28e JAARGANG DINSDAG .17 AUGUSTUS 1937 No. 93 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BEKENDE LAGE TARIEVEN. DE BULTENAAR. N.V. W. A. C. O. - HOORN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. ist BUREAU: Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomöi. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9Vi1 uur. Inlichtingen kosteloos. DE OMROEPCONCENTRATIE. Het kon niet uitblijven en met onaf wendbare zekerheid is liet ook geko men na de K.R.O. en de N.C.R.V. volgt thans de V.A.R.A. liet voorbeeld van de A.V.R.O. en gaat zij haar studio bouw en omroep-uitrusting op een peil brengen, dat zooveel mogelijk be antwoordt aan hedendaagsche techni sche en artistieke eischen. In een Zondagochtend-toespraak heeft de omroepsecretaris van de V.A.R.A., de heer A. Pleysier, medege deeld, dat het Parlement van den ar- bDidersomroep f 300.OüU heeft toege staan voor moderniseering van gebouw en bedrijf, meldt „De Groene Amster dammer." Eerlijkheidshalve moet men vaststel len, dat de Y.A.R.A. daarmede eigen lijk niet het voorbeeld van de A.V.R.O. volgt, maar haar eigen, hetwelk zij in 1932 gaf, toen zij als eerste haar aan de eischen des tijds beantwoordende studio opende. Vier jaar lang ging zij in den Ncder- landschen omroep aan de spits, tot verleden jaar de A.V.R.O. haar voor beeldig gebouwen-complex inwijdde en daarmede het Londensche B.B.C.- House en het Berlijnsche Rundfunk- palast naar de kroon stak en in ver schillende opzichten zelfs overtrof. De A.V.ll.O. was thans met de V.A.R.A. op gelijken voet gekomen, werd toen met eenigszins kleinhouden den naijver geconstateerd. Een dergelijke naijver klinkt ook uit de aankondiging van den heer Pleysier, dat de V.A.R.A met deze uit gebreide studio-restauratie niet be oogt een „show-gebouw" te stichten Technisch zal de gemoderniseerde V.A.R.A.-studio iedere vergelijking op het gebied van omroep-uitrusting in binnen- of buitenland kunnen weer staan, werd verder beloofd. Er komen zes studio-ruimten o.m. een groote concert-studio, die in ruim te overeenkomt met het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Het nieuwe complex zal komen op de plaats van het tegenwoordige en de vernieuwing zal dus neerkomen op een geleidelijke verbouwing. Te zijner tijd zal ook de V.A.R.A. wel weer eens een extra offer van haar luisteraars vragen voor de modernisee ring van „hun" omroep en het zal ook dan weer met na-ieve graagte worden gebracht, vervolgt het Amst'erdamsche FEUILLETON. Naar 47.) het Fransch van Paul Féval. HOOFDSTUK VIII. Het verhoor. weekblad. Hoe eervol is het immers voor iedere bevolkingsgroep, een eigen omroep in stand te houden, met vrij willige bijdragen De A.V.R.O. be loont deze vrijwillige offervaardigheid zelfs met een benijdenswaardig ge schenk een methode, die in den le vensmiddelenhandel van overheids wege is tegengegaan. Maar hoe toorn de de voorzitter op de .„Oost Indisch dop ven", die wel meeluisteren naar de uitzendingen, maar de ooren slui ten, wanneer de bedelspeeches uit den luidspreker weerklinken. De „luister vinken" mogen - evenals de aangeslote nen hij andere omroep-secten - wel blij zijn met wat zij voor hun vrijwilli ge bedragen genieten'. Is liet A.V.R.O.