Klaas Staimia Beste werkpaarden Personeel gevraagd EEN SLECHTE GELAATSKLEUR? U DOORGEZETEN OP DE FIETS? „Brinio" ter beschikking stelde, onder geuit. commando van den luitenant ter zee j)e hr. p. Lont-Vet merkt op, dat eerste klasse Van Nieuwenhuizen. jie^ jjeter is te vragen aan de verga- De officier van justitie, de commissaris van dering welke visschers bereid zijn politie en de Britsehe consul zijn daarop te- alen te visschen v00r de fabriek. gen middernacht met zee-sleepboot „Goliath fjnanrieele eedeelte acht hii lliet naar het schip gevaren, aan boord waarvan Het "nancieeie geaeeue acnimj nie geconfereerd is met den Engelschen kapitein, pnmair. Want die vijng gulden zul- Intusschen voer Hr. Ms. „Brinio" rond het er nog wel komen. Deze opmerking schip, zoo nu en dan haar felie zoeklichten op vindt instemming. Doch het blijkt dat het schip richtende voor eventueele gevallen deze vraag niet zoo gemakkelijk di van tegenstand en ter beveiliging van de aan reet beantwoord kan worden. boord zijnde autoriteiten. Voorz. legt er nogmaals de nadruk Door een deurwaarder is daarop beslag op 0p dat het risico niet verder gaat, dan het schip gelegd en is dit door twee sleepboo- tot het bedrag van de deelname. Ook ten onder begeleiding van de „Brinio" naar spr is ervan overtuigd, dat als de fa-! briek er eenmaal staat er ook animo' zal zijn om garnalen te visschen. De hr. S. J. Koorn vraagt inlichtin-j gen betreffende de regeeringssteun ONS WIERINGERMEERHOEKJE. DE EERSTE GROOTE PAARDENKEURING IN DE WIERINGERMEER. Vlissingen gesleept. Het schip is aldaar onder strenge bewaking van de politie gesteld. Niemand van de bemanning, bestaande uit Spanjaarden, mag het schip verlaten. Het gevolg van deze in beslagneming zal zijn, dat verscheidene processen zullen wor den gevoerd over de vraag, wien de schatten, welke het schip aan boord heeft, zal worden ter hand gesteld. Purol geeft een gezonde huid. GEMEENTE WIERINGEN. Gecombineerde vergadering D.E.T.V. tn Motor visschers ver een. „Wieringen" Wederom De Garnalen-Drogerij. Zondag j.1. vergaderden genoemde vereenigingen in Café Veerdig te Hip- polytushoef. Deze bijeenkomst stond evenals de vorige vergadering onder leiding van den heer J. Tijsen, voorz. van D.E.T.V. In zijn openingswoord deelt spr. mede, dat thans door de vergadering beslist zal moeten worden. wat er moet gebeuren met betrekking, tot de Garnalen-drogerij. Voorz. zegt dat me de met bet oog op de Zuiderzeesteun hier zooveel mogelijk werkgelegen heid zal moeten worden gezocht. Het bestuur is naar Harlingen geweest en heeft daar o.a. een klein model fa briek bekeken. Eenparig was men evenwel van meening, dat dit voor Wieringen ongeschikt zou zijn. Wat betreft de rentabiliteit van een derge lijk bedrijfje, zegt spr. dat zij ook ge zien hebben een drijvende fabriek, waar slechts een vijftal visschers voor vischten. Dit fabriekje werd geëxploi teerd door twee gebroeders, welke on danks de kleine capaciteit toch nog tot winst waren gekomen. Na deze beschouwing verklaart voorz. de vergadering voor geopend, JSecr. Jb D. Lont leest de ingekomen stukken, voorzoover deze bier op zijn plaats waren. O.a. is een senr. bin nengekomen van Waterstaat, waarin afwijzend wordt beschikt op het ver zoek om een terrein hij de Stonteler- dijk. Verder is hier iemand geweest voor onderzoek van de Econ. en Technolo gische Dienst. Een en ander werd uit voerig schriftelijk bevestigd. Een schrijven is binnengekomen van de Machine-fabriek btork uit Hen gelo. Een ingenieur was op Wieringen geweest en nad overleg gepleegd met