k ?8e JAARGANG ZATERDAG 2 OCTOBER 1937 No. H3 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEERINGEN EN OMSTREKEN TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. H.H0EF IEDEREN DINSDAG DE BULTENAAR. N. V. WACO - HOORN. GEMEENTERAAD VAN ZIJPE. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: Hdppolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 SPREEKUREN 10 3 UUR HOTEL CENTRAAL S. KAAN Pz. LAGE, VASTE TARIEVEN OOK VOOR ZIEKENFONDSLEDEN. - BINNENLANDSCH NIEUWS. NIEUWE CENT ZAL WEER BLINKEN. Bruineering, ter onderscheiding van gouden vijfjes, geschiedt niet meer. Neen, nieuw is het eigenlijk niet, dat er thans weer ongebruineerde centen in omloop komen, aldus merkte de rijksmuntmeester, dr. W. J. van Heteren op in een onderhoud, dat het „Utr. N.B1." met hem had naar aan leiding van het feit, dat een dezer dagen nieu wc centen waren gezien, die de kleur van ongerept brons hadden. En de rijksmuntmeester voegde er aan toe Sinds een jaar of vijf worden de nieuw aan gemaakte centen al niet meer gebruineerd. Dat dit niet opviel is het gevolg van het feit, dat er in de laatste jaren geen of weinig nieu we centen in circulatie zijn gekomen. Zij wer den in de kluizen bewaard om ze naar gelang van de wenschelijkheid in het verkeer te brengen. De reden van dat bruineeren school toch inderdaad in de omstandigheid, dat het in dertijd gëwenscht was de nieuwe centen min der te doen gelijken op de gouden vijfjes zoo vroeg men verder. Het antwoord was bevestigenden, zoo voegde de heer Van Heteren er bij, het is mijn meening dat wij wel nooit weer gouden vijfjes te zien zullen krijgen. Zooals u zult weten, is het aanmunten van goud een min of meer particuliere aangele genheid. Het zijn de Nederlandsche Bank of andere groote banken, die daartoe overgingen. Nu is het muntloon, dat berekend wordt per kg. goud, verschillend voor tientjes en vijfjes. Dat laat zich trouwens heel gemakkelijk hoo- ren, omdat er uit een hoeveelheid goud twee maal zooveel vijfjes kunnen worden geslagen als tientjes. In het algemeen zal dus een par ticulier, wanneer hij goud wil laten aanmun ten, dit eerder laten doen in den vorm van tientjes, dan in dien van vijfjes, omdat dit een directe besparing oplevert. In het alge meen is nu wel juist gebleken de veronder stelling, dat de opneming in de muntwet van het gouden vijfje een doodgeboren kindje zou zijn. Wat de gouden tientjes betreft, die zit ten in hoofdzaak bij de Nederlandsche Bank en zij zullen daar wel niet meer vandaan ko men. Maar hoe het ook zij, practisch gespro ken is het gouden vijfje al jaren van de baan en daarmede is tevens vervallen de aanleiding om de nieuwe centen duidelijk te onderschei den van de vijfjes. Voortaan zal de jeugd weer blij gemaakt kunnen worden met een blinkenden nieuwen cent, die in de oogen van kinderen toch meer merkwaardig is dan 'n gebruineerde of een oude cent. Mond- en klauwzeer wordt kwaadaardiger. In Lunteren begint het mond- en FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 67.) Gonzaga gaf geen acht op dit tooneel, dat zijne volgelingen zoozeer vermaakte, maar nam Peyrolles ter zijde en liep gearmd met hem op en neder. Uit Spanje kan men terugkomen, zeide Peyrolles. Men kan in Spanje even goed sterven als te Parijs, antwoordde Gonzaga, waarop hij na een oogenblik zwijgens bijvoegde Hier is de goede gelegenheid voorbijgegaan. Die vrouwen zouden het begrijpen en donna Cruz zou den mond niet kunnen houden. cfiaverny begon mijnheer de Peyrolles. Zal zwijgen, viel Gonzaga hem in de rede. In de schemering der galerij wisselden bei den een blik en Peyrolles vroeg geene nadere verklaring. Ais zij van hier gaat, hervatte Gonzaga moet zij vrij zijn, volmaakt vrij, tot aan den hoek der straat. Plotseling boog Peyrolles het hoofd op zijde en luisterde scherp toe, want daarbuiten liet zich eenig gekletter van wapenen hooren. 