28e JAARGANG DONDERDAG 24 JUNI 1937 No. 7o ÜIKUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIRftlKOBN EN OMSTREKEN 4T DE BULTENAAR. fe NT. W. A. C. O. - HOORN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKBN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATBRSAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. V BUREAU; Hippolytushoet Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer 1 0.10 DE NIEUWE BEPALINGEN DER ZEGELWET. Na 1 Juli a.s. kan men geze geld papier door plakzegels vervangen. - Duplicaat kwi tanties en facturen kunnen vrij van zegel zijn. Met ingang van 1 Juli a.s. zal een wijziging van de Regelwet 1917, in weiking treden, welke veranderingen medebrengt, die voor iedereen van belang zijn. Allereerst de kwestie wanneer stuk ken moeten worden gezegeld bin nenlands opgemaakte stukken moe ten worden gezegeld vóór de eerste on- derteekening worden de stukken on- geteekend afgegeven, dan dient de ze geling plaats te hebben vóór de afgif te of de verzending. Alle hier te lande opgemaakte stuk ken kunnen worden gezegeld door gebruikmaking van gezegeld papier, of - en dit is een nieuwigheid van groot belang - door plakzegels ook het z.g. formaatzegel kan voortaan met plakzegels worden voldaan. Geregistreerde stukken kunnen steeds als behoorlijk gezegeld worden beschouwd. Wanneer immers stukken ter registratie worden aangenomen, worden tevens eventueele zegelover tredingen of -tekortkomingen gecon stateerd en vervolgd. Van belang is ook dat men den mi nister van Financiën machtiging kan vragen tot gebruik van een zegelma chine, als men veel stukken heeft te zegelen. Hoe de handteekening moei worden geplaatst. Bij gebruik van een plakzegel dient de handteekening over niet o p 't ze gel te worden gesteld, de dagteeke ning van het gebruik moet geheel op het zegel staan. Veranderingen zijn niet toegestaan het stuk wordt an ders als ongezegel beschouwd. Is een plakzegel gebruikt door het stellen van een handteekening - als zoodanig wordt ook beschouwd paraaf als handteekenings-stempel - dan mag het zegel niet worden verwijderd en op een ander stuk worden geplakt, ook al hee*t het eerste stuk geen dienst gedaan hij overtreding komt men in aanraking met den strafrechter. In voorkomende gevallen dient men het stuk, dat geen dienst deed, intact te laten en inwisseling te vragen. Van stukken, welke verschreven zijn, of niet hebben gediend, kan men in den regel inwisseling vragen binnen zes maanden na de dagteekening. Verde re bijzonderheden vrage men aan de Ontvangers van het Zegel of de Regi stratie. Verder zijn duplicaten of door par tijen onderteekende afschriften onder worpen aan hetzelfde recht als de oor spronkelijke stiukken. Kwitantiezegel. Creditopgaven van meer dan f 10 voor crediteering op gewone rekening zijn zegelplichtig. Vroeger was dit slechts het geval met crediteering in rekening-courant, uitgezonderd voor herstelboekingen en crediteering van retourzending. Facturen, gevoegd bij goederen, wel ke tegen contante betaling worden af geleverd, zijn alleen dan vrij van zegel, indien zij niets anders bevatten, dan den naam van verkooper en kooper, alsmede vervoerder, de omschrijving van het goed en den prijs, eventueel vracht en kosten. Andere vermeldin gen maken facturen zegelplichtig. Op ruilbons mag een aanteekening van betaling worden gesteld, mits de naam van den kooper niet is vermeld. An ders zijn ze zegelplichtig. „Rembours-nota's" bestemd om aan den vervoerder te worden medegege ven, mogen alleen bevatten