28e JAARGANG ZATERDAG 10 JULI 1937 No. 7T NIEUWS- EN ADVERTENTIE! W1ERINGEN EN LAD VOOR [N TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. DE BULTENAAR. ADMINISTRATIE- EN BELASTINGZAKEN. N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maandden f 1.25. UITGEVER: CORN. J BOSKER WIERINGËN. BUREAU trippolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 VERPLAATS"!' naar Hotel Centraal S. Kaan Pz., Telefoon 18. H.-HOEF IEDEREN DINSDAG 10—3 UUR. Lage vaste tarieven. Ook voor Ziekenfondsl. SPREEKURENVOLGENS AFSPRAAK. ANNA PAULOWNA HOTEL VEERBURG. HET REKBARE ARTIKEL 18 DER WET OP DE I. B. door Mr. J. H. van Doorne, Advocaat en Belastingconsulent. 35. Men zou het artikel van de wet op de in komstenbelasting, dat wij hier op het oog hebben ook kunnen betitelen met fiscaal passe-partout. Het dient immers vaak om voordeelen die op een andere wijze niet in de belasting te betrekken zijn, onder te brengen. Wij doelen op art. 18, handelende over de opbrengst van „op zichzelf staande werk zaamheden." Gelijk men weet gaat de wet op de inkom stenbelasting uit van het z.g.n. bronnenstel- selde opbrengst welke men van bepaalde met name aangeduide bronnen van inkomen wordt genoten, is belast. Nu kan men ook nog inkomen hebben dat niet uit die bronnen voortvloeit, uit speculatieve handelingen, of op zichzelf staande, met geen bronnen van inkomen in verband staande werkzaamheden. Speculatie, tenzij geschied in de uitoefening van een bedrijf, is onbelast. Wat onder specu latie verstaan moet worden zegt de wet niet, maar daar is de Hooge Raad voor om door beslissing van bepaalde gevallen den belas tingplichtigen datgene te vertellen wat de wetgever beter geacht heeft maar niet al te scherp te omschrijven. Het behoeft dus geen verwondering te wek ken, dat, als iemand een zeker voordeel be haald heeft buiten zijn gewone bronnen van inkomen om, hij, als hij er maar even de kans toe ziet, dit poogt onder te brengen on der het begrip „speculatie." Maar aan den anderen kant staat dan den fiscus even hap pig gereed om dit te bestrijden, en dat voor deel te brengen onder „opbrengst van de op zichzelf staande werkzaamheden." Wij hebben geruimen tijd geleden hieromtrent eens een en ander medegedeeld, maar, tenzij de lezer van ons blad onze artikelen uitknipt en bewaart, misschien zijn ze er niet in teressant, maar dan toch wèl nuttig genoeg voor zal het toen vertelde wel grootendeels vervaagd zijn. Daar de jongste jurisprudentie in belastingzaken echter weer een paar inte ressante beslissingen aangaande dit vraag stuk bevat, meenen we goed te doen hierom trent nog eens een en ander te vertellen. Waar de wet spreekt van op zichzelf staan de „werkzaamheden" is het begrijpelijk dat dit laatste begrip minstens even belangrijk is als de daaraan voorafgaande qualificatie. Dat begrip duidt aan bemoeiingen van den be langhebbende, handelingen waaraan werk verbonden is en het is niet overbodig hierop den nadruk te leggen, omdat juist het begrip „speculatie" veronderstelt géén noemenswaar dige bemoeiingen of handelingen. Wie in den koop van een effect, een stuk grond, een huis in de naaste toekomst gemakkelijk te beha len voordeel ziet, geeft opdracht tot koopen FEUILLETON Naar het Fransch van Paul Féval. 