?8e JAARGANG DINSDAG 315 AUGUSTUS 1937 No. 99 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN r- DE BULTENAAR. BEKENDE LAGE TARIEVEN. N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 Heden Dinsdag viert onze Koningin haar 57sten verjaardag. Zij zal dat ongetwijfeld in volle opgewektheid kunnen doen. Merkwaardig, hoe vaak men tegenwoordig de opmer king hoort, dat de Koningin er zoo vroolijk en zoo gelukkig uitziet. Heel Amsterdam was daarvan tijdens het jongste bezoek onder den indruk. Behoeft het te verwonderen Is het niet zoo, dat zij, na jaren van zorg en smart en druk, thans alle reden heeft, menschelij- kerwijze gesproken, de toekomst met vreugde tegemoet te zien Op dezen verjaardag heeft zij niet alleen een dochter en een schoonzoon om haar heen, maar zij is bovendien vervuld van het heerlijke besef, dat haar kind, als alles goed gaat, nog dit jaarMoeder staat te worden en zij zelf dus grootmoeder, en dat hierin de handhaving ligt der eeuwenoude dynastie van Oranje-Nassau. Kan er zonniger glans vallen over dezen verjaardag Nog enkele dagen, en onze vorstin treedt het veertigste jaar van haar regeering in. Veertig jaar. Welk een prestatie voor een vrouw Zeker, Engeland heeft zijn groote koningin Victoria gehad, die zestig jaar aan het bewind is geweest, maar welk een loopbaan is reeds veertig jaar En dan te bedenken, dat zij tot den allerlaatsten dag van haar leven op haar post zal moeten blijven, en niet, zooals zoo velen onzer, op een zeker keerpunt van het leven arbeid en verantwoordelijkheid van zich kan afwentelen. Iets dergelijks bestaat voor regeerende personen niet. Des te meer reden, om haar van harte het geluk te gun nen, dat, in haar kind, aanstaande is. Van heel haar dynastie zijn alleen Prins Maurits en Koning Willem III ook 40 jaar aan het bewind geweest. Straks, als ons aller wenschen vervuld worden, zal zij die twee overtreffen. Wel kunnen wij blijde dezen Koninginnedag vieren FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 53.) Zeg ons nu eigenlijk eens, vriendje, waar gij met dit alles heen wilt zeide Gonzaga. Ik kom er dadelijk aan, monseigneur, gaf de bultenaar ten antwoord, Ik waagde het nogmaals, want de zucht om te genieten was levendig in mij geworden. Ik werd een wijs geer en trachtte uit te vorschen, uit welken hoek de goede wind waaide Welnu vroeg Gonzaga. De goede wind waaide uit uwen hoek, mon seigneur, gaf de bultenaar met eene buiging ten antwoord. HOOFDSTUK III. De Gascogner en de Normandiër. Daar de geheimzinnige bochel dit op een vrij luchtigen toon gezegd had, schepten al len weder moed en verscheen een glimlach op hunne lippen. Zoo, zoo kwam de wind uit onzen hoek herhaalde de prins. Ja, monseigneur ik ging er dus op los en ik gevoelde, zoodra ik den voet hier over den drempel gezet had, dat ik op de rechte plaats was waar ik mijne wenschen zou kunnen ver vullen. Esopus weet den goeden weg, zeide Oriol. Gij, die in 't holle van den nacht vrachtjes draagt, zeide de bultenaar tegen Oriol, dien hij strak in het gelaat zag, moet weten, dat men tot alles in staat is, als het er op aan komt eene begeerte te bevredigen. Oriol verbleekte en Montaubert riep uit Wat bedoelt hij Verklaar u nader vriendje, vermaande Gon zaga. Dat kan kort zijn, monseigneur, hernam de bultenaar. Gij weet dat ik in den afgeloopen nacht de eer had het Palais-Royal gelijktijdig met u te verlaten. Ik zag twee heeren met eene draagbaar, geen alledaagseh gezicht, zoodat ik