?8e JAARGANG DINSDAG 7 SEPTEMBER 1937 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 6^ BEKENDE LAGE TARIEVEN. DE BULTENAAR N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. No. los WIERliGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU": ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer t 0.10 per 3 maanden f 1.25. CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9%1 uur. Inlichtingen kosteloos. B1NNENLANDSCH NIEUWS. Jongetje steekt wieg in brand. Zijn zu'sje levensgevaarlijk gewond. In '11 woning aan de Witte de With- straat te Amsterdam heeft zich Za terdagmorgen een zeer tragische ge beurtenis afgespeeld, waarbij een kindje van eenige maanden zoo zwaar werd gewond, dat het in zorgwekken- den toestand naar het Emma-Kinder- Ziekenhuis is overgebracht. Een jongetje van 2Yz jaar, het zoon tje van den caféhouder Modhorst, ging Zaterdagmorgen toen zijn vader nog sliep, de slaapkamer binnen met een doosje lucifers, dat het kereltje had weten te bemachtigen. Bij de wieg van zijn zusje streek het ventje een lucifer aan en stak - zonder natuurlijk de groote gevaren van zijn daad in te zien - de tule, die over het wiegje hing, in brand. In een oogwenk stond de geheele wieg in brand. De heer Modhorst merkte aanvankelijk niets van de ont zettende gebeurtenis die zich zoo vlak bij hem afspeelde. Toen hij even la ter wakker werd, zag hij tot zijn ont zetting, dat de wieg in brand stond. Hij greep zijn dochtertje uit de wieg en bluschte het vuur. liet kindje was echter reeds met brandwonden over dekt, zooclat het er ernstig aan toe was. Zoo snel mogelijk bracht men het meisje naar het Emma Kinder ziekenhuis, waar het in zorgwekken den toestand is opgenomen. Man tusschen brug doodgedrukt. Zaterdag is een 21-jarige construc tie-werker, die reparaties verrichtte aan de Spoorweg-havenbrug te Rot terdam, bij het dichtdraaien van de brug tusschen het vaste en draaiende gedeelte bekneld geraakt. De brugwachter kon van zijn plaats den man niet zien, die vrijwel onmid dellijk gedood werd. Twee kanovaarders verdronken. Door sleepschip overvaren. In de Delftsche Schie ongeveer ter 'hoogte van de buitenplaats De Tem pel te Overschie, is Zaterdagavond 'h kano door een sleepscliipper overvav- ren en gezonken ln het vaartuigje waren gezeten een 37-jarige gemeente- ambtenaar, diens 6-jarig dochtei tje en een 7-jarig buurmeisje. Het onge luk gebeurde, doordat de kano-vaar- der tusschen een sleepboot en een sleepschip door wilde varen. Hoewel onmiddellijk hulp weid geboden, zijn de kanovaarder en zijn dochtertje ver dronken. Het buurmeisje werd dooi een anderen kanovaarder gered. Oplichting door middel van een fictieve erfenis. Hagenaar mende, met behulp van vitsciie papieren f 28.000. Ruim een maand geleden is te Den. Haag een ongeveer 50-jarige man gear resteert!, die, zooals indertijd werd gemeld, zich schuldig heeft gemaakt aan' oplichting tot een aanzienlijk be drag ten nadeele van verschillende personen. De aangehoudene, die van goede familie is, heeft een volledige bekentenis afgelegd Aanvankelijk mocht worden aangenomen, dat het verduisterde bedrag door de familie leden zou worden aangezuiverd. In verband hiermede is van dit ernstige geval van oplichting geen verdere openbaarheid gegeven. Nu de aanzui vering echter blijkbaar niet is ge schied, wordt het volgende medege deeld De aangehoudene is er in den loop van enkele jaren in geslaagd, tot een bedrag van ongeveer f 28.000 te lee- nen, daarbij zijn slachtoffers o.m. voor gevend, dat hij een belangrijke erfe nis van een tante wachtende was. Als' stuk van overtuiging liet hij zijn slachtoffers een acte zien, waarin het bedrag van deze erfenis, dat aanzien lijk uitging boven het „geleende", werd genoemd. De acte.H welke, zooals later is gebleken - valsch was, zou door familieleden zijn onderteekend. Dc handteekening dezer familie-leden, die te goeder naam en faam bekend staan, waren ook valsch. ITet grootste slachtoffer van den ge arresteerde moet een Zwitsersche da me zijn. Voorts