31. t Overigens heeft hij toch wel een toovenaar moeten zijn om de oplet tendheid mijner bewakers te misleiden, te meer daar ik streng bewaakt wordt. Gij weet, dat ik moedig ben zijn voor stel prikkelde mijn lust tot avontu ren en ik nam het dus zonder aarze len aan. Hij maakte eene nog eerbiedi ger buiging voor mij dan de eerste maal en opende daarop een verborgen deurtje in mijne kamer dat ik zelf niet kende, bracht mij door gangen heen, waarvan ik niets wist en zoo kwamen wij buiten, zonder gezien te zijn. Er stond een koets te wachten, waar hij mij in hielp en zich tegen over mij plaatste. Beiden stegen wij aan uwe deur uit de koets reed weg; ik klom de stoep op en toen ik mij om keerde, om mijn geleider te bedanken, zag ik niemand meer. Aurora hoorde haar mijmerend aan en sprak bij zich zelve Hij is het ge weest. Hij moet het geweest zijn. Wat zegt gij vroeg donna Cruz. Niets Maar op welken grond zult gij aan den regent voorgesteld worden, mijn Heidinnetje Liefje, antwoordde donna Cruz, zich in een armstoel vleiende, er is geen Heidinnetje meer er is er nooit een geweest. Dat is een droom en eene zinsbegoocheling. Wij zijn de verhe ven dochters eener prinses, anders doet het desnoods zelf. Maar verder plegen dan geen handelingen verricht te worden men wacht af tot men de kans schoon acht en verkoopt dan met winst. De Hooge Raad verstaat dan ook onder „speculatiewinst" winst die niet grootendeels het gevolg is van hem die deze maakte. Vandaar dan ook dat! speculatie in roerende goederen, speciaal waardepapieren, behalve natuurlijk als die geschiedt IN de uitoefening van een bedrijf vrijwel steeds onbelast is te achten im mers werkzaamheden, bemoeiingen, hande lingen van eenig belang plegen daarbij niet plaats te vinden. Aldus kan het ook zijn bij den koop van onroerend goed. Men kan een stuk bouwgrond, een huis, koopen of laten koopen zonder meer, in de hoop en verwach ting binnen afzienbaren tijd door waardestij ging bij verkoop een voordeel te kunnen be halen. Men kan echter en dat komt herhaal delijk voor, bij koop van onroerend goed, niet willen volstaan met het louter bezit in af wachting van eventueele waardestijging. Men gaat dan over tot bouwrijp maken van een gekocht terrein, tot het laten verfraaien van een huis, tot het doen aanleggen van een beteren toegangsweg, enz., enz. En dan treedt het elastische artikel 18 in werking „Er zijn voor, bij of na den koop werkzaam heden verricht, die in casu doen sprake zijn van „opbrengst van op zich zelf staande werk zaamheden", aldus attakeert den inspecteur dan den kooper. En in ieder bijzonder geval zal dan de Raad van Beroep hebben te beslis sen of hetgeen door den belanghebbende met betrekking tot het gekochte is verricht, is te beschouwen als een handeling van speculatie ven aard, dan wel als een complex van han delingen vallende onder het beruchte arti kel 18. De gevallen nu waarop wij zooeven doelden, toen wij memoreerden dat de jurisprudentie ons weer eenige meerdere wijsheid had bijge bracht, waren de volgende. Het eerste betrof een apotheker, die van zijn schoonvader het door hem in gebruikzijnde en bewoonde ge bouw, waarin apotheek gevestigd was, kocht, en daarna een makelaar opdracht gaf een deel van het pand te verkoopen daar het resteerende voldoende was om zijn apotheek verder te exploiteeren. Ook voerde hij onder handelingen om het geheele pand te verkoo pen, wat echter niet tot resultaat leidde. Ee- nigen tijd daarna verkocht hij echter een deel van het pand, en zulks met het beding dat hij het daarop staande gebouw ten deele zou laten sloopen en daarvoor in