begreep, dat zij er goed voor betaald werden. En weet gij begon Oriol driftig. Wat er in die draagbaar was vulde Eso pus den zin aan. Wel zeker Er lag een dron ken heer in, dien ik later den arm gegeven heb om hem naar zijne woning te geleiden. Gonzaga sloeg de oogen neder en verschoot van kleur, terwijl de gezichten van al de an deren het toppunt van verbazing uitdrukten. En weet gij ook, wat er van mijnheer de Lagadère geworden is vroeg de prins daar op met eene fluisterende stem. Nu, zeide de bultenaar, Gendry is een goede degen en heeft eene vaste hand. Ik was er dicht bij, toen hij den stoot toebracht 't was een fiksche stoot, op mijn woord van eer. Zij, die gij op kondschap hebt uitgezon den, zullen u het overige wel berichten; Zij bleven lang uit. Zij hebben tijd noodig. Meester Cocardasse en Passepoil. Kent gij hen vroeg Gonzaga onthutst. Ik ken zoo tamelijk iedereen monseigneur. Pas op, vriendje Weet ge wel, dat ik niet van lieden houd, die zooveel menschen ken nen en zooveel weten Ik erken, dat dit soms gevaarlijk kan wor den, monseigneur, gaf de bultenaar met vol maakte bedaardheid ten antwoord maar het kan ook zijn nut hebben. Wees rechtvaardig. Als ik den heer Lagardère niet gekend had. De drommel mag mij halen, als ik mij van dien kerel bedienen zou, mompelde Navailles achter den rug van Gonzaga. Hij meende, dat hij dit nog al stil gezegd had, maar de bochel voegde hem toe Dan zoudt gij verkeerd doen. Al de aanwezigen waren overigens van het gevoelen van Navailles, en Gonzaga verkeer de in een tweestrijd. CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9V21 uur. Inlichtingen kosteloos. DE REGEERING ACTIEF. De regeering heeft de laatste weken eenige maatregelen genomen, die van haar activiteit getuigen, schrijft de Haagsche Post. Het sla- gersbedrijf, dat vrijwel geheel aan den grond zit, is verblijd met een halveering van de crisislasten op het vleesch en tevens is een vestigingsregeling voor eventueele nieuwe slagerijen ingesteld. Deze laatste heeft den schijnbaren smaak van mosterd na den (vleeschloozen) maaltijd, want eer dan dat er gevaar bestond voor de vestiging van nieu we slagerijen, was het tragisch te zien hoevele van de oude bedrijven strijdensmoede de deuren sloten. Honderden slagerswinkels zijn den laatsten tijd opgeheven. Toch hoede men zich er voor hoe men overigens in beginsel over dit soort overheids bemoeiing denken moge dien maatregel in dezen zin te ironiseeren. Want zoodra het wat beter zal gaan met het slagersbedrijf en die kans is, gezien de steeds verminderen de werkloosheid en de gunstiger conjuctuur, niet denkbeeldig zal de vestiging van nieu we bedrijven weer beginnen. Nu heeft de over heid het in de hand, die vestigingen binnen de perken te houden. Ook heeft de regeering een bijzondere steun regeling voor de noodlijdende kleine boeren bedrijven in het leven geroepen. Het complex van nieuwe maatregelen be oogt vooral door een krachtige voorlichting de rationalisatie van dit soort bedrijven te bevorderen. De kleine boeren zullen steun krijgen, voornamelijk in den vorm van be drijfsmiddelen en niet in geld om de zeker heid te verhoogen, dat deze steun het bedrijf en dus den boer ten goede komt. Ook al zul len wij vooralsnog hebben af te wachten, hoe deze regeling zal werken en of zij inderdaad het nuttig effect zal hebben, dat de regeering er van verwacht (men kan de draagkracht en het resultaat van zulke maatregelen in abnor male tijden als deze slechts