Een PaaidNoodio? bij J. VOS Oit is llw adres-# ONDERLINGE BRANDWAARBORG MIJ. WIERINGERMEER. Manufaclurenh. en Confectie te Middenmeer Aanbev. VOS YVltKIINUtK tUUKAIN 1 TWEEDE BLAD ZATERDAG 10 JULI No. 77. BINNENLANDSCH NIEUWS. ELECTRICIIEITSTAUIEVEN EN JHlOOEiNSTAND. Twee resoluties aangenomen. In de midagvergadering van het congres van den Koninklijken Nederlandschen Mid denstandsbond is Donderdag te Zwolle de behandeling aan de orde gekomen van het praeadvies van ir. K. H. Haga over de eelc- trlciteitstarievén in Nederland en de noodza kelijkheid hunner grondige herziening ten benoeve van de welvaart van het midden- siancisbedrijf. Uit de debatten bleek, dat deze materie in hooge mate de belangstelling van de afge vaardigden had en dat men over het alge meen hunkerde naar tarieven van electri- schen stroom, die meer in overeenstemming met den kostprijs zijn. Een groot aantal spre kers voerde over dit onderwerp het woord. In een resolutie werd bepleit het instellen van een centraal toezicht op de tariefspolitiek der overheidsbedrijven, waarin naast onpar tijdige en onafhankelijke vertegenwoordigers van het algemeen belang, ook het bedrijfsle ven rechtstreeks invloed dient te kunnen oefenen in het belang van het economisch le ven. In een tweede resolutie wordt opgemerkt, dat de wijze, waarop de tarieven voor electri- schen stroom worden berekend, in strijd is met het doel, waartoe de electriciteitsvoorzie- ning aan de overheid werd toevertrouwd. De winst dient te worden beperkt tot een bedrag, noodig voor afschrijving en vernieuwing en mag in geen geval worden gebruikt voor de dekking van het tekort op de gemeente- oi provinciale begrooting. Voorts zegt de resolutie, dat de handel in apparaten en toestellen behoort te worden teruggebracht aan den particulieren handel. Het congres draagt ten slotte het hoofdbe stuur op te ageeren tegen de hooge tarieven en den middenstand in den strijd daartegen te mobiliseeren. JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK. De „ton" overschreden. De centrale voor werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsclie Kerken voor Practisch Christendom, organi seerde voor de derde maal een collecte tan behoeve van haar werk voor de moreele werk loozenzorg. Thans werd met giften van particulieren en enkele fondsen het bedrag van f 100.665.52 bereikt. De opbrengst bij een vijftigtal kleine re comité's wordt nog verwacht. Het bestuur van de „Centrale" is zeer er kentelijk voor het verkregen resultaat en dankt allen die op eenigerlel wijze hieraan hebben medegewerkt. ONZE OOST. ZWARE BANDJIR OP BORNEO. Reeds 23 dooden. Tientallen woningen weggespoeld. Zeer plotseling, om een uur Donderdag- ndcht is een bandjir ontstaaan, die sinds menschenheugenis de zwaarste is, welke in dè omgeving van Martapoera en Riamkanan is voorgevallen, seint Aneta uit Bandjermassin op Borneo. De verbindingen met het binnenland ook de telegrafische en telefonische zijn verbro ken. De postweg is op tien plaatsen weggesla gen. In de winkelwijk te Martapoera staat het water ter hoogte van de huisdeuren, overal staat het water een meter hoog. Een ijzeren brug hangt scheef en levert gevaar op. Het landhoofd van de Stamboelbrug is weggesla gen. In de kampong Sei Alang zijn 21 dooden. Het kamponghoofd en zijn gezin worden vermist. De plaatsen Tambakanjar, Toedjoengmoerong