enkele bestuursleden. Na de situatie te hebben bekeken, adviseerde deze heer een gecombineerd bedrijf te stichten, namelijk garnalen-drogerij, annex gras-drogerij. Dergelijke bedrijven werken reeds in Scandinavische landen met succes. En bedrijfshuishoudkundig gesproken is deze combinatie zeer goed. Voorz. Tijsen was zoo gevat ge weest om daarop dezen vertegenwoor diger te vragen om als proefneming in Holland vwant bier in Nederland is nog geen dergelijk bedrijf; aan Wie ringen tegen een zeer billijken prijs zoo n machine te leveren de eerste maakt toch de reclame. Een en ander wordt thans te Hen gelo onderzocht en te zijner tijd zal hierover een uitvoerig rapport ver schijnen. Thans verzoekt de hr. Tijsen of de leden hun principieele beslissing in 'n daadwerkelijke wenschen om te .zetten De hr. Meijert de Haan Wz., welke de vorige vergadering absent was, vraagt in welke periode de benoodig- met betrekking tot de Pluimvee Cen trale. Voorz. zegt dat hiernaar ge-infor- meerd is. Uit het bestuur gaat een stem op om uit het Centrale Comité te treden gezien de weinige directe belangen en de hooge contributie f 100 per jaar. De hr. G. Dirks (bestuurslid) is er tegen om uit de Centrale te treden. Hij licht een en ander toe. Er zijn vele moeilijkheden bij de verleening van Zuiderzeesteun., In bijzondere geval len heeft het Centrale Comité daarin nog wel eenige zeggenschap. Na deze toelichting acht de vergade ring het beter aangesloten te blijven. RONDVRAAG. De hr. J. Lont JGz. verzoekt het be stuur er werk van te willen maken om hier te geraken tot een electriscli afslag-apparaat voor het afslaan van paling. Daar hier meerdere stemmen over op gaan wordt besloten, daartoe over te gaan. (Dit behoort uit te gaan van de Vereen. „Visschersfonds", waarvan de hr. Tijsen ook voorz. is. (Red.) De hr. M. de Haan vestigt nog eens de aandacht op de z.g. paling-regeling Van een dergelijke regeling, is niets bekend. De hr. L. de Jong critiseert in felle bewoordingen de partijdige handelin gen van de ambtenaren, belast met de verdeeling der visebgebieden en zou willen dat alles na vastgestelden ter mijn telkens werd verloot. Na nog eenig heen en weer gepraat sluit voorz. onder dankzegging deze vergadering, doch niet alvorens ver schillende leden zich hebben opgege ven als aandeelhouder. Wij vestigen hierbij nogmaals de aandacht op, dat men voor het ne men van een aandeel zich kan vervoe gen bij N. Kaan en bij Jb. Lont te Hippo bij Jan Bakker te Den Oever en bij M. Kooij te De Haukes. In afwachting van de keuring. deze, dan moet men zorgen, dat men de geheele strooproductie in handen krijgt. En vooral was het toen moeilijk, omdat de fabrie ken van de vier weken er slechts drie werk ten. Ons eerste werk was, toen het bureau ging werken, om de oude partijen op te ruimen. Bij de boeren zaten voorraden van de oogst 1935. Wij staken onze voelhorens uit en de fierste transactie was een partij van 15 mil- lioen Kg., die naar het buitenland werd ge spuit, zij het dan nog ook voor de afbraak- prijs van f 3.25 per 1000 Kg. Op deze wijze hebben we 60 millioen Kg. geëxporteerd. Van alle stationnetjes en laad plaatsen is stroo verzonden. De commissionnairs en zeer velen, die met de stroohandel relaties hebben, wenschten weer een spoedige verdwijning van dit zoo snel groeiende instituut. In verband hierme de werd aan het bureau veel onwaars toege dicht. De boeren doorzagen die opzet echter wel en pogingen om het gezag van het bureau te ondermijnen faalden echter. De boerenstand zag in tegendeel in, dat alleen gezamenlijk optreden