28e JAARGANG ZATERDAG 36 SEPTEMBER 1937 No. Ho NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ISBBp TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. H.H0EF IEDEREN DINSDAG DE BULTENAAR N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. WIERINGER COURANTS VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER BOSKER WIERINGEN. 1 BUREAU: «ippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. SPREEKUREN 10 3 UUR HOTEL CENTRAAL S. KAAN Pz. LAGE, VASTE TARIEVEN. OOK VOOR ZIEKENFONDSLEDEN. LAND- EN TUINBOUW. BEGROOTING LANDBOUW - CRISISFONDS Aan de begrooting landbouw-crisisfonds wordt het volgende ontleend De financieele gevolgen van het loslaten van den gouden standaard zijn voor het land bouw-crisisfonds van niet geringe beteekenis geweest. De prijsverhoogende werking van dezen maatregel, nog gesteund door prijsstij gingen, vooral van granen, op de wereldmarkt, heeft eenige tot dat oogenblik toe gesteunde producten, zooals gerst en rogge, den richt prijs doen bereiken, waardoor de steunmaat regelen voor deze producten konden worden afgeschaft, terwijl voor verschillende andere producten de voor steunverleening uitgetrok ken bedragen konden worden verminderd. Aan den anderen kant is het streven van de regeering er op gericht geweest de prijsver- hoogingen ten gevolge van de monetaire maat regelen niet ten laste van de consumenten te brengen. Zij heeft dit voor de crisisproducten kunnen bereiken door verlaging van de hef fingen. Zoo werd reeds onmiddellijk de crisis heffing op suiker verlaagd met 5 opcenten, terwijl, vooruitloopend op de verlaging van den z.g. vita-prijs en de heffing op granen, met de meelfabrikanten een overeenkomst werd gesloten, waardoor een verhooging van den broodprijs als gevolg van de monetaire maatregelen kon worden voorkomen. Ook de andere heffingen, welke de eerste levensbe hoeften betreffen, werden zooveel mogelijk verlaagd, waarbij er echter voor gewaakt diende te worden, het begrootingsevenwicht niet in gevaar te brengen. Hoe groot de invloed van de monetaire maat regelen op de begrooting van het landbouw crisisfonds geweest is, blijkt uit het totaalbe drag der uitgaven van den gewonen dienst, dat volgens het thans ingediende ontwerp, voor 1938 op f 131.934.000 geraamd wordt, ter wijl voor 1937 ruim f 177.000.000 was uitge trokken. Het nadeelig slot van den gewonen dienst 1937, dat op f 993,300 geraamd was, zal blij kens de thans beschikbare gegevens een voor- deelig slot van f 3.000.000 worden, hetgeen ook in het onderhavige ontwerp is aangeno men. Aan de toelichting bij de artikelen wordt nog ontleend In verband met de huidige prijzen van rog ge en gerst is de steun ten behoeve van ver bouwers dezer producten pro memorie ge raamd. De te steunen hoeveelheid veldboonen wordt geraamd op 26.000 ton tegen gemid deld f 1 per 100 K.G. en die van groene erw ten, schokkers en gedorschte gele erwten op 350.000 ton met gemiddeld f 1 per 100 K.G. Er is aangenomen, dat ook voor 1938 nog FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 64.) Welnu zeide Esopus op een luchtigen toon één verloren en één gevonden. Zooals ik hier voor u sta, monseigneur, zou ik mij wel willen vestigen, en ik bied mij dus aan, om de zaak voor u waar te nemen. Dit voorstel werd met algemeen gelach be groet, terwijl Gonzaga den bultenaar scherp aanzag. Weet gij wel, wat er toe behooren zou om hém te vervangen vroeg hij zacht, op Cha- verny wijzende. Ja, antwoordde de bultenaar, ik weet wat er gedaan zou moeten worden. En gevoelt gij u daarvoor berekend her nam de prins. Gij kent mij nog niet monseigneur ik heb wel zwaarder stukken verricht, gaf Esopus met een tegelijkertijd hoogmoedigen en on- heilspellenden lach ten antwoord. HOOFDSTUK IX. Italiaanschc bloemen. De gasten begonnen de tafel weder te om ringen en hervatten het drinken. 