Landboüw - buishoudondeiwijs Nieuwe Cursus le Scliap 28e JAARGANG DONDERDAG 8 JULI 1937 No. ~n HIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE BULTENAAR. Vereenlging voor N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. BWIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maandden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: nippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 CRISIS - BUREAU. Bewerkingspremie Vlas oofist 1937. De Nedeiiandsche Akkerbouw Cen trale maakt bekend, dat met ingang van 5 Juli a.s. voor het vlas van den oogst 1937, de bewerkingspremie wordt verlaagd van f 40 op f 30 per ha. voor waterroot klasse I, terwijl de uit keeringen, voor anderje bewerkings methoden en klassen.naar evenredig heid zullen worden verminderd. Dit geldt dus voor alle vlas, dat met ingang van genoemden datum tot na dere aankondiging, van telers zal wor den gekocht. BINNENLANDSCH NIEUWS. Nederlandsch echtpaar te Aken Opgesloten. .Verdacht' van geldsmokkelarij. Een echtpaar uit Kerkrade. dat vrij geregeld aan de overzijde der grens een bezoek bracht, was sedert cenige da gen om onbekende redenen niet meer teruggekeerd. Het blijkt thans, dat beide personen door de Duitsche grensbeambten zijn gearresteerd. Zij worden er van ver dacht, zich aan overtreding van de deviezenbepalingen schuldig te hebben gemaakt. Bij het onderzoek zou zijn geble ken, dat zij ieder *250 Mark in hun be zit hadden, welke bedragen zij voor rekening van een derde trachtten over te smokkelen. Na hun arrestatie is het echt-paar naar Aken overgebracht en daar in de gevangenis opgesloten. Afgewezen Autobusdienst-aanvragen. De commissie, bedoeld in artikel 5 reglement auto-vervoer personen, heeft afgewezen de aanvragen om ver gunning voor de uitoefening van een autobusdienst van W. Veltman te Leeuwarden, tusschen Leeuwarden en Amsterdam, over den Afsluitdijk, des Maandags, Woensdags en Zater dags, voor het vervoer van personen alleen van Leeuwarden, Franeker en Harlingen naar Beverwijk, Haarlem en Amsterdam en omgekeerd van P Offnnga te Groningen, tusschen Gro ningen en Amstierdam, over den x\T- sluitdijk, voor het vervoer van perso nen uitsluitend tusschen genoemde eindpunten en van de gebr. Watze en Willem de Jong te St. Anna Parochie, tusschen Leeuwarden en Rotterdam, over den Afsluitdijk, voor het vervoer van personen van Leeuwarden in de richting Rotterdam naar plaatsen, voorbij Alkmaar gelegen, en van Rotter dam in de richting Leeuwarden terug over Alkmaar. Kind in kokend water gevallen. Aan dc gevolgen overleden. Het 3-jarig zoontje van de familie Barneveld uit de Steinstraat te Geleen is in een teil met kokend water geval len en met ernstige brandwonden over FEUILLETON Naar het Fransch van Paul Féval. HOOFDSTUK XIII. Dc twee jonge dames. Aurora bleef alleen. Het gesprek, dat zij met haar vriend Henri had gevoerd, had zulk eene onverwachte wending genomen, dat zij er schier van verbijsterd was. Haar denkver mogen was verward, haar hoofd klopte, haar hart was ontevreden. Zij had eene poging gedaan om iets te ver- nemen en eene verklaring uitgelokt, maar niet alleen had die verklaring tot niets ge leid, maar haar nog meer geheimzinnigheden doen voorzien. Hij had haar gezegd, dat zij dien nacht niet slapen zou, dat zij avonturen zou hebben, dat zij die alleen moest te gemoet gaan, dat zij een ander leven moest leer en kennen dan dat hetwelk zij tot nog foe geleid had, dat zij moest kiezen, enz. Hare keuze was echter gedaan, indien zij maar wist, aan welke zijde Henri zich schaarde. Maar toen rees de pijnlijke gedachte bij haar op indien hare moeder dan eens aan de andere zijde stond „Dat is onmogelijk," riep zij uit, „dat kan de Hemel niet willen Zij schoof de gor dijnen een weinig open en leunde op het bal kon om haar hoofd in de frissche lucht te verkoelen. Er heerschte op straat veel beweging, want dc volksmenigte schoolde aan den ingang van het Palais Royal bijeen om er de genoodig- den te zien binnentreden, wier