- pluimvee even blij met de sokken, no titieboekjes of biscuits, die een of an der groot warenhuis hun voor hun ^vrijwillige bijdragen" levert alclu,s het blad. Versnipperd kapitaal. Wat had niet tot stand kunnen ko men met het gezamenlijke kapitaal, dat onze omroepen thans aan studio- bouw en -uitbreiding ten koste leggen en dat wordt versnipperd als een be droevend offer aan den Nederland- schen secte-geest Hoeveel geringer waren niet de offers, die thans met geestdrift door bepaalde groepen als „vrijwillig" worden gebracht, als zij voor alle luisteraars naar draagkracht verplicht werden gesteld en dan dus met tegenzin gedokt De Nederlandsche omroep heeft ein delijk een toestand van uiterlijke pa cificatie bereikt. M ie zal den zoozeer begeerden toestand van unificatie scheppen fruit, welke te Eist in de Betuwe is ge De ingeleverde aschbakjes werden houden/ werd voor ongeveer f 20.000 geteld, doch zeven ontbraken. Toen in totaal besomd. De duurste boom- gaf de leider een tweede aanmaning gaard leverde f 2260 op. Naar schat- door den luidspreker en na eenige ting worden goudreinetten betaald tot oogenblikken waren ook de ontbreken- f 6 per H.L., andere soorten appels no- de aschbakjes op de tot een lioogen teoren f 3.50 t.m. f 5.50 per H.L. aan berg aangroeiende hoop gelegd. In den boom. jhun verzamelwoede van souvenir;; was In de Over Betuwe zit een goed ge-niets voor de padvinders véiiig ge was appels, in tegenstelling met el- weest. ders, waar nogal wat van de aanvan- Een van de jongens beklaagde zicli kelijk hoopvolle verwachtingen den er nog over, dat de bordjes en andere CRISIS - BUREAU. DENATURATIE ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat met ingang van 16 Aug. a.s. de mogelijkheid tot denaturatie van groene erwten van den oogst 1937 zal worden open gesteld. Een vergoeding daarvoor zal achteraf wor den bepaald, nadat de standaardmonsters voor den nieuwen oogst zijn vastgesteld. Alleen erwten bij telers en die van de laag ste klasse bij handelaren zullen voor een eventueele vergoeding in aanmerking komen. I Erwten, welke worden gedenatureerd door' telers, moeten gezond en. boerenschoon zijn erwten, welke door den handel ter denatura tie worden aangeboden, zullen tenminste aan het monster der C.-klasse van oogst 1936 moe ten voldoen. De aanvragen tot denaturatie moeten op üezelide wijze als vroeger worden ingediend. Hoeveelheden kleiner dan 200 kg. mogen niet worden aangeboden. De berekening van eventueele kosten voor toezicht geschiedt als vorig seizoen. Zooals bekend mag worden verondersteld, is de richtprijs f 0.25 per 100 kg.hooger dan vorig jaar. De maandelijksche verhooging van f 0.10 per 100 kg. gaat dit jaar op 1 September in. bodem is ingeslagen. Rekent men de plukloonen en het Risico bij de prijzen op het hout, dan ligt daaa'in de zekerheid opgesloten, dat men dit najaar dure winterappels zal eten appels met gouden steeltjet, zegt men in de Betuwe. Padvinders jagen op souvenirs. Spoorwegen werden bijna de dupe. Zaterdag, bij het vertrek van de En gelsche padvinders uit Hoek van Hol land, viel een aardig tooneeltje te be leven. Nadat de padvinders waren inge scheept en een van de booten dc ka bels reeds had losgegooid en lang zaam van den kant voer, kwam er een ambtenaar van de spoorwegen aan hollen, die met allerlei gebaren duide lijk maakte, dat de boot nog even moest wachten. Een passagier vergeten, dacht men en de boot draaide weer bij. De vertraging bleek echter een an dere oorzaak tc hebben. Even later werd er door den luidspreker een me- dedeeling gedaan, die inhield, dat uit den trein, die de