JONGE MEISJESKLEEDING ONS PATRONENHOEKJE. Van oud nieuw maken GESTREEPTE WEEFSELS Verrassingen van „Herfstmode 1937" „Herfstmode 1937", het uitstekende herfstmodeblad, waarover wij reeds eerder schreven, is vol verrassingen. Niet alleen wat betreft de nieuwste modellen, maar ook wat betreft de mogelijkheid tot het verkrijgen van aardige geschenken. Zoo iets aardigs en waardevols biedt alleen „Herfstmode 1937". Het is de moeite waard dit herfstmode blad te lezen, omdat iedereen er wat uit kan leeren. De Redactrice van Herfstmode zal u dit modeblad gaarne toezenden, indien uhaar even schrijft onder bijsluiting van tien cents aan postzegels (s.v.pl. geen postze gels van 6 ct.). Het adres is: Redactrice, „Herfstmode 1937", Postbus 36, Den Haag. De tien cents kunt u ook gireeren op post rekening 191919 van den Knippatronen- dienst te Den Haag. Omgaand wordt u dan „Herstmode 1937" franco toegezonden. Doe als deze moeder! „Ik had niet kunnen denken, dat uw ge heel kostelooze knip- en naaicursus zoo goed en zoo gemakkelijk te volgen zou zijn. Ik heb mijn dochter en mijzelf natuurlijk, onmiddellijk aan het werk gezet". Dit schreef ons een Moeder, die het Zomer- modeblad aanvroeg en daardoor in de ge legenheid kwam deze cursus te volgen. Doe als de Moeder, wier woorden hierboven letterlijk werden aangehaald. Vraag ook het Zomermodeblad aan. En u zult dan ook mee doen aan dezen cursus. Schrijf dus even aan de Redactrice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag. Sluit tien cent aan postzegels of gireer dit be dragje op postrekening 62626 van den Mo- dedienst te Den Haag. Doe als deze Moe der. De herkomst van zakdoeken In de zestiende eeuw, omstreeks 1570, kwam een Venetiaansche dame van hoo- ge geboorte, op het denkbeeld om de neus te snuiten in een stukje fijne stof, die zij afgewerkt had met mooie kant. Tot dus verre werd algemeen de gewoonte ge volgd om de vingers naar den neus te brengen bij het snuiten, zélfs door aristo cratie. Deze uitvinding maakte opgang en kwam uit Italië over de Alpen naar Frankrijk om toegepast te worden door de hofdames van Henri II. De zakdoeken, die destijds gebruikt werden, hadden een willekeurige vorm, hetgeen thans nog waar te nemen is op een der schilderijen in het Louvre, waar op men een Parijsche bourgoise ziet, die eens zeskantige zakdoek in de hand heeft. De textielfabrieken wisten niet meer, welken vorm zij aan zakdoeken moesten geven, aangezien de dames soms zélfs de meest uitzonderlijke modellen in haar be zit wenschten te hebben. In Januari 1785 maakte de toenmalige koning, Henri VI, een einde aan deze moeilijkheden op verzoeken der textiel fabrikanten en vaardigde een gebod uit dat in zijn koninkrijk in het vervolg slechts zakdoeken geweven mochten wor den, waarvan de vier kanten alle even groot waren. Nadien heeft deze vorm zich onder alle omstandigheden weten te handhaven! WENKEN. Oude huishouddoeken kunnen voor zoo ver zij nog goede stukken hebben omge zoomd en gebruikt worden om de Gilet mesjes aan af te vegen Men kan des ver kiezende de rafel omzoomen en de kanten omhaken. Bij het werken van de laatste kant, haalt men tevens een lus, zoodat de doekjes opgehangen kunnen worden. ZOMERJAPON. HET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan- vTaag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staal aangegeven, 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. binalie mogelijk zijn. De blouse kan o.a. op linnen stoffen rokken gedragen wor den en bij het rokje staan organdie en voile blouse aardig. De laatste jurk heeft een schouderpas, die op de plooien van de voorpanden gestikt wordt. Deze zetten zich in dezelfde lijn voort over de rok en kunnen deels opgestikt worden b.v. 10 a 15 c.M. Halsafwerking met smal kraagje. SCHOONMAKEN van RIETWERK Evenals alle meubels en huishoudelijke dingen moeten rieten meubels en andere gebruiksartikelen regelmatig onderhouden worden. Rieten tuinmeubels, die steeds in tuin of op balcon staan, zijn aan steeds wisselende temperaturen en regen bloot gesteld en