draagkoetsen slechts langzaam vorderden en tusschen twee rijen nieuwsgierigen moesten wachten. Aan vankelijk echter sloeg Aurora op dat alles niet veel achtwat bekommerde zij zich om al dat gewoelDoch toen zij in éen voorbij gaan dekt naar het Ziekenhuis te Sittard vervoerd, waar het kind aan de beko men verwondingen is overleden. IN HET HOL VAN DEN LEEUW. Inbraak bij een rijksveldwach ter. Een der daders gepakt. In den nacht van Zondag op Maan dag hebben drie dieven gepoogd in to breken in den woning van den rijks veldwachter Maessen in de Daal- straat te Geleen (L.) Toen de veld wachter op het gerucht wakker werd, heeft hij de dieven, die er vandoor gin gen, in nachtgewaad" achtervolgd. Nabij het Sportpark kreeg hij hen in zicht en loste toen drie revolverscho ten, waarop een hevig gegil volgde. Hij kon echter niet nagaan, of iemand was getroffen. Zijn hond slaagde er in een der mannnen te doen stj 1 staan. Hij werd terstond aan een verhoor onder worpen en in arrest gesteld. Op het pad langs de Beek, welke achter de woning van den rijksveldwachter loopt, werden drie rijwielen en drie paar schoenen gevonden, alsmede vier kooien met vinken, die de inbrekers reeds uit het huis hadden gehaald. Melkwagen door een trein gegrepen. Geen persoonlijke ongelukken Maandag is op den onbewaaktcn overweg bij de Schutterssteeg te Ede een met een paard bespannen melljwa gen door een uit Ede komenden trein aangereden. Dc bestuurder van den melkwagen had den trein zien aan komen en had voor den overweg ge stopt. Hij stond naast den wagen. Het paard schrok evenwel van den trein en rende den overweg op. Het achter gedeelte van den wagen werd door den trein gegrepen en geheel vernield. Het paard bekwam geen letsel. De trein had twintig minuten vertraging. ZIEKTE VAN WEIHL. Te Amersfoort heeft zich een geval van de ziekte van Wheil voorgedaan. Het betreft den 19-jarigen van Wijn gaarden, die na in de Barnevelclsche beek bij de firma Niemeijer gezwom men te hebben, besmet bleek te zijn. Dc betrokkene is naar de barakken overgebracht,. Prins Bernhard naar Hoofddorp Naar uit de omgeving van Prins Bernhard vernomen wordt, is het niet onwaarschijnlijk dat Z.K.H., die steeds zoo'n groote belangstelling voor de paardensport aan den dag legt, het Concours Hippique te Hoofddorp, op Dinsdag 27 Juli a.s. zal hij wonen. Immigratie ulLt ons land in Zd.Afrika. Uit de Volkstrek-statistiek over het jaar '36 blijkt dat de stroom van immi granten uit Holland steeds sterker wordt en is aangegroeid van 06 in '32 tot 631 in 1935, en 2.058 in 1936. De overgroote meerderheid van deze Nederlandsche blanke inkomelingen (863 uit. 1.364) gaat, zoo meldt het vcr- den draagstoel twee vrouwen in feestgewaad opmerkte, eene moeder en een dochter, kwa men de tranen in hare oogen en schemerde het voor haar gezicht. „Als mijne moeder daar eens was dacht zij. 't Was niet alleen mo gelijk maar zelfs waarschijnlijk. Nu lette zij nauwkeurig op 't geen zij van het feest kon zien en voelde een heimelijk verlangen in haar hart opkomen, om dat feest bij te wonen. Zij benijdde die prachtig getooide meisjes, niet omdat zij met bloemen en paarlen versierd waren, maar omdat zij naast hare moeders zaten. Maar daarna wilde zij er niet meer naar zien, want al die vroolijkheid stond in een tegroot contrast me.t nare droefheid zij ver borg haar gloeiend hoofd in hare handen. In de keuken vervulde Jean Marie Berri- chon bij zijne grootmoeder Frangoise de rol van den aartsverzoeker. Er waren niet veel vaten te wasschen geweest, want Aurora en meester Louis hadden ieder slechts één bord gebruikt. Daarentegen was de maaltijd in de keuken des te rijkelijker geweest en hadden grootmoeder en kleinzoon voor vier man ge geten. „Ik zal nu maar eens even aan het eind van de straat gaan zien," zeide Jean Marie. „Juffrouw Balahault zegt, dat het er uitziet als een paradijs. Ik zou er wel even een kijkje van willen nemen." „Goed", gromde de grootmoeder, „maar dan niet te lang weg, jongen." Francoise