T ?8e JAARGANG DONDERDAG 7 OCTOBER 1937 No. uö 8bi «iieuws- mn advertentieblad voor wieringen en omstreken BULTENAAR.! N. V. WACO - HOORN bwieringer courant VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU tfippolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 CRISISBUREAU. Tuinbouwteeltregeling 1938. Omtrent de /tuinbouwteeltregeling voor liet jaar 1938 kan betreffende de teelt van sla en spinnazie onder en de beperking der meermalige teelt van sla en spinazie onder glas druivenkassen, het volgende worden medegedeeld. I. De teelt van kropsla en spina zie in kassen, serres en warenhuizen, waarin druivenboomen staan is ver boden, tenzij a. De druivenboomen ter vernieu wing zijn afgezaagd en de teelt plaats vindt in de jaren, waarin liet eerste en tweede schot ontstaat b. nieuwe druivenboomen zijn ge plant en de teelt plaats vindt in de jaren, waarin het eerste tot en met het vierde schot ontstaat Verder zal :n druivenkassen de teelt van alle warmoezerijge wassen beperkt dienen te blijven tot één teelt en éen product per jaar. II. Het aantal kroppen sla, dat - zoowel warm als koud - onder glas ten hoogste geteeld mag worden, is a. voor platglas 1. Op 20 raam al dan niet bij ten hoogste 2 stuks kool per raam 2. Op 16 per raam bij ten hoogste 5 stuks kool per raam 3. Op 16 per raam in peen- of ra- dij srij en zonder kool 4. Op 12 per raam in peen- of ra- dijsrijen met ten hoogste 5 stuks kool per raam. B. Voor warenhuizen 1. Op 20 per raam bij uitsluitend kropsla 2. Op 16 per raam bij ten hoogste 2 stuks kool per raam. C. Voor kassen en serres 1. Op 16 per M2 bij uitsluitend kropsla 2. Óp 12 per M2 bij ten hoogste 2 stuks kool per M2. Onder „kool" wordt in het boven staande zoowel spits- als bloemkool, alsook roode-, witte- en savoyekool verstaan. III. De getallen per raam of per M2 onder II vei meld gelden voor elk raam en voor elke M12 afzonderlijk, met dien verstande, dat de grootte van het raam wordt vastgesteld op 150 bij 80 Cm. en voor ramen van grootere of kleinere oppervlakte de onder II genoemde getallen naar evenredigheid gelden. IV. De teelt van kropsla onder glas in combinatie met eenig warmoe zerij-gewas, anders dan onder II ver meld, is verboden. Evenwel is bij de onder II B en C aangegeven teelten de teelt van TOMATEN en BOONEN toegestaan en is bij de onder II A aangegeven teelten na 1 Febr. 1938 de teelt van bloemkool en na 1 April 1938 de teelt van komkommers onbe perkt toegestaan. V. In het tijdvak van 1 Januari! tot en met 30 Juni van eenig teelt-1 jaar is de teelt van kropsla oilder het| FEUILLETON. DE Naar het Fransch van Paul Féval. zelfde glas slechts éénmaal toege staan, zoodat hiermede het overleg gen van glas van kropsla op kropsla is verboden. BÏNNENLANDSCH NIEUWS. BAKHUYS DOOR DE POLITIE AANGEHOUDEN. Een misverstand. Door Rotterdam deed Dinsdag het gerucht dat de bekende voetballer B. Bakhuys door de politie in Hotel Central aan de Kruiskade van zijn bed zou zijn gelicht en in bewaring ge steld. Bij informatie bleek, dat dit juist was. Op vordering van den burgemeester van Voor schoten was B. door de politie aangehouden, aangezien hij daar ter plaatse meubelen zou hebben gekocht en deze, vóór zij geheel wa ren afbetaald, weder vèrkocht zou hebben. Hij werd in het Hoofdbureau van Politie aan het Haagsche Veer opgesloten, doch on- dertusschen was de vrouw van B. naar de po litie in voorschoten gegaan en had daar me degedeeld, dat de aanhouding van haar man op een misverstand moest