38e JAARGANG DONDERDAG 28 OCTOBER 1937 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE BULTENAAR. c~,%' N. V. WACO - HOORN. No. 124 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN UITGEVER BUREAU? ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. 1; Hlppolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. b* Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden 1.25. i BINNENLANDSCH NIEUWS. Hij wilde het Prinselijk jacht zien. Sergeant veroordeeld door Krijgsraad. Een 20-jarige sergeant,, dienstplich tig bij de specialisten-compagnie van het 7e regiment infanterie te Harder wijk, heeft op 5 Sept. 1.1. terwijl hij als wachtcommandant in de Oranje-Nas- saurkazerne dienst deed, dien post ei gendunkelijk verlaten, üe sergeant had het commando overgegeven aan een soldaat en was per rijwiel naar de ha ven gegaan^ om daar het Prinselijk jacht „Piet Hein" te kunnen zien en Prins Bernhard, die zich op het jacht bevond. De auditeur-militair eischle tegen liem een voorwaardelijke gevangenis straf van 14 dagen, met een proeftijd van drie jaar. Door den Krijgsraad werd de serge ant veroordeeld tot 14 dagen gevange nisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en met verlaging tot den rang van gewoon soldaat. Kippen in auto gestikt. Een chauffeur uit Ermelo kwam op de kippenmarkt te Purmerend tot de ontdekking, dat 150 kippen, welke hij des morgens vroeg op zijn vrachtauto had geladen,, dood in de manden lagen De man had op weg naar Purmer end een defecten motor gekregen en zijn auto in een garage te Amsterdam laten nazien. Men neemt aan dat de dieren tengevolge van giftige gassen gestikt zijn. Groote verduistering te Vlaardingen. Kantoorbediende, die veel openbare functies vervulde aangehouden. In verband met de gepleegde mal ver saties ten kantore van de firma IJzer- mans en Co., rcederij en haringhandel te Vlaardingen, heeft de politie van Vlaardingen in zijn woning te Vlaar- dinger-ambacht gearresteerd eèn kan toorbediende bij genoemde firma. Naar men meldt moet het verduisterde be drag zeer aanzienlijk zijn en in de dui zenden beloopen. Verdachte, die in het openbare leven verscheiden functies bekleedt, was onder meer wethouder te Vlaardinger-ambacht, Bijna 40 jaar was hij bij genoemde firma werkzaam. Schip uit een sleep in Schelde gezonken. Het was door een ander schip lek gestooten. Van de drie sleepschepen die door de sleepboot „Alida Adriana" (kapitein W. de Jonge uit Dordrecht) over de Wester-Sclielde naar Antwerpen wer den getrokken, is het schip „Eduard Ceurvels" door het s.s. „Beaverburn" aan de achterzijde aangevaren. Het schip kreeg zware schade aan den scheepswand en is onmiddellijk gezon ken. De schipper kon niet meer op het FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 78.) leder zou duizend pistolen in klinkende spe cie vooruit ontvangen, niet eens om Lagar- dère te beschuldigen, maar alleen om te ver klaren, dat zij in den nacht van den moord op geen voeten of vamen na in den omtrek van het kasteel Caylus geweest waren. Gon- zaga was te meer overtuigd, dat die onder handeling wel slagen zou, omdat zij zelf geen bij zonderen lust moesten hebben om te erken nen, dat zij bij die gebeurtenis tegenwoordig waren geweest. Doch, gelijk wij zeiden, had Peyrolles geen gelegenheid, om een bewijs van zijne diploma tische talenten te geven. Toen de kleine mar kies zijn hoofd uit het stroo gestoken had, gaf hij een knipoogje aan zijne bondgenoo- ten, die nu langzaam naderbij kwamen. Kijk eens, zeide Cocardasse, naar het gat in de zoldering wijzende 't is toch wat erg, dat men twee edellieden in een vertrek durft zetten, dat zoo ondicht is. Hoe verder men komt, hoe minder men de welvoegelijkheid in acht neemt, zeide Passe- poil. Kameraden, zeide Peyrolles, dien het ver ontrustte, dat hij hen zoo voet voor voet na der zag komen, den eenen van de rechterzijde en den anderen van den linkerkantgeen valsche streken hoor Als ge me noodzaakt den degen te trekken Foei riep Passepoil uit. Den degen te trek ken tegen ons Tegen weerlooze menschen voegde Cocar dasse er bij. Desniettemin kwamen zij steeds nader. Peyrolles wilde