?8e JAARGANG DINSDAG 31 SEPTEMBER 1937 No. 108 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN IJINOH. INRICHTING BEKENDE LAGE TARIEVEN. DE BULTENAAR. N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU; Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTE Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 CAFÉ' 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9V'21 uur. Inlichtingen kosteloos. Reparaties in één dag gereed. BINNENLANDSCH NIEUWS. V.V.V. zal naar R.K. Voetbalbond gaan Als Bakhuys mee mag komen. De Venlosche voetbalclub V.V.V., welke deel uitmaakt van de 2e klasse van den K.N.Y.B., heeft Vrijdagavond een algemeene druk bezochte leden vergadering gehouden, ter behandeling van het bestuurs-voorstel om over te gaan naar den Roomsch-Katholieken Voetbalhond. De vergadering stelde met meerder keid van stemmen als uitdrukkelijke voorwaarde voor dezen overgang, dat ook Bakhuys in R.K. Verband zou kun nen meespelen. Indien de R.K. Voet bal-organisatie hierop niet zou willen ingaan, dan zou V.V.V. den K.N.V.B. trouw blijven. Besloten werd daarom het besluit van den RK. Voetbalbond af te wachten. Hulp aan Pluimveefokkers, Landsmeer Oproep tot steunverleening. Het bestuur van Avicorni, eerste Ne- derlandsche internationale tentoon stelling van pluimvee en konijnen ge organiseerd door de vereenigingen Kon. Nederl. Vereen. „Avicultura" en Utrechtsclie vereen, tot veredeling van pluimgedierte „Ornithophilia", hebben met medewerking van burgemeester C. P. van der Sluijs te Landsmeer het initiatief genomen, om steun (e verlee nen aan de pluimveehouders-bedrijven te Landsmeer. Door de windhoos, welke Donderdag avond j.1. de pluimveehouders heeft ge teisterd, is er groote schade aangericht aan hokken en graanloodsen en zijn er vele jonge dieren dood geslagen. Deze sch,ade wordt op eenige duizen den guldens geschat. Spoedige hulp aan deze fokkers is zeer gewenscht. Hef jacht „Piet Hein" te Kornwerderzand. Zaterdagavond omstreeks zes uur kwam het Prinselijk jacht „Piet Hein" te Kornwerderzand aan. Aan boord be vonden zich de Prinses, Prins Bern- hard en Prins Aschwin. Nadat beide Prinsen een tochtje met de motorboot hadden gemaakt, welke Prins Bern- hard zelf te water liet, keerde mee. aan boord terug. Eenigen tijd daarna vertrok het ge zeischap per auto naar Soestdljk. De „Piet Hein" bleef in de haven van Kornwerderzand. FEUILLETON Naar het Fransch van Paul Féval. 62.) Peyrolles nam behoedzaam plaats in de laatste rijen der gasten, met Oriol, Taranne en de andere financiers. Choisy, Navailles, Nocé, Gironne en de overige edellieden om ringden Gonzaga, Chaverny stond aan den anderen kant, dicht bij de tafel. Allen hadden den ontblooten degen in de vuist en vestig den onafgewend hunne nieuwsgierige blikken op de donkere galerij. Op dit oogenblik liet de klok dat brommend geluid der raderen hooren, hetwelk aan het slaan voorafgaat, en Gonzaga vroeg Zijt gij gereed, heeren Ja, wij zijn gereed, gaven zij als een man ten antwoord, want zij hadden de hoofden geteld en uit hun aantal moed geput. Gonzaga nam zijn glas van de tafel en zei- de bij den eersten slag van negen uur, op een snoevenden en spottenden toon Op de ge zondheid van mijnheer de Lagardère Den degen in de eene het glas in de andere hand. Hij hief zijn glas omhoog, welke beweging de anderen volgden, doch zij bewaarden het stilzwijgen, want de verwachting benam hun de spraak. Te midden van die stilte hoorde men daar