28e JAARGANG DINSDAG 27 JULI 1937 No. 84 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN n BEKENDE LAGE TARIEVEN. DE BULTENAAR. N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU: ADVERTENTIëN: DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS per 3 maandden f 1.25. CORN. J. BOSKER WIERINGEN. A Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9'/z1 uur. Inlichtingen kosteloos. OPVOEDING TOT DEN VREDE. Britsche doctoren tegen oorlog De vereeniging van doctoren in Engeland, die in Belfast vergadert, heeft met een overweldigende meer derheid het besluit aangenomen, aan te dringen op een internationaal onder zoek naar de psychologische oorzaken van den oorlog. „Oorlog", zei één van de spiekers, „is de misdadige waanzin van de menschheid. Als wij m ons vak te ma ken hebben met geestelijke stoornis sen en als de psychologie een onder deel van ons vak is, dan hebben wij ook te maken met oorlogpsychologie. Ironisch is liet in dit geval, dat de menschheid de dwaasheid en futiliteit van vroegere oorlogen inziet. In een golf van emotioneele aberratie stort zij zich echter in een nieuwen oorlog, zeggend, dat nationale eer dien nood zakelijk maakt. Weer wordt de les onderwezen weer wordt zij, later, vergeten. Want de geest, vertroebeld door haat of vrees, trots of koppigheid, kan zich niets herinneren en kan ook niet zui ver meer denken. Een pathologisch onderzoek in den „oorlogsgeest" met zijn vreemde en gevaarlijke werking zou zeker waarde volle resultaten opleveren. Maar zou men luisteren naai' die wijze les Een opvoedings-congres. Van 1 tot 10 Augustus a.s. zal het a.s. Internationale Montessoii-cou- gres gehouden worden te Kopenhagen Het centrale onderwerp is „opvocumg tot den vrede." Montessori, die haar methoden niet slechts kan zien als een onderwijssysteem, maar het heefi uit gebreid tot een belangrijke opvoedings mehode, blijft ook daar niet bij stil staan, want een opvoeding, die geen rekening houdt met de ware behoef ten van de maatschappij heeft geen reden van bestaan. De groote moeiijk- heden, waarmede de wereld momen teel te kampen heeft, liggen volgens haar in de wanverhouding tusschen de omgeving van de mensch, die de laatste vijftig jaren door de weten schap en techniek zoo geweldig is voor uitgegaan en den, te dien opzichte mo reel niet voldoenden ontwikkelden mensch, vandaar het misbruik, dat de FEUILLETON. mensch maakt van de hem geboden middelen als kanonnen, enz. Het moreele element bij den mensch is klaarblijkelijk niet voldoende ont wikkeld om de verantwoordelijkheid te beseffen, die hem de vooruitgang van techniek en wétenschap in handen geeft. De opvoeding moet daarom in eer ste instantie medewerken msnschen te vormen, die deze moreele verant woordelijkheid beseffen. Opvoeding moet derhalve niet alleen zijn onder richt, maar een werkelijke en noodza kelijke hulp om den wereldvrede tot stand te brengen. Over deze onderwerpen zal dr. Maria Montessori in vijf voordrachten spre ken. DE DRUK VAN DE INDIRECTE BELASTINGEN. In een half jaar f 66 millioen accijnzen en f 36 millioen omzetbelasting. Mei is voor de opbrengst der rijksmid delen een goede maand geweest aan indirecte belastingen bracht ze tien millioen meer op dan dezelfde maand van het vorig jaar en de raming over schreed ze met meer dan 9 millioen. liet eerste halfjaar 1937 maakt trou wens een goed figuur 2U9 millioen tegen ongeveer 176 millioen in hetzelf de tijdvak van het vorig jaar en 22 mil lioen meer dan de raming Let men enkel op de eindcijfers, dan is er, aidus „De Volkskrant" (R.K.) on- getwijteld alle reden tot tevredenheid. Welke minister van Financiën ziet niet graag een klimmende lijn in de opbrengst van de rijksmiddelen Maar anders wordt het, zoo vervolgt het blad, voor de belastingbetalers, vooral als men de cijfers ontleedt en daarbij moet ervaren hoe zwaar de groote gezinnen door deze wijze van belastingheffing worden getroffen. Van de 209 millioen, die de indirec te belastingen in de eerste zes maan den van dit jaar opbrachten, kwamen 66 millioen van de accijnzen en 36 mil lioen van de omzetbelasting van