de plaats een winkelhuis zetten. En daarin nu werd de belastbaarheid van het behaalde voordeel gezocht èn gevonden. De Raad van Beroep toch besliste dat hier sprake was van opbrengst van „op zich zelf staande werkzaamheden" bestaande in werk- j zaamheden door appellant verricht ter voor- j bereiding, uitvoering en voltooiing zijner i vooromschreven transactie met den kooper, en der daarbij door appellant op zich genomen verplichtingen „voorts besliste de Raad dat J de behaalde winst" gelet op die werkzaam- j heden noch geheel noch gedeeltelijk is te beschouwen als winst ontstaan enkel door i speculatie." De Hooge Raad was het met den Raad van Beroep eens. Zijn arrest liet niets aan duide- j lijkheid te wenschen over. „De omstandigheid aldus de H. R. dat de winst uitsluitend j Is verkregen door waardestijging van den j grond is geen beletsel ze te beschouwen als opbrengst van op zich zelf staande werk zaamheden, daar die omstandigheid niet weg neemt, dat, anders dan bij speculatie waar arbeid geen of meer noemenswaardige rol speelt, het hier die werkzaamheden zoeken. z«n geweest welke belanghebbende in staat j' De kustwacht heeft seinen opgcvan- hebben gesteld om van de waardestijging van dezelfde golflengte als die van de grond partij te trekken." - - - Earhart's toestel. En dan schijnt er Waaruit dus volgt dat als de apotheker bij zijn drankjes en poeiertjes was gebleven en le eerder gemeld - een geen bouwersallures had aangenomen, maar amdtein te zijn geweest die een be- zonder meer een deel van het pand had ver-1beweert te hebben opgevangen, kocht en de winst had opgestreken, er voor waarin positief gemeld wordt dat miss hem geen fiscaal vuiltje aan den hemel zouEarhart op een koraal-eiland zit, onge geweest zijn. Het volgend geval was nog sterker en toont nog beter aan welk een fiscaal passe-partout artikel 18 kan zijn. Een gemeente-ambtenaar had een boerderij gekocht en die met f 5000 winst weer ver kocht. Zoo te zien dus geen koutje aan de lucht. Maar uit verschillende omstandigheden wist de fiscus toch weer te distilleeren dat hier „werkzaamheden" hadden plaats gevon den, waardoor die f 5000 vielen onder den deerd maar zwak. Doch men weet het in zulke tijden van spanning worden dergelijke be richten meer gelanceerd. Veel waarde mogen wij daaraan niet hechten. Een Havastelegrani uit San Fran- cisco meldt, dat de drie vliegtuigen van de „Colorado" op dat oorlogs schip zijn teruggekeerd. Hun vlucht was vruchteloos men had op de Phoe elastischen greep van artikel 18. Die ambte- 'lux-eilanden geen spoor van miss Ear- naar had de hofstede ook nog aan andere j hart ontdekt. De zee was kalm en het personen te koop aangeboden. (We zouden, weer mooi. zeggen: natuurlijk, dat lukt ook maar niet zoo een, twee, drie Hij had, alvorens te kun nen verkoopen „moeilijkheden ondervonden in de uitoefening en handhaving van zijn j rechten." (Wat ieder wel eens overkomt maar wat heeft dat met begrip inkomen te maken vragen we). En uit die feiten leidde de fiscus en de Raad van Beroep af dat het voordeel was verkregen door „op zich zelf staande werkzaamheden" en niet door „spe culatie", aangezien hier „arbeid van eenigen omvang" was verricht. De Hooge Raad vond dit toch wel een beet je al té Hij besliste dan ook dat aan deze transactie het karakter van speculatie niet wordt ontnomen door de werkzaamheden, door den R. v. B. genoemd zoodat hier géén sprake was van op zich zelf