Biums ?8e JAARGANG ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1937 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 'V MEVROUW DE BOER - VAN RIJK GRAFWAARTS GEDRAGEN. TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. ADMINISTRATIE- EN BELASTINGZAKEN. N.V. W. A. C. O. - HOORf DE BULTENAAR. No. i04 WIERINGER COURANT verschijnt elken dinsdag, donderdag en zaterdag. abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 Wijlen mevr. Esther de Boer van Rijk in haar glansrol .Kniertje* ki .O»* Hoop van Zegen" „Het waren vooral haar eenvoud en natuurlijkheid, die het diepst ontroer den,"getuigt Herman Schwab. Namens velen, in wier leven zij wat licht heeft gebracht, legt Jan van Zutphen een krans op de baar. NU RUST ZIJ NAAST HAAR ECHTGENOOT. Een zeer lange rij vrienden volgde de baar naar de groeve. Een zeer groot aantal vrienden heeft Don derdagnamiddag op de begraafplaats op Mui- derberg een laatsten groet gebracht aan me vrouw Esther de Boer van Rijk. Herman Schwab sprak namens alle tooneel- spelers en herinnerde er aan, hoe moeilijk de tilden voor tooneelspelers waren in de dagen toen hij de overledene leerde kennen. Moeilijk v/aren de dagen voor deze kleine vrouw, die moest zorgen voor een man, een kind en een liefdrijk aangenomen pleegkind. Toen Heij- ermans het tooneel veroverde, brak ook voor haar de zon weer door. Zij heeft na veertig jaren de figuren, die Heijermans schiep, zoo danig vertolkt, dat zij voor ons altijd levend zullen blijven. Vele misstanden die Heijer mans hekelde, zijn mede door haar uitbeelding verdwenen of verzacht. Nu zult ge rusten. Zoo graag hadden wij u een zonnigen levensavond toegewenscht. Wij danken u voor alles, wat gij voor ons geweest zijt, als kunstenares en als mensch, en in liefde zult ge bij ons voortleven, omdat liefde nimmer sterft en dus geen einde heeft. Namens verscheidene arbeidersorganisaties sprak de heer Jan van Zutphen. Hij herin nerde aan de groote populariteit van de over ledene bij het volk, dat haar in de eerste plaats kende als „Kniertje". Iedereen kende De bekende actrice mevrouw Esther de toer van Rijk is Dinsdagavond >n den ouderdom van ruim 84 jaar over leden haar in deze rol, en al haar eigen goedheid, al haar eigen leed en smart heeft zij gelegd in deze eene figuur. Nu staan haar vrienden om haar heen met droefheid, niet met versla genheid. Na een zoo mooi en vruchtbaar le ven past geen verslagenheid. Wij hebben hier zooeven op haar staan wachten, doch nimmer heeft zij op zich laten wachten als er te hel pen viel. Spr. herinnerde er aan, hoe zij be reid was op 74-jarigen leeftijd haar hulp te verleenen aan de eerste straatcollecte voor „Zonnestraal", waarmede zij den jongeren een voorbeeld gaf, dat navolging heeft gevon den en waarmede zij den grondslag heeft gelegd voor straatcollectes in 256 plaatsen in het land, waardoor „Zonnestraal" kon berei ken wat het bestuur nooit heeft durven droo- men. Namens de vele ongelukkigen, die hierdoor geholpen konden worden, legde spreker bloe men op de baar in de kleuren van Zonne straal en ontroerd eindigt hij met de woor den „Lieve tante Hes, wel te rusten, slaap wel." Namens de acteurs en actrices van het ei gen gezelschap van de overledene, het „De BoerVan Rijk Ensemble", zeide een dei- jongste spelers, Wim Paauw „Lieve oma, wij hebben u zoo vaak afgehaald. Ook vanmid dag hebben wij u afgehaald, maar nu gaat u niet mee terug. Wij hebben veel van u gt- lr-erd en vooral voor de jongere tooneelger.e- ratie zijt gij een voorbeeld geweest. Moge gij de rust vinden, die gij verdient." Vervolgens werd de kist uitgedragen. Het was een lange rij van ontroerde vrienden, doch er waren ook volslagen onbekenden, die de baar volgden op den langen laatsten weg door den doodenakker, waar in een verwijder den hoek het graf was gedolven, naast het graf van haar lang geleden gestorven echt genoot. YERFLAATST naar Hotel Centraal S. Kaan Pz., Telefoon 18. H.