21e JAARGANG DONDERDAG ie SEPTEMBER 1937 No. 166 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTREKEN J DE UITBREIDING VAN HET MOND- EN KLAUWZEER. DE BULTENAAR. N.V. W. A. C. O. - HOORN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU? Hlppolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 Men zoekt naar de biologische bestrijding. De gevreesde veeziekte, het mond en klauwzeer, heeft in den laatsten tijd althans in enkele provinciën een vrij sterke uitbreiding gekregen, welke zooals men weet, aanleiding heeft ge geven tot het aflasten van rundvee-ten toonstellingen en fokveedagen. In verband hiermede had een onder houd plaats met prof. dr. H- C. L. E. Berger, directeur van den Veeartsenij- kundigen Dienst. Prof. Berger vertelde o.m. dat, hoe wel reeds in 1881 het mond- en klauw zeer op de lijst van besmettelijke vee ziekten was opgenomen, daaraan eerst sedert 1911 in bizondere mate aandacht wordt besteeed. In laatstgenoemd jaar heeft men nauwkeurige gegevens ge kregen en van toen af is een zeer goede statistiek bijgehouden, waaruit o.m. is gebleken, dat het mond- en klauwzeer periodiek om de vier jaren in grooten omvang terugkeert. Buitengewoon in teressant, aldus prof. Berger, zijn de ge gevens, welke de heer 't Hooft dienaan gaande heeft verzameld, en welke hij op zoo voortreffelijke wijze van week tot week heeft bijgehouden, niet alleen uit Nederland, maar ook uit de verschil lende andere landen, waar deze ziekte periodiek pleegt op te treden. Het eigenaardige is nu wel, dat het mond- en klauwzeer telkens zoo plot seling in hevige mate optreedt in ver schillende landen tegelijk en wel zooda nig, dat er van contact-infectie geen sprake kan zijn, terwijl anderzijds on misbaar vaststaat, dat deze ziekte juist zeer besmettelijk is. Het recordjaar 1924. De heer 't Hooft verklaarde dat bijv. in 1920 hier te lande niet minder dan 53.000 bedrijven met mond- en klauw zeer waren besmet. Het volgende jaar waren het er slechts 684, het jaar daar op 325, om verder in 19/23 weder toe te nemen tot 9200 en in 1924 tot het re cordcijfer 89.930. Zoo is het mond- en klauwzeer op en neer gegaan en in 1936 zelfs gedaald tot een 40-tal „beslagen." In de eerste helft van 1937 was het aan tal nog buitengewoon gering, doch in de laatste week van Augustus stijgt het tot 167 en in de eerste weck van September tot 408. Het merkwaardige is nu, dat ook in Frankrijk, in België en zelfs in Turkije in de laatste weken een sterke toene ming van het mond- en klauwzeer valt waar te nemen en dat tevens vast staat, dat deze toeneming in de ver schillende landen geschiedt zonder aan toonbaar contact. Men zal dit begrij pen als men weet, dat de gevallen van mond- en klauwzeer in Frankrijk in de Zuidelijke provincies van dat land, in België in de noordelijke provincies en in Nederland voornamelijk in Zuid-Hol land zijn geconstateerd, terwijl bijv. in Zeeuwsch-Vlaanderen., in het zuidelijk FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 60.) Nu de heeren alleen gebleven waren, nam Gonzaga onder eene diepe stilte in hun mid den plaats en die stilte deed juist den kleinen markies de Chaverny weder tot bewustzijn komen, zoodat hij plotseling vroeg Waar zijn de dames en er, toen niemand hem antwoord gaf, op liet volgen Ja, ja, nu her inner ik mij, dat ik twee engeltjes van meis jes in den tuin gezien heb. Maar moet ik daar werkelijk eene van trouwen, of is het maar een droom Ik weet het waarlijk niet, Neef riep hij plotseling uithet is hier niet bijster vroolijkik ga naar de dames. Blijf antwoordde Gonzaga op bevelenden toon, waarna hij, den kring rond ziende, de