't Is de wacht, die voorbijtrekt, zeide Gon zaga. Het gedruisch werd verder geheel verdoofd door de talrijke uitroepen der gasten in de galerij. 't Is verbazend riepen zij' uit. 't Is een mirakel. Zien wij goed Wat drommel zegt hij haar toch Kijk eens, hoe dat gaatriep Navailles uit. Wie is het die honderd tegen één gewed heeft Niemand, zeide Oriol. Ik zou geen vijftig klauwzeer thans een ernstigen vorm aan te nemen. Niet alleen is het aan bal gevallen schrikbarend gestegen maar ook zijn reeds 3 dieren aan de gevreesde ziekte gestorven. In de gemeente Ede zijn thans niet minder dan 62 veestapels aangetast, welk aantal vorige week nog slechts 30 bedroeg. Oplichter te Callantsoog aangehouden Een 16-jarige musicus uit Amster dam is te Callantsoog door de politie aangehouden en ter beschikking ge steld van de kinderpolitie in de hoofd stad. Deze jeugdige fantast had zich vanaf Santpoort heel deftig per auto naar Callantsoog laten brengen, on der het voorwendsel dat één van zijn familieleden aldaar ernstig ziek was. Hij duwde den chaufeur een waarde loos 10 markbiljet in de hand met de woorden „Laat maar zitten, de rest is fooi." De chauffeur had echter tij dig in de gaten, dat hier bedrog in het spel scheen te zijn. De jongeman gaf, toen de chauffeur hem op het waarde looze biljet wees, het adres van zijn ouders in Amsterdam op, benevens een familie-adres in Santpoort. Deze opga ven bleken naderhand echter onjuist te zijn. De bedrogen chauffeur, stelde zich daarop in verbinding met de po litie te Amsterdam. Het gevolg hiervan was, dat dc jonge musicus, die logeer de in hotel De Waal te Callantsoog spoedig werd overgeleverd aan de kinderpolitie te Amsterdam. GEMEENTE WIERINGEN. DE „STAVOREN" AFGEDANKT. Dit simpele opschrift heeft voor een ingewijde groote beteekenis. Wie kent niet de „Stavoren", die in zijn jeugd groote volgeladen spoortreinen met kool uit de „Streek" en alle andere vrachtgoederen in zijn geheel over de toenmalige Zuiderzee van Enkhuizen naar Stavoren vervoerde. Leek deze vinding in het begin goed te voldoen, latei- bleek, dat zij te duur in het gebruik waren, niet rendabel genoeg voor de spoorwegen en weldra werden de groote dubbelschroef-stoom schepen verkocht en zoodoende kwam het, dat de M.U.Z. kooper werd van de „Stavoren." Het schip deed eerst dienst als elec- trische centrale en had tevens een kraan aan boord met groote vlucht voor steentranspori enz. Poen kwam er een nieuwe vinding, namelijk het storten van beton onder water. De „Stavoren" werd opgetuigd met kra nen, lieren en pompen en vervulde een tijd laiig c|n belangrijke functie. Dui- zende kubieke meters beton werden door een sterke pomp-installatie, door middel van buizen, tot op groote diep te geperst, waar een helmduiker voor de gelijkmaige verspreiding zorgdroeg. Langzamerhand is het werk echter aan kant geraakt en het was allang üe j vraag geworden, wat moet er met dit 'schip en anderen gebeuren. Thans is dit groote hoog boven het water opgebouwde stoomschip met zijn twee trotsche schoorsteenen geheel af getuigd en door twee sleepbooten van de firma Roelofs uit Rotterdam, ver sleept naar de slooperij van Fr. Rijs- dijk te H.I. Ambacht, de laatste reis na een moeizaam, maar eervol bestaan. Zijn laatste ligplaats in de binnen