nog niet om hulp roepen, ten einde alle verdere onderhandelingen af te snijden, doch sloeg de hand aan zijnen degen en zeideKomaan, wat is er gaande, vrien- dek komen of is door de zuiging van het schip meegetrokken. Hij is met het schip in de diepte ve^Iwenen. De schippersvrouw is overboord gespron gen en door de bemanning van een der andere sleepschepen aan boord ge nomen en naar Antwerpen gebracht. Verduisterend reiziger. Hij had zich een bedrag van f 2000 toegeëigend. De Naaldwijksche politic is dezer da gen een verduistering op het spoor ge komen, over geruimen tijd gepleegd door den reiziger van een groote West landsche glashandel. Over een peri ode van ongeveer een half jaar had deze man kwitanties ge-ind van pos ten, die hij zelf bij klanten had afge sloten, zoiiler deze posten aan zijn patroon af te dragen. De zaak kwam tenslotte uit, toen de reiziger een kwi tantie had ge-ind van een glasleveran cier ten bedrage van f 1000. Het betrof hier een klant, die steeds prompt be taalde, zoodat de patroon argwaan kreeg, toen de betaling ditmaal op zich liet wachten. Hij zocht zelf den be trokken klant op, die toen een kwitan tie voor het bedrag kon toonen. De po litie werd in de zaak gemengd. Zij nam den reiziger in verhoor. De man beken de volledig in een half jaar tijds had hij zich op deze wijze ruim f 2000 kun nen toeëigenen. Kind door een paard gedood. Het 2-jarig dochtertje van den land bouwer Van der B., in de buurtschap Harselaar te Barneveld, dat Zondag op het erf speelde, kreeg daarbij een trap van een paard tegen de slaap. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. AUTODIEVEN ACHTERHAALD. Maandagmiddag is er te Rotterdam een auto gestolen, welke geparkeerd stond voor de woning van den eige naar in de Pijnackerstraat. De eige naar deed aangifte van den diefstal en des avonds kreeg hij de mededeeling, dat een politie-agent te Utrecht de au to in de stad had aangehouden, toen de bestuurder een verkeersovertreding beging. Bij onderzoek bleek de chauf feur geen papieren te bezittn en wel dra kwam toen de diefstal aan het licht. De beide inzittenden, twee Am sterdammers, resp. 26 en 24 jaar oud, zijn naar Rotterdam op transport ge steld. SCHAT IN DEN BODEM. In een schuurtje te Wehl, waar tot voor kort een oude vrouw woonde, heeft men in den grond eenige geld stukken gevonden. De burgemeester heeft daarin aanleiding gevonden om dezen grond eens te doen omwerken, met het resultaat, dat meer munten, half vergaan bankpapier en gouden 10 en 20-markstukken voor den dag zijn gekomen, in totaal reeds voor meer dan 400 gulden. Het werk wordt nog voortgezet. den Gij hebt zeker uit dat gat trachten te entsnappen, door op elkanders schouders te klimmen doch dat is niet geluktHalt Als ge nog één stap voorwaarts doet, trek ik van leer Er was echter reeds een andere hand dan de zijne aan het gevest van zijn degen. Die andere hand, blank, en met kanten lubben voorzien, behoorde aan den markies de Cha- verny toe, die stil uit zijn schuilhoek was ge kropen en nu achter Peyrolles stond. De degen van Peyrolles gleed dus plotseling door diens hand heen, Chaverny greep hem onverwachts bij den kraag en zette hem de punt op de keel, onder 't fluisteren der woor den Een kreet en gij zijt een man des doods. Peyrolles schuimbekte van woede, maar zweeg toch, terwijl Cocardasse en Passepoil, in minder tijd dan wij noodig hebben om het te beschrijven, met hunne dassen zijne han den op zijn rug bonden. Wat nu vroeg Cocardasse aan den kleinen markies. Nu plaats gij u aan de rechterzijde van de deur, antwoordde Chaverny en als de gevan genbewaarders binnenkomen, grijpt gij hen bij de keel. Zullen zij dus binnenkomen vroeg Cocar dasse. Ga maar op uw post staan. Mijnheer Pey rolles zal ons tot lokvink strekken. De schermmeesters plaatsten zich dus aan de beide zijden van de deur en Chaverny zet te den punt van den degen op de keel van Peyrolles en gelastte om hulp te roepen. Peyrolles voldeed aan het bevel en dadelijk stoven de gevangenbewaarders de cel binnen. Passepoil wierp zich op den cipier en Co cardasse op den bewaarder. Het duurde maSr een oogenblik of beiden