SIEWTELS! 28e JAARGANG ZATERDAG V7 JULI 1937 No. :~'0 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. GEWETENSGELD EN NAVORDERING DE BULTENAAR. I ADMINISTRATIE- EN BELASTINGZAKEN. ZWAAR WEER BOVEN ONS LAND. N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maandden f 1.25. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 VERPLAATST naar Hotel Centraal S. Kaan Pz., Telefoon 18. H.-HOEF IEDEREN DINSDAG 10—3 UUR. Lage vaste tarieven. Ook voor Ziekenfondsl. ANNA PAULOWNA HOTEL VEERBURG. SPREEKUREN VOLGENS AFSPRAAK. door Mr. J. H. van Doorne, Advocaat en Belastingconsulent. 36. Niet immer krijgt het Rijk achterstallige belastingpenningen binnen langs den weg van navordering. Dit laatste kan slechts het geval zijn indien de vereischte voorwaarden welke de wet voor de navordering stelt, zijn vervuld. De voornaamste dezer is wel, dat de navordering aan een termijn is gebonden ..Terwille van de rechtszekerheid", heet het in de memorie van toelichting is het niet gewenscht dat de fiscus m^ar onbeperkt kan heffen, waarom dan ook de wetten op de in komsten- en vermogensbelasting, dezen tijd beperken tot drie jaar na den aanvang van het betreffende belastingjaar, waarover te weinig belasting is betaald. „Betaald" is ei genlijk niet juist gezegd „geheven" is het juiste woord en dat dit verschil uitmaakt, blijkt uit het volgende. De mogelijkheid bestaat,' dat over eenig jaar te weinig betaalde belasting is aange zuiverd door het betalen van gewetensgeld. Het komt wel voor dat gewetensgeld in de zuiverste beteekenis van het woord wordt gestort door personen die onbekend wenschen te blijven. Zou nu in een dergelijk geval de fiscus op de een of andere wijze er achter komen dat over een zeker jaar de aanslag te laag is geweest en dus gaan navorderen, dan baat den nagevorderde niet, dat hij over dat jaar reeds door gewetensgeld te storten den fiscus het hem toekomende heeft gegeven. Bij de verhooging met het viervoud die bij navor dering doorgaans pleegt te worden opgelegd speelt zulks ook een gewichtige rol. Immers deze vindt plaats, tenzij blijkt dat slechts over een jaar te weinig belasting isgeheven. Kan de belastingplichtige dus aantoonen, dat hij alle achterstallige belastingen over vorige jaren reeds aangezuiverd heeft'door gewetens geld te betalen, zoodat inderdaad slechts over één jaar blijkt dat de fiscus te kort is geko men, dan nog baat zulks hem niet naar den letter der wet, daar immers over meerdere jaren de belastingheffing te laag is geweest. Men werpe ons niet tegen dat de fiscus toch in een dergelijk geval geen dubbele belasting zal gaan heffen over die vorige jaren, wijl dit toch niet in den haak zou zijn. De praktijk leert, dat dit geschieden kan en ook geschied is. In Besl. in Bel. 2. No. 4388 vindt men een geval, waarin de Raad van Beroep de onder scheiding tusschen „heffing" en „betaling" scherp trok en de Hooge Raad dit bevestigde. Zoodat inderdaad praktisch de belasting plichtige over het eens verzwegene dubbel belasting betaalde. In de meeste gevallen, waarin te weinig belasting is betaald, zal men dit ook niet kunnen aanzuiveren door middel van gewe tensgeld, daar de belastingadministratie zoo veel mogelijk, ook dus bij vrijwillige aangifte, navorderingsaanslagen oplegt. Is de wettelijke termijn 'verstreken en het betalen van gewe tensgeld overeengekomen, dan kan dit na tuurlijk niet anders geschieden dan door storting bij den ontvanger buiten aanslag ten kohiere om. Betaling van gewetensgeld zal dan ook immer niet-navorderbare jaren be treffen. Hoevéél jaren is een kwestie die in ieder geval afzonderlijk