haven te Den Oever is leeg geworden, evenals vele andere plaatsen, waar schepen van naam lagen. De „Stavo ren" is niet meer, hij is de bekende „Bellona" gevolgd en nog meerdere zullen die oude getrouwen volgen. Sic transit Bazar van de Evangelisatie Vereen. De Evangelisatie Vereeniging maakt voorbereidingen tot het houden van een Bazar, gezien de loten, welke alom worden verkocht a 10 cent. Het groot ste gedeelte van deze loten is reeds grif van de hand gegaan. De eerste prijs een eikenhouten ameublement, het geen bij de fa. D. Minnes, te Hippoly- tushoef is aangekocht, maakt, dat een ieder kans wil hebben om deze mooie prijs in de wacht te sleepen Het ameu blement is te bezichtigen in de etalage van den heer Minnes, een ieder ga daar even kijken, het is zeker de moei te waard. Door middel van een circu laire doet het bestuur een beroep op allen, om iets te schenken of te ma ken, tot steun van het werk op geeste lijk gebied. Een ieder, die iets geven wil, of iets vervaardigen, melde dat even, het wordt dankbaar aanvaard en afgehaald. Volgens de datum, vermeld op de lootjes, zal deze Bazar gehouden wor den op 26-27 en 28 October a.s. te Den Oever in de zaal van Jurrie Lont, het geen als vanouds weer gezellige avon den beloven te worden. Het symphonie-orkest „O.O.V." zal onder de bekwame leiding van den hr. Van Vrede, op één van deze avonden haar klanken ten beste geven in de theetuin, welke natuurlijk niet ont breken zal. Om één en ander niet te vergeten, let te men op de advertentie, welke in ons blad zal worden opgenomen. Verlichting visscherschepen. Naar ons ter oore kwam, worden bij de sluizen te Den Oever, de visschers welke met hun schepen zonder of niet voldoende verlichting in het don ker varen, gewaarschuwd. Dat dit va ren in het donker, zonder of onvol doende verlichting strafbaar, maar ook bijzonder gevaarlijk is, weten toch wedden. Wilt gij vijfentwintig wagen Hartelijk bedanktKijk eens Kijk toch eens De bultenaar lag nog altijd op de knieën voor den fauteuil van Aurora. Donna Cruz had zich tusschen hen beiden willen plaat sen, maar de bultenaar had haar bedaard op zijde geschoven met de woorden Laat mij begaan. Hij sprak zacht en zijne stem was daarbij zoo veranderd, dat donna Cruz als van zelve terugdeinsde en groote oogen opzette. In plaats toch van de hooge snijdende tonen, welke men gewoon was geweest uit dien mond te hooren, was het eene zachte en vaste, har monische en diepe stem. Die stem noemde Aurora bij haar naam, en donna Cruz voelde hare vriendin in hare ar men sidderen, terwijl zij hoorde dat het meis je mompelde Ik droom. Toen de bultenaar in die knielende houding andermaal Aurora zeide, bedekte de jonge dame haar gelaat met de handen en groote tranen drongen tusschen hare bevende vin geren door. De gasten, die uit den ingang der galerij het oog op donna Cruz vestigden, meenden dat zij betooverd was, want zij stond daar met opgeheven hoofd, open mond en starende oogen. Bij den hemeldat gelijkt een mirakel, riep Navailles uit. StilZie eens Het andere meisje schijnt door eene onweerstaanbare macht aangetrok ken te worden. De bultenaar heeft een talisman, een too- vermiddel. 