-HOEF IEDESEN DINSDAG 10—3 UUR. Lage vaste tarieven. Ook voor Ziekenfondsl. ANNA PAULOWNA HOTEL VEERBURG. SPREEKUREN VOLGENS AFSPRAAK. N.V. Centraal Administratiekantoor UtrechtAmsterdamGorinchemGoes-Soest Hoofdkantoor Trans 15 Utrecht Tel. 11871. Directeur Mr. j. H. VAN DOORNE. FEUILLETON. ZOMERDIENSTREGELING. Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer Naar het Fransch van Paul Féval. 58.) Hoort gij niet, hoe zij mij roepen Maar, zeide zij plotseling, heb ik u reeds van dien bultenaar verteld Neen welken bultenaar Dezelfde, die mij gisteravond uit dit huis bracht, langs wegen, die ik zelf niet kende, en mij tot uwe woning geleidde. Die bultenaar is nu hier. Ja. Ik heb mij herinnerd, wat gij mij ver teld hebt, aangaande dien geheimzinnigen persoon, die alleen in de kamer van Lagardère wordt toegelaten. 't Moet dezelfde zijn, zeide Aurora. Ik zou er ook op zweren. Ik heb hem toe gefluisterd, dat hij in geval van nood op mij kon rekenen, maar hij hield zich alsof hij mij niet herkende en er was geen woord uit hem te krijgen. Hij was de speelbal der dames, die hem onophoudelijk lieten drinken, totdat hij onder de tafel gleed. Zijn er dames boven vroeg Aurora. Nu, dat beloof ik u heel groote dames antwoordde het Heidinnetje te goedertrouw. Dat zijn de Parisiennes, zoo als ik te Madrid ze mij voorstelde. Hier zingen en lachen de dames van het hof. Zijt ge wel zeker,, dat het dames van het hof zijn vroeg Aurora, eene vraag, die don na Cruz bijna beleedigde. Ik zou ze wel eens willen zien, zonder zelve gezien te worden, liet Aurora er na een oogen blik met een blos op volgen. En zoudt ge ook dien lieven kleinen mar kies de Chaverny niet eens willen weerzien vroeg donna Cruz een weinig spottend. Ja wel, gaf Aurora met eenvoudigheid ten antwoord ik zou hem wel eens willen zien Zonder aan Aurora tijd tot nadenken te laten, nam het Heidinnetje haar bij den arm en trok haar lachend naar de verborgen trap. Boven gekomen, waren zij alleen nog door eene deur van het gezelschap gescheiden. Men hoorde onder het klinken der glazen twintig stemmen roepen Laten wij het ver trekje gaan belegeren Het gezag van mijnheer Peyrolles, die op dit oogenblik zijn meester vertegenwoor digde, werd geheel miskend, zoodat hij buiten staat was de algemeene wanorde te keer te gaan. Aan den anderen kant der deur bevond zich Aurora, die meer dood dan levend van vrees, het zich bitter beklaagde, dat zij haar schuil hoek verlaten had. Donna Cruz lachte er om, want er zou wel iets anders noodig zijn ge weest om haar bang te maken. Zij blies de waskaarsen uit, die in het boudoir stonden te branden, opdat men van de andere zijde niet naar binnen zou kunnen zien, en zeide toen tegen Aurora, op het sleutelgat wijzen de Kijk maar eens. Hoewel Aurora'si nieuws gierigheid reeds voorbij was, gaf zij toch ge volg aan dien raad. De markiezinnen zijn jaloersch, fluisterde donna Cruz. Dat markiezinnen zeide Aurora twijfelend en door het sleutelgat starende. Gij kent het hof niethernam donna Cruz de schouders ophalende, alsof zij het hof zeer goed kende. Donna Cruz donna Cruz Wij moeten donna Cruz hebben werd er aanhoudend geroepen. Met een naïef lachje van fierheid, zeide het Heidinnetje Hoort ge wel ze roepen om mij Een slag op de deur deed Aurora terugdein zen,, waarop donna Cruz het oog voor het sleutelgat bracht. O wat een mal figuur maakt die mijnheer Peyrolles riep zij met een gesmoorde lach uit. De deur gaat niet open, merkte Navailles zeer wijsgeerig aan. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE OPENING DER STATEN - GENERAAL. „De Prineevlag" wederom naar de residentie. Ter gelegenheid van de opening der Staten- Generaal op Dinsdag 21 September a.s. houdt „De Prineevlag" wederom haar jaarlijksche réunie in de residentie. Een groot aantal le den uit alle deelen des lands komt daar bij een, om aan de Koninklijke Familie trouw te betuigen. Diverse pijperskorpsen zullen mede aanwezig zijn. Vele honderden vlaggen wor den medegevoerd. Na afloop van de plechtig heden der Kameropening vereenigen alle deelnémers zich in den Dierentuin. Des avonds zal in gebouw „Excelsior" de jaarlijk sche ledenvergadering worden gehouden. MIJNENLEGGER IN MOEILIJKHEDEN. Door sleepboot opgepikt. Waarschijnlijk tengevolge van ruw weer is H.M. mijnenlegger M II te Den Helder Woens dagnacht in moeilijkheden geraakt. De com mandant verzocht assistentie aan Den Hel der, waarop de sleepboot Utrecht van Bureau Weysmuller is uitgevaren. Deze heeft de M II opgepikt en naar Terschelling gesleept. Per soonlijke ongevallen zijn niet voorgekomen. DOOR STROOM GEDOOD. Toen Woensdagavond de 35-jarige winke lier Wubben uit de Eindstraat te Breda een stopcontact in de etalagekast wilde nazien, trof hem de electrische stroom door het li chaam. De man viel bewusteloos neer. Ter stond werd medische hulp ontboden, doch hij bleek reeds te zijn overleden. i. RONSELAAR LEGT EEN BEKENTENIS AF. Ten minste 42 jonge menschen naar Spanje doen vertrekken. Enkele slachtoffers zijn reeds gesneuveld. Met de arrestatie van den 35-jarigen va rensgezel, verdacht van ronselarij, heeft de Haarlemsche politie een goeden slag geslagen. De man is Maandag aangehouden naar aan leiding van het verhoor van den 19-jarigen jongeman die toen uit Spanje terugkeerde en ook door hem was geronseld. Vóór de jongen aan zijn ouders werd afgegeven, werd hij nl. door de recherche verhoord, aan wie hij zijn avonturen vertelde. Daarbij kwam vast te staan, dat de varensgezel den jongen had be wogen naar Spanje te gaan en ook had hij hem ertoe aangespoord, gebruik te maken van den naam en geboortedatum van zijn broer ten einde een bewijs van Nederlander schap te verkrijgen. De jongen zou in Spanje een betrekking krijgen, maar al spoedig bleek, dat hij met zijn vriend (die nog niet is terug gekeerd) bij de regeeringstroepen werd inge deeld. Bij een poging tot deserteeren werden zij gearresteerd en wekenlang opgesloten in een Ik heb daar binnen hooren praten, zeide Nocé. Geef hamers geef beitels Ik weet iets beters, zeide Chaverny eene serenadej Met borden, messen en flesschen en glazen,! zeide Oriol. j Die kleine markies is charmant mompel de donna Cruz. Wie is het vroeg Aurora, weer naar de deur komende. Maar ik zie den bultenaar niet meer, riep het Heidinnetje uit, zonder op de vraag van hare vriendin te antwoorden. Zijn de vrienden gereed vroeg Chaverny thans. Aurora, die intusschen voor het sleutelgat was gekomen, deed alle moeite om den man uit de Calle Real te Madrid te ontdekken, doch de opschudding in de feestzaal was zoo groot, dat het haar niet gelukte. Wie is het herhaalde zij dus. De meest beschonkene van al de heeren, was deze maal het antwoord van donna Cruz. Wij zijn gereed, gaven de executanten in koor aan den markies ten antwoord. Allen waren opgestaan, de dames ook, en ieder hield een of ander voorwerp in de hand, om daarmede te accompagneeren. Toen Pey rolles daar eene bescheiden opmerking tegen maakte, werd hij door Navailles en Gironne aangegrepen, die hem voorloopig bij de lus zijner kraag aan een kapstok ophingen. Wie zal er zingen werd gevraagd. Chaverny Chaverny moet zingen was het algemeene antwoord en ieder hielp een handje om den kleinen markies tegen de deur van het boudoir te duwen, waar Aurora, die hem thans herkende, verschrikt terugsprong. Komaan zeide donna Cruz zoudt ge bang van hem zijn, omdat hij een kleinen roes aan heeft Chaverny maakte eene beweging om stilte te gebieden en allen zwegen ook. Heeren en dames, begon hij, vooraf moet ik u mijne positie