beoordeeld moet wor den. Komt de fiscus zelf achter de verzwij ging, dan zal natuurlijk gevraagd worden of de delinquent bereid is over alle jaren, waar over de verzwijging loopt, het te weinig be taalde aan te zuiveren. Veelal zal dit ook voorwaarde zijn om niet over te gaan tot strafvervolging, en de belastingschuldige, zal blij mogen zijn, als hij er zoo af komt. „Gewetens" geld is het betaalde in dit ge val niet direct In de rechte beteekenis is hiervan slechts sprake bij vrijwillige aangifte, doch merkwaardig is het dat men dan juist „Gewetens"geld betaalt, doch een navordering krijgt. En men moge ook wel bedenken, dat de motieven, die oorzaak waren van eertijds te lage aangifte, bij navordering na ontdek king door den fiscus, dus niet na vrijwillige mededeeling van den belastingplichtige, niet terzake doen. Ook indien zou blijken dat de aangever zich destijds volkomen te goeder trouw bij zijn opgave vergist had, dan nog vrijwaart hem dit niet tegen heffing MET het viervoud. Slechts in één geval namelijk als de aangifte op schatting berustte (en dit zal niet zoo vaak voorkomen) en de Raad van Beroep kan tot de overtuiging gebracht wor den, dat die schatting te goeder trouw was geschied, bestaat mogelijkheid voor kwijt schelding van het viervoud door den Raad van Beroep de inspecteur kan echter zelf ook de verhooging achterwege laten doch al leen in geval van dwaling of verschoonbaar verzuim. Doch in principe behoort de fiscus natuurlijk te hebben wat hem toekomt ook wat over vorige jaren te weinig is betaald. Men doet echter niettemin steeds verstandig indien men vermogen of inkomen heeft ver zwegen, niet op dezen verkeerden weg voort te gaan, doch een deskundige te raadplegen, j om zoo snel en zoo voordeelig mogelijk van het zeer af te komen en met een schoone lei opnieuw te beginnen. Eerlijk duurt het j langst.ook tegenover den fiscus. FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 34.) De deur van Aurora's kamer geopend, zoo dat er eene schemering in het duistere ver trek viel. Cocardasse en Passepoil gingen da delijk ter zijde achter den opgang van den trap, om er zoo spoedig mogelijk toilet te maken. De bultenaar had ondertusschen een ven ster opengezet, dat in de Rue du Chantre uit zag. Te gelijk hoorde men een licht gefluit weerklinken, waarop een der draagstoelen zich in beweging stelde. De beide modemaak- steeds gingen op den tast de kamer door en de bultenaar deed de deur voor haar open. Zijt gij gereed vroeg hij zacht. Ja, gaven Cocardasse en Passèpoil ten ant woord. Aan uw werk dan Donna Cruz kwam uit de kamer van Aurora en zeide Ik behoor toch ook een draagstoel te hebben Daaraan heeft de galante duivel niet gedacht. Achter haar sloot de bultenaar dadelijk de deur, zoodat het in het algemeene vertrek stikdonker werd. Donna Cruz bleef verschrikt stilstaan, want zij hoorde in die donkerheid eene zekere be weging. Doe dan toch open Aurora riep zij licht mij eens bij. Doch toen zij naar Aurora's kamer terug keerde om de deur te openen, kwam zij in aanraking met de twee vereelde handen van Cocardasse welke de hare grepen. Zij trachtte te schreeuwen mar dit gelukte niet want het was alsof haar de keel toegeknepen werd. Aurora was bezig zich binnen hare kamer van alle kanten in den spiegel te bekijken. N.V. Centraal Administratiekantoor UtrechtAmsterdamGorinchemGoes-Soest Hoofdkantoor Trans 15 Utrecht Tel. 11871. Directeur Mr. J. H. VAN DOORNE. 