uitzicht op red ding kon geven. Hoewel de Coöperatieve stroocartonfabrie- iken over 1935/'36 in staat waren, gemiddeld ]f 8.per 1000 Kg. verwerkt stroo uit te kee- i-en, volharden de spec. fabrikanten bij het drukken van de strooprij zen, zooals de boeren stand dat nog nimmer had aanschouwd. Het geldelijk verschil in opbrengst van het stroo aan een coop. fabriek geleverd, was na aftrek van draad en persloon, ten gunste der Voor de jury. HET STROOVRAAGSTUK IN DE WIERINGERMEER. Ook dit jaar nog wel belangstelling voor den Polder. Konden wij een poos je terug melding maken van een groo- j be belangstelling, voor de a.s. te ver- pachten boerderijen, ook het touristen de wieringermeer werd verkeer is ook dit jaar nog weer groot, Hotel Smit te Middenmeer een hoewel de voorspellingen waren dat de trek naar de Meer wel minder zou worden nu de N.O. polder werkzaam heden zijn aangevangen. Vorige week nebben niet minder dan 1000 touristen een bezoek aan de Meer gebracht, alle onderverdeeld in excursies die ge maakt zijn onder leiding van perso neel van de W.-Meer-directie. Een eerste prijs. Onze Gymnastiek veieeniging behaalde Zondag op het Gymfeest tc Wiermgerwaard van do Turnkring - Hol!: N nrdcrkw ariier in de Vrije oefeningen dames, een ,1e p. met 25V2 pnt. vomr Dorschmachino IN WIERINGERMEER Bestuivingsmiddel. Het Bestuur van de Afd. Wieringen van de Holl. Mij. v'an Landbouw wijst er nogmaals op, vooral waar de luis in de paardenboo- nen thans ernstig het gewas aantast, hier tegen de bestuifmiddelen aan te wenden, die afdoende zijn gebleken en bij het Bestuur verkrijgbaar zijn. Echter, wil men resultaten bereiken, moet het thans gebeuren. Opleving bij de tewerkstelling. Wij vernemen, dat in de afgeloopen week het aantal tewerkgestelden bij het aanneembedrijf van de Fa. O. J- Bosker het getal van 200 personen heeft overschreden. SUCCES NIEUWS. De trainingsavonden worden, te beginnen met a.s. Donderdag, inplaats van Vrijdag DONDERDAGAVOND gehouden. Men neme hier goede nota van en wekken we alle spelers op dien avond vrij te houden. Purol verzacht en geneest. DOOR DE FIRMA HAYTEMA VROUWEN PAROCHIE. Woensdag te spreken op de Beurs te Middenmeer. KOMT WOENSDAG MET tegenover een dergelijk bureau. Door den heer Bruins werden wij geatten deerd op het strooverkoopbureau te Gronin gen, waarvan de heer U. D. Reijnders direc teur is. Misschien, als deze bereid was om eens naar de Wieringermeer te komen om iets te ver tellen van de werking van een dergelijk bure au, zou wellicht de houding van de landbou wers wat toeschietelijker worden. Nadat een commissie uit de drie organisa ties eens op bezoek geweest was bij den heer Reijnders en deze toegezegd had eens voor de afdeelingen dit onderwerp te bespreken, be sloten de besturen om gezamenlijk een ver gadering te beleggen. Thans hebben we den heer Reijnders in ons midden. Spr. roept hem hartelijk welkom toe. Voorts dankt spr. de redactie van de Wierin- germeerbode voor de medewerking. Rede van den Heer Reijnders. De heer Reijnders hierop het woord verkrij gend, zegt het prettig te vinden dat de heeren Ir. Kretschmar en Ir. Prummel van de Cul tuurmij ook aanwezig zijn en uit het groote aantal aanwezigen, dat zich in de zaal be vindt, maakt spr. op dat voor het stroovraag- stuk in de Wieringermeer belangstelling be staat Afbraakprijzen. Om volledig te zijn moet spr. een jaar te ruggaan. In Juli 1936 waren de strooprij zen zen in Groningen f 2.tot f 2.50 per 1000 Kg Een mooie jeugd-avond a.s. WoensdagDeze afbraak prijzen hielden in, dat het De jeugd-herberg te Oosterland j stroo waardeloos was, want dit moest aan staat in dezen tijd van het jaar in het persloon en andere onkosten reeds betaald toeken der belangstelling van de z.g. worden. Men kon dus beter in Groningen het trekkers. stroo opbranden. Echter zijn op Wieringen nog wei- Groote voorradi Onder groo'e nig trekkers. Om nu meer bekendheid ken opgeslagen groote voorraden stonden Westerlandorjte geven aan de werkwijze dezer jeugd °P de de boeren c.oop. fabrieken te besommen op niet minder I dan f 25.