en Bintjau zijn zwaar geteisterd. Het aantal slachtoffers is nog niet vastgesteld. Tiental len woningen zijn weggespoeld. De sluis in den Liangpolder is weggeslagen. Het geteisterde gebied is nog niet te berei ken. Nader worde geseind Gebleken is, dat op Maratapoera nog twee mannen zijn verdronken. De postweg is over een lengte van 500 m. weggeslagen. In zes kampongs zijn 150 huizen weggespoeld. Ver schillende kampongs zijn nog niet bereikbaar. Te Tambak Anjar is een dijk over 600 me ter lengte weggeslagen. In de kampong Sei Alang is het water gezakt. De kampong is echter nog niet vrij van water. PROVINCIAAL NIEUWS. de tunnel te velsen. Lengte van 1660 M. Bouwduur vier tot vijf jaar. Geen spoorweg-tunnel. De minister van Waterstaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan het ont werp voor den verkeerstunnel, die te Velsen onder het Noordzeekanaal zal worden gebouwd. Door deze goedkeu ring is de voorbereiding in het stadium van definitieve uitwerking gekomen. Het staat echter nog niet vast, wan neer met den eigenlijken houw van den tunnel een begin kan worden ge maakt. Dit houdt o.m. verband mei het feit, dat alle gronden, die voor de in- en uitritten noodig zijn. nog niet in het bezit zijn van het Rijk. Enkele terreinen moeten nog onteigend wor den. Dit behoeft ten slotte echter niet te leiden tot vertraging van het werk, omdat begonnen kan worden met den eigenlijken tunnel, voordat het ongedekte gedeelte in aanmerking komt. Volgens het nu vastgestelde plan wordt de tunnel van eind- tot eind punt 1466 M. lang. De breedte van den rijweg wordt acht M. met aan weers kanten verhoogde voetpaden van 75 cm. van wand tot wand wordt de breedte dus 9Vi> M. De vrije hoogte zal 4.20 worden. Het diepste deel van de tunnel komt op 212.10 m. - A.P. De hel ling der opritten wordt 1 op 28.5 De in- en uitgangen zullen uitkomen op een ontworpen verkeersplein, dat voor Velsen ten Zuiden van het ka naal zal worden gemaakt in den Rijks vveg, ongeveer tegenover het huis van ae L.uitenpiaats \v aterland in hei iNOordelijke deel van Velsen komt het plein, waarop de tunnel uitloopt een paar honderd meter ten Noorden van net kanaal, tegenover de Banjaert- straat, dat is de verbinding tusschen den ij keiweg en den Koningsweg. Door de vaststelling van dit Noorde iijke eindpunt komt ook het tracé vast te staan van den weg van het kanaal af door Beverwijk naar Alkwaar, waai omtrent tot nu toe geen beslissing was genomen. Deze weg komt Oostelijk van den bestaanden Wijkerweg te liggen en zal bij de haven van Bever wijk om de kom der gemeente worden gelegd. Het doorgaande verkeer zal dus m de naaste toekomst niet meer door Je Breestraat gaan. Ten Zuiden van liet kanaal komt door het ontworpen verkeersplein ook nog eenige verande ring in het tracé. De bestaande rijksweg Haarlem-Velsen zal bij het landgoed Beeckestein iets oostelijk afbuigen. Een belangrijke beslissing van den minister is, dat geen wijziging ztl ko men in de treinverbinding over het ka naal. De verwachting was, dat in het oelang van de scheepvaart de spoor weg eveneens door den tunnel zou kunnen worden geleid, waardoor de spoorbrug over het kanaal zou kunnen verdwijnen. De minister heeft echter beslist met het oog op de kosten, dat de spoorbrug gehandhaafd blijft. Het staat nog niet vast, wanneer met het werk begonnen zal worden, al is wel uitgemaakt, dat het begin zooveel mogelijk zal worden bespoedigd. Het geheele werk zal vier, op zijn hoogst vijf jaar duren. Opening jacht. Voor de Prov. Noord- Holland is de volgende regeling ge maakt ten aanzien van de opening van het jachtseizoen voor de diverse wild soorten. GROF WILD Hertenbokken en dambokken 25 Sept. t.m. 9 Oct. 1937 Hertjen en damherten van 27 Dec. '37 t.m. 29 Jan. 1938 Reebokken van 31 Juli t.m. 21 Aug. '37 en van 16 Oct.