ZSe JAARGANG DINSDAG 14 SEPTEMBER 1937 No. ioe> NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN V DE STIJGENDE PAPIERPRIJZEN. DE BULTENAAR. HET MOND- EN KLAUWZEER GRIJPT OM ZICH HEEN. N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER BOSKER WIERINGEN. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 t 0.10 Zware strijd voor de Nieuwsbladen. Papierproductie onvoldoende. Door de zware wolken van de we reldcrisis i.s ten zcKuio'je van wel vaart gebroken, dat met zijn zwakke stralen nog slechts weinig warmte ver mag te brengen, maar dat allee»; reeds door zijn onweersprekelijke aanwezig lieid de menschheid vervult met een lente van hoop en vertrouwen, schrijft „De Gelderlander." Ook het krantenbedrijf, die gevoeli ge reagens van het wereldgebeuren, mag er op rekenen, dat het zijn deel zal krijgen van een opbloei in het economisch leven. Maar nu doet het merkwaardige geval zich voor, dat de kranten van de heele wereld in de naaste toekomst met groote moeilijk heden van zeer specialen aard zullen te kampen krijgen. Voor een groot deel zijn die moelijkheden juist aan de opstuwing van die welvaart toe te schrijven. Het is namelijk een algemcene en beangstigende stijging van de papier- prijzen, die in de naaste toekomst alle dagbladen en periodieken voor zware problemen zal plaatsen. Reeds nu ne men de krantenbedrijven maatregelen om den schok op te vangen, maar het staat al bij voorbaat vast, dat velen niet bestand zullen blijken dit papie ren zwaard van Damocles af ten wen den. De oorzaken. Ook voor den prijs van het papier zijn „vraag en aanbod" de allesbelieer schende overwegingen. Tengevolge van de in 1929 begonnen algemeen cri sis daalde de vraag naar kranten-pa pier en volgde de prijs van dit pro duct dus ook een nederwa.art.sche richting. Na^eenige jaren crisis waren de groote leveranciers van kranten papier zoo murw geslagen, dat zij aan cle afnemers wilden leveren tot. eiken prijs. Elkaar scherp beconcurreerend om toch maar hun bedrijf op gang tc houden, lieten zij een toestand groeien waarin de afnemers hun feitelijk de baas speelden. Zoo vormde de uiterst lage papier- prijs voor de uitgevers van dagbladen een hulpmiddel om staande te blijven in het crisisgeweld, maar daar de aan wisseling onderhevige papierkosten een belangrijk gedeelte vormen van 'n krantenbudget, was die lage papier- prijs tevens een zeer kwetsbaar punt. Daarbij komt nog dat de omvang van vrijwel alle kranten ter wereld grooter werd tengevolge van den la gen papierprijs, zoodat een lichte stijging van dien prijs direct voelbare gevolgen voor de kranten had. Toen de eerste teekenen van opleving zich vertoonden, werd de vraag naar artikelen, die uit dezelfde grondstof als kranten worden vervaardigd, zeer FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 59. Neen werd er geantwoord, Chaverny maakt misbruik van de omstandigheden. Zet hem de deur uit Waarlijk, heeren, voerde Navailles aan, wij mogen die deur wel openloopen, want de klei ne drijft den spot met ons. Dit oogenblik nam donna Cruz te baat om de deur te openen. Met een vroolijken lach op het gelaat en het champagne-glas hoog bo ven haar hoofd opheffende, verscheen zij op den drempel, waar een langdurig applaudis- sement haar begroette. Komaan, heeren, een weinig vroolijkheid, 2eide zij, hun haar ledig glas toereikend^. Gij zijt toch niet bang te veel gedruisch te maken. Wij -doen ons best, zeide Oriol. Gij hebt er niet veel verstand van, hernam zij, het volgeschonken