IANDH. INRICHTING ?8e JAARGANG DINSDAG 28 SEPTEMBER 1937 N». lil NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BEKENDE LAGE TARIEVEN. DE BULTENAAR. N.V. W. A. C. O. - HOORN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. 43 BUREAU 7 Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9Vè1 uur. Inlichtingen kosteloos. Reparaties in één dag gereed. Een jaar geleden DE GULDEN DEPREC1EERDE. De gevolgen 1 ALLES WEL AAN BOORD. Toen vel leden jaar op 25 September de Fransclie ministerraad zijn goed keuring hechtte aan het wetsontwerp, waarmede de goudwaarde van den franc werd verlaagd, hetgeen dus be- teekende, dat de Fransche munt-een heid werd gedevalueerd, en nadien Zwitserland den gouduitvoer stopzet te, werd het duidelijk, dat ook Neder land den gouden standaard niet kon handhaven en op 27 Sept. maakte onze Regeering hekend, dat de uitvoer van goud was stopgezet, waarmede Ne derland dus ook den gouden stand aard vaarwel zegde. Ons land was dus de laatste staat, die liet pad van de munt verslechte ring ging betreden en was daartoe slechts gedwongen, doordat het als eenig overgebleven land dat zijn munt eenheid aan het goud had gekoppeld, niet mocht toelaten, dat een permanen te druk op den Nederl andschen gul den tot gevolg zou hebben, dat de goudvoorraad van de Neder 1. Bank in korten tijd zou zijn geslonken tot de grens, waarop het dekkingspercentage van de bankbiljetten-circulatie het noodzakelijk zou maken den uitvoer van goud toch te verbieden. Zooals verwacht kon worden, ge droeg de gulden zich in overeenstem ming met genoemde maatregelen en op 23 Sept. steeg de dollarkoers te Am sterdam tot 1.83, hetgeen dus beteeken- de, dat de gulden met bijna 20 pC. ot om het juist uit te drukken met 19.7 procent deprecieerde. Naclat het Neder landsche devies eenige kleine teeke nen gaf van nog verder te willen rea geren en in Nov. 1936 het depreciatie percentage tot 21.2 procent steeg, kon men spoedig bemerken,, dat liet Neder- landsche egalisatie-fonds, hetwelk in het leven was geroepen om het depre ciatie-percentage niet te groot te doen worden, niet zou behoeven te interveni eeren tot steun van ons internationale ruilmiddel. Integendeel kwam weldra aan het licht, dat de gulden op zijn nieuw laag peil genoeg gewaardeerd werd geacht. Telkens en telkens weer legde ons betalingsmiddel een uitge- 'dag, hetgeen tot uitdrukking kwam in een daling van de koersen der buiten landsche valuta's. Als beste maatstaf kon de dollar worden aangenomen, om dit betaalmiddel aan het goud was ver honden. Teneinde een zoo goed mogelijkeu evenwichts-toestand op de internatio nale wisselmarkt te voorschijn te roe pen, weid, nadat de franc was gecleva lueerd, door Groot Brittannië, de Ver- eenigde Staten en Frankrijk overge gaan tot hei sluiten van een overeen komst, het z.g. drie-landen-accoord, waaraan spoedig werd medegewerkt door Zwitserland, België en Neder land. Volgens dit driehoeks-accoord zouden de egalisatie-fondsen van de aangesloten landen de deviezen, welke zij zouden moeten opnemen, kunnen omzetten in goud. Toen nu de Neder- landsche gulden gestadig naar boven wilde gaan, was het Nederlandsclie egalisatiefonds, teneinde te verhinderen dat het depreciatie-percentage van den gulden te klein werd, hij voortdu ring genoodzaakt, huitenlandsche de viezen, in het bijzonder dollars te koo- pen, die weer werden omgezet in goud, welk metaal op zijn