28e JAARGANG DINSDAG 3 AUGUSTUS No. 87 MIBUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIBRINBEN EN OMSTREKEN BEKENDE LAGE TARIEVEN. DE BULTENAAR. N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN I BUREAU: ADVERTENTIëN: DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. UITGEVER Hippolytushoef Wierlngen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. *v' Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1.25. 1 CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9*21 uur. Inlichtingen kosteloos. BINNENLANDSCH NIEUWS. HET STUIVERSPORT HERSTELD. Met ingang van 1 Sept. Bij de aankondiging van de tariefs verlagingen in Februari van. dit jaar voor binnenlandsche telegrammen crr interlocale gesprekken over korte af standen is er reeds op gewezen dat de bedrijfsleiding van de Posterijen, Te legrafie en Telefonie er naar streefde om, zoodra de omstandigheden daar voor gunstig zouden zijn, ook het bin nenlandschc briefport te verlagen. Met ingang van 1 September a.s. zal een en ander thans zijn beslag krijgen Het interlokaal tarief voor brieven en briefkaarten zal dan tot resp. 5 ct. (voor een brief van 20 gram) en 4 ct. (voor een briefkaart) worden verlaagd Als gevolg hiervan zullen eenige andere daarmede verband houdende tarieven worden verlaagd. Allereerst' als logisch gevolg, het brieftarief in! den 2en gewichtstrap, dat van 12 op 10 cent wordt gebracht. Teneinde een eenvoudige tariefschaal te verkrijgen (tevens voor den uitvoerenden dienst van belang) en tegelijk ook voor de zwaardere blieven tot een belangrijke portverlaging te komen, is de 2e ge wichtstrap doorgevoede! tot 200 gram, terwijl de daarop volgende gewichts- grenzen op 500, 1000 en 1500 gram ko men te liggen. Deze wijziging-van de gewichtsklas sen in het interlokaal verkeer bracht eveneens een herziening van de klas sen in het lokaal verkeer met zich. De tweede grens voor dit verkeer is van 40 op 100 gram gebracht. In de nooge- re gewichtsklassen wordt het inter'o- kaal tarief gevolgd. Mede uit geldelijke overwegingen kon voor de briefkaar ten niet verder worden gegaan dan 'n verlaging tot 4 cent. Door de briefportverlaging zou in de hoogere gewichtsklassen het tarief voor brieven en spoedeischende druk werken gelijk zijn, zocdat deze laatste boven een gewicht van 50 gram ver vallen. Eveneens was herienü.g van liet. tarief voor monsters noodzakelijk daar dit in de hoogere gewichtsklassen het nieuwe brieftarief te hoven gaat. Het tarief der monsters is daarom op 3 ct. per 100 gram of gedeelte daarvan vast gesteld. Genoemde tariefswijzigingen bren gen tevens mede, dat hei porto van brieven en briefkaarten,, geldende in het grensverkeer met België en Duitschland, alsmede in het vei keer van Curacao en Suriname bij verzen ding per landmail, c.q. zeepost, en te vens het tarief der monsters in hel verkeer met Suriname, Curacao en Nederl. Indië per zeepost dienovereen komstig wordt verlaagd. De frankeering van de postbladen wordt, overeenkomstig het nieuwe ta rief, 5 cent. Dit geldt eveneens voor de uitsluitend per landmail naar In dië te verzenden postbladen. De postzegel-automaten zullen, voor zoover noodig, worden gewijzigd. Overzicht tarieven. Hieronder volgt een overzicht der nieuwe tarieven. a. Binenland Brieven t.m. 20 gram 5 cent, boven 20 t.m. 200 gram 10 cent boven 200 t.m. 500 gram 15 cent boven 500 t.m. 1000 gram 20 cent boven 1000 t.m. 1500 gram 25 cent. boven 1500 t.m. 2000 gram 30 cent. Briefkaarten 