'BiïlYENLANDSCH~"NfEUWS. Papiernoocl in Duitschland. De Berlijnsche rijksperskamer heeft gelast de grootste zuinigheid te be trachten bij het gebruik van papier voor kranten en tijdschriften. De be stellingen voor Juli moeten beperkt woi den en de kranten moeten in het ver volg voor de tiende van iedere ma?nel hun maandelijksch papierverbruik op geven. Het gebruik van geglansd pa pier of luxe-papier behoeft toestem ming van de rijksperskamer. Elke uit gever moet bij het bestellen van papier een schriftelijke verklaring afleggen dat dit papier slechts zal worden ge bruikt voor kranten en tijdschriften. Russisch vliegtuig over de Pool. Te midden van een hevigen sneeuwstorm. De inlichtingendienst van het Ame- rikaansche leger meldt, dat het Russi sche vliegtuig Dinsdagmorgen over de Noordpool is gevlogen temidden van een sneeuwstorm, welke de vliegers dwong van den weg af te wijken, ten einde te trachten betere weersgesteld heden te vinden. Russen bereiken hoogte van 5480 M. IJsvorming op vleugels kon worden bestreden. Naar Havas meldt vertelt de vlieger Gromov over zijn vlucht de volgende bijzonderheden Wij hebben boven bergachtige streken gevlogen op een hoogte van meer dan 5000 M. de grootste hoogte was 5480 M. Daarbij hebben wij gebruik moeten maken van zuurstof-apparaten. Het moeilijk ste van den heelen tocht was het op stijgen. Wij hebben wel 1900 M. moe ten rollen alvorens wij los kwamen. Tusschen het Rudolfseiland en de Noordpool begon zich ijs op de vleu gels te vormen. Met behulp van een speciale installatie kon dit worden be streden. Gromov zeide, dat liet vliegtuig vol maakt had gewerkt. „Wij zouden tot ver in Mexico hebben kunnen door dringen, indien wij aan het begin van den tocht een betere weersgesteldheid hadden ontmoet. De cyclonen dwon gen ons echter talrijke omwegen te maken en we verbruikten buitenspo rig veel benzine. W ij waren een oogen blik ontsteld toen wij bemerkten dat de benzine-reservoirs snel leegliepen, maar het vertrouwen bleef en wij wa ren er zeker van den tocht zonder on gelukken te voltooien." President Roosevelt heeft den vlie gers telegrafisch zijn gelukwensclien doen toekomen. Bouwers van het Moskou-Wolga kanaal beloond. Dwangarbeiders worden Mij gelaten en G.P.O.-officieren ge decoreerd. De Sowjet-regeering heeft lieden be kend gemaakt dat orders zijn gegeven dat 55.000 van de dwangarbeiders vrij gelaten moeten worden, die medege werkt hebben aan den aanleg van het Moskou-Wolga-kanaal. 400 of 500 G.P.Oe-offieren, die leiding hebben ge geven aan dit werk, zijn gedecoreerd. Er wordt niets gezegd over Jagoda, den ontwerper van de uitvoering van het kanaal, dat naar hem genoemd zou worden. Tot nog toe heeft het kanaal geen anderen naam gekregen. Volgens opgaven uit Russische bron hebben ongeveer 200.000 dwangarbei ders aan het Kanaal gewerkt. De bliksem in boerderijen geslagen. KIND EN MAN DOOR BLIKSEM GEDOOD.' Veel schade aangericht in eenige deeien van Zeeland. TWEE KANOVAARDERS GERED. Tijdens het noodweer van Donderdagavond bevonden zich twee ongeveer achttienjarige' jongens uit Middelburg in een kano op de Schelde. Zij zouden zeker verdronken zijn, als niet op het laatste moment het Groning- sche motorzeilschip „Lutgerdina" kwam aan varen en de kapitein, de heer L. Landstra, hen opmerkte. Onmiddellijk verminderde hij vaart en draaide bij, waarop beide jongens met touwen aan boord konden worden ge trokken. Zij waren geheel van streek, maar dank zij de goede verzorging, waren zij spoe dig weer op hun gemak gesteld. De kapitaal verklaarde, gedurende zijn zee mansloopbaan van 35 jaar nog nimmer zulk een noodweer te hebben meegemaakt. Het schip, dat zonder lading op weg was van Lon den naar Brussel, had gelukkig bijtijds de zeilen ingehaald, anders had