28e JAARGANG ZATERDAG 12 JUNI 1937 No. 65 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BULTENAAR. REIST PER WACO ALS DE HUID W1ER1NGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. l0< ur\. rt\ I BUREAU: Hippolytushoet Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. Vrouw door het hemelvuur gedood. Te Waterlandkerkje (Zeeuwsch- Vlaanderen) is een vrouw, met een bejaarde moeder thuis was door het hemelvuur getroffen en op slag ge dood. De echtgenoot en de beide doch ters waren buitenshuis. BANKBILJETTEN MET WOLFSANGEL. Nederlandsche Bank houdt ze in. Er circuleeren in ons land den laatsten tijd bankbiljetten, waarop een wolfsangel in zwart of rood is gestempeld. Velen maken er be zwaar tegen deze bankbiljetten in ontvangst te nemen. Bij de Nederlandsche Bank zijn reeds enkele van deze gestempelde biljetten aangeboden met het verzoek, de herkomst na te gaan. De Nederlandsche Bank heeft besloten deze bankbiljetten aan dé circulatie te onttrekken. Indien bezwaar wordt gemaakt tegen ont vangst van deze biljetten, kunnen ze bij deze bank worden verwisseld. ONWEL GEWORDEN EN OVERLEDEN. Tragische dood van bejaarden fietser. Op den Amersfoortscheweg te Apeldoorn heeft zich Donderdagmorgen ter hoogte van den Julianatoren, een tragisch voorval afge speeld. De 62-jarige A. was 's morgens vroeg uit het Duitsche grensplaatsje Elben per fiets vertrokken, met als einddoel Nieuw Millingen, waar zijn zoon bij het remontedepot is inge deeld. De lange tocht is den bejaarden fietser ver moedelijk te zwaar geweest. Juist toen hij het hoogste punt van den Lange Berg had bereikt, werd hij onwel en overleed op het zelfde oogenblik. HACHELIJK AVONTUUR VAN TWEE HENGELAARS. Op het kantje af gered. In het Buiten IJ zijn Woensdagmiddag twee hengelaars op het nippertje aan den dood ontsnapt. De beide mannen, beide omstreeks zestig jaar, hadden gevischt en begaven zich per roeiboot in de richting van de Oranjeslui zen. Op dat oogenblik was evenwel de Spul- kolk in werking, hetgeen een sterke strooming deed ontstaan het bootje ging met een vaart door de spuikolk. Een der visschers sprong overboord en wist zich aan een hulpbrug vast te klampen. Een agent van politie heeft de man uit zijn benarde positie bevrijd en aan wal gebracht. Inmiddels was de boot tegen de spuikolk geworpen, waardoor de andere visscher eruit sloeg en verder met de zuiging meeging. Schip pers en sluispersoneel hebben den man red dingsboeien en haken toegeworpen, doch hij slaagde er niet in die te grijpen. Hij schreeuwde om hulp, hetgeen henge laars in het Binnen-IJ hoorden. Zij roeiden den man tegemoet en slaagden erin hem op te pikken. Na van droge kleeren te zijn voor zien, gingen de 60-jarigen huiswaarts. MR. P. J. M. AALBERSE WEER VOORZITTER TWEEDE KAMER. Bij K.B. van 10 Juni is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak van de tegenwoordige zitting be noemd mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat, lid van die Kamer. FEUILLETON. DE het Fransch van Paul Féval. Naar 20). Hij stond op onder voorwendsel, dat er eene opschudding in den tuin scheen te zijn, maar in waarheid om zich te herstellen. Zijne ka mer, in een hoek van het binnenplein gele gen, had aan hare overzijde de met zwarte gordijnen behangen venstetfs van de vertrek ken der prinses. Toen Gonzaga opstond, deed donna Cruz het ook en wilde zich, blootelijk uit nieuwsgie righeid, naar het venster begeven. „Blijf zitten," zeide