expliceeren Hierop volgde een storm van afkeuring en gevangenis. Door bemiddeling van den Ne- derlandschen consul te Barcelona gelukte het den jongen, vrij te komen en naar Neder land terug te keeren. Naar aanleiding van dit verhaal arresteer de de politie den varensgezel, die reeds eerder van dergelijke zaken verdacht was geweest, doch die men tot nog toe niets ten laste had kunnen leggen. De man heeft nu 42 gevallen van ron selarij bekend. Door zijn bemiddeling zijn naar Spanje Vertrokken 23 Haarlem mers, 7 inwoners van Beverwijk, 9 Zaan- dammers, 2 inwoners van Wormerveer en 1 jongen uit Ilpendam. Voor zoover de politie kan nagaan, zijn er van de 23 Haarlemmers tot nog toe slechts zes te ruggekeerd. Wat er met de anderen is gebeurd, weet men niet. Van enkelen is bekend dat zij reeds zijn gesneuveld. In de meeste gevallen betreft het meerderjarige personen. Een der gesneu velden heeft, vóór hij vertrok, inlichtingen gevraagd bij de politie,die hem ernstig waar schuwde zich niet in een dergelijk avontuur te begeven. De jongen vertrok echter toch en is nooit teruggekeerd Voorts heeft de verdachte bij zijn verhoor bekend, dat hij werkte in opdracht van het hoofdbestuur van de communistische partij Nederland, die ook het geld verstrekte. Er bestond verder contact met een bureau te Parijs, waar de jongens eerst werden onder gebracht en vanwaar zij verder naar Spanje werden doorgestuurd. Hij wist zelf wel dat het steeds de bedoeling was, jongens te ver werven voor de regeeringstroepen in Spanje, maar hij deed steeds voorkomen, alsof hij bemiddeling verleende bïj het zoeken naar een betrekking. SCHILDWACHT GEDOOD. Door kogel uit eigen geweer. Woensdagnacht heeft zich op hei kazernecomplex te Amersfoort een on geluk voorgedaan dat een dienstplich tigen soldaat van het vijfde regiment infanterie het leven gekost. De soldaat, in opleiding voor serge ant, stond als schildwacht bij het mu nitie-gebouw. Zooals de gewoonte is, was zijn geweer geladen met vijf scherpe patronen. Door tot nog toe niet bekende oor zaak is het geweer, dal aan den voet was geplaatst afgegaan. De soldaat werd in den rechterslaap getroffen en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naai het hospitaal te Amersfoort overgebracht. DE BAKHUYS-AFFAIRE. Blijft stdf opwerpen. De deining over het geval Bakhuys is nog lang niet geëindigd. Dat blijkt nu weer uit een mededeeling in het Fransche Sportblad „1'auto". De V.V.V.'er heeft den brief, waarin Sta de Reins hem sommeerde naar Frank rijk te komen, ongeopend teruggezon den en nu wil de profclub Bakhuys een proces aandoen wegens het niet naleven zijner verplichtingen. Merkwaardig is dat de contracten Bakhuys-Stadc de Reims onlangs in extenso in „l'aiito" zijn afgedrukt en het tweede contract, waarbij den Ne derlander extra vergoeding voor ver velen riepen Geen redevoering Zing of zwijg Mijne positie is zeer eenvoudig, ofschoon het bij den eersten oogopslag zou kunnen schijnen Weg met Chaverny herhaalde zich het geroep. Laten wij hem bij Peyrolles ophan gen Waarom stel ik er zooveel prijs op mijne positie voor u uiteen te zetten hernam de markies hardnekkig. Omdat de omstandighe den Wij storen ons niet aan de omstandigheden, riepen allen. Als gij niet wilt zingen, riep Navailles, zeg dan maar verzen uit een treurspel op. Doch vele stemmen protesteerden daartegen en Nocé zeide, om den vrede te stichten Als gij zingt, zullen wij u verlof geven uwe posi tie te expliceeren. Laat mij dan liever vooraf mijne positie expliceeren, zeide Chaverny. Donna Cruz schaterde het bijna uit van lachen, maar het gezelschap in de zaal be gon boos te worden en opperde het denkbeeld, om Chaverny uit het venster te hangen, want in de achttiende eeuw had men dergelijke grappen. Ik zal u niet lang ophouden, vervolgde de kleine markies, want mijne positie is zeer duidelijk. Ik ken mijne aanstaande vrouw niet en kan dus geen afkeer van haar heb ben, maar toch wenschte ik een huwelijk uit genegenheid. Begin maar te zingen riepen de twintig stemmen tegelijk. Chaverny liet zich niet langer uitnoodigen, maar nam een bord en een mes uit de han den van Taranne aan. 