gegevens voor facturen toegestaan, zooals hier boven vermeld, alsmede ,de aan het hoofd gestelde aanwijzing van wat moet worden ontvangen. Andere gege vens of vermelding van een andere plaats doen het stuk zegelplichtig worden. „Voorloopige kwitanties" zijn zegel plichtig, eveneens de afzonderlijke kwitanties voor betaling in minde ring voor groote bedragen. Duplicaat kwitanties zijn vrij van zegel, mits daarop is vermeld, dat de oorspronke lijke kwitantie behoorlijk van zegel is voorzien. Een wijziging van betrekkelijk be lang i9 aangebracht in de bepalingen nopens kwitanties, afgegeven door kerkelijke en andere instellingen. Vroeger waren alle kwitanties voor niet verplichte bijdragen aan kerken en kerkelijke instellingen vrij. Thans wordt deze vrijdom beperkt vrijge steld zijn slechts de bewijzen van ont vangst van bijdragen aan kerken, in het algemeen aan instellingen en com- missiën, mits deze bijdragen dienen tot het verstrekken van onderstand of schadeloosstelling aan behoeftigen en zulks uit de stukken blijkt, i Cognossementen. Voortaan zijn alle binnenlands opge maakte cognossementen belast, uitge zonderd die voor doorvoer naar het buitenland van goederen, uit het bui tenland aangevoerd. Buitenlands opgemaakte cognosse menten zijn vrij, maar niet de daarop gestelde verklaring van ontvangst van het goed. Duplicaat-cognossementen, afschrif ten of uittreksels daarvan, die niet- verhandelbaar zijn en waarop de goe- deren niet kunnen worden afgeleverd zijn vrij van zegel, mits van een en an der uit de stukken blijkt. Zegelrechten. Voor transportverzekering wordt het zegelrecht verhoogd, doordat geen re kening wordt gehouden met den duur van de polis, waardoor dus geen ver mindering meer wordt toegepast hetzelfde is hef geval met de z.g. pau- schal-polis. Verder is het zegelrecht voor huur contracten tot wederopzeggings toe, verlaagd doordat voortaan de tijds- FEUILLETON. duur voor het zegelrecht gesteld zal worden op 5 inplaats van op 10 jaar. Poliszegel en wissels. De bepalingen nopens de zegeling van polissen zijn zeer ingrijpend gewij zigd. Het betreft hier echter een spe ciaal gebied, vrijwel geheel in handen van terzake kundige verzekeraars, ma kelaars en assurantiebezorgers het publiek heeft hier dus weinig mee te maken. Voor het zegelrecht van wissels zijn geen veranderingen van eenig belang te vermelden. Huurcontracten Voor huurcontracten zijn enkele belangrijke wijzigingen aangebracht. Hierboven noemden wij reeds de ver laging voor huurcontracten tot weder opzeggings toe. Tot nu toe werd voor de berekening van. het zegelrecht den duur op 10 jaar gesteld, voortaan zal zulks zelfs 5 jaar zijn. Loopt het con tract eerst een bepaalden tijd en daar na tot wederopzeggings toe, dan wordt het zegelrecht berekend, over dien bepaalden tijd plus 5 jaar. Voor waardelijke jaren of optiejaren wor den ev'enwel terstond bijgetjeld voor de berekening van het zegel. Bevat het contact eenigerlei bepaling, welke ook, omtrent hetgeen na afloop van het huurcontract zal gelden, dan wordt er eveneens 5 jaar bijgeteld. Vroeger werd er al naar de redactie van het huurcontract of niets of tien jaar bij geteld. Is de huurprijs niet in het contract vermeld, of staat de huurprijs niet vast, dan moet deze voor het zegel recht worden geschat. Bij te lage schatting kan de fiscus herschatting vragen en eventueel meerder te beta len recht plus boete bij vorderen. Bij gebruikmaking van optie-jaren wordt op de acte, die dit constateert het op de oorspronkelijke acte voor die optiejaren berekende zegelrecht in mndering gebracht. Nieuw is, dat voortaan de te betalen boete vervalt met den dood van den- gene,, die de overtreding beging tot dusverre konden ook de erfgenamen nog voor die boete worden aange sproken. Voor verzoeken om kwijtschelding van recht dient men zich voortaan te wenden tot den minister van Finan ciën niet meer tot de Kroon. Naar het Fransch van Paul Féval. 