Gonzaga„men moet u nog niet zien." Onder het venster golfde in den tuin eene dichte menigte heën en weder, doch de prins lette er niet op, want zijn oog bleef met eene sombere uitdrukking op de vertrekken zijner vrouw gevestigd. „Zal zij komen vroeg hij zich af. „Maar al kwam zij niet" overlegde hij verder, „zal de afloop toch beslissend zijn. Ik moet weten, waar ik mij aan te houden heb." Op het oogenblik, toen hij naar donna Cruz wilde terugkeeren, meende hij in den volks- drom den bultenaar te zien, dien hij pas dien zelfden morgen in de groote zaal als huurder van het hondenhok had leeren kennen. De gebochelde had een getijdenboek in de hand en zag ook naar de vensters der prinses van Gonzaga op. Ook op elk ander oogenblik zou Gonzaga hierop gelet hebben, want hij liet bijna niets onopgemerkt voorbijgaan, maar nu vooral trof het hem. Ware hij nog eene minuut langer toeschou wer gebleven, hij zou het voldoende gezien hebben Eene vrouw daalde het bordes van den lin- TANDEMRIJDER DOODELIJK GEWOND. In den nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks twaalf uur reden twee mannen uit Zwolle op een tandem, waarschijnlijk zonder licht, over den straatweg van Oldenzaal naar Hengelo. Ze kwamen onderweg met een trap per tegen een boom en stortten vervolgens op straat. De voorrijder, gehuwd en vader van vier kinderen, werd in zeer zorgwekkenden toestand naar het R.K. ziekenhuis te Hengelo overgebracht, waar hij in den loop van den nacht overleed. De andere berijder bekwam geen letsel. UIT HET RAAM OP STRAAT GEVALLEN. Een „grap" met noodlottig gevolg. Op de Westergracht te Haarlem is Don derdagavond een ongeluk gebeurd, dat waar schijnlijk aan een 17-jarigen jongen, die een grap wilde uithalen, het leven zal kosten. De jongen stond omstreeks negen uur voor het open raam van de woonkamer van een boven huis aan de straatzijde. Hij keek naar buiten en zag hoe een hond zijn vader, die op het trottoir met een buurman stond te praten, aanblafte. De jongen nam toen een pan met water en wilde hiermede den hond een poets bakken. Toen hij echter de pan leeg wilde gooien boven op den hond verloor hij zijn evenwichthij gleed uit en viel, met de pan nog in zijn handen, uit het raam op straat. Hij kwam met zijn hoofd op het trottoir, vlak naast zijn vader. Bewusteloos en hevig bloe dend bleef hij liggen. Direct werd de Ongeval- lendienst gewaarschuwd, die overbrenging naar een ziekenhuis noodig achtte. Het slacht offer is daarop naar de Mariastichting ver voerd, waar de dokter een schedelfractuur constateerde. De jongen verkeert in levensge vaar. PROVINCIAAL NIEUWS. Landdag B. v. L. te Medemblik. Groote belangstelling. De jaarlijksche landdag van den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm wordt gewoonlijk in het centrum, dus te Alkmaar, gehouden - ditmaal ech ter te Medemblik. en wel op aandrang van den heer P. Chr. J. Péters, burge meester van Medemblik. Alles was voor dezen landdag tot in de puntjes verzorgd, het kasteel Rad boud was geheel ter beschikking. Reeds vroeg in den morgen van Woensdag heerschte een groote bedrij vigheid en kwamen de Landstormers aan, want van 8 tot 10 uur waren de schietwedstrijden (korps-, personeele- en geluksbaan-wedstrijden.) Vele en kostbare prijzen waren hiervoor be schikbaar gesteld. Te elf uur was de officieele ont vangst ten stadhuize. Hierna brachten de autoriteiten een bezoek aan de schietwedstrijden en ver volgens werd in het Kasteel Radboud een noenmaal aangeboden de groote oude Ridderzaal was daartoe passend ingericht. Geheel in ouden stijl waren hellebaardiers op het slotplein aanwe zig, eenige meisjes in oud-west-Friesch costuum zorgden voor bediening. Van luit.