28e JAARGANG DONDERDAG JUNI 1937 No. 67 NIEUWS- EN WIERINQ6N EN OMSTREKEN TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. DE BULTENAAR. N.V.W.A.C.O. - HOORN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. )*L BUREAU: nippolytushoet Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 VERPLAATST naar Hotel Centraal S. Kaan Pz., Telefoon 18. H.-HOEF IEDEREN DINSDAG 10—S UUR. ANNA PAULOWNA HOTEL VEERBORG. SPREEKUREN VOLGENS AFSPRAAK. Lage vaste tarieven. Ook voor Ziekenfondsl. BINNENLANDSCH NIEUWS. Kantoorhouder der Posterijen vermist Van verduistering verdacht. Sedert Maandag wordt te Bedum ,(Gr.) vermist de 52-jarige kantoor houder der Posterijen D. L. Het was alom in Bedum bekend dat L. den laatsten tijd boven zijn stand leefde en veel geld uit;gaf. Maandag ochtend verscheen de inspecteur der P. T. T. te Groningen op het Postkan toor, teneinde een onderzoek in de boeken en bescheiden in te stellen. De kantoorhouder had vermoedelijk hier van de lucht gekregen en is spoorloos verdwenen. De burgemeester van Be dum, de heer Joustra, heeft per radio de aanhouding van L. gevraagd. L. wordt verdacht de hem toever trouwde gelden te hebben verduisterd BEGROOTING VAN JUSTITIE. Meer subsidies en meer gevangenis-personeel. Van de ruimere toevloei-ing der Landsmiddelen profiteert Justitie bij de begrooting voor 1938, aldus „De Indische Courant", in tweeërlei op zicht. In beginsel is besloten aan liefda dige instellingen wederom subsidies te verleenen, zij het. niet op zoo ruime schaal als te voren. Echter is een sub sidie-post weder op de begrooting ge plaatst. Op de begrooting zijn voorts gelden uitgetrokken voor een belangrijke uit breiding van het personeel bij het ge vangeniswezen. Aangeteekend zij hierbij dat deze uitbreiding verband houdt met de toe neming der bevolking van de gevan genissen. Vergeleken met den tijd vóór de bezuinigings-periode vertoont de gevangenisbevolking een toene ming van 40.000 tot 50.000, zijnde dus een vermeerdering met rond 10.000 personen. Voornamelijk vindt dit zijn oorzaak in de toeneming van het aan tal lichtere vergrijpen. Het aantal ver oordeelingen voor zwaardere vergrij pen is vrijwel constant gebleven. Wat de lichtere vergrijpen betreft, vooral zijn dit economische delicten, onder den invloed van de belangrijk vermin derde werkgelegenheid, wat zich spe ciaal in de fabriekscentra, m.n. in de streken van de suiker-industrie de monstreerde. lijk Paar is uitgenoodigd door het be- ac- stuur van de Vereeniging voor Vreem- Rupsenplaag in Amsterdam. De rupsen zetten ondanks alle ties, die het op hun leven hebben ge-j delingenverkeer,. Hoewel nog geen of- munt, hun massamaaltijd in de krui- |ficieel antwoord is ontvangen, mag nei> der hooge Amsterdamsche boo-'wel worden aangenomen, dat aan de men onverdroten voort. Zij deinzen J uitnoodiging gevolg zal worden gege- daarbij voor geen moeilijkheden te- ven. rug. Zoo b.v. in de beroemde bocht van de Heerengracht, die reeds door anderen dan de rupsen van haar pracht is ontluisterd. Daar wordt de opmarsch der diertjes, die boom na boom kaal vreten op wreede wijze ge stuit, doordat de boomenrij tijdelijk is onderbroken. Doch de kruipende, wrie melende schare laat zich niet uit het veld slaan en zoo kan men thans bo ven op den rand van de schutting, welke langs den wal is geplaatst, ware rupsenstoeten aanschouwen, die zich traag voortbewegen naar het lokken de groen aan de andere zijde der gracht. Rupsenparade Verkeerspuizle