'AM E5 RUBRIEK LUCHTIGE ZOMERJAPONNEN Wat zal de mode ons brengen? ONS P ATRON EN HOEK) E. A-0 7 HET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel De eischen, welke men aan zomerjapon- nen stelt, is dat deze niet alleen practisch in he dragen, doch tevens luchtig zijn en bij voorkeur zal men dan ook waschbare •"'weefsels kiezen. Vooral op warme zomer dagen is het zoo weldadig, indien men warm en moe thuis komt, een frisch gewas- schen japonnetje aan te trekken. In deze maanden van licht en zon is het mogelijk, dat men zich geheel anders kleedt, dan in den donkeren wintertijd en alles werkt er toe moede om zelfs ietwat meer geposeerde vrouwen zoo voordeelig mogelijk uit te doen komen. In de kleeding komt de blij heid uit, voortgesproten uit het feit, dat men zooveel weer van het buitenleven kan genieten. De rijkdom aan materialen, de bont gekleurde weefsels, de groote ver scheidenheid van motieven, dit alles maakt, dat men zich zoo flatteus mogelijk kan kleeden. Juist die veelheid van materialen maakt, dat niemand zich ten achteren ge steld behoeft te voelen, want ieders smaak en eischen kunnen bevredigd worden. Prac- tische rokken en blouses, smaakvolle lin nen japonnen, complets of mantelcostumes en om slechts een der meest moderne weef sels te noemen: kant, in vele uilvoeringen, alles is er op ingesteld om zelfs de meest veeleischende vrouw te voldoen. Van groote beteekenis is het ongetwij feld, dat ook bij het ontwerpen der vele modellen rekening is gehouden met slanke, zoowel als gezette figuren. De hooge hals leent zich voor de eerste, terwijl de V-vorm meer geschikt is voor de dames met een korten hals. Op bedruk te weefsels zal men zoowel witte als ge kleurde linnen mantels zien dragen, terwijl een der nieuwste combinaties op effen ja- VAN OUD =-— NIEUW MAKEN Een ouderwetsch geworden mantel, die tevens zichtbare teekenen draagt van veel gedragen te zijn kan nog uitstekend ver maakt worden voor een vlot, kort jasje, waarvoor de verandering niet eens zoo in grijpend behoeft te zijn. Onze afbeelding geeft een idee aan, waarbij het bestaande model aanmerkelijk korter en nauwer is gemaakt en een garneering in donkerder tint is aangebracht. De sluiting is in het midden met drie knoopen. Een vlug model, dat tevens prettig is in het dragen krijgt men b.v. ook, wanneer men er een kraaglooze mantel van maakt, die in het midden van de hals tot nagenoeg aan den onderkant met een lange rij knoo pen sluit. In de halsopening draagt men dan een gekleurd shawltje. ponnen druk bewerkte cretonne of chintz- manteltjes zijn. Wat de rokken der waschbare japonnen betreft, zijn de modellen zeer eenvoudig en meestal zijn ze recht met enkele opgestik te plooien of een ingezette plooiengroep. Wikkelrokken worden weinig meer gedra gen, alleen ziet men over strandpakken nog rokken dragen, die van boven tot onder dicht geknoopt zijn. Een grootere plaats daarentegen nemen de broek-rokken in, die echter zoo ruim geplooid zijn, dat ze meer den indruk maken van plooirokken. Wit linnen en ook piqué en andere weefsels wordt dezen zomer héél veel gedragen. Wit met combinaties in sprekende kleuren, vooral lakrood b.v. voor ceintuur, lint om den witen hoed en als tasch. Korte mouwen, ruim aan den schouder, glad naar den onderkant zijn het meest populair, zooals trouwens ook waar te ne men is aan de afgebeelde modellen, waar van het sportieve mantelcostume bovenaan van wit flanel, linnen of piqué gedacht is met tres en knoopen, die in afstekende kleur zijn. Het tres wordt met de hand op genaaid om bij eventueel wasschen gemak kelijk afgenomen te kunnen worden. On deraan is een model, dat buitengewoon af- kleed en daarom zoo zeer geschikt is voor gezette dames. Effen linnen is evenals piqué zeer geschikt. De eerste der beide jonge damesjapon nen is van bedrukt katoen of crêpe