?8e JAARGANG ZATERDAG ie OCTOBER 1937 No. 119 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. IEDEREN DINSDAG RATTENBESTRIJDING EN OVERHEID. N. V. WACO - HOORN. DE BULTENAAR. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU tïippolj'tushoef Wleringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer I 0.50 f 0.10 SPREEKUREN HIPPOLYTUSHOEF. 10 3 UUR HOTEL CENTRAAL S. KAAN Pz. LAGE, VASTE TARIEVEN. VERMAKEN van SLECHT passende Gebillen. Directeur-Generaal dr. C. van den Berg spreekt van gecom pliceerd probleem. Het Hbld. schrijft Dc strijd tegen de rattenplaag was voor ons aanleiding den directeur-ge neraal van den Volksgezondheid, dr. C. v.d. Berg, te vragen naar de bemoei ing, welke de rijks-overheid met de bestrijding van ratten heeft. Dr. Van den Berg begon met ons er op te wijzen, dat, rattenbestrijding een zeer gecompliceerd probleem is. Het valt geenszins te ontkennen, dat rat ten veel kwaad doen, op verschillend terrein het is evenwel de vraag of op groote schaal eenigszins doeltreffend een bestrijding kan geschieden. Op een klein territoir is bestrijding van ratten zeer goed mogelijk, volgens dr. v.d. Berg, die hierbij dacht aan de omgeving van badplaatsen en zwem inrichtingen waar ratten de verbrei ding van de ziekte van Wcill in ster ke mate bevorderen. Volgens den directeur-generaal is el ke grootscheepschc poging tot bestrij ding van ratten tot mislukking ge doemd, indien er geen samenwerking met de rijks- en gemeentelijke over heid is. liet probleem van do rattenbestrij ding is niet zoo eenvoudig volgens dr. v.d. Berg, omdat men zelfs wel de vraag zou kunnen stellen of men met de verdelging van een bepaalde soort ratten, het kwaad niet erger maakt. Do mogelijkheid is namelijk niet uitgesloten, dat daardoor de weder terugkeer van een gevaarlijker rat- tensoort zou kunnen worden bewerk stelligd. De rattensoortj welke tegen woordig in ons land in grooten getale voorkomt, is niet de pest verspreiden de soort ratten juist de ratten, die nu veelvuldig hier te lande worden aangetroffen, hebben de pegtversprei- dende ratten grootendeels verdrongen M.a.w. de rattenbestrijding moet zeer oordeelkundig geschieden, wil men niet van den wal in de sloot geraken. „Wordt van rijkswge op het oogen- blik het rattengevaar bestreden zoo vroegen we den directeur-generaal verder. „Ja en neen", antwoordde dr. v.d. Berg, „van een aigemeene actie is geen sprake, maar de Rijksdienst der Volks gezondheid verleent wel zijn medewerj king bij de rattenbestrijding, in de om geving van bad- en zweminrichtingen bijvoorbeeld. Bij plaatselijke acties toont de dienst ook zijn belangstel ling-, maar het vraagstuk der bestrij ding is moeilijk, omdat de rattenJ vroeg of laat toch weer optreden, on danks een goed gevoerde campagne. Algeheele verdelging schijnt moeilijk te bereiken. Niettemin dient alles ge daan te worden om het rattengevaar in de huizen zooveel mogelijk tegen te gaan. Maar daaraan wordt dan ook de noodige aandacht geschonken ook door de Rijks-overheid. Tenslotte nog een vraag „Ratten worden ook beschuldigd van de ver spreiders van mond- en klauwzeer te ;ijn. Nn deze gevreesde veeziekte op het oogenblik zoo sterk heerscht, zou daarom een campagne niet nuttig zijn ,.Er zijn geen bepaalde aanwijzin-! gen, dat de rat ook als verspreider van deze veeziekt'e moet worden beschul digd. In dit verband is het nut van een j bestrijdings-campagne problematiek" zoo besloot dr. v.d. Berg het onder houd. BINNENLANDSCH NIEUWS. Dr. H. COLIJN SPREEKT. Middenstanders behoeven doeltreffende organisaties. De minister-president dr. H. Colijn, heeft Donderdag een gedeelte van de jaarvergade ring van den Christel. Middenstandsbond bijgewoond. De