buiten degengekletter. De klok sloeg langzaam en het scheen „eene eeuw te duren, eer al de 9 slagen afgeloopen waren. Bij den achtsten slag hield het gedruisch op, dat men buiten gehoord h,ad en bij den negenden werden de vleugeldeuren der galerij met kracht toegeworpen. Er volgde een algemeene hoezee en allen lieten den degen zakken. Op den dood van Lagardère, riepen de gas ten hem na, die nu te gelijk genoeg opgewekt heid hadden herkregen, om hunne gasten met een teug te ledigen. Alleen Chaverny verroer de zich niet en bewaarde het stilzwijgen. Auto in een groep kinderen gereden. Twee menschen trokken aan één stuur zeven der kinde ren licht gewond. Zaterdagavond reed op den I-Ieeren- weg te Heemstede in de richting Haar lem een auto, met een leerling-chauf- feuse en een leeraar, beide wonende te Vlaardingen. Even voorbij de buitenplaats „Groe- nendaal" wilde be bestuurster een au to passeeren. Daar evenwel uit de rich ting Haarlem eenige auto's naderden, trachtte de dame haar voorrijder rechts te passeeren. Tegelijkertijd kwam uit de Van Merlenlaan een auto. Uit vrees voor een botsing wilde de leerlinge de Van Merlenlaan in- ijden. De leeraar greep echter het stuur om te trachten het erf van huize „Zuider- hoek" op te rijden. Dit bleef evenwel bij een poging. De auto botste tegen een paal van het hek van de villa. Juist was uit de Van Merlenlaan een groep van 19 kinderen van het Doops gezinde Kinderhuis te Haarlem mei een leidster het hek voorbij geloopen. Na de botsing met de paal schoof de auto nog een eind door, waarhij de wa gen achter op de groep kinderen inreed Zeven kinderen werden hierbij ge wond. Van hen moesten er drie met beenbreuken en andere wonden naai het Diaconessenhuis te Haarlem wor den vervoerd. Een voorbijkomend geneesheer, later bijgestaan door drie andere dokters uit Heemstede verleende hij dit onge luk de eerste hulp. De vier lichter ge> wonde kinderen zijn naar het Doops gezinde Kinderhuis terug gegaan. MOLLEN ONDERGRAVEN RIJWEG. Mollen storen er zich niet aan, waar zij graven, zij maken hun gangen over al, ook al is het onder een rijksweg, waar dagelijks honderden auto's en even zoovele fietsrijders passeeren Dat zulks ten slotte gevaar voor het verkeer gaat opleven, bleek Vrij dagavond. Door den zwaren regenval was in het fietspad tusschen Hakkelaarsbrug en Naaiden een gat ontstaan van onge veer vier vierkante meters. Dat gat werd steeds dieper, zoodat tenslotte fietsrijder op de gedachte kwam, den te Muiderberg wonenden kantonnier van den Rijkswaterstaat te waarschu wen. Deze constateerde bij onderzoek, dat een gedeelte van den weg door mol len ondergraven was. Nu had het weg stroomende water het zand naar hene den gedrukt., doch door den druk van passeerene fietsrijders zou dit wel licht toch spoedig het geval zijn ge weest en dan waren er waarschijnlijk ongelukken gebeurd. Naar men meldt, hebben op meer plaatsen in den weg de mollen hun gangen aangelegd. 