vraag deed Bezitten wij allen onze tegen woordigheid van geest Gewis luidde van alle kanten het ant woord. In ieder geval zijt gij het, neef, die ons tot drinken hebt aangezet, merkte Chaverny aan. En hij had gelijkde tegenwoordigheid van geest, waarvan de prins sprak, was slechts betrekkelijkhij had opgewonden hoofden en sterke armen noodig. Met uitzondering van Chaverny verkeerde iedereen in de stemming, die Gonzaga kon wenschen. Deze had den markies reeds eens aangekeken en misnoegd het hoofd geschud. Na nu op de klok gezien te hebben, hervatte hij Wij hebben juist een half uur om te praten. Geen gekheden meer Ik spreek voor u, mar kies. Deze had, toen Gonzaga hem gebood te blijven, zich weder op zijn stoel laten vallen en gaf ten antwoord met deftigheid, die dron deel van Noord-Brabant .en liet verde re grensgebied met België geen enkel geval is voorgekomen in deze zelfde periode, Het onderzoek. Drie instituten in Europa, namelijk dat te Riems, te Lindholm, beide aan de Oostzee en liet Staatsveeartsenijkun- dig Onderzoeking-instituut te Rotter dam, waarvan dr. Frenkel de leiding heeft, houden zich met het onderzoek naar de oorzaken van de. periodieke verbreiding van het mond- en klauw zeer in de verschillende landen bezig en deze drie instituten - die de eenige zijn op dit gebied - hebben geregeld voeling met elkander. Zoo is nog pas op het eiland Riems een conferentie van de directie dezer instituten met hun medewerkers ge houden teneinde zoo mogelijk tot een wetenschappelijke verklaring en oplos sing van dit probleem te geraken. De bestrijding. Het spreekt overigens vanzelf, dat de politie-maatregelen zijn genomen om besmette bedrijven te isoleeren en de andere veebedrijven te trachten, vrij te houden van deze ziekte. Gezocht wordt intusschen nog steeds naar een biologische bestrijding dezer ziekte, waarbij men te doen heeft met ultra-visible of viltreerbare smetstof fen, daar zij n.1. zoo klein moeten zijn, dat zij nog door geen enkele micros coop zichtbaar konden worden ge maakt. Voorbeelden van dergelijke ul- Ira-visibele smetstoffen vindt men bij de bokken en bij de hondsdolheid, wel ke laatste intusschen nimmer epide misch pleegt op te treden.. Men kan verzekerd zijn» dat al het mogelijke wordt gedaan om de uitbrei ding van het mond- en klauwzeer te gen te gaan, al is het, zoo besloot prof. Berger, wel bijzonder moeilijk te strij den tegen een vijand, die zelfs micros copisch onzichtbaar is. Bedenkt, men intusschen, dat er 200.000 bedrijven in ons land zijn, waar vee wordt gehouden, dan is het wel duidelijk, hoezeer het van groote betee kenis is, te weten dat al het mogelijke wordt verricht om deze gevreesde veeziekte binnen de kleinste perken te houden. BINNENLANDSCH NIEUWS. Bijeenkomsten der beide Kamers. Sluiting en opening De Kamers der Sta ten-Generaal zijn in vereenigde vergadering bijeengeroe pen in het gebouw van de Tweede Ka mer, op Zaterdag, den 18den Sept. '37, des namiddags te kwart voor drie uur. In vereenigde vergadering zijn de beide Kamers der Staten-Generaal bij eengeroepen in de Ridderzaal, op Dins dag 21 Sept. des nam. te half één. De Tweede Kamer is bijeengeroepen Dinsdag 21 Sept. te vier uur. Aan de orde is dan de aanbieding van de Rijks begrooting en het opmaken van de no minatie voor het voorzitterschap. De Eerste Kamer zal dien dag te half j vier bijeen komen en vervolgens Woens dag daarop, uur en Donderdag 23 Sept. 11 uur in verband met het voor stel om de Troonrede met een adres te beantwoorden en eenige andere aange legenheden als het trekken van afdee- lingen en het benoemen van eenige commissies. Autobotsing bij