28e JAARGANG DONDERDAG 3 JUNI 1937 No. 31 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIENINGEN EN OMSTREKEN DE BULTENAAR. REIST PER WACO WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. 14 MILLE VERDUISTERD. Oneerlijke penningmeester gearresteerd. Naar wij vernemen heeft de centrale re cherche te Amsterdam een 54-jarigen man aangehouden, die tot Juni 1936 penningmees ter is geweest, van een der financieele com missies van de Ver. tot bevordering van de belangen van slechthoorenden hier ter stede. Naar gebleken is heeft hij in die functie de vereeniging voor een bedrag van in totaal 14 miile benadeeld. Dit kastekort moet ont staan zijn doordat de man eigen zaken dreef, die echter achteruit gingen en hij zou nu in een tijdsverloop van eenige jaren die 14 mille gébruikt hebben om zijn zaken-tekorten te stoppen Oorspronkelijk had het bestuur der Vereeniging geen aangifte der verduistering gedaan, doch de officier van justitie heeft de arrestatie en vervolging van den schuldige, oie eenlgen tijd zoek is geweest, gelast. Van het geld is geen cent overgebleven EEN SLECHT BEGIN. Hengelaars in het water. Dinsdagnacht om twaalf uur is de vischtijd geopend en Woensdagmorgen vroeg reeds is een auto, waarin drie hengelaars zaten, even buiten Amsterdam ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting in het Groot-Noord- Hollandsch Kanaal gereden. De inzittenden wisten zich uit de auto, die geheel onder wa ter verdween, te bevrijden en naar den wal te zwemmen. Van visschen op dezen eersten zonnigen hengeldag zagen de geschrokken drenkelingen die op weg waren naar de vischrijke wateren benoorden Purmerend, nu maar af. DE HEER MUSSERT NIET IN TWEEDE KAMER. Mr. M. M. Rost van Toningen zal zitting nemen. De heer A. A. Mussert zal geen zit ting nemen in de Tweede Kamer. Zijn opvolger is mr. M. M. Rost van Ton ningen. De N. S. B. deelt mede „De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij de behandeling van de voorstellen tot grondwetswijziging in de Eerste Kamer aan de Nationaal So cialistische Beweging verweten, geen constructieve gedachten voor grond wetswijziging te geven. „De nieuwe grondslagen voor de in richting van het Nederlandsche im perium, waardoor zoowel het Neder landsche volk als de Indische volke ren tot bloei en welvaart zouden kun nen komen, liggen echter in de archie ven der N. S. B. reeds gereed sinds het midden van het vorige jaar. „Het lag in het voornemen van den Leider der N. S'. B. deze ter kennis van het Nederlandsche volk te brengen bij de £us. behandeling der grondwets wijziging in de Tweede Kamer. Voor dat dool hij bereid was in de Tweede Ka mer zitting te nemen. De uitslag van de gehouden verkie zing heeft bewezen, dat de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk zijn lot nogmaals onvoorwaarde lijk wenscht toe te vertrouwen aan de politieke partijen. Deze zijn dus ten'gevangen. FEUILLETON Naar het Franach van Paul Féval. 16. „Het is'mü toch, alsof ik die oogen reeds vroeger ergens gezien heb," hernam Cocar- dasse. Ook Gonzaga bekeek het manneke met groote aandacht en zeide daarop „Ge weet zeker wel, vriendje, dat hier con tant betaald moet worden „Dat weet ik," antwoordde Esopus, want van nu af werd hij onder geen anderen naam aangeduid. Hij haalde een portefeuille uit den zak en telde aan Peyrolles zestig muntbiljetten van vijfhonderd livres voor. Het zou geen verwondering gebaard hebben, indien die biljetten in slangen of andere ge drochten veranderd