28e JAARGANG DINSDAG 20 JULI 1937 No. 81 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BEKENDE LAGE TARIEVEN. WORDT NEDERLAND BEDREIGD DE BULTENAAR. N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maandden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. f BUREAU üippolytushoef Wieringen Telef. Intercomfti. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels t 0.50 Iedere regel meer I 0.10 CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9'/21 uur. Inlichtingen kosteloos. Daitsch aanvalsplan onthuld. Opmarsch door Nederland De reserve-luitenant vlieger G. Aalders, die onlangs voor een speciale Duitsche rechtbank te Essen terecht heeft gestaan, verdacht van hoogverraad, geeft in De Groene Amsterdam mer zijn indrukken weer van het proces tegen den Jung Nationale Bund. Het speciale ge recht, dat deze zaak behandelde, is een rond reizend Volksgerecht, waarvan de zittingen niet openbaar zijn. Een van de voornaamste getuigen in dit proces was dr. Ebbling, die volgens luitenant Aalders van Nederland en België uit zijn dra den spon naar allegroepen en personen, die het nationaal-socialisme als een gevaar voor Europa en als de ondergang van het Duitsche volk beschouwen. Een van zijn vrienden, de jurist dr. Karl Wegerhoff, heeft gezegd, dat Ebeling zijn opdrachten kreeg van gezagheb bende personen uit Duitschland. Volgens luitenant Aalders waren dat natio nale Duitschers uit alle kringen van het Der de Rijk, uit handel en industrie, uit leger en vloot, uit S.A. en S.S., uit de kringen der in- tellectueelen enuit de kleine groep, die zich de regeering noemt. Aan alle kanten vijanden, Dan stelt Aalders zich op het standpunt van de nationale Duitschers in de opperste leger leiding en probeert met hun oogen het Derde Rijk te zien. Wat hij dan ziet is merkwaardig. Duitschland is door vijanden omringd de situatie van 1914 is in het fantastische ver groot. In het oosten het Russische gevaar, maar dreigender, fanatieker, doelbewuster en duizendmaal beter bewapend dan in 1914. In het zuiden vroeger een bondgenoot, thans een uitgesproken vijand, een vriend der sc jet Unie, het bolwerk Bohemen, dat het hart van het Duitsche rijk bedreigt, is in handen van den vijand. In het westen de oude vijand Frankrijk, onverzoenlijker dan ooit, tot de tanden bewa pend en van een splinternieuwe pantsering voorzien door de voltooiing der Maginot-linie en voor zijn zwakke zijde België als trouwe paladijn, door ervaring wijs geworden, waak zaam en gewapend. In het noorden in „Mein Kampf" spreekt Hitier in duidelijke taal over de wenschelijk- heid van een nauw contact met het Engelsche imperium. Dan eerst vervalt het noodzakelijk kwaad van een gelijkwaardige Duitsche vloot, dan kan Duitschland alle aandacht wijden aan het wapen, waarvan zijn leven afhangt het leger dan is het koloniale probleem bij FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. voorbaat opgelostdan tenslotte staat Fran krijk alleen. Maar wat is na vier jaar Hitier- dictatuur uit de vriendschap met Engeland geworden Niets Maar Duitschland heeft ook bondgenooten Italië bijvoorbeeld. Italië was reeds eenmaal Duitschland bondgenooteen pijnlijk onder werp. De Italiaansche soldaten hebben tegen spaarzaam bewapende Afrikanen een oorlogje gewonnen met vliegtuigen en gas. In Spanje schijnt het minder vlot te gaan. Dan is er nog Japan. Wel heel ver weg. In den wereldoorlog was dat ook al zoo. Daarom nam het rustig Kiautschau en liet den