60.000 gesmokkelde haantjes als hennen verkocht. Per stuk voor 14 cent. Plotseling echter zag men Gonzaga, die juist het glas aan zijne lippen wilde brengen, sidderen, want in het midden van het ver trek begonnen de mantels en doeken, onder welke de bultenaar bedolven was, te bewe gen en te verheffen. Gonzoga had aan den bochel niet verder gedacht en wist ook niet, hoe het gedurende zijne afwezigheid met het manneke geloopen was. Hij had gezegd, dat hij niet wist of Lagar dère door den schoorsteen, het venster of den grond zou binnenkomen, en toen hij op het onverwachts beweging in die levenlooze massa zag ontstaan, zette hij zijn glas neder en hief zijn degen op. Een heesche en snijdende lach liet zich on der de mantels hooren en eene piepende stem riep Daar ben ikdaar ben ik Ik zal u bijstaan. Dat was Lagardère niet. Gonzaga schoot in een lach en zeide Daar hebt ge onzen vriend den bochel Deze richtte zich op, sprong op den grond, nam ook een glas en zeide Op de gezondheid van Lagardère De lafaard zal geweten heb ben, dat ik hier was en heeft zich dus niet durven vertoonen. Leve de bochelriepen allen lachend. Leve de bochel Nu, nu, mijne heeren, merkte deze met den schijn van de grootste eenvoudigheid aan iemand die van uwe dapperheid niet zoo goed overtuigd was als ik en u niet in zulk eene vroolijke stemming zag, zou lichtelijk gedacht! hebben, dat gij kippenvel had gekregen van vrees. Maar wat verlangen die snaken Tegelijk wees hij op Cocardasse en Passe- poil, die in eene triomfeerende houding, doch zoo roerloos als beelden voor de gesloten deur der galerij stonden. Wij komen onze hoofden brengen, zeide de Gascogner. Stoot maar toe voegde de Normandier bij. Dan zullen weder twee zielen naar den hemel stijgen. Gij hebt aanspraak op herstel van eer, riep Gonzaga opgeruimd uit. Schenk die dappe ren een glas wijn zij mogen met ons klinken. Voor het Kantongerecht te Wagenin gen was Vrijdag gedagvaard, doch niet verschenen, de koopman J. P. de K. te Lunteren, wegens overtreding der crisis-pluimveewet, hierin be staande, dat hij vele duizenden één- dagskuikens uit België over de grens heeft gesmokkeld,, welke kuikens hij vervolgens aan de landbouwers op de Veluwe en in Twente als hennen ver kocht. Het waren echter alle haan tjes, zoodat de koopers bedrogen uit kwamen. Naar schatting heeft de verdachte in Maart en April meer dan 60.000 van deze kuikens ijigevoerd waarvoor hij aan de grens Vfa a 2 ct. per stuk betaalde, terwijl hij ze aan de boeren verkocht tegen 16 ct. per stuk. De Westlandsche kweekers lijden nog steeds verliezen. Er gaan weer veel tomaten naar de mesthoop. De druivenprijzen hebben zich tot dusverre weten te handhaven, wat voornamelijk te danken is aan een ia- teren oogst. Dit jaar is de oogst bijna twee weken later gekomen dan in 1936, wat zijn invloed op de prijzen niet heeft gemist. Toch is de prijs, die door den grooteren aanvoer der laat ste dagen dalende is en nog slechts 20 tot 26 cent per Kg. bedraagt, verre van loonend. Dit opent geen rooskleurig verschiet voor het verdere verloop van den handel, nu het drukke seizoen voor de deur staat en de aangevoerde hoeveelheden dagelijks toenemen. In den tomaten-handel gaan de be tere kwaliteiten nog vrij regelmatig van de hand, al komen de prijzen niet veel hoven het vastgestelde minimum. De mindere soorten gaan nog steeds in groote hoeveelheden naar de mest vaalt of naar de fabriek. Iloe ernstig de toestand voor den kweeker is, moge blijken uit het feit, dat de minimumprijs van 50 cent op geen stukken na den kostprijs verte genwoordigt. Ook de tomaten, die ir het Westland nog verkocht worden, en dus niet op de mesthoopen gaan, komen in prijs niet boven 60 cent per bak, wat voor den kweeker altijd een flink verlies op den kostprijs betee kent. De meerdere export in voorjaar en zomer moge dan eenige verlichtinj gegeven hebben, dit neemt niet weg, dat 1937 voor het gros der bedrijven nieuwe verliezen voegt hij die, welke nog