hadden, zoo spookachtig vond men de verschijning van den bultenaar doch het waren en bleven deugdelijke biljet ten van de Campagnle. „En nu mijne kwitantie," zeide hij. Peyrolles gaf de kwitantie die Esopus op vouwde en in zijne portefeuille stak. „Een voordeelige zaak," zeide hij op de por tefeuille kloppende. „Tot weerziens heeren Daarop maakte hij een beleefde buiging voor Gonzaga en het overige gezelschap en verwij derde zich op zijn gemak, daar iedereen plaats voor hem maakte. Men lachte nog altijd, doch menigeen voel de een koude rilling door de leden en Gon zaga was in diep nadenken verzonken. Peyrolles en de zijnen noodzaakten vervol gens de koopers, die wel tot den volgenden morgen hadden willen blijven, tot vertrekken, en de vrienden van den prins staarden nog werktuigelijk naar de deur, door welke de yolle verantwoordelijk voor hetgeen in de eerstkomende jaren gedaan en nagelaten wordt. Er is in dezen tijd blijkbaar nog geen plaats voor ingrij pende constructieve denkbeelden. Dientengevolge heeft de leider der N.S.B. besloten nog geen zitting te nemen in de Tweede Kamer. Even zeer als de overgroote meerderheid van ons volk deze zittingsneming heeft afgewezen, evenzeer heeft onze Beweging hem in dezen moeilijken tijd ondubbelzinnig getoond,, dat zij zijn leiding wenscht. „Zijn plaats is dus in de Beweging en niet in het parlement. De Bewe ging eischt hem nu en in de naaste toekomst op voor de volle honderd procent daarbij heeft hij den bij stand noodig o.m. van zijne medewer kers Van Geelkerken en Koster. Dientengevolge zijn aangewezen om zitting te nemen in de Tweede Kamer de heeren M. V. E. H. J. M. Graaf de Marchant t d'Ansembourg, G. Dieters Jr., H. J. Woudenberg en mr. M. M. Rost van Tonningen, van wie eerstge noemde zal optreden als fractie-leider. Uit dit bericht blijkt tevens, dat graaf De Marchant d'Ansembourg in de Tweede Kamer zitting zal nemen, hij zal dus moeten bedanken voor de Eerste Kamer. In dat college zal ds. G. van Duijl als vierde N S. B.-er optreden De verkiezingen en de kalversohetsen. In de Meppeler Courant troffen we het volgende bericht aan Twee landbouwers uit de omgeving van De Wijk in Zuid-West Drente had den als aanhangers van Mussert den landdag te Lunteren bezocht. Mussert zou winnen, dat stond voor hen vast. Nu had hij belooft alle crisismaatre gelen te zullen afschaffen. Onze landbouwers dachten dus een slimmen zet te doen door hun kalver- schetsen nog vóór den verkiezingsdag te verkoopen. Ze kregen er nu nog een mooien duit voor. Jammer voor hen won Mussert niet. Ze hadden nu liever weer de zoo hoog noodige kalverschetsen dan de duiten. ONWEER. Zondagavond om ongeveer half 12 heeft zich boven Ouddorp Z.-H^ een zware onweershui ontlast. Na een kwartier ging het geluid van den don der echter over in een geruisch, dat steeds aanzwol. Het was als een zee. Aanvankelijk twijfelde men nog, of men hier inderdaad met dit schadelijk gedierte te doen had, en daarom werd door bemiddeling van burgemeester Hamers het gevangen exemplaar op gezonden naar het Visscherij-proefsta- tion te Utrecht waar men inderdaad moest constateeren, dat het hier betrof een jong mannelijk, exemplaar van de Chineesche wolhandkrab. Dertien tegelijk te Oostvoorne Een visscher te Oostvoorne heeft Za terdag 13 wol hand krabben tegelijk uit zijn fuiken opgehaald. Geraffineerde oplichtfiter aangehouden De politie te Groningen heeft dezer dagen de 40-jarige naaister Fi G. aan gehouden, verdacht