berusten. De meu belen, welke door hem in verband met zijn vertrek uit die plaats waren verkocht, waren wel degelijk geheel betaald, zoodat er van verduistering of zooiets in het geheel geen sprake kon zijn. Deze mededeeling werd direct onderzocht en bleek juist te zijn. Waarop da delijk de politie te Rotterdam van de nieuwe wending van de zaak in kennis werd gesteld en B. weder op vrije voeten werd gelaten. Het einde. Het is geen pleizierig einde van Bakhuys' ver blijf hier te lande. Heden vertrekt hij naar Metz en de legioenen zullen niet meer jubelen om zijn knallende schoten. Naar wij thans definitief vernamen, kan er van een „verkoop" naar Parijs van Bakhuys geen sprake zijn. Hij heeft een contract van twee jaar voor Metz, wat hem een inkomen van f 120 per week garandeert Hoe veel prijs men daar in Frankrijk overi gens op „Bakwie" stelt, moge blijken uit het feit, dat al zijn eischen zijn ingewilligd. Te Venlo werd hij in zijn zaak geassisteerd door een zwager en één van de voorwaarden onder welke Bakhuys zich aan Metz wilde verbin den, was, dat ook deze zwager aan een betrek king zou worden geholpen. Hetgeen inmiddels is geschied de zwager wordt te Metz particulier chauffeur, zonder dat hij een woord Fransch kent of er den weg weet. Bakhuys heeft ook een bezoek gebracht aan Amsterdam, waar hij voor het laatst zijn roem in klinkende munt ging omzetten ,Jour-nalistiek"-werk en een reclamefilm maken voor den daarvoor betaalde EEN BOFFENDE ZWERVER. Kon f 1600 incasseeren. Een Hagenaar, dto geruimen tijd ge leden de residentie had verlaten en door de geheele wereld heeft gezwor ven, kreeg dezer dagen bij zijn terug komst een aardigen meevaller. Dertig jaar geleden, toen hij in Den Haag in betrekking was, hem een on geval overkomen. Tengevolge hiervan was hem door de Rijksverzekerings bank een jaarlijkschc toelage toege kend. De toen nog jonge man leefde met zijn ouders op niet al te goeden voet en was juist in die dagen naar el ders vertrokken. De mededeeling van deze jaarlijksche uitkeering had hem dan ook nooit bereikt en later was hij de wijde wereld ingegaan en had hij nooit meer iets van zich laten hoo- ren. Onlangs is hij platzak van zijn zwerftochten teruggekeerd. Hij nam zijn intrek in een logement aan de Lange Beestenmarkt in Den Haag en vernam hier, dat zijn vader inmid dels was overleden,, waarop hij zich thuis vervoegde om eenige papieren na te zien. Bij het doorsnuffelen hier van ontdekte hij tot zijn verrassing, dat hij al 30 jaar lang recht op een jaarlijksce uitkeering had. Met deze papieren gewapend heeft hij zich bij de Rijksverzekeringsbank vervoegd, om te trachten alsnog uitbetaling van de totale schuld te krijgen. Dit bedrag was inmiddels aangegroeiu tot 1600 gulden. Voor den zwerver in zijn om standigheden niet minder dan een schat. De man zelf betwijfelde of zijn vordering zou worden voldaan, maar tie Rijksverzekeringsbank maakte geen bezwaren en betaalde de som uit. Men kan zich de vreugde van den zwerver voorstellen, die, voorloopig althans, alle moeilijkheden te boven is Logger bij Scheveningen op havenhoofd Opvarenden gered, scheepje vermoedelijk verloren. Dinsdagmiddag omstreeks zes uur is de Sch. 136, de „Vrouwe Maria" in de Scheveningsche buitenhaven op de steenen beschoei-ing gevaren en daar lek geslagen. De schipper C. Toet en zijn zoon konden zich in veiligheid brtengen. De uitgevaren reddingboot ^Zeemanshoop" behoefde geen dienst te doen. Schipper Toet was Maandagmiddag op de garnalenvangst