beurt werd overgedragen aan de Nederl. Bank. ITet resultaat hiervan was, dat de goudvoorraad van onze centrale cre- diet-instelling, die vóór het loslaten van den gouden standaard f 708.567.165 bedroeg en daarna, mede in verband met het overdragen van f 100 miliioen aan het Nederl. egalisatie-fonds, in kromp tot f 569.894.043, is aangegroeid tot f 1.265.883.957, waarbij in aanmer king dient te worden genomen, dat de f 100 miliioen weer werden gerestitu eerd Wanneer men den gulden zijn ei gen gang had laten gaan, dan is het niet onmogelijk, dat hij was terugge keerd tot zijn oude pariteit. Ondertusschen dient te worden ei kend, dat de munt-depreciatie aan ons land in zeker opzicht ten goede is ge komen, zij het misschien dan ook niet in die mate, als men zich in sommige kringen had voorgesteld en aan den anderen kant zijn aan de waarde-ver- mindering van ons ruilmiddel ook na- deelen verbonden geweest. Wij willen hier niet in details treden omtrent de gevolgen van een depreciatie, doch in ieder geval kan worden geconstateerd, dat het Nederlandsche publiek van de waarde-vermindering van onze munt eenheid niet zooveel nadeelen heeft ondervonden. Tenslotte kan worden vastgesteld, dat het financieele beleid van onze re geering de credietwaardigheid van ons land in alle opzichten heeft bevorderd, en dit is helder weerspiegeld door de houding van den gulden na het losla ten van den gouden standaard Men kan zeggen Alles wel aan boord FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 65. Hij maakte buigingen naar alle kanten en vervolgde met een lachje Laat mijne vrouw hier gebracht worden dan zal ik mijn best doen om het gezelschap te vermaken. Onderwijl het gezelschap dat verzoek met allerlei uitroepen bejegende, werd de deur van het boudoir geopend en kwam Aurora, op donna Cruz leunende, doodsbleek binnen, gevolgd door mijnheer de Peyrolles. Op het zien van Aurora gingen er kreten van bewondering onder de aanwezigen op en in 't eerste oogenblik vergaten de heeren de grappen, die zij in den zin hadden gehad, ge heel en al. De bultenaar zelf vond dus geen weerklank, toen hij het lorgnet voor de oogen plaatste en op luiden toon zeide Wat is mijne vrouw mooi In de harten der jongelieden, die meer ver duisterd dan bedorven waren, ontwaakte een' gevoel van medelijden en ook de vrouwen on dervonden eene aandoening van meewarig heid, zoo diep was de smart en zoo gelaten de onderwerping, dit uit de trekken van het meisje sprak. Gonzaga fronste de wenkbrauwen, toen hij bemerkte, in welk eene stemming zijne volge lingen verkeerden, zoodat Taranne, Montau- bert, Albret en anderen zich over hunne ont roering begonnen te schamen en uitriepen Wat is de drommelsche bochel gelukkig Passepoil, die juist op dit oogenblik met zijn edelen vriend Cocardasse terugkwam, was van hetzelfde gevoelen doch die eerste op welling van bewondering, werd dadelijk ver drongen door de verwondering, toen hij. even zeer als Cocardasse, de beide meisje uit de Rue du Chantre herkende het meisje dat de Gascogner aan den arm van Lagardère te Barcelona en het meisje, dat PassePoil aan BINNENLANDSCH NIEUWS. den arm van Lagardère te Brussel gezien had. Zij waren niet in het geheim der zaken en wat hier gebeuren moest, bleef eene verborgen heid voor hen doch zij begrepen, dat er iets ongewoons zou voorvallen en stieten elkan der aan met een blik, die zeggen wilde Op gepast Op een wenk, die