78e JAARGANG DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 No. H8 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE BULTENAAR. N. V. WACO - HOORN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wleringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer 1 0.50 1 0.1Q BINNENLANDSCH NIEUWS. Knoeiende landbouwers met crisis-aardappelen en varkens. Controleur zette hen daar toe aan. Een controleur van de landbouw crisis-organisatie te Ouddorp (Z.-H.) heeft in het laatst van het vorig jaar' j verschillende landbouwers op het ei land Goeree en OverFlakkee aangezet onregelmatigheden te plegen bij de uitvoering van de crisiswetten en in de winst, welke op die wijze gemaakt zou worden, zou hij deel hebben, om dat hij bij de controle „een oogje dicht" zou doen. De Rechtbank te Rotterdam had de knoeiers veroordeeld en wel de land bouwer M. M. van der B. tot een ge vangenisstraf van 2 maanden, C. K. tot zes maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk en den controleur, die inmiddels ontslagen is, tot 5 maan den, waarvan vier voorwaardelijk, al len met aftrek van voor-arrest. „Milde straffen", zoo vond de presi dent van het; Haagsche Gerechtshof, voor welke instantie de beide landbou wers in hooger beroep waren geko men. De controleur had in het vonnis berust. Van der B. had met do denatu ratie (ongeschikt maken voor de con sumptie) van aardappelen geknoeid.. Bij het afwegen van de zakken, die 70 Kg. moesten wegen, gaf hij wel eens wat minder gewicht, waardoor hij in itotaal meer voor de gedenatureerde hoeveelheid ontving, dan waarop hij recht had. Soms woog hij de zakken heelemaal niet, want de controleur was toch in het complot. De procureur-generaal wilde de straf wel wijzigen. Verdachte heeft on rechtmatig geld willen verdienen, dat moet hij door het vonnis voelen. Spr. vordprde een voorwaardelijke gevan genisstraf van 2 maanden en een geld boete van f 300 subs. 2 mnd. hechtenis. C K. had oude oormerken opge kocht en deze den controleur ter hand gesteld. Tezamen hadden ze biggen van een anderen landbouwer gekocht en ze van de valsche oormerken voor zien. De op deze wijze geoormerkte big gen hadden ze weer verkocht. En als of deze fraude niet voldoende was ge weest, had K. den landbouwer, van wien hij de biggen had gekocht, ver teld, dat het mis was gegaan en dat de kooper schadevergoeding vroeg- De landbouwer had daarop een paard verkocht en K. van de opbrengst f 150 ter hand gesteld. De procureur-generaal mr. A. Rom bach achtte de opgelegde straf voor 'n dergelijke fraude en geraffineerde op lichting van dorpsgenooten nog zeer genadig uitgevallen en vorderde be vestiging daarvan, n.'l. zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Uitspraak^25 October. FEUILLETON Naar het Fransch van Paul' Féval. 72.) Wat wilt gij daarmede zeggen Ik wil zeggen, dat, indien er eenige daad in mijn leven is, die lof verdient het deze is. On ze veel beminde Nevers is in mijne armen gestorven, zooals gij weet. Gij weet ook, dat ik mij op het kasteel Caylus bevond om den stijf hoof digen ouden markies tot rede te bren gen, die woedend was, omdat onze Philips hem zijne dochter had ontnomen. De Vurige Ka mer heeft mij reeds als getuige gehoord. Zoo zeide de regent. En welk vonnis heeft de Vurige Kamer geveld Is die Lagar- dère dan niet in uw huis gedood Als monseigneur mij had laten voortgaan. Ga voort ga voortIk zoek de waarheid dat verzeker ik u niets dan de waarheid. Ik spreek tot Uwe Koninklijke Hoogheid niet als tot mijn vriend, maar als