glas ledigende men kan u aan de andere zijde van deze deur ter nauwernood hooren. Wezenlijk vroegen de verblufte heeren, die bijna gevreesd hadden, dat zij gansch Parijs uit den slaap hielden. Chaverny beschouwde donna Cruz met on geveinsde bewondering en mompelde Wat is zij schoon Onderwijl zocht donna Cruz met hare oo- gen den bultenaar, want eene inwendige stem zeide haar, dat die man, in weerwil van zijne stugge manieren, een geheim bondgenoot was; doch er was hier niemand, dien zij daarover had kunnen ondervragen. Alleen vroeg zij ten einde te vernemen of de gebochelde met Gon zaga was medegegaan Waar is Monseigneur Zijne koets is weder terug, antwoordde Pey rolles, die op dat oogenblik binnen kwam spoedig grooter. In de wetenschap heeft namelijk 'n crisis geheerscht en in de laboratoria heeft men allerlei uitvindingen ge daan voor producten, die uit hout kun nen worden vervaardigd. Het was de crisis, die de fabricage op groote schaal van deze producten tegenhield, maar zoodra de opleving doorbrak, ontstond ei' groote vraag naar. Groote vraag naar hout. Zoo wordt thans voor materialen in de kleeding-industrie in toenemende mate gebruik gemaakt van pulp, dit is houtpap, waaruit ook krantenpa pier wordt vervaardigt. De kunstzijde industrie maakt steeds meer gebruik van pulp en in millioenen kousen heeft men reeds hout verwerkt. Ook ter vervanging van wollen en katoe nen bestanddeel en in bepaalde klee- dingstukken wordt van pulp gebruik gemaakt. Voor deze doeleinden is het laavste jaar over de heele wereld reeds 250.000 ton pulp verwerkt, waarbij men echter moet bedenken, dat deze fabricago-methoden nog in de kinder schoenen staan en in cle naaste toe komst een veel grootere verbreiding zullen vinden. Een ander belangrijk industrieel ter rein, waar hout zijn intrede als grond stof heeft gedaan, betreft allerlei arti kelen van plastischen vorm. Hier wor den bedoeld industrieën, die geperste en bewerkte houtpulp gebruiken bij de vervaardiging van schalen, asch- bakken, telefoontoestellen, radio-toe stellen, hoeden, galanteriën enz. Tenslotte moet nog in aanmerking worden genomen, dat de oorlogs-indu- strie, die den laajtsten tijd een groote activiteit vertoont, grdbte hoeveelhe den hout noodig heeft in verband met de cellulose, die in tal van explosieve stoffen word verwerkt. Tengevolge van de grootere vraag is ook de productie van hout vermeer derd, maar het tempo van de toene ming van de vraag is grooter dan dat van de productie en het is onvermijdc lijk, dat de houtprijzen aanmerkelijk stijgen. Tekort aan productie. Daarbij komt nog, dat de verkoo- pers van pulp dit het liefst aan de hier hoven genoemde nieuwe industrieën doen, omdat deze een soort pulp noo dig hebben, waar meer aan te verdie nen valt dan aan de soort pulp, die voor krantenpapier geschikt moet wor den geacht. Er komt slechts een extra kleine hoeveelheid pulp voor kranten-papier vrij en dan nog tegen sterk oploopen- de prijzen. Dientengevolge werkt langzaam maar zeker de toestand door, dat vele uitgevers van kranten niet de hoeveel heid papier kunnen krijgen, die zij ei genlijk noodig hebben en dat de hoe veelheden, welke zij zich nog kunnen verschaffen, exhorbitant duur moet betaald worden. Nu is het een lichtpunt bij dezen voor cle kranten ongunstigen ontwikke lingsgang, dat vele papier-contracten op langen termijn loopen, zoodai men zich voorloopig nog redden kan en maatregelen kan beramen, om den pa pieren schadepost zoo goed mogelijk te verwerken. Een