't Was waar, wat de gasten in de galerij gezegd hadden Aurora boog zich als het ware tegen wil en dank naar dengeen, die haar naam noemde. Ik droom ik droom stamelde zij tusschen hare snikken, 't Is verschrikkelijk, want ik weet, dat hij niet meer leeft Aurora sprak de bultenaar voor de derde maal. Donna Cruz wilde iets zeggen, doch hij leg- Met ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. wel alle visschers. Laten zij bedenken, dat met weinig moeite één of meer lan taarns geplaatst kunnen worden, waai' door veel moeite en drukte, maar ook schade en procesverbaal kan worden voorkomen de reglementen zijn er toch niet om die te verwaarloozen de ambtenaren zijn er om de voorschrif ten te handhaven en omdat zij voor het meerendeel ook visscher geweest zijn, past het niet hen in de uitoefe ning van die functie te negeeren, of minder vriendelijke woorden toe te voe gen. Wielrennen. Zondag a.s. 2 uur start te De Haukes voor de le Kampioens- rit lange afstand. A-klasse 80 Km. C-klasse 40 Km. Voor de snelste rit van laatstgenoemde klas heeft D. Klink 2 fraaie medailles beschikbaar gesteld. Wie zal ze krijgen Wilt U dat we ten Welnu komt dan Zondag naar De Haukes, dan kunt U de zeker span nende strijd zelf zien. POLITIE. Verloren een rijwielplaatje aan een bandje en een kosteloos rijwielplaatje. Inl. bij den Gem.-bode H.-hoef. Algemeene Vergadering van de KLEUTERSCHOOL „OOST-WIERINGEN." Woensdagavond had de jaarvergadering plaats van de Kleuterschool Oost-Wieringen en omstreeks acht uur opent de heer Jansen de vergadering en roept alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. Daarna geeft hij het woord aan den secretaris, den heer Ph. Deijs, teneinde de notulen voor te lezen, welke on der dankzegging onveranderd worden goed gekeurd. Hierna volgt een kort verslag van den pen ningmeester, den heer W. Kaan, over de fi- nanciëele toestand van de vereeniging. Uit het midden van de vergadering wordt dan een kascommissie benoemd, bestaande uit de heeren Thoma en van der Have, welke de kasboeken aan een nader onderzoek zullen onderwerpen en op de eerstvolgende verga dering hierover verslag uit zullen brengen. Wanneer dit achter de rug is, geeft de voor zitter een algemeen overzicht van de Kleu terschool. Het aantal kinderen bedraagt op het oogenblik 74 stuks, terwijl dit bij de aan vang 65 was hetgeen dus al een stijging van 9 kinderen beteekent. Zeer waarschijnlijk zal dit aantal echter nog vermeerderen naarma te het winterseizoen nadert. Hierop wijzen reeds de teekenen van de,laatste weken. Het bestuur zal nog doorgaan met het uit geven van rentelooze aandeeïen, teneinde het resteerende bedrag van de aankoop der school, de leermiddelen en het leermateriaal te kun nen dekken. Met het oog op de naderende winter komt, nu vanuit het bestuur het voorstel, binnen korten tijd een fancyfair op te zetten met daaraan verbonden een verloting, teneinde de onkosten, die het jaargetijde met zich mee zal brengen, zooals kachels, brandstof enz., zooveel mogelijk te bestrijden Verder dient er natuurlijk speelgoed enz. voor de kinderen aanwezig te zijn. Uit de vergadering wordt dan ook een com missie benoemd, waarvan de heer D. Bak ker Ez. de leiding op zich zal nemen. De heer Bakker zal in samenwerking met het bestuur van de school de verdere plannen uitwerken, om tot dit doel te geraken. de haar met een gebiedende beweging het zwijgen op. Draai het hoofd niet om, fluisterde hij ma- demoiselle de Nevers toe, wij staan aan den afgrond, en ééne onvoorzichtige beweging, één gebaar, kan ons in het verderf storten. Donna Cruz was genoodzaakt een oogenblik naast Aurora plaats te nemen, want hare knieën knikten. Ik zou twintig louis d'or geven om te we ten, wat hij haar vertelt, zeide Navailles. Ik begin, het te gelooven, zeide Oriol, maar, hij heeft haar toch niets te drinken gegeven. Gij droomt niet, Aurora, vervolgde de bul tenaar intusschen. Uw hart heeft u niet mis leid. Ik ben het. Gij mompelde de jonge dame. Ik