is 'n familie in Sche- veningen, waarbij de aangehoudeile met zijn gezin eenigen tijd heeft ge woond, voor een bedrag van ruim f 3000 opgelicht. Voor een iets kleiner bedrag is een kleermaker te Den Haag het slachtoffer van den man met de fictieve erfenis geworden. Onafhankelijk van elkaar zijn bij de politic in het midden van den zomer twee aangiften gedaan van vermoede lijke oplichting. Aangezien de thans gearresteerde geen volkomen onbeken de voor de politie was, werd het ver moeden van oplichting vrij zeker ge acht. Van dc gelegenheid, dat de man bij den kleermaker was, heeft de poli tie - door den kleermaker gewaar schuwd - gebruik gemaakt om den op lichter te arresteeren, nadat deze on geveer een half jaar in Zwitserland had gewoond. Bakhuys blijft in Nederland. Hij wil nu trainer worden, om FEUILLETON. dat hij toch beroepsspeler is. Over Bakhuys, den middenvoor van het nationale elftal, die tot de beroeps klasse is overgegaan, is den laatsten tijd nogal wat te doen geweest. Bak huys heeft contracten geteekend, hij kan gaan spelen voor de F. C. Rheims, maar Bakhuijs is niet naar Frankrijk gegaan. Feitelijk (indien hij aan zijn contractueele verplichtingen had vol daan) zou hij thans reeds in Rheims moeten zitten, daar de competitie den SOen Aug. is aangevangen en geënga geerde beroepsspelers op dien datum hun arbeid hadden moeten beginnen. De Nederlander is evenwel te Venlo gebleven. Naar men meldt zal Bakhuys van zijn handelingen vermoedelijk geen kwade gevolgen ondervinden. De F. C. Rheims en de Fransche Voetbal bond zullen waarschijnlijk geen actie tegen Bakhuys instellen. Maar in dien Bakhuys weer tot de amateur gelederen wil terugkeeren moet hij 'n jaar geen baten ontvangen van het voetbalspel. Dat dit zal gebeuren is, naar men meldt, niet aannemelijk, daar de oud-middenvoor van het Ne- derlandsch elftal thans den wensch te kennen heeft gegeven trainer te worden. Russisch graankantoor in Nederland heropend. Indertijd, toen de Russische handels afd. van Rotterdam naar Amsterdam werd, verplaatst, verdween ook de graan-afd., welker personeel in dien tijd met andere zaken was belast, om dat er geen graan werd verhandeld. Vrijdag is te Rotterdam de graan- afd. heropend. Nu de aanvoer van Russisch graan is hervat is er werk voor deze afdeeling. Het is voorbarig hier uit af te leiden dat de aanvoeren van Russisch graan groot zullen wor den. Rusland is aan de markt evenals andere exportlanden en het. hangt van de markt, af of men zaken kan doen. Vorige week trok Rusland zich voor tarwe zoowel als voor gerst van de markt terug, blijkbaar omdat de prij zen niet aanlokkelijk worden geacht Voorloopig is slechts een klein perso neel op de graan-afdeeling te werk ge steld. Een één.-armige bedelaar!. Politie stuurt hem met twee armen naar de justitie. Aanhouding wegens het plegen van bedrog is geen ongewoon feit. De poli tie te Pijnacker heeft nu echter een Naar het Fransch van Paul Féval 56. Mijn vriend heeft mijne gedachten zoo wel sprekend uitgedrukt, dat ik er geen enkel woord behoef bij te voegen, merkte Passepoil er aan. Ik zal u niet straffen, zeide Gonzaga op afgetrokken toon, gaat nu maar heen. Zij bleven echter staan als mijlpalen en Cocardasse hernam met waardigheid Mon seigneur heeft ons niet begrepen, waarop de Normandiër, de hand op het hart leggende liet volgen Wij hebben het niet verdiend zóó miskend te worden. Gij zult voor uwe moeite betaald worden, antwoordde Gonzaga, wat verlangt gij meer Wat wij verlangen, monseigneur herhaal de Cocardasse, op een toon, die van zijne in nige aandoening getuigde. Wij verlangen een volledig bewijs van onschuld. Ik zie, dat gij niet weet, wie wij eigenlijk zijn. Wij verlangen eene schitterende rechtvaar diging en om daartoe te geraken, doe ik den volgenden voorslag deze brief houdt de be dreiging in, dat mijnheer de Lagardére u de zen avond in uw eigen huis zal komen trot- seeren en wij van onzen kant houden vol, dat mijnheer de Lagardére dood is. Wij stellen ons als gevangenen in uwe handen. Als wij gelogen hebben en mijnheer de Lagardére komt, zijn wij bereid te sterven niet waar Passepoil Met als pleizier, zeide de Normandiër. Blijft mijnheer de Lagardére daarentegen weg, ging de Gascogner voort, dan verzoeken wij herstel van eer. Monseigneur zal er dan wel niets tegen hebben, dat twee brave man man aangehouden, die medelijden op wekte omdat hij voor hen strijd des levens slechts met één arm was uit gerust. De wantrouwende politie stelde ech ter bij een onderzoek vast dat de man twee armen aan 't lijf heeft en stelde hem wegens bedrog in handen der justitie. Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. BUITENLANDSCH NIEUWS. Margarine in Duitschland. Nieuw procédé o.a. door ge bruik van glycerine, uit hout te winnen Naar uit Berlijn wordt gemeld, heb ben de Duitsche instanties een nieuw procédé beproefd voor margarine-l'a- brikage. Het is gebaseerd op een meng sel van een synthetisch vet-product, ge mengd met melk dit synthetisch vet zou worden gewonnen uit steenkool en glycerine, welke laatste stof uit liput. zou worden verkregen. Het nieuwe vet zou te vergelijken zijn met de beste kwaliteit walvisch- traan en het productie-proces zou zeer goedkoop zijn. Twee fabrieken nade ren haar voïtooi-ing spoedig zon dit vet in economische hoeveelheden wor den geproduceerd. Er wordt aan toegevoegd dat het procédé is uitgewerkt door 'n Joodsch chemiker, van wien de Duitsche auto riteiten het patent hebben gekócht. Tot zoovei- dit bericht. Margarine uit vet en melk is niets nieuws, want veertig jaar geleden, vóór de hydreering der oliën bekend was, maakte men overal margarine uit. rundvet (talk) en melk. Vandaar dat destijds de margarine wat zwaar op de maag lag. Het nieuwe in bovenge noemd procédé is, dat het vet. syn thetisch moet worden gemaakt. Ver moedelijk, evenals de onlangs vermel de zeep, door oxydatie van de parafine uit bruinkolenteer tot vetzuur, het welk dan verësterd wordt tot vet met glycerine. Inderdaad zijn glycerine of andere dergelijke alcoholen (glycol) wel op te bouwen uit houtgrondstof fen - men deed dat reeds tijdens den wereldoorlog. Maar het „buitenge woon goedkoope" schijnt ons fantasie, gezien de ontzaglijke installaties die noodig worden. GEMEENTE WIERINGEN. nen hem hun leven blijven wijden 't Zij zoo, antwoordde Gonzaga gij zult ons naar het paviljoen volgen en de uitkomst zal u oordeelen. De beide mannen van het zwaard grepen Gonzaga's hand en kusten die met vuur, doch de prins sloeg daar bijna geen acht op, want het neerslachtige voorkomen zijner volgelin gen had zijne aandacht getrokken. Ik had gezegd, dat Chaverny hier moest komen, voegde hij Peyrolles toe. Deze ging dadelijk weder heen om den afwezige te zoe-J ken. Wat scheelt u toch mijne heeren vroeg de prins daarop aan zijne vrienden. Gij staat zoo bleek en sprakeloos, alsof gij een spook gezien hebt. Waar zijt gij bang voor De heeren waren zichtbaar ontsteld en Na- vailles zeide Wees op uwe hoede, monseig neur. Als gijlieden niet bang zijt, dan moet het zijn, dat gij mij liever niet wilt volgen, zeide de prins, en toen allen het stilzwijgen bleven bewaren, ging hij voortWeest zeiven op uwe hoede, mijne heeren. Herinnert u, wat ik gis teren in de groote zaal van mijn hotel tegen v zeide Lijdelijke gehoorzaamheid ik ben het hoofd en gij zijt de armen er bestaat een verbond tusschen ons. Niemand wenscht het te verbreken, zeide Taranne, maar Geen maren riep Gonzaga uit. Daar ver kies ik niet van te hooren. Denk goed aan 't geen ik u gezegd heb en zeggen zal. Gisteren zoudt ge mij hebben kunnen verlaten, maar vandaag zeg ik gij zijt in 't bezit van mijn geheim, en wie dus niet voor mij is, is tegen mij. Als dezen avond iemand uwer wegbleef. Nu, er zal wel niemand wegblijven, gaf Navailles ten antwoord. Des te beter wij hebben bijna het doel bereikt. Gij denkt misschien, dat ik in gunst gedaald ben maar sedert gisteren geniet ik die in dubbele mate. Ook uwe vooruitzichten zijn verdubbeld zonder het te weten zijt gij reeds zoo rijk