tot mijn rechter, zeide Gonzaga met eene buiging. La- gardère is dezen nacht ten mijnent niet ge dood, maar hij is het, die de heeren Albret en Gironne vermoord heeft. Ei zeide de regent. En hoe kwam die La- gardère bij u Ik geloof dat mevrouw de prinses u dit be ter zou kunnen zeggen dan ik. Neem u in acht Het is eene brave vrouw. Die haren man verfoeit monseigneur, ant woordde Gonzaga met nadruk. Hij scheen weder iets in de gunst te stijgen, want, wel verre van zich boos te maken, be gon de regent te glimlachen en zeide Nu, nu, arme Philips ik ben misschien wat hard geweestmaar er is dan ook opspraak geko men. Gij zijt een groot heer en gewichtige voorvallen in de wereld maken zooveel ge rucht, dat de troon er van davert. Ik weet het, Actie kleeding-, schoeisel- en. dekkingsfonds zal slagen. Tijd van inzameling met twee weken verlengd. Bij de circulaire van 1 OcL 1937, afd. W. en S. no. 250-1395 aan de ge meentebesturen,, lieefV de Minister van Sociale Zaken als termijn voor de inzameling van gelden ten behoeve van het kleeding-, schoeisel- en dek kingsfonds voor werkloozen de maand October gesteld. Minister Romme verzoekt thans, te willen mededeelen, dat hij heeft beslo ten dezen .termijn te verlengen met twee weken en wel op grond van de volgende overweging Uit de bijdragen, die naar aanleiding van de door den minister gehouden radio-rede binnenkomen, mag reeds thans met dankbaarheid worden vast gesteld, dat de actie zal slagen. Van Nederlanders, in het binnen- en buiten land, worden giften ontvangen, ter wijl verscheidene landgenoolen zelfs een zeer belangrijke bijdrage hebben gestort. Daaruit blijkt, dat liet Nederland- sche volk in al zijn geledingen met liefde bereid is een gave uit dankbaar heid ten behoeve van het fonds te of feren, meent de minister de gemeente besturen over iets ruimeren tijd voor de inzameling de beschikking te moe ten geven, gelet ook op de van enkele gemeentebesturen ontvangen verzoe ken om goed te keuren, dat de actie in het begin van November wordt gevoerd. Tevens wordt aan de gemeente-be sturen medegedeeld,, dat in overwe ging is een andere methode voor de berekening van de verdeeling van de gelden van het fonds, dan aangege ven is in de circulaire van 1 October, aangezien van eenige zijden als be zwaar naar voren is gebracht, dat bij berekening van liet. aantal spaarders op 1 Nov., vele landarbeiders buiten de berekening zouden vallen. Tenslotte zij er nog de aandacht op gevestigd, dat het giro-nummer van het K. S. D.-fonds 141400 is. Rijtoeren met eens anders auto. Twee jongelui bij botsing vrij ernstig gewond. Gedurende de kermis te Nijmegen is het herhaalde malen gebeurd, dat au to's, die in de omgeving van het kcr- mis-terrein door de eigenaren neerge zet waren op plaatsen, waar geen wa ker aanwezig was, verdwenen. Ge woonlijk werden de wagens na eeni- gen tijd in een der buitenwijken van de stad onbeheerd aangetroffen* zoo dat het vermoeden voor de hand lag, dat jongelieden een rijtoer onderno men hadden en daarna den wagen aan zijn lot hadden overgelaten. Ook Maandagavond is dit weer gebeurd, maar nu werd de vermiste wagen niet te Nijmegen teruggevonden. In den vroegen morgen echter werd uit Gra- ve bericht, dat in den nacht van Maan dag op Dinsdag een auto, waarin zich twee jongelieden bevonden, onder Velp (Nrd.