Dim POOL KOMT HmHm Landbouwers f 1475.- PROPAGANDA-AVOND VRIJDAG 29 OCTOBER 1937 in HOTEL SMIT te MIDDENMEER. 6 NOVEMBER a.s. TE SLOOTDORP. ZITTING LAAGSTE IN PRIJS. MINSTE ONDERHOUD. LANDBOUWKLAAR VANAF SUB-DEALER C. KLARE - MIDDENMEER. Typische opvattingen van de „A.T.O"-dienst. In den laten Zondagavond kwam 'n automobilist uit de lichting Den Hel der naar Wieringen rijden. Op den weg de Kooy (Vlotbrug) en Van Ewijcksluis kreeg hij pech en kon niet verder. Daar stond de man, eenzaam en verlaten op zoowat de helft van de zen langen betonweg, 7 Km. lang, over al stik-donker. Is anders hier immer een druk verkeer te constateeren naai de richting Friesland, wonderlijk kwam nu het eerste half uur geen wa gen voorbij. Eindelijk, twee vurige oogen doemen uit de duisternis op en de man weet het vervoermiddel tot staan te brengen de ATO-bus. Helaas, het bleek een ,.fata mor gana" in dezen woestijn te zijn de chauffeur antwoordde op de hem ge stelde vraag Neen, mijnheer ik kan U niet medenemen. De wagen was na genoeg ledig. Een marechaussee hing droomerig in zijn bank en nam de moeite even de oogen te openen en de ze direct weer te sluiten bij dit voor hem onbelangrijk voorval. De „eenza me" kon kon niets anders zeggen, dan „Dus ben ik verplicht om hier de hal ve nacht op den betonweg te bivak- keeren". „Ja, ik KAN U niet mede nemen." Wij weten niet hoever de bevoegd heid van den chauffeur strekt, doch het is wel een bijzondere opvatting van een vervoer-onderneming om in dergelijke gevallen van force majeure menschen te laten staan. Veronder stel, dat men pech had gekregen mid den op den afsluitdijk Wieringen- Friesland (lengte 30 Km.) De wagen stopte wel, hetgeen bewijst dat de chauffeur besefte dat er iets gebeurd was. Maar toen ontdekt was, dat er geen ongeluk gebeurd was en er geen gewonden of dooden waren het zou niet de eerste maal zijn op dezen weg) toen intresseerde het den chauffeur niet meer of een mede-mensch eenige mijlen moest loopen om na veel moeite dan te trachten naar Wierin gen te komen. De betrokkene had het geluk, dat eenige kennissen hem op merkten en deze hem in den wagen medenamen. Laten wij hopen dat de ATO haar instructies in ruimer mate zal geven, zoodat in dergelijke gevallen perso nen opgenomen kunnen worden. Want dit is toch geen manier van een semie-overheidsbedrijf. WIELERCLUB WIERINGEN. De uitslag van de Zondag j.1. gehouden rit is als volgtA-Klas 1 Lont, 2 Deijkers, 3 Jeroense, 4 H. Meijer, 5 Kreijger (pech). C-Klas 1 A. Heijermans, 2 J. de Haan, 3 P. v. Dijk. R.K. TOONEELVEREENIGING H.-hoef. De R.K. Gem. Tooneelvereeniging hield bondag j.1. haar eerste feestavond op de Bo- deze feilloos te vertolken (hoor de gramophoonplaat maar eens) kan de ze „slip of the pen" gemakkelijk ver geven worden. Het viel nogal mede, dat de hr. Jongkind niet vertoornd werd op zijn discipelen, want wij mee- nen te weten, dat hij over het alge meen dergelijke afwijkingen niet zoo makkelijk neemt. Tot slot hooren wij de „Gloire aux Vainqueurs." Met deze pittige marsch is het muzikale gedeelte dan gebeurd. Spontaan gingen de vele handen op ejlkaai*. Wij kijken dan weer in ons program ma en lezen „CABARET" met de vier Tholens en Van Lier. Zou dat ei genlijk wel waar zijn Want lazen wij niet in de Radio-bode, dat zij Zondag avond voor de microfoon van de K.R.O. zouden komen Maar dra bleek, dat zij er waren en dus