men het er ze ker niet zoo goed afgebracht, daar het vaar tuig af en toe geheel op zij kwam te liggen Te Doesburg is door den hevigen regenval een groot gedeelte van het feestterrein Oud- Doesburg, dat daar wordt opgebouwd in ver band met het zeshonderd jarig bestaan van het stadje, verwoest. De meeste straten ston den blank en kelders liepen onder. Een aantal hoornen werd vernield, doordat de takken af knapten of de kruinen wegwaaiden. Te half zeven bereikte het noodweer Wou- brugge. Het hemelvuur sloeg in een hooiberg van den landbouwer B. A. Heenk, welke op slechts één meter afstand van de kapitale boerderij is gelegen. De brandweer was bin nen tien minuten ter plaatse en wist het hoogoplaaiende vuur tot den hooiberg te be perken. De burgemeester had de leiding van het blusschingswerk. In de zweminrichting te Vreeswijk werden de kleedhokjes weggeslagen. Donderdagmiddag omstreeks half vijf sloeg tijdens het korte, maar hevige onweer, de bliksem in de landbouwschuur van den heer E. van den Doel op Sominelsdijk-Kralingen. De schuur en het wagenhuis brandden af. Het woonhuis bleef, daar de brandweer spoedig ter plaatse was, gespaard, doch kreeg veel waterschade, daar de ruiten alle waren ge sprongen. De brand trok veel belangstelling, mede uit de omliggende gemeenten. Verzeke ring dekt de schade. Te Gorssel is tijdens een onweer, dat drie kwartier aanhield, omstreeks acht uur de bliksem geslagen in de groote boerderij, tos- behoorende aan den heer J. H. Nieuwenhuis. Weldra stond de heele hoeve, een der grootste van Gorssel, in lichtelaaie. De geheele land- bouwinventaris verbrandde en ook het huis raad werd door de vlammen verteerd. Verze kering dekt de schade. Zij hoorde dus hare vriendin niet, ook tenge volge van het gedruisch, dat op de straat heerschte. Het geroep ging toch dat mijnheer Law in aantocht was. Ma'demoiselle, zeide Cocardasse tegen don na Cruz, met een elegante buiging, die in de duisternis verloren ging, veroorloof mij, dat ik u, bij gemis aan een lamp. Maar donna Cruz was reeds aan het andere einde der kamer. Daar ontmoette zij evenwel twee minder vereelde handen die het eigen dom van Amable Passepoil waren. Thans slaakte zij een schellen kreet. Doch de menigte daarbuiten galmde juist Daar is hij daar is hij en die kreet van donna Cruz ging evenzeer verloren als het saluut van Cocardasse. Zij ontsnapte aan den tweeden aanval, maar nu zat Cocardasse haar weder op de hielen. Beiden legden het er op toe, om haar! eiken anderen uitgang dan dien door de bui- tendeur te beletten. Toen zij in de nabijheid van die deur kwam, werd deze geopend er viel een schijnsel van lantaarns op haar ge-! laat en Cocardasse kon een kreet ^an verba zing niet onderdrukken. Daar buiten stond op den drempel een man, j die dadelijk een mantel met kap over het hoofd van donna Cruz wierp. Half dood van schrik werd zij aangegrepen en in de draag koets geduwd, wier portier men dadelijk ach ter haar sloot. Naar het kleine huisje achter Saint-Magloi- re gebood Cocardasse en de draagstoel ^gr- trok. Passepoil kwam in den opgewondensten toestand in het vertrek terug, maar Cocar dasse was in mijmering verzonken. Ik geloof, dat die zaak eens goed overlegd was zeide Cocardasse op den toon van iemand, die hinderlijke gedachten wil ver drijven. Wij hebben de vijftig pistolen verdiend Ik heb het u wel gezegd als er maar geen La- gardère in het spel is. Doch bij die woorden keek hij achterdochtig rond, alsof hij zoo zeker niet was van 't geen hij zeide. Komaan, vooruitzeide Cocardasse terwijl Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. hij