oor log voor wat hij was. Tenslotte nog een bondgenoot in wording generaal Franco. Volgens Aalders denkt de Duitsche strateeg bij het beschouwen van de internationale si tuatie Deze oorlog is bij voorbaat verloren. En men herinnert zich het woord van den beproefden staatsman Bismarck Vriendschap met Rusland tot iederen prijs. De Nederlandsche luitenant ziet in dit stre ven den sleutel voor alle oppositie in Duitsch land. Al wat werkelijk nationaal denkt en voelt, keert zich van Hitier af, weigert aan den gecamoufleerden waanzin mee te doen, die niets anders is dan een groteske herha ling van den Wilhelm-politiek, met dezelfde fouten, met dezelfde rampzalige gevolgen in het vooruitzicht, schrijft hij. Met deze nati onale Duitschers stond Ebeling in contact. Dan bespreekt Aalders den toestand in Duitschland, waar volgens hem het onderlin ge wantrouwen tot een groote hoogte is op gevoerd en waar de industrie kampt met te korten aan grondstoffen en geld. Opmarsch door Nederland Tijdens het proces sprak dr. Wegerhoff over „het verbeterde plan Schliefen." In korte bewoordingen verklaart Aalders dit plan. Hij schrijft Het plan bevat de doormarsch van de Duit sche legers door Nederland, in het Zuiden door Brabant en Limburg, tusschen Antwer pen en Luik door naar de Belgische laagvlak te in het midden en noorden met al de snel heid, die hun gemotoriseerde regimenten kunnen ontwikkelen, over den IJsel, door de waterlinie van de vesting Holland naar de kust van de Noordzee. Snel en zonder waar schuwing, binnen twee maal 24 uur, voor En geland een expeditieleger op de Nederland sche kust aan land kan zetten voor Belgen en Franschen een tegenstoot kunnen begin nen. Het strategisch doel De rechterflank met zijn lange en daardoor uiterst gevoelige aan- en afvoerwegen moet gedekt worden. Een „Hollandsch Front' moet vermeden worden. De hoofdmacht moet onbedreigd beschikbaar zijn voor den marsch naar Frankrijk. Donkere wolken pakken zich samen. Dat is het verbeterde plan-Schliefen dat is het gevaar voor Nederland. Sedert vier jaar pakken zich aan onze oostelijke grenzen de donderwolken samen, eiken dag kan het on weer losbarsten het verbeterde plan-Schlie fen, Hitiers salto mortale, de amoklooperij van het nationaal socialisme. De Jung Nationale Bund, die door het Es- sensche proces getroffen moest worden, speel de slechts een ondergeschikte rol in het groote afweerplan-Ebeling, het plan om den amok- looper onschadelijk te maken, vóór zijn waan zin uitbrak. Wegerhoff heeft van dit plan veel geweten. Dn andere beklaagden wisten 35.) Een oogenblik daarna had men een in 't zwart gekleed manneke kunnen zien komen uit de gang, die naar het particuliere vertrek van meester Louis leidde. Hij ging de Rue Saint Honoré door op het oogenblik, dat de koets van Law zou passeeren, en de talrijke menigte liet allerlei spotternijen over zijn bult los, waarover hij zich echter niet bekom merde. Hij ging het Palais Royal rond en trad de Cono des Fontaines binnen. Daar was een deurtje, hetwelk naar de vertrekken leidde, waar de regent zijn kabinet had. Nadat hij op eene bijzondere wijze had aangeklopt, werd de deur geopend, terwijl eene zware stem uit een donkere gang riep Zoo Zijt gij het, Riquet met de Kuif Ga maar naar boven gij wordt gewacht. DERDE AFDEELING. HET HOTEL PALAIS-ROYAL. fv HOOFDSTUK I. Onder de tenten. Het Palais-Royal was op den avond van het bal als in een too ver paleis herschapen. De re gent, die anders niet