de radio het maar met de zwarte schijven moest doen. Het optreden van dit kwartet is een waar succes geweest. Het was een kleine revue getiteld „Extra tijding." Het zou teveel plaatsruimte vergen al les wat gegeven is op te sommen. De dames Iiitty van Dongen en Jeane Laforce harmonieerden zeer goed bi[ de oude bekenden Herman Thf en Japie van Lier. Deze op^jffde lijke combinatie tra$ir #£s op de nog apart oqjjd en aardig gevon- hoogte var diverse parodies op be den \\7gg uit schlager-films. Voor- k9*bekende „We joined the navy, jëe the world" (We saw the sea) as aardig vertokt door „bij de ma rine etc." Evenals het oorspronkelijk vol van leuke zetten. Verder het beken de „It happened on the beach in Bali- Bali", dat Tholen weer op onweer staanbare wijze voordroeg, terwijl Van Lier als vanouds zich onledig hield met hawaien-imitatie. Evenwel een prachtstel, volkomen aan elkaar ge waagd. Het Tiroolsch liedje met de „haakin-scéne" deed het geweldig en het goedwillige pupliek droeg veel bij tot het groote succes van dit nummer. Deze acteurs hebben veel tact om de zaal te pakken en het applaus dat zij ontjvingen was zoo welgemeenjd en zoo daverend, dat dit gezelschap de meest aangename herinneringen van Wieringen mee naar huis nam. Ja, er was zelfs iemand in de zaal, die in zijn enthousiasme uitbulderde „Leve Tholen en Van Lier, hoeraaaaaa." Wij behoven dus hier niets meer aan toe te voegen. Dan het sluitingswoord van den di recteur en het bal kan beginnen. Tot laat in den nacht wordt nog ge danst en wij concludeeren dat O.K.K. op een pracht avond terug kan zien. venzaal van S. Veerdig die geheel gevuld was met belangstellenden. De Zeereerw. Heer pastoor G. Mudde open de deze avond voor de eerste maal met een hartelijk woord van welkom. Hierna werd opgevoerd „De Nieuwe Typiste" blijspel in drie bedrijven door A. Hersman. De spelers mochten na elk bedrijf een har telijk applaus in ontvangst nemen. Wij kunnen niet anders zeggen, alsdat alle spelers en speelsters zich goed van hun taak hebben gekweten. Na afloop dankte dan ook de Zeereerw. Pastoor de tooneellisten voor hun mooie spel wat ze deze avond hebben gegeven. Spr. wenschte dat de tooneelvereen. zoo op de in geslagen weg mocht voortgaan en deed hier bij nog een vriendelijk verzoek tot alle aan wezigen om toch vooral de tooneelvereeniging in stand te houden, niet alleen om zulke mooie avonden bij te wonen maar zich ook op financieelgebied als donateur te laten in schrijven. (Applaus). Onder muziek van een gezellig strijkje bi**1 men nog langen tijd gezellig bijeen. Wij kunnen niet nalaten ook ftTdeze ment te maken aan de muzih Wjst te avond ook weer de ste*" houden. dinsdag 26 October V.C.J.B.- V.C.J.B. I3osterland. vergad*"' Nov. t" De Haukes m de haven en oprpiaats kie Den Oever in de Visschershavb^;esteid. zen en voor bezoekers worden.van gege De tentoonstelling bevat eena js gratiS vens op land- en tuinbouwgebiVOordrach te bezichtigen. Des avonds wi (eveneens ten op landbouwgebied geh%n> die met mét vrije toegang voor genot smalfilms worden toegelicht. VEEMARKT ALKMAAR $3 kaiveren vet- 84 vette koeien f 160 a 3( ct. Graskalve te f 52 a 75.-; per kg. Okalveren f8 a 20; ren f 30 a 60. 32 Ny '224 Vette varkens 15 vette schapen f SJêl m koeien redelijk, 56 a 62 ct. per kg in varkens goed ruGERMEERPOLDER "7TRGENOOTSCHAP ZENDING ZWAKKE KINDEREN. E OEVERSCHE MOLEN HEEFT ZE ALLE MAAL NIET MEERZaterdagmiddag is door een hevige rukwind één van de wieken van de molen aan de Hofstraat meet veel gekraak naar beneden gekomen. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ogelukken voor. Mocht de molen verder door den eigenaar niet meer benut worden en zoodoende in verval geraken, dan is hier een mooie taak weggelegd voor de vereeniging „Heemschut", tot behoud van den Hollandschen molen. Het is één van de mooiste plekjes van Den Oever. MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal ge vallen is in deze gemeente de 60 reeds gepas seerd, door nieuwe gevallen onder het vee van de Heeren M. Lont, Zandburen, Jn. Tijsen Noorderweg, S. Snooij Stroeërweg, B. Zuide- ma, Molenweg, Wieringermeer, C. Koorn Vzn. Havenstraat en p. Mulder Jzn., Westerland. Het vee van de Heeren C. Ruiter, Bierdijk, Jb. Lont Elft en L. Mulder Stroe, en Mw. Wed. de Maesschalck Polderweg, is weer hersteld. ZUIDERZEESTEUNWET. De aandacht wordt er op gevestigd, dat personen, die vallen on- de rde toeslagregeling art. 6 Zuiderzeesteun- wet, boven dezen toeslag nimmer een uitkee- ring uit een of andere werkloozenkas zullen mogen ontvangen. Strikt genomen kan men niet eens lid van een kas zijn. OPENBARE voor uitzending van zwakke kinderen op AANVANG 8 UUR. FILMVOORSTELLING van het werk van de Vacantiekolonies, met toelichting van den propagandist van het Genootschap. TOEGANG VRIJ. Bezoekt allen deze avond. Bijbelcursus te Wieringerwerf. Ds. Nijholt verzoekt ons mede te deelen dat heden-avond om half acid Bijbelcursus te Wieringerwerf zal wor den gehouden. VERVOER WERKVERSCHAFFING. Op 15 Nov. a.s. treedt voor het vervoer van arbeiders van en naar de werkverschaffing weer de z.g. winterregeling in zij geldt tot en met 26 Mrt. 138. Zij luidt als volgtde ar beiders die dagelijks meer dan 2 x 15 k.m. hebben af te leggen, dienenin den regel ge heel voor rekening van de Overheid te wor den vervoerd per autobus, tram of trein. De arbeider, die dagelijks tweemaal een af stand van 10 tot 15 km. hebben af te leggen ontvangen een vergoeding van VIJFTIG ct. per man per week. Voor afstanden die minder dan twee maal 10 K.M. bedragen wordt geen vergoeding ge geven. Openbare inzameling voor de Werkloozen.. Ook in deze gemeente zal in de loop van deze en de volgende week een huis aan huis collecte worden gehouden ten behoeve van de verstrekking van kleeding, schoeisel dekking voor de werkloozen. Deze inzameling is een onderdeel van een groote nationale inzameling, op voorstel van Z. Exc. den Minister van Sociale Zaken, om voorlopig te kunnen voorzien in de dringen de behoeften van de werkloozen, die deelne men aan de nieuwe spaarregeling, doch die daarvan eerst* over eenigen tijd de vruchten zullen kunnen genieten. De Minister wekt ieder op door een ruime gave uitdrukking te geven van de dankbaaar heid dat men voor den geesel der werkloos heid is gespaard gebleven. Denkt U er wel eens aan - dat er in ons Indië zeer groote nood is dat daar duizenden leven, die nog nooit van de Bijbel gehoord hebben dat zij wel graag van hun armoede zouden willen geven om maar een ge deelte van die Bijbel in hun bezit te hebben dat dit echter onmogelijk is omdat daar wel HONDERD verschillende ta len zijn dat tot op deze dag de Bijbel nog maar in enkele talen is overgezet Denkt U er wel eens aan dat in deze noodtoestand heel Indië naar hulp uit