gegaan, waarbij hij het anker verloor. Hij keerde daar op naar de SchewVmingsche haven te rug, doch voer Dinsdagmiddag op nieuw uit, nu om te trachten het an ker te vinden. Ter hoogte van het wan delhoofd brak het kielzwaard van het scheepje, zoodat het vrijwel onbe- bestuurbaar was geworden. Schipper Toet besloot dan ook onmiddellijk naar de haven terug te keeren, het geen intusschen alleen voor den wind mogelijk was. Alles ging goed totdat de buitenhaven was bereikt, toen de „Vrouwe Maria" waarmede het uiterst moeilijk manoeuvreeren was. op een der havenhoofden sloeg. Het scheepje, dat vijf ton meeL zat weldra rotsvast tusschen de bazaltblokken, waar het spoedig lek sloeg. Meisje van de fiets gewaaid. Dinsdagmiddag is de 16-jarige H. v. Esopus bracht met de eene hand zijn jabot i in orde en streek met de andere hand, als een. zegepralende held, het schoone haar van Aurora glad. Juist zooveel tijd, als er noodig is om een mooi meisje te betooveren, riep hij uit. Laten wij eens drinken, daar wij er juist den tijd voor hebben, zeide Gonzaga. Laten wij drinken op dit gelukkig huwelijk De kurken vlogen opnieuw van de flesschen champagne en ditmaal scheen het met de vroolijkheid inderdaad ernstig te zullen wor den, want de bezorgdheid was verdwenen en iedereen rcvoelde er zich opgewekt. Donna C uz vulde zelve het glas van Gon zaga, kle i?: met hem en zeide Op hun wel zijn Op hun welzijn riepen de omstaners, de glazen lv' :gende. Welnu, vroeg Esopus, is hier niemand dich terlijk g. :.oeg om een brulioftsvers te maken. Een dichter een dichter riep men. Er is een dichter noodig Men kan niet alles tegelijk doen, zeide Gri veau, de pen achter zijn oor stekende als ik met het contract gereed ben, zal ik eenige coupletten improviseeren. Dat zal de wet op het notarisambt in ver zen zfjn, riep Navailles uit. Zeg nu eens, dat v/ij niet in de gouden eeuw leven Wie spreekt het tegen zeide Nocé. Uit de fonteinen zullen voortaan alleen amandelmelk en champagne ontspringen. Van de doornen zal men rozen plukken, voegde Choisy er bij. Tot zelfs de notarissen maken verzen De bultenaar zette een hooge borst en merkte aan Al de geestigheid wordt ter zake van mijn huwelijk aan den dag, gelegd Maar wat zie ik De bruid is in négligé en ik schaam mij over mij zei ven Ik ben niet behoorlijk gekapt en mijne manchetten zijn verkreukt. De bruidegom moet een behoorlijk toilet maken, riepen de dames uit. En de bruid ook voegde de bultenaar er bij. Heb ik niet van een uitzet hooren spre ken Twee dames waren reeds in het belendende boudoir en kwamen weldra terug met een aantal kleederen. Komaan, zeide donna Cruz, de directie op zich nemende, het wordt laat. En daarop voerde zij met hare gezellinen Aurora naar het boudoir. Pas maar op, bochel, dat zij uwe bruid niet uit den magnetischen toestand doen ontwa ken, merkte Navailles waarschuwend aan. Schoone dame, zeide Esopus, met een spie gel in de eene en een kam in de andere hand, zonder op de aanmerking van den jongen edelman te antwoorden, tegen juffrouw Fleu- ry, „wees zoo goed mijne coiffure van achte ren een weinig in orde te brengen". En toen, zich tot Navailles richtende, vervolgde hij Zij is aan mij overgeleverd gelijk gij allen aan mijnheer van Gonzaga, of liever aan uwe eerzucht. Ik heb haar, zooals mijnheer Oriol zijn hoogmoed heeft. Daar, zeide Griveau thans, men kan het contract onderteekenen. Hebt gij er de namen der verloofden inge schreven vroeg Gonzaga. Ik ken die niet, antwoordde de notaris. Hoe