BIRTKLS D-E IN DE PIJP/ 28e JAARGANG ZATERDAG 31 JULI 1937 No. ee NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. DE BULTENAAR. ADMINISTRATIE- EN BELASTINGZAKEN. N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden I 1.25. UITGEVER CORN J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU tïippolytushoef Wieringen Telef. Intercomtti. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 H VERPLAATST naar Hotel Centraal S. Kaan Pz., Telefoon 18. H.-HOEF IEDEREN DINSDAG 10—3 UUR. Lage vaste tarieven. Ook voor Ziekenfondsl. ANNA PAULOWNA HOTEL VEERBURG. SPREEKUREN VOLGENS AFSPRAAK. WINST BIJ VERKOOP VAN BEDRIJFSMIDDELEN door Mr. J. H. van Doorne, Advocaat en Belastingconsulent. 37a. Het was te voorzien dat de Hooge Raad, eenmaal dit ruime standpunt ingenomen hebbend, daar niet spoedig van zou afstappen en voor de consequenties ervan niet zou terug schrikken. Dit bleek dan ook dra bij een ar rest van 16 April 1930 waarbij de Hooge Raad besliste dat de winst door een bloembollen- kweeker behaald door den verkoop van een stuk grond, dienend voor bollencultuur, als bedrijfswinst behoorde te worden belast. Voor deden, aldus de Hooge Raad, verkregen van zaken, welke voor de uitoefening van een bedrijf worden gebruikt, behooren tot de op brengst van het bedrijf, zelfs al ligt het ver werven dier voordeelen niet binnen het ei genlijke doel van het bedrijf, „daar toch de bedrijfsuitoefening in staat heeft gesteld tot het verwerven van de voordeelen." Wij zien dus dat het zeer juist criterium, dat de handeling waarmede de winst werd behaald, moet zijn een normale uit het karak ter der onderneming voortvloeiende en met haar bedrijfsdoel strookende handeling reso luut is overboord gegooid. Want niemand zal toch kunnen beweren dat een bloembollen- kweeker die een gedeelte van zijn teelland ver koopt een handeling verricht, die voortvloeit uit het karakter van het bedrijf, en strookt met haar bedrijfsdoel Bij een arrest van den zelfden datum besliste de Hooge Raad dat een noodgedwongen verkoop van een bedrijfs middel behoorend tot het vaste kapitaal der zaak, in casu een kantoorgebouw, daarom nog niet in strijd is met den „normalen gang" van het bedrijf. Niet logisch, o.i. want een verkoop die noodgedwongen geschiedt, is toch kwalijk aan te merken als dagelij ksch voorkomend, en derhalve „noTmaal", iets. In het Weekblad voor de Dir. Bel. Inv. en Acc. Nos. 3011 en 3014 komt een beschouwing over dit onderwerp voor van den hand van inspecteur Douma. Hierin betoogt de schrij ver dat slechts sprake kan zijn van winst of verlies bij verdwijning van een bedrijfsmiddel, als dit of „in verband met" het doel van een bedrijf, of voornamelijk „tengevolge van" de bedrijfsuitoefening verdwijnt. Dit standpunt lijkt ons juist toe. Als het DOEL, dus het ka rakter van het bedrijf, medebrengt dat be drijfsmiddelen te eeniger tijd worden ver kocht, kan er geen wettelijke onjuistheid, noch een onredelijkheid in gelegen zijn, dat de daarmede behaalde winst als bedrijfswinst wordt aangemerkt. Ook het criterium „tenge volge van de bedrijfsuitoefening" stelt schrij ver terecht. Vast staan moet dus dat de uit oefening van het bedrijf, zooals deze plaats vond, oorzaak was voor den verkoop. Beslis send voor de vraag of het behaalde voordeel als bedrijfswinst is aan te merken, is dus de wijze waarop deze zin het bedrijf plegen te worden aangewend. Maar vooralsnog deelt de Hooge Raad deze meening niet. De Hooge Raad vraagt er niet naar op welke wijze de bedrijfsmiddelen in het bedrijf werden aan gewend, doch alleen of de bedrijfsuitoefening in staat