zware strijd. Terwijl voor vele bedrijfstakken het Jentezonnetje der welvaart reeds is doorgebroken of op opkomen staat, binden de uitgevers van kranten, tijd schriften en boeken den strijd aan met nieuwe moeilijkheden, waarvan men de grootte nog niet kan overzien. monseigneur geeft bevelen. Nu, monseigneur mag ons niet slapende vinden, hernam donna Cruz. Op de gezondheid van mijnheer den markies de Chaverny Uw glas markies Deze hield zijn glas bij en slaakte een die pen zucht. Als gij eens wist stamelde hij, als ik u kon zeggen Hij brak echter zijne rede af om te drinken, terwijl Navailles uitriep Pas op hij gaat ons zijne positie expliceeren. Niet aan u, antwoordde Chaverny ik wil niemand anders dan donna Cruz tot toebe- hoorster hebben. Gij zijt niet waardig mij te verstaan. 't Is echter zeer eenvoudig, merkte een dei- dames aan uwe positie is die van iemand, die een roes heeft. Overigens spreek ik niet tegen ulieden. Ik verzoek mijnheer Peyrolles een einde aan uw rumoer te maken en voeg ik er bij, dat hij mij slechts ééns in zijn leven behaagd heeft, namelijk toen hij aan den kopstok hing. Daar hing hij goed, heel goed Maar om op mijne positie terug te komen, en daarbij greep hij de beide handen van donna Cruz. Ik ken die van buiten, mijnheer de markies, antwoordde het Heidinnetje gij trouwt de zen avond met een beeldschoon meisje. Is zij zoo schoon riepen de anderen in koor. Schoon, jong en geestig bevestigde donna Cruz. Ach, als gij het waart, lief kind viel de markies haar in de rede, en vervolgde tegen de anderen Mijne heeren, donna Cruz heeft het vereischte licht over mijne positie ver spreid ik zou het zelf niet beter kunnen doen. De positie is romantisch Drink maar eens, zeide het Heidinnetje la chende. Met uw verlof sedert lang heb ik een denkbeeld opgevat. AttentieLaten wij het denkbeeld van Chaverny hooren Heeren, hernam hij met de houding van een redenaar, hier staan verscheidene stoelen ledig. Deze hier behoort aan mijn neef Gon- zagadie andere aan den bultenaarbeide Verspreiding der ziekte sterk in de hand gewerkt door het modere verkeer. - Afdoen- hestrijclings-methode nog niet gevonden. De verschijnselen, welke tot nu toe zijn geconstateerd, wijzen op een vrij besmettelijk karakter. De laatste dagen komen er geregeld tien gevallen per dag op het bureau van den inspecteur Vink, district Zuid-Holland, binnen. De heer Vink vreest dat dit aantal wel tot 40 a 50 per dag zal oploopen. Het vermoeden bestaat, dat 't mond en klauwzeer ditmaal uit Frankrijk en (of) Belgie is gekomene. Immers, de eerste verschijnselen dezer veeziekte deden zich in de Zuidelijke provin ciën, o.m. in Noord-Brabant, voor. En langzamerhand kwamen bij de rijks inspectie opgaven in uit Noordelijker streken. Ook heeft, er een snelle uit- beiding van deze ziekte plaats in Noord Holland. In verband met deze ziekte, die den vorm van een epidemie onder het vee dreigt aan te nemen, zijn de veeten toonstellingen te Laren in Noord-Hol land en te Leiden afgelast. Maatregelen. Om het gevaar van uitbreiding zoo veel mogelijk te beperken, is een ver bod tot het vervoeren van hesmet vee afgekondigd. De melk is geschikt voor consumptie, doch mag slechts onder bepaalde voorwaarden worden ver kocht, zooals ontsmetting van de bussen. Er bestaat wel een serum, waarmee de nog gezonde dieren kunnen worden ingespoten, doch de werkzaamheid duurt ongeveer 14 dagen, zoodat het „inenten" van den geheelen veestapel feitelijk niet mogelijk is. Het