veel lust had om open baar vertoon te maken, ontwikkelde deze maal de grootste pracht. Men zeide echter ook dat die goede mijnheer Law hem het daar voor benoodigde geld verschaft had. Wij zullen niet spreken van de in vorste- lijken luister schitterende zalen van het pa leis,, want het feest werd, in weerwil van het gevorderde seizoen, voornamelijk in den tuin gegeven, die daartoe gestoffeerd en overdekt was. De zalen waren reeds vol en de hertog de Brissac had op bevel van den regent het bal geopend met madame de Toulouse. Ook de tuin wemelde van gasten. De hoofdpersonen van het feest hadden zich nog niet vertoond, men had namelijk den regent, de prinsessen en den grooten Law nog niet gezien. In eene Indiaansche hut van paarsch flu weel met gouden passementen, niet ver van het beeld van Diana, was een talrijk gezel schap vereenigd. Er werd aan eene marmeren tafel, met eene fijne mat bedekt levendig lansquennet gespeeld het goud rolde links en rechts en men kon elkander door het la chen en schreeuwen bijna niet verstaan. Aan de lansquenet tafel herkennen wij den kleinen markies de Chaverny Choisy, Navail- les, Gironne, Nocé, Taranne, Albret en ande ren. Mijnheer Peyrolles zat er ook en won aanhoudend. Dat was zijne gewoonte. Men wist het en lette dus altijd op zijne handen. Aan deze speeltafel had men natuurlijk de maskers afgelegd. Boven het algemeen gedruisch hoorde men thans de stem van Oriol klinken, die vroeg Weet gij het nieuws al, het groote nieuws Neen Kom maar voor den dag met uw groote nieuws. Mevrouw de prinses van Gonzaga, de on troostbare weduwe van den hertog van Ne- vers is hier op het bal. Er ging een algemeen geroep op, want dat was niet te gelooven. Ik heb haar zelf gezien, vervolgde Oriol, ge zeten naast de moeder van den regent. Maar ik heb nog iets ongeloof lij kers gezien. En dat is? riep men van alle zijden. Ik heb, hernam Oriol, eene hooge borst zettende, mijnheer den prins van Gonzaga aan de deur van den regent zien afwijzen. Er ontstond een diepe stilte, want een ieder was bij dit nieuws betrokken. Allen, die de lanquenet-tafel omringden, verwachten hun ne fortuin van Gonzaga. Wat is daar bijzonders in vroeg Peyrolles. Staatszaken. niets. Maar prominennte figuren uit het Der de Rijk wisten en speelden mee. Daarom werden de namen Göbbels en Himmler genoemd daarom werden een Mi- nisterialrat en meer hooge officieren gedag vaard en daarom was het voor mij van zoo veel beteekenis, toen ik kort voor het begin van het proces las, dat Ludendorf zich met Hitier had verzoend, aldus Aalders. En daarom 'tenslotte woonde Ebeling in Holland. Hij stond als een goed soldaat op het meest bedreigde punt. Want op Nederland concentreert zich se dert vier jaar de aandacht der opperste leger leidingen van Engeland, Frnakrijk, België en Duitschland. Baldwin zei immers Onze grenzen liggen aan den Rijn. Hier ontmoeten elkaar spionnage en contraspion- nage, aanvalsplan en afweerplan, onthullin gen en dementis. Wat doet Nederland In Frankrijk, Engeland, België en Duitsch land vraagt men zich sedert vier jaar af Wat doet Nederland Voor onze buren mag dat voorloopig nog een vraag blijven, als het voor ons maar een weet is. Maar weten wij inderdaad Weten wij wat ons bedreigt en weten wij wat wij willen Weten wij, dat het Derde Rijk ieder uur van den dag bereid is, den sprong te wagen en dan het nationalisme ieder uur van den dag- in een crisis kan geraken, waarin het den sprong wagen moet? En