minister heeft in een toe spraak, namens de regeering, waardeering geuit voor de" pogingen van den middenstand c-m te geraken tot een doeltreffende organi satie. Slechts langs dien weg zal het mogelijk blijken de moeilijkheden te overwinnen. Zonder een krachtige middenstandsorgani satie staat de overheid machteloos, daarom wordt door haar het belang van een goede organisatie ook terdege ingezien en gewaar deerd. Het is dan ook van het grootste belang, dat zij, die nog buiten de organisatie staan, zich zoo snel mogelijk aansluiten, terwijl een goede en hechte samenwerking met andere organisaties eveneens van groote beteekenis is. Dan zal ook de medewerking van de over heid gemakkelijker worden, want wanneer zij staat tegenover middenstandsorganisaties, die 1 het onderling niet eens zijn, zal zij spoedig geneigd zijn te zeggen „vóór jullie het met elkaar niet eens zijn, is ook voor ons de tijd om hulp te bieden nog niet aangebroken." (Applaus.) De voorzitter, de heer W. G. Scheeres, dank te dr. Colijn voor het gesprokene. Hij zeide de overtuiging te hebben, dat de midden standsbonden alles zullen doen om te geraken tot sterke organisaties en goede samenwer king. De vergadering zong ten slotte dr. Colijn de zegenbede „dat 'sheeren zegen op u daal" toe. JEUGDIGE AVONTURIER. Elfjarige automobilist, die er weinig van terecht bracht. Woensdagmiddag omstreks zes uur stond een auto van den Heer Wieringa uit Grijps- kerk geparkeerd in de Tuinbouwstraat te Met Ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. Groningen. Twee jongens, van elf en twaalf jaar, stapten op de auto af, openden het por tier en namen met vier vriendjes in den wa gen plaats. Een elfjarige jongen wist de auto in bewe ging te brengen, doch de reis was slechts van korten duur, en de jonge automobilist heeft het dan ook niet verder dan de Tuinbouw straat gebracht, waar hij eerst de pui van een huis beschadigde, vervolgens een orgel omver reed, eenige rijwielen vernielde en ten slotte nogmaals de pui van een woning be werkte. Toen was het afgeloopen. De politie kwam n.1. een kijkje nemen en zag al spoedig wat er aan de hand was. De zes jongens zijn naar het hoofdbureau ge bracht, waar de elfjarige bestuurder werd vastgehouden. De overigen konden naar huis gaan. De auto werd van voren totaal vernield. Roemeensche tarwe op graanmarkten Drukt de termijnnoteeringen, hoewel zij meerendeels als maaltarwe ongeschikt, is. De Roemeensche tarwe, die thans in groote hoeveelheden aan de markt is, wordt in Nederland en elders op de hermij nmarkteir ondergebracht. Dat oefent een eenigszins drukkenden in vloed op de markt uit. Het is met deze Roemeensche tarwe een eigenaardig geval. Zij moet om op de termijn-markt te worden onderge bracht, aan zekere eischen van mini mum-gewicht voldoen.. Desondanks is deze tarwe, voor zoover zij naar Ne derland is vervoerd, toch als maaltar we niet bruikbaar en moei zij lot voer-! tarwe gedenatureerd worden. Roeme nië bezit echter bovendien nog groote hoeveelheden tarwe, die niet voldoen aan de eischen die de termijnmarkt stelt. In Nederland mag die ingevolge een kort geleden getroffen beschikking nu ook rechtstreeks als voertarv/e worden ingevoerd en behoeft zij niet als tol nu toe, als zij als maaltarwe onver koopbaar blijkt, tot voertarwe te wor den gedenatureerd. Toch zal het niet zoo gemakkelijk zijn, voertarwe rechtstreeks als voer tarwe in te voeren. De kooper heeft daar niet den steun van de termijn- markt in den rug. Die tarwe moet hier worden opge slagen en is in grootere mate van het markt-risico afhankelijk dan tarwe die op een latere positie is gekocht, In de practijk wordt dan ook voor voer tarwe, die als zoodanig wordt inge voerd, evenveel