de bultenaar hem gaf, antwoordde Cocardasse met een lichten hoofdknik. Hij wil weten of wij zijn brief be zorgd hebben, zeide hij tegen Passepoilwij behoefden daarvoor niet te ver te gaan. De blikken van donna Cruz zochten Cha- verny. Misschien is de prins van voornemen veranderd, fluisterde zij Aurora toe, want ik zie den markies niet. Aurora hief de oogen op, maar schudde droevig het hoofd en verwachtte blijkbaar geen erbarming. Toen Gonzaga zich naar de beide meisjes keerde, nam het heidinnetje Aurora bij de hand en kwam met haar vooruit. Gonzaga was bleek, in weerwil dat hij trachtte te glim lachen. Naast hem stond de bultenaar, die alle moeite deed om een galante houding aan te nemen en met het voorkomen van een held op zijn jabot klopte. De blik van donna Cruz ontmoette den zijnen, doch op de vraag die daarin lag, gas Esopus geen teeken van her kenning. Kindlief, begon de prins van Gonzaga, met een zekere ontroering in zijn stem, die door allen opgemerkt werd, heeft mademoiselle de Nevers u gezegd, dat wij u wachten Zonder de oogen op te slaan, doch met op geheven hoofd en eene vaste stem, antwoord de Aurora Ik ben mademoiselle de Nevers. De bultenaar sidderde bij het hooren van dit antwoord zoo hevig, dat het zelfs te mid den der verbazing van de overigen in 't oog liep. Mijne vrouw schijnt van goede familie te wezen riep hij echter dadelijk uit, zijne Ontroering bedwingende. Zijne vrouw herhaalde donna Cruz en on der het gezelschap werden de hoofden bijeen gestoken. De vrouwen koesterden jegens de nieuw aangekomene niet die jaloezie en afkeer, als De gebeurtenissen in de N.S.B. Conflict Mussert-VTui Geel kerken om de leiding Van goed geinformeerde en betrouw bare zijde uit de N.S.B., zoo schrijft het Katholieke blad „Ons Noorden", vernemen wij, dat het ernstige con flict, dat thans in de leiding der N.S.B. openlijk is uitgesproken, in we zen niets anders is dan een strijd tus- schen de heeren Mussei't en Van Geel kerken om de leiding. De strooming in de partij, die ir. Mussert vanwege zijn gemis aan tactiek en bekwaamheid ongeschikt acht nog langer als leider te fungeeren wordt steeds grooter. Men wil in die kringen zich van ir. Mussert ontdoen en Van Geelkerken met de leiding heiasten. De heer Van Geelkerken zelf, hoe wel deze reeds herhaaldelijk conflic ten met ir. Mussert heeft gehad, meent momenteel nog altijd, dat in naam in elk geval ir. Mussert voor- loopig met de leiding moet blijven be last. Hij zit dan ook in zekeren zin lusschen. twee vuren. De huidige situ atie wordt echter op die wijze met den dag meer en meer onhoudbaar en de zegsman van „Ons Noorden" die zelf nog altijd een vooraanstaand lid in de beweging is, verzekerde ge noemd blad met nadruk, dat binnen drie maanden het conflict een oplos sing zal vinden door een verwijdering van ir. Mussert uit de beweging, om dat zijn aanhang zó'er geslonken is. Vooral de verwijdering van ds. Van Duyl, die ook na de verkiezingen con spireerde tegen ir. Mussert, en die in de N.S.B. 