toch, dat el ke duim gronds hier geld waard is Hij liet een nummertje op die plaats plak ken, en zeide „Zend de timmerlieden, zoo- dra de vergadering afgeloopen is." „Welke vergadering zeide Pasepoil. „Dat zullen wij trachten te vernemen," zei de Cocardasseals men op de hoogte is van 't geen er in een huis omgaat, is men een heel eind gevorderd." De lakei en de werklieden waren juist heengegaan, toen zich een groot gedruisch aan de zijde der vestibule liet vernemen, waar bij men luide stemmen onderscheidde. „Stilte! In 'shemels naam, stilte!" riep eene gebiedende stem juist voor de deur. „Dat is mijnheer Peyrolles!" zeide Passe- poil. „Laten wij ons niet vertoonen." Zij we ken daarop dieper in de nis terug en trokken de gordijn geheel toe. Op dit oogenblik trad Peyroolles binnen gevolgd of liever voortgeduwd door eene groo te schare sollicitanten, die de gunst verzoch ten om veel geld voor weinig zaaks te mogen geven. Peyrolles was met groote pracht gekleed en tusschen de wolk van kant, die zijne dorre handen bedekte, zag men overal de diaman ten fonkelen. „Mijne heeren," begon Peyrolles. „Ik ver zoek u wat bedaard te zijn, want ik vertegen woordig hier den prins van Gonzaga ik ben zijn intendant. Hoort nu wat ik u te zeggen heb. Dit is de «enige zaal, die wij nog over heb- geschat. Natuurlijk is dit een zeer ru we schatting, die wel op een voort gaande, maar toch gematigde con junctuurverbetering moet zijn geba seerd. En tenslotte is de toekomst on bekend en dat minimum aantal werk loozen staat dus ook niet geheel vast. Doch hoe dan ook, onze regeering heeft door de z.g. heropleiding van werkloozen voor hun vroegere beroep en ook door scholing voor andere vak ken de bestrijding van dit euvel inge leid. Een strijd, die energie en vinding rijkheid zal blijven eischen. Natuurlijk wordt door sommigen ook hieruit politieke munt geslagen. Er is al gezegd, dat deze opvatting van een tweehonderdduizend perma nent werkloozen, geheel in de metho den van dit kabinetpast, omdat een werkloozenleger den besten loondruk zou geven En aan komt een buitenlandsch para depaardje voor den dag uit Frankrijk, waar de invoering van de 40-uren- week aan 52.700 arbeiders naar het heet weer werk heeft bezorgd. Dit cijfer is voor Fransche verhou dingen nu niet bepaald overweldi gend, wanneer wij rekenen, dat er in ons zooveel kleinere land vermoede lijk toch een 400.000 werkloozen zijn. Maar dat daargelaten, het effect van dit sociale experiment, gelijk zoovele andere, moet in Frankrijk met zijn volksfront-regeering nog worden afge wacht^ De vraag is niet,, hoe men begint, maar waarop zulk een proef eenmaal uitloopen zal en hoe zij de productie kosten, dus ook den afzet, dus ook de werkgelegenheid van het bedrijfsleven als geheel, zal beinvloeden. Minister Slingenberg heeft gezegd, dat het vraagstuk van het „vaste minimum" een van de lastigste vraagstukken voor het nieuwe kabinet zal worden. Inderdaad zal het een van de aller voornaamste taken van welke regee ring ook in Nederland zijn, de ar beidsverruiming te bevorderen. Geen praktisch redelijk middel be hoeft bij voorbaat te worden uitgescha keld, ook niet de arbeidsduurverkor ting, waar en wanneer zij zonder scha delijke bedrijfsbelemmering of ver zwakking mogelijk blijkt,, maar men hoede zich voor niet weloverwogen ex perimenten, die de kip, welke de gou den eieren moet leggen, om hals zou den brengen. BINNENLANDSCH NIEUWS! De tegenwoordige positie