-Br.) tegen een boom was ge reden en zwaar gehavend. De beide inzittenden waren door den voorruit geslagen en daarbij vrij zwaar gewond. Een van hen had een kaakfractuur, terwijl de tweede o.a. een zeer diepe snijwonde aan de kin had opgeloopen. De marechaussee uit Grave, die een onderzoek naar het ge beuren instelde, vernam al spoedig dat de beide jongemannen de auto te Nijmegen hadden weggenomen en wa ren gaan toeren. De auto werd in be slag genomen en, nadat de beide ge wonden verbonden waren, werden zij naar het Canisius-Ziekenhuis te Nij megen vervoerd, waar zij ter verple ging werden opgenomen. Hun. toe stand is naar omstandigheden rede lijk wel. De Nijmeegsche politie onder zoekt thans of de gevallen van de an dere verdwenen auto's eveneens op rekening van de beide jongemannen moeten worden gesteld. EUWE - ALJECHIN. Na 26 zetten werd ook de vierde partij remisie. De vierde partij om het wereld kam pioenschap schaken werd door dr. Al- jechin weer geopend met d2-d4. Dr. Euwe's tegenspel was zonder fouten, waardoor reeds na den 26sten zet tot remise besloten werd.. daar ik er zoo dient bij zit. Maar laten wij tot ons onderwerp terugkeeren. Gij beweert, dat uw huwelijk met Aurora de Caylus eene goede daad was lever mij daar de bewijzen van. Was het geen goede daad, dat ik den laat- sten wensch van een stervende vervulde antwoordde Gonzaga met eene goed voorge wende geestdrift. De regent staarde hem met open mond aan en er volgde eene vrij lange stilte, waarna de hertog van Orleans zeide Gij zoudt mij geen sprookje op den mouw durven spelden ten aanzien van deze zaak ik geloof u dus. Monseigneur, hernam Gonzaga, gij behan delt mij op zulk eene wijze, dat dit onderhoud het laatste tusschen ons zal zijn. De leden mijner familie zijn niet gewoon zich te hoo ien toespreken zooals gij het doet, zelfs niet door prinsen van den bloede. Laat ik mij mo gen zuiveren van de tegen mij ingebrachte beschuldigingen en ik zal den vriend mijner jeugd, die mij verstooten heeft, toen ik onge lukkig was, voor altijd vaarwel toeroepen. Gij zegt, dat gij mij gelooft. Welnu, dat is mij genoeg. Philips, zeide de regent, wiens toon van we zenlijke ontroering getuigde, rechtvaardig u op mijn woord van eer, ge zult zien, hoeveel ik van u houd Dus ben ik beschuldigd hernam Gonzaga, en toen de hertog van Orleans het stilzwijgen bleef bewaren, vervolgde hij met die waardig heid, die hij zoo goed wist aan te nemen, als de omstandigheden het vereischtenAls monseigneur mij wil ondervragen, zal ik ant woorden. Welnu, zeide de regent, na zich een oogen- blik bedacht te hebben gij hebt dat bloedige treurspel in de gracht van het kasteel Caylus bijgewoond. Ja, monseigneur, antwoordde Gonzaga, ik heb u en mijn vriend met. gevaar van mijn leven verdedigd, zooals mijn plicht vorderde. 't Was inderdaad uw plicht. En gij hebt zijn laatsten stervenszucht opgevangen Ja, monseigneur, benevens zijne laatste woorden. Ik zou wel willen weten, wat hij u vroeg. BUITENLANDSCH NIEUWS. Hoe Mussolini bewaakt wordt. Tijdens het bezoek van Mussolini aan Hitier viel de algemeene aan dacht op de uitgebreide voorzorgs maatregelen, die genomen werden om evenjtueele aanslagen te voorkomen. Ook in Mussolini's eigen land laat men nooit na voorzorgs-mm*regelen te no men. In een dezei dagen verschenen boek ,In Plain Clothes" vertelt Ha- rold Brust, die aan Scotland Yard vei' bonden is geweas', iets over de rnelho den, die men dav; bij toepast. De Italiaansche politie bepaalt er zich niet alleen toe het eten te onder zoeken maar inspecteert ook zorgvul dig de correspor dentie en speciaal de pakketjes, die hoische machines zou den kunnen verbergen. Elk voertuig wordt aan een zorgvuldig onderzoek onderworpen, voordat Mussolini er in stapt. Inderdaad vond men eenmaal een bom, die aan de auio was vastge bonden. Behalve door de fascistische en mi- Met Ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. litaire wachten, wordt Mussolini door meer dan 300 agenten in burger „ge schaduwd." De korte weg tusschen zijn huis en zijn bureau wordt zorgvuldig bewaakt- als zijn wagen met groote snelheid voorbijflitst. Soms rijdt hij op een mo-j torfiets, een stofbril voor zijn oogen. 