4 cent. Gedrukte stukken t.m. 500 gram V/2 cent voor elke 50 gram of gedeelte daarvan. Boven 500 t.m. 750 gr. 17V12j cent boven 750 t.m. 1000 gtam 20 ct. en voorts voor elke 500 gcam of gcriool te daarvan 5 cent meer. Voor spoedbohande.Iing (.111 50 gr. 2 cent voor drukwerken boven 50 gr. vervalt de mogelijkheid lot spoedbe- handeling. Monsters 3 cent voor elke 100 gr. of gedeelte daarvan. Twee ongelukken met docdelijken afloop te Rotterdam. Zaterdagmorgen omstreeks 7 uur was de 40-jarige kraanmachinist W. J. Tempels uit de Persoonstraat te Rotterdam, in dienst van de Galak- Condensed Milk Company aan de Pielcstraat, in de kraanhut van een eiectrisches transportkraan, die aan de achterzijde van het bedrijf langs de de Persoonshaven wordt gebruikt, be zig met hot inschakelen van den elee trischen stroom. De man had evenwel verzuimd een opslaanbaar gedeelte van de rails, waardoor een onderbre king in het spoor kan worden tot stand gebracht, neer te klappen, zoo dat de kraan plotseling met beide voorwielen van de rails afliep. Het ge vaarte bleef hangen op de achterste wielen, maar door den schok werd do machinist uit de hul geslingerd en van 10 M. hoogte kwam de man te recht op het in de Persoonshaven lig gende motor scheepje v,V'erli:otiveii", schipper Mastenbroek uit Krulingsche veerx De machinist kwam met zijn hoofd op het gangboord terecht en moet daar hij een zware schedelbreuk kreeg, op sïag zijn gedood. Van stelling gevallen. Omstreeks kwart over acht is Vrij dagmorgen op den hoek van den Vis- schersdijk en de Keuzerstraat een ja loeziestelling met de pooten van den erker, waartegen de stelling was aan FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. Opgetogen, dat zij zich zoo goed hadden ge weerd, hielden Cocardasse en Passepoil het oog onafgewend op den domino. Aurora onder tusschen, die het pad bijster was geraakt en hare twee beschermers niet meer zag, was e- venwel genoodzaakt de bewegingen dergenen, die haar emringden, te volgen. Deze hielden zich, alsof zij zeiven door de drommen der gas ten voortgestuwd werden en richten zich on gemerkt naar het boschje dat tusschen den vijver en het rond-point van Diana lag. In het midden van dat boschje stond het paviljoen van den conciërge le Bréant. Er liepen slinger paden door, doch deze paden werden bijna niet bezocht, daar de menigte bij voorkeur de rechte groote lanen volgde. Vooral in den on- middellijken omtrek van het paviljoen was 't eenzaam. Daarheen wist men de arme Aurora te drij ven. Chaverny sloeg de hand aan haar mas ker, waarop zij een gil gaf. Op dien gil werd de deur van het paviljoen geopend en vertoonde zich een man van rijzi ge gestalte, met een masker voor het gelaat en een wijden zwarten domino om de leden, zich op den drempel met een ontblooten de gen in de hand. Maak u niet bevreesd, schoone dame, zeide Chaverny, deze heeren en ik zijn alle uwe be wonderaars. En bij die woorden trachtte hij Aurora te vatten. Zij riep om hulp, doch kon dit maar eens doen, daar Albert, achter haar ges pen, haar een zijden zakdoek voor den mond gebracht, gegleden, daardoor kwam de stelling scheef te hangen. De 25- jarige schilder S. Vuisting gleed hier door van het balkje, waarop hij stond De man sloeg van ongeveer acht me- ter hoogte naar beneden. Met een schedelbasisfractüur is hij per genees kundigen dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn over leden. Paarden op de Agrarische Jaarbeurs. Aan de Agrarische Jaarbeurs, welke