lieten een rochelend geluid hooren en verstomden daarop geheel, want zij waren half geworgd. Chaverny sloot nu de deur der cel, haalde uit den zak van den cipier een rol touw en bond hunne armen stevig samen. Wel, welik heb nog nooit zulk een han- digen markies gezien als gij zijt Secretaris K. v. K. voor West-Friesland benoemd. In de Zaterdag gehouden vergade ring der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland is tot secretaris benoemd mr. A. D. van As sendelft de Coningh te Amsterdam. Er waren 300 sollicitanten en de be noemde was no. 2 van de voordracht. De heer Van Assendelft de Coningh is 46 jaar hij is gehuwd, heeft één kind en is advocaat te Amsterdam. Het te IJmuiden liggende Spaansche stoomschip. De zeelieden, die zich nog aan boord van het sedert vier maanden in het Si.uikanaal te IJmuiden liggende Spaansche stoomschip „Mari Elvira" bevonden, hebben Dinsdag op last van den Spaanschen gezant het schip ver laten om naar hun vaderland te wor den teruggezonden. Op het schip is thans een wachtsman gezet, voor het houden van toezicht. Wat met dit vrachtschip thans zal gebeuren is niet bekend. GEMEENTE WIERINGEN. Steunverleening aan kleine boeren. In de meeste plaatsen zal op 1 Nov. a.s. de nieuwe regeling voor de steun verleening aan kleine boeren in wer king treden. Ree"ds bestond eenige jaren de moge lijkheid onder bepaalde voorwaarden kleine boeren op eigen bedrijf tewerk te stellen. Hieraan is thans uitbreiding gegeven. De nieuwe regeling zal alle op het bedrijf voorkomende werkzaamhe den omvatten en gaat in groote lijnen ervan uit, dat er drie categoriën van landgebruikers zijn en wel k. Kleine grondgebruikers, wier netto inkomsten uit het eigen bedrijf slechts van een zoodanige hoogte zijn, dat zij grootendeels op het verrichten van arbeid bij derden zijn aangewezen. Deze personen, kunnen voor zoover zij overigens daarvoor in aanmerking komen, volgens de bestaande regelen der werkverschaffing en steunverlee ning reeds worden geholpen. Zij blijven dus buiten deze steunregeling. B. Deze categorie Groep B) be staat uit grondgebruikers, die ook nog wel bij derden werkten en daardoor onder bepaalde voorwaarden bij de werkverschaffing waren geplaatst doch thans overeenkomstig de nieuwe rege ling UITSLUITEND kunnen worden geholpen door tewerkstelling op eigen Met Ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. Passepoil voegde met minder opgewonden heid zijne felicitatiën bij die van zijn vriend. Chaverny wilde echter haast maken en riep dus uitSpoedig aan het werkwant wij zijn nog niet op straat. Gascogner, kleed dien cipier uit en trek zijn costuum aan. En gij, vriendje, doe hetzelfde met den gevangenbe waarder. Dat is een lastig geval, zeide Cocardasse, zich achter de ooren krabbende, na Passe poil eens te hebben aangekeken. Ik weet niet of het wel voegt voor edellieden. Wat zeide Chaverny. En ik ga den jas wel aandoen van den gemeensten schurk, dien ik ken en bij die woorden begon hij Pyrolles zijn prachtig gewaad uit te trekken. Edele vriend merkte Passepoil aan gis teren staken wij ons wel in de livrei van Stil jongen viel Cocardasse hem met eene beweging van verontwaardiging in de rede. Ik beveel u dat pijnlijke voorval uit uw ge heugen te wisschen. Bovendien was het in het belang van den kleinen En vandaag is het ook in zijn belang. Co cardasse slaakte een diepen zucht, maar be gon toch den cipier te ontkleeden, dien men een prop in den mond had gestoken. Passepoil deed hetzelfde met den gevangenbewaarder en onze beide dapperen hadden dus spoedig hun toilet gemaakt. Chaverny had intusschen den jas van den goeden mijnheer Peyrolles aangetrokken. Kinderen, zeide hij, de rol van Peyrolles opvattende, ik heb mijne boodschap bij die twee snoeshanen verricht en verzoek u nu mij tot aan de buitendeur te geleiden. Zie ik er dan zoo sprekend als een gevan genbewaarder uit vroeg Passepoil. Gij gelijkt er op als het eene ei op 't an dere, antwoordde de kleine markies. En ik vroeg Cocardasse, die zich vernederd gevoelde gelijk ik op een cipier Als twee droppelen water op elkander, be vestigde Chaverny. Maar nu op weg. Met hun drieën