van oplichting van familie-leden en kennissen. Het be treft hier een bedrag van eenige dui zenden guldens. De vrouw gebruikte het geld niet voor zich zelf, maar gaf het aan een gehuwden man, met wien zij bevriend was. Deze laatste beweerde het geld voor zijn zaak noodig te heb ben, doch de zaak was verkeerd ge gaan, zoodat de geldschieters niets van hun geld terug zagen. De vrouw had het geld door leugen achtige verhalen en valsche brieven weten los te krijgen. Zij is ter beschik king van den officier van justitie ge steld. 'den, zijn ruim 60 sollicitanten. Pastoorswisseling. Pastoor van Haas ter, te Oudeschild op Texel is benoemd tot pastoor te Ursem. Te Oudeschild is tot pastoor benoemd de kapelaan Kos ter uit Haarlem. W.-Waard. Prijs behaald. De muziek vereen. ,.Ons Genoegen" die 14 dagen geleden een eersten prijs te Twisk wist te veroveren heeft Zondag te Zaandam weer een 2e prijs behaald. De landstormdag te Medemblik. Marine werkt mee. Tijdens den op Woensdag 9 Juni a.s. te Medemblik te houden Landdag van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm, zul len eenige oorlogsvaartuigen van Nieu wediep in de haven van Medemblik ligging krijgen. Er zullen voorts door het landstorm korps motordienst demonstratie-oefe ningen worden gegeven. Het groote dé filé zal staan onder commando van overste Van Houten, commandant van het verband Alkmaar. Op de lijst van sprekers komen de namen voor van luitenant-generaal Duymar van Twist. D. baron Mackay, burgemeester van Meppel, oud-burgemeester van Enk- huizen en den Augustijner pater Peters „H'et Landstormblad." ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Wielrijdster door een trein over reden en gedood. Dinsdagavond ongeveer half zes is te Apeldoorn op den onbewaakten spoor weg-overga.ng in den Waterloschen GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering Vereen, tot bevordering van getrouw schoolbezoek te H.-hoef. Dinsdagavond vergaderde de Vereen, tot Bev. van Getr. Schoolbezoek alhier in Hotel Kaan ter bespreking van het schoolfeest. De j opkomst der leden was gering. weg de 19-jarige mej. Knappenberg uit I - - -- Apeldoorn, op onverklaarbare wijze notulen der vorlge ïergaderlng gelezen en onder een locaaltrem Zwolle-Apel- onveranderd goedgekeurd. Uit de ingekomen doorn geraakt. Het meisje werd op stukken blijkt, dat de vereeniging voor 1937 slag gedood. Het lijk is naar het Zie- niet op een subsidie uit de gemeentekas mag henhuis te Apeldoorn vervoerd. rekenen. Dit was jaarlijks voor de vereeniging een belangrijke bron van inkomsten, die noo- PROVINCIAAL NIEUWS. de gemist kan worden. Uit het verslag van ;den penningmeester blijkt, dat de inkomsten |het vorig jaar f 379,60 hebben bedragen (ge- Wierinaerwaard. Zondagmorgen ™>ente-subsidie de uit" werd aan de Tweewegen een iong E bedroeBen f «6,66, zoodat er dus een era aan ae weewegen een jong tekQrt op de jaarrekening is van f 57,06. De paard van den heer A. Borst dat naar rekening en verantwoording van den penning- het land werd gebracht, door een auto meester wordt in orde bevonden en onder aangereden, waardoor het een been dankzegging goedgekeurd. brak en afgemaakt moest worden. I De aftredende bestuursleden Klare en de Jong worden herkozen en namen hun benoe- TEXEL. ming aan. Liefhebbers genoeg. Voor de vacante' Het schoolreisje der groote kinderen zal die den dijk doorbroken had en drei- betrekking van onderwijzer aan den z^n op Di*isdag 29 Juni en wel naar Bergen gend naderbij