Passepoil bij den kraag greep en mee trok doch plotseling viel hem iets in en zeir de hij De barmhartigheid schrijft ons voor, die oude en den kleinen jongen te gaan los maken. Cocardasse draaide den sleutel der keuken om, maar eer hij de deur kon openen, liet de bultenaar, dien zij bijna vergeten hadden, zich van den kant van den trap hooren. Ik ben vrij wel over u beiden tevreden, zei de hij, maar uw werk is nog niet afgeloopen. Laat de keuken maar rusten. Dat manneke voert een hoogen toon, brom de Cocardasse. Als ik hem niet zie, klinkt zijne stem mij wonderlijk in de ooren, liet Passepoil er op volgen, 't Is of ik die al meer gehoord heb. Men hoorde den bultenaar vuur slaan en weldra stak hij de lamp weder aan. Wat moeten wij dan nog verder doen, mijn- heer Esopus want zoo wordt gij genoemd geloof ik zeide de Gascogner. Esopus, Jonas, en nog verscheidene andere namen, zeide het manneke. Geef nu wel acht op hetgeen ik zal bevelen. Bij die woorden sloeg Cocardasse de hand aan zijn hoed, hetgeen Passepoil navolgde, op spottenden toon er bijvoegende Wij wach- J ten de bevelen van zijne excellentie. Dat doet gij ook, gaf de bultenaar droogjes ten antwoord. De beide mannen van het zwaard wisselden een blik en Passepoil, die nu geen spotlach j meer op zijn gezicht had, mompelde Ik ben zeker, dat ik die stem reeds vroeger gehoord! heb De bultenaar haalde van achter de trap twee van die lantaarns met handvaten te voorschijn, die men des avonds voor de draag stoelen uitdroeg. Hij ontstak ze en zeide neemt aan. Komaan, antwoordde Cocardasse misnoegd, denkt gij, dat wij den draagstoel nog kunnen inhalen Hij is al ver weg, als hij op weg is geble ven, liet Passepoil er op volgen. Neemt aan, herhaalde de stijfhoofdige bul tenaar met aandrang. Onwillekeurig namen onze dapperen ieder eene lantaarn aan. De bultenaar wees vervolgens op de kamer, waar donna Cruz eenige oogenblikken te vo- ten was uitgekomen, en zeide Daar is een jong meisje. Nog een riepen Cocardasse en Passepoil met verbazing uit, maar de laatste dacht daarbij Daar zal die andere draagstoel voor zijn. Dat jonge meisje kleedt zich nu, ging de bultenaar voort. Zij zal deze deur uitkomen, even als die andere. En wat moeten wij dan doen vroeg de Gascogner. Gij moet die jonge dame beleefd te gemoet gaan en tegen haar zeggen Wij zijn hier, om u naar het bal op het paleis te geleiden. Daar staat geen woord van in onze instruc- tiën, merkte Passepoil aan, terwijl Cocardasse van zijn kant vroeg Zal de jonge dame ons gelooven Zij zal u gelooven, indien gij haar den naam noemt van dengene, die u gezonden heeft. Den naam van mijnheer van Gonzaga In het geheel niet. Gij zult slechts zeggen, dat uw meester haar met den klokslag van middernacht onthoudt dat goed bij het rondpoint van Diana in den tuin van het paleis zal wachten. Hebben we dan nu twee meesters riep Cocardasse uit. Neen, antwoordde de bultenaar, gij hebt slechts één meester maar hij heet niet Gonzaga, en bij die woorden begaf hij zich naar den trap, waarvan hij de eerste trede beklom. En hoe heet onze meester dan vroeg Co cardasse, die vruchtelooze pogingen deed om zijne onversaagdheid te bewaren. Zeker Esopus Of Jonas stamelde Passepoil. De bultenaar keek hen op eene wijze aan, die hen de oogen deed nederslaan en zeide daarop langzaam Uw meester heet Henri de Lagardère. Beiden schrikten en herhaalde met eene gesmoorde en bevende stem Lagardère Het gras wordt minder! Houdt de melkgift op peil door bijvoedering met Bertels' Lijnzaadkoekjes met suiker, Bertels' Ratiokoekjes A of Bertels' Z u i ve I koe k jes. Bestelt bij Uw