-gen; L. F. Duymaer van Twist, voorz. van de Nationale Land stormcommissie kwam telegrafisch be kervleugel af. Deze vrouw, eene kamenier van de prinses, kwam naar den bultenaar, die haar snel eenige woorden toefluisterde en haar daarop een getijdenboek ter hand stelde. De kamenier ging daarmede naar binnen en de bultenaar verdween. „Een geschil tusschen mijne huurders was de oorzaak van dat gedruisch," zeide Gonza ga, zijne plaats bij donna Cruz weder inne mende. „Waar spraken wij over, kindlief „Over den naam, dien ik voortaan zal dra gen." „O ja, over uw naam. Aurora. Maar er kwam iets tusschen. Wat was dat ook Hij hield zich, alsof hij zich iets trachtte te herinneren „Ha, ik ben er een meisje waarvan gij veel hieldt en dat ook Aurora heette." „Een meisje, dat, evenals ik, geen vader of moeder had." „Wezenlijk En dat was te Madrid, niet waar Was zij van Spaansche geboorte „Neen, van Fransche." „Was zij uit Frnkrijk herhaalde Gonzaga met bewonderenswaardige onverschilligheid, terwijl hij zelfs scheen te zullen gaan geeu wen. „En wie zorgde voor haar „Een oude vrouw." „En wie betaalde die vrouw „Een Fransch heer." „Was hij oud of jong „Jong en heel mooi" en bij dit antwoord zag zij hem strak in het gelaat. Gonzaga wendde voor, dat hij een tweeden aanval van geeuwen te keer ging. „Waarom blijft gij mij onderhouden over dingen, die u blijkbaar vervelen, monseig neur vroeg donna Cruz lachend. „Gij kent toch den heer en het meisje geen van beiden. Ik zou nooit gedacht hebben, dat gij zoo nieuws gierig waart. Gonzaga bemerkte, dat hij op zijne hoede moest zijn en antwoordde „Ik ben nieuws gierig, kindlief gij kent mij nog niet. Per soonlijk stel ik natuurlijk geen belang in dat meisje of in dien heer, hoewel ik te Madrid vele menschen ken maar als ik vragen doe, heb ik daar mijne redenen voor. Wilt gij mij richt van verhindering in. De voorz.. burgemeester Middelhoff, stelde een dronk in op ons Vorstelijk Huis, als mede op den heer Duymaer van Twist. Het défilé van de Landstormers langs de hoofdstraten volgde het schouw spel werd van het Stadhuis-bordes door de autoriteiten gadegeslagen. Zeer fraaie vaandels trokken in den stoet mede. 's Namiddags werd op liet sportter rein de landdag zelf geopend met een rede van den heer S. M. Middelhoff. bur gemeester van Hoogkarspel, voorzitter der Gewestelijke Landstorm-commissie „Alkmaar." Vervolgens voerden hei woord D. ba ron Mackay, burgemeester van Meppel en pater Ed. Peters, E.O.S.A. van Eind hoven. De redevoeringen werden afgewisseld door muziek, tamboers, pijpers, enz., waarbij bijzondere vermelding ver dient een Folklorisehe demonstratie door Gorsselsche dansers, onder leiding van den Koning der Volkdansers, den Bóeren-Generaal H. J. de Rooij, alsme de demonstraties van het Vrijw. Land stormkorps Motordienst. De Landdag werd beëindigd met een tintelende rede van burgemeester Mid delhoff, voorzitter. Alles werd begunstigd door schitte rend weder. In de Westerhaven waren twee Marinevaartuigen aanwezig, voor een ieder ter bezichtiging. Het aantal bezoekers van den Land dag mag op vele duizenden worden geschat. BUITENLANDSCH NIEUWS. De zeilvaart op den Oceaan. Krijgt een kans in houtvaart wegens hooge vrachten. De steeds zeldzamer wordende zeil schepen op den Oceaan, wier aantal men thans niet eens meer met twee cijfers kan schrijven en die bijna alle van Finsche nationaliteit zijn, wer den alleen nog gebezigd voor het ver voer van graan van Australië naar Europa. Het. was de eenige vaart die nog loonde voor deze schepen, die door de vrij talrijke bemanning en den soms langen reisduur duur in het be drijf zijn. Thans zullen deze schepen echter ook aan het houtvervoer van Scandi navië naar Z.