tenslotte Besef fen wij, wat het beteekent, wanneer binnen korten tijd in de Times zou staan Van het Hollandsche front geen nieuws CRISISBUREAU. De Nederlandsche Veehouderij Cen trale maakt bekend, dat de prijzen voor de inct ingang van Maandag 19 Juni 1937 aan haar te leveren varkens, bestemd voor baconbereiding, ver hoogd zijn met 2 cent per Kg. ge slacht gewicht. Tot deze verhooging is besloten, ten einde den prijs der baconvarkens aan te passen bij de gewijzigde marktver houdingen. Deze prijzen zijn tot weder-opzeggiug als volgt Kwaliteit. Beneden Van Van Van Van Van 50 54 58 67 76 50 kg. tot tot tot tot tot 53 57 66 75 85 kg kg kg kg kg IA naar 67 70 72 70 68 IB IIA kwali- 65 68 70 68 66 IC HB UIA telt 63 66 68 66 64 IIC max. 61 64 66 64 62 IHC 54 59 62 64 62 60 CC cent 57 60 62 60 58 Onder geslacht gewicht wordt ver staan het koud gewicht na slachting (d.i. het warme gewicht vei'minderd met 2 pCt. Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. Op dit uur houdt zijne koninklijke hoogheid zich niet met staatszaken bezig. Maar als een ambassadeur 't Was Oriol, die telkens deze antwoorden gaf, waardoor de algemeene nieuwsgierigheid nog toenam. Maar wien had zijne koninklijke hoogheid dan bij zich. Dat was juist de vraag hernam Oriol, en mijnheer van Gonzaga vroeg het zelf op een zeer misnoegden toon. En wat gaven de lakeien ten antwoord vroeg Navailles. Zij wisten er weinig van en alles is een mys terie. De regent is zeer neerslachtig sedert de ontvangst van zekeren brief uit Spanje. Men wist alleen, dat de regent heden last had ge geven om door het deurtje op la Cour des Fontaines een persoon binnen te laten, die geen der bedienden gezien heeftalleen meent Blondeau in het tweede kabinet een kereltje gezien te hebben, van top tot teen in 't zwart gekleed en met een bochel op den rug, Een bochel herhaalde men. Het regent tegenwoordig bochels. Het is dadelijk bij zijne koninklijke hoog heid toegelaten. Lafare de hertog van Bris sac en zelfs de hertogin Phalaris zijn aan de deur afgewezen. Er volgden eenige oogenblikken stilte. Door de opening der tent kon men de verlichte vensters van 't kabinet van den regent zien. Kijk eens kijk eens riep Oriol uit die bij toeval dien kant uitzag, zij zijn nog bij elkan der. Aller oogen vestigden zich op de vensters van het paviljoen. De schaduw van Philips van Orleans viel op de witte gordijnen. Hij ging er voorbij en eene andere veel flauwere schaduw scheen hem te vergezellen. De scha duwen verdwenen daarop, doch kwamen na j een oogenblik terug nu echter hadden zij van plaats verwisseld de schim van den Re gent was flauw, terwijl men thans duidelijk de vormen van zijn bezoekers op de witte gordijn afgeteekend zag, eene mismaakte ge stalte, bestaande uit een grooten bult op een klein lichaam en lange armen, die levendig in beweging waren. De voorwaardeti, waaronder de var kens geleverd moeten worden, ezooals zij hef laatst zijn vermeld in 'de publi catie d.d. 24 April j.1., zijn ongewij zigd gebleven. Voorts'is de Nederlandsche Veehou derij Centrale voornemens uit haar voorraad bevroren varkens te leveren aan de vleeschwarenbedrijven. Deze varkens, werden destijds, toen een overschot aan varkens bestond, door de Centrale uit de markt genomen ter ondersteuning van de varkens-prij zen. Nu echter het aanbod van bacon varkens is verminderd kan de leve ring aan de belangrijkste afnemers van varkens in het bacongewicht zon der bezwaar geschieden. DE