padvinders zooeven hadden verlaten, niet minder dan 26 aschbakjes ontbraken en nog eenige voorwerpen, die in de coupé's beves- igtd waren geweest. Het werd den jongens duidelijk ge maakt, dat de boot niet eer zou afva ren, voor alle ontvreemde voorwerpen aan den wal waren gebracht. De leider spreidde een kleedje op den grond uit en schoorvoetend kwa men dc jongens één voor éen hun „souvenirs", die zij ongevraagd uit de spoorwegwagens liadclen meegenomen, terugbrengen. Na dit goede voorbeeld, kwamen er meer schapen over den dam. Het leek een oogenblik, of alle padvinders zich weer ontscheepten, want in drommen gingen zij de loop BINNENLANDSCH NIEUWS. Appels met gouden steeltjes. Op de groote verkoopng van hard plank af om op het kleedje hun zak- ment gaf, zoodanig te verbeteren, dat ken te ledigen. Rinkelend en klette- ze „de ideale wiek" zeer nabij komt. rend vielen de bordjes Verboden te1 Men mag dus aannemen, dal de rooken, Niet-spuwen,', Noodrem-mis- Prinsenmolen straks van deze verbe bruik wordt gestraf, Dames, Gereser-^erde Dekker-wieken voorzien, een veerd. W.C. en zelfs foto's metwaardevol voorbeeld wezen zal bij de glas en al. I pleidooien voor het behoud van zoo- |veel mogelijk watermolens in ons vlakke landschap. De Coloradokever in ons land. ZOMERDIENSTREGELING. Medewerking van landbouw I gevraagd bij opsporing, tariefregeling Eenige dagen geleden werd voor de Itweede maal de Colorado-kever in ons land gevonden, en wel te Baarlo (L.' Het vertrek dat men het groote kabinet of het eerste kabinet van den regent noemde, was eene vrij ruime zaal, waar hij zijne minis- ters en den raad van regentschap ontving. Hier werden de staatsaangelegenheden nï het diner behandeld, en wel eenigszins in 't wilde, want de regent at laat en de opera be gon vroeg, zoodat men er waarlijk den tijd niet toe had. Toen Lagardére daar werd binnenberacht, waren er een aantal heeren verzameld, zoodat het gezelschap den schijn van een gerechtshof had. De heeren de Lamoignon, de Tresmes en de Machault stonden naast den regent, die gezeten was. De hertogen de Saint Simon, de Luxembourg en d'Harcourt stonden bij den schoorsteen. Aan de deuren zag men schild wachten, en Bonnivet, de overwinnaar, wisch- te zich voor een spiegel het zweet van het aangezicht. 't Heeft ons moeite gekast, zeide hij op ge- dempten toon, maar eindelijk hebben wij hem dan toch 't Is een duivel van een kerel Heeft hij zich erg te weer gesteld vroeg Machault, de luitenant van politie. Als ik er niet bij was geweest, zeide Bonni vet, kan men niet weten wat er gebeurd zou zijn In de vensternissen kon men den ouden Villeroy, den kardinaal de Bissy, Voyer, d'Ar- genson, le Blanc enz. herkennen. Ook eenige aanhangers van Gonzaga hadden hier weten binnen te dringen zooals Navaüles, Choisy, Nocé, Gironne en de dikke Oriol, die zich ach ter zijn confrater wegschool. Chaverny praatte met den hertog de Brissac. Achter Lagardére stonden meer dan een dozijn kerels van top tot teen gewapend. Doch er was slechts ééne vrouw in de zaal, te weten de prinses van Gonzaga, die aan de rechter hand van den regent zat. Mijnheer, zeide de regent streng, zoodra hij Lagardére in het oog kreeg, wij hebben u in ons vrijgeleide geen verlof gegeven om wan orde te stichten op dit feest en in ons eigen paleis een der voornaamste heeren des rijks te beleedigen Gij wordt beschuldigd binnen dc muren van het Palais-Royal den