stak van haar kant het hoofd de kamer in en keek naar Aurora. „Kijk", sprak zij „daar is hij weer weg en de engel zit weer alleen." Zij kwam dus op het medelijdende denk beeld om hare jonge meesteres gezelschap te gaan houden, doch juist op dit oogenblik kwam Jean Marie weder binnen. „O grootmoeder riep hij buiten adem „lantaarns, paardenvolk, dames vol goud en juweelen. Die slechts satijn aan hebben tellen niet mee Dat moet ge eens komen zien, grootmoeder ,,'t Kan mij niet schelen," antwoordde deze. „O grootmoeder, juffrouw Balahault weet slag, in de nijverheid, terwijl aanzien lijke getallen (168) in den handel gaat. Het gi'ootste aantal immigranten komt echter, na Engeland, uit Duitsch land. Opvallend is dat het aantal immi granten dat zich als Joodsch aan meldt, constant op nul blijft, waar uit echter niet mag worden afgeleid dat er geen Joden het land binnenko men - er is in den laatstcn tijd ge klaagd dat die inst.rooming grooter is dan het land een bestaan kan bieden - alleen blijkt er uit dat zij zich liever niet als Jood opgeven. Door auto overreden en gedood. Dinsdagmiddag te ongeveer 1 uur wras de 40-jarige ongehuwde chauffeur W. H. Koopmans per fiets onderweg naar dc Leyemf te Berlikum in Friesland. Ter hoogte van deze fa briek gekomen gaf hij wel richting aan, maar zwenkte ook op hetzelfde oogenblik af. Hierdoor was het den chauffeur van een achter hem rijden den vrachtauto uit Bovenknijpe niet meer mogelijk den man te ontwijken. Hij werd tegen den grond geslingerd en overleed even na het ongeval aan een schedel-basisfractuur. WIELRIJDER GEDOOD. Dinsdagmorgen omstreeks half acht is een ernstig ongeluk geschied op de Bijlerstraat dicht bij den Haarweg. In de richting Assen marcheerde daar 'n militaire colonne, naast den troep reeds de 72-jarige W. Vlieger uit Gras- wijk, eveneens in de richting Assen. Ook een automobilist uit Gramsbergen haalde den tiroep in en moest dus ook Vlieger passeeren. Toen deze den ou den man vrijwel voorbij was, kwam deze in aanraking met de auto,, waar bij hij een slag met den achterbumper kreeg. Bewusteloos werd hij naar het Ziekenhuis te Assen overgebracht, waar hij eenigen tijd na aankomst aan de gevolgen is overleden. Faforikage van de melkwol. Fabriek wordt 5 Augustus in werking gesteld. De proefnemingen bij de AKU voor de fabricage van melkwol zijn thans ten einde gekomen, en de fabriek waarin deze nieuwe kunstwol zal wor den, vervaardigd, zal op Donderdag 5 Augustus om 3 uur in bedrijf worden gesteld door den minister van Econo mische Zaken mr. P. L. Steenberghe. Hierbij zullen tegenwoordig zijn de directeur-generaal van de deparcemen ten van Handel en Nijverheid, en ook verschillende industrieelen, die bij de proefnemingen waren betrokken. BEGIN SEPTEMBER BEGINT DE NIEUWE DRIEJARIGE LANDBOUWHUISHOUDCURSUS AAN DE SCHOOL TE SCHAGEN. De leeftijd voor toelating is 12 jaar en 8 maanden, ook leerlingen van 12 jaar worden toegelaten indien zij 7 leerjaren van de lagere school hebben doorloopen. Aangifte vóórr 20 JULI bij Mejuffrouw L. PIET, Landbouwhuishoudschool te Schagen. Voor het Bestuur, G. NOBEL, Voorzitter. Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs. Anderhalf millioen uitgekeerd. Voor verganen tinbaggermolen De Minister van Koloniën ontving dezer dagen een chèque van de fa. Hu- jdig en Co. to Rotterdam, ten bedrage I van ruim 1.4 millioen gulden, tot vol doening van de assurantie van den in het Kanaal verganen tanbaggermolen „Kantoeng." Een bedrag van ruim f 100.000 was reeds eerder afgerekend, zoodat thans het totaal verzekerd bedrag van ruim 1.5 millioen gulden is ge-incasseerd. I MOTORRIJDER NA BOTSING OVERLEDEN. Sluitpin in het hoofd gedrongen, i Dinsdagavond is op den weg van St. Oeden- rode naar Son onder de gemeente St. Oeden- rode de 45-jarige monteur E. Adomeit, uit Eindhoven, met zijn motorfiets tegen een plotseling stoppende meikauto gereden. Een sluitpen van de carosserie drong den monteur in het hoofd. Ter plaatse werd hij van geestelijken