'n groot.cn aanhang bezat, heeft in breede kringen veel kwaad bloed gezet en aan ir. Mussert zijn laatste cohorten ontnomen. Bedoelde zegsman verwachtte dal, na het verdwijnen van ir. Mussert, de de heer Van Geelkerken tot leider zal worden geproclameerd en dat velen, die hun lidmaatschap hebben opge zegd, dan in de beweging terugkeeren Een kleine groep van Mussertianen, waaronder o.m behooren de heeren de Marcliant et d'Ansemberg, Koster e.a. zal dan onmiddellijk geroyeerd worden Naar de „Maasbode" nog verneemt, is ook mr. W. A. Ubbens, rechter aan de Alkmaarsche Arrondissements- Rechtbank uit de N.S.B. getreden. Het Utrechtsche Dagblad heeft nog een onderhoud gehad met luit. kol. J. Ilogewind,, die, naar men weet, de uü ivcwci uc gejvumtju uxii zijn waacii- „Hebt u", zoo vroeg het U. D. den goed te brengen. Alleen het meisje en lieer Ilogewind, bezwaren tegen de die de sergeant waren in de kamer van toriale neigingen van den hr. Mussert?'den wachtcommandant, toen het schot „Och", antwoordde de heer Hoge- wind, „was hij maar een goede dicta tor geweest ZOMERDIENSTREGELING. Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. zij ten aanzien van het heidinnetje aan den dag gelegd hadden. Het scheen haar toe, dat de naam van Nevers wel bij dat edele gelaat en die waardige houding paste. Gonzaga vroeg aan donna Cruz Zijt gij het, die het hoofd van ^it arme kind met die hersenschimmen vervult hebt Ach, zeide de bultenaar op een toon van teleurstelling, is het dus niet waar Dat spijt mij geweldig, want ik zou gaarne met het huis van Nevers in familiebetrekking gekomen zijn. Sommigen lachten, maar de meesten ver keerden in eene gedrukte stemming en Pey rolles zag er als een lijkbidder uit. Ik heb het niet gedaan, antwoordde donna Cruz, een weinig onthutst door het misnoegen van den prins, maar indien het nu eens waar was. Gonzaga haalde minachtend de schouders op. Waar is mijnheer de markies de Chaverny en wat beteekenen de gezegden van dien man vroeg het heidinnetje, op den bultenaar wijzende. Uwe rol, mademoiselle de Nevers, is bij dit geheele voorval afgeloopen, zeide Gonzaga tegen haar. Al zoudt gij lichtvaardig van uwe rechten afstand willen doen, ben ik er nog om die te handhaven. Ik ben uw voogd, Al de hier aanwezige heeren behooren tot den fa milieraad, die gisteren in mijn hotel verga derd is geweest en zij maken bijna de meer derheid van dien aard uit. Als ik het oor had geleend aan het algemeen advies, zou ik mij misschien minder tevreden hebben betoond ten aanzien van een vermetel bedrag maar ik heb naar de inspraak van mijn hart geluis terd en mijne zucht naar rust geraadpleegd. Ik heb geen treurspel willen maken van iets, dat eigenlijk in een kluchtspel thuis behoort. Donna Cruz begreep hem niet en zijne woorden waren ij dele klanken voor haar. Wel licht begreep Aurora die beter, want er speel de een treurig lachje om hare lipp.en. Gon zaga liet het oog over de vergadering rond gaan en zag aller blikken neergeslagen, be halve die der vrouwen, welke met gretigheid luisterden naar den bultenaar, die het einde Vrij sterk toegenomen werkloosheid te Rotterdam. Was de werkloosheid te Botterdam de laatste maanden reeds weer toege nomen, in Aug. bedroeg de vermeerde ring niet minder dan 844, zoodat er nu weer 46.700 werkloozen ijn. In de binnenscheepvaart staan nog steeds 1480 werkloozen ingeschreven, hoewel zoowel Duitschland als Nederland te kort aan arbeidskrachten hebben. De bouwbedrijven tellen 6800, kan toorpersoneel 3300, metaalbedrijven 600, ongeschoolden 16.000 werkloozen. DE TUNNEL TE VELSEN. Spoorbrug gehandhaafd Blijkens de toelichting bij de begroo ting van Waterstaat zal in het begin van het volgende jaar een aanvang worden gemaakt met de werkzaamhe den voor den tunnelbouw onder het Noordzeekanaal te Velsen. Men