-Afrika deelnemen. Lijnbooten, die in hoofdzaak stuk goed vervoeren, kunnen thans niet AUTOBUSDIENSTEN naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND. INLICHTINGEN KANTOOR WACO. zeggen, hoe die heer heette „Ik ben zijn naam vergeten," was het korte antwoord van donna Cruz, uit wier oogen thans een onmiskenbaar wantrouwen sprak. „Ik geloof, dat als ge u maar eens goed be dacht," begon Gonzaga vleiend. „Ik herhaal u, dat ik er niets meer van weet." Komaan als ge uwe herinnering raadpleegt. Laten wij beiden eens zoeken." „Wat gaat u den naam van dien heer aan „Laten wij maar zoeken gij zult wel ver nemen waarom ik het weten wil. Was het niet .Mijnheer de prins," viel het meisje hem in de rede, „alle zoeken is vruchteloos ik zou het toch niet vinden." „Dan zullen wij er niet meer van spreken," hernam Gonzaga ,,'t is spijtig, dat is het eenige en ik zal u zeggen waarom het zoo spijtig is Een Fransch heer, die in Spanje woont kan 1 niet anders dan een banneling zijn er zijn er ongelukkig maar al te veel. Gij hebt hier geen vriendin van uw leeftijd, kindlief, en eene vriendin kan men niet gaan zoeken. Ik dachtik heb nog al invloed ik zal dien heer genade trachten te doen schenkenhet jonge meisje zal dan mede terugkomen, en mijne donna Cruz zal dan niet meer alleen zijn." Hij zeide dit alles op zulk een overtuigenden en welmeenenden toon, dat het meisje er door in haar hart geroerd werd. „Ach wat zijt gij toch goed riep zij uit. „Ik koester geen wrok," hervatte donna Cruz, „had ik niet durven vragen, maar ik brandde van verlangen daarnaar. Doch gij hebt den naam van den heer niet noodig en behoeft niet naar Spanje te schrijven wantj ik heb mijne vriendin hier in de stad weerge zien." „Hier riep Gonzaga met verbazing uit en werd doodsbleek, doch de achterdocht van donna Cruz was reeds geweken. „Ja," bevestigde het meisje, voortgaande met hare mededeelingen, zonder dat haar er meer als vroeger hout ter completee ring van de lading gebruiken*. Derhal ve moeten er „wilde booten" gehuurd worden. Die zijn echter veel te duur en zoo krijgen nu de zeilschepen een beurt. Het is een symptoom van den grooten ommekeer in de scheepvaart, want de houtvaart leverde een tijd lang de hoogste vrachten op en die tijd ligt nog niet ver achter ons. Modderregen op Nieuw-Brit^annië. Vijfhonderd dooden. De vulkanische uitbarstingen bij Rabaul op Nieuw-Brittannië (een der eilanden van de Bismarck-Archipel) hebben naar schatting vijfhonderd dooden geëischt. Het aantal slachtof fers kan nog niet nauwkeurig wor den vastgesteld. Honderden inboorlingen werden, naar de Daily Tel. verneemt, bedol ven door een modderregen. De meeste slachtoffers zijn vrouwen en kleine kinderen. Ook twee blanken werden gedood. Toen de uitbarstingen der vulkanen begonnen, ontstond er een verschrik kelijke vlucht. Hoewel in Rabaul zelf geen gebouwen zijn vernield zijn ver verscheiden plantages in de omgeving verwoest. Geschenk van den Hertog