/AHES RUBRIEK V JONGE MEISJESKLEEDING Mode details. ONS PATRONENHOEKJE. HET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practiscb Mo deblad" Postbus 36. Oen Haag, Postreke ning 203203 De prijs der patronen bedraagt, indien met anders staat aangegeven, 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro ot per postwissel SMsWMW' Alhoewel de modellen, welke zich leenen voor jonge meisjes japonnen en mantels, eenvoudig moeten zijn, hebben zij zich toch aan te passen, aan de eischen, die de mode stelt. De kleuren worden bij voorkeur levendig ge kozen, terwijl vele bonte motie ven zich voor het voorjaar en den zomer leenen. Noemen wij in de eerste plaats de mantels; deze zijn eenvoudig en sportief, zooals het model links doet zien. De revers, iet wat forsch. zijn met stiksels of norvures afgewerkt, terwijl de ïr-<n:eJ zelf een aansluitende lijn heeft. Mouwen met bovenruimte, die over kleine uitnaadjes verdeeld wordt. Zoowel effen als fanta- siestoffen worden ervoor ver werkt, vooral ook de genopte weefsels. Het eenvoudige japonnetjes ge heel onderaan heeft ingezette baantjes in de rok, waarvan de stof in schuine richting is geno men evenals de bovenpas. De baantjes, die naar onderen toe breeder woiden, geven aan de rok een klokkende lijn. Piqué kraagje en k*ein splitje met ge kleurde stoffen. Practisch is de overgooier, die het meest geschikt van donker blauwe wollen stof gemaakt kan worden en op de rok opgestikte zakken heeft. Het bovendeel is aan voorzijde laag uitgesneden, de rug is hooger en heeft een ronde lijn. Een groote verschei denheid van blouses kan hierbij gedragen worden in mousseline, dunne wollen stof katoen, voile en kunstzijde. Ten slotte het mode] rechts is van een Huisapotheek. Inderdaad behoort in ieder gezin een huisapotheek aanwezig te zijn om bij kleine ongesteldheden, verwondingen enz. onmid dellijk het benoodigde /oor het grijpen te hebben. Het beste is hiervoor een eenvou dig geverfd kastje te koopen, dat aan een muur in de slaapkamer opgehangen wordt. Medicijnflesschen e.a. mogen niet voor het grijpen staan en het kastje moet afgesloten kunnen worden Medicijnen, die overgeble ven zyn na een ziekte, moeten niet bewaard worden, aangezien een ieek met weet of zij dezelfde goede uitwerking zullen blij ven behouden. Zoo'n huisapotheek moet dan ook alleen maar huismiddeltjes bevat ten. Op gezette tijden wordt de inhoud ge controleerd om tevens te kunnen zien of alle flesschen goed gesloten en kurken gaaf zijn. Zoo noodig worden de verschillende preparaten tijdig aangevuld, opdat men niet eensklaps onthand zit wanneer het ccodig is. Zakjes met kruiden als kamillen, lindebloesem, pepermuntthee, senne e.d. worden in een goed sluitende trommel be waard met vermelding van naam. Zalf wordt dikwijls na verloop van tijd ranzig, cok amandelolie houdt zich geen maanden en maanden goed, terwijl verschillende vloeistoffen verdampen of de werking ver- gebloemd kunstzijdje en heeft een bolero met moderne pofmouwen, V-vormige hals uitsnijding met clips. Liezen. Men doet dan ook goed geen te groote hoeveelheden van een en ander te bestellen. Een huisapotheek moet steeds zóó worden gehangen, dat de inhoud niet bereikbaar is voor kinderen, daarom moet de sleutel er niet opblijven, doch op een vaste plaats bewaard worden. Gummi waterzakken e.d. moeten van tijd tot tijd met glycerme worden ingewreven om soepel te blijven. Scherp riekende es sences worden elders ondergebracht, ter wijl verschillende vloeistoffen, die gevoe lig zijn voor licht in donkere flesschen be- .vaard moeten worden. Oogbadjes moeten na het gebruik goed schoongemaakt wor den, vóór een der andei-e huisgenooten ze gebruikt. Nimmer wordt in het donker een genees middel uit het kastje genaaid, al weet men precies waar het fleschje ook staat. Ver wisseling is steeds mogelijk, vooral indien er meer dan één persoon over gaat. On misbaar in een huishouding zijn tevens verbandjes voor eerste nulp