28e JAARGANG DONDERDAG 29 JULI 1937 No.8ö NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maandden f 1.25. CRISIS BUREAU. BIGGENMERKEN. In aansluiting op hetgeen 21 Juli j.1.1 werd medegedeeld vernomen wij dat het aantal aangebrachte biggenmer- ken in de week van 3 tot 10 Juli 1937 bedroeg 36.627 en van 10 tot 17 Juli 37.620, tegenover 45.374 en 48.511 in de overeenkomstige weken van het vori ge jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Januari tot 17 Juli in totaal aange bracht 914.393 merken, tegenover 1.063,506 merken in de overeenkom stige periode van 1936. De saneering in het Bloembollenbedrijf Afschaffing bindende mini mumprijzen, handhaving teelt beperking en surplusfonds. Met ingang van 1 Aug. a.s. zullen zoowel de binnenlandsche als de bui- tenlandsche bindende minimumprij zen voor 1938 vervallen, daarentegen blijven de teeltbeperking en de werk zaamheid van het Bloembollensurplus fonds voor den opkoop en financie ring van het surplus gehandhaafd. Met de afschaffing der bindende minimumprijzen wordt tegemoetgeko men aan den algemeen in het vak tot uiting gekomen drang om het bedrijf in zoo groot mogelijke vrijheid te kun nen voeren. Tegen het doen vervallen van bindende prijzen werden dooi- den Minister te minder bezwaren geacht, nu in het algemeen is gebleken, dat dc prijsvoorschriften, welke men veelal tracht te ontduiken, zeer moeilijk te controleeren zijn. Hoezeer de Minister ook de wensch om ten aanzien van de teelt tot vrije bedrijfsvoering terug te keeren, be grijpelijk acht, is hij toch van oordeel, dat zich thans nog te groote bezwaren tegen het vrijlaten van do bloembollen teelt verzetten. UITGEVER: 1 - CORN. J. BOSKER WIERINGEN. *,j BUREAU tfippolytushoef Wleringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. Mathieu Vroomen gewond. Mathieu Vroomen, die deelnam aan de ronde van Lanaekcn in België, is Dinsdagavond met volle snelheid te gen een bakkerswagen gebotst, die stilstond en plotseling in beweging kwam doordat het paard schrok. Met hevige bloedende wonden aan het hoofd werd Vroomen bewusteloos op genomen en per auto naar het Zieken huis te Maastricht vervoerd, waar bij aankomst het bewustzijn nog niet was teruggekeerd. Het hoorde niet bij de demonstratie. Bij een onder de gemeente Ter Aar gehouden demonstratie in het reddend zwemmen enz. door de Reddingsbriga de uit Oude Wetering, welke door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond, zorgde een baby - zij het buiten zijn wil - voor liet hoofnummer. Het één jaar oude kind was door zijn moeder, die met groote aandacht de demonstraties volgde, aan den wa- FEUILLETON BULTENAAR. Naar het Fransch van Paul Féval. 39.) Wij kunnen met dien bochel niets uitrich ten, zeide Chaverny, Navailes bij den arm nemende laten wij maar heengaan. De oude hertog lachte hartelijk om het tooneel, maar de spelers verwijderden zich, de een na den andere. En, hernam nu de bultenaar, zich tot den hertog de Rohaan-Chabot en de overige be jaarde heeren wendende, na den regent de verspreiders van valsche tijdingen, de specu lanten oprijzing en daling, het gansche leger van zwendelaars, dat zijn hoofdkwartier in het hotel van Gonzaga heeft, met den vinger aangewezen te hebben, zal ik zijne koninklijke hoogheid nog wijzen op de mannen, wier eer zucht teleurgesteld is, die den wrok in het hart dragen, die aan hun zelfzucht of hun hoogmoed het zwijgen niet kunnen opleggen, de stille samenzweerders, de heethoofden met grijze haren, die de tijden van vroeger zouden willen terugroepen. De bedriegers