van Windsor. Ter gelegenheid van zijn huwelijk heeft de Hertog van Windsor vijfdui zend francs voor de armen en werk- loozen van de gemeente Monts ge schonken. Kerkelijke strubbelingen in Duitschldnd. Wat is er te Munchen gebeurd? Een Pater zonder beenen. In den Keulschen Dom is een groo te betooging gehouden ter gelegenheid van het z.g. belijdenisuur van de Duitsch Katholieke jeulgd. Reeds uren voordat de aangekondigde gods dienstoefening zou beginnen was de groote Dom geheel gevuld en ook daar buiten had zich een groote menigte opgesteld, die zich den tijd kortte met het zingen van kerkelijke zangen. Een speciaal gebedenboekje, dat ook reeds eerder in alle kerken was uitgegeven, werd ook hier onder de wachtenden verspreid, die geduldig op de komst van ikardinaal-aartsbisschop Schulte wachtte. Toen de prelaat tenslotte ar riveerde, werd hij met groot gejuich ontvangen. Hij verscheen eerst aan het einde van de godsdienst-oefening, waarin over den arbeid van Bonifa- cius was gepreekt. Toen Bonifacius de Christelijke boodschap naar Duitschland gebracht had om tegen het heidendom te strij den, moest hij zelf naar den bijl grij pen om den Donar-eik te vellen, doch hij viel. In dit verband werd een verge lijking getroffen met den toestand van thans. Tenslotte werd door de aanwezigen van Uw gelaat, hals en armen door de zon pijnlijk verbrand is, of dat gij U bij het fietsen hebt doorgezeten, doe er dan on middellijk Purol op. Dit verzacht en geneest. Purol (geel en wit) beiden in doozen van 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. naar gevraagd werd. ,,'t Was op denzelfden dag onzer aankomst. Van de Porte Saint-Ho- nore af had ik reeds met mijnheer Peyrolles getwist om de gordijntjes van het portier open te schuiven, die hij hardnekkig gesloten hield. Daardoor belette hij mij het Palais- Royal te zien, hetgeen ik hem nimmer verge ven zal. Niet ver van daar, aan den hoek eener straat, schuurde de koets bijna tegen de huizen. Daar hoorde ik in eene benedenkamer zingen. Mijnheer Peyrolles had het gordijntje nog altijd in de hand, maar trok die terug, omdat ik mijn waaier er op aan stukken sloeg. Ik had de stem herkend en lichte dus het gordijntje op aan het venster der beneden kamer stond mijne Aurora, nog altijd dezelfde, maar intusschen veel schooner geworden." Gonzaga haalde zijn zakboekje uit en begon iets op te teekenen. „Ik gaf een gil," vervolgde donna Cruz. „Ik wilde uit de koets, maar die was op dat oogen blik in vollen ren. Ik stelde mij aan als eene bezetene en ik wenschte, dat ik maar sterk genoeg ware geweest, om mijnheer Peyrolles te worgen .Zoudt gij die straat bij het Palais-Royal nog herkennen ,0 ja, ik weet zelfs, hoe zij heet," antwoord de donna Cruz, „want ik heb het dadelijk aan mijnheer Peyrolles gevraagd, 't Is de Rue de Chantre. Maar wat schrijft gij daar toch zoo vlijtig op, monseigneur „Al wat noodig is om u weer bijeen te bren gen met uwe vriendin," zeide Gonzaga. Donna Cruz bloosde van blijdschap en kon zich niet weerhouden te herhalen „Wat zijt ge toch goed Wat zijt ge toch goed „Daar zult ge spoedig over oordeelen, kind lief," hernam hij. „Thans moeten wij voor eenige oogenblikken scheiden. Gij zult eene ernstige plechtigheid bijwonen. Bedwing u niet, wanneer ge verlegen of aangedaan wordt dat is iets onnatuurlijks en men zal er u des te hooger om schatten." Na een oogenblik stond hij op en zeide „Over een half uur uiterlijk zult gij uwe