BEiïIlf ?8e JAARGANG ZATERDAG 9 OCTOBER 1937 No. 116 MIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD V0ON WIERINGEN EN O^STREICE^ TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. IEDEREN DINSDAG DE BULTENAAR. SPORT. Bertels' Kunstkorrel N. V. WACO - HOORN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. SPREEKUREN HIPPOLYTUSHOEF. ÏO 3 UUR HOTEL CENTRAAL S. KAAN Pz. LAGE, VASTE TARIEVEN. VERMAKEN van SLECHT passende Gebitten. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Kippolytushoef Wieringpn Telef. Intercomm. No. 19 ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.5G Iedere regel meer f 0.1Q 6INNENLANDSCH NIEUWS. Naar afschaffing van crisisaccijns op rundvleesch. Naar men meldt,, zal eerlang - waar schijniijk omstreeks de jaarwisse ling - ook de laatste 5 pCt. crisisbef- ling op het rund- en kalfsvleesch wor den afgeschaft, zoodat dit vleesch dan niet langer de kapstok" voor de fi- nancieele nooden van het Landbouw- crisisionds zal zijn. Wij herinneren er aan, dat deze crisis-accijns in 1933 op het rund vleesch is gelegd, om uit de op brengst daarvan de kosten te betalen van liet ter beperking van de melk productie slachten, inblikken en aan ondersteunden distribueeren van 'n kwart miliioen, meest drachtige, koeien. Minister Verschuur bestempelde dit tegen de borst sluitende slachten van drachtig vee ais het „.twee-voor-één systeem", aangezien niet alleen 250.000 koeien, doch ook 250.000 toe komstige koeien werden vernietigd. Hij vergat echter, dat van de 250.000 kalfjes, die anders geboren zouden zijn geweest, de heiftstiertjes zou den zijn geweest, die uit den aard der zaak nimmer één druppel melk zou den hebben gegeven. Tevens vergat hij, dat een deel van de vrouwelijke kalveren, als gevolg van gebreken en sterfte, het nimmer tot volwassen melkkoeien zouden hebben gebracht. Bn tenslotte vergat hij, dat een groot deel der aan de re geering ingeleverde beesten oude, afge molken koeien waren, die voor deze gelegenheid nog eens drachtig waren gemaakt, Het resultaat van dezen maatregel is dan ook nihil geweest, want de melkproductie heeft haar stijging on onderbroken voortgezet tot heden, nu het mond- en klauwzeer er een stokje voor steekt. Wél is er een tekort aan slachtvee ontstaan, zoodat thans rundvleesch uit Denemarken moet worden ingevoerd. Een ander gevolg is geweest, dat deze domme maatre gel in totaal een bedrag van f 24.896.000 heeft gekost Er werd dan ook niet minder dan 1 20 pCt. der waarde van het slacht dier aan accijns geheven. Later is dit FEUILLETON. Naar het Fransch van Panl Féval. 70.) Die drommelsche degen riep hij uit, moei te doende om zijn zijgeweer te plaatsen op zoodanige wijze, dat het hem niet hinderde. Dit bracht weder gelach te weeg, want de bochel raakte meer en meer met den grooten degen verlegen, die een recht foltertuig voor hem was. Eindelijk rukte hij dien met eene ongeduldige beweging uit de schede en legde het wapen naast zich op de tafel. Het gelach verdubbelde, maar Cocardasse kneep Passepoil in den arm en fluisterde hem toe daar ligt de strijkstok al klaar De dans zal zoo met een beginnen, ant woordde Passepoil. De wijzer der klok stond bij vieren. Wilt ge teekenen, mademoiselle vroeg de bultenaar, a^,n Aurora de pen toereikende. En toen zij aarzelde en hem aanzag, zeide hij zacht Teeken uw waren naam, daar gij dien toch kent. Aurora nam de pen en teekende donna Cruz, die over haar schouder heen zag, kon een merkbaar