der vrouw. Te Haarlem hield de vereeniging voor vrouwenbelangen en gelijk- staatsburgerschap Zaterdag j.1. haar jaarlijksche algemeene vehgdering. De presidente, mej. E. H. Piepers, herinnerde er in haar openingswoord aan, hoe het afgeloopen jaar voor de vrouwenbeweging vele teleurstellingen heeft gebracht niet alleen werd de positie der vrouw in verschillende be roepen bedreigd, maar hier en daar werd de vrouw geheel teruggedrongen Ook de verkiezingen hebben teleur stelling gebracht voor de vrouwen, want het aantal vrouwelijke Kamer leden is tot vier teruggebracht. Maar daar heeft de vrouw zelf mede schuld aan zij toont vaak niet voldoende belangstelling in politieke vraagstuk ken. Na de pauze bracht o.m. mej. Rosa Manus het internationale verslag uit. Dit gaf een zeer uitvoerig overzicht van de resultaten en den toestand der vrouwenbeweging over de geheele we reld. Wij ontleenen hieraan, dat Frank rijk nog steeds geen vrouwenkiesrecht kent in Duitschland zijn de rechten en kansen van de vrouw op een posi tie zeer miniem geworden, ofschoon de overheid telkens beweert, dat zij beschermd worden. Uit allerlei maat regelen blijkt evenwel het tegendeel. In Sowjet-Kusland is het aantal vrou welijke arbeiders van 1929 tot 1936 ge stegen met vijf millioen ongeveer de helft van het aantal Russische docto ren bestaat uit vrouwen. China heeft thans ook het vrouwenkiesrecht en bij de verkiezingen in November zullen voor het eerst de Chineesche vrouwen hun stem kunnen laten gelden. In zwem-inrichting verdronken. Tengevolge van hartkramp. Vrijdagmiddag is in de Voorburg sche bad- en zwem-inrichting een 19 jarige jongeman uit de Agrippina- straat in Voorburg, vermoedelijk ten gevolge van hartkramp, verdronken. Toen de kleedhokjes door het perso neel werden gecontroleerd, bemerkte men in een der kleedcellen heeren- kleeding. Onmiddellijk werd in het bad een onderzoek ingesteld. Weldra werd het lichaam van een jongeman opgehaald. Drie geneesheeren hebben geruimen tijd getracht, door kunstma. tige ademhaling en door het toedienen van injecties, het leven weer op te wekken, doch tevergeefs. Tengevolge van het warme weer was het bad zeer druk bezocht en heeft niemand iets van het ongeval bemerkt. De zwem-inrichting is verder den gehee- len dag gesloten gebleven. Crematie Jkvr. S. W. A. Wichers. Zaterdag is onder veel belangstel ling in het Crematorium te Velsen de verassching geschied van het stof felijk overschot van jkvr. S. W. A. Wichers, oud bestuurslid van verschil lende vereenigingen op het gebied der vrouwenbeweging en een der voor vechters voor het) vrouwen-kiesrecht, overleden te Zeist. Verschillende ver eenigingen op het gebied der vrouwen beweging waren,' vertegenwoordigd. Gesproken heeft mevr. mr. B. Bak- ker-Nort, lid der Tweede Kamer, die, als vice-presidente van de Vereen, voor Vroujwenbelangen en gelijk staatsburgerschap, herdacht heeft, hoe de overledene vooraan heeft ge staan in den strijd voor het Vrouwen kiesrecht en hoe zij al haar krachten ben 't zijn de laatste plaatsen. Al het overige van het hotel, met uitzondering van de ver trekken van mijnheer en mevrouw de prinses is verhuurd." Hij besloot met eene buiging, maar men schreeuwde uit het publiek, dat men zich had laten inschrijven, dat men den voorrang had, dat men zich aldus niet om den tuin liet lei den. Onder het gedrang bezeerde men elkan der, en men stond op t punt elkander in 't haar te vliegen, toen de beide