oorzaak van aanrijding Toen Maandagavond omstreeks 6 u. de 39-jarige C. C. J. G.. reiziger, wonenl de te Schiebroek die met zijn auto uit de richting Den Ilaag kwam en te Overschie den Rijksweg wilde verla ten om zich naar zijn woonplaats te begeven, vond hij bij den doorgang Schielaan zijn weg versperd door twee stilstaande auto's waarvan de bestuur ders, blijkbaar onkundig van den plaatselijken toestand, even de ver keersborden raadpleegden en hun weg verkenden alvorens door te rij den. G. ziende, dat hij niet kon pas seeren, wendde het stuur en vervolgde zijn weg in de richting Rotterdam. Hij reed met geringe snelheid. Op het zelfde oogenblik werd hij van achteren in volle vaart aangereden door een achter hem rijdende vrachtauto, be stuurd door G. D. uit Srhipluiden. Deze laatste had er niet op gerekend, dat G. in de richting Rotterdam zou doorrijden. Hij zag de manoeuvre pas op 10 M. afstand, remde nog sterk, maar een aanrijding was onvermijde lijk. De personenauto kantelde en werd aan de achterzijde zwaai- gehavend. De vrachtauto liep aan de voorzijde ernstige averij op. Beide wagens moes ten worden weggesleept en werden door de politie in beslag genomen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De beide auto's die door hun stil staan op dit gevaarlijke punt de aan leiding geweest zijn tot de aanrijding, zijn doorgereden. Prinselijk Paar naar Utrecht. Bij opvoering van openluchtspel. Het staat thans vrijwel vast, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard op een avond in den loop van de volgen de week een bezoek aan Utrecht zullen brengen om de voorstelling van het ter gelegenheid van de V.V.V. week op te voeren openluchtspel „Driekonin- gen-avond" bij te wonen. Het Prinse- FEUILLETON Naar het Fransch van Paul Féval. 22.) Fietser aangereden en gedood. Te Zwolle is Maandagavond, om streeks halfzeven op den hoek van de Deventerstraat en den Molenweg een ernstig ongeluk gebeurd. De heer E. Visscher uit de Zuider- kerkstraat werd., terwijl hij per fiets uit de lichting Oosterlaan de Deven terstraat insloeg en daartoe langs den verkeerheuvel ter plaatse reed, door een zeswielige vrachtauto, beladen me* circa 9000 Kg. hout, aangereden. De fietser kwam voor het linkerachter wiel te vallen en is vrijwel op slag ge dood. De chauffeur reed volgens ooggetui gen rechts en langzaam. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer ts naar de Ri.K. Zieken verpleging te Zwolle vervoerd. Inbraak in villa te Enschedé. Dindagnacht heeft in de villa van iden heer G. Jannink aan den Olden- zaalsclien straatweg te Enschedé een brutale inbraak plaats gevonden. Er werd een bedrag van f 300 ontvreemd. Het schijnt, dat de dieven alleen naar geld gezocht hebben, want het tafel zilver lieten zij onaangeroerd. Van de daders ontbreekt tot nog toe elk spoor. Een merkwaardige bijzonder heid is wel dat in October 1936 ook deze villa werd ingebroken. Smokkel-auto aangehouden. In den nacht van Maandag op Dins dag is de rijksveldwachter Coenders uit Mook er na een achtervolging in geslaagd, op den rijksweg Nijmegen- V'enlo onder de gemeente Mook een Meloenen uit verwarmde kas. Brengen veel op. Enkele kweekei*s in het Westland hebben meloenen in verwarmde kas sen geteeld. Deze riskante onderne ming levert thans zeer veel geld op. Er is veel vraag naar meloenen door Engeland.. Maandag werd zelfs tol; f 2.25 per meloen besteed, welke prij zen buiten alle verwachting zijn. Ver leden jaar werd f 1 per stuk