van het hotel van den prins van Cellamore, de dol- zinnigen, die Frankrijk in roekelooze oorlogen zouden willen slepen om verloren ambten of gewenschte rangen terug te krijgen, de belas teraars van al hetgeen tegenwoordig bestaat. Maar de bultenaar had geen toehoorders meer de twee laatsten, Barbanchois en la Hunaudaye, hinkten weg, want baron de la Hunaudaye had het podagra in zijn rechter been en de baron de Barbanchois de jicht in zijn linkerbeen. Het zwarte manneke lachte in stilte, haal de daarop een perkament met groote zegels uit zijn zak en zette zich aan eene ledige speeltafel om het te lezen. Het stuk begon met de woorden Wij Lo- tcrkant neergezet. Plotseling, rolde het kind van den grasberm af en tuimelde in het Aarkanaal. Zóó groot was de consternatie, dat aanvankelijk niemand een hand uit stak om het wicht te redden. Het pu bliek aan de overzijde van het kanaal vroeg zich intusschen af, of dit num mer bij het programma behoorde, of dat er sprake was van 'n werkelijk ongc val, doch aan deze onzekerheid werd een einde gemaakt, toen enkele per sonen, onder wie een veldwachter, zich te water begaven en den baby op hot droge brachten. De moeder zal van deze demonstra tie waarschijnlijk geleerd hebben, dat het nóg beter is ongelukken te voor komen, dan bij een ongeval reddend op te treden De feestelijke Beemster-herdenking '37 Programma voor de feestdagen in September. In een liarer vergaderingen heeft het Herdenkings-comité 1937 een pro grammap Opgemaakt voor de feestdagen in September a.s. Dit luidt als volgt Woensdag 8 September Congres van het Historisch Genootschap Oud-West Friesland, 's avonds opvoering van de Deemster Revue. Donderdag 9 September des ochtends opening van de Vee-, Land- en Tuin bouw-, Zuivel-, Bloemen-, Midden stands-, Handwerken-, Huisvlijt- en Oudheid-kundige tentoonstellingen, in feiten. Na rondgang door de verschil lende gebouwen en een koffiemaaltijd, des middags onthulling van het horst beeld van Jan Adriaansz. Leeghwater, waarna des avonds de Revue haar tweede opvoering zal beleven. Do Vee-tentoonstelling wordt gehou den op het terrein van de IJsclub „Bamestra" waar ook de Tentoonstel ling, zal verrijzen en do Revue zal worden opgevoerd. Op Vrijdag 9 Sept. zal een Congres van de Afd. Noord-Holland van den Nederl. Bond van Boerinnen en ande re Plattelandsvrouwen plaats vinden. De Historisch Allegorische Optocht en 's avonds de Revue voltooien het programma van dien dag, terwijl na tuurlijk den geheelen dag de diverse tentoonstellingen zijn geopend. Zaterdag 10 Sept. Kinderfeest en Rondrit voor de Ouden van Dagen en des middags laatste opvoering van de Revue. Er wordt een avondfeest gehou den waarvan de plannen nog niet vast staan. Oud-Landsmeerder aan het Spaansche front gesneuveld. Een Oud-Landsmeerder, de heer A. Kat te Haarlem, ontving, volgens de Waterl., dezer dagen een brief uit het Spaansche oorlogsgebied, waarin hem werd medegedeeld, dat zijn 21-jarige zoon aan het front, aan de zijde der regeeringstroepen, gesneuveld was. De 21-jarige Kat was hier te lande tn dienst geweest en kon daarna, in zijn pogingen om als kantoorbediende aan den slag te komen, niet zoo op 'gang komen als hij wel wenschte. In leen periode van werkloosheid heeft hij zich toen voor het Spaansche regee- ringsleger laten werven, met het droe !ve gevolg, dat hij in de omgeving van •Madrid in een der laatste moorddadi- 'gc gevechten is gevallen, j Het gezin verloor hierdoor den eenl- gen zoon daar er naast. dezen nog slechts twee zusters waren. VEENARBEIDER NA