heet gij, vriendje was nu de vraag, die de prins tot den bultenaar richtte. Teeken maar, monseigneur, gaf Esopus op een luchthartigen toon ten antwoord laat de heeren ook maar teekenen, want ik hoop toch, dat gij mij wel die eer zult willen bewij zen. Ik zal er mijn naam zelf inschrijven, 't is een allerkluchtigste naam, waarover gij u ziek zult lachen. Hoe drommel kan die kerel heeten zeide Navailles. Met Ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. Teeken maar, teeken maar Monseigneur ik zou uwe manchetten wel eens een geschenk in mijn huishouden willen hebben. Gonzaga maakte dadelijk zijne kanten lub ben los en wierp ze hem door de lucht toe, waarna hij zelf naar de tafel ging" om te tee kenen, terwijl de aanwezige heeren zich in tusschen het hoofd braken om te raden, wel ken naam de bultenaar wel kon dragen. Zoek er maar niet naar, zeide hij, de van Gonzaga ontvangen manchetten vastknoo- pende. Gij zult dien nimmer vinden. Mijnheer de Navailles, gij hebt daar een mooien zak doek. Navailles gaf hem zijn zakdoek en elk der overigen schonk hem een toevoegsel tot zijn toileteen speld, een speld, een strik. Hij liet zich alles aandoen en bekeek zich in den spiegel.Intusschen teekende ieder der heeren op zijn beurt, na Gonzaga's naam, die aan het hoofd stond. Ga eens zien of mijne vrouw gereed is, zei de de bochel tegen Choisy, die juist bezig was een chabot van Mechelschen kant aan zijn overhemd vast te spelden. Daar is de bruid daar is de bruid werd er van verschillende zijden geroepen. Aurora vertoonde zich namelijk op den drempel van het boudoir met een wit satijnen bruidskleed en een krans van symbolische oranjebldesems in het haar. Zij was bewon derenswaardig schoon, maar haar bleek gelaat had die zonderlinge onbewegelijkheid gehou den, die haar op een beeld deed gelijken. Zij scheen nog altijd onder de macht der betoo- vering te staan. Toen men haar in 't oog kreeg, ging er een algemeen gemompel van bewondering op en als men den blik van haar afwendde, om dien op den bultenaar te laten rusten, gevoelde iedereen eene aandoening van leedwezen. De gebochelde sloeg daar echter geen acht op, maar klapte met vervoering in de handen, uitroepende Porbleu, wat heb ik een mooie vrouw Nu moeten wij er aan, mijne schoone; 't is onze beurt om te teekenen. Daarbij nam hij hare hand uit die van donna Cruz. Allen V. te Hoogkerk (Gr.) door een wind vlaag van haar fiets geworpen. Zij kwam met haar hoofd tegen een paal terecht en liep een schedelbasisfrac- tuur op. Zij is in zeer ernstigen toestand naar het Diaconessenhuis te Groningen over gebracht. Verzwegen aangifte mond- en klauwzeer. Tegen den veehouder G. te Moer beek (Nieuwe Niedorp) is door de po litie procesverbaal opgemaakt wegens het niet doen van de verplichte aan gifte van, mond- en klauwzeer ondei' zijn vee en wegens het verweiden van dit zieke v.ee. over den openbaren weg. Ook te Zijdewind heeft zich thans een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan. VREESELIJK ONGELUK. Machinist levenloos tusschen stoommachine gevonden. Dinsdagmiddag is de machinist van de olie-slagerij der firma W. T. v.d. Ley ie Langweer (Fr.) levenloos tusschen 'n stoommachine gevonden. Door nog onopgehelderde oorzaak is de man, de 26-jarige G. Veurman, door de machine gegrepen. Niemand is bij het ongeluk tegen woordig geweest. Het lijk van het slachtoffer was vreeselijk verminkt. De ongelukkige was gehuwd en va der van drie kinderen. VOOR DE WERKLOOZEN. Giften van