't Zijn onbeduidende versjes, zeide hij, de vrucht der ledige oogen- blikken van een jongmensch. Daarop begon hij, zich met tikken tegen het bord accompagneerende Met de bank Is 't goed gesteld Alles heeft zij, Behalve geld. Doet Uw jonge hennen uitgroeien tot krachtige en goede legsters door Bertels' Kunstkorrel Volledig dagrantsoen. Indien niet ter plaatse verkrijgbaar geschiedt levering door de fabriek ongefrankeerd onder rembours of na bestelling per postwissel. 5 KG 10 KG 50 KG Bertels' Kunstkorrel B (vastzittende kippen) f. 0.90 1.50 5.75 Ratio Superstandaard Kunstkorrel (losloopende kippen) f. 5.20 Oliefabrieken Afd. Kunstkorrel, Amsferdam blijfkosten van zijn echtgenoote wer den verzekerd, in strijd is met de regie meuten van den Franschen Voetbal bond, zoodat Stade de Reims hierover waarschijnlijk op liet matje geroepen zal worden. De Fransche club gelooft intusschen niet, dat Bakhuys nóg wel eens van gedachten zal veranderen, maar ze wenscht te procedeeren, louter uit principe Bakhuys zelf denkt er natuurlijk hoe langer hoe minder over, zich weer in het hol van den leeuw te wagen. Hij blijft rustig in Venlo, wordt geen trai ner en hoopt over een jaar weer ama teur te zijn Gentrale Drentsche fokdag. Voor paarden., rundvee en varkens. Evenals de vorige jaren zal ook dit jaar op de dorde Woensdag in Septem ber (den 15den) op het fraai gelegen Sportpark te Assen de Centrale Drent sche Fokdag worden gehouden voor paarden (warm- en koudbloed), rund vee en varkens. Op dezen fokdag worden samenge bracht de dieren, welke op de afdee- lings-tentoonstellingen aan den kop zijn gekomen en het zijn de beste groe pen uit de afdeelingen, welke zich in Assen tegen elkaar in vreedzamen kamp gaan meten. Voerman overreden en gedood. Paard sloeg op hol. Woensdagavond omstreeks zes uur is te Viïezenveen het paard, dat ge spannen was voor den wagen van den Zeventig-jarigen landbouwer G. Bra men, op hol geslagen. De voerman viel van den wagen en kwam onder de wielen. Hij werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar zijn woning overgebracht. Nederl. auSo's gebotst in België. Eén doode, twee gewonden. Een der wagens verbrand. Woensdagavond zijn tusschen de ge meenten Gooreind en Wuestwezel in Bij die oneerbiedige bewering, maakte Pey rolles zulk een geweldigen sprong, dat hij van den kapstok losraakte en zoo lang als hij was op den grond viel. Heeren heeren zeide hij opstaande. In naam van den prins van Gonzaga. Maar niemand luisterde naar hem, want het vers van Chaverny bracht eene groote opschudding teweeg. Sommige schreeuwden, dat het laster was, en dat Law al de schatten van Peru in zijne kelders had, terwijl anderen beweerden, dat de markies waarheid had gesproken. In het boudoir zeide Aurora, die de handen voor het gezicht had geslagen Ik sidder bij de gedachte, dat men mij aan dien man wil overleveren. Nu, zeide donna Cruz, ik zou hem wel zoo zacht als een lam maken vindt gij hem dan niet lief Neen, breng mij maar weer weg ik zal het overige van den avond met bidden doorbren gen. Ga nu maar bidden, als dat u troosten kan, zoodra ik weg kan komen, zal ik u weder op zoeken. Met vluggen tred en een luchtig hart klom het Heidinnetje de trap weer op, het ledige glas zwaaiende. In het boudoir gekomen, bleef zij even achter de deur staan om te luisteren. Hebt gij mij al of niet beloofd, dat ik mijne positie zou mogen expliceeren hoorde zij Chaverny met eene verontwaardigde stem uitroepen. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1