betaald als voor maal tarwe, die tot voertarwe wordt gede natureerd. Met Duitschland moet Roemenië een overeenkomst hebben gesloten, waar bij tienduizenden tonnen lichte tarwe, die op de termijnmarkt niet kan wor den geplaatst, worden overgenomen. In Duitschland weet men dat pro duct wel te gebruiken, evenals Roe meensche peulvruchten, die goedkoop doch, vergeleken met het Nederland- she product, minderwaardig zijn. DRIE OLIFANTEN OP STAP. Na een wilde jacht gegrepen. Donderdagmiddag omstreeks zes uur is het circus Sarrasani uit Leeu warden te Groningen aangekomen. Bij het uitladen der wilde dieren op het stations-emplacement kwam de „leiders-olifant te struikelen. Als ge volg van de consternatie gingen de struikelaar en nog twee olifanten er van door. De hevig geschrokken bewa kers maakten dadelijk alarm. De po litie werd van de vlucht, op de hoogte gebracht, die haar maatregelen nam en de straten afzette. Met man en. macht werd een achtervolging inge steld. Na een wilde jacht van een half uur slaagden de bewakers er in de vluchtelingen tot staan te brengen. Teneinde er van verzekerd te zijn, dat het uitstapje zich niet zou herha len, werden de pooten der dieren ge boeid. Toen de dieren wat. rustiger wa ren geworden, zijn de boeien opge ruimd de beesten wandelden rustig naar het circus terug. Gelukkig heeft het slippertje geen persoonlijke ongelukken tengevolge gehad. Dat. de Jumbo's over belang stelling niet. te klagen hadden, spreekt zeker vanzelf. Vestigings-eisehen voor kruideniers. Naar het „Nederl. Weekblad voor Kruidernierswaren" meldt, zullen de Het Nederlandsclie Bombardeervliegtuig Fokker 13 der Kon. Marine, dat tijdens liet maken van een nachtvlucht tusschen Batavia en Soerabaia nabij het visschersdorp Brondong is verongelukt. De ramp vaii het Nederlandsche bombar deervliegtuig, Fokker T. 13, der Indische. Marine nabij het dorp Brondong. Twee der om het leven gekomen leden der bemanning. Kapitein luitenant ter zee H. G. de Bruyne (met vliegkap). M. Vethake, eerste officier vlieger. FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 73.) Ik kan niet gelooven, dat hij van den aan vang af het denkbeeld had opgevat om de erfdochter van Nevers te trouwen, want toen hij de grenzen was overgegaan, zou hij daar voor nog vijftien of zestien jaren hebben moe ten wachten en dat was te lang. Waarschijn lijk is zijn eerste voornemen geweest zich een aanzienlijken losprijs te doen betalen, want hij wist, dat Nevers en Caylus rijk waren. Daar ik hem sedert den nacht van den moord onverpoosd vervolgd heb, ken ik al zijne han delingen en ik geloof dus, dat hij eenvoudig de hoop op eene groote fortuin of op het be zit van het kind gebouwd had. Mijne bemoei ingen zijn het geweest, die hem van tactiek hebben doen veranderen. De wijze, waarop ik hem vervolgde, moet hem spoedig de overtuiging geschonken heb ben, dat met mij elke oneerlijke schikking onmogelijk was. Ik ging ten spoedigste ook de grenzen over en kwam hem in de omstreken der kleine stad Venasque in Navarre op het spoor. In weerwil van onze overmacht wist hij te ont snappen en onder een valschen naam Spanje dieper in te gaan. Ik zal u niet bezig houden met het breedvoerig verslag van onze verschil lende ontmoetingen. Zijn moed, zijn kracht en zijne behendigheid grenzen aan het won derdadige. Behalve de wond, die hij mij in de gracht van Caylus toebracht, terwijl ik onzen ongelukkigen vriend verdedigde, (bij deze woorden trok hij zijne handschoen uit en liet het merkteeken zien, dat Lagardère hem ge geven had,) zou ik nog menige van hem ont vangen wond kunnen toon en. Geen scherm meester is tegen hem bestand. Ik had als 't ware een klein leger in mijn dienst, want ik was