de 66 millioen aan accijnsheffing 26 mil lioen alleen van de suiker. Suiker en omzetbelasting men be hoeft niet te vragen hoeveel van de 62 millioen door de groote gezinnen zijn opgebracht. We kennen de dooddoener men voelt het niet, de centen en stuivers en dubbeltjes, men heeft er geen erg in alsof het Nederlandsche volk in een half jaar tijds 62 millioen zou op brengen zonder zich er feitelijk be wust van te zijn. Suiker-accijns en omzetbelasting Wanneer speciaal de suiker-accijns en de omzetbelasting drukkende hef fingen worden genoemd, voor de kroostrijke gezinnen zijn ze het dubbel. Indien naar de maatstaf van het eerste halfjaar de suiker-accijns en omzetbelasting meer dan 120 millioen over een vol jaar opbrengen, is toch .wel zonder een nader betoog duidelijk welk een geweldig nadeel de groote gezinnen daarin te dragen hebben. Men spreekt van een rechtvaardige belasting-wetgeving en van een recht vaardige belasting-distributie, maar men zal bezwaarlijk kunnen volhou den, dat die worden aangetroffen waar een suikerbelasting van over de 50, 'n omzetbelasting van over de 70 millioen in een jaar worden geheven. Waren de groote gezinnen nog, die welke het 't best kunnen betalen, dan ware het minder erg dan thans nu de groote gezinnen het meest worden aangetroffen onder de eenvoudige stand, eenvoudig en met zeer beschei den middelen. Naar het Fransch van Paul Féval. 38.) Geen van allen gaf hem antwoord, doch de heeren de Roban Chabot en de la Ferté-Sen- neterre namen hunne maskers af, het toen- j malig gebruik, wanneer men een onbekende op beleefde wijze wilde noodzaken zijn gelaat te toonen. De bultenaar zeide echter met een buiging en een lachje Dat zou tot niets dienen, mijne heeren want gij hebt mij nooit gezien. Mijnheer de hertog, noch u, noch mij kan men schoon noemenLaten wij dus geen complimenten maken, Hihihihet geldt thans eene zaak van de andere wereld een doode, die na twintig jaren de zerk van zijn graf aflicht, mijnheer de hertog. Herinnert men zich hier aan het hof de personen niet meer, die voor twintig jaar ge storven zijn hervatte hij, toen niemand een woord zeide. Wat bedoelt hij toch riep Chaverny uit. Tegen u spreek ik niet, mijnheer de mar kies, zeide de gebochelde gij zijt te jong het gebeurde in het jaar, toen gij geboren werd. Maar ik spreek tot de heeren, die grijze haren dragen. En daarop plotseling van toon veranderen de, vervolgde hij 't Was een gelant heer, een nobele prins, jong, dapper, rijk, gelukkig, algemeen be mind, een gezicht als een engel en eene gestalte als een held. Hij bezat alles, alles wat God op deze wereld aan zijne gunstelin gen schenkt. Waar de schoonste dingen het treurigste lot ondergaan, viel Chaverny hem in de rede. Houdt in gedachten, mijnheer de markies, zeide het zwarte manneke, dat de woorden soms gelogenstraft worden en dat er feesten zijn, op welke geen morgen volgt. Chaverny verbleekte, maar de bultenaar duwde hem met de hand op zijde en nam nu dicht bij de tafel plaats. Ik spreek tot degenen, die grijs zijn, her nam hij, tot u, monsieur Hunaudaye, die in Vlaanderen onder den grond zoudt liggen, in dien hij den vijandelijken soldaat, die u de knie reeds op de borst zette, het hoofd niet gekloofd had. De oude baron bleef met open mond staan en was zoo geschokt, dat hij geen woorden kon vinden. Tot u, hertog de Rohan-Chabot, die uw kasteel opnieuw liet ommuren om tegen hem beveiligd te zijn tot u, monsieur de Vau- guyon, wiens schouder dien geduchten degen stoot nog niet kan vergeten zijn. Nevers riepen twintig stemmen te gelijk Filips van Nevers De bultenaar nam zijn hoed af en zeide langzaam Philips van Lotharingen, vermoord onder de muren van het kasteel Caylus-Tar- rides, den 24 November 1697. Lafhartig vermoord en, naar men zegt, van achteren doorstoken, mompelde de heer de la Vauguyon. In eene hinderlaag, voegde de hertog de la Ferté er bij. Als ik mij wel herinner, zeide de heer de Rohan-Chabot, werd de markies de Caylus- Tarrides- de vader van mevrouw de prinses van Gonzaga, er van beschuldigd. Peyrolles luisterde aandachtig toe en week een