besteed en ook toen was men tevreden met de prijzen. De meloenen brengen meer dan het dubbele van de productie-kos ten op. Doodelijk ongeval in Amsterdamsche Stadion. Arbeider door vijzel getrolfen. Maandagmiddag omstreeks vier uur is in het Amsterdamsche Stadion een vijzel van ongeveer 500 Kg. gevallen, welke van een vijf M. hooge stelling werd neergelaten. De oorzaak van het ongeluk is het breken van een schakel van den ketting, waaraan de vijzel hing. Een ongehuwde 29-jarige werkman werd door het vallende gevaarte aan het hoofd getroffen en op slag gedood. Zijn lijk is naar het Wilhelmina-gast- huis overgebracht. Prijs T. C. Tarwe weer lager. Daling reeds bijna f 2 De Tarwe Centrale heeftf Maandag den prijs van T. C. tarwe voor maal- doeleinden opnieuw verlaagd en van f 9.25 op f 9.10 gebracht, kwaliteit C, die echter ongeschikt wordt geacht door de meeste koopers voor maal- doeleinden is op f 8.80 gesteld. Begin der vorige week was de prijs van B tarwe nog f 9.50. De nog steeds voortdurende flauwe stemming der buitenlandsche markten blijft den prijs drukken. Gerekend van den hoog vrachtauto aan te houden, welke toe- sjell stand af in deze voorjaars-maan behoorde aan een expeditie-firma uit Amsterdam en welke bij onderzoek bleek te bevatten tienduizend boekjes ongebanderolleerd sigarettenpapier. De auto met smokkelwaar werd in beslag genomen. De chauffeur is voort vluchtig. Bij de ambtenaren bestaat liet vermoeden, dat genoemde expe ditie-firma, in wiens dienst de chauf feur was, en die een geregelden dienst op Luik onderhoudt, niet van deze po ging tot smokkelarij op de hoogte was, en dat de bestuurder op eigen inittatief en voor eigen rekening en risico gepoogd heeft, den rit te maken. Het meisje, dat naast den chauffeur zat, is op transport gesteld naai' Am sterdam. tvi krijgen, doch de prinses bleef onverbidde lijk. De herdenking van Nevers was voor haar een godsdienstig bedrijf, en verder hield de gedachte aan hare dochter haar staande. Hare verstandelijke vermogens geraakten echter in een staat van verdooving en haar gevoel verstompte, daar zij zich, te midden van de sombere omgeving, alleen onder hare vrouwen, ophield, aan welke het verboden was haar toe te spreken. Des morgens kleedden hare kameniers haar onder diep stilzwijgen aan, waarna eene an dere haar iets uit een boek voorlas. Sedert den dag van haar huwelijk had zij Toen de Walvisch op 't oogenblik zijne prooi verre van zich wilde smijten, strekte Jonas zich uit, wist met de punt van zijn voet de( knie van den reus tot steunpunt te krijgen en1 nog geen enkele maal den voet buiten het ho- deed een snellen sprong. Het geschiedde zootel gezet. De buitenwereld dach dan ook, dat snel, dat men eigenlijk niet zag, hoe het toe- j zij aan zinsverbijstering leed. Het scheelde ging, maar zeker is het, dat Jonas plotselingweinig, of men zou Gonzaga om zijne huwe- te paard zat op den hals van den Walvisch lijkstrouw bewonderd hebben, en er was dan en daar aanhoudend bleef doorlachen. „Vraag ook nooit eene klacht over zijne lippen geko- nu genade, soldaat, of ik verworg u," zeide'komen. Jonas daarop. Eenmaal slechts zeide de prinses tegen haar Schuimbekkende van woede deed de reus biechtvader, die haar met roodgeweende oo- echter de ongeloofelij kste pogingen om zich'gen aantrof „Ik heb gedroomd, dat ik mijne van zijne vracht te bevrijden maar Esopus, j dochter zag. Zij was niet meer waardig bemerkende, dat zijn vijand niet voornemens was genade