gingen zij de cel uit, waar van zij het slot tweemaal omdraaiden, terwijl zij ook niet vergaten er de grendels voor te schuiven. Peyrolles en de twee beambten ble- bedrijf. Plaatsing in de werkverschaf fing is voor hen dus niet meer moge lijk. C. De derde categorie (Groep C) om vat de kleine grondgebruikers die practisch nooit bij derden werkten, doch voor wie hulp noodig is om het bedrijf economisch weerbaar te maken d.w.z. het bedrijf met behulp van de regeering staande te houden. De Regeering heeft zich de regeling nu als volgt gedacht Onder GROEP A rekent men de be drijfjes die minder dan f 4 per week op brengen, deze vallen dus buiten de regeling. Onder GROEP B vallen zij die meer ;den f 4 doch minder dan f 7 per weel< aan netto inkomsten ontvangen en Onder GROEP C, zij die uit het be drijfje f 7 of meer per week aan netto inkomsten ontvangen. De netto inkomsten van het bedrijf je worden .volgens een vaste bereke ning die wij hieronder laten volgen, vastgesteld. Per H.A. is vast de norm als volgt Voor tarwe, rogge, haver, gerst f 2.00 Voor erwten, en boonen voor zaadwinning - 1.50 Voor aardappelen, suikerbie ten en wortels - 3.00 Voor voederbieten en kool rapen als hoofdgewas - 2.40 Voor grasland - 1.50 Deze bedragen gelden voor klei- en laagveengronden. Voor zand- en dalgronden zijn de bedragen achtereenvolgens f 1.20 f 1.20 f 2.00 f 1.60 en f 1.25. Wie dus V2 H.A. tarwe verbouwt en Vz H.A. grasland heeft, heeft volgens deze normen f 1.- en f 0.75 per week in komsten of in totaal per week f 1.75. Deze valt dus onder groep A en is al- zoo van steun uitgesloten. Ieder kan dus naar deze normen be rekenen onder welke categorie hij valt Vervolgens gaat men uit van de ver onderstelling dat een gezin van twee personen tot een bedrag van f 9.- per week moet komen. Dit bedrag is voor alle gemeenten hetzelfde. Voor ieder inwonend kind komt er nog f 015 per week bij. Een gezin van 4 personen, man, vrouw en 2 inwonende kinderen Inoet dus aan de f 9.30 per week komen. Van dit bedrag, het zoogenaamde basisbedrag gaat men uit. Hier trekt men van af de netto op brengst van het bedrijfje volgens de bovenstaande normen, alsmede alle inkomsten welke niet uit arbeid zijn verkregen, zooals b.v. rente, welke men eventueel ontvangt. Bovendien wordt afgetrokken TWEE DERDE van alle andere inkomsten, bijv. ook verdiensten van inwonende kinderen. Wat na deze aftrek overblijft wordt uitgekeerd. De vergoeding wordt voor personen vallende onder GROEP B uitgekeerd in geld. Voor personen vallende onder GROEP C vindt uitkeering in natura plaats. In bepaalde gevallen ter beoor deeling aan de hier na te noemen com missie kan ook een gedeelte in geld worden uitgekeerd. De berekening der netto bedrijfs- inkomsten geschiedt overeenkomstig de vastgestelde normen door een ge meentelijke commissie, bestaande uit 5 leden, waar van de Burgemeester, zoo noodig een wethouder voorz. is. De kleine grondgebruiker van GROEP B, moet zich evenals zijn daarvoor in aanmerking komende ge zinsleden van 14 jaar en ouder, als werkzoekende doen inschrijven bij de Arbeidsbemiddeling. Zij zijn ver plicht aangeboden vrij werk, waar voor zij lichamelijk geschikt zijn te accepteeren voor zoover de werkzaam heden in eigen bedrijf zulks, naar het oordeel van den\ Rijkslandbouw-voor- lichtingsdienst toelaten. De kleine grondgebruiker is verplicht aan de betrokken instanties alle gegevens te verstrekken die noodig zijn voor een juiste uitvoering van deze regeling. Zij die de aanwijzingen van den Rijksvoorlichtingsdienst voor een zoo goed mogelijke exploitatie van bet op drijf niet opvolgen, kunnen geheel of gedeeltelijk van de regeling werden uitgesloten. De personen vallende onder groep B moeten iedere week een inkomsten- briefje inleveren. De uitbetaling ge schiedt wekelijks. Groep C ontvangt de steun in den regel in den vorm van bonnen voor grondstoffen. Hij mr;g zeil een loverao cier kiezen en moet als de goederen worden afgeleverd de bon ondertee kenen. Wij laten hier nog een voorbeeld volgen op welke, wijze de toeslag wordt berekend. Het gezin bestaande uit 5 personen, man, vrouw en 3 kinderen, waarvan er 1 dient en f 3 per week verdient. Hij heeft 4 H.A. ZANDGROND als volgt bebouwd 2 H.A. grasland, 1 H.A. haver en tarwe, 1 II.A.a aardappelen. Basisbedrag f 9.00 3 kinderen is 3 x f 0.15 - 0.45 AFTREK a. wegens inkomsten in wonend kind 2/3 van f 3.