gaan er vaak min of meer ver waarloosd uitzien. Zeer gevoelig zijn b.v. die rieten meubels, welke niet gevernist, geverfd of gelakt zijn. Men reinigt rietwerk het best door het met zeepsop af te borstelen, men kan er tevens een scheut amoniak aan toevoegen. Wil men de meubels bleeken, dan neemt men 2 deelen water en 1 deel waterstof- superoxyde en neemt het rietwerk hier mede af. Verdund zuringzout kan men eveneens tot dit doel aanwenden. Het drogen moet nimmer in de zon ge beuren, hangezien het dan te vlug gaat en de tuinmeubelen bij de minste beweging als men gaat zitten onaangenaam kraken. Pitriet maakt men eveneens met een sop- Succespatroon 1511. Wees matig Streepen kleeden af, mits men ze in de juiste richting verwerkt, d.w.z. 2 rechte of diagonaalsgewijze. Wanneer de zomer garderobe van tijd tot tijd wordt aangevuld en deze uit meerdere gebloemde katoenen of zijden japonnen bestaat, zullen streep- Smalle ceintuur van de streepstof. De ja pon, die hierop volgt, kan met een effen zijden tricot-blouse gedragen worden, doch ook batist of organdie met wijde pofmou wen past zich aan deze katoen-streepstof. Het model wordt zonder blouse gedragen om lucht- en zonnebaden te nemen. Voor- en rugbanden worden door opgeknoopte banden opgehouden. Deze japon heeft, evenals de beide volgende een streepver- werking in schuine lijn. No. 3 heeft een kleurige streep en kan van katoen of toile de soie gemaakt wor den. De hals is in schuine lijn opgeknipt, doch de punten kunnen bij wijze van re vers worden omgeslagen. Inplaats van knoo- pen heeft het lijfje een treksluiting. Als laatste noemen wij de vierde japon, die eveneens van verschillende gestreepte ma terialen gemaakt kan worden en een rech te streepverwerking heeft aan het boven deel, dat op gunstige wijze wordt onder broken door de richting der streep van de zakjes en het hoogsluitende kraagje. Slui ting met rits vanaf de taille en peau de suède ceintuur om het middel. Zephir en katoen zijn mate rialen, die ondanks de groote billijkheid van prijs, toch bij zonder aardige resultaten ge ven. Het gaat er maar om, dat men voor bepaalde weefsels de juiste modellen weet te kiezen. Waschjurken zullen dan oo! geen overdadige garneeringei: vragen, aangezien deze over bodig zijn bij de bedrukte weefsels. Bepaald men zijn keus op kunstzijde weefsels, dan kan men b.v. meer gar nituren van piqué, yalengien- nekant e.d. aanbrengen. Behalve zephir en bedrukt katoen komt ook het aardige crêpe achtige weefsel in aan merking, dat onder den naam katoenen cloqué in den han del is. Piqué ziet men even eens met verschillende mo tieven bedrukt, terwijl tobral- co en vlisco oude bekenden zijn, die zich eveneens goed laten wasschen en kleur-echt zijn. De geruite japon heeft een bovendeel, dat met knoopjes sluit en halfafwerking met revers. Ruime mouwtjes, strak naar den onderkant en twee baans- rokje met deels opgestikte plooien en zakjes in schuine richting van de ruit. De middelste jurk heeft' naar de zijkan ten toe binnenwaartsche plooien, die slechts ongeveer 30 cM. opgestikt worden. De Jumper blouse wordt niet op de rok gestikt, zoodat een deux pièces ontstaat; en zoowel andere als de bestaande com- Op bijzonder geschikte wijze kan men een colbert, dat niet meer gedragen wordt in een sportief heerenjasje veranderen. Deze zijn bijzonder practisch op de wan deling, bij fietstochten en ook als huisjas. Men verwerkt er een bijpassende kleui bij, zooals b.v. een grijze stof met blauw een geslaagde combinatie geeft, evenals bruin met groen. De kraag wordt afgetornd en in plaats hiervan wordt een staande kraag in de halsopening gezet. De revers hebben een afgeronde vorm, terwijl de slui ting met knoopen in het midden plaats vindt. Nu dit jasje zoo buitengewoon goed ge slaagd is, zal de vrouw des huizes onge twijfeld ook haar eigen garderobe aan een onderzoek onderwerpen om te zien of het ook voor haar niet mogelijk is een of an der kleedingstuk te vermaken. Inderdaad, daar hangt nog een mantel van eenige jaren terug, die al veel gedra gen is