het Moederland uitziet dat U moogt helpen om die geeste lijke ellende te verlichten dat die gelegenheid om te helpen voor U openstaat Woensdag-avond in de Ned. Herv.» Kerk te Hippolytushoef Als U aan al deze dingen nog geen oogenblik hebt gedacht, dan verwach ten wij U op de vergadering van de af deeling Wieringen-Anna Paulowna van het Ned. Bijbelgenootschap, Woens dagavond om 8 uur., De heer Brugman zal U nader in lichten over de moeilijkheden van de Bijbelvertaling ,woor ons Indië. U komt toch. allen ONS WIERINGEiRMEERHOEKJE. BEWOON UW EIGEN HUIS Bouwonderneming verstrekt aan solide menschen met weinig geld een „Eigen Huis"! Opbrengst minder dan huurwaarde, afl. inbegrepen. Irjj. kosteloos. Prima ref. G. DIJKSTRA, Hofstr. 62, Den Oever. Huur en verhuur van woningen. Eenige per- ceelen bouwterrein te koop. (Adv.) Landbo uwtentoonstelïingsschïp in de haven Het bekende landbouwtentoonstellings schip dr.*r I.G.F.A, zal op 30 Oct. en 1 Nov. te zakelijk is. Uitkomsten van een stikstofbemes- tingsproef op aardappels in 1937 bij den Heer W. van Mourik, Sloter weg, Slootdorp, (Wieringermeer.) Indeeling en bemesting van het proefveld. Het proefveld werd aangelegd in perceelen van 1 3/4 Are, in 2-voud, zoo dat eenzelfde bemesting steeds twee keer voor kwam, in totaal 8 perceelen Op alle 8 perceelen werd de kali- en forforzuurbemesting gegeven tegen: 400 Kg. Patentkali 26 pCt. en 600 Kg. Ultrasuper 20 pCt. per ha. De stikstof bemesting werd gegeven in den vorm van Zwavelzuren Ammo niak en wel per H.A. als volgt 2 perceeltjes zonder Zwavelzure Ammoniak. 2 perceeltjes met 291 Kg. Zwavelzu re Ammoniak (is 60 Kg. stikstof.) 2 perceeltjes met 388 Kg. Zwavel zure Ammoniak (is 80 Kg. stikstof.) 2 perceeltjes met 485 Kg. Zwavel zure Ammoiak (is 100 Kg. stikstof.) De gemiddelde opbrengsten der overeenkomende veldjes bedroegen, omgerekend per H.A. Groote Poters Kriel zonder stikstof 10.685 2.486 7.542 Kg. met 291 Kg. Zwavelz. Amm. per H.A. 17.000 2.942 8.171 met 388 idem 17.885 3.685 8.485 met 485 idem 20.885 3.571 9.971 De meeropbrengsten bedragen dus per H.A., tegenover een bemesting zonder stikstof Groote Poters Kriel met 291 Kg. Zwavelz. Amm. per H.A. 6.315 456 629 Kg. met 388 idem 7.200 1.199 943 met 485 idem 10.200 1.085 2.429 De meeropbrengst met iedere Kg. stikstof bedraagt dus bij 291 Kg. Zwavelz. Amm. per H.A. 105 8 10 Kg. bij 388 idem 90 15 12 bij 485 idem 102 11 24 De aardappels (Roode Star) zijn uit stekend van smaak. Stand van hei proefveld gedurende den groei. De stand van het gewas liet zich ge durende den groei goed aanzien er was een duidelijk verschil te bespeu ren in verband met de hoeveelheid stikstof, welke was gebruikt. Vooral de kleur van het loof was aanmerke lijk beter op de perceelen met de zwaarste stiksjtojfbemesting. Alle per ceelen met Zwavelzuren Ammoniak hadden een betere loofontwikkeling. Wel heeft het proefveld te lijden ge had van droogte en aardappelziekte, waardoor de planten te vroeg afge storven zijn. Hierdoor werd de op brengst van alle perceelen gedrukt en konden de hoogere stikstofbemcstin gen nog niet voldoende tot uitwerking komen. De oogstcijfers toonen aan le. dat de istikstofbcmestingen, niettegenstiaande bovengenoemde on gunstige factoren, uitstekend gewerkt hebben 2e. dat de zwaarste Zwavelzure Ammoniak-bemesting (485 Kg. p. H.A.) de grootste meeropbrengst per H.A. heeft gegeven 3e. dat