aan de praktijk toetsen), bij voorbaat mag toch wel een woord van waardeering worden uitgesproken voor het feit van deze hulp op zich zelve. Want den kleinen boeren was het water tot aan de lippen gestegen en zij verkeeren al geruimen tijd in een wanhopige stemming, die maar al te verklaarbaar is. Zoo is er alle reden de activiteit der regee ring te loven, een activiteit, die ten deele ook wel haar bron zal vinden in de overvloedig over de raming heen stroomende opbrengst van de rijksmiddelen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Door den bliksem gedood. Tijdens een hevig onweer is in het plaatsje Ell nabij Weert de 38-jarige J. Broower door den bliksem getrof De bultenaar vervolgde alsof hij een spel maakte van de besluiteloosheid van Gonzaga. Als men mij niet in de rede was gevallen, zou ik reeds bij voorbaat uw achterdocht ont wapend hebben. Toen ik den voet op uw drem pel van het hotel zette, aarzelde ook ik. Was ik bereid alles te doen om in dat Eden bin nen te komen en mijne nietigheid onder uwen prinsenmantel te verbergen Omdat gij bereid waart alles te doen vroeg Gonzaga. Alles Dat getuigt van eene razende begeerte naar vermaken en adellijken rang. Ik heb er veertig jaar naar gesmacht en smachtend ben ik grijs geworden. Nu, hernam de prins, daar is wel iets aan te doen. Den adel kunt gij koopen vraag het Oriol maar. Ik verlang geen adel, die gekocht wordt. Vraag dan maar aan Oriol, hoe zwaar een naam drukt. Drukt een naam zoo zwaar herhaalde, de bultenaar, en vervolgde op ernstigen toon Een naam en een bult drukken alleen op be krompen geesten te zwaar. Ik ben een te ge ring persoon om met een zoo aanzienlijk fi nancier als mijnheer Oriol in vergelijking te komen. Als zijn naam hem drukt, spijt 't mij maar mijn bochel valt mij niet te zwaar. De maarschalk de Luxembourg is ook gebocheld; maar heeft de vijand zijn bult bij Neerwin den gezien Polichinel, die allen naar zijne hand weet te zetten, heeft van voren en ach teren een bochel. Tyrtarus was mank en ge bult, en Vulkanus ook die de bliksems smeed de. Esopus, wiens roemrijken naam gij mij wel gelieft toe te kennen, droeg een bult waarin zijne wijsheid verborgen zat. De bult van den reus Atlas was de wereldbol. Zonder mijn bochel nu op dezelfde lijn met al die bewonderenswaardige bochels te willen stel len, durf ik toch beweren, dat hij, naar den koers van den dag, vijftigduizend kronen ren te waard is. Wat zou ik zonder mijn bochel zijn Ik stel er dus prijs op, want hij is goud waard. fen. De man verrichtte werkzaamhe den op het veld. Eenige oogenblikken naderhand is de man overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. Jongen door den bliksem gedood Bij een hevig onweder, gepaard gaan de met zwaren regenval, is Vrijdaga vond de bliksem ingeslagen in de wo ning van den landbouwer H. Jilissen te Mill. De familie was juist aan tafel, toen in de naast gelegen keuken met een hevigen slag het hemelvuur insloeg Vermoedelijk langs de aard leiding van de radio zocht de bliksem een weg naar de huiskamer en doodde daar op slag den 15-jarigen zoon J. Jilissen. In jhet huis brak geen brand uit. De deur- |Post tusschen huiskamer en keuken werd vernield. I In de nabije woning van den land- bouwer W. Bisschops sloeg de bliksem in het dak. Hierbij brak brand uit op 'zolder, welke spoedig werd gebluscht. Honderdvijftig daoden bij verkeers ongevallen in Mei, Jufcii en Juli. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek worden thans, mede op ver- zoek van de K.N.A.C. op korten termijn 1 cijfers gepubliceerd over de ernstige verkeersongevallen in de afgeloopen maand. Deze gegevens over de laatste drie maanden luiden als volgt 1937 gedood ernstig gewond. Mei 61 446 Juni 41 453 Juli 47 390 Bovenstaande cijfers wijzen wel op de noodzaak voor ALLE weggebrui kers om met aandacht en voorzichtig heid aan het verkeer deel te nemen. De eerbiediging der verkeersvoorschriften vormt daarbij een uiterst belangrijke factor. Weet gij, dat men geen voorrang heeft, wanneer men van réchts uit een uitrit komt en evenmin, wanneer men een rijbaan oversteekt, zonder van rechts uit een anderen weg te komen Militair vliegtuig maakt noodlanding. Op een weiland onder de gemeente Jutphaas heeft Zaterdagmorgen een Fokker D 17 jachtvliegtuig, bemand met den sergeant-vlieger II. A. KIus- man een noodlanding gemaakt, die ge lukkig nog goed is afgeloopen. De piloot was met zijn toestel van Schiphol vertrokken om nabij de Hars kamp aan schietoefeningen deel te pemen. Daar het zicht zeer slecht was, besloot hij tot het maken van een nood landing, die aanvankelijk goed slaag de. Het toestel liep twee a driehonderd meter uit, en op dat oogenblik zag de bestuurder plotseling een sloot voor zich. Hij probeerde zijn toestel nog op te trekken, doch dit gelukte niet, met het gevolgd dat het met de neus in den berm aan den overkant van de sloot boorde. Het landingsgestel werd vernield, de propeller en de ondervleugel knapten af. De bestuurder was eenigei^ tijd ver suft, doordat hij met zijn hoofd tegen den rand van de cabine was geslagen. Overigens had hij geen letsel opge- loopen. CRISIS - BUREAU. Verlaging der heffing op boter, oliën en vetten. Kilo boter 10 cent goed kooper. Verlaging margarineprijs. Op heffing Menggebod. Vermoedelijk in verband met de ver beterde economische omstandigheden vertoont het verbruik van boter op dit oogenblik een stijgende tendenz. D'e minister van Economische Za ken heeft gemeend dit meerdere ge bruik van boter te moeten bevorderen door de heffing op boter met 10 cent per kg. te verlagen. Dientengevolge is met ingang van heden de heffing op 55 ct. per kg. vast gesteld zoodat de boter 10 ct. per kg. goed kooper wordt. In verband met de stijging der prijzen van verschillende andere levensmiddelen zal deze prijs daling te meer welkom zijn. De heffing op oliën en vetten wordt in verband hiermede verlaagd met 5 ets. per kg. terwijl de heffing op mar garine zoodanig is vastgesteld, dat de prijs*van de door den fabrikant af te leveren margarine met 5 ct. wordt ver laagd. De wijziging van de heffing op boter en margarine komt vanzelf in een la- geren prijs voor den verbruiker tot uit drukking. De minister vertrouwt, dat ook de producenten van oliën en vet ten bun prijzen met een overeenkom stig bedrag zullen verminderen, waar door de verbruiker ook van deze ver laging zal profitëeren. Mocht dit on verhoopt niet het geval blijken, dan zou moeten overwogen de verlaging van de heffing, voor zoover deze niet aan den verbruiker wordt doorgege ven, weder ongedaan te maken. Ten slotte heeft, de minister nog be sloten om het menggebod van boter in de margarine op te heffen. Het meng- percentage dat destijds 40 proc. heeft bedragen, was in den laatsten tijd reeds sterk verlaagd en bedroeg thans 10 procent. De verlaging van deze heffingen be teekent voor het landbouw-crisisfonds een vermindering van inkomsten van ruim 8 millioen gulden. Deze