'AMtb RUBRIEK «S Groote verscheidenheid in bedrukte, kleurige weefsels. Katoenen Zomerjurken. Zomerhoeden Wat zal de mode ons brengen? ONS PATRONENHOEKJE. HET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 30, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, f 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel vse Wanneer wy de weefsels koo- pen, die we tot japonnen ol blouses verwerken, dan komt slechts zeer zelden, wellicht nimmer de gedachte in ons op hoeveel arbeid verricht moe- zijn, hoeveel hoofden en hander bezig geweest zijn om alles vooi het koopende publiek af te le veren, zooals het zich thans aan ons voordoet. Het is eigenlij 1 wel jammer, dat wij vrouwen niet eens achter de coulisser kunnen zien hoeveel moeizamer arbeid vereischt wordt, alvo rens de stoffen in de etalage; der modemagazijnen worder uitgestald. Wellicht of beter no zekerzou men versteld staar over het vele werk, dat verrich wordt, alvorens men een nieuw gedrukt motief gereed heeft Om b.v. de kleine moesjes te verkrijgen, die sedert jaar en dag steeds even zeer gezien zijn is het vaak noodig dat veertig tot vijftig verschillende kleuren samenstellingen worden be proefd, alvorens een fabriek een gering aantal werkelijk uitvoert hoogstens een zestal. Toch vind' men thans niet alleen op de meer kostbare, doch zelfs op de eenvoudigste weefsels, als goed koope katoentjes, bijzonder goed geslaagde motieven wat ont werp, kleur en uitvoering be treft. Ieder seizoen stelt nu een maal zijn bepaalde eischen en al worden nog bepaalde motie ven van vorige seizoens ver Zuchtend constateeren huismoeders vaak, dat de overhemden van den heer des huizes aan de hals en manchetten danig versle ten zijn. Is het in den be ginne nog mogelijk op wei nig zichtbare wijze te ver stellen, dan kan dit op den duur niet blijven voort gaan. Toch zijn er nog ver schillende mogelijkheden in gezinnen met kinderen om deze overhemden, die inderdaad nog zulke goede deelen hebben, voor de kleintjes te verwerken. Heeft men zelf geen kleine kinderen en zelfs niet meer in zijn omgeving, dan toch is het maken van het aar dige kindergoed voor min derbedeelde nog iets wat inderdaad de moeite loont en geen extra uitgaven met zich medebrengt. Wij geven hier verschillende aanwij zingen, die echter voor uitbreiding vatbaar zijn. Het grootere meisje heeft een aardige blouse, gemaakt uit voorstukken en rug. terwijl de bovenstukken van de mouwen aardige vlotte pofmouwtjes geven. Ook jon gens-blouses worden nog uit oude overhem den gemaakt. Het speelbroekje is zoowel voor kleine meisjes als jongens geschikt, terwijl het meisjesschortje rechts niet alleen doelmatig is, doch tevens aardig kleedt. Iedereen is op bezuiniging aangewezen, kocht, dan zijn er toch een aantal, die als d e nieuwste domineeren. Thans ziet men b.v. snoezige bontgekleurde groepjes bloe men in frissche tinten op zwarte en don ker blauwen fond als zeer modern, terwijl over het algemeen de zeer groote bloe men plaats hebben moeten maken vooi kleinere dessins. Allerlei aardige ontwerpen treffen we behalve bloemen, aan, soms groepjes van moesjes in verschillende kleuren, dan weer kriebeltjes, die men eenvoudig niet kan beschrijven, doch typisch werken. Soms dragen de motieven een onbestemd karakter, vloeien als het ware in elkan der over in verschillende kleine schakee ringen. Vele motieven zijn ontleend aan be paalde streken of bijzondere gelegenhe den, zij het dan ook, dat de fantasie van den kunstenaar-ontwerper hier en daai zeer vrij is. We hebben met de huwelijks feesten van onze prinses in verschillende winkels motieven gezien in de kleuren van beider families, als wapentjes, kroon tjes e.d. Wellicht nog van grooteren in vloed zullen de ontwerpen getuigen, die thans in Engeland en vogue zijn en ver band houden met de j.1. gehouden kro ningsfeesten. De imprimé zijden weefsels worden veelal met effen witte garnituren afge werkt, soms zijn ze van piqué, dan weer van mooie soorten batist of strookjes Va- lencienne kant. Bij rustige imprimé's wor den ook nog wel witte corsages gedragen of wel imiteert deze van de zijde der japon. Bij na altijd