ONZE FOTO - PAGINA DRUK WERK VOOR GOED UITGEVOERD weg naar de oefeningen der Lichte Brigade, welke in den Achterhoek zijn aan gevangen en tojt 20 September duren. Een colonne passeert Nijmegen Door de Gooische Landbouw-Sportvereeniging werden Woensdag op den Eemnesserweg te draverijen georganiseerd om de .Gouden Zweep", waarvoor de beste en snelste paarden schreven. Een moment tijdens de race Laren kortebaan-prijzen- uit het land waren inge- Z. Exc minister mr. J. A de Wilde hesft Woensdag te Be'gen op Zoom iet nieuwe bacteriologisch laboratorium van het bestuur dei visscherij op Je Z eeuwsche stroomen officieel geopend De minister bekijkt vol belang stelling een der te onderzoeken objecten Van de 26.300 vaten haring, bestemd voor Rusland, liggen in Rotterdam 13.150 vaten gereed om verscheept te wor den naar de plaats van bestemming. Een overzicht van de zending .zeebanket" Ouderdom in deskundige discussie op de groote schapenmarkt, welke deze week te Findon (Eng werd gehouden De directeur-generaal van de .Konink lijke", ir. J. E. F. de Kok, vertrok Woensdag met den heer H. M. Schmidt Crans per eigen vliegtuig van Ypenburg voor een zakenreis naar Zuld-Afrlka Tsjecho Slowakije rouwt over het verscheiden van oud-president Masaryk. In de straten Yan Praag hangen huis aan huis de vlaggen halfstok Japansche mariniers In stelling achter een barricade van zandzakken in een der straten van Sjapghak tegen hun Chineesche tegenstanders Mr. J. A. N. Patijn is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot minister van Buitenlandsche Zaken Masarijk, oud-president van Tsjecho Slowakije is in den ouderdom v-n 87 jaar overleden IS UW ADRES BOSKER's BOEKHANDEL H.-H0EF - MIDDENMEER. LIJMBANDEN OM VRUCHTBOOMEN. I Ter bestrijding: van wintervlinders. Als de herfst zijn intrede heeft gedaan, kunnen weldra de wintervlinders worden ver- J v/acht. Zij verschijnen uit den grond, waarin de rupsen kropen om te verpoppen. Wie des avonds langs de wegen rijdt, ziet menigmaal in het licht de vlindertjes fladderen. Dit zijn alle mannetjes, voor zoover het wintervlinders j zijn, want de wijfjes hebben zeer kleine vleu- gels en kunnen niet vliegen. Zij verplaatsen zich dus niet ver en hebben ook iets anders te doen dan tochtjes te maken. De vrouwelijke wintervlinders willen spoe dig eitjes leggen bij de knoppen van de hoo rnen, waarvan bladeren, bloemen en vruchten geschikt voedsel zullen opleveren voor de rups jes, die in het voorjaar uit de eitjes moeten komen. Zij klauteren dus om haar doel te be reiken tegen de boomstammen op. Een onoverkomelijk beletsel. Deze wetenschap heeft de bezitters van vruchtboomen er toe gebracht, eind Septem ber, begin October lijmbanden om de stam men aan te leggen, die een onoverkomelijk beletsel moeten vormen voor de vrouwelijke wintervlinders. Een deel zal bij het opmer ken van de banden op haar weg terugkeeren, een ander deel zal in de lijm vastkleven en sterven. Niet alle wintervlinders komen in het na jaar voor den dag. Zij verschijnen feitelijk gedurende den geheelen winter tot in Maart toe. Veel hangt hierbij af van den toestand van den bodem, want als deze stijf bevroren is, dan kunnen er geen vlinders uit komen. Het is dus duidelijk, dat de lijm van October tot in de maand Maart klevend moet zijn, vooral na vorstperioden en bij nat en zoel winterweer. Aan dezen eisch voldoen de goe de soorten rupsenlijm, die we thans kennen. Opdat deze lijm niets van haar samenstel lende deelen kan verliezen, dienen we haar uit te smeren op een onderlaag, die er niets uit opneemt. We bezitten den lijmband van papier, dat bestand is tegen weersinvloeden. Perkamentspapier is heel goed, maar te duur en kan worden vervangen door namaak. Deze banden worden in rollen van verschillende breedte in den handel gebracht. Op elke rol zit ongeveer 50 m. Een breedte van 12 cm. is voldoende. Men bindt het papier op ongeveer borsthoogte op een gladde plek strak om den boomstam met een touwtje aan onder- en bovenkant. Tusschen de touwtjes moet een ruimte blijven van 10 cm. om de lijm op te smeren met een spatel, 1—2 mm. dik, zoodat men voor een rol papier een kilo lijm noodig heeft. Men mag de lijm niet direct op den stam smeren, omdat het hout stoffen uit de lijm kan opnemen. Dit verlies kan haar zoo van samenstelling doen veranderen, dat zij haar goede eigenschappen verliest. Het is ook mo gelijk, dat de boom er door lijdt en zelfs kan sterven. Men mag de lijm ook niet zoo sterk verwar men, dat zij gemakkelijk uitsmeerbaar wordt, hoogstens mag men haar in een waterbad iets minder taai maken. Voldoende is het, de bus in een verwarmd vertrek te zetten, dat de temperatuur der omgeving heeft aangeno men. Door bladeren, stof, gevangen mannelijke vlinders en ook wel door vele vrouwtjes, die in de lijm kleven, kunnen bruggetjes ont staan zelfs de beste lijm kan op kritieke dagen wel eens te weinig klevend zijn. Men moet dus gedurende den winter af en toe controleeren en zoo noodig dun oversmeren. Ook op andere boomen. De wintervlinders leven niet uitsluitend op 1 vruchtboomen, waarvan zij appels, peren en kersen het liefst hebben, maar ook op linde, iep, elk, wilg, eschdoorn, enz. In tuinen kan 1 het dus gewenscht zijn, ook om de stammen I van deze boomen lijmbanden aan te leggen, j Aan vruchtboomstruiken mag de lijmband niet dicht bij den grond om den stam worden j aangebracht, daar de lijm door opspattende j aarde vlug onwerkzaam wordt, de band dient om de takken aangelegd te worden. De lijmband doet ook dienst ter bestrijding van bloedluis. De Texelsche Courant viert haar Gouden feest. De directie der Texelsche Crt. kon digt in haar nummer van Woensdag '15 Sept. aan, dat dit plaatselijk blad een halve eeuw bestaat. Verluchtigd door de foto's van de oprichters, de heeren De Rooij en Lan- geveld, geeft de Redactie in een pittig artikel, de belevenissen en de groei van haar blad weer. Daarnaast uiten de burgemeester van Texel, Mr. Kamp en verdere vooraanstaande personen hunne waardeering voor het goede werk door de Texelsche Courant je^ gens d,e Gemeente en burgerij ver richt. Ook wij willen onze collega's Duijh- ker (de tegenwoordige directie) harte- J lijk gelukwenschen met dit 50-jarig jubileum. Ondanks veel concurrentie jleest iedere Texelaar de Texelsche Courant. Moge dit zoo blijven.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 6