als de rijksten. Ik wensch nu, dat mijn gezelschap zoo talrijk mogelijk zij, want ik heb het noodig. Het zal ook talrijk zijn, monseigneur, zeide Kampioenschappen van Nrd. Holland. Jan. Kreijger Kampioen-Sprinter. Door de Fed. van Wielerclubs in Noord-Holland werden Zondag j.1. op de Wieringer Wielerbaan de laatste wedstrijden gehouden. Als kamprechter was de bekende heer Visser van de Alkmaarsche baan medegekomen. Al dadelijk bleek dat de organisatie der verschillende wie- lerclubs en met name van de Wierin ger club aan vele euvels mank gaat. De algemeen-secretaris der Federa tie had vanzelfsprekend opgave gekre gen van de diverse clubs, welke leden aan'de kampioenschappen zouden deelnemen. Het was dan ook voor Jury en publiek een teleurstelling, dat deze ongave slechts een theoretische opstelling was. Nagenoeg der helft der renners verscheen niet aan de start, alhoewel zij rustig op het mid denveld bivakkeerden. De kamprech ter stak zijn meening niet onder stoe len of banken en' betreurde het zeer, dat de renners hun Fed.-Bestuur in den steek lieten. Na vele naams-ver- wisselingen kon eindelijk met het pro gramma worden begonnen. Sprint-series le rit J. Kreijger No. 1, 14 sec. 2. Manneveld. 2e rit 1. Derksen (alleen). 3e rit Pronk (alleen); 4e rit 1. Snoo dijk 13 4/5 sec. 2. Van Beek 5e rit 1. Hegeman 15 2/5 sec. 2. Deijkers. Snoodijk, die al zoo lang eens gehun kerd had in een sprint te kunnen uit komen, deed hier zijn uiterste best en het resultaat was een mooie overwin ning met de kortste tijd in deze serie. De verliezers rijden een match a trois 1. Manneveld 14 sec. 2. Van Beek 3. Deijkers. Demi-finale 1. Kreijger 15 3/5 sec. 2. Snoodijk. 2e rit 1. Derksen 13 2/5 sec. 2. Man neveld. 3e rit 1. Pronk 13 sec. 2. Hegeman. In de finale rijden eerst Pronk en Kreijger. Na een ronde krijgen de ven ners de bekende stilstaan-allures, wat tengevolge heeft dat Jn. Kreijger zich door de handige Pronk laat verschal ken en deze dan ook verdiend won Vervolgens de meest spannende sprint van dien middag Derksen, bekend als de beste sprinter uit Nrd.- Hollancl, tegen Jn. Kreijger, minder bekend dan z'n tegenstander. Direct wordt flink van start geie- den, doch in den eindspurt geeft Derk sen Kreijger een zwieper,, waardoor de laatste naar boven moet, doch on danks dit toch nog het eerst over de eindstreep komt. 1. Kreijger tijd 13 sec. De kamprechter kondigt aan dat „af gezien van een onregelmatigheid in dezen sprint". Kreijger tot overwin naar is aangewezen door de Jury. Derksen krijgt 'n kleine waarschuwing Dan rijden Derksen en Pronk. Derk sen winr met 13 2/5 sec. Pionk gaf een pracht kamp. Bij het opmaken der stand blijkt nu, dat Derksen, Pronk en Kreijger gelijke punten hebben. Zij zullen dus een laatste beslissingsrit houden.. Deze spannende race geeft als resultaat 1. Jn. Kreijger 2. Derk sen 3. Pronk. Dit moet wel een te leurstelling zijn geweest voor Derk sen, doch zeer zeker heeft hier de sterkste gewonnen. En al wilde men dan nog een zeer geringe baari-afwij- Montaubert. De hoopvolle verwachtingen, welke Gonzaga's laatste woorden hadden opgewekt, brachten de weifelmoedigen weder op zijne hand. Peyrolles kwam met Chaverny terug en de prins voegde nog snel aan de andere toe Geen woord tegen Chaverny, mijne heeren, over 't geen hier voorgevallen is. Chaverny Chaverny riepen er een aan tal, de luchthartigste vroolijkheid voorwen dende, kom eens hier wij wachten op u Toen de bultenaar, die zich tot dusverre stil in het hondenhok gehouden had, dien naam hoorde, scheen hij uit eene mijmering te ont waken. Zijn gezicht verscheen voor de ronde opening van het hok en hij luisterde met aandacht. Waar komt gij vandaan vroeg Navailles. Van dicht bij, van den anderen kant van de kerk, waar het paviljoen staat. Apropos, neef, houdt gij er twee slavinnen op na Het gelaat van den bultenaar aan de ronde opening verdween die woorden hadden een onverwacht licht voor hem doen opgaan. Gij zijt een onverbeterlijke guitriep Gon zaga, die eerst bleek geworden