25.) Ondertusschen stond donna Cruz met een blos op het gelaat, met neergeslagen oogen en met een schroomvallig lachje op de lippen, nog altijd aan den voet der estrade, en alleen Chaverny en de prinses begrepen, welk een zelfbeheersching het aan het meisje kostte om hare oogen niet rond te laten gaan. „Mademoiselle de Nevers," voegde Gonzage haar toe, „kom uwe moeder omhelzen." Donna Cruz legde een wezenlijke blijdschap aan den dag, want juist daarom had Gonzaga geene tooneelspeelster willen kiezen donna Crue was geheel ter goedertrouw. Met een liefhebenden blik richtte zij zich dadelijk naar de dame, die zij als hare moe der beschouwde. Zij deed een stap voorwaarts en strekte de armen reeds uitdoch deze zonken weer neder en hare oogen sloten zich in een oogenblik, want een koel gebaar der prinses nagelde haar als 't ware aan hare plaats. Aurora de Caylus, bij welke de ach terdocht herleefde, dacht„Wat hebben zij met de dochter van Nevers gedaan en liet er luid op volgen „De hemel is mijn getuige, dat ik een moe derhart bezitmaar als er op de dochter van Nevers maar een enkele vlek rustte, in dien zij maar een oogenblik de fierheid van haar geslacht uit het oog verloren had, zou lk mijn aangezicht bedekken en uitroepen Nevers is thans geheel dood De strengheid van mevrouw van Gonzaga scheen velen zeer ontijdig en zeer onnatuur lijk toe. Terwijl zij sprak, liet een gerucht zich aan de rechterzijde behooren, alsof de deur in wonende ten benoorden van den Af sluitdijk, als belanghebbende in den zin der Zuiderzeesteunwet, luidende 1. Wil de minister mededeelen, of het overleg met den minister van Land bouw en Visscherij, dat hij volgens zijn mededeeling in de vergadering van de Tweede Kamer van 12 Maart 19*37 noodig oordeelde alvorens over te gaan tot uitvoering van de door de Tweede Kamer aangenomen conclu sie, waarbij de regeering werd uitgc- noodigd de wier- en andere visschers wonende in gemeente benoorden den Afsluitdijk, met name te Texel, als be langhebbenden in den zin der Zuider zeesteunwet te erkennen, reeds is ge ëindigd en zoo neen, waarom niet 2. Wil de minister, waar het toch wel hoogst onwaarschijnlijk is, dat de minister van Landbouw ën Visscherij ten deze eenige bevoegdheid zou heb ben, bevorderen, die in vraag 1 be doelde conclusie zoi spoedig mogelijk wordt uitgevoerd, en den betrokken gemeentebesturen, met name dai van Texel, ten spoedigste opdracht gegeven wordt om de noodige maatregelen voor deze uitvoering te nemen luidt het antwoord van den minis ter van Waterstaat 1. Het bedoeld overleg is gepleegd. f2. Voor het antwoord op deze vraag moge worden verwezen naar brief, die dezer dagen tot den voorzit ter der Kamer zal worden gericht naar aanleiding van zijn brief van 13 Mrt. 1937, no. 589,3 betreffende het besluit van de Kamer inzake het adres van D. Vlas Wz. en anderen te Texel. 64.000 minder geregistreerde werkloozen. Eind Mei 1936 en 1937 met el kaar vergeleken. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek deelt weer cijfers mede betreffen de het aantal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeidsbe middeling als werkzoekenden inge schreven. Het blijkt, dat ondanks de toeneming der bevolking en het daarmede ge paard gaande nieuwe aanbod van ar beidskrachten, het aantal ingeschre ven geheel werkloozen einde April '37 rond 56.000 en einde Mei zelfs 64.300 minder was dan een jaar geleden. BINNENLANDSCH NIEUWS. Zuiderzeesteunwet en Texelsche visschers. Antwoord van Minister aan Kamerlid. Op de vragen van den heer Drop betreffende erkenning van de visschers Vanaf heden Zomer Dienstregeling. Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs. hare nabijheid zachtjes op hare hengsels draaide achter de draperie, doch zij lette daar niet op. „O mevrouw, mevrouw," zeide Gonzaga, de handen vouwende, alsof de minste twijfel zondig ware, „is het wel uw hart dat spreekt? Uwe dochter, mademoiselle de Nevers is rei ner dan de Engelen." „Als gij geen afdoende redenen hebt om te twijfelen" begon de kardinaal de Bissy, zich tot de prinses overbuigende. „Redenen herhaalde deze. „Mijn hart is koud, mijn oog droog, mijn arm onbewegelijk gebleven, zijn dat geen redenen genoeg „Als gij geen andere hebt, mevrouw, zal ik waarlijk niet in staat ■zijn het algemeene gevoelen van den familieraad te bestrijden." Aurora de Caylus liet een somberen blik' over de vergadering zweven. 1 „Ge ziet wel, dat ik mij niet vergis," fluis terde de kardinaal den hertog de Mortémart toe „zij is een weinig van haar zinnen." „Mijne heeren, hebt gij reeds uitspraak over mij gedaan riep de prinses uit. „Tracht bedaard te zijn mevrouw," zeide de president de Lamoignon„iedereen in deze vergadering draagt u eerbied en liefde toe en in de eerste plaats de hooggeachte prins, die u in zijn naam geschonken heeft." De prinses liet het hoofd hangen. „Handel naar de inspraak van uw geweten, mevrouw, en vrees niets," vervolgde de heer Lamoignon „wij hebben geen last om te straffen, en een dwaling is ook geen misdaad, maar een ongeluk. Uwe bloedverwanten en vrienden zullen medelijden met u hebben, als gij u bedrogen hebt. „Bedrogen herhaalde de prinses zonder het hoofd op te heffen. „Ja, ik ben dikwijls genoeg bedrogen maar als hier niemand is om mij te verdedigen, dan zal lk hetzelve doen. Mijne dochter moet het bewijs harer geboor te bij zich hebben." „Welk bewijs vroeg de president de La moignon. die markt kon men voor f 10.75 lamme ren koopen, later steeg de prijs weer aanmerkelijk en op de laatste markt werd nog minstens f 12.25 voor een lam gegeven. Daar in deze gemeente de wolvee houderij de voornaamste bron van in komsten is, is deze opleving in den wolveeliandel van zeer groot belang. WierinË er waard. Dezer dagen is in Den Haag een samenkomst geweest van afgevaardigden, van Rundvee stamboeken uit vele landen, voor het meerendeel professoren, doctoren en ingenieurs ter bespreking van unifi catie van het stamboekwezen. Om nu ook kennis te maken met het zwartbonte vee werd Zondagmid dag een bezoek gebracht aan den heer F. A. F. Groneman alhier, om diens bekenden veestapel te zien. Met groote belangstelling werd het vee bezichtigd en vele foto's werden gemaakt. Een van de heeren uit Lit- tauen zeide in zijn dankwoord met instemming van de anderen, dat ze ver schillende bedrijven gezien hadden, maar dat liet. hier een verrassing was geweest en dat hij nooit zoo iets had gezien en wanneer er in deze landen sprake van zou zijn om stieren aan te koopen, zal zeker geen van allen dit adres vergeten. Tenslotte melden we nog dat de heeren afkomstig- waren uit Italië, Zwitserland, Lethland, Hon