weinig naar den achtergrond. Ja, lafhartig vermoord, herhaalde de bul tenaar met eene diepe stem, van achteren doorstoken, in eene hinderlaag. Dat alles is zoo gebeurd, maar de schuldige heette niet Caylus-Terrides. Hoe heet hij dan vroeg men van alle kan ten. Ik wilde zeggen, hernam de bultenaar, dat het vanzelf spreekt, dat de prins van Gon zaga, die ook één van de drie Philipsen was, hemel en aarde bewoog om zijn vriend te wreken. Maar alles bleef vruchteloos er was geen bewijs, geen leiddraad te vinden. Goed of kwaadschiks moest men dus aan den tijd de zorg overlaten om den schuldige te ontmas keren. BINNENLANDSCH NIEUWS. Eind Juni 68.000 werkloozen minder. Dan eind Juni 1936. Ondanks de toeneming der bevol king en het daarmede gepaard gaande nieuwe aanbod van arbeidskrachten be droeg het totaal ingeschrevenen ge heel werkloozen in Nederland einde Juni 1937 ruim 60.000 minder dan een jaar geleden. De regelmatige sterke daling van het aantal werkloozen sedert einde Ja nuari 1937 zette zich ook in Juni 1937 voort, namelijk van Mei op Juni met bijna 18.000 (van April op Mei 1937 met 31.200) In het vorige jaar was de vermindering van Mei op Juni slechts 14 000 en van April op Mei 22.800 Drift leidde tot ernstig ongeluk. Op den nieuwen rijksweg tusschen Delft en Overschie werd Zaterdagmid dag. een wielrijder uit Den Haag aange reden door een kar van een landbou wer. De aanrijding was zonder eenige beteekenis, doch de wielrijder maakte zich over het gebeurde zoo driftig, dat hij den voerman achterna ging en pro beerde hem van den wagen te trekken. Bij dit pogen raakte de driftige Hage naar met een been tusschen de spa ken van het wiel van den rijdenden wagen, met het noodlottig gevolg, dat het been totaal werd versplinterd. De man werd naar het St. Joris Gast huis te Delft overgebracht. waar hij ter verpleging is opgenomen. Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. Van een kar gevallen en gedood. Vrijdagavond is de 21-jarige land bouwer Jans uit Schaik (Nrd. Brabant) toen hij bezig was een kar haver te laden, van den wagen gevallen De man brak drie halswervels en werd naar het St. Canisius-ziekenhuis te Nij gen vervoerd, waar hij Zaterdagmor gen aan de bekomen verwondingen is overleden. Meisje overreden en gedood. Vrijdagmorgen is in het dorpje Key- enburg hij Hengelo (Gelderland) een ongeluk gebeurd. Het eenige dochter tje van het hoofd der R.-K. School fietste het hek der ouderlijke woning uit, juist op het oogenblik dat een mei twee paarden hespannen boerenwagen voorbij reed. Het meisje geraakte on der den wagen en kreeg een trap van een der paarden. Het kind was op slag dood. Ontslagen arbeider valt bedrijfschef aan. Een arrestatie te Vreeland Onder de gemeente Vreeland heeft Zaterdagmiddag een dertig-jarige fa brieksarbeider den technischen be drijfschef van de Van Leer's Vereenig- de Blik fabrieken te Vreeland aange vallen. Genoemde arbeider was reeds eenigen tijd werkzaam op genoemde fabriek doch werd verschillende ma len op zijn gedrag gewezen, daar hij de hem opgedragen werkzaamheden niet behoorlijk vervulde en andere ar beiders in hun werk belette. De man scheen zich hiervan echter niet veei aan te trekken en vorige week Woens dag werd hem dientengevolge op staanden voet ontslag aangezegd. On der bedreigingen als „Ik krijg jullie wel" en „Je bent van mij nog niet af" verliet hij het fabrieksterrein. Zaterdagmorgen kwam hij weer naar de fabriek, maar daar men op de zen betaaldag van zijn komst niet ge diend was, was hem per aange teeken den brief zijn loon toegezonden. Weder om uitte hij bedreigingen, maar hier op werd verder geen acht geslagen. Zatermiddag kwam de man op de Vreelandschelaan den technischen be drijfschef tegen. Met de woorden van „Nu heb ik je" sprong hij van zijn fiets en smeet zijn rijwiel op den weg. Hij snelde op den bedrijfschef toe en een worsteling ontstond. De man om knelde met zijn handen de keel van den aangevallene met het kennelijk doel hem te worgen. Deze wist echter zijn aanvaller van zich af te trappen. Maar de woesteling sprong weer op en wierp den bedrijfschef