en valt vooral op door de aardige kraag en ver deeling van het bovendeel, terwijl de rok opgestikte plooien heeft. Het andere model is voor slanke figuren en heeft een pas in dwars verwerkte streep, terwijl de wijde pofmouwen de schouderlijn zéér verbree- den. MANTELCOSTUME Een effen zijden mantelcostume b.v. don kerblauw is wel zeer gekleed, terwijl ook wollen georgette altijd zeer gedistingeerd staat. Om het ietwat dankere geheel te on derbreken kan men b.v. imprimé zijde ge bruiken voor een shawl, die de halsopening vult en een klein, coquet zakdoekje in het borstzakje. Aardig is het omkappen aan handschoe nen van het zelfde materiaal te nemen, evenals de garneering van den hoed. Men kan b.v. den rand tegenvoeren of wel een band om den bol leggen met platte strik. Over het algemeen wordt bloemkool te zacht gekookt. Men moet de kool in het kokende water leggen en nagenoeg gaar koken, daarna de pan van het vuur nemen en de kool nog pl.m. 10 min. in het heete water laten. Naarmate de voorjaarsdagen lan ger worden en het voorjaarszonne tje zich krachtiger doet gevoelen, zullen de aardige bedrukte weefsels, die wellicht nog geen jaar zóó mo dern zijn geweest, meer en mee gedragen werden Uitgezonderu voor gekleed: avondjaponnen worden geen groote bloemenmotieven gezien, het zijr, allerlei kleine dessins, véél bloemen nu eens tot bouquetjes verzameld dan weer als motief op zich zelf Nieuw zijn tevens de imprimé's die kant imiteeren en soms zóó buiten gewoon goed uitgevoerd zijn, da men zich werkelijk goed moet ver gewisschen of het slechts gedrukt is althans op eenigen afstand. Een an dere nouveauté zijn zomerweefsels met kleine motieven en randen be drukt op donkeren fond. Onderaan worden de rokken met de rand af gewerkt die men dan eveneens toe past bij wijze van vestje en onder aan de mantels. Het zijn allen weef sels, die men ook een aantal jaren terug zag, wellicht zijn de motieven thans iets moderne" Een complet, als rechts is afgebeeld, is dan ook wel bijzonder prettig in te dragen vooral van dunne crêpe georgette of van kunstzijde. Men ziet deze complets ook in mooie soorten kant uitgevoerd, vooral lin nen kant wordt zeer veei verwerkt. Zwit- schersche borduursels hadden reeds vroeger een groote vermaardheid en zullen onge twijfeld weer zeer veel gedragen worden. Links is een bedrukt zijden japon, die Een weinig materiaal kennis Licht- en kleur echtheid Het is een groot belang, dat men de materialen, die men verwerkt tot klee- dingstukken, ook kent. Wanneer men weet, hoe men ze bij wasschen enz. be handelen moet, zal men voor onaangena me verrassingen bewaard blijven. Men kan zien of een stof wasch-echt is, indien men een reepje in een lapje wit ka toen rolt en daarna in warm zeepsop legt. Geeft het niet af er blijft het katoen vol komen wit, dan is het waschecht. Op licht-echtheid kan men de volgende proef nemen, n.1. door het over karton te spannen en het gedurende een dag of tien in de buitenlucht te leggen en het zoodoende aan licht, lucht, zon en regen bloot te stellen. Na verloop van dezen tijd vergelijkt men het met de andere stof en kan men zijn conclusies trekken. Ook kan men zien of weefsels niet ver anderen door den invlced van transpiree- ren. Men doopt een stukje van het betref fende materiaal in alluminium acetaat, dat door chemischte samenstelling overeen komt met de werking van transpireeren. Het wasschen van staaltjes stof kan aan geven of deze inderdaad niet krimpt. Men knipt twee precies evengroote lapjes af en legt een dezer naar den aard van het weef sel in warm of lauw water. Na het dragen legt men beide stukjes stof op elkander en kan men zien of hetgeen gewasschen is, tevens gekrompen is. Nieuwe gekleurde japonnen, die voor de eerste maal gewas schen worden, moeten met zorg behan deld worden en daarom voegt men aan het