-13 Nov. 1937 Reegei ten van 16 Oct. t.m. 13 Nov. 1937 KLEIN WILD Patrijzen van 28 Aug. t.m. 31 Dec. '37 Korhanen van 2 Oct. '37 t.m. 29 Jan. '38; Fazantenhanen id. Korhennen van 2 Oct '37 t.m. 6 Nov. '37 Fazanten- hennen van 2 Oct. t.m. 31 Dec. 1937 Houtsnippen van 2 Oct. '37 t.m. 29 Ja. '38 Hazen van 2 Aug. - 31 Dec. '37 WATERWILD Watersnippen van 2 Aug. '37 t.m. 9 April 1938 Eenden alle soorten, be halve bergeenden en eidereenden van 2 Aug. '37 t.m. 5 Febr. 1938 Ganzen van 2 Aug. '37 t.m. 9 April 1938 Meer koeten en goudpluvieren van resp. 2 en 28 Aug. 1937 t.m. 5 Febr. 1938. De jacht op wilde eenden op de ei landen Texel en Ameland zal zijn ge opend van 26 Juli '37 t.m. 5 Febr. '38. Opening jacht. Het vangen van alle soorten eenden behalve bergeenden en eider-eenden door middel van eende-kooien zal in alle provinciën zijn toegestaan van 2 Aug. 1937 t.m. 26 Febr. 1938. Het vangen van waterwild door mid del van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, zal in alle provincies zijn toegestaan voor Watersnippen,, van 2 Aug. 1937 t.m. 9 April 1938 (in Groningen, Friesland en Drente slechts t.m. 5 Febr. 1938.) Eenden (alle soorten behalve berg eenden en eidereenden) van 2 Aug. '37 t.m. 5 Febr. 1938. Ganzen van 2 Aug. um. 9 April 1938 Meerkoeten van 2 Aug. '37 t.m. 5 Febr. 1938 Goudplu vieren van 28 Aug. '37 t.m. 2 Apr. '38. In het geheele Rijk zal de jacht niet worden geopend op herten-kalveren, reekalveren (t.w. reeën, die in den loop van het kalenderjaar zijn gebo ren) benevens op zwanen, bergeenden eidereenden. duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, ture luurs en waterhoentjes. GEMEENTE WIERINGEN. 0.k.k. voor de Radio. Zondag a.s. des nam. 1.50 tot 2.10 zal onze Mando line-Vereen. O.K.K. onder leiding van haar directeur Jongkind in de A.V.R.O. studio te Hilversum voor de radio spelen. Het programma, dat zal worden uit gevoerd. is aldus samengesteld 1. „Poesia alpestre", (ouverture fantasia), Salvette Simone. 2. „Tramonto", wals, Sartori. 3. „Alte Kameraden", marsch, Teike. Zondag dus allen afgestemd op Hil versum I 1875 M. (160 kp.) Grasbaan-wedstrijden te Hoorn en Wielerbaan te Assendelft. a.s. Zondag. Zondag nemen aan de grasbaan- wedstrijden deel de renners der Wie- ringer Wielerclub Nic. Bakker Rid derbos, Jn. Smit, C. Oostdijk en C. v- Wijngaarden. En op de Wielerbaan te Assendelft de Wieringer renners Baardman, Lont, Hegeman, Klink en Verbiest. Geslaagd. Voor het toelatingsexamen tot het Lyceum (Hoogere Handels school) te Den Helder, is geslaagd Trieneke de Haan, te H.