8e JAARGANG D.IN^_26 OCTOBER 1937 NIEUWS- EN ADVERïp|T|EBLAD VQOm WIERINGEN EN „STREKEN BEKENDE LAGE TARIEVEN. DE BULTENAAR. N. V. WACO - HOORN. No. 1S3 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maaadea f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU! Mushoef Wieringen T^tercomfii. No. 19. CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9Vè1 uur. Inlichtingen kosteloos. Reparaties in één dag gereed. CRISIS - BUREAU. Identiteitsbewijzen voor kalveren. De Nederl. Veehouderij Centrale j deelt het volgende mede In de voorgaande jaren gold de be- paling, dat een identiteitsbewijs van I liet loopende teeltregelingsseizoen tot 1 Januari van het daarop volgen- de jaar tegen een ander identiteitsbe- wijs ingewisseld kon worden, ingeval i het kalt, dat op grond van het eerstbe doeld identiteitsbewijs werd aangehuo den, geslacht of gestorven was. Aangezien liet tuberculinatief-sei- j zoen op 1 Jan. nog niet beëindigd is, was toen echter tevens bcpaaid, dat de j termijn, gedurende welke identiteits- bewijzen kunnen worden ingewisseld, voor leden van erkende organisaties tot bestrijding der runder-tubercu- lose niet op 1 Januari doch op J Mrt. eindigde. Daar gebleken is, dar zulks in de praktijk wellicht tot onbillijkheden aanleiding kon geven, is thans voor alle veehouders de mogelijkheid ge opend, identiteitsbewijzen, mits aan de daartoe gestelde voorwaarden is vol daan, ot 1 Maart 1938 in te wisselen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Bureau Z.-Zeewerkan opgeheven. Het bureau Noordoostelijken polder van den dienst dei- Zuiderzee-werken te Alkmaar, Ilof 4, worde met ingang van 28 Oct. a.s. opgeheven In verband daarmede is het adres van den eerstaanwezend ingenieur bij de Zuiderzeewerken, ir. J. G. Schilt buis en van den ingenieur bij de Zui derzeewerken, ir. F. L. van der Bom. niet ingang van dien datum Heeren gracht 2 te 's-Gravenhage. Aangetast door tongblaar. Naar men meldt zijn te Hcerhugo- waard enkele personen aangetast door de tongblaar. Waar deze ziekte in som mige gevallen een langdurig en smar telijk verloop kan hebben, kunnen we niet genoeg aanraden melk en ook karnemelk voor het gebruik te koken. Bij velen is het nog de gewoonte om op melk of room die men in de thee of koffie gebruikt, het kookproces niet toe te passen. Eisch is ouK deze melk of room voor af te koken. EEN GELUKKIG DORP. Alle belastingen verlaagd. Uit de begrooting 1938 van de Gem. Goirle bij Tilburg blijkt,, dat de finan- l cieelc toestand zeer gunstig verloopt. {Door den drukken villabouw langs den Oude Goirlescheweg is de opbrengst der belastingen plotseling zeer geste gen, terwijl door conservie van alle leeningen tot op 3y> pCt. en door ver laging van de bijdragen aan de werk- loozenkassen, de uitgaven blijvend "n vermindering hebben ondergaan. De opcenten op de vermogensbelasting worden teruggebracht van 40 op nul, de opcenten op de personeele belas ting, die vorig jaar verminderd zijn van 200 op 150, de opcenten op de gemeentefonds-belasting worden ver laagd van 75 op 55. De werkloosheid in de textiel-industrie neemt langza merhand af. Ir. Mussert moet toch terechtstaan. Bezwaarschrift ongegrond ver klaard. De raadkamer van het Amsterdam- sche gerechtshof heeft een beschikking gegeven op het bezwaarschrift, dat ir. A. A. Mussert leider van de Nat. So cialistische Beweging, heeft ingesteld tegen de tegen hem uitgebrachte dag vaarding. Het