leverancier of direct aan de fabriek. Oliefabrieken N.V. Amsterdam Tijdens het buitengewoon hevige onweer, o'at zich Donderdagavond zeven uur boven Aalten ontlastte, en dat met geweldige stort regens gepaard ging, werd het dertienjarige dochtertje, van den landbouwer Bulsink op de Haart vlak bij de ouderlijke woning door den bliksem getroffen en gedood. Het meisje was het eenige kind van het gezin. Ook een knecht werd door den bliksem geraakt. Hij viel bewusteloos neer, doch kwam spoedig weer bij kennis, zonder eenig letsel te hebben opgeloopen. Bij den landbouwer Heezen op de hofstede Klein-Sonderen sloeg de bliksem in de woning en ook een andere woning aan de Haartschestraat werd door het hemelvuur getroffen. In beide gevallen werd geen verder onheil veroorzaakt. EEN TUINDER GEDOOD. Om half zes is de bliksem ingeslagen in een schuur in den Broekhuizerpolder achter de Rijn en Schiekade te Leiden. Vier landarbeiders hadden daarin een schuilplaats gezocht. Een 35-jarige tuinder werd door den bliksem getroffen en gedood. Een 70-jarige collega die naast hem stond werd aan den schouder geraakt en moest met brandwonden in het Academisch Ziekenhuis worden opgenomen. EEN MODEL - ONWEER. De elementen braken los, doch bedaarden spoedig. HERSTEL TE WACHTEN. Een Handelsblad medewerker schrijft Toen Donderdagmiddag de barometer onaf gebroken bleef dalen en reeds belangrijk lager stond dan des ochtends in het centrum van de op ons aftrekkende depressie was het wel duidelijk, dat het bij die depres sie behoorende onweersfront ons zeer dicht genaderd was. Tegen vijf uur liet ook de drei gende bewolking geen twijfel meer dat het zou gaan onweeren, maar dat daarna alles zóó snel in zijn werk zou gaan had menigeen niet gedacht. Terwijl de donderslagen na kwart voor zes reeds behoorlijk krachtig werden viel er nog geen regen. Iedereen hoopte van dit korte uitstel nog gebruik te maken om droog thuis te komen, doch juist om zes uur was er geen houden meer aan. Te 17 u. 57 wérd het rustige verloop plotse ling afgebroken. „De elementen braken los," te beginnen met een geweldigen rukwind, die het stof hoog deed opwarreien. Eenige minuten lang deden zich zware windstooten voor,, zoo zwaar, dat blijkens de registraties Onderwijl klom de bultenaar de trap op~en van boven af op hunne gebogen gestalten nederziende, zeide hij alleen Houdt u recht op en verdween. Toen zij van hunne verbazing bekomen waren, zeide de Cascogner Ik herkende straks Den kleinen Parijzenaar Neen, dat meisje 't was het Heidinnetje, dat ik in Spanje aan den arm van Lagardère gezien heb. Passepoil gaf een gilletje, want de deur der kamer van Aurora ging open en het meisje riep Donna Cruz, waar zijt gij Met den lantaarn in de hand en onder het maken van diepe buigingen traden Cocardas se en Passepoil thans vooruit. Zij deden zich als onberispelijke lakeien voor, en weinigen konden op zulk eene knappe gestalte bogen. I Waar is donna Cruz Is zij zonder mij ver- I trokken vroeg zij. Zonder u, antwoordde de Gascogner als eene echo, waarop de Normandiër nogmaals zonder u, liet volgen. Aurora gaf haar waaier aan Passepoil en haar boupuet aan Cocardasse en zeide Ik ben gereed, laten wij vertrekken. Heeft hij ook gezegd, waar ik hem vinden zal vroeg zij, op het punt om in den draag stoel te stappen. Bij het rondpoint van Diana met klokslag van middernacht, antwoordde Cocardasse. Men ging op weg, en over den draagstoel heen, dien zij met de lantaarn in de hand vergezelden, wisselden zij een laatsten blik niet elkander. (Wordt vervolgd). IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1