kwam. Het gekletter op School met den Bijbel te Oosterend op en Bersen aan Zee- de daken deed alle inwoners uit hunjxexej waarvoor alleen onderwijzers slaap ontwaken. Een hevige hagelbui 'met wachtgeld zich met steenen zoo groot als kamfer-bal- len heeft gedurende tien minuten de streek in onrust gebracht. mochten aanmel- Wolhandkrab te Jutfaas. In de gracht van het fort Overeind naar onder Jutfaas (Utrecht), is in een daar geplaatste fuike een exemplaar van de de beruchte Chineesche wolhandkrab bultenaar vertrokken was. „Heeren," zeide Gonzaga, „wees zoo goed mij naar mijne vertrekken te volgen, opdat deze zaal ondertusschen in orde gebracht kan worden." „Komaan, nu of nooitzeide Cocardasse achter de gordijn. ,Ik ben zoo bang,,' antwoordde de bedeesde Passepoil. „Nu ik zal voorgaan." En bij die woorden nam hij Passepoil bij den arm en trad, den hoed in de hand houdende, met hem tot voor Gonzaga. Al de hovelingen bezagen onze beide vrien den met de meeste nieuwsgierigheid. „Wees voorzichtigfluisterde Passepoil den Gascogner in. „Hebben zij nooit twee edellieden gezien, dat zij ons zoo begluren zeide deze. „Wat wilt gij vroeg nu Conzaga. Cocar dasse groette met die gratie, die hem zoo ei gen was, en Passepoil boog zedig maar met de bevalligheid van een man van de wereld. „Ik kom met dezen edelman onze opwach ting bij monseigneur maken, daar wij oude bekenden van hem zijn." „Wat zeide Gonzaga. „Als monseigneur op het oogenblik te ge wichtige bezigheden heeft," vervolgde de Gascogner met eene nieuwe buiging, „zullen wij terugkomen op het uur, dat hem zal be lieven ons op te geven." „Juist zoo", stamelde Passepoil, „wfj zullen dan de eer hebben terug te komen." „Peyrolles riep Gonzaga zijn intendant toe, die juist den laatsten kooper had uitge laten, en vroeg hem fluisterend „Herkent ge die twee mannen Breng hem naar de keuken en laat hen eten en drinken. Geef hen vervolgens ieder een nieuw pak kleeren en laten zij verder mijne bevelen afwachten." „O monseigneur riep Cocardasse uit. „Gaat heen gebood Gonzaga. Achteruit gaande en eerbiedig buigende ver wijderden zij zich. Toen zij bij het groepje der heeren kwa men, die gelachen hadden, plantte Cocardas- AUTOBUSDIENSTEN HOORN, EDAM, AMSTERDAM GEHEEL WEST-FRIESLAND. INLICHTINGEN KANTOOR WACO. Evenals vorige jaren zullen lijsten circuiee- ren bij de bevolking. i Bij de rondvraag wordt de hoop uitgespro ken dat de ouders en niet-ouders rekening zullen houden met het feit dat de vereeniging haar gem.-subsidie moet missen en hun gave zoo groot mogelijk zullen doen zijn. Dan kan de vereeniging doorgaan met haar mooi taak om aan het schoolkind een mooie en leerzame dag te verschaffen, een dag die de kinderen éénmaal groote menschen geworden, nog niet zijn vergeten. Ouders, het is voor uw kinde se zijn hoed op een oor en drukte de hand op het gevest van zijn rapier, welks punt daar door den uitgerafelden rand van zijn man tel optilde. Broeder Passepoil volgde zijn voor beeld zoo goed mogelijk na. Met den neus in den wind en eene trotsche houding gingen zij, de lachers met hunne verbolgen blikken doorborende, achter Pey rolles de zaal uit en kwamen aldus in de keu ken, waar zij bewijzen gaven van een eetlust, die de bedienden van den prins verstomd deed staan. „Mijn jongen, onze fortuin is gemaakt zeide Cocardasse onder het eten. „Dat moge zoo zijn antwoordde Passé Poil met een vollen mond. Toen het tweetal vertrokken was vroeg Chaverny, een neef van den kant van Nevers aan Gonzaga.: „Wel sedert wanneer bedient gij u van zulke werktuigen Gonzaga liet een peinzenden blik rond gaan, maar gaf geen antwoord. De heeren spraken luid genoeg, dat de Prins van Gonzaga hen kon hooren en 't was al te gader tot zijn lof. 