'n' valhelm op het hoofd, en altijd in ra.-' zend tempo. Als het op het program staat, dat hij in het openbaar moet verschijnen, worden alle lantaarnpalen aan een on deizoek onderworpen en de huiseige naren zijn wettelijk verplicht toe gang tot de daken van hun huizen te verleenen. Langs de trottoirs zijn alle openingen van de riolen bedekt met een fijn netwerk om te voorkomen, dat men daarin een bom verbergt. Als Mussolini 'n redevoering houdt, gebruikt hij altijd een balkon of een speciaal opgerichte verhevenheid. De schrijver herinnert aan zijn eer sten tijd bij Scotland Aarci, toen Mus solini in Londen woonde en geregeld de kleine café's bij de Sliaftesburey- avenue bezocht om zijn zwarte koffie te drinken en Italiaansche kranten te lezen. In die dagen stond hij bij de Italiaansche politie in kwaden reuk - aldus de schrijver - en nu waagt de Italiaansche polidie haar leven om hem te beschermen. Communisten worden nazi's. Langau en Serotzki, communisti sche afgevaardigden in den Danziger Volksdag, zijn uit hun partij getreden en hebben zich aangesloten bij de na- tionaal-socia-isiische fractie. Dit is de eerste keer dat communis tische afgevaardigden zich bij socia listen aansluiten. Hiermede is een ein de gekomen aan dc communistische tractie in den Volksdag. De nationaal socialisten hebben in den Volksdag thans 51 van de 72 stemmen. „Tijl Uilenspiegel leeft nog." Het verfkwast-offensief in Vlaanderen. Grammers, de leider van het „verfkwast-offensief" tegen de onwet tige tweetalige opschriften in Vlaan deren - de in 1932 aangenomen taal wet bepaalt immers dat alle offici- eele opschriften in Vlaanderen eenta lig Vlaamsch moeten zijn, zooals ze in Wal Ion- natuurlijk eentalig Fransch zijn - heeft zich vorige week met een aantal zijner medewerkers, doorgaans studenten en arbeiders, voor verschil lende rechtbanken te verantwoorden gehad. Hij werd overal veroordeeld, zij het ook slechts tot lichte straffen. Vrijdag stond hij met twaalf mede werkers voor de Rechtbenk te Gent wegens het overschilderen van Fran- sche straatnamen te Oostende. Onmid dellijk nadat het veroordeelende von nis was uitgesproken - ook ditmaal waren de straffen weer niet al te zwaar - verlieten de beklaagden de rechtzaal en begonnen in alle ge moedsrust de talrijke opschriften in de gangen van het Gentsche Paleis van Justitie door te schrappen en Franschtalige mededeelingen van het parket en van den deurwaarder af te scheuren. Voor de door den president gealarmeerde veldwachters goed en wel begrepen hadden wat er gebeurde was alles in het Paleis van Justitie voor de eerste maal in de geschiedenis eentalig Vlaamsch Grammers en zijn jongens werden aangehGuden maar eenige uren later weer in vrij heid gesteld. Men ziet Tijl Uilenspie gel leeft nog Moeilijkheden voor Duitsche Katholieken. Dc administratieve rechtbank van Wurtemberg heeft als haar oordeel uitgesproken, dat het tusschen Duitsch land en het Vaticaan in Juli 1933 ge sloten concordaat slechts de diploma tieke betrekkingen tusschen de beide contractanten regelt. Deze