in het kader der Alg. Ned. Jaarbeurs van 7 t.m. 16 Sept. te Utrecht gehou den wordt, zal door het Stamboek voor het Ned. Trekpaard in samenwer king met de Nat. Vereen, ter bevorde ring van de paardenfokkerij deelgeno men worden met een inzending trek en tuigpaarden, welke zóódanig geko zen zullen worden, dat de stroomin gen der geheele Ned. tuigpaardrich- ting, van lichte en zware klasse, lot uiting zullen komen. Voor de huisvesting van deze paar den zal op het Vredenburg een stal worden gebouwd, waarin de paarden te bezichtigen zullen zijn. Het Ned. Rundveestambock zal we derom met een inzending stamboek- vee deelnemen. Oude kist opgevischt. Afkomstig uit de 16e eeuw. In de Deurloo is door de „VI. 13", schipper Jaspcrse, een oude kist opge vischt, die een afmeting had van pl.m. 70 bij 40 cm. en tal van voorwerpen bevatte, die waarschijnlijk eenige eeu wen oud zijn. Het vermoeden bestaat, dat deze kist afkomstig is van een oorlogsvaartuig uit de 16e of 17e eeuw. De inhoud bestond namelijk uit een strijdbijl, eenige dolken in leeren sche den, eenige kogelpotten, waarin klei ne kogels, oude munten, kousen en leeren armbedekkingen en nog meer dere oude voorwerpen. De kist is van zwaar hout, dat wel terweerd is, doch nog vrij goed intact is gebleven. De ijzeren banden, alsmede het slot zijn echter verdwenen. Stijgende Veilingsomzet. Hoewel in den laatsten tijd weer te ruggang valt te constateeren, kan toch wat den omzet van den Veilings- vereeniging te Hoogezapd-Sappe meer betreft, worden gemeld, dat deze in het eerste halfjaar 1937 een belang rijke stijging vertoont, wat uit de vol gende cijfers blijkt In het eerste halfjaar van 1935 f 218.303, van 1936 f 240.070 van 1937 f 322.483. Toch is dit bedrag nog belangrijk wilde binden. De zwarte domino nam nu zijn degen in de linkerhand en pakte met de rech terhand Chaverny in den nek en wierp hem tien pas ver van zich, Albert onderging het zelfde lot. Dadelijk waren alle rapieren uit de scheden Den degen in de rechterhand nemende, ont wapende de zwarte domino achter elkander verscheidene belhamels. Montaubert en Choi- sy drongen op den zwarten domino in, doch de eerste kreeg een houw over het oor en de anderè ontving een snede in het gezicht. Op het gerucht van den strijd kwamen de soldaten uitloopen, hetgeen de avonturiers als een vlucht musschen uiteen deed stuiven. De militairen vonden dus niemand meer tus schen het geboomte, daar de zwarte domino en het jonge meisje ook als bij tooverslag verdwe nen waren: Men hoorde alleen het geluid dei- deur van het paviljoen, die gesloten werd Er was weinige oogenblikken te voren van den hertog van Nevers gesproken, die in den bloei des levens gevallen was. Diens nagedach tenis leefde nog in de schermzalen als die van pen onovertroffen schermer voort; doch hij was thans dood en iedereen in het gezelschap der thans verslagenen kon zweren, dat de zwarte domino geen spook maar een tastbare wezenlijkheid was Er was echter in de dagen van Nevers nog een ander geweest, sterker op den degen dan Nevers zelf, een chevau-leger des konings met name Henri de Lagardère. Doch wat kwam de naam van den onbeken de er op aan Het was maar al te zeer geble ken, dat de fortuin onze jonge vrienden de zen avond tegenliep. De bultenaar had hen met zijn tong en de zwarte Domino met zijn degen op de vlucht gedreven. Zij moesten dus dubbele wraak nemen. Het ballet werd er geroepen Zijne koninklijke hoogheid, de prinses sen Hierheen