bij- j stand voorzien, waarna hij naar het Binnen- j ziekenhuis te Eindhoven werd vervoerd, waar de man 's nachts is overleden. WINKELIER VERMOORD TE ROTTERDAM. Dader gearresteerd. Dinsdagavond heeft een 38-jarige werkloo- zc- schilder een winkelier uit de Oleander straat, met een mes eenige steken in de borst toegebracht met het gevolg, dat de man kor ten tijd later is overleden. De dader is onmiddellijk na den aanslag op aanwijzing van burgers door een politieagent gearresteerd. Het is gebleken, dat de winkelier en de echtgenoote van den dader reeds geruimen lijd oneenigheid moeten hebben gehad over betaling van kruidenierswaren. Gedurende den laatsten tijd had de vrouw eenige malen waren gekocht, zeggende later wel te zullen betalen. De winkelier vertrouwde de zaak niet en daarom had hij zijn zoon opdracht gegeven, wanneer de vrouw weer inkoopen zou komen doen, haar te volgen en vast te stellen, of het adres, dat zij had opgegeven, wel juist was. Dit bleek niet het geval en daarom drong de winkelier op'betaling aan. Toen de vrouw wei gerde de schuld te voldoen heeft de winkelier bij de politie een klacht ingediend wegens op lichting. Toen nu dezer dagen de steun van den schilder werd ingehouden, meende hij, dat de winkelier hierin de hand moest heb ben gehad. Gewapend met een dolkmes is de schilder 's avonds even na sluitingstijd den winkel binnengegaan. Wat er precies in de zaak is gebeurd weet niemand. De vrouw en de beide zoons van het slachtoffer hoorden plotseling hulpge roep en in de keuken achter den winkel vond men den man badend in zijn bloed op den vloer liggen. Eenige leden van de E. H. B. O. hebben on middellijk eerste hulp verleend, doch tijdens het transport naar het ziekenhuis is de man overleden. Omwonenden hebben den dader met het mes in de hand den winkel zien ver laten en de arrestatie van den man was dan ook spoedig een feit. BUITENLANDSCH NIEUWS. den naam en de geschiedenis van al de hee- ren en dames, die voorbijkomen en daar zult gij groote oogen van opzetten Kom maar een oogenblikje mee „En wie zal dan op het huis passen vroeg Frangoise, reeds half overgehaald. „Wij behoeven geen tien stappen verder te gaan wij zullen zelf het oog wel op de deur houden. Kom maar mee En daarbij greep hij haar bij den arm en trok haar voort. De deur bleef dus openstaan en zij waren cr inderdaad slechts tien passen van af, doch juffrouw Balahault en de andere babbe- laarsters waren vrouwen, die niet gemakke lijk tot einde kwamen. Toen zij Frangoise beet hadden, lieten zij haar niet meer los. Wij zcuden betwijfelen of dit wel met de geheim zinnige plannen van meester Louis strookte. De stoet der babbelaarsters, die Jean Marie Berrichon en Frangoise naar het van licht schitterende Palais-Royal medesleepte, moet onder het venster van Aurora voorbijgetrok ken zijn, doch zij zag het niet, want zij zat te mijmeren. j Plotseling hoorde zij een licht gedruisch in de slaapkamer. Onwillekeurig keerde zij zich om en gaf een gil van schrik, die door een vroolijken schaterlach beantwoord werd. I Eene gemaskerde vrouw, gehuld in een do- j mino van rosé satijn en gekapt als voor een bal stond voor haar. „Mademoiselle Aurora?" vroeg zij met eene' neiging. „Waak of droom ik riep Aurora uit. „Die stem." De onbekende wierp het masker af en heti schalke gezicht van Donna Cruz vertoonde zich. Tot goed begrip diene dat Aurora de Nevers Donna Cruz op hare zwerftochten met haar j beschermer Lagardère had leeren kennen in Spanje. Zij behoorde tot een troep Heidens en door hare behendigheid waren zij en Lagar- dère ontsnapt aan de handen, der door Gon- zaga uitgezonden belagers. Wegens dat feit' kon zij niet langer bij den troep blijven, ver- gezelde Aurora en Lagardère een tijd lang en werd christen. Eerst toen zij te Madrid geves-. tigd was, waar Aurora voor den tijd van twee jaar door Lagardère in een pensionaat werd geplaatst, verliet zij hen. „Is het mogelijk Zijt gij het werkelijk vroeg Aurora. Vlug als de sylphide ijlde