- f 2.00 f 7.45 b. bedrijfsinkomsten 2 H.A. grasland 2 x f 1.25 f 2.50 1 H.A; tarwe etc. 1 x 1.20 - 1.20 1 H.A. aardappelen 1 x 2.00 - 2.00' f 5.70 ven er goed gekneveld met proppen in den mond achter, maar de geschiedenis heeft de overdenkingen niet opgeteekend, die hen in dit benarde geval ongetwijfeld hebben bezig gehouden. De drie gevangenen kwamen zonder verhin dering door de eerste gang, aangezien daar niemand was. Draag het hoofd wat minder hoog in den nek, vriend Cocardasse, zeide Chaverny ik ben bang, dat uwe kolossale knevels ons zul len verraden. Wat riep de Gascogner uit't is ook on mogelijk mijn knap voorkomen te verbergen Zoolang wij leven, zal dat onafscheidelijk van ons zijn, voegde Passepoil er bij. Chaverny haalde echter de wolken cipier muts dieper over Cocardasse's hoofd en leer de hem, hoe hij de sleutels moest houden. Zoo kwamen zij aan de deur der wandelplaats, die, evenals de daar rondom loopende booggewel ven, vol menschen was. Er heerschte eene groote drukte in het Chatelet, daar de markies de Ségré, de presi dent der Vurige Kamer, in afwachting van de hervatting der zitting een dejeuner aan zijne mederechters aanbood. Er werden een aantal schoteijs,, tafelkomforen en mandjes cham pagne voorbijgedragen. Chaverny ging het eerst door en zeide te gen den portier „Vriend hier dicht bij, in no. 9, zitten twee gevaarlijke snaken, ge moogt wel gode oppassen. De portier nam zijne muts af, maar brom de over den ongevraagden raad, die hem ge geven was. Cocardasse en Passepoil kwamen ook ongehinderd door. In de zaal der wacht hield Chaverny zich als een nieuwsgierige; die de gevangenis kwam bezichtigen. Hij be keek alles door zijn lorgnet en deed met het ernstigste gezicht de gewone onnoozele vra gen van bezoekers. Men behoefde nu nog maar maar één plein over te steken, doch op den drempel liep Cocardasse een keukenmeid ui de naburige restautatie tegen het lijf, zoodat zij het blancmanger liet vallen. De buitendeur werd juist geopend om een heerlijk gebraden fazant binnen te dragen, f 9.4£ In geld uit te keeren f 1.75 Daar de bedrijfsinkomsten ad f 5.70 liggen tusscben f 4 en f 7 beboort. dit geval tot groep B zoodat f 1.75 in geld kan worden uitgekeerd. die het pronkstuk van het dejeuner zou uit maken. Cocardasse en Passepoil, die hun on geduld niet langer konden bedwingen, vlogen met één sprong over den drempel naar bui ten. De koets, waarmede mijnheer Peyrolles ge komen was, stond nog altijd te wachten. Chaverny herkende de livrei van Gonzaga, zette den voet op de trede en riep Naar het hotelen in draf De paarden vlogen voort als een pijl uit den boog en toen het rijtuig ver genoeg was, schoot Chaverny, na zich het zweet van het voorhoofd gewischt te hebben, in zulk een lach, dat hij er van schudde. Die goede mijn heer Peyrolles was niet alleen het middel tot zijne invrijheidstelling geweest, maar had hem ook eene koets verschaft om zich zonder vermoeienis naar de plaats zijner bestemming te begeven. Intusschen verplaatsen wij ons weder in de kamer, waar wij de prinses van Gonzaga het eerst gezien hebben op den morgen, die aan aen familieraad voorafging. Nog altijd droeg alles dezelfde rouwtint en het met zwart bekleed altaar, waaraan dagelijks eene lijk dienst ter nagedachtenis van den hertog van Nevers gevierd, stond er nog evenzeer. Maar toch was er eenige verandering waar te nemen, die van eenige tempering1 der som bere stemming getuigde. Aan beide zijden van het altaar waren bloemen geplaatst en de half geopende gordijnen lieten een vroo- lijke straal der najaarszon binnen, terwijl aan den muur eene kooi hing, waarin een vogeltje zat te kweelen, dat vroeger in eene kooi zat in het huis op den hoek der Rue de Chantre, bij het venster, dat in de Rue Saint- Honoré uitzag. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant. LJj

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1