eenige, wat men thans kan doen, is het ge ïsoleerd houden van het besmette vee, dus al is deze maatregel soms uiterst moeilijk te handhaven, want, er ko- men altijd gevallen van z.g. „vluchten met gezond vee" voor. Er zijn namelijk veehouders of -han delaars, die snel hun vee, waaronder ■wellicht één dier door mond- en klauw zeer is aangetast, ter markt brengen. Men tracht pp deze laakbare wijze, .noodwendige particuliere schade, die •isolatie van vee gedurende vier weken medebrengt, en waarbij elk exemplaar in handelswaarde minstens voor vijf tig gulden daalt, te ontloopen. De epidemie, zooals zij zich thans voordoet, verspreidt zich zeer snel, hoewel nog. niet door het geheele land. In het algemeen breidt de ziekte zich in mindere mate uit in Friesland en Groningen, vanwaar doorgaans meer vee wordt vervoerd naar Zuid-Holland dan van uit de Westelijke Provinciën. De eilanden Rozenburg, Yoorne en Putten, Goeree Overflakkee en in Delfland zijn tot heden nog vrij geble ven, zoodat daar ongetwijfeld de isola tie-maatregelen van kracht zullen wor den met de daarmede gepaard gaande schadelijke gevolgen voor veehouders en -handelaars. Als de epedemie zich echter in dit tempo door Zuidelijk en Noordelijk Zuid-I-Iolland blijft verspreiden, kan met vrij groote zekerheid aangenomen worden, dat er na zoo'n „doorzieking" ongeveer G000 besmette bedrijven ge noteerd zullen zijn. BINNENLANDSCH NIEUWS. INBRAAK IN RADIO WINKEL. Dader loopt in den val. Twee agenten van de Amsterdamsche mo torbrigade, die in omgeving van de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam surveilleerden, hielden een auto aan, teneinde een onder zoek in te stellen naar de papieren van den bestuurder. Deze gaf te kennen, dat hij deze niet bij zich had, doch hij verzocht ze even te mogen halen, daar hij dicht in de buurt woonde. Hij zou dan de wagen zoo lang onder de hoede van de agenten laten. Dit werd hem toegestaan, doch toen de man na eenigen tijd niet teruggekeerd was, kreeg de politie achterdocht en diefstal van den auto vermoedende, namen zij den wagen me de naar het hoofdbureau. Bij onderzoek bleek, dat zich drie radiotoestellen in den wagen bevonden en nu wilde het toeval, dat juist even tevoren bij het bureau aan het Johan Daniël Meijerplein aangifte van diefstal van radio-toestellen uit een winkel gevestigd aan de Nieuwe Heerengracht was gedaan. De politie toog daarop uit om de daders van deze diefstal op te sporen en het mocht haar gelukken Zaterdagavond een tweetal bewo ners van den Jordaarf aan te houden, waaron- Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. zijn bezet geweest maar die daar en bij die woorden wees hij op een fauteuil, recht tegen over dien van Gonzaga, waarop werkelijk sinds den aanvang van het diner niemand gezeten had. Mijn denkbeeld is, dat die stoel bezet moet v/orden, vervolgde Chaverny, ik wensch, dat men er de bruid plaatse. Dat is billijk dat is billijk werd er van verschillende zijde geroepen. De bruid, de bruid Donna Cruz trok den kleinen markies aan den arm, maar hij liet zich niet afleiden. Wat drommelriep hij met zekere verontwaardi ging uitgij gelooft toch niet dat ik dronken ben Drink maar en zwijg fluisterde donna Cruz hem in. Ik zal wel drinken, maar ik wil niet zwij gen. Mijn verlangen is billijk 't is een gevolg van mijne positie. Ik vraag om de bruid, want het is dwaas eene plaats ledig te laten, als men iemand wacht. Juist toen hierop een daverend bravo van het publiek zou gevolgd zijn, verscheen