Hof heeft dit bezwaar schrift ongegrond verklaard. De Amsterdamsche Rechtbank had het bezwaarschrift gegrond verklaard en aangenomen, dat ir. A. A. Mussert bij het incident op het Blauwe Zand uit zelfverdediging had gehandeld, zoodat zij ir. Mussert huiten vervol ging stelde. Van deze beschikking kwam de of ficier van justitie nog denzelfden dag in appél bij het gerechtshof. Nadat deze de zaak in raadkamer had behandeld, vernietigde het Hof de beschikking van de rechtbank, verwierp het beroep op noodweer en verwees de strafzaak naar de open bare zitting der Amsterdamsche recht bank. Een fantastisch verteller. Hij dronk en betaalde niet. Bij den caféhouder L. ter Heyde. te Rotterdam kwam dezer dagen iemand die tegenover de aanwezige gasten een fantastisch verhaal ophing over het 7-jarig meisje, dat te Rotterdam wordt vermist. De man vertelde o.m. dat het kind gevonden zou zijn aan aan den Ruygenhoek, vreeselijk ver minkt en dat hij zelf van het vinden getuige was geweest. De man gedroeg zich uitermate vreemd. Hij vroeg, waar hij zou kun nen telefoneeren en toen men hem naar een expediteur in de nabijheid verwees, liep hij daar zonder iets te vragen binnen, nam de telefoon van den haak, sprak geen woord en ging heen na de microfoon weer op den haak te hebben gehangen. Tenslotte ging hij er nog vandoor zonder zijn uitgebreide vertering te betalen. De Caféhouder verwittigde de politie, die meent met een fantastischen oplich ter te doen te hebben. Een uitgebreid signalement is voor alle zekerheid de Rottei'damsche politie doorgegeven FEUILLETON. Ingebroken te Utrecht in tandheel kundig instituut. Voor een waarde van onge veer f 5000 aan goud der studenten gestolen. Zaterdagmorgen deden de studen ten, werkzaam hij het Tandheelkundig Instituut te Utrecht een opzienbarende ontdekking, toen zij de studiezaal der tweedejaars betraden. De toegang tot deze zaal, bestaande uit een ijzeren deur, bleek te zijn geforceerd dooi het uitnemen der scharnieren, waarna onbekenden er in den - acht zich heb ben kunnen meester maken van een hoeveelheid werkgoud, dat zich in de 140 kastjes der verschillende studen ten bevonden. Dit is goud van 18 tot 24 karaat. Om het te overmeesteren moesten de trommels in al deze kast jes worden geopend, waarna de dief of dieven vrij spel heeft (hebben) gehad Aan de overzijde van het vertrek bevindt zich een demonstratiezaal en ook daar zijn de onbekendc(n) binnen gedrongen om zich het goud toe te eigenen van de daar aanwezige werk stukken. Hieronder bevinden zich ge bitten waarvan vele met gouden stift- tanden enz. Zelfs moeten heele gouden kronen zijn verdwenen. Meer dan der tig studenten zijn op deze wijze ern stig gedupeerd. Zij zouden dit goud dat uit eigen zak is betaald, eerst te rug ontvangen na de beëindiging van hun studietijd, mits het. zicli nog in onbeschadigden toestand zou bevin den. Daar er juist dezer dagen een groote uitdeeting van werkstukken is geweest, die door de studenten mee naar huis is genomen, is de schade nog betrekkelijke beperkt gebleven. Toch schat men de waarde van de zen brutalen diefstal op circa f 5000. Tot nu toe heeft de politie nog geen spoor van den dader_of daders kunnen ontdekken. Het vermoeden ligt voor de hand dat een insider misbruik heeft gemaakt van zijn kennis betref fende de situatie in het instituut. AUTO TEGEN EEN BOOM. Bestuurder zwaar gewond. Zaterdagmiddag om kwart over twaatf is op den Barneveldsche weg 'n personen-auto tegen een boom gereden De bestuurder, iemand uit Barne- veld, werd door de zijruit geslingerd, en met zware hoofdwonde opgenomen en naar de woning van dr. Helder ver voerd. De auto is van voren totaal ver Hield. Het ongeluk geschiedde door dat de bestuurder werd gehinderd door kippen, die over den weg liepen. Bij het uitwijken is de auto mede door den zeer stcchten toestand van den weg geslipt en tegen een boom ge reden. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.59 Iedere regel meer f 0.10 ^ZE OOST. Naar het Fransch van Paul Féval. Ti.) Dank u Wij hebben reeds gezelschap ge- noeg met ons beiden en de cipier ziet er niet uit alsof men met hem kan gekscheren. Chaverny liet zich echter niet weerhouden en bleef het gat zooveel mogelijk vergrooten. Kijk, kijk Dat noem ik gevangenissen bou wen riep Cocardasse met verbazing uit, toen hij zag, hoe gemakkelijk dit ging. 't Is van bordpapier vroeg Passepoil er met minachting bij. Leg er nu toch uw stroo onder, riep Cha verny ongeduldig. Daar de beide helden desniettemin geen vin verroerden, kwam Chaverny op den goe den inval Lagardère's naam te noemen en, dadelijk begon het tweetal het stroo onder de opening op te stapelen. Is hij bij u vroeg Cocardasse. Weet gij iets van hem was de informatie, die Passepoil nam. Doch in plaats van te antwoorden, stak Chaverny zijne beide beenen door de opening. Hij was tenger genoeg, maar toch wilden zij ne heupen er niet door, daar zij door de ruwe kanten der opening werden tegen gehouden. Cocardasse schaterde het uit, toen hij die twee beenen in de lucht de verwoedste slingeren zag maken, terwijl Passepoil, altijd, voorzich tig aan de deur ging luisteren, die in de gang uitkwam. Langzamerhand echter drong Chaverny zijn lichaam door de opening heen. Hij zal er door komen, zeide Cocardasse, maar 't is nog altijd hoog genoeg om de ar men en beenen te breken. 't Is althans hoog genoeg, antwoordde Pas sepoil, na den afstand met het oog gemeten te hebben, om iets bij ons te breken als wij dwaas genoeg zijn om hem tot vangdeken te verstrekken. Och, kom zeide Cocardasse, hij is zoo ten ger. Dat spreek ik niet tegen, hernam Passepoil, maar een val van twaalf tot vijftien voet. Kom, wees niet bang, jongetje Hij komt uit naam van den kleinen Parij zenaar En place Passepoil en Cocardasse hielden gezamen lijk hunne krachtige armen uitgestrekt, om den markies de Chaverny op te vangen. Bijna onmiddellijk volgde er een tweede gekraak aan de zoldering de beide dapperen knepen hunne oogen dicht en vlogen daarop huns ondanks aan elkanders borst tengevolge van den plotselingen schok, dien zij ondergingen, toen de markies uit de hoogte op hunne ar men viel. Verblind door de wolken van kalk- stof, die mede van boven kwamen, rolden zij alle drie op den grond. Gij zijt goede kerels riep de markies, die het eerst weder opstond, lachend uit. Toen ik u pas zag, hield ik u voor galgenbrokken. Nu wordt maar niet boos Laten wij liever, nu wij met ons drieën zijn, de deur trachten open te breken, de bewaarders overrompelen en het hazenpad te kiezen. Passepoilzeide Cocardasse, vindt ge dat ik er als een galgenbrok uitzie En ik dan sprak Passepoil met verontsehul üiging, een schuinen blik op den nieuw aan gekomene slaande is voor 't eerst dat zulk een beleediging Wees maar gerust brak Cocardasse zijn rede af. Die snaak zal er ons rekenschap van geven, als