gesteld heeft het voordeel te verwer- J ven. De bloembollenkweeker die een stuk van zijn bloembollenland als bollenland verkoopt, behaalt geen winst tengevolge van zijn be- drijfsuitoefening, welke immers slechts is ge- licht op den verkoop der op dat land geteelde producten, maar wel stelt de uitoefening van J het bedrijf van bollenkweeker hem in staat dat land als bollenland te verkoopen. Wij le- j zen dat arrest dan ook zoo, dat waar niet de bedrijfsuitoefening doch louter het bezit van het land aanleiding is tot bij verkoop behaal de winst, van belastbaarheid geen sprake kan zijn zoo bijvoorbeeld wanneer een bloem bollenkweeker een stuk van zijn land had ver kocht aan een voetbalvereeniging, of dat land was verkocht als bouwterrein. De bedrijfsuit oefening heeft in deze gevallen immers met het verworven voordeel niets te maken. Na voornoemd arrest van den Hoogen Raad is het herhaaldelijk voorgekomen dat de fis cus verkoop van vast goed, tot het bedrijfsver mogen behoorend, aanmerkte als een bedrijfs- handeling, en het behaalde voordeel als be drijfswinst. Naar den aanleiding tot den ver koop werd dan niet gevraagd het feit dat verkoop van een stuk vast kapitaal had plaats gevonden werd voldoende geacht,, waarbij dan op voornoemd arrest van den H.R. werd gewe zen. Zoo belaste een in inspecteur het gehee- le voordeel behaald door een meelfabrikant met den verkoop van een gedeelte van zijn magazijn aan iemand, die op dat punt een winkel wilde stichten, ten volle als bedrijfs winst. O.i. ten onrechte immers niet de be drijfsuitoefening leidde tot dien verkoop, doch factoren die daarmede hoegenaamd niets te maken hadden. Een arrest van den Hoogen Raad van 6 Mei 1931 (B. 4971) opent de gele genheid aan onjuiste belastingheffing bij verkoop van zoodanig bestanddeelen van het vaste kapitaal te ontkomen. Immers daar werd beslist dat terecht voordeel behaald met den verkoop van een pand tot het vaste kapi taal behoorend, als winst was aangemerkt, omdat niet was gebleken dat de belangheb bende vóór den verkoop had besloten het uit zijn bedrijf te verwijderen. De consequentie ligt voor de hand wanneer er zich een gele- genheid voordoet een stuk onroerend goed, tot het bedrijfskapitaal behoorend, te verkoo pen, dan zorge men slechts dat dit onroerend 'goed éérst uit het bedrijf wordt verwijderd. Heeft dit plaats gevonden en na eenigen tijd j vindt de verkoop plaats, dan kan daarmede! behaald voordeel dus niet als bedrijfswinst worden belast. Had in het hiervoor genoemde geval de meelhandelaar bedoeld magazijn ont ruimd, en zij het ook voor den vorm als privébezit verhuurd als bergplaats, en daarna verkocht, dan had naar den leer van den Hoo gen Raad in laatstgenoemd arrest, geen in komstenbelasting van het behaalde voordeel! /qJLttN OP 6 MAAR.... Douwe Egber+s Echte Eriesche Heeren-Baai en Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. BINNENLANDSCH NIEUWS. kunnen geheven worden. FEUILLETON Naar het Fransch van Paul Féval. N.V. Centraal Administratiekantoor UtrechtAmsterdamGorinchemGoes-Soest Hoofdkantoor Trans 15 Utrecht Tel. 11871. Directeur Mr. J. H. VAN DOORNE. TWEE KOEIEN, DIE AL TE GOEDKOOP WAREN. Koopman wegens diefstal gearresteerd. Op de veemarkt te Zutphen werden Don derdagmorgen een tweetal koeien te koop aangeboden, waarvan de prijs aan den lagen kant kon worden geacht. De biedende koop man gaf van zijn indruk kennis aan de politie aldaar, waarop deze een oog in het zeil hield. Toen de verkooper zich in den loop van den morgen bij zijn beestjes vervoegde, werd hij aangehouden en naar het politiebureau over