en kale plekken heeft. Hiervan wordt een kort manteltje gemaakt, zonder kraag. je schoon en als de kleur minder frisch wordt kan men het met gekleurde beits behandelen en daarna vernissen. Rottan-meubels knappen eveneens zeer veel op door vernissen. Kleine reparaties b.v. indien het rietwerk aan de pooten der stoelen loslaat, kan men zelf uitvoe ren. Het is echter verkeerde zuinigheid om werkelijk noodige reparaties uit te stellen, daar het tijdig en vakkundig in orde brengen de levensduur aanmerkelijk verlengt. aangezien die den japon over de halsuit snijding valt, en zoo niet, wordt er een aardig shawltje bij gedragen. Breed tres, zooveel mogelijk in de kleur öf indien men dit verkiest contrasteerend, dient om de ra felkanten langs den omtrek af tebiezen. De ietwat oudervvetsche lange mouwen wor den veranderd in moderne driekwart lan ge en de plaats der zakken wordt aange geven door tresband. Ongetwijfeld is het van oud, nieuw ma ken steeds de moeite waard. Prijs per patroon f 0.30 plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Een zeer mooie japon van bedrukt ka toen. Deze jurk is zeer gemakkelijk te ma ken en daarom buitengewoon geschikt voor beginnelingen in de naaikunst. Patronen in de maten 40, 42, 44 en 46. Matig zijn in eten en drinken voorkomt vele ziekten en maar al te weinig wordt hieraan gedacht door menigeen, die van zijn maag een afgod maakt. Het leven stelt hooge eischen aan den mensch, thans zeker wel meer dan ooit, omdat het niet alleen veel gecompliceerder is dan vroeger, doch tevens veel meer zor gen geeft. Om het lichaam en den geest zoo gezond mogelijk te houden is dan ook een gebiedende eisch. Geheel ten onrechte mee- nen vele menschen, dat „goed" eten en drinken hen krachtig en gezond maakt en houdt. Natuurlijk verstaan wij hier onder „goed" eten niet een verstandig toegepaste voeding, doch een, die zich kenmerkt door een overdaad van gerechten en lekkere hapjes. De organen worden door vette en zware spijzen echter overbelast en hebben veel meer werk te verrichten, dan goed en noodig is, slijten vóór hun tijd. Menschen, die te veel eten voelen zich onbehagelijk en hebben een opgezette maag, hetgeen eveneens een gevolg kan zijn van het eten van moeilijk te verteren gerechten. Allerlei andere maagbezwaren doen zich voor en men kan als gevolg van een en ander veel minder werk presteeren dan noodig is. Het is dan ook gewenscht om niet te groote porties te eten en liever nog iets te nemen, indien de maag zich doet voelen, Vele bekende schoonheien uit oude tijden gebruikten slechts lichte maaltijden, indien zij hieraan werkelijk behoefte gevoelden en wisten het nut van vruchten en sappen naar waarde te schatten. Menschen, die hoofdwerk verrichten, moeten zich vooral niet zwaar voeden, om dat de maag hierdoor te veel arbeid krijgt te verrichten, waardoor men zich vaak loom en vadzig gaat gevoelen. „Houdt maat in spijs en drank, Zoo wordt gij oud en zelden kranl f. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Succespatroon 1513. Prijs per patroon ƒ0.30 plus ƒ0.05 voor adm.- en verzendkosten. Een bedrukt katoenen japon voor meer gezette dames, welke ongetwijfeld slank maakt. Patronen van dit model zijn verkrijgbaar in de maten 46, 48, 50 en 52. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij Ingesloten t aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 1 3, 5, li1 of 12Yt cent, doch niet van 6 cent). dessins een aangename afwisseling geven. Zij vragen geen bijzondere garneering, hoogstens enkele knoopen en dan zullen de zakjes slechts zelden ontbreken, die meestal opgestikt en soms alleen slechts aange duid worden door overslagjes. De eerste japon, geheel onderaan is in één kleurige linnen streep gedacht, b.v. groen-wit en kleedt zeer af. Halsafwerking met puntige revers en sluiting van het lijf je, dat met eenige ruimte aan de rok is ge zet, met witte perlemoer-knoopen, die op -ie rok worden gezet. Deze laatste heeft in het midden van de witte strepen uitnaadjes.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 4