toen in een langs den weg loopende sloot. Van verre hadden enkele personen den strijd gevolgd en waarschijnlijk achtte de aanvaller het toen raad zaam, het hazenpad te kiezen. Spoedig was hulp aanwezig en de bedrijfsleider, die het nog zeer be Peyrolles had thans slechts ééne gedachte, namelijk Gonzaga te gaan waarschuwen maar hij bleef nog even om te zien hoever de bultenaar zijne openbaringen zou drijven. Bij die herinnering aan den 24 November had Peyrolles eene gewaarwording alsof hij ge worgd werd. Gelijk de bultenaar terecht gezegd had, heeft het hof geheugen. Als men op de belang stelling lette, welke nu uit aller gelaatstrek ken sprak, zou men gedacht hebben, dat de moord pas gisteren bedreven was. Ware het doel van den bultenaar geweest de ontroering, die dit lang verleden drama verwekt had, te doen herleven, dan zou hij zich over zijn suc ces hebben kunnen verheugen. Zich op den hemel te verlaten, is een uiterst redmiddel, zeide hij, een snellen en onder zoekenden blik in 't rond werpende. Evenwel ken ik verstandige lieden die dit uiterste red middel in geenen deele licht tellen. En inder daad, mijne heeren, zou men een slechtere keus kunnen doen want de hemel bezit nog scherper oogen dan de politie en de hemel is geduldig, want hij heeft den tijd. Hij wacht soms maanden, jaren maar als zijn tijd ge komen is. Hierbij hield hij stil. Zoo diep was de in druk, dien hij had teweeg gebracht, dat het den schijn had, alsof de bedreiging, die in zij ne woorden opgesloten lag, tegen ieder in het bijzonder gericht was. Allen sidderden inwen dig. De aanhangers van Gonzaga, allen nog te jong van jaren om zelf onder verdenking te kunnen liggen, ondervonden eene eigenaardi ge beklemdheid. Zij waren bang, zonder te weten waarom of waarvoor. Als de tijd gekomen is, hervatte de bulte naar, verschijnt er een man, of een bode van den doode, omdat God het wil. Die man ver vult zijne zending somwijlen zijns ondanks. Is hij sterk, dan brengt hij den slag toe is zijn arm zwak, zoo als de mijne, die geen degen torschen kan, dan wringt hij en sluipt hij en klimt hij, totdat hij hoog genoeg gekomen is om met zijn nederigen mond in het oor dei- machtigen te kunnen fluisteren, en, zacht of luid, hoort hij de wreker, op het bepaalde uur, met verwondering den naam van den nauwd had, kwam weer spoedig hij zijn positieven en legde bij den burge meester van Vreeland zijn verklaring af. Eenigen tijd later werd de woeste ling door den gemeente-veldwachter vaii Vreeland in het dorp gearresteerd en voorgeleid hij den burgemeester. Ondanks liet feit, dat verscheidene personen hem herkenden als den da der, ontkende hij halsstarrig iets met het geval uit te staan te hebben. La ter op den dag werd de man naar Loe- nen overgebracht en aldaar ingesloten in het arrestanten-lokaal. Hij is latei- ter beschikking van den Officier van Justitie te Utrecht gesteld. BUITENLANDSCH NIEUWS. MARCONI'S NALATENSCHAP. Mysteriën om het testament. In tegenwoordigheid van vijf getui gen is Donderdagmiddag het testa ment geopend van markies Guglielmo Marconi. Twee dichtgeschreven vellen met bepalingen over zijn vermogen. Hoe de inhoud van het testament luidt en hoe groot de bezittingen zijn van den uitvinder Rome gist er naar, doch de weinigen, die het weten, bewaren het geheim trouw. Drie geheimen Wordt eenerzijds verklaard, dat de senator zijn bezittingen heeft toegewe zen aan zijn weduwe, aan de drie kinde ren uit zijn eerste huwelijk en aan zijn dochtertje Elettra, op welks zevenden verjaardag hij overleed, anderen mee- nen, dat hij geheel zijn fortuin aan Elettra heeft vermaakt. Zijn weduwe zou er het vruchtgebruik van hebben. Dat is het eerste geheim, dat Marco- ni's testament onthult. Het tweede is hoe groot zijn vermo gen is. De schattingen hierover loopen sterk uiteen men spreekt van een bedrag van 45 millioen gulden, mee- rendeels beiegd in buitënlandsche fondsen, maar er zijn ook „deskundi gen", die 'het. op niet meer dar 100.000 gulden schatten. Zekerheid dienaan gaande zal er eerst komen, als dé be palingen van het testament gepubli ceerd worden. Dan