Groningen. Twee zwaar- en twee licht gewonden. Dinsdag tegen drie uur heeft bij Gro ningen op den Frieschcn straatweg ter hoogte van de fabriek de Ommelan den een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Zes personen uit Friesland, die Gro ningen hadden bezocht, waren met 'n auto op weg naar huis, toen zij op den Frieschen straatweg ter hoogte van de fabriek „De Ommelanden" een groote vrachtauto uit Aduard achterop reden. Eensklaps veranderde deze vracht auto van richting om den weg naar Leegkerk in te slaan. De chauffeur van de personenauto, de 21-jarige J. Kem penaar van Twijzelerheide, trachtte 'n aanrijding te voorkomen maar de au to's raakten elkaar toch, tengevolge waarvan hij de macht over het stuur verloor en tegen een boom op vloog. De botsing was zoo hevig, dat vier van de passagiers werden gewond, van wie twee zwaar. De beide andere passa giers kwamen er goed af. VERHOOGING LEDERPRIJZEN. Dezer dagen vergaderde te Tilburg 'n groep zoolleder-fabrikanten,, ter be spreking van den toestand, die in de lederindustrie op dit oogenblik thans heerscht, tengevolge van de wanver houding, welke er bestaat tusschen de lederprijzen en de grondstoffen. Deze verhouding zal binnenkort nog grootere afmetingen aannemen, omdat er weer opnieuw melding wordt ge maakt van een aanzienlijke verhoo ging van de prijzen der looistoffen. Men besloot de lederprijzen te ver- (hoogen teneinde deze verhooging be ter te consolideeren werden er maatre gelen van samenwerking besproken om haar meer kracht bij te kunnen zetten. In verband hiermede is besloten bin nen veertien dagen de looiers weder ter vergadering op te roepen, teneinde de plannen in een meer definitieven vorm te kunnen voorleggen en ten uit voer te brengen. TEXEL. Tegen het mond- en klauwzeer Het bestuur der gemeente Texel ZOMERDIENSTREGELING. Onae uitgebreide dienst en tariefregeling k 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middennieer. ken lieden meestal aannemen Bekommer u niet om mij, neef, en hoop maar, dat niemand van het gezelschap een! erger roes heeft dan ik. 't Is natuurlijk, dat mijn geest zich met mijne positie bezig houdt. Mijne heeren, zeide Gonzaga, zijne rede af brekende, wij zullen het, als het zoo zijn moet, wel zonder hem doen. Luistert eens toe, wat er van de zaak is. Er is een jong meisje, dat ons op het oogenblik in den weg staatbe grijpt gij mij Zij staat ons in den weg, want onze belangen zijn voortaan nauwer aan el kander verbonden dan gij vermoedt. Men kan zeggen, dat uw lot het mijne is en ik heb gezorgd, dat de band, die ons verbindt, een keten zou wezen. Wij kunnen ons niet te nauw met mon seigneur verbinden, zeide Montaubert, het geen door de anderen bevestigd werd, maar zonder groote geestdrift. Dat jonge meisje hervatte Gonzaga. Daar het ernst schijnt te. worden, hebben wij recht om licht te vragen, merkte Navail- les aan. Is dat meisje, hetwelk gisteren door mannen in uwe dienst is opgelicht, hetzelfde meisje, waarvan bij mijnheer den regent ge sproken werd Hetzelfde meisje, dat mijnheer de Lagar- dère beloofd had in het Palais Rayal te zullen brengen vervolgde Choisy. Kortom mademoiselle de Nevers vulde Nocé aan. Men zag, dat het gelaat van Chaverny be trok en hoorde, dat hij op zachten toon her haalde Mademoiselle de Nevers Wat gaat haar naam u aan vroeg Gonza ga met eenigszins toornige stem en de wenk brauwen fronzende. Zij staat ons in den weg en moet verwijderd worden. Er volgden eenige oogenblikken van stilte op die woorden, en Chaverny nam zijn glas op, maar zette het weder neder zonder ge dronken te hebben. Daarop vervolgde Gon zaga Ik heb