Gon zaga in de deur en zeide zachtjes Men verwacht iemand. HOOFDSTUK VII. Een perzik en een ruiker. Iedereen vond, dat het gezicht van den prins van Gonzaga streng en bekommerd stond. De glazen werden nedergezet en het gelach hield op. Neef, zeide Chaverny, die zich weder op zijn stoel had laten vallen ik verwachtte u om u even over mijne positie te spreken. Gonzaga begaf zich naar de tafel, ontnam hem het glas, dat hij juist aan de lippen wil de brengen en zeide kortaf Drink niet meer. Met uw welnemen riep Chaverny uit, maar Gonzaga goot het glas uit en herhaal-! de Drink niet meer. j Chaverny zette groote oogen op de gasten gingen weder zitten en waren niet vrij van I ongerustheid. Peyrolles trachtte bij zijn meester te komen, maar donna Cruz voorkwam hem en zeide Een enkel woordje, als 't u belieft, monseig neur. Gonzaga kuste haar de hand en ging met haar ter zijde. De heeren bemoeiden zich niet met het af zonderlijk onderhoud, want de meesten ke ken voor zich op het tafellaken en schenen in diepe mijmering verzonken. Alleen Cha verny neuriede een volksliedje en was onvat baar voor de somberheid, die het geheele ge zelschap scheen bevangen te hebben. De prins had niet spoedig afgedaan en hoe langer de stilte duurde, des te drukkender werd zij. Eindelijk kuste hij haar voor de tweede maal de hand en vroeg op een vader lijken toon Hebt gij vertrouwen in mij Zeker, monseigneur, antwoordde het hei dinnetje met een smeekenden blik maar 't is mijne eenige vriendin, bijna eene zuster. Ik kan u niets weigeren, kindlief. Wat er gebeure, over een uur zal zij hare vrijheid te rug hebben. Is dat wezenlijk waar, monseigneur riep donna Cruz opgetogen uitlaat ik haar die blijde tijding dan mogen gaan aankondigen. Neen, op 't oogenblik niet. Blijf nog. Hebt ge haar mijn wensch bekend gemaakt Dat huwelijk Ja, maar zij heeft er een diepen afkeer van. Gonzaga nam donna Cruz bij de handen en vervolgde tegen haar Ik zal u nog slechts een woord toevoegen ik had dengeen, dien zij bemint, willen redden. Monseigneur, zeide donna Cruz, als gij mij wilt uitleggen, in welk opzicht dit huwelijk aan mijnheer de Lagardère van voordeel kan zijn, zal ik uwe woorden aan de arme Aurora overbrengen. Ik kan u niet anders dan die verzekering geven, hernam de prins. Denkt gij, dat ik den loop der omstandigheden in mijne macht heb In ieder geval beloof ik u, dat er geen dwang zal gebruikt worden. Hij wilde zich bij die woorden verwijderen, maar donna Cruz hield hem nog terug en vroeg Geef mij dan verlof om weer bij haar te der de bestuurder van de auto. De aangehou denen beweerden evenwel niets van dezen diefstal af te weten. In afwachting van het verder onderzoek zijn beide mannen in be waring gesteld. BEWAPENING VAN LOODSBOOTEN MET GESCHUT. De put wordt gedempt nu het kalf verdronken is. Gemeld wordt, dat in verband met de nood zakelijkheid, voor den Nieuwen Waterweg bij Hoek van Holland over eenig machtsmiddel te beschikken, de loodsbooten, die voor den Waterweg den loodsdienst doen, van kanon nen zullen worden voorzien! Door middel van draadlooze telefonie zal de buitengaats zijnde boot dan worden gewaar schuwd, wanneer daadwerkelijk ingrijpen te gen een schip, dat zich aan eenig misdrijf heeft schuldig gemaakt, noodig is. VROUWEN - OVERSCHOT. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft afgeloopen week de nieuwe bevolkings cijfers gepubliceerd, den stand der bevolking- op 1 Januari 1937 betreffende. Totaal 3.556.930 zielen. We beginnen dus zoetjesaan de 9 millioen te naderen. Welnu, op die 8V2 millioen Nederlanders zijn er 28.668 meer vrou wen dan mannen. Dit cijfer duidt dus het vrouwen-overschot in ons land aan. Laat ons er dadelijk bijvoegen,, dat het cijfer geregeld dalende is, reeds een eeuw lang. Terwijl er een eeuw geleden op elke 1000 mannen 1045 vrouwen waren, is de verhouding thans 1000 tegenover 10007 (verleden jaar nog 1000 te genover 1008). Men ziet: een zeer belang rijke afneming van het overschot. Op een totaal van 8V2 millioen is een surplus van nog geen 29.000 waarlijk niet groot. Merkwaardig is, dat het overschot in Den Haag alléén een stuk grooter is dan over het geheele land in de residentie zijn 35.874 vrouwen meer dan mannen. Nergens in het land is het vrouwen overschot zoo grootin Amsterdam bedraagt het 23.045, in Rotterdam slechts 3.251. De grootste zes steden in ons land hebben alle meer vrouwen dan mannen in totaal 78.661 méér, maar de kleinere plaatsen hebben m den regel meer mannen dan vrouwen en daar door wordt het nationale surplus tenslotte teruggebracht tot slechts 28.668. Van onze provincies zijn er in Zuid-Holland, Noord- Brabant, Utrecht en Groningen meer vrou wen, in de overige zeven echter meer mannen. TENTOONSTELLING ARBEIDSBEMIDDELING TE HOORN. Vele tentoonstellingen heeft Hoorn al bin nen zijn muren gehad. Vnl. hadden en heb ben die betrekking op den landbouw paar den, fokvee, boter, kaas, bloemen, fruit, land bouwwerktuigen, enz. Als een variatie op dit thema zal nu tijdens den L. T. M.-dag op heden 14 September een tentoonstelling worden gehouden, betrekken hebbende op de arbeidsbemiddeling in den landbouw. Op deze tentoonstelling wordt op frissche, oorspronkelijke wijze propaganda gemaakt voor een overheidsbemoeiing, welke, volgens het woord van een der Rijkslandbouwconsu- len „van de soort is, welke iedereen kan en moet steunen." Een tentoonstelling derhalve, welke iedere plattelander, die met zijn tijd mee wenscht te gaan, moet gaan zien. En dit temeer waar gaan want uwe bedekte wijze van spreken boezemt mij vrees in. Op dit oogenblik heb ik zelf u noodig, ant woordde Gonzaga. Er zullen hier woorden gesproken worden, welke de dames niet moeten hooren. En zal ik ze dan hooren Neen, want zij hebben geene betrekking tot uwe vriendin. Gij moet het beschouwen, alsof gij hier te huis waartvervul dus uwe plichten als vrouw des huizes en neem de dames naar de zaal van Mars mede. Ik ben bereid u te gehoorzamen monseig neur. Gonzaga dankte donna Cruz voor hare be reidvaardigheid en keerde naar de tafel te rug, waar hij juffrouw Nivelle tot zich wenkte. Ziet ge wel, hoe afgetrokken die jonge dame is, zeide hij, op donna Cruz wijzende, die in eene mijmerende houding nog in den anderen hoek der zaal stond tracht haar wat aflei ding te verschaffen zij moet zich niet bekom meren om hetgeen hier voorvalt. Jaagt gij ons weg, monseigneur Spoedig zult gij teruggeroepen worden. In cie kleine zaal staat een huwelijksuitzet. Dames, riep Nivelle dus uit, donna Cruz wil ons het toilet van de bruid laten zien. Al de dames stonden tegelijk op en volgden het Heidinnetje naar de zaal van Mars, die aan de overzijde van het boudoir lag, waar wij kort te voren de beide vriendinnen gezien hebben. Er lagen inderdaad kostbare klee- dingstukken gereed, welke het vrouwelijke gezelschap dadelijk begon te bewonderen. Op een wenk van Gonzaga stoot Peyrolles de deur achter haar. (Wordt vervolgd). IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1