't Is een goede inval, zeiden allen laten wij den bochel in plaats van Chaverny uithu welijken. 't Is veel aardiger, de bult zal een juweel van een echtgenoot zijn. En wat zal Chaverny een lang gezicht zet ten, wanneer hij als weduwnaar wakker wordt De prins van Gonzaga en de bultenaar be vonden zich een weinig ter zijde. De eerste beschouwde den laatste met aandacht en scheen diens geheime gedachten te willen raden. steunverleening door het uit de markt nemen van peulvruchten noodig zal kunnen zijn. Uit gaande van de ervaringscijfers is hiervoor f 1.500.000 uitgetrokken. Wat betreft de steunverleening aan de ver bouwers van koolzaad is gerekend op een be bouwde oppervlakte van 3000 H.A. en een steun van f 75 per H.A., dus in totaal f 225.000. Voor steun op niet voor de binnenlandsche consumptie verkochte consumptie-aardappe len is uitgetrokken f 3.700.000 en voor steun op niet voor binnenlandsche pootdoeleinden* verkochte pootaardappelen f 250.000. Wat den steun aan vlas betreft, is de be bouwde oppervlakte 18.000 H.A., terwijl gere kend wordt met een teeltpremie van maxi maal f 40 per H.A. Gerekend wordt voorts, dat in Nederland zal worden bewerkt de opbrengst van 7000 H.A., terwijl de bewerkingspremie maximaal f 30 per H.A. zal bedragen. Geraamd wordt, dat ongeveer 10.000.000 K.G. cichorei zal moeten worden gesteund, waarvoor f 25.000 is uitgetrokken. Aangenomen wordt, dat op 1560,5 millioen K.G. suikerbieten garantie wordt verstrekt, waaronder 20,5 millioen K.G. voor verbouwers in den Wieringermeerpolder, totaal voor f 8.200.000. In verband met de stijging van den suiker prijs is voor 1938 voor uitkeering ten behoeve van geëxporteerde overzeesche suiker f 400.000 uitgetrokken. Wegens monopolieprijsverschillen bij den uitvoer van griend en riet is een bedrag van f 60.000 op de begrooting gebracht. Wat den steun aangaat ten behoeve van bij den bloemexport betrokkenen, die tenge volge van de tarwewet 1931 zijn gedupeerd, is, uitgaande van het in 1935 vastgestelde sche ma, waarbij voor dat jaar een bedrag van f 750.000 werd geraamd en de tegemoetkoming telkenjare met 20 pet. van het oorspronkelijke bedrag zou worden verminderd, thans f 300.000 uitgetrokken. Ten aanzien van de aardappelmeelcentrale is aangenomen, dat eveneens voor den oogst 1937 de bebouwde oppervlakte 28.500 H.A. zal bedragen. In verband met de te betalen prijs verschillen als steun, wordt een bedrag noodig geacht van ten hoogste f 2.500.000. Aan uitvoervergoedingen voor varkens en varkensvleesch is een bedrag van f 850.000 geraamd, voor steun ten behoeve van gedu peerde varkenshandelaren f 95.000, terwijl als nadeelig saldo op den aankoop, verwerking en verkoop van varkens en varkensvleesch een post van f 3.086.000 is opgenomen. Hoewel de prijzen van het rundvleesch thans redelijk zijn te achten, is een bedrag van f 100.000 geraamd, opdat het mogelijk blijve, indien een ongunstige wijziging intreedt, door middel van exportpremies den druk op de bin nenlandsche vleeschmarkt zoo noodig te ver lichten. Aangenomen wordt, dat in 1938 130.000.000 K.G. melkvet voor uitkeering in aanmerking komt, waarvan 80.000.000 K.G. a f 0,5875 en 50.000.000 