garije, Tsjecho-Slowakije, Brazilië, Joe- gislavië' Frankrijk, Was hington, Littauen en Denemarken. Er- werden dus diverse talen gesproken, doch men kon met Duitsch en Fransch volstaan. TEXEL. f 325 voor een ram. Door den bekende schapenfokker, den hr. J. Eelman Gz. te Oosterend, is een geregistreerden ram verkocht voor den hoogen prijs van f 325. De heer Eelman is in het bezit van den wisselbeker, die vorig jaar op den Fokveedag door de N.V. Tex. Eigen Stoomboot Onderneming was beschik baar gesteld. Het wolvee van den hr. Eelman ontvangt bij de keuringen s.teeds vele hooge prijzen. PROVINCIAAL NIEUWS. Overzicht lammerenmarkt te Texel. Dit jaar werden hier op de 6 groote lammerenmarkten in totaal aange voerd 23865 lammeren. Vorig jaar wer den 1400 stuks meer aangevoerd, doch in 1935 was het aantal 700 minder dan dit jaar. De prijzen zijn in vergelij king met de laatste twee jaren aan merkelijk gestegen. Li 1935 varieer den ze van f 3.50 tot f 7 in 19,36 lie pen ze van f 5 tot f 11.25 dit jaar werden prijzen betaald van f 10.7 V 18 Over het algemeen hadden de mark ten een vlot verloop, alleen op de 4e markt zakten de prijzen en alleen op „Het* bewijs, dat mijnheer van Gonzaga zelf opgegeven heeft, het blad, dat uit het register der kapel van Caylus gescheurd is, met mijne eigen hand er uit gescheurd, mijne heeren," voegde zij er bij, zich oprich tende. „Daar,'hebt ge nu juist, wat ik wilde we ten," dacht Gonzaga. „Dat bewijs zal uwe dochter toonen, me vrouw," zeide hij daarop luid. „Dan heeft zij het niet bij zich vroeg Aurora de Caylus. Op dien uitroep ontstond er een langdurig gemompel in de vergadering. „Breng mij weg Breng mij weg zeide donna Cruz, met de pogen vol tranen, en de klagende stem van het arme kind deed thans een snaar in het hart der prinses trillen. Plotseling - verhelderde zich haar gelaat, ofschoon haar lichaam blijkbaar een schok onderging. Zij had den hemel aangeroepen en eene geheimzinnige stem, die door niemand buiten haar gehoord werd, antwoordde van achter het tapijt„Ik ben er De prinses moest den arm van den kardinaal nemen om niet neer te zijgen. Zij durfde niet omzien. Gonzaga vergiste zich in de oorzaak dier plotselinge ontroering en trachtte een laat ste slag te slaan. „Mevrouw," zeide hij, „gij hebt den hemel aangeroepen en de hemel heeft u geantwoord, dat zie lk. Stoot nu het geluk niet van u af, nadat gij zoo lang geleden, maar met zulk een edelen zin gedragen hebt. Vergeet dus, mevrouw, welke hand het is, die dezen schat in de uwe stelt. Ik vraag geen loon, maar ik doe u slechts één verzoek Zie uw kind aan. Hier staat zij bevende, verslagen over de ont vangst, die haar van de zijde harer moeder ten deel valt. Raadpleeg u zelve, mevrouw gij zult het antwoord in uwe ziel vormen." De prinses sloeg thans een blik op donna Cruz en de prins ging daarop met vuur voort: „Nu gij haar gezien hebt, vraag ik u of het uwe dochter niet 1»?" Aurora de Caylus gaf geen dadelijk ant woord, maar wendde zich onwillekeurig half naar het tapijtbehangsel, waar de stem, die alleen voor haar verstaanbaar was, het en kele woord „Neen uitsprak. „Neen antwoordde de prinses nu met nadruk. De vrees had haar verlaten, want wie ook de geheimzinnige raadgever achter heb behangsel mocht zijn, zij had vertrouwen in liem, daar hij Gonzaga tegenwerkte. Hij ver vulde bovendien de raadselachtige belofte, die in het getijdenboek geschreven stond. Ondertusschen gaven zich honderde ver schillende uitroepen in de zaal lucht en de verontwaardiging van Oriol en verdere