uitspraak is gevolgd op een protest der congregatie van zusters Franciscanessen tegen de opheffing van Katholieke scholen, waarbij de gregatie zich had beroepen op het con cordaat van Juli 1933. Dc rechtbank heeft dc klacht afge wezen en zeide, dat de opheffing van Katholieke scholen, door een admini stratief besluit, geldig was. In de mo tiveering wordt o.a. gezegd Tot nu toe heeft de minister van Binnenlandsche Zaken geen en kele juridische instructie gegeven ter uitvoering van het concordaat. Bijge volg kan op grond van het concordaat geen enkel persoonlijk recht worden uitgeoefend en geen enkele individu- eeele eisch worden gesteld. Volgens de „Daily Telegraph" zou 't Duitsche episcopaat een laatste poging doen om in een redelijke verhouding tot de regeering te' komen op een <e Berlijn gehouden vergadering zou het drie leden uit zijn midden willen aan wijzen om zoo mogelijk met Hitier persoonlijk te spreken en hem onder het oog te brengen, welke grieven de Roomsch-Kpytholieken in Duitschland, een derde deel der bevolking, hebben .over de behandeling van hun kerk door den staat. Kardinaal Faulhaber zou,, zoo deelt het blad tenslotte mede, binnenkort met kardinaal Pacelli te Rome over leggen, voordat men tot de bedoelde laatste poging" .overgaat. Ik was niet voornemens het voor Uwe Ko ninklijke Hoogheid te verbergen. Onze bekla genswaardige vriend zeide (en ik gebruik hier zijne eigen woorden) Wees mijne vrouw tot echtgenoot, ten einde de vader van mijne- dochter te kunnen zijn. De stem van Gonzaga verried niet de minste weifeling, terwijl hij die leugentaal sprak. Gij hebt wel gedaan de begeerte van den stervende te vervullen, hernam de regent maar waarom hebt gij deze omstandigheid twintig jaar verzwegen Ik heb mijne vrouw lief, gaf de prins zonder aarzelen ten antwoord. Hoe kon dit aanleiding geven om u over die omstandigheden te doen zwijgen vroeg de regent. Ik zou den vader mijner vrouw hebben moe ten beschuldigen, was het antwoord. Ah riep de regent uitwas mijnheer de Caylus dus de moordenaar En als dat het geval is, wat hebt gij dan tegen Lagardère Datgeen wat men bij ons in Italië tegen den brave heeft, die zijn dolk verkoopt om een moord te bedrijven, zeide Gonzaga. Had mijnheer de Caylus den degen van dien Lagardère gekocht Ja, monseigneur. Doch zijne ondergeschikte rol duurde slechts kort. Lagardère verwissel de die met eene meer werkzame rol, die hij, met verbazende volharding, in zijn eigen voordeel gedurende achttien jaren gespeeld heeft. Lagardère maakte zich meester van Aurora's dochter, van de papieren, van de bewijzen harer geboorte. Wat hebt gij dan gisteren in den familie raad beweerd viel de regent hem in de rede. Monseigneur, ik dank den hemel, dat hij dit gewild heeft, zeide Gonzaga, een bitteren glimlach voorwendende ik dacht boven der gelijke vragen verheven te zijn en dat is mijn ongeluk geweest. Men kan alleen den vijand bestrijden, dien men ziet, alleen de beschuldi ging vernietigen, die openlijk ingebracht wordt. Als de vijand zich vertoont en de be schuldiging aangevoerd wordt, des te beter. Gij hebt mij reeds genoodzaakt den fakkel der v/aarheid te doen schijnen in de duisternis, die mijne goedhartigheid liever onopgehel derd had gelaten. Thans dwingt gij mij in het licht te stellen, wat de schoonste zijde van mijn leven uit maakt. Ik heb kwaad met goed vergolden, momseigneur ik heb het twintig jaren ge duldig en volhardend gedragen. Dag en nacht heb ik mij aan stillen arbeid gewijd, waarvoor ik mijn leven op het spel