te vragen, drukte zijne knieën met zooveel kracht tezamen, dat den reus, die purper in 't gezicht werd, de tong uit den mademoiselle de Nevers te heeten." „En wat hebt gij in uw droom gedaan vroeg de geestelijke. „Ik deed, wat ik wakende zou gedaan heb- mond begon te hangen. De bultenaar bezat ben," antwoordde de prinses doodsbleek blijkbaar eene ongedachte spierkracht, zoo-1 met eene gesmoorde stem „ik joeg haar dat de Walvisch een oogenblik later met eene weg." gesmoorde stem om genade smeekte. Sinds dat oogenblik was ze nog somberder Dadelijk liet Jonas af, sprong vlug op den dan vroeger, want dat denkbeeld bleef haar grond, wierp den overwonnene een goudstuk toe en haalde zijne plank, pennen en inktko ker, waarop hij de speculanten toeriep „Komaan heeren, aan het werk Onderwijl zat Aurora de Caylus, weduwe van den hertog van Nevers en gemalin van den prins van Gonzaga, in een eenvoudig rouwgewaad gekleed, in haar ebbenhouten leuningstoel. Sedert zeventien jaren was zij reeds de ge malin van Gonzaga en echter kende zij hem bijna niet, want zij wilde hem niet zien noch aanhooren. Gonzaga had zich alle mogelijke aanhoudend vervolgen, ofschoon zij niet na liet, zoo in het buitenland als in Frankrijk de nauwkeurigste nasporingen naar hare verlo ren dochter te laten doen. Gonzage stelde zijne beurs altijd onbekrom pen beschikbaar voor de onkosten, die zijne vrouw maakte. Alleen zorgde hij, dat de we reld altijd wist, hoe edelmoedig hij was. Eenige maanden te voren had men eene vrouw, die van haar leeftijd en evenzeer we duwe was, tot haar bijstand aanbevolen. De prinses had dan ook die vrouw, met name Madeleine Giraud, in haar dienst genomen en moeite gegeven om een onderhoud met haar meer bijzonder aan haar persoon verbonden. Vanaf heden Zomer Dienstregeling. Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs. Het was nu Madeleine die den heer Peyrolles te woord stond, als hij namens Gonzaga naar den welstand van mevrouw de prinses onge steld was, als de hofmeester kwam berichten, dat het diner was opgedragen. Dezen morgen had Madeleine het echter drukker dan doorgaans gehad. Tegen ge woonte hadden zich verscheidene bezoekers aangemeld om de prinses te spreken, allen heeren van aanzien en van rijpen leeftijd, zooals de heer de Lamoignon, de kanselier 1'Aguesseau, de kardinaal de Bissy, de herto gen de Foix en de Montmorency-Luxembourg, beiden hare neven, en verder de prins van Monaco met zijn zoon, de hertog van Valen- tinois en een aantal anderen, allen gekomen ter zake van den plechtigen familieraad, die heden plaats moest hebben. Zonder het met elkander te hebben afge sproken, wenschten allen zich van den toe stand der prinses te vergewissen en onder zoek te doen of zij niet een heimelijke reden van beklag tegen haar echtgenoot had. De prinses weigerde echter iemand te ont vangen, met uitzondering van den kardinaal de Bissy, die van wege den Regent kwam. Philips van Orleans liet haar door dien bood schapper zeggen, dat de herinnering aan Ne vers nog altijd even levendig bij hem was, en dat hij alles, wat in zijn vermogen stond, ten gunste der weduwe van Nevers in 't werk zou stellen. „Spreekopenhartig, mevrouw," eindigde de kardinaal. „Meneer de Regent is op uwe hand. Wat zoudt gij begeeren „Niets," antwoordde Aurora de Caylus. De kardinaal wist dit antwoord niet te ver klaren. De kardinaal was juist vertrokken op het oogenblik, dat wij bij de prinses binnentreden, die als naar gewoonte onbewegelijk