degen te hebben getrokken. Gij hebt ons te spoedig berouw doen krijgen over de gunst die wij u betoond hebben. Op koelen maar eerbiedigen toon antwoord de de ridder Monseigneur ik behoef niet te vreezen voor de herhaling der woorden, die tusschen mij en mijnheer van Gonzaga gewis seld zijn. Wat het trekken van den degen be treft, dat heb ik gedaan, doch het was om eene dame te verdedigen. Onder de hier aan wezige heeren zullen verscheidene dit kun nen getuigen. Er waren er wel een half dozijn, die getuigen konden maar alleen Chaverny gaf hem ten antwoord Mijnheer gij spreekt de waarheid. Men zou u dat alles vergeven hebben, mijn heer, hervatte de regent, maar er is iets, dat u niet kan worden vergeven. Gij hebt aan mevrouw van Gonzaga belootd, dat gij haar hare dochter zoudt teruggeven. Is dat niet waar Ja, monseigneur, dat heb ik beloofd. Gij hebt mij een gevolmachtigde gezonden, die mij in uwen naam hetzelfde heeft gedaan, Erkent gij dat Ja, monseigneur. Gij begrijpt zeker wel, dat gij thans voor een gerechtshof staat De gewone rechtban ken kunnen geen kennis nemen van het feit, waarvan men u beschuldigtmaar ik zweer u, mijnheer, dat daarom niet minder recht zal gedaan worden, zoo gij het verdient. Waar voorwerpen wel erg vast zeten. hadden ge- Prinsenmolen proef-objecl. Verbeteringen r.uu scheprad en wieken. De Prinsenmolen aan de Rotte onder Hillegersberg, indertijd eigendom ge worden van het Hoogheemraadschap „Schieland" ter beveiliging van het windrecht, dat verdere bebouwing van de omgeving voorkomt, is zooals reeds vroeger werd meegedeeld -- in den laatsten tijd proefobject gewor den voor technisch wetenschappelijke studie. Zulks met de vraag of de wind molen als historisch sieraad van het Hollandsche polderlandschap, zooda nig kan worden verbeterd, dat het ren dement ervan groot genoeg is om ver dere motoriseering der polclerbema- ling in menig geval onnoodig- te ma ken. Dank zij de medewerking van de Technische Hoogeschool te Delft zijn zeer nauwkeurige en langdurige wind metingen gedaan, terwijl men ook het molenwerk in verband daarmee be langrijk heeft verbeterd. Met dit resul taat, dat de Prinsenmolen thans door de wijziging van het scheprad, enz. reeds bij een windsnelheid van 6 M. in plaats van 8 M. aan het werk kan worden gezet;. Wat van zooveel beteeke nis is, wijl in ons land de winden met geringe snelheid periodiek zeer sterk overwegen. Door de bereikte verbete ring, die betreffende de wieken, is eveneens serieus gezocht met mede werking van het laboratorium te Delft en een tweetal jonge ingenieurs, die van het wieken vraagstuk een op proe ven in den windtunnel gebaseerde uit voerige studie hebben gemaakt. Waarbij het hun gelukt is de z.g. Dekkerwiek, een Nederlandsche ui- vinding, die tegenover de oude molen wiek aanvankelijk weinig beter rend -Ditmaal waren het levende kevers, welke uit den grond kwamen. Alle noodige maatregelen worden door den. Plantenziektenkundigen Dienst ge troffen. Met den grootsten nadruk wordt er J daarom op gewezen, dat het van het hoogste belang is dat alle landbou wers, vooral die in Limburg, Noord- Brabant en Zeeland nu nog met groo te nauwkeurigheid op de aanwezig heid van den kever in hun aardappel- gewas letten, aangezien, als de ke vers zich door onoplettendheid ver spreiden, dit voor hen en voor vele anderen zeer groote nadeelen kan op leveren. Onze uitgebreide dienst