bij kleine on gevallen, het z.g. snelverband, terwijl steeds een middel aanwezig moet zijn voor brandwonden b.v. een fleschje lijnolie en kalkwater. Nooit stelle men echter uit om over won den van eenige beteekenis den huisdokter te raadplegen, want zelfs bij schijnbaar kleine blessuren bestaat kans op infectie. Allerlei aardige en tevens flatteuse garneeringen maken het mogelijk om met weinig kosten een japon op te fleu ren. In de eerste plaats noemer, wij het gehaakte garnituur van linnen garen, dat ge maakt is van lossen en stok jes. De onderkant wordt van stokjes en het kleine staande boordje van vasten gehaakt. Men neemt de omtrek van de hals en haakt het boordje op de gewenschte hoogte, ver volgens een toer 2 1. 1 st. met aan begin en eind op een cM. breedte stokjes naast elkan der zonder lossen, waar door het randje ontstaat. Bij de volgende toeren wordt telkens 1 losse meer tusschen de stokjes gebreid, terwijl de laatste toer uit een aaneengesloten toer stokjes bestaat. Sluiting met een koordje met kleine pompoms of wel door middel van smal bandfluweel. Het kraagje rechts is van wit linnen en bewerkt met eenige rijen in steelsteek in afstekende kleu ren. Men kan ook eenige rijen stiksels maken op dit garni tuur t je, evenals op het lin nen vest. Men heeft fijner garen voor de fcovendraad en op de spoel komt een dikkere soort, die tevens gekleurd moet rijn, terwijl men op den verkeerden kant stikt Het losse vest dat onder bolero's, puntflltja* gtdragftp ban worden» sluit aan den rugzijde met een sier- knoop. De linnen ceintuur is op dezelfde eenvoudige wijze versierd, terwijl een eenvoudige piqué corsage niet mag ont breken, op japonnen, die er wat al te stemmig uitston. Kosteloos wordt u toe gezonden Nieuwigheden, attracties, buitenkans jes zoo zouden wij den inhoud van ons Voorjaars- en Zomermodeblad kun nen samenvatten. Wilt u leeren knippen en naaien? Ons modeblad leert het u door een kostelooze knip- en naaicursus, welke eraan verbonden is. Wilt u goed gekleed gaan? Ons modeblad helpt u, j want het aantal modellen, dat er in t staat is zeer groot en ieder vindt er wat j van zijn gading in. Inderdaad: het is iets j heel bijzonders en heel veel, wat het i biedt. Er staat onder meer iets in, dat in Nederland nog onbekend is. Wat het is, moet u zelf maar zien, als u dit Voor- jaars- en Zomermodeblad aanvraagt bij j de Redactrice Damesrubriek, Nieuwe Ha- j venstraat 58, Den Haag, waarbij u dan 10 cents aan postzegels insluit. Erg ge makkelijk is het, als u dit dubbeltje gi reert op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. Zooiets hebt u beslist nog niet eezjen, haast u dus..,. Waterdichte regenmantels In ons klimaat is het hebben van een wa terdichten regenmantel zeker geen luxe, doch is het een onmisbaar kleedingstuk. Men kan tegenwoordig de meeste stoffen laten impragncoren en voor degenen, die zich de uitgave van een regenmantel niet kunnen getroosten is het wellicht dienstig te weten, dat zij ook hun voorjaarsmantel waterdicht kunnen maken. Men neemt één deel azijn zure klei op negen deelen water (eau de goulard) en legt hier het kleedingstuk in, zóó, dat het ruim onderligt. Voorzichtigheidshalve kan men een klein stukje vooraf probeeren om te zien of het weefsel zich goed houdt. Na den en dubbele deelen moeten grondig doordrongen worden van de vloeistof, zoo dat drukken en kneden aan te bevelen is. Na eenige uren neemt men de mantel er uit en hangt hem over een passende kleerenhan- ger, laat het overtollige vocht wegvloeien en droogt de mantel in een goed warm ver trek b.v. in de keuken met flink opgestookt fornuis. De poriën blijven open, doch de draden zijn waterdicht gemaakt, hebben de eigenschap vocht te absorbeeren verloren. De lichte azijnlucht, die de mantel na het drogen nog heeft, gaat weg. Indien men de voorkeur geeft aan vak kundig impragneeren, vooral waar het een mantel betreft, die nog weinig gedra gen is, dan laat men dit bij een