durf de oogen niet opendoen. Donna Cruz drukte haar een kus op het voorhoofd, om haar van zeer nabij te kunnen zeggen Hij is het inderdaad. Aurora zag intusschen hare vingers door, die zij nog altijd voor de oogen hield. Haar hart klopte, maar zij wist den kreet, die haar op da lippen lag, te bedwingen. Zij bleef roer loos zitten. Die heeren, die niet aan den hemel geloo ven, zeide de bultenaar tegen Aurora, na een snellen blik op den ingang der galerij gewor pen te hebben, gelooven aan de hel, en zijn dus gemakkelijk te misleiden, als men kwaad voorwendt. Geef nu geen gevolg, lieve Aurora, aan uw hart, maar aan eene schijnbaar on weerstaanbare aantrekkingskracht, die zij als het werk van den booze zullen beschouwen. Houdt u, alsof gij betooverd wordt door de hand, die ik ophef om u te bezweren. Hierop maakte hij eenige bewegingen voor het gelaat van Aurora, die zich tot hem boog, alsof zij hem gehoorzamen moest. Zij komt naar hem toe riep Navailles vol verbazing uit en al de gasten herhaalden als uit één mond Zij komt naar hem toe Buiten adem snelde de dikke Oriol naar den prins met de woorden Gij laat het mooi ste verloren gaan, monseigneur 't Is waar lijk de moeite wel waard het te zien Gonzaga liet zich naar den ingang der Ga lerij medevoeren, waar men dadelijk plaats voor hem maakte. Ook hij bleef verstomd staan. De bultenaar ging met zijne bewegingen voort en Aurora, als betooverd, naderde hem meer en meer. Hij had gelijk gehad en die mannen, die niet aan God geloofden, geloof den stokstijf aan betooveringen, minnedran ken, enz. Zelfs Gonzaga, de groote vrijdenker, mompelde Die man heeft een toovermiddel in zijn bezit. Uwe hand, fluisterde de bultenaar Aurora zachtjes toe, maar langzaam, zeer lang zaam, alsof eene onweerstaanbare macht u noodzaakte mij die te geven. Aurora nam daarop de hand van haar ge laat en liet die hortend zakken, alsof het de beweging van een automaat was. Hij doet met haar, wat hij wilMen moet het zien om het te gelooven riep men. Ik geloof het niet, al zie ik het, zeide Peyrol les achter Gonzaga. Laten wij niets verzuimen, ging de bulte naar voort, die ongetwijfeld grond had om op de medeplichtigheid van donna Cruz te vertrouwen. Gonzaga en zijn handlangers staan nu ook te kijken. Wij moeten hen even zeer misleiden. Als mijne hand de uwe aan raakt, Aurora, moet gij sidderen en een ver baasden blik rondom u slaanGoed zoo Keer u nu geheel naar mij, vervolgde de bultenaar, maar langzaam, langzaam. Hij stond op en liet zijn blik op haar rusten. Sta op, als een automaat. Goed zoo Kijk mij aan, doe een stap vooruit en laat u in mijn armen vallen. Ook aan dit bevel gehoorzaamde Aurora en donna Cruz stond als een marmeren beeld. In de galerij liet zich een daverend applaudisse- ment hooren. Het schoone hoofd van Aurora rustte aan de borst van Esopus 't Heeft precies vijf minuten geduurd zei de Navailles, met het horloge in de hand. De gasten stroomden het salon weder bin nen en de bultenaar voegde met zijn heesche stem aan Gonzaga toe Gij ziet, monseig- Een voorstel, om alleen een loterij te hou den, vindt bij de aanwezigen geen bijval. Aan enkele dames worden loten uitgereikt voor de verkoop, zoodat daar reeds mee be gonnen kan worden. Intusschen hebben vele loten reeds hun weg gevonden. Uit het bestuur komt dan het aanbod, dat hij of zij, die de meeste loten verkoopt, een rollade krijgt van 3 pond. Degeen, die daar in aantal op volgt, ontvangt een rollade van twee pond, en dan is er nog één beschikbaar van 1 pond voor no. 3. Dit alles ter aanmoe diging voor het goede doel. Hierna worden er nog eenige vragen ge steld door enkele leden, die door den voorzit ter tot tevredenheid worden beantwoord. Bij de rondvraag brengt de heer v. d. Have zijn dank aan het personeel der school, voor de buitengewoon goede wijze, waarop zijn kinderen worden behandeld en de nuttige en aangename manier, waarop de dames met de kleutertjes om kunnen gaan. De geheele vergadering betuigt met eer flink applaus haar instemming hiermede. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voor zitter met een hartelijk dank voor de aange name bespreking, de vergadering. BEKENDMAKING. CURSUS VOOR VREEMDE TALEN. Burgemeester en Wethouders van Wierin gen vestigen de aandacht op de gelegenheid tot het ontvangen van onderwijs in de Franse en Engelse talen aan de bestaande cursus te Hippolytushoef voor jongens en meisjes van 10- tot en met 16-jarige leeftijd. Aanmelding tot deelname dient te geschie den vóór 7 October a.s. ter gemeentesecretarie. Wieringen, 30 September 1937. Burgem. en Weth. voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. GEMEENTE ZIJPE. De adviescommissie in het ge drang. Zeer vurige woorden gevechten. Het behoud van de Advies-commissie op 't nipper tje gewonnen. Woensdag j.1. werd een aangevraag de Raadsvergadering (dooi- de leden Dignum, Doorn en Doedens) gehouden. Alle leden waren present. De voorz., Mi'. Breebaart,, doet de mededeeling, dat van de 3 raadsleden, alsmede van 12 aannemers uit de ge meente een verzoek in ingekomen om de aansluiting van de Gemeente bij de Advies-commissie op te zeggen. In de adviezen worden de motieven genoemd, dat de werken er onnoodig door worden opgehouden, er duurder door worden, terwijl soms tevens ar chitectuur werd opgedrongen. De drie raadsleden- aan het woord. Dignum. De heer Dignum meent dat onze Gemeente het advies-bureau niet be hoeft mede te helpen onderhouden. Bovendien hebben hier de men- schen wel kennis genoeg om plannen te maken en te beoordeelen, daar is mijnheer Wieger Bruin niet voor noodig. neur, dat het gemakkelijk genoeg was. Monseigneur, zeide Peyrolles van zijn kant, er schuilt iets achter. Die snaak moet een be hendig goochelaar zijn. Zijt gij bang, dat hij uw hoofd van uw romp zal weggoochelen vroeg Gonzaga en zeide daarop tegen Esopus Bravo vriendje zult ge ons uw recept niet geven 't Is te koop, monseigneur, antwoordde de bultenaar. En zal de betoovering van kracht blijven tot aan het huwelijk Tot aan het huwelijk, ja maar niet verder. Voor hoeveel verkoopt gij uw talisman, bo chel vroeg Oriol. Bijna voor niets, doch, om er wil van te hebben, moet men in 't bezit zijn van een ar tikel, dat schaarsch is. En hoe heet dat artikel vroeg de kleine dikke financier. Geest, mijnheer de edelman tracht daar maar een partijtje van in te slaan, antwoordde Esopus. Oriol dook tusschen de menigte weg, terwijl velen applaudiseerden. Intusschen werd don na Cruz door Choisy, Navailles, Nocé en an deren omringd, die haar nieiAvsgierig onder vroegen Wat heeft hij gezegd Sprak hij latijn tegen haar Had hij een fleschje in de hand Hij sprak Hebreewsch, gaf het heidinnetje ten antwoord, langzamerhand weder tot zich zelve komende. En verstond dé jonge dame hem Letterlijk. Hij stak de linkerhand in zijn zak en. haalde er iets uit, gelijkende op op hoe zal ik het noemen En tooverspiegel Een bokkenhoorn ga ven sommigen haar in den mond. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEER EN VOOR EENMAAL BETALEN Wierlngermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant. j

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1