K.G. a f 0,66625, hetgeen een bedrag vordert van f 80.125.000, waarvan evenwel f 5.235.000 ten laste van den z.g. „zuivelpot" wordt gebracht. De perspectieven in den tuinbouw zijn nog niet zoodanig, dat voor 1938 afgezien kan wor den van den steun aan dezen bedrijfstak. Wel is het moeilijk den omvang van dezen steun thans vast te stellen. Eenerzijds zijn er factoren, die voor afzet der tuinbouwproducten iets betere vooruit zichten doen veronderstellen, waarbij moge worden gewezen op de algemeene conjunc tuurverbetering anderzijds zijn er nog altijd de hooge invoerrechten in de ons omringende landen, waarbij nog geen vermindering valt te ontdekken en het streven van sommige landen om zich, vooral wat de voedselvoor ziening betreft, van het buitenland onafhan kelijk te maken. In verband echter met de verruiming van de betalingscontingenten naar Duitschland, wordt de steun op f 2.000.000 minder begroot dan voor 1937 was geraamd. Er is rekening mede gehouden, dat het noodzakelijk kan zijn de in 1936 in het leven geroepen steunmaatregelen voor bloemkwee- kers voort te zetten, waarvoor f 300.000 wordt gevraagd. Voorts wordt uitgetrokken voor steun aan de visscherij voor zeevisch f 470.000, voor ha ring f 250.000, voor oesters f 16.000, voor gar nalen f 200.000, voor tong f 40.000, voor wad denharing f 8.000, voor pootaal f 1000 en voor zoetwatervisch f 126.000. Voor steun aan turf is uitgetrokken f 500.000 Bij de raming van dit bedrag is aangenomen, dat ten hoogste 25.000 dagwerken voor steun in aanmerking zullen komen. Bij een steun van 19„80 maximaal per dagwerk, zooals thans in de beschikkingen geregeld, zal dus in to taal ongeveer f 500.000 noodig zijn. Indien echter de kolenprijzen op het huidige hoogere niveau gehandhaafd blijven, is te verwachten, dat de steun niet onbelangrijk beneden het maximum bedrag zal komen. Voor de pluimveehouderij is de steun als volgt geraamd 790.000.000 kippeneieren a f 0,425 per 100 of f 3.357.500 55.000.000 eendeneieren a f 0.25 per 100 of f 137.500 en f 65.000 voor 1.500.000 K.G. pluimvee. De geheele dienst van het fonds sluit met een nadeelig saldo van f 13.479.000, bestaande uit een voordeelig slot van den gewonen dienst van f 1.901.000 en een nadeelig slot van den kapitaaldienst van f 15.380.000. De voornaamste wijzigingen daarvan komen op het volgende neer Verhooging van de sterkte van het jaarlijksch contingent van 19.500 man tot 32.000 man afschaffing van den broederdienst afschaffing van de loting en invoe ring van strenger keuring verlenging van den eerste oefenings tijd voor de infanterie van 5Vè tot elf maanden. Voorts blijkt dat genoegen moot wor den genomen met wat door de weder invoering van de derde herhalings oefening kan worden bereikt. De totale verhooging van de jaar lij ksche uitgaven is f 17.512.000. Voor uitbreiding van kazerneering wordt een uitgaaf ineens geraamd van f 22.000.000. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 looze telefonie en telegrafie. Het schijnt dat de Indische regee- ring verschillende proeven lieoft geno men met draadlooze verbindingen tusschen de vliegtuigen onderling en tusschen de vliegtuigen en den grond- dienst en dat deze proeven zoo goed ge slaagd zijn, dat thans een aparte op leiding voor militair-marconist zal worden ingeschakeld in het militaire apparaat. Met die opleiding zou de heer v.d. Molen, de bekende marconist van de „Snip" worden belast. PROVINCIAAL NIEUWS. NAAR EEN MOOIER WEGENNET s Aan de Memorie van Toelichting op de begrooting