uit vorige jaren op de bedrijven drukken. Onder deze omstandigheden geven al verscheidene tuinders de to- matencultuur eraan, om in hun waren huizen chrysanten te plaatsen, die redelijke opbrengst geven. Een zonder Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. Chaverny echter zag hen met dien afkeer aan, waarmede men doorgaans den scherp rechter beschouwt en verwijderde zich van de tafel, toen zij die naderden. Op mijn woord van eer, zeide hij tegen Choisy, als die Lagardère gekomen was, geloof ik, dat ik mij aan zijne zijde zou geplaatst hebben. Stilfluisterde Choisy, maar de bultenaar, die het gehoord had, wees op Chaverny en vroeg aan Gonzaga Is monseigneur wel zeker van dien man Neen, gaf de prins volmondig ten antwoord. Onderwijl klonken Cocardasse en Passepoil met de heeren. De laatste sprak van den be- bloeden wit satijnen jas en de eerste herhaal de de geschiedenis van de ontleedkundige les in het hospitaal Val de Grace. Dat is een schande, zeide Chaverny, zich recht voor Gonzaga plaatsende 't is duide lijk, dat men hier van iemand spreekt, die vermoord is. Hé vroeg de bochel, met eene goed geveins de verbazing, waar komt die van daan Cocardasse hield op dit oogenblik met eene vrijmoedige en spottende houding zijn glas aan Chaverny toe, die zich met onwil af wendde. Die heer schijnt zonderlinge vlagen van te genzin te hebben riep de bochel uit. De andere gasten bewaarden het stilzwij gen, maar Gonzaga legde de hand op Cha- verny's schouder en zeide Neem u in acht, neef gij hebt te veel gedronken. Integendeel monseigneur, fluisterde de Esopus den prins toe, ik voor mij geloof, dat uw neef niet genoeg gedronken heeft. Gij kunt mij gelooven, want ik heb daar verstand van. Gonzaga sloeg een wantrouwenden blik op den bultenaar, die echter in een lach schoot en met het hoofd knikte als iemand die zeker van zijne zaak is. 't Is Goed, zeide de prins toen gij hebt misschien gelijk en ik lever hem aan u over. Ik dank u voor dat bewijs van vertrouwen, monseigneur, antwoordde Esopus, die waarop aan den markies toevoegde zult gij ook als bloemen zijn geld opbrengt. ER WAREN VEEL PRUIMEN En er komen waarschijnlijk veel appelen en peren. Nu de pruimen zijn afgeloopen blijkt, dat. de fruithandel in de Nw.~ Betuwe, hoewel de prijzen niet hoog waren, daarmede toch nog wel winst heeft gemaakt. Dit is voor een groot deel te danken aan den goeden afzet, die in België kon gevonden worden, terwijl Limbur dit jaar weinig kon aanbrengen, ja zelfs nog uit de Betuwe heeft moeten betrekken. Er is een overvloedig prui- mengewas geweest, aan een der veilin gen was zelfs pp één dag meer aan voer dan het vorige jaar in het geheele seizoen te zamen. Wat de vroege appelen betreft„ bok hiervan zijn de prijzen laag gebleven; wat de gewone koop-appelen en zoete appelen betreft, varieert de noteering van 3 tot 6 cents per Kg. Eenige stij ging daarin is thans evenwel merkbaar De goed? tafel-appelen als Trans parant, Croncels en Yellow Transp. gaven daarentegen weer goede besom mingen te zien. Voor zure kroet is thans de noteering f 2 a f 2.50 per 100 Kg. zoete f 1 a f 1.40. Iri de late appelen als bellefleuren en goudreinetten moet worden afge wacht of de goede verwachtingen die daaromtrent worden gekoesterd, verwezenlijkt zullen worden. Hoofdzakelijk moet afzet worden ge vonden in het binnenland Duitsch land trekt bijna niet met België gaat dit wat beter, waarheen variee- lende partijen worden geëxporteerd. Peren