gebracht. Bij zijn verhoor bleek, dat hij de dieren aan de Rijnbrug te Arnhem had opge laden en naar Zutphen liet vervoeren. De po litie van Eist, Arnhem en omgeving werd met deze verdachte zaak in kennis gesteld en uit verschillende gegevens is tenslotte vast komen te staan, dat de koeien Woensdagnacht uit de weide waren gestolen. De dief, wonende te Arnhem, is ter beschikking gesteld van den burgemeester van Eist en in het arrestanten lokaal aldaar opgesloten. Een der koeien bleek reeds verkochtde daarvoor ontvangen koop som werd echter nog geheel in het bezit van den dader aangetroffen. JONGEN ONDER ZAND BEDOLVEN EN GEDOOD. Een treurig ongeluk is Donderdagmiddag in het Chr. Vavantiekamp aan den Watergang- schen Weg in Noord, Amsterdam, geschied. Een 9-jarige jongen is daar nml. bij het spelen onder het zand bedolven geraakt. Toen men den knaap had uitgegraven, kon een in middels ontboden geneesheer slechts den dood constateeren. Hoe het geval zich precies heeft toegedra gen, wordt thans nog nader door de politie onderzocht. Nader vernemen wij nog, dat de kinderen kuilen in het zand hadden gegraven. Een der kuilen is vermoedelijk te diep geworden en een wand daarvan ondergraven. Plotseling stortte de wand in en het 9-jarig jongetje, wonende in de Van der Pekstraat, geraakte geheel onder het zand bedolven. Het duurde 5 a 10 minuten vóór de jongen bevrijd kon worden, helaas te laat. In hoeverre de gravende kinderen aan het toezicht van het schoolpersoneel ontsnapt waren, zal nog nader worden onderzocht. BAKT BETER BROOD-ACTIE IN NEDERLAND. Ons dagelijksch brood wordt gekeurd en verbeterd. Men schrijft Brood is een voedsel, dat iederen dag eenige malen op vrijwel elke ge zinstafel komt. Het behoeft geen betoog, dat het Nederlandsche publiek het grootste belang heeft bij de beste qualiteit brood. Op het oogenblik wordt er onder de bakkers in Nederland een groote actie gevoerd om de vakkennis te verhoogen en den prikkel tot beter brood bakken te versterken. Daartoe zenden de 6000 deelnemers aan deze actie in de maanden Juli tot October driemaal hun brood op naar een jury in Utrecht. In de groote Handelsbeurs aldaar worden deze brooden aan een vakkundig onderzoek onder worpen en gekeurd op volume en bakaard, kleur van de korst en van de kruim, afwer king fijnheid van rijs en smaak. De bakkers krijgen een rapport van deze keuring thuis gestuurd met vakkundige opmerkingen en de middelen om tot betere resultaten te komen. Tet resultaat van deze keuringen is verba zend. Bij de tweede inzending is het brood over de geheele linie veel verbeterd. Het publiek is dan ook bij deze actie vooral gebaat. Interessant is het om de verschillende brood soorten, die in ons land worden gebakken, te vergelijken. Men treft volumes aan van 400 cm3 en meer, maar ook onder de 2000 cm3. In de eene streek van het land prefereert men schijnbaar licht gekleurd en zacht gebakken brood, terwijl in de groote steden gevraagd wordt naar goed doorbakken en donkerder gekleurd brood. Jassendief gevangen te Rotterdam. Kellners-tfechercheurs. Dezer dagen kwam in oen restau rant op den Coolsingel een bezoeker, die, na een cognacje te hebben genut tigd, den patroon wilde spreken. Hij vroeg dezen hem een gulden le willen leenen, omdat hij had bemerkt, dat hij geen geld bij zich had en hij wilde den keilner toch betalen. De restaura teur voelde hier niets voor en de klant ging naar zijn tafeltje terug, waar hij den kellner mededeelde, slechts één kwartje op zak te hebben, zoodat hij geen fooi kon geven. Hij betaalde en vroeg daarna, waar de telefoon was. Deze werd hem gewezen, doch omdat de man wat lang wegbleef, ging deze eens kijken in in den gang., waar de telefooncel is. Daar zag hij nog juist zijn onvoordeelige klant zich naar de Doet Uw jonge hennen uitgroeien tot krachtige en goede legsters door Bertels' Kunstkorrel Volledig dagrantsoen. Indien niet ter plaatse verkrijgbaar geschiedt levering door de fabriek ongefrankeerd onder rembours of na bestelling per postwissel. 