staande werk zaamheden. Maar desondanks had de bewuste ambte naar zich toch maar een behandeling in drie instanties moeten laten welgevallen met De nasporingen worden voorlgezeet. BINNENLANDSCH NIEUWS. i Rie Mastenbroek neemt revanche. Zij wint te Kopenhagen twee maal van Ragnhild Hveger. Tijdens de Woensdagavond te Kopen hagen gehouden zwemwedstrijden slaagde Rie Mastenbroek er in twee maal van Ragnhild Hveger ie winnen namelijk op de 100 M. borstcrawl en 100 M. rugslag. Wederom is gebleken, dat de Deen sche zwemster op de 100 M., hetzij, dat het borstcrawl, hetzij dat het rug slag is, nog niet zoo snel is als eenige Ncderlandsche zwemsters. De tijd van Rie Mastenbroek op de 100 M. borst- ,11e narigheid en kosten daaraan verbonden "fl"L'"uJ f1""' ,RaQg"hikl omdat 't caoutchouc-achtige karakter van dat' g tü,Ve aan. 1 minuut 9.6 aec. fraaie artikel 18 den inspecteur een welkomen 11,1 'en strijd met haar landge gelegenheid gegeven had een, naar gezonder J 00Gunvor Kraft, die een tijd noteer koopmansbegrippen zuiver speculatief be-.('e van 1 minuut 9.7 sec. Op 1000 M. rugslag werd Rie Masten broek eerste in 1 min. 17.6 sec., Ragn hild Hveger tweede in 1 min. 18.5 sec. haald voordeel, aan te merken als belastbaar inkomen N.V. Centraal Administratiekantoor Utrech tAmsterdamGorinchemGoes- Soest Hoofdkantoor Trans 15 Utrecht Tel. 11871. Directeur Mr. J. H. VAN DOORNE. BUITENLANDSCH NIEUWS. niets. Gij riep Aurora vol verbazing ui' Wel ja, wie anders Of gij moest het misschien zijn Hoor eens, zoo handelen de Heidens altijd. Zij drin gen door den schoorsteen de paleizen binnen, maken zich van eenige kost baarheden meester en laten nooit na de jeugdige erfdochter des huizes uit de wieg mede te nemen. Men verzekert mij althans, dat ik de rijkste erfdochter in Europa ben. En hoe heet gij dan nu vroeg Au rora, die haar met de grootste verwon dering had aangehoord. Mademoiselle de Nevers, antwoord de donna Cruz deftig, de wijde plooien van haar kleed in orde schikkende. Ne vers, herhaalde Aurora, eene der aanzienlijkste familicn van Frankrijk. Och ja mijn schatje Het schijnt zelfs, dat wij nog een nichtje van zijne majesteit zijn. Maar hoe zit dit dan in elkander Hoe Hoe Dat weel ik zelf niet, zeide donna Cruz. Mijn stamboom is mij niet medegedeeld Als ik er naar vraag, zegt men Zwijgen is de bood schap; Het schijnt, dat ik vijandeh heb al wat groot is, wekt altijd be nijding. Ik weet dus eigenlijk niets, doch ik laat hen maar begaan. Aurora, die eenige oogenblikken had nagedacht, brak thans hare rede af met de woorden Donna Cruz als ik eens meer van uwe geschiedenis wist dan gij zeiven Wiel, kleine Aurora, dat zou mij in het geheel niet verwonderen ik ver wonder mij over niets meer. Doch nl kent gij mijne geschiedenis, houdt die maar voor u, want mijn vriend, de prins van Gonzaga zal mij die dezen Diefstal van benzine. De politie te Voorburg heeft een 24- jarigen en een 18-jarigen jongeman aangehouden, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van benzine, welke zij door middel van een slange tje uit de tanks van langs den weg staande auto's in blikken overhevelden Uit het verder ingestelde onderzoek bleek, dat de aangehoudenen zich bo vendien hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een motorrijwiel in Den Haag en een rijwiel in Voorbuig. Voorts Hei zoeken naar Miss Earhart. hebben zij verscheidene motoi-ondcr- Geruchten over zwakke radio- deelen