a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. is mademoiselle de Nevers Dat weet ik niet, antwoordde Lagardére. Hij spreekt onwaarheid, riep de prinses on stuimig uit. Neen, mevrouw. Maar ik heb meer beloofd, dan ik houden kon dat is het geval. En toen dit antwoord een gemompel van teleurstelling in de vergadering deed ontstaan, zeide Henri, de stem verheffende en den blik in 't rond slaande Ik ken geen mademoiselle de Ne vers. Dat is onbeschaamd zeide de hertog de Tresmes, gouverneur van Parijs, en allen, die Gonzaga aanhingen, riepen hem na Dat is onbeschaamd Mijnheer de Machault, die in de goede be ginselen eener doeltreffende politie groot ge bracht was, gaf dadelijk den raad om zulk een onbeschaamde op de pijnbank te leggen. Mijnheer, zeide echter de regent, een stren gen blik op Lagardére werpende, bedenkt, wat gij zegt Monseigneur, alle bedenken kan tot de waarheid, die ik gesproken heb, niets toe- of afdoen. Zult gij dat dulden, monseigneur vroeg de prinses, die moeite had haar toorn te bedwin gen. Bij mijne zaligheid zweer ik u, dat hij onwaarheid spreekt. Hij weet, waar mijne dochter zich bevindt, want hij heeft het mij kort geleden in den tuin zelf gezegd Antwoord hierop, zeide de regent. Toen gelijk nu sprak ik de waarheid, her nam Lagardéremaar toen hoopte ik nog mijne belofte te vervullen. En nu stamelde de prinses, buiten zich zelve van ergernis. Nu heb ik die hoop niet meer. Mevrouw Gonzaga, die in hare vervoering opgestaan was, liet zich moedeloos weer op haar zetel vallen. De strenge heeren in de vergadering, de ministers, de rechterlijke ambtenaren, de her togen en dergelijken beschouwden met nieuws gierigheid en belangstelling den merkwaardi- gen pei-soon, wiens naam zij in hunne vroege re dagen zoo dikwijls gehoord hadden de BUITENLANDSCH NIEUWS. Hertogin redt haar juweelen. Na maandenlang verblijf te Madrid. De hertogin van Penaranda. een van de charmantste vrouwen der Spaanr sche aristocratie, is, na maanden van spanning, uit Madrid gevlucht en Vrij dag aan boord van den Britschen krui ser „Arethusa" veilig en wel te Gibral tar aangekomen. Zij stapte de loopplank af met een onaanzienlijk valiesje, dat juweelen en kostbare erfstukken herbergde ter waarde van ongeveer f 350.000. Te Valencia waren de eigendommen van de hertogin ternauwernood aan het wakend oog dei- douane-beambten ontsnapt. Doch zij had liet valies voor korten tijd aan een harer begeleiders toevertrouwd en zoo haar schatten in veiligheid gebracht. De hertogin, een verschijnings; van opvallende schoonheid, was nog zeer ontdaan over hare ervaringen in het roerige Spanje. „Ik kan nog niet ge- looven, dat ik mij eindelijk weer eens vrij kan bewegen", zoo vertélde zij aan de verslaggevers, die haar kort na aankomst omstuwden en niét be langstellende blikken de juweeïen mon sterde. Waar hebt u te Madrid gewoond? vroeg men haar. Het antwoord luidde Acht maanden lang heb ik mij vrijwel verborgen moeten houden in de flat van dén Chileenschen consul. Slechts.een enkele maal waagde ik mij voor een kort oogenblik op straat. Mijn echtgenoot, met wien ik elk jaar drie maanden naar Engeland placllt te gaan, gedurende het polo-seizoen, lag ziek in een der Madrilleensciie gasthuizen, toen de oorlog „uitbrak;.