voor deze nieuwe gronden de bemesting een volgend jaar voor alle perceelen wat hooger dient te wor den genomen, temeer, daar dit met het oog op de voorgewassen (1936 - bieten en 1935 - aardappelen) nood De Coop. Aankoopvereeniging „De Wieringermeer." Naar wij vernemen zijn de reorga nisatie-plannen van bovengenoemden aankoop vereen, zooals deze onlangs in de algem. verg. zijn besproken voor een gedeelte gereed gekomen. Do nieuw benoemde zaakvoerder, de lieer R. Spikman heeft zijn werk zaamheden aangevangen. De aankoopvereen. gaat thans ook met kracht de leverantie van veevoe der ter hand nemen. Èen overeenkomst is voorloopig ge maakt met de Coop. Maalderij te Hoogwoud, in afwachting van de eigen maalderij die naast het pakhuis te Kol horn gebouwd zal worden. Met een transport-onderneming uit den Polder is een overeenkomst gemaakt voor het vervoer aan de veehouders, zoodat liet thans mogelijk is den Polder in z'n geheel te bedienen. Flevo-nieuws. Met 5-1 werd Zondag verloren van Hollandia 4 uit Hoorn. Hetgeen ons eerlijk gezegd leelijk is tegengevallen. liet klopte nergens lussclien de spelers. Voor de rust wist Hollandia vier doelpunten te maken tegen wind. Na de rust ging door de gewijzigde opstelling liet iets beter, doch men bleef onproductief. Het is jammer dat week op week met dikke cijfers verloren moet wor den want de geest in het el 1 tal is goed. Slootdorp. In het Gymlokaal al hier vergaderde de Afd. van de Mod Landarb. Bond Slootdorp-W ieringer- werf op Donderdag 21 Oct. Toen d voorz. de lieer Feikcs te ongeveer hall acht opende, waren 22 leden aanwezig. De voorz. heette allen hartelijk wei- kom en sprak zijn vreugde uit, dat er zoo'n groot aantal jonge kameraden aanwezig waren. Dit zegt dat zij in zien dat organisatie hun kracht is voor een meer menschwaardig bestaan. Hierna volgde voorlezing der notu len door de secr. de heer A. Loof wel ke onveranderd werden goedgekeurd. Aan de orde was. nu ingekomen stuk ken. Hieronder was een schrijven van het gezelschap Ru Mulder,, die 13 Nov. voor de Landarb. een feest-avond zal geven. Hierna was aan de orde, bespreking leden-werf actie. Door het Hoofdbe stuur zal in samenwerking met hc N.V.V.- een krachtige actie gevoerd worden om de arbeiders meer bewust te maken dat ook do niet georgani- seerden zich in de gelederen van hun georganiseerde kameraden moeten scharen, zal de toekomst voor de land arbeiders beter worden. Ook met het oog hierop zal in liet komende voor jaar een film-avond worden gegeven. Na nog eens krachtig te hebben op gewekt 0111 onder de ougeorgaiseer den het belang van organisatie onder het oog te brengen, sluit de voorz. de vergadering. Nog zij gemeld dat op de 30 Oct. een conferentie met de directie is aange vraagd om te komen tot verbetering van de Joonen, enz. Verg. Mandoline-club. De 20 Oct. hield het bestuur der Mandolineclub ,Voor het Volk, door het Volk" ec bestuursvergadering. Toen te ongeveer half acht de voor opende was het geheele bestuur en de twee orde-commissarissen aanwezig. Mede waren aanwezig, op uitnoodi- ging 2 mede oprichters die een belang rijk deel aan de oprichting hadden. Allen heette de voorz. Feikes van harte welkom en zeidë dat dit de eer ste vergadering was sedert de oprich ting. Hierna las mej. Tilma, secr. de be scheiden van de oprichting, waar voor haar dank werd gebracht, waar na men tot de bespreking van de