gezet en mijn aan zienlijk fortuin gewaagd heb ik heb daar voor aan mijn brandende eerzucht het stil zwijgen opgelegd. Wat mij van jeugd en krachten overbleef, heb ik daaraan besteed, ik heb mijn bloed ten offer gebracht. De regent maakte een gebaar van ongeduld over die uitweiding, hetgeen Gonzaga deed zeggen Waarschijnlijk meent gij, dat ik mij aan snoeverij schuldig maak Doch hoor mij ne geschiedenis aan, monseigneur, gij, die mijn vriend en mijn broeder waart, zooals gij de vriend en de broeder van Nevers zijt ge weest. Heb de goedheid mij oplettend en on partijdig aan te hooren. Ik neem u tot scheids rechter, niet tusschen de prinses en mij, dat verhoede de hemel, want tegen haar zou ik geen proces willen winnen ook niet tus schen mij en dien avonturier van een Lagar dère, want ik acht mij te hoog om mij met hem op ééne lijn te stellen maar tusschen de twee overgeblevenen van de drie Philipsen, tusschen u, hertog van Orleans, regent van Frankrijk, die bijna koninklijke macht bezit, om den vader te wreken en het kind te be schermen, en mij, Philips van Gonzaga, een eenvoudig edelman, die voor die dubbele en heilige roeping niet anders dan mijn hart en mijn degen bezit. Ik neem u tot scheidsman en als ik afgedaan heb, zal ik u, Philips van Orleans, vragen, of gij het zijt, dan of Phi lips van Gonzaga het is, dien Philips van Nevers uit den hoogen hemel zegent HOOFDSTUK II. Het pleidooi. De regent van Frankrijk sloeg zijne oogen neder voor den strengen blik, waarvan Gon- HULP AAN ALLEENSTAANDEN. Zoekt iemand, een rustig plekje en goede verzorging Mogen wij U dan wijzen op onze tehuizen en gezins-ver pleging voor mannelijke en vrouwe lijke personen en kinderen van eiken stand of gezindte, die door zorg of aan leg in moeilijkheden geraakten Verpleeggeld naar vermogen. Namens het bestuur der Ned. Centrale Practische Hulp te Groesbeek. zaga deze woorden vergezeld liet gaan. Deze had zich reeds vroeger voorbereid Jn zijne woorden waren dus geen improvisatie ge weest. Zoudt gij durven zeggen, dat ik in de plich ten der vriendschap te kort geschoten ben vroeg de hertog van Orleans. Neen, monseigneur, antwoordde Gonzaga maar daar ik verplicht ben mij te verdedigen, zal ik slechts mijn gedrag vergelijken met het uwe. Wij zijn alleen en Uwe Koninklijke Hoog heid zal er dus niet over behoeven te blozen. Wij kennen elkander sedert lang, zeide de hertog doch neem u in acht. Zoudt gij die wraak nemen over de liefde, die ik onzen broeder na zijn dood bewezen heb vroeg Gonzaga. Als gij verongelijkt zijt, zal u recht gedaan worden, hernam de regentspreek op. Gonzaga had verwacht, dat de hertog meer verontwaardiging aan den dag zoude leggen en diens kalmte maakte het noodig eene ora torische wending na te laten, van welke hij veel verwachting had gekoesterd. Des niette min hervatte hij Aan mijnen vriend, aan Philips van Orleans, die mij nog gisteren ge negenheid toedroeg en dien ook ik lief had, zou ik mijne geschiedenis in andere bewoor dingen verhaald hebben doch, zooals het nu tusschen Uwe Koninklijke Hoogheid en mij staat, is alleen een beknopt en duidelijk over zicht noodig. Het eerste wat ik u moet zeggen, is, dat die Lagardère niet alleen een avon turier van den gevaarlijksten aard is, eene soort van held onder de zijnen, maar boven dien een schrandere en sluwe kop, in staat om jaren lang een droombeeld zijner eerzucht na te jagen en voor geen moeite terugdein zende om zijn doel te bereiken. (Wordt vervolgd). IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1