Koningin, Prinses en Prins. Minister mr. C. P. M. Romme heeft Dinsdagavond in een radio-rede ovei* de beide zenders, de mededeeling ge daan van liet besluit van IJ. M. de Ko ningin mei de Koninklijke gift van 2500 gulden, het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds zijn eersten materi- eelen inhoud Ie geven H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, heb ben hun gave van 1500 gulden daarbij gevoegd. Jongen door irein gegrepen en zwaar gewond. Hij was op de rails gaan spelen Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur beging een 11-jarige jongen, wonende in de Indische buurt, de onvoorzichtig beid de spoorbaan bij den Zeeburger- dijk te Amsterdam tot zijn speelter rein te kiezen. Het lette daarbij niet op een van het Muiderpoort-station naderenden trein, namelijk den trein van Amersfoort die te 5 uur 7 aan het Centraal-station moet aankomen en dus juist het Mui derpoortstation had verlaten. De jongen kreeg ter hoogte van het viaduct over den Zeeburgerdijk een klap van de locomotief. Hij werd ook door de machine gegrepen en een eind medegesleurd, waarna de machinist er in slaagde den trein to', staan te brengen. De jongen werd opgenomen met zeer zware verwondingen en in le vensgevaarlijken loestand naar het O. L. Vrouwegasthuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen BÜITENLANDSCH NIEUWS. verwachtten eenig teeken van afkeer te zul len waarnemen, doch Aurora volgde integen deel gedwee. Toen Esopus zich naar de tafel richtte, waar de notaris iedereen had laten teekenen, ont moette zijn blik dien van Cocardass, die met zijn vriend Passepoil juist weder binnenge komen was. Hij gaf hem, met eene snelle be weging naar zijne zijde, een knipoogje, het welk Cocardasse begreep, want hij stelde zich dadelijk voor hem, met den uitroep er ont breekt nog iets aan het toilet Wat dan Wat dan werd er van alle kan ten geroepen. Sedert wanneer trouwt een edelman zonder een degen aan de zijde te hebben vroeg Co cardasse plechtig. 't Is waar 't Is waar zeiden de heeren. Wij zullen dat verzuim herstellen Hij ziet er zoo nog niet kluchtig genoeg uit. Navailles mat de degens der gasten met het oog, terwijl de bultenaar met voorgewende zedigheid zeide Ik ben daar niet aan gewoon het zou mij hinderen. Onder al die staatsiedegens was er een we zenlijke en sterke degen, die van mijnheer de Peyrolles, die nooit grappen maakte. Zonder veel omslag gespte Navailles dien degen van de zijde van Peyrolles los. Och, och, 't is wezenlijk niet noodig, her haalde Esopus. Schertsend werd hem de degen echter aan gegespt. Cocardasse en Passepoil zagen zeer goed, dat zijne hand als 't ware van blijdschap trilde, toen hij het gevest aanraakte doch zij waren ook .de eenigen, die het konden op merken. Toen de degen aangegespt was, bood de ljultenaar geen weerstand meer 't was nu eene afgedane zaak. Doch toen het wapen daar aan zijne zijde bengelde werd hij nog tweemaal trotscher dan te voren en begon als een pauw heen en weder te loopen, zoodat men het aan alle kanten uitschaterde. Som migen schoten op hem toe om Jiem te omhel zen en anderen draaiden hem als, een pop rond. Hij was de held van den avond en liet allen begaan maar toen hij bij de tafel was, BALANS VAN DEN OORLOG. 