zat. „Van waar komt gij, Madeleine vroeg de prinses, het oog op haar vestigende. „Van mijne kamer," was het antwoord. Toen de prinses echter eenige oogenblikken te voren was opgestaan om den kardinaal uit geleide te doen, had zij Madeleine in den tuin bij de speculanten gezien, hetgeen vol den is de T. C. tarwe nu reeds met, f 1.80 in prijs gedaald. BUITENLANDSCH NIEUWS. DE TOESTAND IN SPANJE. BILBAO EEN HEL. Stad wordt langzaam tot puin geschoten. Naar een ooggetuige heeft verklaard heerscht er een onbeschrijfelijke gru welijke toestand te Bilbao. Dinsdagmorgen hield de stad nog stand. Den geheelen dag vlogen recht- sche vliegtuigen op lage hoogte, be schoten de avenues en wierpen bom men in de nauwe straten, de bevolking terroriseerend en talrijke slachtoffers makend. Zware vliegtuigen bombardeeren gestadig de voornaamste wegen, die naar Castro Urdiales en Santander leiden. Op bepaalde plaatsen zijn ze volkomen vernield, zoodat de eventu- eele massa-terugtocht uit Bilbao naar Santander zeer bemoeilijkt wordt. Rechtsche vliegtuigen hebben Dins dagmiddag boven Bilbao duizenden strooibiljetten uitgeworpen, waarin de bevolking van de Baskfsche hoofdstad wordt uitgenoodigd zich over te geven. In deze biljetten staat, dat Bilbao elk oogenblik onder het geweervuur der rechtschen kan komen te liggen, en dat de nuttelooze tegenstand slechts zou kunnen leiden tot verwoesting van het gebied. De troenen van generaal Franco zet ten hun opmarsch naar Bilbao in het Noorden en Oosten voort. Het vlakke land van den rechteroever van de Nervion is zwaar gebombardeerd als voorbereiding voor den aanval der In fanterie. Gemeld wordt, dat de Basken in dien sector hardnekkiger verzet hebben geboden, dan elders, waar schijnlijk omdat de verdedigers hier over een grooter oppervlak verspreid liggen en daardoor niet onderworpen waren aan een zoo intens bömbarde- met als de troepen in een gedeelte van den ijzeren ring tusschen Fruniz en Larrebuzua. Na hun bezetting van den heuvelrug Santa Marina werden Franco's troe pen heftig aangevallen, maar zonder succes. Dinsdagavond rukten de rechtsche troepen uit Lemona op om de Basken van de heuvels te verdrij ven, die ten Zuiden van de vallei van de rivier de Ibatzal zijn gelegen en bij Golclacano, dat aan twee zijden door de rechtschen is omgeven. Men wil het liefst dat de Basken Bil bao zonder verzet ontruimen, omdat daardoor veel schade en verlies aan menschenlevens voorkomen zou wor den. De weg naar Santander wordt tot dat doel open gelaten. Mola's piloot een anarchist Het te Madrid verschijnende blad C. N. T. geeft een merkwaardige le zing van den dood van generaal Mola, den nationalistischen bevelhebber aan bet Baskische front, die door een vliegtuigongeluk om het leven is ge komen. Deze lezing komt hierop neer, dat de piloot het toestel moedwillig zou hebben laten verongelukken. Een sergeant der regeeringstroepen, Dionisi Chamorro, een neef van Fran- cisco Chamorro Miranda, die volgens de nationalistische berichten het toe stel van Mola heeft bestuurd, heeft namelijk, naar United Press meldt, aan de C. N. T. medegedeeld, dat zijn neef anarchist was. Volgens den ser geant is het bergland van Castil de Peones, nabij welk dorp het toestel te pletter vloog, van een zoodanige gesteldheid, dat de piloot er gemakke lijk overheen had kunnen vliegen. Francisco Chamorro Miranda werd in de provincie Huelva geboren en diende te Sevilla bij de cavellerie. Daarna nam hij deel aan den veld