HEFTIGEN TWIST GEDOOD. Ernstige steekpartij te Emmer- Erfscheidenveen. Op den Groenedijk te Emmer-Erf scheiden veen heeft Dinsdagmiddag tijdens een ruzie tusschen twee veenarbeiders, de een den an der met een mes zoodanig gewond, dat een van hen korten tijd later aan zijn verwondin gen bezweek. De arbeiders, onderscheidenlijk 33 en 30 jaar oud, hadden verschil van mee ning omtrent werkzaamheden. Plotseling greep de een een mes, waarmee hij den ander eenige steken toebracht. Onmiddellijk snelde een aantal voorbijgangers naar de plek van het gebeurde. De politie arresteerde den da der en bracht hem naar Emmen over. De ge troffene werd zijn huis binnengedragen, in welks nabijheid de steekpartij zich afspeelde, waar hij spoedig den geest gaf. HOOGWOUD. Slachtoffer van kwartjesvin ders. Bij den Burgemeester van Hoogwoud werd Zaterdagmorgen door een ingezetene van Hoorn aangifte gedaan, dat hij den vorigen j dag het slachtoffer was geworden van kwar- j tjesvinders. Hij had met zijn auto gereden over de Gouwe, waar een andere automobilist hem gevraagd had een bougiesleutel te lee- nen. Terwijl hij dit instrument leende, kwam er iemand op de fiets aan, zeide enkele hor loges te koop te hebben. Daar niemand zin 'had in den koop, zei hij, dat ze ook gewonnen •konden worden. Daarna kwam het spelletje met de 3 notedopjes en een zwart balletje op de proppen en het duurde niet lang of hij ihad reeds f 50 verloren. Nog steeds blijken er menschen te zijn, die zich door dergelijke oplichters laten afzetten. De politie stelt een onderzoek in. URK. Vreemde dingen op het eiland. Omstreeks halfdrie zag Dinsdagmorgen een visscherman, toen hij zich naar zijn schuit te Urk begaf, dat op het dek van een voor den wal liggend schip een aantal pakjes lagen. Hij waarschuwde den rijksveldwachter, die een onderzoek instelde en tot de ontdekking kwam, dat zich behalve op het dek ook in het schip een aantal pakjes met levensmiddelen bevonden. Voorts bleek, dat van het dicht- bijzijnde kantoor der stoombootmaatschappij een luik was afgebroken en een ruit vernield. De pakjes met levensmiddelen ble ken uit dit kantoor afkomstig te zijn. Terwijl de politie alles opnam, kwam iemand vertellen, dat hij in het vroege morgenuur een aantal katten had zien passeeren, die allen een paling In den bek droegen. De man was op onderzoek uitgegaan, en had een mand ontdekt inhoudende ongeveer 40 pond paling, die klaarblijkelijk uit de karen voor de haven was gestolen. Blijkbaar was de dief echter' gestoord en had hij zijn buit in den steek moeten laten. Voorts werd ontdekt, dat ook in het gebouw i van den gemeentijken vischafslag was inge- i broken. Hier had de dader zich klaarblijkelijk bezeerd, daar overal op den grond bloeddrup pels lagen. In plaats van paling had de dief hier bot gevangen, want de kassier neemt j steeds het ontvangen geld mee naar huis. Slechts eenig kopergeld was achtergelaten. De politie slaagde er, naar de Tel. meldt, vrij spoedig in enkele verdachte personen aan te houden. Eén hiervan had een snede in de hand. Aanvankelijk ontkende hij, doch ten een geneesheer vastgesteld had, dat de wonde slechts enkele uren oud kon zijn, bekende hij. De verdachten zijn naar Alkmaar overge bracht. GEMEENTE WIERINGEN. Politie. Tijdens de a.s. Kermis is de politiemacht in deze gemeente uitge breid met een aantal rijksveldwach ters, welke uit de omliggende gemeen- iten alhier worden gedetacheerd, j Een vertrek van de woning van den jHeer Nieuwbuurt op het Kerkplein zal tijdelijk als politic-wachtpost wor den ingericht. Standplaats Afsluitdijk. Aan den Heer A. 