hierheen! klonk het van alle kanten. Een gordijn rees omhoog en men zag thans een landschap in Louisiana; hemelsblauwe bergen en den kolossalen goudstroom, den Mis Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. beneden het normale, dat tegen het millioen liep. De voornaamste factor is in dezen de handel met Duitschland, die tot dusverre nog altijd onzeker blijft. HARING NAAR POLEN. Zaterdagavond is uit de Schevening sche haven met bestemming naar Po len vertrokken, het moforvrachtschip „Beta" afkomstig uit Groningen. Het schip heeft aan boord 2000 va ten haring, bestemd voor Gdynia, voor rekening van de visscherij-maatschap pij „Newa" te Scheveuingen. De jaarlijksche huwelijksvloed. Vacantietijd is trouwtijd. Als het vacantietijd is, komt jong- Rotterdam op de afd. huwelijken ten sladhuize veel "werk veroorzaken, want meer en meer is de vacantietijd trouw tijd geworden en de grafisch-statistie- ke jaargolven vertoonen^ dan maxima, die tot 160 a 17Ö huwelijken per week kunnen stijgen. - Dit is in tegenstelling met de sterfte golflijn, die altijd in het midden van den winter- een hoogen top vertoont. Alleen aan het eind van het jaar laait de trouwlust gewoonlijk ook weer even op deze maakt omstreeks Kerst mis nog eens een top, die. echter ver beneden die van den zomer blijft. Ook dit jaar is het niet anders dan het in de laatste jaren geweest is. On afhankelijk van crisis en werklooheid is ook ditmaal op de grens van Juni en Juli de huwelijksgolf tot zijn jaar lij ksch maximum gestegen en zij deintt nu langzaam na. Er zit eigenlijk iets wonderlijk rythmisch in het leven. Het lijkt wel, of het afgesproken werk is dat druk ke trouwen in den zomer, want er is, 111 de golflijnen van de laatste jaren nauwelijks verschil hoogstens ver deelt zich zoo'n maximum van enke le honderden huwelijken over 'n paar weken wat geleidelijker en verhindert daardoor 'n telkens nieuw jaarlijksch record. I11 vroeger, eenvoudiger tijden steeg en daalde het aantal huwelijken met den broodprijs. Duur brood schrikte de trouwlustigen af. Nu is werkloos heid zelfs geen rem meer. Het leven gaat door En daarmee de zomer- drukte en de trouwerij ten Stadhuize. Het is daar zoo'n beetje een seizoen- bedrijf BUITENUNDSCH~M]^WI~ voordrachten. Later zegde hij liet tóo- neel vaarwel en werd hij predikant. Een van zijn eerste posten was in de vermaarde Londensche kerk St. Mar- tin-in-the Fields op liet Trafalger Square. In 1906 werd hij rector van Stiffkey, in Norfolk. Hij stond er 25 jaar, tot dat hij door den bisschop van Norwicli in verband met zijn levensopvattin gen uit de kerk werd verwijderd en gedegradeerd. Hij hield bijeenkomsten in de open lucht en probeerde vol doende fondsen te verzamelen, om langs gerecht|elijken weg eerherstel te verkrijgen. Voor dat doei ging hij naar de groo te volkbadplaats Blackpool, waar hij zich in een ton liet bekijken. Toen de voetbalclub van Blackpool 'n nieuwen directeur noodig had, solliciteerde Davidson naar deze betrekking, te vergeefs echter. Hij begon toen in zijn ton te vasten en voor zijn hongerkun- s te na rij, die zijn leven in gevaar bracht, werd hij aangeklaagd en voor den rechter gebracht. Dc rechter verklaarde hem onschul dig en Davidson klaagde toen op zijn beurt de gemeente Blackpool aan we gens kwaadaardige vervolging. Dit pro ces eindigde met een uitspraak waar bij Davidson 382 pond schadevergoe ding ontving. Hij bleef voortgaan zich als hongerkunstenaar te vertoonen, soms in