PRODUCTIE VAN MELKWOL. Tot dusver werd de ondermelk, bij product der zuivelbereiding hoofdza kelijk verwerkt tot magere kaas en magere melkproducten, schrijft het Handelsblad." Een deel ervan wordt aan de boeren geleverd voor veevoe ding. Een zeer klein gedeelte wordt verwerkt tot case-ine, welke stof - tot dusver uitsluitend dienende als grondstof' voor de vervaardiging van kleefmiddelen e.d. Onze export van cas-ine bedraagt slechts 700 a 800 ton per jaar. Vooral de laatste jaren heeft men veelal met dit onvermijdelijke residu van de zuivelbereiding „gezeten." De regeering heeft daarom reeds twee malen zich verplicht geacht, in te grij pen door het opkoopen en - na dena tureering - voor veevoeder verkoo pen van eenige millioen kilo's mage re melkpoeder en door het verplich ten van de zuivelfabrieken, het liende deel der verwerkte melk terug te 'leve ren aan de hoeren in den vorm van ondermelk voor veevoeding. Indien nu ook in Nederland aan een flinke hoeveelheid ondermelk een an dere bestemmng kan worden gegeven, dan magere kaas, magere melkproduc ten en veevoeder, dan zou dit in ieder geval moeten worden toegejuicht, want wanneer daardoor de geldelijke opbrengst van het bijproduct zou wor den verhoogd, zouden de voortbren- gingskosten van het hoofdproduct, de boter, relatief dalen. Bovendien zou een vermindering van de productie van magere kaas en dito melkproduc ten wellicht een gunstigen invloed hebben op den afzet daarvan. De partij die vervolgens ook belang heeft bij deze ontwikkelingen van de nieuwe verwerkingsmoge 1 ij kheden voor de ondermelk, is de georgani seerde veehouderij als leverancier van de grondstof. Uit de kringen der eoope ratieve zuivelindustrie valt echter een zekere terughoudendheid waar te ne men, voortspruitende uit teleurstel ling over de omstandigheid, dat het initiatief voor de fabricage van melk- wol is genomen door het particuliere bedrijfsleven en niet door het coöpe ratieve. Men waarschuwt de zuivelfabrieken, niet te gauw „toe te happen" en ver kondigt, dat ook op dit terrein de boer - dus de coöperatieve bedrijfs vorm - de teugels in handen moet hou den, benevens dat de boer en zijn zui velfabriek sterk staan, omdat zij de grondstof, de ondermelk, in handen hebben. Het „Handelsblad" hoopt, dat deze spijt over achterwege gelaten initiatief niet zoo ver zt\l gaan, dat daardoor de ontwikkeling van de nieuwe kansen zal worden geremd. I Ongetwijfeld doelde minister Steen- berghe op de noodzakelijke medewer king der zuivelindustrie, toen hij ver klaarde, dat de regeering niet zal aar zelen, het hare te doen, indien aan de ze pogingen va»n buitenaf hinderpalen in den weg zouden worden gelegd. V ooruitzichten. Hoewel het nog te vroeg is, reeds 'n oordeel uit te spreken over den in vloed van de nieuwde toepassingsmo gelijkheid van de ondermelk op de vee houderij, de wolvoorziening enz., kan er toch op worden gewezen, dat Neder, land in 1936 een invoersurplus had van 4.7 millioen Kg. ruwe wol en van 8.8 millioen Kg. wollen garens. Elke nieuwe mogelijkheid tot productie ,van goederen of artikelen, die vroe ger van buiten moesten worden ge-im porteerd, brengt natuurlijk een ver- schuiving teweeg in het ruilverkeer, die gevolgen voor het totaal van onze nationale handelsbeweging zal heb ben. Verminderde invoer van een be paald product kan op onzen uitvoer een terugslag hebben. Of bij de nieu we verwerkingsmethode van onder melk het accent in het belang van on ze totale