'ITaeger, fotograaf alhier, is vergunning verleend tot het innemen van een standplaats bij het Monu ment op den Afsluitdijk, voor het ma ken van foto's. dewijk, bij de gratie Gods koning van Fran krijk Navarre, enz. Onderaan stond de hand- teekening van Lodewijk, hertog van Orleans, regent, met de contrasignatuur van den secre taris van staat le Blanc en den luitenant van politie Machault. Dat is volkomen in orde, zeide de bochel,' na het perkament doorloopen te hebben voor de eerste maal na twintig jaar kunnen wij thans het hoofd opheffen, de menschen onder de dogen zien en hen die ons vervolgen, met onzen naam verschrikken Wij zullen er een goed gebruik van maken, dat kan ik ver zekeren HOOFDSTUK IV. De rosé domino's. Tusschen den aanhef en de onderteekenin- gen bevatte het perkament een behoorlijk vrijgeleide voor den ridder Henri de Lagar- dère, voormaals chevau-leger des konings. Daarbij werd hem verlof verleend om overal in het koninkrijk te gaan en te. komen en het Fransche grondgebied vroeger of later in vei ligheid te verlaten, wat er ook gebeuren mocht. Wat er ook gebeuren moge herhaalde de 1 bultenaar verscheidene malen. De regent mo- J ge zijne gebreken hebben, maar hij is een eerlijk man en hecht aan zijn woord. Hierme- 1 de heeft Lagardère vrij spel. Wij zullen hem' zijne intrede laten doen en de hemel geve dat hij handele zooals het behoort. Na op zijn horloge gezien te hebben, stond hij op. De Indiaa~nsche tent had twee uitgan- gen. Bij de tweede begon een pad, dat tus- j schen het geboomte door^naar het tuinhuis van le Breant, den conciërge en opzichter van den tuin leidde. Ook van dat paviljoen was, even als van het overige, bij de versiering van den tuin partij getrokken. Op de voorzijde viel het licht van een groote vlam, die tus- j schen het gebladerte van een groote linde boom geplaatst was. Hiermede was aan deze zijde het gezicht afgesloten. Toen de bultenaar de tent verliet zag hij Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. bij het geboomte het gansche leger van Gon- zage, dat zich na de nederlaag hier weder verzameld had. Men was juist over hem aan het spreken. Oriol, Taranne, Nocé, Navailles en de anderen lachten om het hardst, doch Chaverny was in nadenken verzonken. Het scheen, dat de bultenaar geen tijd te verliezen had, want hij ging recht naar hen toe, zette zijn lorgnet voor het oog en hield zich, alsof hij de versiering bewonderde, even als bij zijne eerste verschijning. Dat kan alleen de regent zoo smaakvol doen, mompelde hij charmant, charmant Verschillende groepen had hij laten voor bijgaan, toen hij zich tot hen keerde en toe riep Ha, ha, de anderen zijn ook weggeloo- pen. Zij draaiden hem de rug en gingen naar een ander plekje in den uitgestrekten tuin. In de salons weerklonk de muziek men was daar aan de menuetdoch daarom was de menigte niet minder talrijk in den tuin. De prins van Gonzaga, wien het wachten in de zijkamer was gaan vervelen, had zich naar de salons begeven. Overal vertoefde hij een poosje en werd allerwegen op de vriendelijk ste wijze bejegend. Te miden van de hulde, die men hem be wees, ontdekte Gonzaga eensklaps de lange gedaante van Peyrolles op den drempel van een der deuren. Het gelaat van dien trouwen dienaar stond nooit vroolijk, maar deze maal geleek hij wel de wanhoop in persoon. Hij was doodsbleek, vertoonde een verschrikt gelaat en wischte met zijn zakdoek het zweet van zijn voorhoofd. Gonzaga riep hem tot zich, waarop Peyrol les den prins eenige woorden