vleugels van de deur op den achtergrond der estrade werden opengeworpen. „Gonzaga mompelde de Gascogner. „Gonzaga was door twee jonge edellieden vergezeld. Hoewel hij niet ver van de vijftig kon zijn, was hij nog altijd een schoon man. Zijn voorhoofd vertoonde geen enkele rimpel en zijne haardos golfde in gitzwarte lokken op den kraag van zijn eenvoudigen zwart flu- weelen rok neder. Op de verschijning van den prins van Gon zaga bedaarde plotseling degenen, die hand gemeen zouden geworden zijn. Allen, die naar het bezit van een der hokjes stonden, bogen zich tot den grond, en do dames die onder de menigte ook niet ontbrsiken, maakten een diepen neiging. Gonzaga zeide, na eene lichte beweging met de hand „Haast u, Peyrolles, ik heb deze zaal noodig." „Zij zijn tot den hoogsten graad opgewon den," fluisterde Peyrolles zijn meester in „zij zullen betalen wat. men vraagt." „Begin dan maar te veilen," sprak een der edellieden, „dat zal ans wat afleiding ver schaffen." „Stil dwaas zeide Gonzaga „Wij zitten thans niet bij de flesch." Maar de raad scheen hem toch zoo slecht Diet voor te komen, want hij liet er op volgen „Wel ja, waarom zou den wij de veiling thans niet houden Wij zullen vijftienhonderd livres stellen. Begin maar Peyrolles." „Mijne Heeren," ving deze nu tegen de koop lustigen aan, „daar dit de laatste en tevens de beete plaatsen zijn, aullen zij afgestaan worden aan dengeen, die er het meest voor biedt. Ik begin met No. 927 en stel het in op vijftienhonderd livres." Hierop volgde een gemompel onder de scha re maar niemand verhief de stem. „Ik zal u een handje helpen," sprak een der edellieden, en daarop bood hij „Tweedui zend livres De liefhebbers keken elkander met weemoe dige blikken aan. „Vijf-en-twintig honderd!" riep een ander edelman, die niet achter wilde blijven. Degenen, die wezenlijk voornemens waren geweest te koopen, stonden verslagen. „Drie duizend!" riep een rijk wolhandelaar met eene gesmoorde stem. „Toegeslagen zeide Peyfolles haastig. „No. 928," begon de intendant weder." „Vierduizend livres" zeide Conzaga op een onverschilligen toon. „Geboden," riep een apotheker. „Ik geef vierduizend vijfhonderd," over schreeuwde hem éen winkelier. „Vijfduizend „Zesduizend „Toegeslagen zeide Peyrolles weer. „No. 929," en op een blik van Gonzaga liet hij er op volgen „Tienduizend livres." Het publiek liet zich niet terughouden en geraakte in vuur. Men betwistte elkander No. 929 als een schat, en niemand verwonder de zich dus, toen Gonzaga het volgende nom- mer op vijf en twintig duizend livres inzette. De koopers zaten in stomme verwondering verzonken. „Ja, heeren," zeide Gonzaga met een spot- achtigen lach, „laten wij er nu een einde aan maken, al het overige voor vijf en twintig duizend livres." „Mijn mijn mijn riep het volk. De man nen vochten en de vrouwen vielen onder den voet, maar riepen onder al haar leed „Mijn mijn mijn En telkens werd er onder blijdschap en woede hooger geboden. Het goud stroomde op de trappen der es trade, die tot ontvangkantoor diende. Het was aardig om te alen, hoe gaarne al die vol- daaraan heeft gegeven. Mevr. mr. De Kanter-Van Hettinga Tromp, Den Haag, heeft dankbaar her dacht, wat de overledene heeft gedaan als stichster van het Vredeshuis aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag. De directrice van het Nationaal bu reau voor vrouwenarbeid, te Den Haag mej. M. Heinen, herdacht,, hoe de over ledene in zeer moeilijke tijden deel uitmaakte van het bestuur der natio nale Vereeniging voor Vrouwen-ar beid en hoe zij ook hieraan al haar krachten had gegeven. Nadat nog een vriendin van de overledene gespro ken had, daalde de kist onder orgel spel en werd namens de familie dank gezegd voor de belangstelling. Een pluim voor de Posterijen. Een teekenaar te Veghel (N.