ziet men korte of langere mantels van afstekend materiaal, op im primé is effen het meest geschikt. Ten slotte zouden wij niet volledig zijn indien wij de nieuwe kantdessins niet noemden, die op zwarte en donkere blau we zijde gedrukt worden en zóó kunstig ontworpen zijn, dat men op kleinen af stand zelfs al den indruk van een kanten japon of complet verkrijgt. Ze zijn inder daad heel mooi en gekleed. Nemen wij thans nog de modellen, die hier weergegeven zijn nader in beschou wing, dan geeft het linker model een be drukte piqué of linnen mantel aan. die over dunne wollen en katoenen of zijden weefsels gedragen wordt. De japon in het midden is blauw-witte kunstzijde, een eenvoudig, doch smaakvol model met pi qué kraag, knoopsluiting en tweebaanf rok met opgestikte plooi, die uitspringt. No. 3 is een gekleeder model met rech te pas, waaraan de voorpanden mei eenige ruimte zijn gezet. Flatteuse, geplis- seerde chabot en halflange mouwen. Zet baans rok met verkorte zijstukken. Wit linnen manteltjes op bedrukte ja ponnen zullen zich ook dezen zomer hand haven in korte vlotte modellen. Zoowel bij lange als korte mantels is een tenden? waar te nemen om een diepe insnijding der voorpanden aan te geven, die de ja pon in den vorm van een vest uit de man tel doen komen. Ten slotte een eenvoudig model met zesbaans rok en batisten vest dat ingehaald en afgewerkt is met smal boordje. waarom zal dan niet alles in het werk wor den gesteld om dezen eisch te verwezen lijken. Wat te doen met de goede deelen, die ten slotte niet gebruikt werden voor blou ses en schortje? Wel, eenvoudig gebruiken voor garneering van onderkleeding, han soppen, pyama's, nachtjaponnen van wit katoen zullen er veel aardiger uitzien met een gekleurde bovenpas. ceintuur en ran den aan mouwen enz. Stel niet uit, wat U vandaag nog kunt doen. „Een uitkomst voor dezen tijd", zoo schreef ons een enthousiaste lezeres over ons Zomermodeblad. En deze lezeres heeft met beide handen de gelegenheid aangegrepen, geheel gratis fraaie premie's te verwerven. Zij is verder buitengewoon in haar schik geheel koste loos te kunnen leeren knippen en naaien. Deze mogelijkheden, deze voordeel en, biedt ons Zomermodeblad. Is dat ook niets voor u? Natuurlijk is dat iets voor u! En daar om: vraag dit modeblad onmiddellijk aan bij de Redactrice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, onder bijslui ting van tien cents aan postzegels, of gireer deze tien cents op postrekening 62620 van den Modedienst te Den Haag. Stel niet aft, wat u vandaag nog kunt doen. Het is uw eigen belang. WENKEN VOOR DE GROOTE WASCH. Indien men aan het water, waarin de wasch geweekt wordt een weinig terpen tijn toevoegt, zal het vuil gemakkelijk losweeken. Ook petroleum bewijst dezelf de dienst, althans het lost vet en vuil op. Men rekent op 1 emmer met 10 L. wa ter één eetlepel van een van beide. Het spoelen van de wasch is bijna nog van meer belang, dan het wasschen zelf. Wanneer men waschgoed uit de kast te voorschijn haalt en het verspreidt stof om zich heen, dan is dit een bewijs van on voldoende spoelen. Het spoelen wordt zeer vergemakkelijkt, indien men het eerste spoelwater goed warm neemt. De gesteven wasch verkrijgt een veel dieperen glans, indien men aan de stijfsel een theelepel zout toevoegt. Vlekken, die door de waschklemmetjes ontstaan zijn verwijderd men door een theelepel wijnsteenzuur in een halve L. water op te lossen. Men plaatst de ge vlekte deelen een nacht over in water en wascht het goed den volgenden dag over. Zijn er dan nog sporen van te zien, dan behandelt men de plekken met waterstof en eenige druppels ammoniak. De variatie, welke de zomer hoed biedt is bijzonder groot. Het moet ons van het hart, dat lang niet alle modellen bij ieder gelast passen, want er zijn verschillende zeer uitzonderlijke bij. Soepel vilt, vele soorten fijn en grof gevluchten stroo, dot en glimmend, combiinaties van vilt en stroo of zijde, irnprimé zijden toques met bijpassende sjaals, ziehier een greep, die wij doen, uit de veelheid van materialen. Flatteus zijr de snoezige kapjes en toques, welke geheel uit bloemen bestaan, die nu