brengen goede prijen op, voor al wat de gewone handperen betreft. Groote partijen hiervan als Beurre de Merode en maagperen zijn in België sterk in trek. Beurre en maagperen goed blank soort, noteeren 6 a 8 cent per Kg. Uit koelhuis loopt de prijs van 10 tot 11 cent per Kg. Ihig symptoom van een economisch stige critiek op deze invoerregeling ontwrichten tijd is het zeker, dat het werd uitgeoefend, besloot de regee- kostelijk ooft, waar velen naar zou-'ring eenigen tijd geleden een inter- den snakken, naar de mesthoop moet, ministerieele commissie in het leven terwijl een betrekkelijk luxe-artikel te roepen. Deze commissie heeft Vrijdagmid dag in het Stadhuis te Ostende haar eerste vergadering gehouden. Een van de grootste grieven tegen de bestaande invoerregeling is, dat de helft van het invoercontingent, vastge steld op 450.000 Kg. ongepelde garna len, in de 4 maanden van Juni t.m. Sept. moet worden afgenomen. De inten-ministerieeie commissie heeft nu besloten te trachten de han dels-overeenkomsten in dier voege te doen wijzigen, dat in het vervolg het contingent zal worden verdeeld in ge lijke maandelijksche hoeveelheden. Voor Nederland is voorts nog van belang,, dat men overeen is gekomen, het invoercontingent van 100.000 Kg. gepelde garnalen, dat aan Nederland werd toegestaan, zoo mogelijk tot de helft terug te brengen, terwijl men te vens overweegt, den vrijen invoer van garnaal-consërven aan handen te leg gen, waarbij men hoofdzakelijk de be scherming van de Belgische conserven industrie op het oog heeft. Wat het gebruik van boorzuur betreft, waar over men telkens weer den Nederland schen garnalenvisschers bittere verwij ten heeft gemaakt, deze aangelegen heid werd door de commissie in be raad gehouden, daar van de zijde der vischhandelaars werd verklaard, dat de desbetreffende klachten ongegrond zijn. Het gebruik van boorzuur, waarme- mede de Nederlandsche visschers veel al hun garnalen tegen bederf vrijwa ren, is geen gevaar voor de volksge zondheid, betoogde men, daar het boor zuur niet doordringt tot de garnalen, doch aan de pel blijft vastkleven. Ten slotte besloot de commissie er bij de betrokken ministeries op aan te drin gen, dat er een actie zal worden onder* nomen om het gebruik van garnalen te bevorderen. BUITENLANDSCH NIEUWS. Steun voor de Belgische g arnalenvisschers. Controle op den invoer. Hal veering Nederl. contingent Het gebruik van boor-zuur. Sedert jaren gaan er in de kringen der Belgische garnalenvisschers stem men op, die aandringen op regeerings maatregelen tot bescherming van de garnalenvisscherij tegen de buiten- landsche, inzonderheid de Nederland sche, mededinging. De contingenteering van den garna len-invoer schonk slechts gedeeltelijk bevrediging en daar er ook van de zij- de van den handel bij voortduring ern revanche. Chaverny lachte en hield zijn glas toe. Welnu dan bruidegom, zeide de bultenaar, op uw gelukkig huwelijk Beiden gingen daarop, door de anderen om geven, tegenover elkander zitten en het duel van bachus nam een aanvang. De dames de dames werd er geroepen, nu aller hart aanmerkelijk verlicht was, daar niemand meer voor Lagardère behoefde te vreezen. Op een teekeen van Gonzaga opende Nocé de deur van het boudoir en dadelijk kwamen zij allen als een zwerm vogels terug. Dames sprak Gonzaga, de hand van donna Cruz kussende, wij hebben geen geheimen voor u. Wij hebben ons slechts een oogenblik van uw aangenaam bijzijn beroofd om de be palingen vast te stellen voor het huwelijk, dat dezen nacht moet plaats hebben. Is het dus inderdaad waar riepen al de vrouwen opgetogen uit. Zullen wij de komedie bijwonen Tegen die uitdrukking protesteerde Gonza ga met een handgebaar. 