1.320.000 Menschen stierven 'n gewelddadigen dood. Het Spaansche Kabinet beschikt over cijfers betreffende het aantal slachtoffers van den, burgeroorlog. Van een zijde, waar men verzekerde, deze- geheime - cijfers met eigen oogen gezien te hebben, verneemt Uni ted Press dat dit aantal thans reeds meer dan 1.320.000 zou bedragen. Deze berekening is een eerste po ging om tot een nauwkeurig onder zoek naar het aantal dooden te komen Zij is gedaan door een groep officie ren van gezondheid, met behulp van de politie, vakvereenigings- en poli tieke leiders in heel Spanje. Onder de gevallenen zijn in de eer ste plaats zij, die in den strijd gesneu veld zijn, t.w. 110.000 man der regee- ringstroepen en 250.000 nationalisten. In de tweede plaats zij, die achter het front zijn gevallen 400.000 nationa listen en 500.000 regeerings-getrouwen. Hieronder zijn wel begrepen zij, die door executies vielen, doch niet de burgers, die bij de bombardementen omkwamen. Van de burgerbevolking vielen 50.000 regeeringsgetrouwen, 10.000 nationalisten. Spanje had voor de burgeroorlog uit brak, 24y2 millioen inwoners. Onge veer 5 p.Ct. van de bevolking is thans tengevolge van den strijd gedood. Re kent men daarbij de vele uitgeweke nen, de voor het leven verminkten, enz. dan komt men tot de conclusie, dat de bevolking van Spanje tot 20 millioen is teruggeloopen. GEMEENTE WIERINGEN. Snelle uitbreiding van mond- en klauwzeer. De mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente snel uit, voornemelijk in het Oostelijk ge deelte waar het eerste geval werd ge constateerd. Sedert hebben zich in enkele dagen tijds 4 nieuwe gevallen voorgedaan, namelijk onder het vee van de heeren M. B C. K. N. H. en van Wed. W. Snooy Jz. allen te Oosterland. Onderwijzend personeel. Ter vervan ging van den heer J. Boon, hoofd der O. L. schol te Oosterland alhier, aan wien ziekteverlof is veleend, is be noemd de hr. B. Ouwerling, onder wijzer te Den Helder. Winkelsluiting. Wij bhengert be langhebbenden in herinnering, dat nu de zomertijd is beëindigd, alle winkels weer des avonds om 8 uur gesloten moeten zijn. Ten aanzien van de Zondagsluiting geldt vanaf 15 Sept. tot 1 Juni de vol zeide hij Een weinig bedaard, als 't u belieft. Dring niet zoo rondom mijne vrouw en laat ons een weinig met rust, heeren en vrienden, opdat wij het contract behoorlijk kunnen teekenen. De notaris Griveau zat nog altijd aan de tafel en hield de pen gereed aan het hoofd van het contract. Uwe namen als 't u belieft, zeide hij en uwe voornamen, beroep, geboorteplaats. De bultenaar gaf een kleinen schop tegen den stoel van den notaris en vroeg, toen deze omzag Hebt gij zelf reeds geteekend Wel zeker, antwoordde Griveau. Ga dan in vrede waarde heer, hernam de bultenaar, schoof hem weg en ging zelf op zijne plaats zitten, waarover het gezelschap het weder uitschaterde, want de bultenaar kon nu niets meer doen of men lachte er om. Maar waarom, voor den drommel, wil hij zelf zijn naam schrijven vroeg Navailles. Onderwijl voerde Peyrolles een fluisterend gesprek met Gonzaga, die de schouders op haalde. De eerstgenoemde vond alles, wat hier voorviel, redenen van ongerustheid. Doch de prins stak den draak met hem en noemde hem een bange wezel. Dat zult gij zoo dadelijk zien, gaf de buite raar onderwijl op de vraag van Navailles ten antwoord. Gij zult er verwonderd van staan, voegde hij er met zijn heeschen lach bij drink intusschen maar een teugje. Het gezelschap volgde dien raad en hij schonk de glazen vol, terwijl de bultenaar met eene vaste hand de opengelaten plekken in het contract begon in te vullen. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN 1 Wieringermeerbode. Wiertnger Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1