een ton, soms in een glazen kast. Zijn laatste optreden was in een leeuwenkooi. Het publiek mocht, er voor drie stuivers naar komen kijken en Davidson sprak uit het hok de men schen toe. Vorige week Woensdag trad hij per ongeluk op een teen van een leeuwin, die hem daarop aanviel. Een 16-jarige temster voorkwam er ger. Maar het bleek nochtans, dat de leeuwin haar slachtoffer ernstig aai» nek en schouders had gekwetst. Twee dagen lang heeft hij nog tusschen le ven en dood gezweefd. En nu-is met hem een van de zieligste figuren uit de Engelsche samenleving van dezen tijd heengegaan. DE RECTOR VAN STIFFKEY. Door de leeuwin aangevallen en aan de gevolgen overleden. Harold Davidson, oud-rector van Stiffkey, die Woensdag in een kijk spel te Skegness in Engeland, werd aangevallen, is aan de daarbij beko men verwondingen overleden. Hij was 65 jaar en de zoon van een dominee. Hij werd echter tooneelspeler en legde zich daarbij toe op humoristische sissippi, den vader der wateren. Indiaansche meisjes met veelkleurige vede ren bekroond en het gewaad door een gordel met schitternde pailetten bijeengehouden, wandelden onder het lommer. Indiaansche krij gers schoten met den boog of wierpen met de bijl. en al die schittering bewoog zich ryt- misch op de muziek van het groote orkest. Aan het gejuich bij dit schoone spel scheen geen einde te komen. Te midden der algemee- ne blijdschap liepen echter met bedrukte ge zichten Cocardasse en Passepoil naar hun rosé domino te zoeken. Ze was plotseling verdwe nen alsof de aarde haar verzwolgen had. En zij hadden den bochel gezworen haar te be schermen Wat nu Mijnheer van Gonzaga was verplicht ge weest gedurende de voorstelling zijne plaats op de estrade in te nemen. Zijn geweten deed hem vreezen, dat de regent koel tegen herh zou zijn; doch zijne koninklijke hoogheid ont ving hem integendeel met de meeste voorko mendheid. Blijkbaar had men hem nog niet ingelicht. Alvorens de estrade te bestijgen, had Gonza ga aan Peyrolles last gegeven de prinses niet uit het oog te verliezen en hem te waarschu wen als een onbekende bij haar kwam. Doch hij ontving gedurende de voorstelling geen en kele boodschap en alles ging dus naar wensch Na afloop van het ballet zocht Gonzaga z'n handlanger in de Italiaansche tent bij het rond-point van Diana op. De prinses was daar alleen en zat een wei nig ter zijde zij scheen iemand te wachten. Toen Gonzaga haar in 't oog kreeg, wilde hij zich verwijderen om geen achterdocht in te boezemen, doch op dat oogenblik kwam 't gezelschap opgewonden jonge edellieden de tent binnenstuiven. Zij hadden hunne ramp spoeden reeds vergeten en bazuinden nu alle mogelijke kwaad van het ballet en de cantate uit. Maar toen zij Gonzaga ontdekten ver stomde die uitgelatenheid. Ieder nam eene hoof sche houding aan (met uitzondering van Chaverny), en kwam zijn compliment maken. Welnu, neef, zeide Chaverny, met een ern stig gelaat, weet gij wel, wat er voorvalt Er valt heel veel voor, antwoordde Gonzaga. Met andere woorden,— heeft men u gerap porteerd, wat er straks op deze zelfde plaats geschied is hernam Chaverny Ik heb er monseigneur verslag van gedaan, merkte Peyrolles aan. Hebt gij eenig vermoeden neef? vroeg Cha verny. Neen, antwoordde Gonzaga. Weet gij niets dat u op het spoor zou kun nen brengen Ja wel. zeide de prins, alsof hem plotseling iets inviel, er is een man. Wie Gijlieden zijt te jong; gij hebt hem niet ge kend. Hoe heet hij Die man, ging Gonzaga voort, alsof