-Hoef. Voor het eind-examen der Rijks Hoo gere Burgerschool te Alkmaar is slaagd Mej, Gré Kaan. ge- ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Diploma behaald. Onze vroegere plaatsgenoote Zr. T. Klare behaalde Vrijdag ƒ.1. te Utrecht het diploma enquëtrice-wijkverpleegster. Burgerlijke Stand Wieringen. Van 3 t.m. 9 Juli 1937. Geboren Grietina, d.v. H. Wieringli en H. de Boer Pieter, z.v. A. Kroon en S. van Peursem Popke, z.v. H. Ot- tens en H. Bos. Geboren te Harlingen, Maartinus Jacob, z.v. Jap5j*Van Keulen en S. Se- verein. Ondertrouwd :^Geene. Gehuwd D. Bëkendam en T. Lont; A. Schipper en J. van Breugcl M. En gel en P. G. de Haan P. Keijzer en I. Jaspers J. Mulder en T. Metselaar Overleden H. Glim, vr. 75 jr. wed. W. F. Hollander. Als levenloos aange geven kind van H. Akkerman en G. de Jonge. Loop der bevolking (Juni 1937.) Ingekomen J. Bruining uit Barra- deel Mw. J. Siderius uit Franekera- deel G. J. Holtstege uit Laren Mw. G. Bouwmeester uit Medemblik J. de Haas uit Alkmaar A. M. de Haan en echtgen. uit Den Helder A. Haags ma uit Achtkarspelen F. Boonstra id. J. From uit Oost.-werf M. Ste vens uit Assen A. Advcoaat e.e. uit Wonseradeel S. Homsma uit Ferwer redadeel A. den Braven uit Nieuwer Amstel A. Hoffman uit Vledde I. K. van Tiggele uit Schiebroek C. Sprik en gezin uit O-Pekela G. Mud- de uit Leiden J. Mulder en gezin uit Grootegast Mw. L. Roossien uit Me demblik. VertrokkenA. Feenstra en gezin .ïaar Harlingen J. Lammcrtsma naar vV.-Waard P. Nierop Groot naar Alk inaar A. Prins en gezin naar Rotter dam A. de Hoog en gezin naar Kam pen J. Q. van der Molen en gezin naar Arnhem H. Oosterbeek en ge zin naar Borne; P. J. Smit naar A'dam; J. Bruining naar Wonseradeel A. J. de Rijck naar Wormerveer P. Pau- lusse naar Middenmeer Mw. R. Mud naar Smallingerland S|. Schoorstra naar Middenmeer W. Leenen naar Weert A. de Wildt, Mw. A. M. de Jong en Mw. H. J. Mooij naar Dord recht Mw. A. de Vries naar Oenkerk; W. J. Deckers naar Hoorn H. J. Blaas naar Eindhoven R. Zijl en gez. naar Oude-Pekela H. J. Oosterveld naar Weststellingwerf J. Gutman naar Leeuwarden J. Lont en gezin naar Kampen A. Bogaar nr. Kampen. Arbeidsbemiddeling voor den Noord- Oostelijken Polder. De directeur van dee Rijksdienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling deelt} mede dat ten behoeve van de arbeids bemiddeling voor den Noord-Oostelij ken Polder bijzondere voorzieningen zijn getroffen, in dier voege, dat de bemiddeling voor de werken, welke voor de drooglegging van dezen Pol der worden uitgevoerd, onder recht- streeksche leiding van dienst is op gedragen aan vier Rijks-agenten der Arbeidsbemiddeling, aan wie als standplaats resp. Lemmer, Vollenhove, Kampen en Urk is aangewezen. Inge volge de in de bestekken voor den Noordoostelijken Polder opgenomen bepalingen mogen de aannemers van werken de in dienst te stellen arbei ders, voorzooveel deze althans niet reeds bij hen in vasten dienst zijn, slechts aannemen door tusschenkomst van genoemden Rijks-agenten. Indien de aannemers derhalve arbei ders noodig hebben, wenden zij zich uitsluitend tot den daarvoor aange wezen Rijks-agent, der Arbeidsbemid deling. Het spreekt vanzelf dat de aannemers vrij zijn in de keuze uit de hen aangeboden arbeiders. Zij kunnen desgewenscht tevens aan de Rijks agenten opgeven, uit welke streek zij wenschen, dat de arbeiders zullen wor den betrokken. De practijk heeft reeds aangetoond, zooals trouwens ook was te verwachten, dat in de eerste plaats arbeiders, woonachtig in de na bijheid der werken, worden aange vraagd. Voorzoover arbeiders van elders noodig zijn, worden de aanvragen daar toe door de