was, doch zich weder hersteld had met een lachje, uit. Nu, die onbescheidenheid, die ik begaan heb, is zoo groot niet, zeide Chaverny. Ik ben eenvoudig over den muur geklommen om eens eene wandeling in den tuin van Armida te doen. Maar er zijn twee Armida's en geen van beiden heeft een Rinaldo. Men verwonderde zich, dat de prins bij die mededeeling zoo kalm bleef, doch hij bepaal de zich tot de lachende vraag En behagen ze u nog al Wel, ik vind ze beiden allerliefst. Maar waar voor hebt gij mij eigenlijk laten roepen, neef Omdat gij van avond eene bruiloft moet bijwonen, antwoordde Gonzaga. Er is een bruidschat van vijftigduizend kronen mede te verdienen. En wie krijgt dat Raad maar eens, zeide Gonzaga. Die heeren zien er niet als bruidegoms uit en er zijn er ook te veel, zeide Chaverny ik kan niet raden, wie het zijn zal. Misschien ben ik het wel? Gij hebt den spijker op den kop geslagen, zeide Gonzaga en al de omstanders schater den het van lachen uit. Thans deed de bultenaar zachtkens de deur van het hok open en bleef een oogenblik staan met spottend gelaat. En waar is die bruidschat vroeg Chaver ny intusschen. Hier, antwoordde Gonzaga, een bundel ac tiën uit zijn zak halende de bruidschat ligt reeds klaar. Chaverny aarzelde een oogenblik, doch de anderen begonnen hem reeds geluk te wen- schen. De bultenaar trad langzaam nader bij en presenteerde zijn bult aan Gonzaga, dien hij tegelijkertijd eene pen met inkt aanbood. Neemt gij het aan vroeg Gonzzaga alvo rens te teekenen. Och ja, zeide de kleine markies men moet toch eenmaal tot een geregeld leven komen. Gonzaga begon nu de stukken op den bult van Esopus te teekenen en zeide onder het schrijven tegen dezen Blijft ge nog altijd op uw verzoek staan, vriendje Ja monseigneur, meer dan ooit Waarom meer dan ooit vroeg Gonzaga. Omdat ik nu den naam van den bruidegom weet. En wat kan u die schelen Dat kan ik u niet recht zeggen. Er zijn van die dingen, waarvan men geen reden kan geven. Hoe komt het, bijvoorbeeld, dat ik overtuigd ben, dat mijnheer de Lagardére, zonder mij, zijne snoevende belofte niet hou den zal. Hebt gij dat dus ook gehoord Het hondenhok is hier dicht bij, monseig neur. Ik ben u reeds eenmaal van dienst ge weest Wees het ook voor de tweede maal, en er zal u niets meer te wenschen overblijven. Dat hangt van u af, monseigneur. Daar, Chaverny, neem aan, zeide Gonzaga, hem de geteekende actiën toereikende, waar na hij, zich tot den bultenaar wendende, er cp liet volgen Gij zult bij de bruiloft zijn ik inviteer u, De jongeheeren klapten in de handen, ter wijl Cocardasse en Passepoil, elkander een knipoogje gaven, en de eerste binnenmonds zeide De wolf in de schapenkooiDat zal wat moois geven Al de aanhangers van Gonzaga omringden den bultenaar, die een gelijk deel als de brui degom van de gelukwenschingen ontving. Monseigneur zeide Esopus, met eene bui ging ten teeken van zijne dankbaarheid, ik zal mijn uiterste best doen om mij dit hooge gunstbewijs waardig te maken. Wat deze heeren betreft, wij hebben reeds een spiegel gevecht met woorden gehad. Zij bezitten geest genoeg, maar niet zooveel als ik, Ha Ha zonder, zoo als ik hoop in den eerbied tekort te schieten, dien ik monseigneur verschuldigd ben, zal ik ook wel een woordje meespreken, dat zal doen lachen, dat beloof ik u. Gij zult dus den bultenaar eens aan tafel zien, want hij gaat voor een bon-vivant door. HOOFDSTUK V. Het salon en het boudoir. Het kon omtrent acht uur in den avond zijn en het souper was sedert lang in vollen gang. Onder de gasten trok de kleine markies de Chaverny inzonderheid de aandacht, daar hij, hoewel het dessert nog niet was opgedra gen, reeds half dronken was, Choisy, Navailles, Montaubert, Taranne en Albert konden er beter tegen, want zij waren nog in staat rechtop te staan en hadden bewustzijn van de dwaasheden, die zij zeiden. De knapste van allen was echter de baron de Batz, die tot dusverre niets dan water scheen gedron ken te hebben. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1