teeken van verwondering niet onderdrukken. Is het klaar riepen de nieuwsgierige gas ten. De bultenaar weerde hen met een gebaar af, teekende zelf en riep toen uit't Is klaar Kom nu maar zien Ge zult er verwonderd van staan Allen snelden naar de tafel, terwijl de bul tenaar de pen nederlegde en bedaard den degen opnam. Geeft wel achtzeide Cocardasse. Daar komt hetbevestigde Passepoil. Gonzaga en Peyrolles waren het eerst bij het contract, doch deinsden eenige schreden achteruit, toen zij zagen, wat er aan het verlaagd tot 10 pCt. en op 20 Aug. j.L tot 5 pCt. Echter was het bedrag van 25 miliioen reeds lang afbetaald, zoodat de rundvleesch-accijns niet langer noodig was voor het doel, waar voor hij in het leven was geroepen. Hij diende nog slechts - evenals de 2 a 3 centen op het brood - om de kas van het Landhouw-crisifonds te stij ven. Minister Steenberghe w.enscht nu aan dezen toestand, wat het vleesch betreft, een einde te maken over eeni ge maanden. De opbrengst van de 5 pCt. berekend per jaar bedraagt 3 a 3V;> miliioen gulden. Uitbreiding corps onder-officieren. Wanneer de plannen betreffende de uitbreiding van de weermacht tot uit voering raken, zal de behoefte aan ,pnderofficierS'kader zich sterk doen gevoelen. In verband daarmede heeft de minister van Defensie thans reeds maatregelen getroffen om hierin te voorzien. De minister heeft aan de regiments commandanten per circulaire medege deeld, dat dienstplichtige onderoffi cieren van de lichting 1934, 1935 en 1936 en geboren op of na 1 Jan. 1914 en die daartoe alsnog genegen zijn, voor den tijd van 6 maanden op de voor capitulanten geldende bepalingen in w^rkelijken dienst kunnen komen. Na drie maanden kunnen deze onder officieren dan worden voorgedragen voor onderofficier-capitulant. Het laat zich aanzien, dat onderof ficieren, die geschikt worden bevon den, definitief als sergeant-capitu- lant zouden worden benoemd. Deze bepaling geldt voor alle regi menten infanterie (van het eerste tot en met het 22ste), de regimenten gre nadiers en jagers, het regiment wiel rijders, cavalerie, luchtdoel-artillerie, genie, het corps pontonniers en torpe- disten en het regiment motor-artille rie. Voor benoeming tot onderofficier capitulant kunnen voorts ook in aan merking komen dienstplichtige ouder officieren der school uit Middelburg, die zijn opgeleid tot sergeant-majoor administrateur of fourier. BUITENLANDSCH NIEUWS. Hongaarsche bollenkweekers. Concurrentie voor Nederland Blijkens een artikel in den „Pester Lloyd" over den landbouwtenioon- steling in Makó, het centrum van den Hongaarschen uienteelt, worden op het oogenblik aldaar proeven geno men met den aanplant van bloembol len. Reeds zijn er elf kweekers, die op een areaal van 3 ha. bloembollen' kweeken, waarbij zij het voordeel van een zekeren afzet hebben, aangezien het tuinmansbedrijf der stad Boeda pest zich verplicht heeft, alle bloem bollen tegen een uniformen prijs over hoofd stond. Wat staat er Wat staat er Hoe heet hij riepen degenen, die zich achter hen bevon den. De bultenaar had beloofd, dat hij hen ver wonderd zou doen staan en hij had woord gehouden. Maar tegelijk zag men dat zijne kromme beenen recht werden, dat hij zijn gebochelde rug ophief, en dat hij, met den degen vast in de hand, zoo recht als een kaars in hun midden stond. 