5 KG 10 KG 50 KG Bertels' Kunstkorrel B (vastzittende kippen) f. 0.90 1.50 5.75 Ratio Superstandaard Kunstkorrel (losloopende kippen) f. 5.20 Olielabrieken Afd. Kunstkorrel, Amsterdam 40. Dat is nu het denkbeeld van den bultenaar geweest, hernam de prins op zachten toon en op mijn woord, het is een goed denkbeeld. Alleen vraag ik mij af hoe is hij er aan ge komen en waarom wil hij slimmer zijn dan wij Wij zullen het echter wel ophelderen. Lieden, die zoo geestig zijn, ziet men vroeg sterven. Peyrolles hief nu het hoofd op, want dit was geen Hebreeuwsch meer voor hem. Zul len wij het dan op vannacht bepalen vroeg hij fluisterend. Onder dit gesprek waren Gonzaga en Pey rolles aan de middenboog der boschaadjes ge komen, door welke men de verlichting en ein delijk het beeld van den Mississippi zag, rond om hetwelk de waterstralen der fontein met regenboogkleuren fonkelen. In die laan zag men een gemaskerde vrouw, in een hofcostuum, over hetwelk een wijde domino geworpen was, aan den arm van een bejaard heer met grijze haren naar den in gang van dien middenbog wandelen, dien zij beiden na een'oogenblik uitkwamen. Hebt gij haar herkend vroeg Gonzaga, die met Peyrolles op dat gezicht ter zijde geweken Was in de schaduw. Neen, gaf Peyrolles ten antwoord. Waarde president, zeide de gemaskerde vrouw op dit oogenblik, vergezel mij niet ver der. Zal mevrouw de prinses mijne diensten de zen avond nog noodig hebben vroeg de grijs aard. Over een uur zult gij mij op deze plaats we der aantreffen. 't Is de president de Lamoignon mompel de Peyrolles. De president groette de dame en verdween door eene zijlaan. Deze dame, zeide de regent, is mijne geëerde cchtgenoote,. wij moeten haar niet uit het oog verliezen. De gemaskerde dame, die inderdaad de prin ses van Gonzaga was, haalde de kap van haar domino over het hoofd en richtte zich naar een der vijvers. Er ontstond wederom eene opschudding on der het verzamelde gezelschap, want de komst van den regent en van Law werd aangekon digd. De jonge koning telde nog niet mede. Monseigneur heeft mij de eer nog niet be wezen mij te antwoorden, zeide Peyrolles. Moet er met dien bochel dezen nacht afgere kend worden Gij zijt dus wel bang voor dien bochel Als gij hem gehoord hadt, zooals ik. Nu ja, grafkuilen die zich openen, spo ken die verschijnen, hemelsche gerechtigheid, niet waar Ik ken dat alles. Ik wil eerst eens met dien bochel praten en dus dezen nacht nog niet. Dezen nacht zullen wij den weg vol gen, dien hij ons aangewezen heeft. Luister goed toe en tracht mij te begrijpenAls hij de belofte houdt, die hij ons gedaan heeft (en hij zal die houden daar sta ik u voor in, even als wij de belofte zullen houden, die hij den regent in onzen naam gedaan heeft), zal er een man op dit feest verschijnen, de doodvijand van mijn gansche leven, die man, die u lieden allen als vrouwen beven doet. Lagardère stamelde Peyrolles. Bij het licht der luchters, ten aanschouwe dier menigte, die reeds ontroerd is en er zich op voorbereidt, dat er voor den afloop van dit feest iets gewichtigs zal gebeuren, zullen wij dien man zijn masker afrukken en uitroepen Daar heeft men nu den moordenaar van Ne- vers. Onderwijl