vermin dering is mogelijk zonder dat aan de tot nu toe geldende beginselen van de steunverleening aan de melkveehou ders wordt getornd doordat in de z.g. zuivelpot (heffingen krachtens de cri sis-uitvoerwet) nog een belangrijk be drag aanwezig is. De nieuwe regeling treedt heden in werking Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. Daar zit geest in, vriendje, zeide Gonzaga ik beloof u dat gij een edelman zult zijn. Ik ben u ten hoogste verplicht, monseig neur Wanneer zal dat gebeuren Te drommel riep men van verschillende kanten, hij zet er vaart achter Daar is tijd voor noodig, zeide Gonzaga. Zij hebben gelijk, ik zet er vaart achter, hernam de bultenaar. Maar verschoon mij, monseigneur ik heb van u vernomen, dat kostelooze diensten u niet bevallen, en dat geeft mij moed om dadelijk mijne belooning te vragen. Dadelijk herhaalde de prins. Dat is onmo gelijk. Met uw verlof, ik bedoel het edelmanschap niet, antwoordde de bultenaar en liet er op een vleienden toon op volgen Men behoeft toch zeker geen edelman te zijn om dezen avond bij het kleine souper naast mijnheer Oriol te mogen zitten Iedereen barstte in 't lachen uit, behalve Oriol en Gonzaga. I Weet gij dat ook al riep deze laatste uit, de wenkbrauwen fronzende. i Een paar woordjes, bij toeval opgevangen, deden het mij vernemen, zeide de zultenaar nederig. Maar de anderen riepen onderwijlIs er een souper Ach, prins, ging de bultenaar op een toon der grootste oprechtheid voort, ik doorsta de folteringen van Tantalis Ik kan mij zulk een afgelegen huisje voorstellen waar een dergelijk souper gegeven wordt, de beschil-' derde muren en zolderingen, de nimfen en de amortjes, de kapellen en de rozen. Ik ver beeld mij, dat ik de kronen met de vlammen de kaarsen zie ik ruik de bloemen en reuk werken, ik hoor de schoone dames lachen. j Hij is nu reeds dronken, voordat hij nog aangezeten heeft, zeide Navailles. Het is waar, antwoordde de bultenaar met vlammende oogen, 't is mij alsof ik dronken ben. Als monseigneur het goed vindt, fluisterde Oriol den prins in 't oor, zou ik juffrouw Ni- velle gaan verwittigen. Dat is al gedaan, antwoordde de prins, die er toen op liet volgen, als wilde hij de nieuws gierigheid van den bultenaar nog hooger spannen Mijne heeren, dit is geen gewoon souper. Wat zal er dan gebeuren Er zal een huwelijk gesloten worden, zeide Gonzaga. De bultenaar sidderde zichtbaar, maar men schreef dit alleen aan zijne begeerte toe om er bij te zijn. Een huwelijk riep hij van zijn kant met gevouwen handen en ten hemel ge slagen oogen uit Een huwelijk aan het slot van een souper Een wezenlijk huwelijk, met al de vereisch- te ceremoniën, voegde Gonzaga er ter verdui delijking bij. En wie trouwt er dan vroegen de aanwe zigen nagenoeg eenparig. De bultenaar hield zijn adem in, maar juist op het oogenblik, toen Gonzaga wilde ant woorden, vertoonden Peyrolles zich op het bordes, met den uitroep Vivat daar zijn onze manschappen eindelijk Achter hem zag men Cocardasse en Passe poil naderen met die kalme deftigheid op het gezicht, die lieden van beteekenis zoo goed staat. Vriendje, voegde Gonzaga den bultenaar toe, wij hebben nog niet afgedaan verwijder u dus niet te ver uit den omtrek. Ik blijf ter beschikking van monseigneur, antwoordde Esopus, zich weder naar zijn hon denhok richtende. Toen hij er binnen was en de deur had afgesloten, liet hij zich op de matras zinken. (Wordt vervolgd). IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1