't Waren edellieden, die min of meer geruïneerd, financiers, die wat ach teruitgegaan waren. Zij hadden nog wel geene rechtstreeks strafbare daden gepleegd, doch van niet een was de eer volkomen onbevlekt gebleven. Van den eersten tot den laatsten hadden zij allen Gonzaga noodig, de een om de eene, de andere om de andere gunst te verkrijgen. Daardoor was Gonzaga heer en koning1 on der hen en wist hij de eene helft door hunne ondeugden aan zich te verbinden. De eenige die nog iets van zijne onafhan kelijkheid overgehouden had, was de jonge markies Chaverny, die te lichtvaardig was om te speculeeren en te onverschillig om zich te verkoopen. In het vervolg van dit verhaal zal men zien, waartoe Gonzaga hen noodig had. „Nu spreke men nog van de mijnen van Peru riep Oriol uit, terwijl Gonzaga op een afstand heen en weer wandelde. „Het hotel van mijnheer den prins is op zich zeiven meer ren Na deze opwekking werd de vergadei'ing gesloten. FILMNIEUWS. „Bobby den Duivelskerel" Zaterdag- en Zondag draait bovenge noemde film in CINEMA DE HAAN en kan men Gustav Frohlich bewonderen, bij speelt een rol die hem op het lijf go schreven staat. Zijn dolle streken in deze prachtige amusementsfilm zal ieder publiek vermaken. Ook de verdere uinemende bezet tiiig van zes acteurs en actrices van wereld vermaardheid, zal het publiek overtui gen een anderhalf uur van het koste lijkste vermaak te zullen genieten. Lyda Baarova, Frohlich's partner, vertolkt haar rol met de haar aangebo ren charme haar Slavisch tempera ment geeft haar spel pit en warmte. Adéle Sandrock is weer in haar ele ment. Met haar zwai'e stem comman deert en tyraniseert zij ieder onder haar hereik. Kortom een aller amusantste film, met kostelijke en tevens spannende si tuaties, vol humor en levenslust. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. waard dan Peru en al zijne mijnen „Op mijne eer," zei Taranne, wiens beurs leeg en plat was. 't Is hier het dorado." „Het Gouden Huls merkte Montaubert aan. „Het Diamanten Huis verbeterde baron de Batz. „Menig groot heer" verklaarde Gironne, „zou een jaar lang kunnen leven van eene week der inkomsten van den prins van Gon zaga." „Maar de prins van Gonzaga is dan ook de koning der groote heeren," zeide Oriol. „Och, neef Gonzaga," riep Chaverny op een potsièrlijken klaagtoon uit„moet dat ver velende hosanna tot morgen ochtend duren Die woorden deden den prins uit zijne mij mering ontwaken. „Mijne heeren," zeide hij, zonder den klei nen markies te antwoorden, daar hij niet van scherts hield, „wees zoo goed mij naar mijne vertrekken te volgen, want wij moeten deze zaal vrij laten." Toen allen zich in zijn kabinet bevonden, vervolgde hij „Weet gij, mijne heeren, waar voor ik u bijeengeroepen heb „Ik heb van een familieraad hooren spre ken," antwoordde Navailles. „Meer dan dat, mijne heeren, eene plech tige vergadering een familie tribunaal, waar bij Zijne Koninklijke Hoogheid de Regent ver tegenwoordigd zal worden door drie der voor naamste staatsambtenaren den president de Lamoignon, den maarschalk de Villeroy en den vice-kanselier d'Argenson." „Wel drommels riep Chaverny uit„moe ten wij over de troonsopvolging beslissen .Markies," gaf de prins droogjes ten ant woord, „wij