Gonzaga aan Peyrolles zijn af schuwelijke plannen mededeelde, gebeurde er niet ver van den vijver iets anders. De jonge lieden Navailles, Gironne, Choisy, Chaverny, enz., steeds in elkanders gezelschap gebleven, zagen eene jonge dame zonder cavalier voor bijkomen. Het was Aurora. Allen .wilden gaan vragen wie zij was zij schoten vooruit, maar bemerkten toen eerst dat de schoone onbekende op een afstand in het oog gehouden werd door twee wonderlijke snaken met groote rapieren, die, de eene hand op de heup houdende en den neus van onder hun halfmasker hoog in den wind stekende, als hare schaduw in haar spoor volgde. Te drommelriepen de jonge heeren tege lijk uit, 't is een onbekende. Zij verkeerden, na een bezoek in de buffet ten van het paleis afgelegd te hebben, in een bijzonder opgeruimden toestand. De schoone onbekende scheen zich onder de menigte weinig op haar gemak te gevoelen en haar oog dwaalde onzeker over al de groe pen. In weerwil van haar masker, was hare verlegenheid duidelijk. De twee lange lummels liepen tien of twaalf passen achter haar naast elkander. Laten we rechtop loopen, Passepoil Cocardasse, edele vriend, laten we rechtop loopen. Er was dan ook geen gekscheren mede die drommelsche bochel had hun bevelen ge geven uit naam van Lagardère. Zij gevoelden, dat er een streng oog op hen rustte en be waarden dus zulk eene rechte houding als sol daten op hun post. Om op het bal te kunnen rondgaan, tot op volging van de bevelen van den bultenaar, waren zij hunne nieuwe wambuizen weder gaan aantrekken, terwijl zij bij dezelfde gele genheid Frangoise en haar kleinzoon Berri- chon in vrijheid gesteld hadden. Het was reeds een uur, dat de arme Aurora te midden der groote menigte tever geefs haar vriend Henri zocht. Zij kwam de prinses van Gonzaga voorbij en stond op het punt haar aan te spreken, want de blikken van al die heeren in den omtrek maakten haar bang. Maar welke woorden moest zij gebruiken om de bescherming van eene voor name dame in te roepen, die op deze plaats thuis was Aurora durfde niet en zij maakt Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. straat begeven, gekleed in een blauwe regenjas, ofschoon hij zonder jas was binnengekomen^ Hij waarschuwde direct zijn collega, die de eigenaar was van de jas. Met dezen ging hij de straat op en daar zagen ze dat de man zich achter eenige stationneerende au tobussen trachtte te verbergen. Men ging' naar den jassendief toe en vroeg hem of hij wel zijn eigen jas aan had Inmiddels had de kellner, wiens jas door den jassendief was uitverkoren, zijn hand in een van de buitenzakken gestoken en als bewijs van zijn eigen domsrecht haalde hij een hos sleutels uit dien zak. Snel trok claarop de man de jas uit en hij zag kans te verdwij nen, de beide kellners even verbluft achterlatende. Spoedig waren zij echter van hun verbazing hekomen en zij waarschuw den een tweetal juist passeerende rij wielagenten. Direct togen de agenten op onderzoek uit, terwijl ook de kell ner, die den diefstal had ontdekt, op stap ging, om den man te zoeken. Op de Leuvehaven bij de Zeevischmarkt zag hij zijn „man" loopen en hij wees hem aan een agent, die den jassendief aanhield en overbracht naar 't bureau aan de Groote Paauwesteeg. Daar werd hij ook door den tweeden kell ner herkend, waarna men hem in het bureau aan de Witte de Withstraat opsloot. Men bleek een goede vangst te heb ben gedaan, want de aangehoudene werd reeds lang verdacht van het ple gen van jassendiefstallen. Ernstige autobotsing die goed afliep. In den nacht van Woensdag op Don derdag heeft er onder de gemeente Dorst in Nrd. Brabant, een autobotsing plaats gehad, die groote materieele verwoestingen tengevolge had, maar als door een wonder den inzittenden geen letsel toebracht. Een Tilburgsche wollenstoff.abrikant is in de kom der gemeente Dorst pardoes met zijn two- seater op een tegenligger ingereden, een zware met groenten beladen vrachtauto van een Westlandsche fir- ock haast om dat rond-point van Diana te vinden, dat haar als plaats van bijeenkomst opgegeven was. Mijne heeren, zeide Chaverny, wij kennen haar niet. 