wij eerst maar buiten zijn. Intus- schen lacht zijn denkbeeld mij toe. Laten wij de deur trachten open te breken. Doch juist toen beiden er zich naar toe wil den begeven hield Passepoil hen terug en sprak, het oor op zijde houdende Luister eens Men hoorde inderdaad stappen in de gang en begon dus dadelijk de kalkbrokken in een hoek te schuiven en er stroo over heen te Met Ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. werpen. Waar zal ik mij verbergen riep Chaverny uit, want men hoorde een sleutel in het slot steken en de zware grendels wegschuiven. De beide schermmeesters trokken hunne jassen uit waaronder Chaverny zich zoo goed mogelijk verborg en verder het stroo over zich heen haalde. Cocardasse en Passepoil plaat sten zich in hunne hemdsmouwen tegenover elkander, alsof zij oefeningen in de scherm kunst hielden. Een twee riep Cocardasse. Touchéantwoordde Passepoil. Als men ons ten minste onze rapieren maar weer gaf om den tijd te verdrijven Op dit oogenblik ging de deur open en de cipier en een gevangenbewaarder weken ter zijde uit om een derden door te laten, een heer in een schitterend hofcostuum. Gaat niet heen, zeide deze, bij het binnen treden, de deur achter zich toehalende. Het was mijnheer Peyrolles in al den glans van zijn rijkdom. Onze beide dapperen her kenden hem terstond, maar bleven met de handen schermen zonder notitie van hem te nemen. Voor dat Peyrolles dien morgen was uitge gaan, had hij zijn schat nog eens overgeteld. Bij het gezicht van dat goud, van die net ge rangschikte effecten, was het voornemen om Parijs te verlaten en een stil leventje ten plat te lande te gaan leiden, met nieuwe kracht bij hem ontwaakt. Het scheen hem toe, dat zich onheilspellende wolken samenpakten en een inwendige stem zeide hem Ga heen Doch er kon toch zooveel gevaar niet in ste ken nog vier en twintig uren te blijven. Die drogreden, dat vier en twintig uren een kort tijdsbestek is, heeft er reeds zoovelen in 't verderf doen loopenMen vergat, dat die uren gezamenlijk 1440 minuten uitmaken en dat elke minuut zestigmaal meer tijd bevat, dan voor een schelm noodig is om den adem uit te blazen. Goeden morgen, vrienden, zeide Peyrolles, zich tegelijk met een blik vergewissende of de deur nog wel aanstond. 18 Vliefiboöü^— Aviola nda"liiNed.-Indië. wen groote Doriifi?4e bou- Marine. - Eenige jaïM' Tle Aviolanda te Papeixlrecht zaP'!>- menwerking met „De Schelde" te singen 18 groote wegbooten van het type Dornier bouwen voor de Nederl. Indische Marine. Het worden verkenners van een ty pe, veel grooter dan vroeger door Avio landa voor de Ned. Indische Marine gebouwd. Ui/teraard worden in deze nieuwe toestellen de ervaringen beli chaamd, die bij den bouw van water vliegtuigen, die als verkenners moe ten dienst doen zijn opgedaan. De toe stellen krijgen een groote werkings sfeer en zullen lange afstanden kun nen afleggen. Aan de genoemde bedrïj ven zal deze opdracht voor eenige ja ren aan tezamen eenige honderden menschen werk verschaffen. BUITENLANDSCH NIEUWS. brandweer werden op het vliegveld ontboden en in dien tijd werden de passagiers gewaarschuwd op het erg ste voorbereid te zijn. De stewardess deelde alle bechikbare dekens en kus sens uit, de riemen werden vastge sjord, de beenen werden omwikkeld V im \\et gevaar van fracturen te ver- de Tnogf1 cigaretten uitgedoofd om nimum t^Bf"1 brand tot een mi- Toen het toèkc. i lam- stuur-inrichtingen zoo