't Heeft niets te beteekenen meesmuilde Cocardasse de guit op de Cour de Fontaines nog wel andere toeren gedaan, toen hij klein was Toen de bultenaar zich oprichtte, had hij zijn haar naar achteren gestreken en op dit rechte lichaam prijkte thans een schoon en edel hoofd. Gaat dien naam maar lezen zeide hij, ter wijl hij zijn fonkelenden blik over de aanwe zigen liet rondgaan en daarbij wees hij met de punt van zijn degen naar de onderteeke- ning. Aller oogen volgden die richting en aller borst gaf zich lucht in dien éénen kreet Lagardère Lagardère Ja, zeide deze Lagardère, die nooit weg blijft, als hij beloofd heeft te zullen komen. In de ee.rste oogenblikken der algemeene verbazing zou hij zich een weg door zijne vij anden hebben kunnen banen doch hij be woog zich niet. Met dien eenen arm drukte hij de sidderende Aurora aan de borst en in de andere hand hield hij den opgeheven de gen. Cocardasse en Passepoil hadden onmid dellijk ook van leer getrokken en zich achter hen geplaatst. Gonzaga trok van zijn kant den degen en al zijne aanhangers volgden dat voorbeeld. Zij waren ten minste tien tegen één. Donna Cruz wilde zich tusschen de beide partijen inwerpen, doch Peyrolles greep haar bij den arm en voerde haar weg. Die man moet dit huis verlaten, mijne hee- ren zeide de prins van Gonzaga tandenknar sende en met een doodsbleek gelaat, voor waarts te nemen. Volgens den schrijver heeft men voorheen ook dusdanige proeven in Mohacs aan de Joego Slavische grens en in Budatetény bij Boedapest onder nomen, echter zonder resultaat. In Ma kó evenwel is het resultaat van jaar lot jaar beter geworden. Intusschen meent hij, dar. zich hier nog onbeperkte mogelijkheden bieden waar men b.v. in dit jaar nog 600 qulintalen Nederlandsche bloembollen naar Hongarije invoerde. Bovendien kan Hongarije onbetwijfeld heel wat goedkooper naar don Balkan en den Levant leveren dan dit hij Nederland het geval is. GROOT BRITTANNIE. DUITSCH BEZOEK VAN DEN HERTOG VAN WINDSOR. Reuter meldt uit Berlijn De hertog en de hertogin van Windsor, die hier Maandagmor gen verwacht worden, zullen, naar in buiten- landsche kringen hier wordt vernomen, waar schijnlijk de gasten zijn van dr. Ley, den lei der van het Arbeidsfront. Men acht het waar schijnlijk, dat zij hier ongeveer veertien da gen zullen blijven. Men zal den hertog model-arbeiderswonin gen laten zien. De hertog zal, naar men ge looft, strikt incognito reizen en men zal de pers niet aanmoedigen hem te volgen. Of hij rijkskanselier Hitier zal bezoeken, is nog niet bekend, maar men acht het onwaar schijnlijk. Men legt er hier den nadruk op, dat zijn bezoek aan Duitschland een zuiver particulier karakter draagt en dat hij wenscht als een gewoon reiziger behandeld te worden. RUSLAND KOOPT WAPENEN. Voor meer dan 10 miliioen dollar in één maand. Sowjet-Rusland heeft in Septmeber in de Vereenigde Staten voor meer dan tien milii oen dollar wapenen en oorlogsmateriaal ge kocht, waarvan meer dan de helft voor oor logsschepen. Dit is het hoogste bedrag, dat in één maand door eenige mogendheid in Amerika is be steed. Na Sowjet-Rusland komt China met aankoopen in September tot een bedrag van 2.980.099 dollar, in hoofdzaak voor bommen, granaten en mijnen. 