Verkeersfondsen ont- leenen we, aangaande de wegen, het volgende Alkmaar- Afsluitdijk. Het verkeer van Alkmaar naar den Afsluitdijk moet thans nog den omweg over De Kooy maken en daarbij een hinderlijke vlotbrug passeeren. Voor den aanleg van het gedeelte Stolpen- Ivan Ewijcksluis van rijksweg no. 9 'wordt op den kapitaaldienst een be drag van f ItO.OOÖ aangevraagd. BUITENLANDSCH NIEUWS. NIEUWE BELASTINGEN Ter dekking van de defensie- uitgaven. Naar het „Vad." verneemt, over weegt de regeering ten ernstigste, de dekking van een deel der verhoogde defensie-uitgaven te vinden in den vorm eener weerbelasting, drukkende op hen, die vrijgesteld zijn van mili tairen dienstplicht. Ook aan opcenten op een of meer directe belastingen schijnt te zijn ge dacht. Regeering wil afschaffing loting en broederdienst. Het wetsontwerp tot wijziging dienstplichtwet ingediend. - Jaarlijkscr contingent zal tot 32.000 man worden verhoogd. Ingediend is het reeds' eenigen tijd verwachte wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet. Onze uitgebreide dienst en tariefregeling 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. Monseigneur, vroeg de bultenaar, welke v/aarborgen verlangt gij Ik wensch eerst te weten, wat gij van de zaak begrepen hebt, antwoordde Gonzaga. Ik heb niets begrepen, maar alles gehoord, want ik lag daar. Ik heb de gelijkenis van de perzik, de geschiedenis van de bloemen en den lof van Italië vernomen. Gonzaga volgde met een nieuwsgierigen blik de richting van den vinger, waarmede de bultenaar op den leuningstoel moet den hoop mantels wees en zeide 't Is waar, gij hebt u daar bevonden maar waartoe dat kome diespel Ik wilde hooren en tijd tot nadenken heb ben, want die Chaverny is de man niet, dien gij noodig hebt. 't Is zoo, maar ik had een zwak voor hem. Zwakheid is altijd verkeerd, omdat er altijd een gevaar uit geboren wordt. Die Chaverny slaapt thans, maar hij zal weder ontwaken. Dat wil zeggen mompelde Gonzaga, doch laten wij over Chaverny zwijgen. Wat zegt gij van die gelijkenis van de perzik Die is heel aardig, maar voor zulke blood aards te machtig. En van de geschiedenis van de bloemen? Heel lief, maar altijd ook nog te sterkzij zijn er bang van geworden. Ik spreek niet van die heeren, hernam Gon zaga ik ken hen beter dan gij Dat wil zeggen zeide de bultenaar op zijne beurt. Gonzaga keek hem met een glimlach aan en zeide Antwoord voor u zeiven, als 't u belieft. Alles wat uit Italië komt, behaagt mij, zei de Esopus. Ik heb nooit eene aardiger annec- dote gehoord dan die van graat Canozza op de buitenplaats te Spoleto alleen ik zou haar aan die heeren niet verteld hebben. Gij acht u dus veel sterker dan die heeren vroeg Gonzaga. Op het gelaat van Esopus, die het zelfs de moeite niet waard achtte hierop te antwoor den, vertoonde zich een lachje van zelfver trouwen. Nu, riep Navailles uit de verte, is het huwe lijk in orde Maar Gonzaga legde hem met een handgebaar het stilzwijgen op. Wat hebt gij boven Chaverny voor vroeg Gonzaga op dat oogenblik aan den bultenaar. Ik ben al eens getrouwd geweest. O zeide Gonzaga, hem nog scherper aan ziende, waarop Esopus de hand langs zijne kin streek, de oogen nedersloeg en fluisterend zeide Ik ben getrouwd geweest en nu ben ik weduwnaar. Mijne vrouw was jong en schoon, zeer schoon, hernam hij na een oogenblik. Hadt gij haar lief Ik beminde haar vurig, maar onze ver bintenis duurde kort, en bij die woorden werd zijn gezicht nog somberder. Hoe lang heeft uw huwelijk geduurd