gestolen. Al het gestolcne is ten seinen. jhuize van het tweetal in beslag .geno- Hel zoeken naar de verdwenen Ame- f1100- In verband met den diefstal van rikaonsche vliegster Amelia Earhart let motorrijwiel is ook nog aangeliou- wordl naarstig voortgezet. vü,2?n andero 18-ja; igre jongeman uit Het Amerikaansche panUser-schip 9?' Dure-, Colorndo" is in het gebied aangeko- len gerieve van automobilisten zij- men, waar miss Earhart vermoede- gemeld dat een speciaal soort sluiting lijk verloren is geraakt. Het schip y001' benztne-reservoir verkrijgbaar had drie vliegtuigen aan boord, die ls en die bovengenoemde truc onder zijn opgestegen om de omgeving af ie,""'?'- avond in bijzonderheden vertellen. Gonzaga herhaalde Aurora ont steld. Ja, Gonzaga, de man die mijne rech ten beschermt, de echtgenoot van de hertogin van Nevers, mijne moeder. Zoo Is die Gonzaga de echtgenoot van de hertogin van Nevers her haalde Aurora, die zich haar bezoek aan het kasteel Caylus herinnerde. De tooneeleiii van den afgrijselijken nacht rezen voor haren geest en de handelende personen, die gisteren nog onbekend wareru,. ontvingert heden namen. Het kind, waarvan de herbergierster te Tarrides gesproken had en dat te midden van het gevecht sliep, was dus hare vriendin geweest. Maai' wat was er van den moordenaar Waar denkt gij aan? vroeg donna Cruz Ik denk aan dien naam Gonzaga, antwoordde Aurora. Gij zegt, hij is uw voogd en de man van uwe moeder. Moet ik u dan alles zeggen riep de gewaande mademoiselle de Nevers uit. Ik heb mijne moeder gezien, maar toen ik haar zag, heeft mijn hart niet geklopt en hebben mijne armen zich niet met onweerstaanbare kracht ge opend. O, Aurora, ik zou gedacht heb ben, dat men het van blijdschap moest besterven, als men tegenover zijn moe der stond. Dat komt mij ook zoo voor, bevestig de Aurora. Welnu, ik ben koel, uiterst koel ge bleven. Spreek maar op als het Gon zaga betreft, en vrees niets, al moest het den man van Madame de Nevers betreffen. Het betreft Gonzaga alleen, hernam Aurora. Die naam van Gonzaga is in mijne herinnering verbonden aan al: jwat mij als kind en meisje beangst heeft. De eerste maal toen mijn vriend Ilenri zijn leven op het spel zette om het mijne te beschermen, hoorde ik dien naam Gonzaga uitspreken. Ik hoorde hem andermaal, toen wij op eene boerderij in de omstreken van Pampeluna overvallen werden. Ik hoorde hem ten derde male op dien avond, toen gij van uwe tooverkunsten gebruik maaktet om de Heidens in dien onverstoorbaren slaap te dompe len, om ons te redden. Te Madrid was het wederom Gonzage, te Tarrides bij het kasteel Caylus nogmaals Gonzaga. Ook donna Cruz overpeinsde van haar kant en vroeg toen plotseling: Heeft don Louis, de metaaldrijver, u nooit verteld, dat ge de dochter eener voorname dame zijt Nooit, antwoordde Aurora, en toch geloof ik het. Nu, ik houdt niet van diep naden ken, riep het gewezen Heidinnetje er spelen mij veel gedachten door het hoofd, maar zij zijn verward en willen niet naar buiten. De rol van groote dame zoudt gij beter kunnen spelen dan ik, geloof mij maar evenzeer geloof ik, dat men zich het hoofd niet moet breken met raadsels te willen oplossen ik ben eene Christin, maar ik heb nog zoo zoo veel van mijne pleegvaders over gehouden, dat ik mij overal, wat er ge beurt, troost met de overtuiging het heeft zoo moeten wezen. Zoo kan ik mij ook b.v. niet vereeni gen met het denkbeeld, dat mijnheer