3e KLASSE A. Voor a.s. Zondag staan er weer eenigè be langrijke ontmoetingen te wachten. Ten eer ste VolewijckersHelder. Volewijckers dat vorige week in eigen huis geklopt werd door haar zwakkere stadgenoot A.P.G.S. zal dit keer wel beter oppassen en Helder met leege handen terug sturen. Succes ontvangt de club van de bovenste plaats n.1. Alkm. Boys. Of het gelukken zal een der puntjes thuis te houden is een vraag, maarals de midvoor en spil niet vergeten dat er ook nog een rechtsbuiten loopt, en het doel voor niet grooter wordt aangezien, dan het is.... We houden het op een verdeeling der punten. Purmersteijn maakt de reis naar Texel en ook dit is een wedstrijd waarvan de uitslag moeilijk valt te voorspellen. Texel zal alles op alles zetten om dit keer te toonen dat ze haar plaats in de 3e klasse waard is. A.P.G.S. Assendelft hou den we op een overwinning voor de thuisclub, te meer daar deze Zondag j.1. de smaak eener overwinning heeft geproefd. De uitslag van HollandiaZaandijk zal niet ver van een ge lijk spel liggen. Het spel der Zaandijkers zal technisch wel beter zijn, doch de Hollandia- menschen zullen met hun enthousiasme dit v/el weten te weerstaan. 4e KLASSE A. B.K.C. dat Zondag in tegenstelling met de berichten van Strandvogels verloor staat nu voor de zware taak Schagen in eigen huis te bekampen. Gezien het resultaat der gespeelde wedstrijden gelooven we niet aan een over winning. M.F.C. gaat naar Strandvogels en zal de misstap van vorige week wel goed ma ken. Wieringerwaard dat zich tot nu toe zoo goed hield zal aan Alkmaar een zware tegen stander hebben, wellicht te zware. D.T.S. ontvangt Andijk en zal al haar best doen de punten zelf te behouden, hetgeen haar wel een overwinning zal bezorgen. Watervogels zal het bij N. - Niedorp probeeren en als deze de vorm nog niet te pakken heeft, wel de puntjes meenemen. SUCCES NIEUWS. Onze plaatselijke club heeft het publiek a.s. Zondag weer een spannende voetbaldag aan te bieden. Om 10 uur speelt Succes II tegen H.R.C. V en om de voetballiefhebbers in de gelegenheid te stellen, naast deze, ook de middagwedstrijd bij te wonen, heeft het Suc ces-bestuur gemeend voor deze wedstrijd de toegangsprijs op slechts 10 ct. te stellen, het geen door velen wel op prijs gesteld zal wor den. Om 12 uur heeft de wedstrijd Succes a B.K.C. a plaats, terwijl om 2.30 uur de groote wedstrijd SUCCES I ALKM. BOYS I wordt gespeeld. Dit beloofd een spannende wedstrijd te worden. Alkm. Boys bezet mo menteel de kopplaats in 3e Klasse A, met 5 punten uit 3 wedstrijden terwijl Succes daar op volgt met 4 punten. De Boys beschikken dit seizoen over een goed elftal en als Succes daarvan winnen wil zullen de spelers zich van begin tot eind geheel dienen te geven. Het mooie resultaat van vorige week, dat met een beetje geluk nog mooier had kunnen zijn, kan ook op eigen terrein behaald worden. Doch Alkm. Boys is geen Assendelft, dus op gepast. Doet Uw jonge hennen uitgroeien tot krachtige en goede legsters door Volledig dagrantsoen. Indien niet ter plaatse verkrijgbaar geschiedt levering door de fabriek ongefrankeerd onder rembours of na bestelling per postwissel. 5 KG 10 KG 50 KG Bertels' Kunsfkorrel B (vastzittende kippen) f. 0.90 1.50 5.75 Ratio Superstandaard Kunstkorrel (losloopende kippen) f. 5.20 Oliefabrieken Afd. Kunstkorrel, Amsterdam Met ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling' 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. Navailles, Nocé, Choisy, Gironne en de an dere edellieden begonnen dadelijk een onstui- migen aanval. Lagardère had zich zelfs niet achter de tafel geplaatst, maar beschermde Aurora zonder hare hand los te laten en stel de zich in postuur, geflankeerd door Cocar dasse en Passepoil. Goed zoo, mijn jongen riep de Gascogner uitmijn staal heeft in een halfjaar niets te proeven gehad