vernam,, dat het plan voor den bouw de goedkeuring van den minis ter heeft, maar dat de wijze van uit voering nog niet defenitief is vastge steld. Het schijnt wel vast te staar., dat de spoorbrug gehandhaafd blijlt en dat de tunnel alleen bestemd' zal worden voor het auto-verkeer. Meisje bij val doodelijk gewond. Zaterdagmorgen omstreeks zeven uur kwam het 8-jarige meisje J. Beens wonende in het Provinciaal Weeshuis te Middelharnis, van de trap af. Zij is waarschijnlijk gestruikeld en met een zware inwendige kneuzing opgeno men. In den namiddag is het meisje aan de gevolgen .overleden. Meisje In de kazerne te Naarden doodgeschoten. Vermoedelijke dader gearres teerd. Vrijdagavond om ongeveer half acht klonk ii het wachtlokaal van de Pro- merskazerne te Naarden een schot, dat bleek gelost te zijn in de kamer van den wachtcommandant, een dienstplichig sergeant, De toesnellen den vonden een meisje dood op den vloer liggen. Onmiddellijk werd de garnizoens commandant gewaarschuwd, die het onderzoek in handen van de militaire politie stelde. Deze was niet bereid om inlichtingen te verstrekken. Naar men van ander zijde meldt, was het gedoo- de meisje als dienstbod? werkzaam bij een familie onder de gemeente Huizen Zij was afkomstig uit Deventer en deed de wasch voor den sergeant Zij was Vrijdagavond aan het wachtlokaal in viel. De sergeant heeft bij het voorloopig onderzoek ontkend het schot gelost te hebben. Volgens hem zou het meisje de hand aan zichzelf hebben geslagen. De aan het garnizoen verbonden arts, dr. Krijger te Bussum, heeft ge constateerd, dat het schot uit een re volver van dichtbij is gelost en de ko gel het slachtoffer in het linker neus gat getroffen heeft. Het meisje moet onmiddellijk dood zijn geweest. Zelf moord zou volgens den dokter zeer oti waarschijnlijk zijn, omdat bij het rich ten de revolver dan eerder de rechter helft van het gelaat zou hebben getrof fen. Bovendien is het slachtoffer ge vonden met de handen in de mantel zakken, hetgeen wel zelfmoord uit sluit. Of de revolver per ongeluk is af gegaan, zal bij het onderzoek moeten worden nagegaan. In afwachting van de komst van den auditeur-militiair is de sergeant in een cel van het. politie-bureau in bewaring gesteld. BOERDERIJ. MOND- EN KLAUWZEER. Aagst-verkoopen van vee. Het bestuur van de Ned. Vereen, van Veeweiders en -mesters heeft een tele gram aan den Minister van Economi sche Zaken gezonden, waarin wordt gezegd, dat wegens het heerschende mond- en klauwzeer, slachtvee uit angst wordt opgeruimd. Bij overvloedig aanbod op de mark ten zijn de prijzen daardoor abnormaal gedaald. Het bestuur verzoekt den Mi nister ter tegemoetkoming onmiddêllij ke stopzetting van den invoer van Deensch vleesch. van dit intermezzo met ongeduld scheen af te wachten. Ik zeg dit slechts voor u, mademoiselle de Nevers, hernam Gonzaga, altijd het woord tot donna Cruz richtende, want gij zijt hier de eenige, die tot andere gedachten behoeft ge bracht te worden. Mijne geachte vrienden en raadslieden deelen mijn gevoelen en ik druk volkomen hunne overtuiging uit. Toen niemand hiertegen protesteerde, ver volgde de prins Daar ik reeds gezegd heb, dat ik geen strenge kastijding in den zin had, verklaart zich hier de tegenwoordigheid onzer vriendinnen uit. Als er straf moest toegediend worden, evenredig aan de zwaarte van hetj misdrijf, zouden wij hier niet zijn. Welk misdrijf, monseigneur? vroeg een