vroeg Gonzaga. Anderhalven dag, antwoordde Esopus. Dat is inderdaad zeer vreemd. Verklaar u iets nader. De bultenaar sloeg den blik neer, scheen te aarzelen en zeide toen Misschien heb ik mij vergist. Wellicht hebt gij toch slechts een Chaverny noodig. Verklaar u nader, herhaalde Gonzaga ge biedend. Hebt gij de geschiedenis van graaf Canozza nader verklaard De prins legde de hand op zijn schouder en zag hem aan. Den morgen na ons huwelijk, hernam daar op de bultenaar, gaf ik haar een dag beraad cm na te denken en zich aan mijn voorko men te gewennen maar dat kon zij niet. En verder, vroeg Gonzaga, die hem in ge spannen verwachting aanzag. De bultenaar nam een glas van een tafel tje en keek op zijn beurt den prins aan. Bei der oogen ontmoetten elkander en die van den bultenaar drukten plotseling zulk een onverbiddelijke wreedheid uit, dat Gonzaga niet kon nalaten uit te roepen Zoo jong en zoo schoon nog Hadt gij geen medelijden met haar Met een krampachtige beweging sloeg de Amsterdam-Wieringen- (Leeuwarden.) Het wegvale De Hulp-Lambertschaag is in uitvoering. Voor voortzetting en voltooi-ing van den grondaankoop ten behoeve van dit weggedeelte is nog een bedrag noodig van f 300.000 te beste den in 1938. Voor voltooi-ing van in uitvoering zijnd gedeelte aardenbaan en van een vijftal kunstwerken, eveneens in uit voering, zijn bedragen noodig resp. groot t 350.000 en f 70.000, terwijl voor verharding op genoemde aardebaan een bedrag van f 40.000 wordt aange vraagd. Ten einde een begin te kunnen ma- ken met de uitvoering van nog enke le gedeelten aardebaan en meerdere kunstwerken wordt nog f 4-65.000 aan gevraagd. Voorts wordt nog een bedrag ge vraagd groot f 400.000 voor een begin van uitvoering van grondwerken en verharding van het weggedeelte Lam- bertschaag-Den Oever in de W.-Meer. Siem van der Molen verlaat de K.L.M. Naar men meldt, zal de heer S. van der Molen, marconist bij de K.L.M. bekend door de vliegtocht naar YVest- In'dië en oud- Alkmaarder, binnen kort de K.L.M. verlaten. Hii heeft een benoeming gekregen bij de militaire luchtmacht in Indië, waar hij de func tie zal krijgen als leeraar in de draad- PRAEHISTORISCH SKELET. Vondst in Siberië. Het Russisch Telegr. Agentschap meldt uit Semipalatinsk Aan den oever van de Irtisj in Sibe rië, heeft men op een diepte van onge veer 3 M. het skelet gevonden van een mensch van buitengewone afmetin gen. Handen en armen en voeten zijn anderhalf maal zoo groot als bij een normaal mensch van onzen tijd. De ar men reiken voorbij de knieën. De sche del is van achteren afgeplat. De onder kaak, die uitsteekt, bevat zestien tan den en kiezen. Uit het feit, dat in den schedel een speer steekt, moet men wel opmaken, dat deze mensch gedood werd. Hij draagt een slijpsteen in de eene hand en houdt met de andere een boog vast. In de nabijheid vond men een gor del, acht pijlen, voorts versierde oor ringen uit gebrande klei. De pijlen en de speerpunt zijn uit beenderen gesne den. Blijkbaar heeft deze mehscli ge leefd in praehistorischen tijd. De di- ïectie van het museum te Semipala tinsk bestudeert het skelet. Amerika vastbesloten een oorlog te vermijden. Verklaring van Huil. In een rede ter gelegenheid van de nationale bijeenkomst van de „Ameri can Legion.", heeft minister Huil nog maals nadrukkelijk verklaard, dat de Vereen. Staten geen politiek van isole ment noch een politiek van interna tionalisme, maar een van duidelijke nationalisme wenschen te voeren, naar Reuter meldt uit New York. Hij wees