- per H.A.. boven de aankoopprijs I van het stroo door spec. fabrieken betaald. De aandeelen der coop. fabriek stegen daardoor niet onbelangrijk. Wij gunnen gaarne de fabrikanten een be hoorlijke winst,, maar kunen toch niet aanzien dat de winst geheel eenzijdig wordt genoten en waarschijnlijk zou het strooverkoopbureau niet zijn ontstaan, als een betere winsfver deeling had plaats gehad. Wij meenden, dat de boeren in dezen tijd f 5.per 1000 Kg. voor hun stroo hadden moeten hebbendan zou de winst der fabri,.kanten nog behoorlijk zijn geweest. Het bureau bewees zijn nut. Stond men eerst vijandig tegenover het bureau van fabrikantenzijde, ja, zelfs stonden Door de 3 Centrale landbouworganisaties in hooge boeten van 2 en 3000 gulden yoor de Zaterdagavond in ie(jen van de machtige cartonfabrikanten- vergadering bond op het spel als men maar een strootje gehouden, waarin het zoo urgente vraagstuk durfde te k00pen van het strooverkoopbureau, in den Polder, n.1. een behoorlijk loonende allengs begon echter de toestand dch u afzet van het stroo, werd besproken. wijzigen en vonden besprekingen plaats het Ongeveer zeventig personen waren aanwe- pr0_ en COntra werden besproken zig, hetgeen bewijst, dat het vraagstuk de de doeltreffende werking van het bu- aandacht van de landbouwers in den Polder reau gIngen de voorraden sli heeft- I cartonproductie langzaam De vergadering stond onder leiding van den dat de houtprijzen en die van cellulose om- heer P. G. Luth, voorzitter van de afdeeling hoog liepen. Hollandsche Maatschappij van Landbouw, De cartonprijzen hepen omhoog en ook de die namens de drie samenwerkende organi- strooprijs f 10.-, f 11.-, en f 12.— werd al saies, een welkom toeriep aan de aanwezigen betaald. en een korte uiteenzetting gaf van het doel Door de groei van hec bureau, door de stij- van dezen avond. I gjng van het ledenaantal, nam het quantum De heer Luth wees er op, dat het stroo- stroo, waarover het bureau kon beschikken, vraagstuk in de diverse landbouworganisatie^ dermate toe, dat de stroocartontabrikanten reeds is besproken. Ook de oprichting van een het stroo van het strooverkoopbureau niet Strooverkoopbureau heeft een onderwerp van meer kon ontbeeren. Oogluikend werd leve- bespreking uitgemaakt in de vergaderingen, j-ing van het stroo afkomstig van het bureau De landbouwers stonden nog wat sceptisch langzamerhand door de fabrikanten toege- slinken, terwijl de omnbog liep door- OP DE BEURS TE MIDDENMEER. GEMEENTE WIERINGEN. de garnalen gevangen moeten wor den. Hij uit zich ten opzichte der fa- Een geslaagd concert briek nogal pessimistisch en acht'belangstelling van de wesiena.ru-i het niet mogelijk dat er visschers zijn,'bevolking, zoowel oud als jong, gaf i herbergen, nam de ,*vader" de heer welke regelmatig hun garnalen aan „Harmonie" Zondag een concert op|M. J. Bosker het initiatief een gezellige kunnen voeren. In het kort vindt spr.'het schoolplein. Ofschoon door droeve het een bezwaar om hier een dergelij-' familie- omstandigheden een 6-tal ke drogerij op te richten, terwijl nog