-Br.) bewonderde den bekenden philan- troop, kunstminnaar en multi-millio- nair Lord Nuffield de bewondering bracht inspiratie en hij teekende het portret van den hekenden Lord. Toen sloot hij het conterfeitsel in een enve loppe om het den bewonderde toe te zenden. Maai* de teekenaar zette er geen adres op. In de enveloppe zat een mica-raampje en het portret van Lorl Nuffield kwam daar achter te zitten. Verder niets. Zoo gleed de brief met postzegels voor buitenlandsche verzending beplakt in de bus. Zoo vond Tante Pos hem. En Tante Pos begreep. Tante Pos wist wie dat was achter dat mica'tje en wist wat de bedoeling was. Tante Pos weet alles. En Lord Nuffield ging op reis naar Lord Nuffield. De Veghcl- sche teekenaar kreeg dezer dagen een vriendelijk dankje namens den groo- ten man er was weer een zonderlin ge bestelling terecht gekomen. Afdeelingsbesturen der S.D.A.P. geroyeerd. De actie ten gunste van Paul Kiës in Friesland. In Friesland is, tegen den wil van de officieele leiding van de S.D.A.P., een actie gevoerd om no. 10 van de candidatenlijst voor de drie Noorde lijke provincies, den heer P. Kiës,, met voorkeurstemmen in de Tweede Kamer te brengen, zoo deelt het „Vaderland" mede. Uit den uitslag in Friesland blijkt, dat deze actie wel niet tot het gestelde doel heeft geleid (daarvoor moest de heer Kiës 20.000 stemmen verkrijgen) doch het aantal op hem uitgebrachte stemmen bedraagt 10.265. In totaal zijn in Friesland 47.555 stemmen op de S.D.A.P. uitge bracht, waarvan 36.763 op den lijst aanvoerder ir Albarch* Naar genoemd blad verneemt, heeft de leiding van de S.D|.A.P. al verschillende afdeelingsbesturen, die aan de actie hebben deelgenomen, ge royeerd. Bovendien zal het partij bestuur thans een onderzoek instellen en die functionarissen, die de organi- le zakken zich ledigden. Zij, die kwitanties ontvangen hadden, wuifden ze boven hun hoofd en namen, dronken van blijdschap, de proef van hunne plaatsen door er op te gaan staan. „Mijne heeren, de veiling is afgeloopen," zeide Peyrolles, met kracht het aanteeken boek toeslaande. Hierop volgde eene groote stilte en de ge lukkige eigenaars der plaatsen keken elkan der verbluft aan. Eene andere menigte vertoonde zich thans an den ingang der vestibule, eene menigte van hovelingen, pachters der belastingen, edellie den, enz., die bij den prins van Gonzaga hun ne opwachting maakten. Toen zij het volk zagen, dat in de zaal was, bleven zij verbaasd staan. „Kom binnen, heeren." riep Gonzaga hen toe „die menschen gaan heen." Zij waren door Gonzaga bijeengeroepen tot bijwoning van de plechtige vergadering, waar van wij mijnheer de Peyrolles hebben hoo- ren spreken. Maar wel verre van te vertrekken, hoopten vele kooplustigen nog een plaatsje machtig te worden. „Ik heb niets meer," verzekerde Gonzaga, maar na een oogenblik bedenkens voegde hij er bij, „behalve mijn nondenhok." De hovelingen schaterden het over die aardigheid uit, maar het kooplustige publiek lachte niet. „Gij denkt, dat ik scherts, heeren," hernam Gonzaga, „maar ik wed, dat men er mij op staanden voet, als ik het begeer, dertig dui