Stoome- rij doen. Alle regenjassen, die men iaat stoomen, kunnen eveneens weer waterdicht gemaakt worden. Gummi-regenmantels, die zeer nat ge worden zijn mogen nimmer in een warm vertrek worden gedroogd, en worden steeds over een kleerenhanger gehangen, waar door het model er beter in blijft. Gekreukelde gummi-regenmantels mo gen nimmer opgeperst worden, doch men hangst ze buiten over een hanger aan een lijn en overgiet ze met een gieter met wa ter en laat ze daarna drogen. Vlekken op gummi-mantels moet men nimmer met benzine trachten te verwijde ren of met andere ontvlekkingsmiddelen, doch slechts met tetrachloorkoolstof, die bij drogisten verkrijgbaar is. Clips in groote verscheidenheid Het woord „clips" is nog nimmer zóó vaak gebruikt als de laatste jaren, nadat deze in velerlei vorm en uitvoering in de mode gebracht zijn. De zegetocht, die de clips als sieraad, tevens veelal als afwerking sluiting en wat al niet meer, over het gan- sche, veelomvattende gebied der mode heeft gehouden, is niet te stuiten geweest. Welke vrouw gebruikt er op hare ja ponnen of blouses geen clips, temeer nog, waar zij als sluiting vaak de knoopen ver vangen of mantels, japonnen, aan blouses en jumpers en vesten Zij hebben de broche thans wel nagenoeg geheel vervangen en uen heeft deze, waar de vorm er zich toe leende, vaak aan de achterzijde van een knipsluiting laten voor zien, waarvan de fijne tandtjes zich even in de stof hechten en het geheel soliede vasthouden. Zelfs op hoeden, aan ceintuurs, op schoenen, op handtusschen ziet men clips aangebracht. Nog mee toepassing vinds de clips n.1. in het haar om de lok ken bijeen te houden en tevens om als sieraad te dienen. Ze hebben trouwens be wezen, dat de constructie practischer is dan die van sierspelden, die vaak loslaten. Wat kan men met de clips al niet bereiken! Een shawl in de halsuitsnijding van blouse of jumper worden gedrapeerd en bijeen gehouden met een clips geeft een aparte garneering. Corsages, die vroeger met een veiligheids- spel werden vastgehecht, krijgen nu een clips. Ze zullen zich dan ook ongetwijfeld blijven handhaven omdat ze practisch zijn en men tevens veele mooie uitvoeringen aantreft. Alléén, men hoede zich voor een teveel en zorge steeds, dat ze niet in tegen stelling zijn met overise sieraden, die men draagt. Aardappelen een uitstekend voedingsmiddel. Een zeer alleaaagsche voedingsmiddel als ae aardappel is schijnbaar nauwelijxs de aandacht van wetenschappelijk onderzoek waard. Schijnbaar, zeggen wij. omdat de uitslag van de verschillende wetenschappelijke onderzoekingen tot ve: assende resultaten heeft geleid. Hoe weinigen slechts weten, lat aardappelen een hoeveelheid kalium bevatten, hetgeen in de geneeskunde veel wordt toegepast als urir.e bevorderend mid del en dat daarom zoo goed is tegen jicht. \Terder bevatten aardappelen niet, zooals peulvruchten, de z.g. purine, stoffen, die vooral in kalfslever en -hersens ook voor komen. De kalium bevindt zich hoofdzake lijk in de schil van de cardappelen en deze wordt door het overgrc-ote meerendeel der huisvrouwen als afval weggegooid. Aard appelen :n de schil gekookt met zeer wei nig water, nadat ze goed afgeborsteld zijn onder stroomenc water gaven de meeste voedingswaarde De aardappel is rijk aan zetmeel en is daarom in den vorm van purée, als sla en gebakken uitstekend voor hen, die in ge wicht moeten toenemen, omdat er bij deze wijze van toebereiden een flinke hoeveel heid melk, boter, vet of spek aan toege voegd wordt. Menschen, die in gewicht moeten afnemen, zuller een beperkte hoe veelheid aardappelen zonder toevoeging van vette jus, boter of spek mogen gebrui ken. Vet en eiwit, alsmede zetmeel mogen slechts in geringe hoeveelheid genuttigd worden. In verhouding tot brood bevatten aard appelen slechts weinig zetmeel, n.1. op 100 gr. brood heeft men 60 gr. en op 100 gr. aardappelen slechts 20 gr. zetmeel. Om aschvlekken op koperen asclibakj. te verwijderen, wrijft