in 't oor fluis terde. Onmiddellijk stond Gonzaga op en zei de met eene tegenwoordigheid van «geest, waar over alleen Italiaansche schurken te beschik ken hebben. Zoo Is mevrouw de prinses van Gonzaga op het bal gekomen Ik ga haar dadelijk ontvangen. Zelfs Peyrolles stond verstomd Waar kan ik haar vinden vroeg Gonzaga. FILMBESPREKING. Heden- en morgenavond in Cinema De Haan de film „ONDER TWEE VLAGGEN." Deze film geeft een schets uit het Vreemdelingen - Legioen, (naar den zoo bekenden roman van Ouida). Het Vreemdelingen -Legioen be staat thans reeds langer dan een eeuw en verheugt zich in de belangstelling der geheele wereld. Een waas van ro mantiek omhult het, men weeft aller- hand sagen rondom de Legionnairs en steeds weer doen verhalen de ronde, die wel sensationeel zijn, maar die kant noch wal raken. Het Vreemdelingen - Legioen telt ge heel Duitsche, Engelsclie,, Italiaansche jen ook gemengde regimenten. Twee derde van de officieren zijn Fra.n- schen, de hoofdofficieren zijn uitslui tend van Fransche nationaliteit. De geschiedenis van dit legerkorps is uiterst eervol. Deze soldaten hebben bij talrijke gelegenheden wonderen van dapperheid en verknochtheid aan hun nieuw vaderland betoond, helden daden, waarvan de wereld bijna nim mer iets verneemt. Het Vreemdelingen - Legioen be staat uit het vreemdste mengelmoes, dat zich laat denken. Niet alleen die nen er Chineezen, Negers, Amerika nen, Roemenen, Hollanders, Egypte- naren, Ieren, Japanners kortom iedere nationaliteit, maar bovendien vindt men er leden van den hoogstel) adel, misdadigers, avonturiers, üwa- zen, werkloozen, eenvoudige boeren ja, wat niet al. Daardoor zal er altijd een sfeer van geheimzinnigheid rondom het legioen blijven bestaan. De film „Onder twee Vlaggen" le vert een bijzonder geloofwaardig beeld van het nog immer bijzonder belang wekkende Vreemdelingen -Legioen. Politie. Verl. een gummi kinder keepje. Inl. bij den Gem.-Bode. BUITENLANDSCH NIEUWS. Schaarschte aan graan in Duitschland Rogge en tarwe mogen niet als veevoeder worden gebruikt. De Rijksminister voor voeding en landbouw heeft ter voorziening in de behoefte aan broodgraan een verorde ning uitgevaardigd, waarin bepaald wordt, dat ieder producent van binnen landsch.broodgraan verplicht is al het door hem geoogste broodgraan, met uitzondering van hetgeen hij voor eigen behoefte noodig heeft, af te leveren. Het is een ieder verboden broodgraan - rogge.en tarwe - als veevoer te ge bruiken. „Rambon" in Spaansche wateren aangehouden. „Johan Maurits" bevrijdt het schip, dat door een gewapen- den treiler werd opgebracht. De vorige week is het Nederland- sche stoomschip „Rambon", eigendom van het Nederlandsche Bevrachtings kantoor, in de Spaansche wateren door een gewapenden treiler der rebel len aangehouden. Dc treiler gaf de „Rambon" bevel op te stoomen naar Ceuta. Toen de „Rambon" dit bevel niet on middellijk opvolgde 'lostij de tjrawler vlak voor de boeg van het Nederland sche schip een waarschuwingsschot, waarop de „Rambon" koers naar Ceu ta zette. De „Johan Maurits" die intusschen radiografisch was gewaarschuwd, stoomde eveneens op volle kracht naar Ceuta op, en slaagde erin een half uur huiten de Spaansche territoriale wate '"en de „Rambon te bevrijden. De „Rambon' was eenigen tijd gele den van Rotterdam vertrokken met 'n lading levensmiddelen aan boord. Van regeeringszijde was convooi toegezegd. Toen de „Rambon" de straat van Gi braltar naderde, vroeg de gezagvoer der dan ook convooi aan. De afspraak luidde, dat de „Rambon" des nachts om 5 uur