donna Cruz met uitgebreide armen op haar toe en beide wis selden een aantal kussen des wederziens. „Wat ben ik blijde u te zien, donna Cruz," zeide Aurora „ik stond mij juist te beklagen dat ik niemand tot gezelschap had." Doch verschrikt liet zij er op volgen Wie heeft u binnen gelaten Ik mag niemand ontvan gen." „Mag herhaalde donna Cruz op onwilli- gen toon. „Nu, men heeft het mij verzocht, als dit u beter bevalt," hernam Aurora. „Nu, 't is eene goed verzekerde gevangenis merkte donna Cruz lachend aan „de deur staat wijd open en niemand is er om den toe gang te beletten Aurora ging in de andere kamer zien, doch er was werkelijk niemand en de deur stond open. Zij riep Frangoise en Jan Marie, doch geen antwoord, want wij weten, waar die bei den zich op dit oogenblik bevonden. Aurora wist het echter niet. Na de zonderlinge wijze waarop meester Louis vertrokken was, kon zij niet anders denken, dat dat hij het aldus bevolen had. Zij deed de deur eenvoudig op de klink en keerde naar donna Cruz terug, die zich onder- tusschen in den spiegel stond te bewonderen. „Laat ik u nu eens op mijn gemak bekijken," zeide deze. „Wat zijt gij groot en schoon ge worden „En gij dan zeide Aurora van hare zijde. „En waarvoor dit costuum „Dat is mijn baltoilet, liefje," gaf donna Cruz ten antwoord. „Hebt gij er verstand van Vindt gij 't mooi „Charmant," zeide Aurora. O, ik begrijp het al. Gij komt hier zeker comediespelen „Foei! Ik zou comediespelen?" riep donna Cruz uit. Ik ga naar het bal; dat is de zaak." Naar welk bal Naar het bal van den regent, liefje. Men Anti-smokkelcampagne ingezet. In Sjanhai (China) is men een. cam pagne begonnen om een einde te ma ken aan het smokkelen. Teneinde deze campagne tot een succes te ma ken, heeft men medewerking van de regeering, van de douane, van alle han dels- en nijverheidsgroepen en van alle particulieren gevraagd. In dit verband heeft men, volgens Reuter, iederen Chinees verzocht om volgenden eed af te leggen „Ik zweer met de grootste oprechtheid, dat ik, om mijn plicht als Chineescli burger te doen, nooit gesmokkelde waren zal koopen, en dat ik. als ik dezen eed mocht schenden, mijzelf zal aangeven om den ernstigsten straf te ondergaan, terwijl ik de ge smokkelde waren zal aanbieden voor conjiscatii'e." Intusschen wordt het gemiddelde verlies, dat per maand door de doua ne te Tientsin tengevolge van het smokkelen wordt geleden, op ruim 'n millioen Nederl. guldens geraamd. wacht mij op het Palais Royal, waar ik aan den regent zal worden voorgesteld door mijne moeder. Dat is de eenvoudige geschiedenis. Aurora zette groote oogen op, toen zij alles hoorde van donna Cruz. Verwondert u dat? hernam het heidinnetje Om de waarheid te zeggen: het verwondert mij niet minder. Het is een aaneenschakeling van avonturen, die ik u later wel eens vertel len zal. Ik kreeg van mijn meester verlof u morgen te bezoeken, maar ik begeerde u de zen avond nog te zien, kleine Aurora. Daar ik echter sedert mijn aan komst nog geen voet buiten de deur had gezet, kwam het er op aan om in dit groote onbekende Parijs mijn weg van de kerk Saint Magloire hierheen te vinden Ik was dus onzeker wat te doen, toen ik aan mijn kamerdeur hoorde kloppen. Voor dat ik kon opendoen kwam er iemand binnen een leelijk mismaakt kereltje, in het zwart ge kleed. Hij boog zich bijna ter aarde. Ik beant woorde zijn groet zonder lachen. Als made- moisselle met mij mee wil gaan, zeide hij, zal ik haar brengen daar, waar zij wezen wil Was het een bultenaar vroeg Aurora. Ja, hebt gij hem gezonden Ik niet. Kent gij hem dan Ik heb hem nooit gesproken. Nu, ik had aan geen levende ziel gezegd, nat ik mijn bezoek van den volgenden morgen thans reeds wilde afleggen. Het spijt mij, dat gij dat kaboutermannetje kem„ wam ik had hem wel tot het einde toe voor een bo vennatuurlijk wezen willen houden. Wordt vervolgd. "U. IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN W ieringerme erb o de. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1