voornemens hem levend in mijne macht te krijgen, ten einde de indentiteit mijner lie ve pupil door hem te doen kennen. Dat leger tje bestond uit de vermaardste schermmees ters van Europa kapitein Lorrain, Joël van Jugan, Staupitz, Pinto, de Doodslager, Sal- dagne, Faënza maar allen zijn gestorven. De regent maakte eene beweging van ver bazing en Gonzaga herhaalde Allen zijn gestorven, gestorven door zijne hand. Gij zult het weten, voerde Philips van Or- leans aan, dat ook hij den last beweert te heb ben om het kind van Nevers te verdedigen en onzen betreurden vriend te wreken. Dat weet ik en heb zelf reeds gezegd, dat hij een vermetel en schrander bedrieger is maar ik weet ook, tegen wien ik spreek. Ik hoop, dat de hertog van Orleans, wanneer hij bedaard moet kiezen tusschen twee be weringen, de meerdere of mindere waarschijn lijkheid van elke daarvan zal weten na te gaan. Dat zal ik ook, verklaarde de regent op langzamen toon. Ga maar voort. Er gingen jaren overheen, hernam Gonza ga. Let wel, dat die Lagardère nooit een brief of een boodschap aan de weduwe van Nevers liet toekomen. Faënza, die niet van slimheid ontbloot was en dien ik naar Madrid had ge zonden, om het oog op den schelm te houden, kwam bij mij terug met een zeer zonderling rapport, waarop ik de bijzondere aandacht van Uwe Koninklijke Hoogheid vestig. Lagardère, die zich te Madrid don Louis liet noemen, had zijne gevangene verruild tegen een meisje, dat de heidens van Leon hem voor geld hadden afgestaan. Hij was bevreesd voor mij en wilde mij op het dwaalspoor bren gen. Van toen af werd het heidinnetje bij hem cpgevoed, terwijl de wezenlijke erfdochter van Nevers in het kamp bij de heidens woon de. Ik had dit reeds vermoed en dat was de aanleiding tot mijne eerste reis naar Madrid. Ik sprak met de heidens in de passen van het Baladron-gebergte en verkreeg de overtuiging dat Faënza mij niet misleid had. Ik zag het kleine meisje, welke herinnerin gen op dat oogenblik nog versch waren. Er werden allerlei maatregelen genomen om haar naar Frankrijk terug te voeren en zij was buiten zichzelve van blijdschap dat zij hare moeder zou zien. Den avond, dat wij ons van haar zouden meester maken, at ik met mijne manschap pen in de tent van het opperhoofd der hei dens ten einde geen achterdocht te verwek ken. Doch wij waren verraden die ongeloo- vigen zijn in het bezit van allerlei toovermid- delen, en midden onder het souper begonnen wij een zekere loomheid te gevoelen en wer den wij door den slaap overrompeld. Toen wij den volgenden morgen ontwaakten, lagen wij op het gras in een der passen van den Baladron. Er was geen spoor van de tenten meer te zien de vuren waren aan het uit gaan en de heidens van Leon hadden zich. uit: de voeten gemaakt. In dit verhaal zorgde Gonzaga, dat hij altijd: aan de grenzen der waarheid bleef, door de juiste datums, plaatsen en personen te noe men, zoodat zijne leugens als het ware de waarheid tot omlijsting hadden. Als men dus Lagardère en Aurora ondervraagd had, zou den hunne antwoorden de beweringen van den. prins van Gonzaga in verschillende opzichten moeten ondersteunen. Volgens zijne verzeke ring waren zij echter beiden bedriegers en zij moesten er dus belang bij hebben de waar heid te verdraaien. De regent bleef altijd koel en oplettend luisteren, maar zeide niets. Daar was eene schoone gelegenheid voor bijgegaan, monseigneur, vervolgde Gonzaga, op dien toon van oprechtheid, die hem zoo welsprekend maakte. Als wij voorspoed op die onderneming hadden gehad, wat zoolden er een aantal tranen in de afgeloopeh jaren be spaard en rampen in den tegenwoordigen tijd voorkomen zijn. Van de toekomst; spreek ik niet eens, want die kennen wij niet. Ik