gesftf)ên vliegtiug in schuine positie den^et raakte met een snelheid van 70 ~n- len per uur. Toen de snelheid werd verminderd, liet de bestuurder den vleugel aan de zijde van den gesprongen hand over hellen, het toestel maakte een slag om en kwam tot stilstand en de pas sagiers en de stewardess kwamen met den schrik vrij. Zooals men weet heeft Parmentier met de Fokker F 36 eenzelfde erva ring gehad op weg naar Parijs. Hij zet te het toestel echter „op een been" op Le Bourget neer. Nieuwe oorlog dreigt tusschen Nicaragua en Honduras. In de afgeloopen week zijn in het betwiste grensgebied tusschen de mid den-Amerikaansche Republieken Iion duras en Nicaragua aan beide zijden troepenbewegingen waargenomen, een feit, dat in geheel midden-Amerika eenige ongerustheid veroorzaakt lieeft De Amerikaansche onderstaatssecre taris van Buitenlandsche Zaken, Sum mer Wels met Venuzuela en Costa Ri- ca zullen hun bemiddeling aanbieden tot bijlegging van het grensgeschil, dat al van zooveel jaren her dateert en zooals bekend, onlangs tengevolge van een postzegel-incident is ver scherpt. Men hoopt dat de drie regee ringen erin zullen slagen het uitbreken van een oorlog te voorkomen, door zoowel Honduras als Nicaragua ertoe te bewegen,, de troepen uit: de grensge bieden terug te trekken. Daarna zul len verdere voorstellen tot oplossing van het conflict kunnen worden ge daan. Een vredesplan is intusschen reeds opgesteld en aan de beide par tijen toegezonden. Angstige ulren in een vliegtuig. Toestel met 19 passagiers kreeg een „lekke band" in de lucht. voorbereiden op het ergst'ej. Piloot maakte- veilige landing. De passagiers van een groot Ameri kaansch toestel hebben angstige uren doorgemaakt, nadat ze in de luclit ge waarschuwd waren, voorbereid te zijn op een onfortuinlijke landing. daar één der banden in de lucht ontploft was. De piloten, die het gevaar realiseer den om met 19 passagiers en een ste wardess op één wiel te landen, namen alle voorzorgsmaatregelen en seinden hun plannen naar het vliegveld, dat ze moesten aandoen. Ambulance en Goeden dag, vriendje, antwoordde Cocar dasse, terwijl hij een geduchten stoot aan zijn vriend Passepoil toebracht. Gaat het goed? Wij zeiden daar juist tegen elkander, dat wij, als men ons onze rapieren teruggaf, beter gelegenheid zouden hebben om den tijd aangenaam door te brengen. Pak aan zeide de Normandiër, zijn edelen vriend op een stomp in de hartkuil onthalen de. En hoe vindt ge 't hier, hernam Peyrolles op een spottenden toon. Niet kwaad, niet kwaad, verzekerde de Gas- cogner. Is er niets nieuws Neen, niets, voor zoover ik weet, waarde vrienden. En zoudt ge dus zoo gaarne uwe rapieren terug willen hebben Och, 't is de gewoonte, zeide Cocardasse op eenvoudigen toon. Als ik het mijne niet heb. is het mij alsof ik een arm of een been mis. Nu, als men u weder uwe rapieren gaf en de deur voor u openzette Welnu, riep Cocardasse uit. Dat zou eens recht lief zijn, niet waar Passepoil En wat zouden wij daarvoor moeten doen vroeg deze laatste. Heel weinig, vrienden, heel weinig niets anders dan dankbaar zijn aan eenen man, dien gij altijd als uw vijand hebt beschouwd, en die toch zwak voor u heeft. En w ie is die uitmuntende man Dat ben ik. Bedenk u maar eens wij ken nen elkander reeds twintig jaar. Met Sint-Michiel wordt 't drie-en-twintig, merkte Passepoil aan. 