er op, dat Amerika niet al leen den vrede voor zich zelf beoogt, maar voor de geheele wereld. De poli tiek van economisch isolement is meer een politiek van den oorlog dan van 'n gezonde economie. Amerika is vastbe sloten met alle haar ten dienste staan de middelen een oorlog te vermijden. Strenge controle aan Duitsche grens. Naar aanleiding van Musso- lini's bezoek. In verband met het bezoek van Mus- solini aan Duitschland wordt de Fransch-Duitsche grens extra scherp bewaakt, om te verhinderen dat anti- bultenaar het glas op het tafeltje in stukken en zeide op een kwaadaardigen toon Ik wil bemind worden Wee haar, die mij niet be minnen kan. Gonzaga bewaarde een oogenblik het stil zwijgen en de bultenaar had zijn koele en spottende gelaatsuitdrukking hernomen. Heeren, zeide de prins plotseling, den sla- penden Chaverny, die op den grond lag met den voet aanstootende, wie wil dien man weg brengen De borst van den bultenaar zwoegde en hij moest zich geweld aandoen om zijn tri omf te verbergen. Navailles, Choisy en de andere vrienden' van den kleinen markies wilden nog eene laat ste poging in zijn belang beproeven. Zij schud den hem heen en weder en riepen hem bij zijn naam. Wordt wakker, wordt wakker Chaverny, riepen zij gij verliest uwe vrouw En gij zult de bruidschat moeten terugge ven. Doch alles bleef vruchteloos, en op een wenk van Gonzaga namen Cocardasse en Passepoil den overwonnene op hunne schou ders en droegen hem naar de duistere plek. Toen zij Esopus voorbijgingen zeide deze zacht Krenkt geen haar van zijn hoofd, met uw leven staat gij er borg voor En breng den brief aan zijn adres. Wij hebben gedaan, wat in onze macht stond, zeide Navailles. En hebben tot het laatste toe den tol aan de vriendschap betaald, voegde Oriol er bij. Maar eigenlijk is het huwelijk van den bo chel toch veel grappiger merkte Nocé aan. Wij moeten den bochel laten trouwen rie pen de dames uit. Met één zet sprong de bultenaar op de tafell. Stilte werd er van verschillende zijden geroepen Esopus gaat eene redevoering hou den. Dames en heeren begon de bultenaar, ge- sticuleerende als een opgewonden advocaat, ik ben tot in de ziel getroffen door de vleien de belangstelling, die gij mij wel gelieft te betoonen. De overtuiging van mijne geringe verdiensten moet mij eigenlijk zoo stom doen zijn als een visch. Goed gezegd riep Navailles hij spreekt als een boek. Ik betuig u mijn dank, dames en heeren ik zal mij zoowel uwe toegevendheid trachten waardig te maken, als de gunst van den door- luchtigen prins aan wien ik mijne vrouw zal te danken hebben. Bravo, Esopus"zeer goed Maar spreek wat luider. En gesticuleer wat meer met de linkerhand, zeide Navailles. Voeg er ook een toepasselijk couplet tus schen, riep een ander. Of een menuet op het tafellaken. Dames en heeren, dat zijn verouderde aar digheden, gaf Esopus deftig ten antwoord ik; zal u mijne erkentelijkheid op eene betere wijze betoonen. Ik zal u een nieuw blijspel laten zien, een eerste voorstelling. Heeft Jonas een blijspel gemaakt Dan krijgen we de werken van Jonas nog te lezen. Dames en heeren, ik moet het nog maken, en ik zal het voor de vuist doen. Ik zal u la ten zien, hoe de kunst der verleiding, die ster ker is dan de natuur zelve De vensterruiten rammelden van het scha terende gelach en geschreeuw, dat hierop volgde. Hij zal ons een lesje geven De Kunst om te behagen, door Esopus II, bijgenaamd Jonas. Bravo, bochelGij zijt om te stelen. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1