keerde naar Madrid terug zonder «en spoor van de heidens te kunnen vinden. La gardère was op réis gegaan en het heidinne tje, dat hij in plaats van Mademoiselle de Nevers bij zich had genomen ontving hare opvoeding in een klooster. Gij wilt de aandoe ningen niet laten blijken, die mijn verhaal bij u verwekt, monseigneur. Gij wantrouwt de gemoedelijkheid, die u voormaals behaag de. Ik zal mij dus bekorten. Ik kan echter niet nalaten er nog even tusschen in te voe gen, dat uwe achterdocht en zelfs uw voor oordeel mij niet schaden zal, want de waar heid is sterker dan dat alles. Zoodra gij naar mij luistert, is mijne zaak gewonnen, want ik bezit middelen genoeg om u te overtuigen. Alvorens eohter met het verhaal der feiten voort te gaan, moet ik eene opmerking ma ken, die niet van gewicht ontbloot is. Aanvankelijk schoof Lagardère het eene kind voor het andere in de plaats om mij van het spoor te leiden dat is duidelijke genoeg. Toenmaals koesterde hij het voornemen nog, om de erfdochter van Nevers op een gegeven oogenblik weder tot zich te nemen, ten einde haar als werktuig tot bevrediging van zijne eerzucht te gebruiken. Doch hij veranderde van plan en monseigneur zal dit -dadelijk be grijpen, als ik zeg dat hij op het heidinnetje verliefd -werd. Van dat oogenblik af was de echte mademoiselle de Nevers gedoemd om in het duister gehouden te worden. Er werd aan geen losgeld meer gedacht,, de plannen wer den uitgebreid en de vermetele avonturier vatte het denkbeeld op om zijne beminde op den hertogelijken zetel te plaatsen en aldus de echtgenoot van de erfgename der goederen van Nevers te worden. Welke achterdocht de regent ook moge ge koesterd hebben, deze verklaring van Lagar- dères gedrag kwam hem vrij natuurlijk voor. Gonzaga bemerkte zeer goed, welken indruk hij te weeg had gebracht, doch was te behen dig om daar dadelijk zijn voordeel mede te willen doen. Sedert een half uur had hij reeds de overtuiging verkregen, dat de regent van minuut tot minuut wist, wat er gebeurd was; want het was algemeen, bekend, dat de her tog van Machault er zijne eigene bespieders op nahield. Daarnaar had Gonzaga dan ook zijne maatregelen genomen. Monseigneur kan verzekerd zijn, dat ik aan die bijzonderheid niet meer gewicht hecht, dan zij verdient, hernam Gonzaga. Als men het verstand en de vermetelheid van Lagar dère in acht neemt, heeft de zaak zich al dus moeten toedragen en dat is dan ook het geval geweest. Ik had er de bewijzen van, voordat Lagardère te Parijs kwam, doch de overvloed van nieuwe bewijzen maakt de oude geheel overtollig. Mevrouw de prinses van Gonzaga, die niet bekend staat als te veel ééne lijn met mij te trekken, zal Uwe Konink lijke Hoogheid daaromtrent kunnen inlich ten. Ik kom echter tot de zaak terug. De reis van Lagardère duurde twee jaren en toen hij terugkwam, was de jonge heidin, die intus- schen hare opvoeding had ontvangen, als het ware een geheel ander wezen geworden. Toen moet Lagardère, haar ziende, het plan heb ben ontworpen, waarvan ik zoo even sprak. De voorgewende Aurora de Nevers kreeg een huis, eene gouvernante en een page, om een goeden schijn te geven. Het zonderlingste is, dat de echte mademoiselle de Nevers en het heidinnetje elkander kenden en liefhadden. Ik kan niet gelooven, dat Aurora van Lagar dère te goeder trouw is, hoewel het toch niet tot de onmogelijkheden behoort, want hij is slim genoeg om het meisje in haar onschuldig geloof te laten. Doch zeker is het, dat hij te Madrid de ware Mademoiselle de Nevers niet gaarne bij zich ontving en den omgang met haar, daar hij beweerde dat zij te lichtzinnig van gedrag was, aan zijne gevangene verbood. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1