moe- staande de geloofsbelijdenis gelezen, waarvan de laatste woorden luidden „Laat ons bidden voor geloof en trouw der Duitsche jeugd aan het Woord Gods." Op verzoek van dén kardinaal ble ven de portalen van den Dom tot na den dienst gesloten om ieder anti katholieke demonstratie te vermijden. De hoofdportalen werden zelfs na het vertrek van den kardinaal nog geslo ten gehouden. Ook talrijke soldaten in uniform namen aan de plechtigheid deel. Tien priesters te Munchen gearresteerd. Te Munchen moet het tot een uit barsting gekomen zijn in de span ning tusschen de katholieke kerk en nationaal-socialisten. Gedurende godsdienstoefeningen in den ochtend demonstreerde de Hitler- jeugd voor de kerken de katholieke jeugd protesteerde hiertegen en beide groepen raakten handgemeen/. Tien katholieke priesters werden gearresteerd, waaronder de Jezuiet pater Mayer, die reeds Zaterdag in een preek de regeering had aangevallen. In de kerken werden protesten tegen zijn arrestatie voorgelezen, doch hij bevindt zich nog steeds in hechtenis. (Pater Mayer is oud-strijder en heeft in den oorlog beide beenen ver loren.) In officieele kringen wordt echter verklaard, dat te Munchen geen gees telijken zijn gearresteerd en dat zich geen vechtpartijen hebben voorge daan, maar dat „een zekere Ruppert Mayer, pater-Jeziet, zich een spreek verbod op den hals heeft gehaald en in hechtenis blijft. Iets" is er dus wel van aan. Uit Fulda meldt men De burgemeester van de stad Fulda heeft aan de broeders van het Heilige Hart het beheer over dit instituut ontnomen. Het ziekenhuis en de school van deze congregatie zullen rechtstreeks door de stad Fulda beheerd worden. In het officieele communiqué wordt de maatregel aldus gerechtvaardigd Als gevolg van de abnormale toestanden, welke in de richting van de broeders aan het. licht zijn geko men, heeft het publiek uitdrukking gegeven aan haar hevige verontwaar diging, dat déze instellingen blijven bestaan. De aartsbisschop van Kattowitz, Adamski heeft in zijn diocees gebe den voorgeschreven voor de vervolg de Christenen, waarbij hij de vervolgin der zien." „Wat zal ik haar zeggen riep donna Cruz uit, de hand op het hart leggende. „Gij hehoeft niets van de treurige ervarin gen uwer kindsheid te verbergen niets houd dat wel in gedachten. Gij behoeft niets te zeggen dan de waarheid, de volle waar heid." Hij lichtte een tapijtwerk op, waarachter zich een boudoir bevond en voegde haar toe Ga hier binnen." „Ja," zeide het meisje, „ik zal er bidden voor mijn moeder." „Bid maar, donna Cruz. Dit is een beslis send oogenblik uws levens." Het tapijt viel neder, nadat Gonzaga haai de hand gekust had. „Mijn droom komt uitriep zij uit, toen zij zich alleen bevond „mijne moeder is eene prinses Toen Gonzaga alleen was, ging hij voor zijne schrijftafel zitten en liet zijn hoofd op zijne beide handen leunen, want hij moest zijne gedachten verzamelen. „De Rue de la Chantre mompelde hij. -Is zij alleen Heeft hij haar gevolgd Dat zou vermetel zijn. Maar is zij het wel Na een oogenblik gedachtenloos voor zich gestaard te hebben, riep hij uit„Daarvan moeten wij ons in de eerste plaats vergewis sen Hij schelde, maar niemand verscheen en toen hij Peyrolles met name riep, vertoonde zich deze ook niet. Gonzaga stond op en be gaf zich naar de boekerij, waar zijn handlan ger doorgaans vertoefde in afwachting van zijne bevelen. (Wordt vervolgd). IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1