hebben ernstige zaken te behan delen." „Maar wat is er te doen, prins vroeg Montaubert. „Mij een bewijs van uwe gehechtheid te geven, mijne heeren," antwoordde Gonzaga. „Wij zijn er toe bereid klonk het uit éénen mond. „Ik heb u laten bijeenroepen, mijne hee- JUBILEUM. Zondag 13 Juni zal 't 25 jaar geleden zijn dat de heer en mevr. Jonker-Lange dijk als opvolgers van Mevr. de Wed. Van Wijk hun intrede deden in „Veer- burg" Ze stonden daarbij ,als jonge niet in het vak grootgebrachte menschen voor de lang niet gemakkelijke taak, de reputatie van „Veerburg" dat reeds in 1856 was gebouwd, minstens op het zelfde peil te houden. Het is zeker niet overdreven als we thans, na 25 jaar, de conclusie trekken dat het echtpaar Jonker meer heeft gedaan dan dat het heeft de naam van de zaak tot in een zoo wijden omtrek bekend ge maakt, dat de toevoeging „Anna Pau- lowna" niet eens meer noodig is. Hoe zeer het uiterlijk en innerlijk van de zaak aan de eischen des tijds is aange past, behoeft op deze plaats nauwe lijks meer te worden opgemerkt. Op Zaterdag 12 en Zondag 13 Juni zal het 25-jarig zaken-jubileum worden herdacht. Zaterdagavond is er feest voor de besturen van in „Veerburg" gevestigde vereenigingen en genoodig- den. Zondagmiddag en -avond kunnen de danslustigen hun hart ophalen. De heer Jonker engageerde voor dit jubileum namelijk een buitengewoon goede band „Tre Jazz Mixers" o.l.v. Rein Bennink, vooral voor de Vara- luisteraars geen onbekende. Sportliefhebbers. Zondag 6 Juni vin den op het Sportterrein te Kleine Sluis groote boks-demonstraties plaats. De beste boksers van Amsterdam, Den Hel der, Hoorn en omstreken nemen aan deze wedstrijden deel. (Zie advertentie in dit nummer.) ren" hernam Gonzaga met een buiging en een lachje, „inzonderheid Navailles, Gironne, Chaverny, Noce, Montaubert, Choisy, Laval- lade en anderen, in uwe hoedanigheid als bloedverwanten van Neversd'Oriol, als zaakgelastigde van onzen neef Chatillon u, Taranne en Albret, als gevolmachtigden der twee heeren de Chatellux ,,'t Is dus niet niet de nalatenschap van Bourbon, maar die van Nevers, die op het tapijt komt," merkte Chaverny aan. „Er zal uitspraak gedaan worden over de kwestie der goederen van Nevers en en over nog andere zaken," zeide Gonzaga. „Maar te drommel," viel Chaverny weer uit, „waarvoor hebt gij de goederen van Nevers noodig, neef, gij, die een millioen per uur verdient „Ben ik dan de eenige, die hierbij betrok ken is vroeg Gonzaga op een toon van ge voel. „Moet ik ook uwe fortuin niet maken Een gemompel van goedkeuring liep de ver gadering rond. „Gij weet prins, dat gij op mij kunt reke nen," zeide Navailles. „En op mij En op mij En op mij lie ten de anderen er op volgen. „Voor den drommel op mij ook zeide Chaverny na al de anderen. „Ik wilde maar". „Gij zijt al te nieuwsgierig neefje, en dat zal u nog in het ongeluk storten," viel Gonza ga hem in de rede. „Prent u goed in, dat de genen, die met mij zijn, standvastig mijn weg moeten bewandelen, hij moge recht of krom zijn." „Maar „Zoo wil ik het. Iedereen kan mij volgen of achterblijven maar die stilstaat, heeft de overeenkomst verbroken en ik ken hem niet meer. Allen, die met mij gaan, moeten zien door mijne oogen, hooren met mijne ooren, denken met mijn brein. De verantwoordelijk heid komt niet neder op de handen, maar op mij, die het hoofd ben. Verstaat gij mij, mar kies Ik wil geen andere vrienden dan zulke." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1