zal ook bekend zijn of het gerucht juist is, dat Marconi geen legaten heeft toegekend aan kerke lijke en wetenschappelijke instellingen noch aan den Slaat.. Er is een dei de geheim verbonden aan de nalatenschap van den geleerde. Zijn medewerkers hoopten vuiig, dat het testament mededeelingen zou be vatten over zijn wetenschappelijke)! arbeid, over plannen, waarmede Mar coni de laatste dagen van zijn leven bezig was en wellicht over uitvindin gen, die hij nog niet wereldkundig wilde maken. Het testament bevat dienaangaande, naar verluidt, niets. Nu hopen Marco- ni's medewerkers echter, dat zij aan- teekeningen van gewicht zullen vin- den onder de papieren van den sena- moordenaar uit de hoogte des hemels open baren. Er volgde eene diepe en plechtige stilte. Welken naam vroeg de hertog de Rohan Chabot eindelijk. Kennen wij hem vroegen Chaverny en Navailles van hun kant. Of gij hem kent herhaalde de gebochelde. Wat doet het er aan toe Wie zijt gij en wat vermoogt gij De naam van den moordenaar zou u als een donderslag treffen. Doch daar ginds op den troon is een man gezeten. Straks j is de stem uit de wolken tot hem gekomen Hoogheid,, daar is de moordenaar en de wre- j ker trilde van verontwaardiging. Hoogheid, de moordenaar bevindt zich in dit aanzienlijk gezelschap en de wreker zag toe en sloeg de drommen gade, die onder zijne vensters voor bijgingen. Hoogheid, de moordenaar zat gis teren aan uwen disch en zal er morgen zitten en de wreker ging in de gedachten de namen zijner gasten na. Hoogheid, eiken morgen en eiken avond reikt de moordenaar u zijn bloe dige hand En toen stond de wreker op en riep uitBij den levenden God er zal recht gedaan worden Een zonderling verschijnsel volgde op deze ontboezeming al degenen, die daar waren, de aanzienlijksten en de edelsten, sloegen wan trouwende blikken op elkander. Ziedaar de reden, mijne heeren, zeide de bultenaar op een veelbeteekenenden toon, waarom de regent van Frankrijk dezen avond in zich zeiven gekeerd is en tevens, waarom de wachten in het paleis verdubbeld zijn. Met eene buiging wilde hij heengaan, maar Chaverny riep hem na Die naam Die groote naam liet Oriol er op volgen. Merkt ge dan niet, dat die onbeschaamde kerel den draak met u gestoken heeft vroeg Peyrolles. De bultenaar was aan den ingang der tent blijven stilstaan, had de lorgnet voor zijn oog gezet om de vergadering rond te zien en kwam nu terug. Peyrolles verwijderde zich ijlings. Kijk, zeide hij met zijn schorren lach, gij zet gezichten, zoo lang als een el. Hebt gij lie den een kwaad geweten De moordenaar is niet onder u. Kijk mijnheer Peyrolles zich eens haastig uit de voeten maken hij verliest er veel bij. Weet ge wel, waar hij nu naar toe gaat Peyrolles verdween op dit oogenblik tusschen het geboomte, in de richting naar het paleis doch Chaverny sloeg daar geen acht op en vroeg aan den bultenaar Kent de regent den naam Mijnheer de regent is goedhartig en geeft geen voet aan vooroordeelen. Maar hij weet niet alles, want indien hij alles wist, zou hij zich diep bedroeven. Er ontstond een groote beweging onder de spelers en de hertog de Rohan-Chabot zeide dat is de waarheid Bravo, juichten de baron de la Hunaudaye en de baron de Barbanchois. Niet waar, mijne heeren hervatte de bul tenaar de waarheid wil altijd lachend ge zegd zijn. De jonge lieden zouden mij wel de tent uit willen werpen, maar houden zich in, uit eerbied voor den leeftijd der andere hee ren. Ik beroep mij op de heeren Chaverny, Oriol, Taranne en anderen, eene schoone jongelingschap, waarin eenigszins achter uitgegane adel zich aan eene nog niet al te verfijnde burgerij paart, gelijk draden van verschillende kleur door eenzelfde weefsel loopen eene soort van peper en zout. Om 's hemels wil maak u niet boos, waarde hee ren Wij zijn hier op een gemaskerd bal en ik ben maar een arme bochel. Morgen werpt gij mij eene kroon toe om u van mijn bult als lessenaar te bedienen. Haalt gij de schouders op Welnu ik verdien misschien ook inder daad niets anders dan uwe geringschatting. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1