* In November j.1. is hij spoorloos verdwe nen. Zij zuchtte bedroefd. Maandenlang, zoo vervolgde zij, hebben wij moeten leven van wat aardappelen, fruit en groente. Vleesch was ten eenenmale niet te verkrijgen. Mijn huis in Madrid is geplunderd en het grootste deel van mijn man's ver mogen is verloren gegaan. Nu vertoeft de hertogin te Gibraltar waar zij peinst over baar plannen voor mooie Lagardére de dappere Lagardére Dat verstandige en kalme gelaat deed aan geen alledaagschen zwaardvoerder denken. En dus is het op grond van eene zoo ij dele hoop geweest, dat gij aan den regent van Frankrijk geschreven hebt Toen gij mij liet zeggen De dochter van uw vriend zal u te ruggegeven worden Toen hoopte ik ook, dat dit het geval zou zijn doch de mensch staat bloot voor falen. Maar, monseigneur, bemerkt gij niet, dat hij mij mijn kind ontsteelt riep de prinses vol verbolgenheid. Hij heeft mijne dochter in zijne macht,.dat zweer ik u, maar hij houdt haar verborgen. Aan hem is het, dat ik haar in den nacht van den moord toevertrouwd heb ik herinner mij dat en ik weet hetik kan er op zweren Hebt gij het verstaan, mijnheer vroeg de regent. Doch Lagardére antwoordde, zonder zijn kalmte te verliezen Mevrouw de prinses ver- gist zich. 't Is toch verschrikkelijk, dat men dien man i niet kan ontmaskeren riep de prinses uit. Als men maar een getuige had zeide de regent. Op dit oogenblik hief Henri zich in zijne volle lengte op, want Gonzaga vertoonde zich op den drempel der hoofddeur. Zijne verschij- ning bracht eenige sensatie teweeg. Uit de verte groette hij de prinses zijne vrouw en Philips van Orleansmaar hij bleef bij de deur staan. Zijn blik ontmoette dien van Hen- |ri, die op een uitdagenden blik antwoordde Laat de getuigen dan maar komen en mij dur- jven herkennen. I Gonzaga's oogen gingen op en neder, alsof hij den blik van den beschuldigde niet door staan kon. Iedereen zag het; maar het ge- j lukte Gonzaga een glimlach op zijne lippen te brengen en men hield het er dus voor, dat hij eigenlijk medelijden met Lagardére koes- .terde. j Een oogenblik later kwam Peyrolles hij hem en fluisterde hem in het oor Zij is in onze macht. Met de papieren Ja. Deze tijding verblijdde Gonzaga zoo zeer, dat de kleur weder op zijne wangen verscheen. Heb ik u niet gezegd, dat die bultenaar goud waard was vroeg hij. Ik erken, antwoordde zijn handlanger, dat ik hem verkeerd beoordeeld heb. Hij heeft ons veel geholpen. Gij bemerkt monseigneur, dat niemand antwoordt, zeide Lagardére ondertusschen. En daar gij rechter zij t verzoek ik u recht vaardig te wezen. Wie staat er op het oogen blik voor u Een arm edelman die, even als gij in zijne hoop teleurgesteld is. Ik heb ge meend goed te doen, en eene belofte gedaan met de roekeloosheid van iemand, die zijne belooning verwacht, want ik dacht recht te hebben op eene bëlooning. Het lot heeft mij tot zijn speelbal gemaakt, monseigneur dat is mijne eenige misdaad. Ik zelf zal mij daar voor straffen door in ballingschap terug te keeren. Dat is een gemakkelijk middel om er af te komen, zeide Navailles. Gij zijt een edelman, mijnheer, of ten min ste beweert gij dat te zijn, hervatte de regent wat gij gedaan hebt is een edelman onwaar dig. Uwe schande zal uwe straf zijn. Leg uw degen af Lagardére wischte het zweet van zijn voor hoofd en op het oogenblik, toen hij zijn degen losmaakte, biggelden tranen langs zijne wan gen. Ik weet niet waarom, bromde Chaverny maar ik zou liever zien, dat zij hem doodsta ken. (Wordt vervolgd.) t BLADEN ADVERTEEREN VQQR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1