't Is eene nog geheel onbekende schoonheid. Een gering burgervrouwtje zou zulk een vorstelijke gestalte niet hebben eene groote dame zou echter zoo verlegen niet zijn. Ik doe een voorstel. Laat hooren, markies werd er van alle zij den geroepen. Zij schijnt iemand te zoeken vindt ge 't ook niet Dat schijnt wel zoo zeiden Nocé en Navail les, terwijl de anderen riepen 't Is duidelijk, dat zij iemand zoekt. Welnu, mijne heeren, hernam Chaverny, die iemand is een gelukkige schelm Zonder twijfelmaar dat is geen voorstel. Het is onbillijk, ging de markies voort, dat iemand, die niet tot ons achtenswaardig ge zelschap behoort, zich van zulk een schat zou meester maken. Onbillijk riepen de anderen, 't Is schan delijk Ik stel dus voor, eindigde Chaverny, dat het lieve kind dengene, dien zij zoekt, niet moet vinden. Als wij het meisje op hare bewakers veroverd zullen hebben, zullen wij door middel van de dobbelsteenen uitmaken, wie de eer zal heb ben haar gezelschap te houden. Een zoo verstandig advies kon niet anders dan de algemeene goedkeuring wegdragen. Laten wij er dan maar dadelijk werk van maken, zeide Navailles. Een detachement der vrienden, door Cha verny daartoe uitgekozen, manoeuvreerde te gen Cocardasse en Passepoil, terwijl een ander detachement pogingen aanwendde om Aurora van hen te verwijderen. Cocardasse kreeg het eerst een elleboogstoot. Hij sloeg de hand aan zijn rapier, maar Pas sepoil fluisterde hem toe Laten wij rechtop loopen Cocardasse hield zich in, maar nu kreeg Passepoil een duw, die hem deed wankelen, laten wij rechtop loopen voegde daarop Co cardasse hem toe, ziende, dat de toorn in zijne oogen vonkelde. Eén zware hiel kwam op de schenen van den Gascogner neder, terwijl de Normandiër strui kelde over een degenschede die hem tusschen de beenen gestoken werd. Laten wij rechtop loopen vermaanden beiden elkander over en weder. Door dit aanvankelijk succes aangemoedigd, liep Taranne tegen Passepoil aan en schold hem voor een ezel uitGironne stiet tegen Cocardasse aan en noemde hem een rekel. Mijn jongen, zei Cocardasse, met een beden- kelijken blik op Passepoil, ik geloof, dat ik boos ga worden. Passepoil snoof van ergernis, maar gaf geen antwoord doch toen Taranne in overmoed zijn aanval herhaalde, diende hij dien onvoor- zichtigen geldman een muilpeer toe, die hem tien voet ver deed wegstuiven. Cocardasse slaakte een zucht van verlich ting, dat hij niet begonnen was doch nu het eenmaal zoover was gekomen, onthaalde hij Gironne en den onschuldigen Oriol op een paar stompen, die hen in het stof deden bij ten. Het tweede detachement, met Chaverny aan het hoofd, had gedurende die opschud ding gelegenheid gevonden om Aurora te om singelen en ter zijde af te drijven. Toen Co cardasse en Passepoil hunne aanranders op de vlucht hadden gejaagd, keken zij eens rond en zagen de rosé domino nog altijd op dezelfde plaats, doch dit was Aurora niet meer. Het was een jonge dame, die eenzelfde kleed droeg en toevallig voor hen uitliep. (Wordt vervolgd). IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1