Rijks-agenten doorgege ven aan de organen der Arbeidsbemid deling in de 'streek, van waaruit de arbeiders moeten worden betrokken. De boven uiteengezette regeling maakt, dat arbeiders, die bij de Zui- deerzeewerken wenschen te worden ge plaatst, kunnen volstaan met dit aan het orgaan der Arbeidsbemiddeling in hun gemeenten mede te deelen. Slechts dan maken zij kans, inder daad geplaatst te worden, zij het ook, dat deze kans, in verband met het groo te aanbod en de in verhouding tot dit aanbod beperkte werkgelegenheid, niet groot is. In elk geval moet ernstig worden ontraden, den arbeiders in overweging te geven zelf naar de Zui derzeewerken te gaan, dan vel zich in gemeenten, in welke de verxen wor den uitgevoerd, ie vestigen. Arbeiders, die hiertoe overgaan, zullen NIET voor plaatsing in aanmerking worden ge bracht, met name ook niet, indien zij in woonwagens en woonschepen ko men. Het zal duidelijk zijn dat dit het eenige juiste standpunt is, om te voor komen dat een groote trek van arbei ders uit alle deelen van het land naar burgerlijke stand medemblik (met inbegrip gedeeltel. W.-Meer.) Geboren Pieter Cornelus, zoon van J. J. Verschure en P. A. v. Hooren (Middenmeer) Anna Maria, dochter van A. Roozen en van J. Arends Elizabeth Divera, dochter van A. Bakker en C. W. Baas Jan Pieter, zoon van J. I. de Groote en D. J. Kense (Middenmeer) Gerrit, zoon van W. H. de Jager en M. Stee man. Overleden Simon Meester, oud 47 jaren Gerrit van Doorn, oud 66 jaren Lammert Wormer, oud 93 jaren. Ondertrouwd Simon Stolp en Geertruida Wilhelmina Middelkoop. KERKDIENSTEN WIERINGERMEER. ZONDAG 11 JULI. NED. HERV. GEM. Slootdorp vm. 10 uur Ds. Nijholt. De opgave van Donderdag j.1. was foutief. Vrijdag 16 Juli 8.30 uur Bijbelcursus ds Nijholt in de consistoriekamer achter de kerk te Slootdorp. Voor iedereen toegankelijk. Willen degenen die Zondag 18 Juli met de bus naar Wervershoof en Enkhuizen meegaan dit ten spoedigste aan ds. Nijholt melden Vertrek Slootdorp des middags 1 uur N.T. NED. HERV. EVANGELISATIE W.-werf vm. 10 uur n.t. Ev. K. Kiewiet. Slootdorp 2.30 uur n.t. Ev. K. Kiewiet. Middenmeer 10 uur n.t. Leesdienst. AttentieBelanghebbenden worden er op gewezen dat de predikbeurten in ons num mer van Donderdag foutief waren opgegeven. GEREF. KERK MIDDENMEER. Middenmeer vm. 9.30 uur Cand. A. A. Corteri- broek van Dedemsvaart. Middenmeer nam. 2.30 uur Cand. Cortenbronk. GEREF. KERK SLOOTDORP Slootdorp vm. 9.30 uur Ds. C. v. d. Vliet. H. A. Slootdorp nam. 2.30 uur N.T. Ds. C. v. d. Vliet. H. A. en Nabetr. GEREF. KERK WIERINGERWERF W.-werf 8.30 uur Cand. J. S. Greidanus van Tzum. j W.-werf nam. 5 uur Cand. J. S. Greidanus. Vereeniging „Volksonderwijs" Afd. Wieringermeer. Vrijdagavond hield bovengenoemde vereeniging in het Gym-lokaal te Slootdorp een huish. verg. onder lei ding van haar voorz. de hr. J. G. Addens De vergadering was goed bezet. Na opening door den voorz., las de secr. de heer J. van Wijk de notulen van de oprichtings-verg. welke onver anderd werden goedgekeurd. Hierop volgden verschillende mede- deelingen van huish. aard. Vervolgonderwijs en Ouder-comin. Besloten werd pogingen in het werk ie stellen om op de scholen vervolg-on- derwijs te krijgen. Hierom zal een enquette gehouden worden bij de ouders die kinderen heb ben die voor dit onderwijs in aanmer king komen. Algemeen werd het zeer vermoedelijk geacht dat vervolg-onder- wijs wordt gegeven. Zij die sympathiseeren met deze po gingen, kunnen zich reeds aanmelden bij den hr. J. van Wijk, Slootweg, Sloot dorp. Ook werd de wensch uitgesproken dat er ouder-commissie's in het leven worden geroepen. Het bestuur zal zich met het bestuur van de W.