evenveel, ja nog meer afkeer van bloed dan gij, heeren en vrienden. Met den degen heb ik het nooit ver kunnen brengen en dus verlang ik geen gebruik meer van den degen te maken. Ik ben een voorstander van zachte middelen. Chaverny, ik breng vijftig duizend kronen ten offer en bestrijd de kos ten van uwe reis enkel om den vrede van mijn gemoed te bewaren. Dat is duur bromde Peyrolles. Ik begrijp er niets van, meesmuilde Cha verny. Gij zult mij wel begrijpen, ik laat nog een uitweg voor het lieve kind Is het mademoiselle de Nevers vroeg de kleine markies van zijn kant, werktuigelijk zijn glas weder opheffende. Als gij haar behaagt begon Gonzaga, in plaats van hem rechtsstreeks te beantwoor den. Wat mij betreft, hernam Chaverny, ik zal wel zorgen haar te behagen. Zooveel te beter. In dat geval zal zij u uit vrijen wil trouwen. Anders verlang ik het ook niet, hernam Cha verny. Ik evenmin, zeide Gonzaga, op wiens lippen een zeer dubbelzinnig lachje speelde. Zijt gij eenmaal getrouwd, dan gaat gij met uwe vrouw naar de eene of andere afgelegen pro vincie en zorgt dat de wittebroodsweken eeu wig duren. En als zij mijne hand weigert vroeg de markies. Als zij die weigert, heeft mijn geweten mij niets te verwijten en zal zij vrij blijven. Bij deze laatste woorden sloeg Gonzaga, ech ter zijns ondanks, de oogen neder. Gij hebt gezegd, dat gij haar een uitweg liet, zeide Chaverny. Als zij mijne hand aan vaardt, blijft zij in leven. Als zij mij weigert, is zij vrij. Dat begrijp ik niet. Dat is omdat gij beschonken zijt, klonk het kloeke antwoord van Gonzaga. De overigen bewaarden een diep stilzwij gen onder die schitterende lichtkronen te midden van die prachtige en opwekkende muur- en zolder-schilderingen heerschte eene drukkende somberheid. Nu en dan hoorde men in de belendende zaal het lachen der heeft vanaf heden alle invoer van her kauwende dieren en varkens en paar den op het eiland Texel verboden. De^ ze strenge maatregel werd genomen in verband met het heerschen van mond- en klauwzeer onder het vee iifl andere deelen van ons land. Men hoopt hierdoor Texel te sparen voor die gevreesde veeziekte. Katholieke journalisten in West-Friesland. De R.K. Journalisten-vereeniging heeft een trip gemaakt door. West- Friesland om er verschillende beziens waardigheden te bezoeken en nader- kennis te maken met deze ongemeen interessante streek van ons vaderland Het gezelschap» bestaande uit een 25-tal leden, werd o.m. officieel ont vangen door de gemeente-besturen van Hoorn, Grootebroek en Medem- blik, bij welker gelegenheden de bezoe kers werden toegesproken door de respectievelijke burgemeesters, de hee ren mi'. Leemhorst, Schrijnder en Pe ters, die namens de vereeniging door haar voorz. den heer Bon woorden van dank in ontvangst hadden te nemen. In Hoorn werd een bezoek gebracht aan verschillende historische gebou wen, in Grootebroek o.a. aan het door burgemeester Schrijnder ontworpen gemeentehuis, in Medemkrlik aan het kasteel Radboud en het wandelpark. Na een auto-tocht door den Wierin- germeer begaf het gezelschap zich naar Alkmaar, vanwaar de deelnemers hun thuisreis aanvaardden. HOOGERE UITGAVEN VOOR WERKVERSCHAFFING EN STEUN. Twintig millioen meer voor het Werkloos- heidssubsidiefonds. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van inkom sten en uitgaven van het werkloosheidssubsi- diefonds voor het dienstjaar 1936. In de toelichting wordt o.m. het volgende opgemerkt In de nota betreffende den toestand van 's Rijks financiën, behoorende bij de ontwer pen van wet tot vaststelling van de Rijksbe- grooting voor het dienstjaar 1937, werd reeds medegedeeld, dat ondanks de verhooging van de rijksbijdrage aan het Fonds van f 46.000.000 tot f 53.000.000, het zich liet aanzien, dat het het Fonds voor 1936 een tekort zou geven van circa f 20 a f 25 millioen. Volgens de thans bekende gegevens moet gerekend worden op een verhooging der uit gaven met f 20.690.000 deze verhooging is toe te schrijven, eenerzijds aan de omstan digheid, dat de gemeentelijke uitgaven voor steun en werkverschaffing in 1936 tot hoo- gere bedragen zijn gestegen dan aanvanke lijk verwacht werd, als gevolg waarvan het geraamde bedrag wegens gew. bijdragen aan gemeenten onvoldoende is gebleken, ander zijds aan een stijgende behoefte aan bijzon dere bijdragen (extra- en belastingbij dragen) bij onderscheidene gemeenten. Bovengenoemd bedrag wordt thans dus aan gevraagd. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Kinderverlammings-theorieën. De vele gevallen van kinderverlam- dames, hetwelk een pijnlijken indruk maakte. Ganzage was de eenige, die een gerust gelaat zette en er een lach op had. Gij, mijne heeren, zult mij wel begrijpen, daarvan houd ik mij overtuigd, zeide hij, doch niemand gaf antwoord, zelfs die verharde booswicht van een Peyrolles niet. Moet ik mij dan nader verklaren ging hij voort. Welnu, 't zal kort zijn, want wij hebben niet veel tijd. Laten wij eerst als punt van uitgang stellen, dat het bestaan van dat lie ve kind ons ten verderve voert. Zet zulke on- geloovige gezichten niet, want het is zoo. Als wij de erfenis van Nevers niet ontvingen, zouden wij overmorgen allen op de vlucht zijn. Wij gingen van verschillende kanten stemmen op. Ja, gij, gij allen, zeide Gonzaga, zich oprich tende, allen zonder uitzondering. Uwe oude pekelzonden zullen het u niet doen, maar de prins van Gonzaga heeft de algemeene mode gevolgd en houdt boek, gelijk de geringste koopman. Peyrolles verstaat al die dingen onverbeterlijk. Mijn bankroet zou de val van u allen zijn. Hoewel allen nu den blik op Peyrolles sloe gen, gaf de prins van Gonzaga daar geen acht op, maar vervolgde Na hetgeen hier bovendien gisteren ge beurd is. Maar neen geen bedreigingen Gij zijt stevig aan mij verbonden, dat is al les en gij zult mij als trouwe medestanders in den tegenspoed volgen. Ik moet dus weten óf het u genoegen doet mij dat bewijs van trouw te kunnen schenken Wederom gaf niemand antwoord, en de lach van Gonzaga begon meer en meer een karakter van spotternij aan te nemen. Ik zie wel dat gij mij begrijpt, vervolgde hij, had ik dus geen gelijk op uw doorzicht te rekenen Het meisje zal vrij zijn, dat heb ik gezegd en dat houd ik vol vrij om van hier te vertrekken, vrij om te gaan waar zij wil, ja mijne heeren verwondert u dat Men zag hem met verbaasde blikken aan en Chaverny dronk langzaam en in eene som ming, welke zich in den laatsten tijcl in de Vereen. Staten hebben geopen baard, houden de medische kringen sterk bezig. De bekende Amorikaan- sche arts, dr. Irving Shelwood Wright. city New York, heeft in verband hier mee in een vakkundige bespreking ver klaard, dat naarz zijn inzichten het weerstandsvermogen aan de kinderver lamming is verzwakt, als gevolg van te weinig gebruik van fruit bij de maaltijden en te veel blootstellen aan de felle zonnestralen. Schoenen van haaienleer. In het kader van het vier-jaren-plan dat aan Duitschlancl de noodige grond stoffen zal moeten verschaffen, zal binnenkort op groote schaal op haaien worden gejaagd. Er is voor dit doel te Hamburg een maatschappij opgericht met een kapitaal van ongeveer 100.000 gulden. De vangst zal worden uitgeoe fend met een schip van 1000 ton, dat met alle noodige instrumenten zal zijn