eens uit verschillende nuanceeringen van paarse viooltjes, dan weer uit witte of een combinatie van ver schillende kleuren bloemen be staan Boven rechts is zoo'n bloemhoedje, dat zich bijzonder goed leent voor jonge ge zichtjes, terwijl andere dames meer op toques zijn aangewezen. Boven links is een hoed van zomervilt met een ribslint om den bol, waarvan het mode1 doet denken aan een matrozenhoed, zooals deze veel door kinderen worden gedragen. Nieuw zijn de cloche-modellen, zooals er rechts is afgebeeld, die uit fijn zwart stroo bestaat met een zacht rose tegenvoering van crêpe de chine en dito kleur strik. De groote stroohoed geheel onderaan heeft een rand, die zeer breed'is en 1 c.M. ongeveer omgeslagen is, terwijl om de tame lijk platte bol smal lint of fluweel wordt gelegd. Cloche modellen zullen de meeste gezichten in hun voordeel doen uitkomen, omdat ze de trekken verzachten, door hun bijzondere vorm, terwijl daarentegen de breed gerande hoed een bijzonder gelaat vraagt. Indien men een vetvlek heeft gekregen op een japon, chabot enz., bestrooid men de plek onmiddellijk met talkpoeder en laat deze er enkele uren opliggen, daarna klopt men de poeder af. MODELLEN VOOR GEZETTE FIGUREN. Zuchtend verklaart de meer gezette vrouw vaak, dat het toch zoo moeilyk is om een model te vinden van een ja pon, dit inderdaad haar figuur ten goede komt. Inderdaad, waar het confectie betreft is het slagen vaak zeer moeilijk, want de meeste modellen, die er aardig uitzien zijn voor slanke figuren, wat maat en ontwerp betreft. De eisch voor dames, die in groote maten zouden moeten vervallen is, dat de lijn af- kleedt. Het maken aan huis, met of zonder hulp van een huis naaister is zeker ook zeer ge- wenscht voor de vele dames, die b.v. wat boven maten be treft een maat 48 moeten heb ben, doch de heupomvang ver eischt zeker maat 52. De mo dellen, hier afgebeeld, zijn min of meer in prinsesse-vorm de mantel werkt zeer voor- deelig door de aansluitende taillelij n en de smalle ner- vures, die op de revers in schuine richting zijn aange bracht. De middelste japon heeft een opgeknipte rok met smal voorbaantje. Het bovenge deelte is aan schouders enkele malen inge haald, terwijl de ruimte boven de taillelijn gelijkmatig verdeeld wordt. Deze japon is gedacht van bedrukte zijde, waarvan de motieven niet te groot moeten zyn. Wit vest, dat eventueel vervangen kan worden door een chabot van smalle valengienne kantjes gemaakt. Geheel rechts is een donkere wollen japon b.v. wollen georgette, een stof, die altijd mooi afkleedt, terwijl het middenstuk van bedrukte zijde is met knoopsluiting boven deel. EENVOUDIGE JURK VOOR JONGE MEISJES. Succespa troon 1897. Prijs ƒ0.30 plus ƒ0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Bedrukt katoen met een klein motief op donkeren fond, doch ook een klein wollen ruitje zijn voor deze jurk geschikt. Het bo vendeel heeft een pas aan voor en rugzijde waar ook de sluiting is. De drie banen loopen door tot de pas en worden opgestikt in dubbele rij stiksels, terwijl deze eveneens op de rug voorkomen. Aansluitende mouwen en rok met ingezette klokken, twee aan voor- en één aan ach terbaan. Smalle ceintuur. Wit garnituur van piqué of linnen. Patronen in de maten 40 t/m 44. SCHOOLJURK VAN GEBLOEMD KATOEN. .•s\. Succespatroon 1887. Prijs 0.30 plus 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Het lijfje van deze donkere katoenen jurk met fleurige bloemen motieven be drukt is glad en sluit met knoopen en knoopsgaten, terwijl een wit piqué kraagje en mouwopslagen een aardige onderbreking geven. Het tweebaans-, ietwat klokkende rokje wordt tegelijk met de volant aan het lijfje verbonden, dat op taillehoogte, evenals de onderkant wan de rok gegarneerd is met smalle band fluweeltjes. Patronen voor meisjes van 810 jaar en 1012 jaar. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. STRAAT: PLAATS: Patroon No. Maat Hierbij Ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van ..Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen. gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2, 3 of 6 cents)

Wieringer courant | 1937 | | pagina 4