Ilc ben er ik ben er schreeuwde Lagar dère, toen hij zijn eersten uitval deed. Het duurde maar enkele seconden en Gon- zaga's vrienden begonnen te wijken. Gironne en Albret lagen reeds op den grond, wente lende in hun bloed. Onbewegenlijk als drie standbeelden en al len ongekwetst, wachtten Lagardère en zijne beide dapperen den tweeden aanval af. Mijnheer van Gonzaga, zeide Lagardère on- dertusschen, gij hebt een schijn huwelijk wil len doen sluiten maar het is een echt huwe lijk, door uwe eigen onderteekening bekrach tigd. Voorwaarts voorwaarts was het eenige, wat de prins, uitzinnig van woede, antwoord de, en deze maal stelde hij zich aan het hoofd der zijnen. De klok sloeg juist vier uur. Plotseling hoor- men een groot gedruisch, daverende slagen werden op de buitendeur gegeven en men hoorde eene duidelijke stem roepen Doe open in naam des konings. Het salon leverde in deze oogenblikken een merkwaardig schouwspel op. De tafel was nog beladen met gerechten en half geledigde fles- schen en de hier en daar omgevallen glazen hadden groote wijnvlekken op het tafellaken nagelaten. Lagardère Aurora en de scherm meesters vormden eene groep aan de zijde van het kabinet, waar de uitzet der bruid ver toond was en waar de notaris Griveau, meer dood dan levend, thans eene schuilplaats had gezocht. In het midden van het salon stonden Gonzaga en de zijnen, in hun aanval gestuit door dat geroep in naam des konings en bezorgde blikken op de deur der zaal slaande. In de verschillende hoeken zaten de dames GEMEENTERAAD A. PAULOWNA. Vergadering van den Raad der Ge meente Anna Paulowna op Donder dag 7 October 1937, des namiddags twee uur. Voorz. burgemeester G. Lovink, secr. de heer C. Keijzer. Aanwezig- alle leclen. Na liet gebruikelijk openingswoord van den voorz., worden de notulen der GEMEENTE ANNA PAULOWNA. van het gezelschap vol schrik weggedoken. Op den grond, tusschen de beide strijdende par tijen, lagen de twee lijken in een donkeren bloedplas. De onbekenden, die op dit ongelegen uur bij den prins van Gonzaga aanklopten, waren de soldaten en deurwaarders, die wij eerst od het plein van het hotel de Lamoignon en vervolgens op het kerkhof Saint-Magloire ge zien hebben. Zij schenen wel te verwachten, c'at men hen niet gewillig zou binnenlaten, want na drie opeischingen, die zeer snel ach ter elkander gedaan werden, liepen zij de deur open en een oogenblik later hoorde men den gelijkmatigen tred van soldaten binnen het huis. Gonzaga sidderde, want hij wist niet of de justitie kwam om hem te halen. Hij stak zijn dogen in de schede en zeide Mijne heeren, men verzet zich niet tegen de afgezondenen des konings. Althans wij zullen eerst eens zien, voegde hij er bij. Baudon de Boisguiller, een kapitein der gar des, vertoonde zich op den drempel der zaal en riep den aanwezigen toe Mijne heeren. in naam des konings. Na een koelen groet aan Gonzaga, ging hij op zijde om de soldaten te loten binnentreden, die door de deurwaar ders gevolgd werden. Wat moet dat beteekenen, mijnheer vroeg Gonzaga. Baudon de Boisguiller wierp eerst een blik op de twee lijken, vervolgens op Lagardère en zijne beide helpers, alle drie nog met den degen in de hand en mompelde Men zegt niet zonder reden, dat hij geen kat is om zon der handschoenen aan te pakken Daarop wendde hij zich tot Gonzaga en ant woordde Prins, ik sta vast thans onder de bevelen van de prinses, uwe gemalin. En zal de prinses mijne gemalin begon Gonzaga, doch