hand langers van Gonzaga ging alle palen te bui ten. „Dat is te veelzeide Gonzaga, met eene beweging der hand zijne al te ijverige aan hangers tot stilte vermanende „het men- schelijk geduld heeft zijne grenzen. Ik richt mij voor de laatste maal tot mevrouw de prin ses om haar te herinneren, dat er goede, ern stige onwederlegbare redenen moeten zijn om de klaarblijkelijke waarheid te ontkennen. Kunt gij zulke redenen aanvoeren „Ja", zeide de geheimzinnige stem. „Ja," antwoordde de prinses op hare beurt. Gonzaga verbleekte en zijne lippen trokken krampachtig samen, want hij gevoelde, dat zich te midden der door hem belegde verga dering eene vijandige macht bevond, die hij niet ontdekken kon Sedert eenige oogen- blikken toch was de weduwe van Nevers ge heel veranderd er was leven in het marme ren beeld gekomen. Vanwaar dat wonder. Gonzaga, terwijl hij het zweet afwischte, dat van zijn voorhoofd gudste vroeg, zoo goed mogelijk zijn zielsangst ontveinzende „Hebt gij tijdingen van uwe familie ontvangen De prinses bewaarde echter het stilzwijgen. „Er zijn nog altijd bedriegers op het pad," hernam Gonzaga „de bezittingen van Ne vers zijn een schoone buit. Heeft men u een ander jong meisje leeren kennen GEMEENTE WIERINGEN. H.-HOEF. Helpt de rust en orde op de begraaf plaatsen bewaren. Nogmaals wordt een beroep gedaan op de medewerking der ouders, n.I. hunne kinderen (jon gens en meisjes beide) er toch op te wijzen,, dat een „begraafplaats geen speelplaats" is. J.l. Donderdag, tegen den avond, ko zen een groep kinderen (iets jonger nog dan die onlangs tot vernieling der ruiten van de kerkramen overgingen), de begraafplaats uit voor z.g.n. ver stoppertje spelen, met als gevolg het intrappen (zij het dan niet moedwillig) van een ruit over een kranstrommel, tot ergernis van hen die (zooals dit in den laatsten tijd een gelukkige gewoon Wederom stilzwijgen. „En heeft men daarbij gezegd," ging Gon zaga voort„Dit is de ware wij hebben haar gered en opgevoed." Dat zeggen zij alle Gonzaga verloor blijkbaar de voorzichtig heid uit het oog, zoodat de president de La moignon en de andere groote heeren hem met verwondering aanzagen. Hij ging echter voort en zeide met vlam mende oogen „Zij is ongetwijfeld in de nabijheid, niet waar Men heeft u dat verzekerd, niet waar, mevrouw Leeft zij Geef mij antwoord." De prinses steunde op den arm van haar leuningstoel en wankelde. Zij zou een jaar van haar leven gegeven hebben, om het ta pijtbehangsel te mogen oplichten, waarachter het orakel verborgen was, maar het zweeg. „Geef mij antwoord," droeg Gonzaga aan, en de rechters zeiven herhaalden „Antwoord hem dan, mevrouw." Aurora de Caylus wendde zich half naar de gordijn en vroeg met eene gesmoorde stem „Is zij in leven „Ja," was het antwoord. „Ja, ja," herhaalde zij, opgetogen van blijd schap, zij leeft ten spijt van u en door de genade Gods Al de vergaderden sprongen in verbazing op en de opschudding kon gedurende eenige oo- genblikken niet tot bedaren komen. Allen spraken tegelijk en Gonzaga's aanhangers clschten het recht. De koninklijke commis sarissen beraadslaagden intusschen onder elkander. Te midden van het algemeen gedruisch, zeide de stem achter het tapijt„Van avond op het bal van den Regent zal men u het motto van Nevers toevoegen." „En zal ik daar dan mijne dochter zien vroeg de prinses, op het punt om in zwijm te vallen. Zij hoorde echter alleen het gedruisch van eene deur, die gesloten werd en verder niets meer. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1