niet hekend is of er visschers voor zijn te vinden, welke voor garnalen- aanvoer zullen zorgdragen. Voorz. zegt dat er van de fuiken- en kamervisschers genoeg zullen zijn die zullen willen visschen. (Het zal hier wel zoo zijn als altijd de meesten kij ken de kat uit den boom. Staat de fa briek er en draait alles goed, dan zul len er genoeg visschers zijn, welke gar nalen willen visschen. Verder is de rechtsvorm van een N.V. beoogd m.a.w. hij die een aandeeltje neemt van b.v. f 50 kan nooit meer dan dit bedrag verliezen. Een dergelijk risico kan o.i. toch wel genomen worden. Wij kunnen niet anders dan elk ini tiatief om tot uitbreiding van werk gelegenheid té geraken en dan nog wel in EIGEN beheer, toejuichen. (Red.) Verder gaande zegt M. de Haan, dat Wieringen niet vergeleken kan wor den met Zoutkamp. Wieringen ligt ongunstiger voor de garnalen-vis- scherij. Diverse meeningen worden hierover leden niet mee konden werken, wer den de nummers mooi uitgevoerd, zoodat telkens een welverdiend ap plaus weerklonk. Aan het einde dankte de heer Cor- nelissen, die met de heer E. Baijs de organisatie en voorbereidende zaamheden op zich genomen oogst van 1935 bij meerdere landbouwers nog aanwezig. I De handel was lusteloos, de prijs van het avond te houden. stroo was ongekend laag. Deze avond zal gehouden worden opSpr de toestand van Groningen verge- Woensdag 7 Juli a.s. (morgen) te iykt met die in de Wieringermeer, dan heb' uur. Als gast zal aanwezig zijn de „minnerstreel" Geert Dils (vader der Jeugdherberg te Heemskerk.) Deze zanger zal oud-Nederlandsche liederen ten gehoore brengen als ook werk-'liedjes van luim en leut. had,| Zonder twijfel zal het Woensdag- Harmonie voor deze ipooie muzikale'avond een leuke, gezellige avond zijn. middag, de burgerij voor haar belang-. Voor trekkers of niet-trekkers, en stelling, en verder allen, die medewer king hadden verleend. Schoolfeest jongste klassen school Oosterland. De kinderen der jongste klassen hebben Vrijdag een school reisje naar Bergen en Schoorl ge maakt per autobus. Ze hebben gewel dig van strand en duin genoten en keerden des avonds welvoldaan in de heimat terug. Gelukwensch. De Oranje Vereen. Wieringen, welke ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard een felicitatie-telegram had ge zonden, ontving hiervoor heden van den secretaris van Z.K.H. een dankbe tuiging. ook ouderen is de toegang vrij. MARKTBERICHTEN. De Veemarkt ALKMAAR, 5 Juil 1937. Op de ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 62 Vette koeien f 190- 295; handel redelijk 19 Kalve ren vette f 40- 110; per Kg. 60-90 ct. graskalveren f 26-35 79 Nuchtere kal veren, slacht, f 6-18 6 Vette Scha pen f 25-30 253 Vette varkens 49-52 cent per Kg. handel goed. 14 Schram men f 20-26 76 Biggen van pl.m. 10 weken f 12-17.50 3 Zeugen met big- verstandig woord tot de boeren. gen f 110-130. staan en zoo werd het voor het strooverkoop bureau ook gemakkelijker om afzetgebied in het binnenland te vinden. Niettemin is 2/3 van het totale kwantum stroo van het bureau van pl.m. 60 millioen Kg. met behulp,van de handel geëxporteerd en het is alleer?ridaaraan toe te schrijven, dat de spec. stroocartontabrikanten tot rede werden gebracht en gedeeltelijk bereid bleken over eenkomsten met het bureau af te sluiten. Wij hebben ook wind in de zeilen gehad. De factor van de prijsstijging van hout en cellulose noemde ik al. In het begin van 1937 kon reeds een groo- tere export van stroo aangekondigd worden, alsmede een viertal andere factoren, die een verdere prijsopbouw mogelijk maken. Deze