't Was juist op dien heiligendag, dat ik u voor rekening vijn mijn- heer de Maulévrier, achter de Louvre met het plat van mijn degen afranselde. Passepoilzeide Cocardasse op strengen toon, zulke onaangename herinneringen zijn hier niet gepast. Ik heb, wat mij betreft, mij reeds dikwijls verbeeld, dat die goede mijn heer de Peyrolles ons heimelijk genegen was. Maak hem uw excuus, en wel dadelijk, scha vuit Passepoil gehoorzaamde, verliet daartoe zijne plaats in 't midden der kamer en kwam GEMEENTE WIERINGEN. De OK.K.-UITVOERING. Toen directeur P. Jongkind Zondag avond om ongeveer acht uur het po dium van „Concordia" betrad, zat de zaal tot in de uiterste' nokken toe vol. Na het welkom-woord, waarbij spe ciaal Mevrouw en Burgemeester Kolff werden genoemd, kon direct worden aangevangen met het muzikale gedeel te. Doch toen het scherm opging, wa ren wij even onthutst Daar zaten de dames warempel in een keurig uni form-jasje achter hun instrument. Al len een donkerblauw rokje en een daarbij passend jasje, smoking-model met rose revers. Geen wonder, dat liet publiek de ar voor een extra-applausje over had. Dan tikt de dirigent op zijn lesse naar en de plectra worden over de ge voelige snaren bewogen. Het eerste nummer de bekende ouverture ,„Tri- onfo d'amour" een geschenk van „Har monie", werd vertolkt op een wijze, welke bewondiering afdwong. Vervol gens wordt gespeeld de wals „la vie d'artiste" eveneens een geschenk van muziekliefhebbers. Ook dit nummer viel ten zeerste in den smaak van het enthousiaste publiek, dat tijdens de uitvoering doodstil was. Het derde nummer gaf aanleiding tot een gelach zoowel bij den dirigent als bij de be trokken leden. Dit was nog wel het concours-nummer „Ouverture in G-dur." zoodat het maar gelukkig was dat dit niet tijdens het concours voorviel. Wat gebeurde er namelijk Op een zeker moment, toen allen tege lijk moesten invallen, ontsnapten de dames even aan de aandacht van den heer Jongkind en raakten er even uit. En waar deze ouverture al zeer vele malen werd gespeeld en wij ervan overtuigd zijn, dat O.K.K. in staat is met de muts in de hand naar den heer Pey rolles. Deze, die overal rondgluurde, kreeg de kalk in 't oog, die op den vloer lag en sloeg toen zeer natuurlijk een blik opwaarts naar de zoldering. Op het zien der opening ver bleekte hij, doch hij maakte geen onraad, daar Passepoil, hoewel in eene nederige hou ding en.met een lachend gelaat, zich tusschen hem en de deur geplaatst had. Hij week in stinctmatig achteruit naar den hoop stroo, ten einde niet in den rug aangevallen te wor den. Hij had hier wel te doen met twee ste vige kerels, die voor geen klein geruchtje ver vaard waren, doch de gevangenisbewaarders bevonden zich in de gang en hij had zelf zijn degen. Op 't oogenblik toen hij bleef stilstaan, met den rug naar 't stroo gewend, vertoonde zich het lachend gelaat van Cheverny, die Pas- sepoils jas, waaronder hij verborgen lag, even oplichtte. HOOFDSTUK IV. Oude kennissen. Wij dienen den lezer wel in te lichten, wat Peyrolles eigenlijk in de gevangenis kwam doen, want die slimme heer kreeg geen gele genheid om zelf met zijne redenen voor den dag te komen. De beide schermmeesters moesten als ge tuigen voor de Vurige Kamer verschijnen doch dit zouden nadeelige gevolgen voor den prins van Gonzaga kunnen hebben. Peyrolles was dus belast hun zulke schitterende voor stellen te doen, dat zij er niet tegen bestand zouden zijn. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1