door de Straat van Gibraltar kon worden geleid. De „Rambon" was echter twee uur te vroeg op de afgesproken plaats aan wezig. Terwijl het schip wachtte vloog een water-vlieguig der rechtschen over het schip, dat waarschijnlijk de auto riteiten op de hoogte heeft gebracht van de aanwezigheid van het Neder- Peyrolles wist er volstrekt niets van. Hij bepaalde zich dus tot eene stomme buiging en ging den prins voor. Wat hebt gij mij te zeggen vroeg de prins aan Peyrolles, zoodra zij alleen waren. De bultenaar is ook op de partij, antwoord de de handlanger. Dat weet ik wel, ik heb hem zelf eenë toe gangskaart gegeven. Hij is dezen avond meer dan een half uur bij den regent geweest. Bij den regent? herhaalde Gonzaga met verbazing. Dan zal hij hem veel mede te dee- len gehad hebben. Inderdaad, zeer veel, en lk laat er u zelf over oordeelen, antwoordde Peyrolles en ver haalde hem daarop alles, wat er in de Indi- aansche tent was voorgevallen. Toen Peyrolles geëindigd had begon Gon zaga te lachen. Die bochels zijn allen zoo gees tig, zeide hij op een achteloozen toon, maar die geestigheid is evenzeer in strijd met het geen men gewoon is, als hun lichaam. Zij spelen voortdurend nutteloos komedie. Is dat het eenige gewicht, dat gij er aan hecht vroeg Peyrolles met verwondering. Ja, indien het niet de toeleg van den bulte naar is zich duur te doen koopen, antwoord de Gonzaga, na een oogenblik bedenkens. Hij verraadt ons monseigneur zeide Peyrol les met nadruk. De prins zag hem met een glimlach van ter zijde aan en hernam Beste vriend, het zal ons groote moeite kosten ooit iets van u te maken. Hebt gij dan nog niet begrepen, dat die bultenaar zooveel ijver aan den dag legt in ons belang Neen, monseigneur, ik moet bekennen, dat ik dit niet heb kunnen raden. Ik houd niet van overdreven ijver, ging Gonzaga voort, en dit zal den bultenaar dan ook gevoelig aan het verstand gebracht wor- j den. Maar het is niet minder zeker, dat hij ons op een uitmuntend denkbeeld, brengt. Zeg mij eens, vervolgde Gonzaga, hoe het in de Rue du Chantre is toegegaan. Uwe bevelen zijn naar de letter volbracht en ik heb mij niet uit den omtrek verwijderd, voordat ik met eigen oogen zag, dat de draag stoel den weg naar Saint Magloire insloeg. En donna Cruz mademoiselle de Nevers Donna Cruz moet hier zijn. Zoek haar dan de dames wachten haar. Ik heb alles voorbereid, zoodat zij een verba- zenden opgang zal maken. Maar, om op den bultenaar terug te komen wat heeft hij te gen den regent gezegd Dat weet men niet. Nu, ik weet het wel, of, althans ik kan het wel raden. Hij zal den regent gezegd heb ben De moordenaar van Nevers is nog in leven. Stilzeide mijnheer de Peyrolles, onwille keurig van het hoofd tot de voeten bevende. En hij heeft zeer goed gedaan, ging Gon zaga voort, zonder zich van zijn stuk te laten brengen. De moordenaar van Nevers leeft In derdaad. Welk belang zou ik, de echtgenoot van des hertogs weduwe, ik de natuurlijke rechter en de natuurlijke wreker der misdaad, er bij hebben, om dat te verbergen De moor denaar bestaat nog en ik wenschte, dat het gansche hof hier rondom mij geschaard stond en het hooren kon. Het angstzweet brak Peyrolles uit. En daar hij bestaat, vervolgde Gonzaga, zul len wij hem terugvinden. Hij bleef stilstaan, om zijn handlanger recht in de oogen te zien en hervatte daarop be grijpt gij mij Ik begrijp, dat dit spelen met buskruit is. Maar hoe wilt gij er toe geraken (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN V«OR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1