't Is eene ernstige en oprecht gemeende ver bintenis, betuigde hij op een deftigen toon, alsof deze plaats en dit gezelschap hem niet van zelf logenstraften. Daarop boog hij zich tot donna Cruz over en zeide Nu is het tijd om uwe vrienin te gaan verwittigen. Gij hebt mij iets beloofd, monseigneur, zei de zij, hem met een ongerusten blik aanzien de. Wat ik beloofd heb zal ik houden, hernam hij en voegde er nog bij terwijl hij donna Cruz naar de deur geleidde Zij is vrij om te weigeren, dat ontken ik nietdoch in haar belang en ter wille van een ander, dien ik niet noemen zal, moet gij wenschen dat zij het aanneme. Donna Cruz was onkundig van het lot van Lagardère en Gonzaga rekende daarop, maar echter hield zij even stil alvorens het vertrek te verlaten en zeide op een smeekenden toon Monseigneur, ik twijfel er niet aan, dat het CRISIS - BUREAU. Heffing op margarine, vetten en oliën. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de heffing op margarine, vetten en oliën met ingang van 19 Sept. 1937 wordt verhoogd met 1 cent per Kg. Aangezien door den Minister van Economische Zaken de wensch was uitgesproken, dat de per 29 Aug. 1.1. plaats gehad hebbende verlaging van bedoelde heffing geheel aan den con sument ten goede zou komen en dit ten aanzien van margarine en vetten niet mogelijk was voorzoover deze producten in verpakkingen van 1/4 Kg. worden gedetailleerd, is het noodzake lijk de toegepaste verlaging van de heffing op margarine en vetten tot 4 cent te beperken. In verband hiermede was het nood zakelijk ook de heffing op oliën met één cent te verhoogen. weigeren met mij te klinken Ik heb recht op edele beweegredenen zijn, die u leiden, maar er vallen sedert gisteren zonderlinge dingen voor. Wij zijn twee arme meisjes, die de noo- dige ondervinding missen om raadsels op te jen. Zeg mij een enkel woord, monseigneur, uit welwillendheid jegens mij, en uit mede lijden met dat arme schepseltje, dat ik lief heb en dat wanhopig is, een enkel woord wat mij licht kan geven en mij in staat stelt hare bedenkingen te weerleggen. Er zou veel ge wonnen zijn, als ik haar duidelijk kon maken, in welk opzicht dit huwelijk het leven kan redden van dengene, dien zij bemint. Hebt gij geen vertrouwen op mij en heeft zij geen vertrouwen op u, donna Cruz vroeg Gonzaga op een toon van verwijt. Ik geef u eene verzekering en gij gelooft die doe haar die verzekering ook, en zij zal u gelooven. En doe het spoedig, eindigde hij op bevelende wijze ik wacht op u. Daarop maakte hij eene buiging tegen haar en donna Cruz ver trok. Er liet zich thans een groot gedruisch in het salon hooren, eene mengeling van vroo lijke uitroepen en schaterend gelach. Bravo, Chaverny zeiden sommigen. Die bultenaar durft riepen anderen. Esopus en Chaverny zaten tegenover elkan der, door een kring van belangstellenden om ringd en al de menschen, die bij hen stonden, getuigden, welk een verwoeden strijd zij el kander reeds geleverd hadden. Ik wed honderd pistolen op den markies, zeide Navailles de bultenaar zal weder on der de mantels moeten. Dat doe ik riep Esopus, die op zijn stoel scheen te waggelen. (Wordt vervolgd.) VIER BLADEN ADVERTEEREN EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1