hij harop dacht, zou wel kunnen zeggen, welke hand he tis geweest die den armen Philips van Nevers getroffen heeft. Hoe heet die man herhaalden verschelde nen met aandrang. De ridder Henri de Lagardère. Die is hier! riep Chaverny onbezonnen uit. Dat moet onze zwarte domino zijn Hoe vroeg Gonzaga haastig. Hebt gij hem gezien 't Is een malligheid, neef; wij kennen dien Lagerdére niet, maar als hij hier nu toevallig op het bal was Als hij hier op het bal was, herhaalde Gon zaga, zou ik zijne koninklijke hoogheid den moordenaar van Nevers wel toonen? IK BEN ER zeide eene ernstige mannelij ke stem achter hem. Die stem deed Gonzaga zoo zeer ontroeren, dat Nocé hem moest ondersteunen. Maar aan den anderen kant stond mevrouw van Gonzaga zoodra zij die stem hoorde on middellijk op, en bleef toen onbeweeglijk staan, met de hand op haar hart, dat klopte, alsof het breken zou HOOFDSTUK V. De ontdekking. Het duurde een oogenblik, voordat de prins ONZE OOST. Een 14-jarig inlandsch meisje gewurgd Begraven onder tafel. Drie weken geleden verzochten de plaatselijke radio-zenders te Jogja (midden Java) opsporing van een 14- jarig inlandsch meisje, dat; door haar moeder naar de kampong Widjilan was gestuurd om een bedrag van f 80 te innen, maar niet in de woning was teruggekeerd. Vorige "week werd liet- kind door de politie teruggevonden vermoord n begraven in een woning op Widjilan, in het hartje van de stad Jogja. Toevallige omstandigheden hebben tot de ontdekking van het drama ge leid. Op den Passar (markt) hadden twee vrouwen ruzie om een ka in (doek) die nogal hoog liep en de aan- van Gonzaga zich durfde omkeeren, en de ho-- velingen stonden verstomd, toen zij zijn ver warring zagen, terwijl Chaverny de wenkbrau wen fronste, en, de hand aan den degen slaan de, de vraag deed: Is dit de man, die Lagar dère heet Gonzaga keerde zich om en sloeg een blik op den persoon, die gezegd had: Ik ben er. Deze stond onbewegelijk, met de armen op de borst gekruist en het gelaat ongemaskerd. Ja, hij is het zeide Gonzaga op gesmoorden toon. De prinses luisterde gretig toe, maar durfde geen schrede voorwaarts doen. Dat was de man," die haar lot in handen had. Lagardère droeg een volledig hofcostuum van wit satijn met zilveren galonnen. Er wa ren op dit feest rijkere.costumes dan het zijne maar geen, dat met zooveel gratie gedragen werd. Hij sloeg geen acht op de uitdagende hou ding van den kleinen markies, maar wierp 'n snellen blik op de prinses, als om haar te zeg. gen Wacht maar op mij. Daarop nam hij Gonzaga bij den rechterarm en trok hem ter zijde, zonder dat de prins weerstand bood. Heeren, houdt u gereed zeide Peyrolles zacht en verscheidene rapieren vlogen uit de schede. Mevrouw van Gonzaga plaatste zich nu echter tusschen haar man, die met Lagar dère sprak, en de jonge edellieden. Daar Lagardère het stilzwijgen bewaarde, vroeg Gonzaga met een onthutste stem: mijnheer, wat wilt gij van mij Zij bevonden zich juist onder een lichtkroon wier schijnsel hun gelaat scherp verlichtte. Zij waren beiden zeer bleek en hunne oogen ontmoetten elkaar. De prins van Gonzaga sloeg de zijne weldra neer, stampte met den voet en trachtte voor de tweede maal zijn arm los te rukken, met de vraag Wat wilt gij van mij Mijn:heer Doch hij werd met een ijzeren hand vastge houden, en niet alleen kon hij de zijne niet los krijgen, maar men aanschouwde iets, dat nog veel verwonderlijker was. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1