-Meerscholen in verbinding stellen om hier in te voorzien. Het half uur later 's morgens. De verandering van de schooltijden gedurende de zomertijd werd tievens nog besproken. Algemeen was men van oordeel, dat dit onlogisch is gere geld. Het bestuur zal zich met de con tactcommissie in verbinding stellen. Wel voelde men het bezwaar des win ters dat de kinderen in donker thuis komen. Zoo zal de Afd. er wel aan meewer ken dat in dit jaargetijde de school wat vroeger eindigt door tusschen de middag b.v. een half uur korter te pau seeren. Gevraagd werd nog of ook te Midden meer en W.-Werf een speeltuintje komt zooals te Slootdorp is gemaakt. Medegedeeld werd dat als de proef goed slaagt te Slootdorp, ook in de an dere gemeenten een dergelijke speel plaats zal komen voor de kleinen. Hierna sluiting. Oprichtings-vere. Stroo-verkoop- bureau. Blijkens een advertentie in dit nummer zal hedenavond in Hotel Smit te Middenmeer de oprichtingsvergade ring plaats hebben van het stroo-ver- koop-bureau in de W.-Meer. Flevo-nieuws. Zooals gemeld, wordt Zondag de eerste promotie-degredatie- wedstijd gespeeld. Flevo 1 zal Sporters 1 uit Hoorn thuis ontvangen. Het zal een zware partij wor den, doch we hopen dat het tot een zoo goed mogelijk resultaat zal leiden. BEL OP No. 24 Heerhugowaard. Wij halen en brengen U desnoods zonder eenige verplichting. KLAAS STAMMIS verkoopt, verhuurt en ruilt beste rij- en werkpaarden. TEVENS ALLE WEKEN OP DE BEURS. Smakelijk, voedzaam en goedkoop. Neemt eens proef. LAGE PREMIE. SOLIDE HERVERZEKERING. COULANTE AFWIKKELING VAN ZAKEN. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Boekhouder R J Brugstraat RIDDER Middenmeer. de Zuiderzeewerken plaars vindt. Het op goed geluk zich vestigen in de gemeenten, waar de Zuiderzeewer ken zijn gelegen, is daarom zeer te ont raden. FILMNIEUWS. „broken blossoms" deze week in Cinema De Haan. De bloesems, waarvan hier, in deze door Hans Brahm geregisseerde Filma rolprent sprake is, zijn van een zeer weemoedige soort. Ze vertolken het on gekende geluk van het Londensche meisje Luvy, dat door haar vader, den kampioen-bokser Battling BuiTowa, ergerlijk wordt mishandeld en dan in bewusteloozen toestand op straat wordt aangetroffen door den jongen Chinees Chen, die haar reeds lang vu rig vereert. Deze Chen, die met aller lei hooggestemde etische idealen naar Londen is gekomen, verpleegt haar in zijn woning, en tusschen heide jon ge menschen ontstaat een heuschc idylle. Zij wordt echter wreed ver stoord door Lucy's vader, die na af loop van een door hem gewonnen match, Chen's woning binnendringt, als deze even afwezig is. Hij sleept zijn dochter weer naar huis en doodt haar in een driftbui met eigen hand. En Chen, die het zoo goed meende, wreekt zich op den beestachtigen vader, die van hun romance niets begreep. Dolly Haas (Lucy), Ewlyn Williams (Chen) en Arthur Margetson (Burrows) laten voortreffelijk spel zien in deze aandoenlijke momenten zoo rijke film,.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 8