tocht tegen de Rifkabylen. Na zijn te- rugkeer in Spanje trouwde hij de doende was om hare achterdocht gaande te maken. „Wil mevrouw de prinses mij veroorlooven iets te zeggen begon zij. Aurora de Caylus kreeg een bitteren glim lach op het gelaat en dacht„Weder eene die omgekocht is om mij te misleiden," doch zij antwoordde „Spreek op." „Mevrouw", begon Madeleine, „Ik heb een zoon, die de vreugd van mijn leven uitmaakt: ik zou alles wat ik in de wereld bezit, willen geven om u eene gelukkige moeder te zien worden, zooals ik ben." De weduwe van den hertog van Nevers gaf geen antwoord op deze toespraak. Madeleine vervolgde dus „Ik ben zeer arm en vóór dat ik de weldaden van mevrouw de prinses ontving, had mijne kleine Charlas dikwijls gebrek aan het noodige. Ach, indien Ik mevrouw de prinses iets kon vergelden voor het vele goede dat zij mij bewezen heeft „Hebt ge iets noodig, Madeleine „Neen, o neen riep deze uit. „Het betreft u alleen. Die familieraad." „Ik verbied u daarover te spreken." „Mevrouw", riep zij uit, „al moest gij mij wegjagen." „Ik zal u wegjagen, Madeleine." „Zoo zal ik toch mijn plicht doen, en u vra gen, of gij uwe dochter niet wilt weervinden?" Bleek en bevend richtte de prinses zich in haar leuningstoel op en liet bij die beweging haar zakdoek vallen. Madeleine bukte zich haastig om dien op te rapen, doch daarbij liet zich een metaalklank in den zak van haar voorschoot hooren. „Gij schijnt goud te bezitten," zeide de prin ses met een afkeurenden blik op Madeleine, en eene plotselinge ingeving opvolgende, stak zij hare hand snel in den zak van het voor schoot der kamenier en haalde er een dozijn Spaansche quadruppels uit. „Mijnheer van Gonzaga is uit Spanje geko men," merkte Aurora op koelen toon aan. Madeleine had zich ondertusschen op de knieën geworpen en zeide weenende „Me vrouw, Mevrouw, van dat geld zou mijn klei- ne Charles studeeren. Die 't mij gegeven heeft, is ook uit Spanje gekomen. Om 's he mels wil, mevrouw, veroordeel mij niet, voor dat gij mij gehoord hebt." „Ga heen gelastte de prinses. Madeleine wilde blijven smeeken, doch met eene gebie dende beweging wees de prinses haar de deur en herhaalde de woorden „Ga heen Toen Madeleine dat bevel gehoorzaamd had, liet Aurora zich weder in den armstoel vallen en bedekte haar gelaat met hare magere han den. „En die vrouw zou ik bijna mijn vertrouwen geschonken hebben mompelde zij met een soort van schrik. „Mijne dochter Ik wensch, dat zij dood zij, dan zal ik haar althans een maal weervinden Ach, ik haak zelve naar den dood Hoe lang zal mijn lijden nog du ren Afgemat zonk zij achterover in den stoel. Toen zij de oogen weder opende, liet zij een blik op het portret van Nevers rusten, doch hare oogen bleven droog en werden door geen traan bevochtigd. Als een ander wezen stond zij op hare oo gen vertoonden den ouden glans zij nam het boek op, waarin zij dagelijks las voor de tiende maal de volgëhde woorden over, dit* eene onbekende hand daarin geschreven had „God zal zich uwer ontfermen, als gij ge looft. Verzamel uwen moed om uwe dochter te beschermen begeef u in den familieraad, al waart gij ziek of stervende- en herinner u het voormaals tusschen u en Nevers bepaal- de wachtwoord." „Zijn devies, Ik ben er mompelde Auro ra de Caylus. „Mijn kind mijne dochter Moed om haar te beschermen Ik heb moed en zal haar beschermen (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zfj per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1