hij kon dien zin niet voltooien, want on dit oogenblik vertoonde de prinses zelve zich, in diepen rouw gekleed, aan de deur. Op het zien van de dames, van karakteris tieke schilderwerken aan de wanden en de zoldering, van de overblijfselen van het f eest- vorige vergadering onveranderd goed gekeurd. Mededeelingen a bij brief dd. 8 Sept. j.1. No. 126, deelen Ged. Staten mede dat het be sluit tot wijziging van het Reglement van Orde door ben voor kennisgeving is aangenomen. b. de cauilulan ten-verordening is door Ged. Staten goedgekeurd dd. 25 Aug. j.1., No. 102 c. van Ged. Staten is bij brief d.d. 11 Aug. jl., No. 105, bericht ontvangen, dat er geen bezwaar tegen bestaat, dat werkloozen, die een uitkeering uit bun werkloozenkas genieten, een zeifde tegemoetkoming in de premiën voor Ziekenfondsen wordt verleend als aan werkloozen, bij de werkverschaffing geplaatst of in de steunregeling opge nomen j d. Ged. Staten deelen bij brief dd. 22 Sept. j.1., No. 129, mede, dat er g-een bezwaar bestaat tegen bet verbouwen van het Raadhuis volgens een plan, waarvar, de kosten geraamd worden op f 26.0C0: c. :n verband met het door den Raad genomen besluit tot verbouw van bet Raadhuis en bovenstaanden Liief is den gemeente-secraris aange zegd, dat hij zijn ambtswoning moet ontruimen. De voorz. zegt, dat aanvankelijk f 32000 is geraamd voor de verbouwing waarvoor f 40.000 geleend zou worden, omdat men rekening moest houden met de prijsstijging van de materi alen. Intusschen is gebleken dat er 10 proc. is afgegaan, terwijl Ged. Sta ten de meubileering en inrichting bui ten bet toegestane bedrag willen hou den. Zoodat het tenslotte f 26.000 is geworden. Straks zullen de heeren Wiecher Bruin en Saai komen, die aangaande de bouwplannen meerdere inlichtin gen zullen verstrekken aan den Raad. De heer Kuiken, feliciteert de voorz. met z'n succes, na al de moeite die hij zich getroost heeft, doch zou betin maal en de gevolgen van het gevecht, sloeg zij haar sluier neder. Ik kom niet om u, mijnheer, zeide zij tegen haar gemaal en richtte zich onmiddellijk daarop tot Lagardère met de woordenDe vier en twintig uren zijn om, mijnheer de Lagardère, en uwe rechters zijn vergaderd. Geef uw degen af. En .is die vrouw mijne moeder stamelde Aurora, haar gelaat met de handen dekkende. Mijne heeren, doet uw plicht, vervolgde de prinses, zich tot den officier en de deurwaar ders wendende. Lagardère wierp zijn degen voor de voeten van Baudon de Boisguiller. Gonzaga en de zijnen verroerden zich niet en spraken geen woord. Toen de officier Lagardère de deur wees, trad deze, met Aurora aan de hand, naar de prinses en zeide Mevrouw, ik zette juist mijn leven op het spel om uwe dochter te verde digen. Mijne dochter riep de prinses met eene ontroerde stem uit. Hij spreekt leugentaal, zeide Gonzaga, doch Lagardère sloeg op die beleediging geen acht. Ik had vier en twintig uren uitstel gevraagd om mademoiselle de Nevers aan u terug te geven, vervolgde deze, de hovelingen en de soldaten vrijmoedig in het gelaat ziende die tijd is verloopen hier is mademoiselle de Nevers. De prinses opende hare armen, Aurora wierp zich wenend aan hare borst en in de oogen van Lagardère welde een traan op. Bescherm haar en heb haar lief, mevrouw. Zij bezit niemand meer dan u, zeide hij, met eene poging om zijne aandoening te onder drukken. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. ZIJ per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1