waschwater voor gele, beige en bruine weefsels een kopje azijn bij; voor blauw of groen stoffen op 4 L. water 10 gram aluin en voor roode en zwarte een kopje zout, waardoor de kleuren zich goed hou den HET EERSTE ZONNEBAD Zomer-Indianen. Ongetwijfeld zullen er niet veel men- schen zijn, die den winter verkiezen boven den zomer. Wie houdt er niet van zon, licht en warmte, lichte, vroolijke kleeren, veel buiten zijn, allemaal geneugten, die voor jaar en vooral zomer ons bieden. Heel begrijpelijk weet niet iedereen vol doende maat te houden waar het gaat om het prcfiteeren van de zon. De zon is de bron van nieuwe levens kracht en brengt de mensch gezondheid, doch men moet niet teveel van het goede willen hebben; wil men de kans niet be- loopen het tegendeel te bereiken. In de lange, zonlooze wintermaanden wordt de huid slap en mat en moet zich langzaam gewennen aan de inwerking der zon en tevens aan de verhoogde ademing Men moet daarom het lichaam eerst eenige luchtbaden geven, alvorens men het aan de zon bloot stelt. Zelfs dan moet men nog voorzichtig te werk gaan en beginnen mei een gedeelte van het lichaam slechts kort te „zomeren", totdat men daarna steeds grooter oppervlak door de zon laat bestra len. In den beginne moet men bij de zon looze luchtbaden zelfs lichte gymnastiek doen, terwijl zonnebaden in liggende hou ding genomen worden, waarbij het hoofd hooger komt. De duur van het eerste zonnebad mag hoogstens 5—10 minuten bedragen, daarna evenals het andere model, een hooge hals afwerking heeft en wel in den vorm van een geplisseerde kraag, die met bandflu weel sluit. Korte, vlotte mouwen, een glad schootje en een smalle ceintuur werken er toe mede van dit hoogst eenvoudige model een zeer geslaagd geheel te maken. kan men deze langzaam verlengen tot on geveer één uur. Steeds moet het hoofd bedekt zijn met een hoed of doek cn de oogen beschermd worden door een donkere bril. Bemerkt men, dat men zich tijdens den duur of na het zonnebad minder prettig gevoelt, dat men hoofdpijn krijgt, duizelig is of een versnelde hartslag heeft, dan moet met er onmiddellijk mee ophouden, aange zien de gevolgen dan van minder onschul- digen aard kunnen zijn, zelfs den dood ten gevolge kunnen hebben. Professor Fromme heeft op een chirur gencongres o.a. gezegd, dat nierknlieken en aanleg tot niersteenvorming zeer vaak op treden bij menschen, die zich aan te sterke zonnestralen bloot stellen. De te sterke ver branding van de huid heeft invloed op de stofwisseling, waardoor de inwendige se cretie niet normaal kan functioneeren. Verstandig genomen zonnebaden, waarbij overdrijving is buitengesloten kunnen heil zaam werken. De huid wordt sterk en alle onzuiverheden verdwijnen, terwijl de licha melijke gesteldheid verbetert. Wanneer men slechts dit doel voor oogen houdt, dan zal men het middel het zonnebad dok ongetwijfeld met verstand toepassen. Brood blijft veel langer versch indien men een rauwe geschilde aardappel in de trommel legt. Kaas schimmelt niet, indien men een klontje suiker onder de stolp legt, daar deze de vochtdeelen tot zich trekt. KEUKENWENKEN. Een voeding,- die op bezuiniging is in gesteld moet op de meest economische wijze eiwit toevoegen aan het organis me. Het vleesch bevat een bepaalde hoe veelheid eiwit, doch is duur, daarom is het gebruik van tapte en karnemelk zeer aan te bevelen evenals van magere kaas. Van karnemelk kan men niet alleen ver schillende sorten pap maken, doch ook hangop en quack, die beide zeer gezond zijn. Goedkoope soorten visch geven eveneens een uitstekende voeding. Tomatentijd nadert en daarom is het wellicht niet ondienstig nog eens even te herinneren aan de gemakkelijke manier om deze van het buitenste huidje te ont doen, n.1. ze eenige minuten in heet water te leggen of wel om ze even aan een.vork te prikken en boven een