van Gonzaga een struikroover en moordenaar zou geweest zijn daar-1 Moordaanslag op zijn vrouw Een werklooze man te Arastér dam aangehouden. Een dezer dagen heeft de Amster- damsche recherche van het bureau Spaarndammerstraat een ongeveer 30-jarigen werkloozen man, wonende in de Haarlemmerhouttuinen, aange houden, omdat hij er van verdacht wordt, zijn vrouw van het leven, te hebben willen berooven. De vrouw, die in de keuken in slaap was gevallen, werd door haar moeder, die op bezoek kwam, in diep-bewuste- loozen toestand gevonden, terwijl de gaskraan openstond. Ook de man, die zich in de slaapkamer bevond, was licht bewusteloos. Hij werd gearres teerd, omdat de politie vermoedde, dat hij de gaskraan in de keuken had open gezet, met.de bedoeling zijn vrouw te dooden. Met een zuurstof-apparaat is de vrouw weer tot bewustzijn ge bracht. Haar toestand is redelijk wel. De man is thans in het politiebureau ingesloten en zal ter beschikking- van de justitie worden gesteld. Door een stier gedood. De 70-jarige Theunissen uit Herpen (Nid.-Br.) die Woensdagmiddag op de Bossche veemarkt door een s'ier werd aangevallen, op de hoorns genomen en tegen den grond geworpen, waarna hij zwaar gewond naar het groot zieleen- gasthuis werd vervoerd, is aan de ge volgen van de opgeioopen verwondin gen overleden. Dame te Irnsum verbrand. Door onbekende oorzaak is ten huize van den heer Banning, directeur der Coop. Zuivelfabriek, te Irnsum in Fries land, een gascomfoor in brand ge- *aakt, ten gevolge waarvan de kleereg van mevr. Banning, die in de keuken vertoefde, vlamvatten. Daar mevr. Banning alleen thuis was, werd het ongeval door niemand opgemerkt. Vermoedelijk is zij dadelijk buiten bewustzijn geraakt. Het dochtertje, dat van school thuis kwam, vond haar moeder geheel over dekt met brandwonden. Geneeskundi ge hulp mocht niet meer baten. Zon der tot bewustzijn te zijn gekomen, is mevs. Banning aan de bekomen ver wondingen overleden. STEUR GEVANGEN. In den Westput bij Ter neuzen heeft het visschersvaartuig Arnemuiden 5, een steur gevangen ter lengte van bij na 3 M. Slechts zelden wordt steur in deze omgeving waargenomen. Men zal het dier naar IJmuiden ver voeren, waar het zal worden ontleed. Voor de visschers beteekent deze vangst een buitenkansje. Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. voor is hij een man van te goede op voeding. Er zijn bovendien een aantal Gonzaga's in Italië, veel echte en veel valsche de uwe is stellig de valsche Gonzaga. Bovendien moet ik u zeg gen, dat, als mijnheer de prins van Gonzaga uw vervolger was, meester Louis u niet juist te Parijs gebracht zou hebben., waar iedereen weet, dat de prins zijn verblijf houdt. Nu, er worden dan ook alle voorzor gen genomen. Het is mij verboden uit te gaan en zelfs aan het venster te komen. Hoofdstuk 14. De drie wenschen. Aurora zoowel als donna Cruz wa ren beiden schoon. Onder het gesprek dat zij voerden, was het, alsof zij van karakter hadden verwisseld donna Cruz vertoonde de zachte melancho lie en uit de oogen van Aurora schit terde de jalouzie. Voor niemand heb ik ooit mijn oogen neergeslagen, zeide donna Cruz, maar voor don Louis heb ik zulks altijd moe ten doen, ik geloof, dat, hij een toove naar is en eiken wensch kan vervullen Wat eene dwaasheid, riep Aurora uit. Dat is maar bijgeloovigheid. Wordt vervolgd. IN VIER BLADEN AD VERTEEREN EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1