der dames. Wij staan op heete kolen, monseig neur. Welk misdrijf herhaalde Gonzaga, met een geveinsde verontwaardiging een ernstig misdrijf, dat door de wet eene misdaad wordt genoemd eene poging om zich in eene aan zienlijke familie te dringen ten einde op be- driegelijke wijze de plaats van een overledene of afwezige persoon in te nemen. Maar de arme Aurora heeft niets gedaan wilde donna Cruz beginnen. Stilviel Gonzaga haar in de rede deze schoone zwervelinge moet een meester heb ben, die haar binnen de perken houdt. De hemel is mijn getuige, dat ik haar geen kwaad gun en ik besteed een aardige som om een vroolijk einde aan hare omzwervingen te ma ken ik huwelijk haar uit. Zie zoo, dat is een gelukkig slot, zeide Eso pus. En ik zeg tot haar, vervolgde Gonzaga den bultenaar bij de hand nemende Hier ziet ge een braaf man voor u, die u lief heeft en die naar de eer staat om uw echtgenoot te wor den. Dan hebt ge mij misleid, monseigneur, riep het heidinnetje rood van boosheid uitdeze was het niet, dien gij voor haar bestemd had, Wie kan voor zulk een wezen genegenheid opvatten 't Is niet vleiend, in 't geheel niet vleiend, meesmuilde Esopus, maar ik hoop, dat de GEMEENTE WIERINGEN. AUTO TEGEN EEN BOOM. Zes licht gewonden. Zaterdagochtend is op den Frie- schen straatweg bij Slapestil, gemeen te Hoogkerk, een auto uit Wieringen, waarin zes personen zaten, door onbe kende oorzaak tegen een boom gere den. De auto had op dat oogenblik 'n stelheid van 30 Km. Aan het stuur zat de 37-jarige heer L. Niemeyer, ambte naar der directe belastingen te Wie lingen, naast hem zat de 49-jarige heer Heis, uit Wieringerwerf, binnen in de auto zaten de vrouw en twee kin deren van den heer Niemeyer, bene vens de vrouw van Heis. Allen wer den gewond. De heer Niemeyer was het ergst eraan toe. Hij kreeg inwen dige kwetsuren en een ribfractuur. Al len zijn naar het Academisch Zieken- huis te Groningen overgebracht. De jonge dame spoedig van gedachten zal ver anderen. Ik begrijp u thans, voegde donna Cruz hem toe gij houdt al de draden van deze intrige m de hand. Ik begrijp nu ook, dat gij het zijt, die de schuilplaats van deze Aurora verraden hebt. Nu, nu, antwoordde de bultenaar met een voorkomen van welbehagen, ik wil niet ont kennen, dat ik er toe in staat ben. Monseig neur, dat meisje praat te veel. Zij maakt dat mijne vrouw geen antwoord kan geven. Als het nog de markies de Chaverny was begon donna Cruz weder. Laat dat maar rusten, zeide Aurora, op dien vasten en koelen toon, dien zij dadelijk in den beginne had aangenomen. Als het mijn heer de Chaverny was, zou ik hem afwijzen, zoo als ik dezen man afwijs. Engelin, zeide de bultenaar, die hierdoor in het minst niet uit het veld geslagen scheen, dat zal uw laatste woord wel niet zijn. Geen antwoord vervolgde hij, een stap vooruit doende. Dat is, omdat gij mij niet kent, schoone dame. Ik ben in staat mijn gansche leven an uwe knieën door te bren gen. De aanwezige vrouwen gevoelden, dat er onder deze schijnbare klucht iets noodlottings verborgen lag en gaven dus met nauwlettend heid op alles acht. De mannen, die zeer goed wisten waaraan zij zich te houden hadden, wilden vroolijk zijn, maar dit gelukte hun niet. Als de bultenaar sprak, deed zijne hooge en snijdende stem zijne toehoorders onaan genaam aan en als hij zweeg, werd de stilte drukkend. (Wordt vervvolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1