gasvlam te hou den. Wil men bloemkool in zijn geheel ser veeren, dan moet men voorzichtig zijn, dat hij niet stuk gaat bij het uitscheppen. Een goed hulpmiddel is, om de kool in een lap mul te doen, die bij elkaar ge bonden wordt, waardoor men de kool ge makkelijk uit het water kan nemen en tevens het overtollige vocht kan laten wegvloeien. GOED EN GOEDIG Zelfcritiek noodzakelijk. Overdreven deugden leiden gauw tot on deugden. Te groote zuinigheid leidt tot gie righeid, te goed zijn tot slapheid, het is geen goedheid meer, doch men maakt zich te gemakkelijk van de dingen af. Overal waar te voor staat is verkeerd, behalve zooals iemand opmerkte, t evredenheid. Ouders, die te goedig zijn en hun kin deren alles toestaan, bederven hen, voeden ze echter niet op. Zij komen de plichten, die hun op de schouders gelegd werden bij de geboorte hunner kinderen niet na. Wan neer zij hun waarachtige welzijn op het oog hebben, dan zal vaak strengheid geboden zijn. Het karakter der kinderen moet ge vormd worden, en zij moeten tevens opge voed worden tot krachtige persoonlijkhe den, die de stormen des levens kunnen doorstaan, omdat deze niemand gespaard blijven. Kinderen moeten reeds in hun pril ste jeugd leeren, zich te voegen naar an deren, hetgeen op ouderen leeftijd veel te leurstellingen voorkomt. Men kan niet spreken van „goede" ouders, omdat deze alles wat de kinderen doen en niet door den beugel kan, uit ge makzucht of sdapheid over hun kant laten gaan. Een verstandige huisvrouw zal haai dienstmeisje of andere hulpkrachten goed moeten behandelen, hetgeen echtpr niet wil zeggen, dat zij fouten over het hoofd moet zien, geen der beide partijen is hiermede in werkelijkheid gebaat. Men mag van nature goedhartig zijn, doch dit is volstrekt geen reden zich zelf om deze eigenschap bijzonder goed te vin den. Integendeel moet men dit gevoel vaak weten te verdringen, omdat het aanleiding kan geven kinderen en personeel te be derven. T e groote bescheidenheid is meermalen oorzaak, dat anderen de eer toekomt van hetgeen men zelf heeft verricht, ook dit kan ontaarden in gebrek aan eigenwaarde. Typeerend is, dat wij soms spreken over iemand, die te goedig is, als een „goed schaap". Zegt dit niet reeds veel? Het spreekwoord zegt: Zachte heelmees ters maken stinkende wonden. De diepere beteekenis kan men toepassen op ouders en opvoeders, die t e goed zijn en niet in grijpen, waar zulks een gebiedende eisch is in het belang der hun toevertrouwde kin deren. Geen gemakzucht mag leiden tot t e groote goedheid en daarom is zelfcritiek dikwijls zoo noodig opdat we ons kunnen realiseeren in hoeverre we falen, iets waar voor wij nimmer te oud zijn. ZOMERJAPON. Succespatroon 1699. Prijs f 0.30 -f 0.05 voor adm. en verzendkosten. Effen linnen is uitstekend voor deze zomerjapon geschikt. Zooals men ziet is op de voorpanden een apart vestvormig deel gestikt, terwijl drie knoopen als sluiting worden aangebracht. In knoopen vindt men zoo'n groote variatie van vorm, kleur en materiaal, dat het niet moeilijk valt iets aparts te kiezen. Hals in puntvorm met shawlkraagje. Aan de rug is een pas in scherpe puntvorm opgestikt. De tweedeelige rok heeft een achterbaan met figuurnaadjes, terwijl de voorbaan een opgestikte plooi heeft en een paar klep jes, die zakjes imiteeren. De korte mouwen hebben in het mid den een binnen waartsche plooi, die pl.m. 5 c.M. wordt opgestikt. Patronen in de maten 42444648. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practiscb Mode- olad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT; PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij Ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van Het Practisch Modebiad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten (Postzegels liefst van 11/2, 3 of 6 ceiits),

Wieringer courant | 1937 | | pagina 4