men deze in met een in azijn bevochtigd doekje en daarna poetst men ze met een of ander poetsmiddel. Indien men gepolitoerde meubels in wrijft met een doekje, waarop men enkele druppels olijfolie vermengd met spiritus doet, zullen vingerafdrukken hierop niet meer te zien zijn. Het laatste is vooral het geval, indien men meubels te vaak met was boent. Indien men een draad in de naald wil steken, moet men dit doen, voordat men de eerste heeft afgebroken, waardoor het knoo pen ondei het naaien voorkomen wordt. Gewichtsafname bij school kinderen. Slechts weinig moeders zullen hare kin deren regelmatig iedere maand laten we gen. Gewenscht is het echter om zulks van tijd tot tijd te doen. Een schoolgaand kind zal volstrekt niet iedere maand toenemen in gewicht. Men heeft eens proeven geno men met een groot aantal schoolkinderen, die maandelijks gewogen werden en slechts 20 hiervan vertoonden steeds een vermeer dering van gewicht. Wanneer men echter na verloop van drie, vier maanden de kin deren laat wegen, dan moet het gewicht in stijgende lijn zijn. Is dit niet het geval, dan kunnen hiervoor verschillende oorzaken zijn en wel in de eerste plaats een verkeerde levenswijze en voeding, doch niet minder draagt gebrek aan nachtrust hier in hooge mate toe bij. Het is een noodzakelijke eisch, dat schoolgaande kinderen vroeg naar bed gaan. Verder kunnen zij niet genoeg fris- sche lucht inademen en moeten zooveel mo gelijk buiten zijn. Eenvoudige voeding is gewenscht met uitsluiting van veel snoe perijen, beter kan hiervoor droge biscuits gegeten worden en fruit. Het toedienen van medicijnen op raad van derden om eetlust op te dekken enz. is verkeerd, aangezien verschillende kleine organische afwijkingen, die de gewichts toename en groei kunnen belemmeren slechts door den medicus vastgesteld kun nen worden. Deze zal zijn voorschriften dan ook geven in verband met verschillende dingen, waarmede hij rekening zal weten te houden, daarom is medisch advies ge wenscht in deze gevallen. MIDDAGJAPON Succespatroon 1642. Prijs ƒ0.30 plus ƒ0.05 voor adm.- en verzendkosten. Zoowel effen crêpe en andere weef sels als die, welke met een klein motief je bedrukt zijn geven dit model een zeer gekleed aanzien. Een vereischte is, dat de stof soepel is en de ruimte, welke slechts even vloeiend is, gelijk wordt verdeeld. De aan de pas geknipte mouwen geven een mooie schouderlijn aardig is het smalle omliggende kraagje, dat in de kleur van de motieven of wit is. Het split, dat over de jas en een gedeelte van het voor pand komt, wordt gesloten met een koord, dat door nesselgaten wordt geregen en twee kleine pompoms aan de uiteinden heeft. Voorbaan bestaat uit drie deelen, smal van boven en naar den zoom hoe breeder, achterbaan is uit één deel en heeft figuur naadjes. Patro""" in de maten 44 t.m. 50. WANDELJAPON Succespatroon 1710. Prijs 0.30 plus ƒ0.05 voor adm.- en verzendkosten. Bolero costumes vormen de groote mo de in komende seizoens. Men onderscheidt echter twee soorten, n.1. de korte met af geronde voorpanden en de langere mo dellen met knoopsluiting en lange, aan sluitende mouwen. Deze laatste modellen leenen zich tot de meer gekleede wandel japonnen. Een aardig geheel verkrijgt men door de blouse b.v. van wit met een zwart of blauw moesje en de rok en bolero van zwart of blauw met wit moesje. Men heeft verschillende dergelijke weefsels in den handel. De blouse is heel eenvoudig gemaakt met smalle oprijgjes in het midden en ge plooide halfsafwerking, ruime ceintuur. Rok met rechte achterbaan en opgestikte plooi aan de voorzijde. Patronen in de maten 44 t.m. 50 voor den prijs van 40 cent. 1710 BON VOOR GOEDKOOPS PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon No. Hierbij ingesloten t aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van .Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te dui ten. (Postzegels liefst ?ull/l,Ss(« esats)

Wieringer courant | 1937 | | pagina 4