vier factoren zijn le Hoogere cartonprijzen 2e opheffing van de cartonindustrie-beperking3e hoogere prijzen van hout en cellulose 4e uitbreiding van de aardappelcultuur, met als gevolg gerin gere graanverbouw en strooproductie. Ten opzichte van het eerste punt merkt spr. op, dat het strooverkoopbureau een zeer gun stige invloed heeft gehad op de cartonprijzen. Dit vindt hierin z'n oorzaak, dat door het bureau de prijzen van het stroo, van de grondslag van het carton dus, werd omhoog gedreven de spec. fabrikanten, die het enkel om de winst te doen is, en dat is goed recht, hebben niet in de eerste plaats de verbete ring van de cartonprijs op het oog. Zij kun nen evengoed winst maken, door het drukken van de strooprij zen, althans wanneer er geen concurrentie bij de strooaankoop bestaat, omdat de grondslag overvloedig voorradig was en het omlaag brengen van de strooprijs onder deze omstandigheden veel gemakkelij ker ging, dan het omhoog brengen van de cartonmarkt. Ons streven had dus fot gevolg dat de fabrikanten de cartonprijs moesten verhoogen, om dezelfde winst te kunnen blij ven maken. De Coop. stroocartonfabrikanten zullen daarom het bestaan van het strooverkoop bureau toejuichen omdat zij in dit lichaam zien, dat zelfde streven als zij hebben n.1. een boer een goeden prijs betalen voor het door hem verbouwd stroo. Zich verzetten te- De stemming onder de Groninger boeren j gen de spec. fabrikanten was voor de boeren was mat en gedrukt, doch zooals alle goede niet mogelijk. Men bereikt als enkeling nu denkbeelden in de brein ontstaan van den eenmaal niet veel tegenover een aaneenge- eenvoudigen boer, zoo was het ook met desloten blok van fabrikanten, totstandkoming van het strooverkoopbureau. De macht van het bureau met 5000 boeren Men zocht spr. aan om de leiding van de zaakachter zich is zoodanig, dat men deze niet uit op zich te nemen en onder de druk van de kan schakelen. In Groningen, Drente en een omstandigheden waren de boeren snel bereid deel van Overijsel heeft het bureau thans de tot het strooverkoopbureau toe te treden, toen beschikking over een groot kwantum stroo. tot de oprichting daartoe het initiatief ge-1 Een goede organisatie staat thans op de nomen was. bres voor de belangen van de stroobouwers. De taak om in deze schaos ordening te Wij zullen onze eischen echter niet overdrij- scheppen, was echter geen gemakkelijke. ven anders zou het machtswapen zich wel eens Verschillende lezingen en vergadering zijn tegen zich zelf kunnen keeren. voor het bureau gehouden. En er waren aardi- Ook voor de Wieringermeer zal een bureau ge discussies bij. {nuttig zijn. Van landbouwzijde en ook van de kant van Spr. acht voor de Wieringermeer een stroo de cartonfabrikanten kwam men eens luis- verkoopbureau dan ook zeer nuttig als men teren en vooral van de kant van de spec. nagaat dat nu reeds ruim 35 millioen Kg. stroocartonfabrieken keek men met minach- stroo wordt verbouwd, en dat men hier veel tend en hoonend op het snel groeiend bureau buitenstroo moet houden in verband met een neer. tekort aan schuurruimte, zal het van bui,ten- Op een van de vergaderingen was ook de gewoon belang zijn, als men over een instituut heer Minderhoud aanwezig en deze sprak een beschikt, wat afzet voor het sjroo kan zoe ken, zoodat het niet voor alle mogelijke af- ben de boeren in de Wieringermeer verleden jaar nog een goede prijs voor het stroo ge had, al waren deze dan ook slecht. Als men effect wil sorteeren, zoo zelde braakprijzen verkocht moet worden.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 2