handelsbeweging beter op uitvoer van grondstof (textielsace-ine) dan wel op het eindproduct, de wol zelf, kan vallen, zal de praktijk leeren. BINNENLANDSCH NIEUWS. HOOFDSTUK II. Het gesprek met den Regent. De schaduwen van Philips van Orleans en den bochel vertoonden zich niet meer op de venstergordijnen, de hertog was weder gaan zitten en de bultenaar stond in eene eerbiedi ge houding voor hem. Zijt gij het, die mij uit Spanje geschreven hebt vroeg de regent, hem van het hoofd tot de voeten opnemende. Neen monseigneur, gaf de andere ten ant woord. En uit Brussel Ook niet monseigneur. En uit Parijs Evenmin, monseigneur. De regent zag hem nogmaals veelbeteeke- r.end aan en zeide Het zou mij ook verwon derd hebben, indien gij die Lagardère waart. De bultenaar maakte glimlachend eene buiging. Mijnheer, hernam de regent wellevend, ik bedoelde niet, wat gij misschien denkt. Ik heb dien Lagardère nooit gezien. Monseigneur, merkte de bultenaar nog al tijd met een glimlach aan, hij werd de mooie Lagardère genoemd, toen hij Chevauleger in dienst van wijlen zijne majesteit was. Ik heb nooit mooi, nooit Chevauleger kunnen zijn. De hertog van Orleans bleef bij dit onder- werd niet langer stilstaan, maar vervolgde Hoe heet gij In mijn huis word ik meester Louis ge noemd, monseigneur. Daar buiten hebben lie den van mijn soort geen anderen naam dan den bijnaam, dien men hun geeft. Waar woont gij Heel ver van hier. Is dat eene verbloemde weigering om mij uwe woonplaats op te geven Ja monseigneur. Fiiips van Orleans sloeg een strengen blik op hem en voegde hem op gedempten toon toe Ik heb eene politie, mijnheer zij gaat voor zeerbehendig door en ik kan dus gemakkelijk vernemen. GUNSTIGE STAND VAN DE RIJKSMIDDELEN. Omzetbelasting aanzienlijk hooger dan de raming. Stijging van directe belas tingen. In het eerste halfjaar van 1937 heb ben de Rijksmiddelen ruim f 33 milli oen meer opgebracht dan in de eerste helft van 1936. De maand Juni 1937 heeft tot deze hoogere opbrengst een aanzienlijk deel bijgedragen. Vooral de omzetbelasting maakte en goed figuur. De opbrengst hiervan was bijna f 6y> millioen in Juni en bijna f 36 millioen in de eerste helft van 1937. De raming over een Daar uwe koninklijke hoogheid er gewicht aan schijnt te hechten, zal ik mijn tegenzin overwinnen, viel de bultenaar hem in de rede. Ik woon in het hotel van mijnheer de prins van Gonzaga. In het hotel van Gonzaga riep de regent verbaasd uit. De huren zijn er zeer hoog, merkte de bul tenaar op koelen toon met eene nieuwe bui ging aan. Lang geleden heb ik voor 't eerst van dien Lagadère hooren spreken, zeide de regent na denkend. Het moet een onbeschaamde ijzer vreter geweest zijn. Hij heeft sedert dien tijd zijn best gedaan om zijne vroegere dwaasheden uit te boeten. In welke betrekking staat gij tot hem In veel of weinig betrekking, naar dat men het nemen wil. Hij heeft geen vrienden. Waarom is hij zelf niet gekomen Omdat hij mij bij de hand had. Waar zou ik hem kunnen vinden, als ik hem wilde spreken Die vraag kan ik niet beantwoorden, mon seigneur. Maar gij weet toch Gij hebt eene politie, monseigneur zij gaat voor zeer behendig door tracht maar Is dat eene uittarting, mijnheer 't Is eene bedreiging, monseigneur. Binnen een uur kan Henri de Lagardère buiten uw bereik zijn en dan zal hij den stap, dien hij tot geruststelling van zijn geweten gedaan heeft, nimmer herhalen. (Wordt vervolgd). IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1