zend livres voor geeft." „Dertig duizend livres voor een honden hok riep men van verschillende zijden, en het gelach bleef voortduren. Daar vertoonde zich eene onbekende zonderlinge gedaante. De onbekende was een bultenaar met een zwaren en vreemd gekapten haardos en zeide koelweg, met een schrille en krijschende stem „Ik neem het hondenhok voor dertig dui zend Uvree," CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9','21 uur. Inlichtingen kosteloos. satorische discipline van de partij door deze actie geschaad hebben, ter verantwoording roepen. Havenvuren te Lemmer. In verband met de werkzaamheden aan den N.O.-Pold'er is de havenver lichting van Lemmer gewijzigd. Het groote havenvuur (wit licht) is ge- bluscht en ook de roode en groene lich ten op het einde van den havenmond zijn verdwenen. Hiervoor zijn in de plaats gekomen twee witte lichten, terwijl voor den havenmond een rood licht aam bak boord en een groen licht aan stuur boord, van de zeezijde gezien, zijn ge plaatst. Deze lichten geven de geul aan. waardoor de scheepvaart naai' de haven van Lemmer kan gaan, zij het met een kleine wijziging van den koers. In de plaats van de voormalige groene en roode lichten bij den ingang van de haven zijn thans twee witte lichten geplaatst BUITENLANDSCH OVERZICHT. Zwarte dag voor Britsche luchtvaart. Empire Airdy kostte het leven aan zes personen. Toestel stort op een huis dat in vlam men opgaat. De Empire Airdy heeft niet min der dan zes dooden gekost. Twee vlie gers, in een Vega Gull, werden-vrij wel onmiddellijk na den start van het Hanworth-vliegveld voor de race naar het eiland Man gedood. Hun machine viel op een huis en vloog in brand, wat de ontzettende K.L.M.-ramp bij Croydon in herinnering brengt. Het huis brandde bijna geheel uit. Drie bewoners en eenige politie agenten, die kwamen helpen, liepen min of meer ernstige brandwonden op. Te Farnbourgh werden twee mili taire vliegers gedood, toen hun vlieg tuig in een spiegelgevecht neerstortte en verbrandde. Te Weston Super Mare vatte een HOE WORD IK SNEL BRUIN Door AMILA-zonnebruincrême krijgt Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. HOOFDSTUK IV. Uitdeeling van gunsten. Men kon het den bochel aanzien, dat hij, in weerwil van de nu door hem begane bui tensporigheden, een schrandere bol was. Hij had levendige oogen en een sterken haviks neus. Zijn voorhoofd kwam goed uit onder zijne grillig opgemaakte pruik, en het fijne lachje, dat om zijn mond speelde, getuigde van eene groote gevatheid. Zijn bochel zat juist midden op zijn rug en steeg naar zijn hals op. Van voren raakte zij ne kin aan zijne borst. Zijne beenen hadden iets zonderlings in den vorm, doch vertoon den die verregaande magerheid niet, die zij anders bij de bultenaars hebben. Overigens was het manneke onberispelijk in 't zwart gekleed en zijn jabot en manchet ten waren sneeuwwit. Aller blikken waren op hem gevestigd, 't geen hem echter in 't minst niet scheen te hinderen. „Bravo, wijze Esopus, ik geloof dat gij een stoutmoedig maar slim speculant zijt," riep een der heeren. Stoutmoedig ben ik," antwoordde Esopus een vasten blik op hem vestigende, „slim dat zullen wij zien." Op dit antwoord riepen allen „Bravo, Eso pus bravo Cocardasse en Passepoil verwonderden zich over niets meer, doch de eerste vroeg fluiste rend aan zijn kameraad „Hebben wij wel ooit een bultenaar ge kend (Wordt vervolgd). IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1