uitgerust om de jacht zoo effectief mo gelijk te maken. Het schip zal het vol gende jaar de reis naar de tropische wateren aanvaarden. Volgens de deskundigen kan de haai een aantal waardevolle grondstof fen leveren. Zoo is de haaienhuid beter dan de koehuid, omdat zij ondoor dringbaar is. Men verheelt zich ech ter niet, dat mislukking van het plan mogelijk is, daar haaien moeilijk te vangen zijn. DE VRIJGEZEL HITLER. Over het eeuwig-vrouwelijke. In een met veel gelach onderstreepte rede heeft Hitier op het partijcongres te Neuren berg voor 10.000 nationalistische vrouwen ge sproken over de vrouwelijke aantrekkelijkheid en het welslagen van huwelijken. Gij vrouwen, aldus de rijkskanselier, moet het eeuwig vrouwelijke behouden, omdat dit steeds den man zal aantrekken. Het gaat er slechts om, hoe zij met elkaar leven en of zij verstandig dan wel onverstan dig zijn. Mannen en vrouwen houden er van, met elkaar om te gaan. Wanneer zij verstan dig zijn, zal het leven veel gemakkelijker ver- loopen. Wij willen, dat onze vrouwen vrouwen blijven en onze mannen mannen. Hoe manne lijker de man, hoe vrouwelijker de vrouw, des te beter zullen zij met elkaar in het leven en werken opschieten. Op sarcastischen toon liet Hitier zich daar na uit over de verkeerde opvatting, die in het buitenland bestaat over de vrouw in het Na tionaal-socialistische Duitschland. Vooral de buitenlandsche vrouwen denken, dat de Duitsche vrouwen in slavernij leven en dat haar eenige taak is, den barbaarschen man te gehoorzamen. (Luid gelach). De leidster der vrouwenbeweging, mevr. Scholtz-Klink, spoorde de vrouwen aan, te helpen bij de uitvoering van het vierjaren plan door wetenschappelijke methodes te volgen bij het koken. Ingevolge een overeen komst tusschen den vrouwenbond en Himm- ler mag geen S.S.-man trouwen met een meis je, dat niet een cursus heeft gevolgd op de school voor toekomstige moeders. Zij troostte verder de jonge vrouwen, wier echtgenooten dikwijls afwezig zijn, omdat zij hun plichten als S.S.- of S.A.-man moeten nakomen. Is het niet beter, aldus vroeg zij, dat zij hun plicht doen, dan dat zij kaart spelen of kegelen bere stemming zijn glas uit. Daarop volgde weder eene langdurige stilte, gedurende wel ke Gonzaga voor de eerste maal zijn eigen glas en dat der naast hem zittende gasten vulde. Ik heb het u dikwijls gezegd heeren en vrien den, hernam hij op een luchthartigen toon, de goede gewoonten, de fijne manieren, de heerlijke poëzie, de uitgezochte reukwerken hebben wij alle aan Italië te dankenItalië wordt niet genoeg bestudeerd. Luistert naar mij en doet uw voordeel met hetgeen gij hoort. Na een teug champagne genomen te heb ben, ging hij voort Ik zal u eene anecdote uit mijne jeugd ver tellen, uit die jaren, die niet meer wederkee- ren Graaf Hannibal Canozza, van de fa,mi- lie der prinsen van Amalfi, mijn neef, was eene vroolijke jongen, met wien ik menig avontuur had. Hij was rijk, schatrijk. Gij kunt er zelf over oordeelen hij bezat vier kastee- len aan den Tiber, twintig boerderijen in Lombardije, twee paleizen te Florence, twee te Milaan en twee te Rome, en had al de gou den vaatwerken der kardinalen Alaria onze geëerde ooms, geërfd. Ik zou de eenige en rechtstreeksche erfgenaam van Canozza ge weest zijn doch hij was pas zeven en twintig- jaar oud en zag er uit, alsof hij wel honderd jaar zou leven. Ik heb nooit een gezonder mensch gezien, dan hij was. Gij schijnt Houd te worden heeren drinkt eens, dat zal u weer hart geven. De gasten hadden er werkelijk behoefte aan en voldeden dus aan de uitnoodiging. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1