a.s. verloting over ging. Daar nog niet alle loten verkocht waren, werd besloten aan B. en W. van Medemblik een maand uitstel te vragen. Verschillende personen werden aangewezen tot het koopen van de prijzen voor de verlo ting, dat gedaan zal worden bij zaken lieden in de Meer. Inmiddels waren door enkele zakenlieden aardige prij zen gratis beschikbaar gesteld, en zegt biervoor bij voorbaat hartelijk dank. Ook van omliggende gemeentenaren zijn reeds attenties binnen gekomen. Hierna volgde sluiting. Nog zij opge merkt dat de club flinke vorderingen maakt, waarvoor een woord van dank aan den directeur den heer P. Jongkind. Film-avond ie Slootdorp. Door de N.V. Wouda's Meelfabriek te Sneek werd Vrijdagavond en film-praat avond gehouden in het Gym-lokaal te Slootdorp. Slechts 20 a 25 personen waren aanwezig. Door een der vertegenwoordigers werd een causerie gehouden over het onderwerp ,,Hoe krijgen en houden we dieren met goed exterieur en pro ductie Welke zijn de voordeelen daarvan." Het gesprokene werd met de film toegelicht waarbij natuurlijk de na druk werd gelegd op de producten van de N.V. Wouda. Den bezoekers werd tevens een consumptie aangeboden. Doordat weinig menschen aanwezig waren was door de holle klank weinig van het gesprokene te verstaan. De films die werden vertoond waren heel goed van beeld. Wieringerwerf. Toen de heer C. Ver- V091T1, kampbewoner alhier, dezer dagen zijn kleeren ging inspecteeren, kwam liij tol de minder aangename ontdekking dat zijn garberdine regen jas niet meer op zijn plaats hing. Ook na een grondig onderzoek kwam de jas niet te voorschijn, zoodat aan dief stal wordt gedacht. De zaak is dan ook in handen van de politie gesteld. Zeer zeker een laffe daad. Departement W.-Meer van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. „De strijd van Pasteur." Voor de leden van bovengenoemd Nuts-departement is gisteravond in Hotel Smit de film vertoond „De strijd van Pasteur." Ir. B. Prummel, de voorz. van het Nut heeft een inleiding tot den film gehouden, waarin hij voorbeelden aan haalde uit de geschiedenis van geleer den en onderzoekers der wetenschap, die evenals Pasteur hadden te strijden tegen de officieele wetenschap. De film „De strijd van Pasteur" is 'n machtig mooie rolprent, waaruit men ondanks dat het een speelfilm is en dus op de koop toe moet nemen de film-fantasie die de schrijver soms be- gaat, veel van op kan steken. Juist door de overdrijving die er nog al eens een keer in voor komt, komt men tot liet besef, welk een strijd deze groote ontdekker van de bacil heeft moeten strijden. Het is een film van hoog cultu reele waarde die een sterke indruk achterlaat* Van het Nutsbestuur is het een goede greep deze film voor de leden te laten vertoonen. Men beschikte over een uitstekende geluids-apparaat met een scherp beeld Als inzet van het Nuts-seizoen is het een zeer geslaagde avond. CONSULTATIE - BUREAU voor Zuigelingen Middenmeer. DONDERDAG 28 OCTOBER nam. 2 tot 3 uur door Dr. HOOGKAMER in de Consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk te MIDDENMEER. BIEDT ZICH AAN een FLINKE BOERENKNECHT, alle werkzaamheden kunnende verrichten. Adres te bevragen Bureau Wieringermeerbode, Brugstraat, Middenmeer. WANNEER U EEN W1ELTRACT0R AANSCHAFT Koopt don een Fordson Aanbe velend, r Kossen OFFICIEEL FORDDEALER SCHAGEN.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 2