?8e JAARGANG DONDERDAG -4- NOVEMBER 1937 No. 1S7 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE BULTENAAR. N.V. WACO - HOORN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN fc— BUREAU 7 ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. UITGEVER tfippolytushoef Wierlngen Van l 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer 0.10 per 3 maanden 1.25. BINNENLANDSCH NIEUWS. Financiering der uitgaven v. defensie. Regeering heeft vier maatre gelen in overweging. Ook aan weerbelasting wordt nog gedacht. In de Memorie van Antwoord op de Algemeene Beschouwingen der Twee de Kamer over de Rijksbegrooting 1S38 lezen wij het volgende mei betrekking tot de financiering der Defensie-plan nen De Regeering is voornemens de uit gaven voor de Defensie, althans ten doele, te dekken - in de Millioenen- nota werd op deze mogelijkheid reeds gedoeld - door belasting-verhoogingen. Het besluit daartoe heeft zij niet dan na lang en ernstig beraad genomen, aangezien ook zij zich zeer wel bewust is van den zwaren druk, die door de bestaande belastingen reeds op de geheele Nederlandsche bevolking wordt gelegd. Waai' het hier evenwel uitgaven betreft, welke voor het voort bestaan der Nederlandsche volksge meenschap noodzakelijk zijn, en het niet verantwoord is te achten deze uit gaven te doen zonder maatregelen te treffen om in de financiering daarvan te voorzien, heeft de regeering ge meend tot dit dekkingsmiddel, zij het dan ook noode, te moeten besluiten. Bij de Regeering zijn o.m. de volgen de maatregelen in overweging le. maatregelen tegen iiet ontgaan van de belastingen naar het inkomen door middel van Naamlooze Vennoot schappen. 2e. Technische herziening der om zetbelasting, waardoor de levering van objecten, welke naar den geest der be trokken wet belast zou moeten worden, doch in de praktijk tengevolge van een bepaalde handelwijze vrijvalt, thans onder de werking der wet wordt ge steld. 3e. Verhooging van de hoofdsom der dividend- en tantième-belasting, waarbij de heffingsvoet der opcenten zoodanig zal worden verlaagd, dat het redement dier opcenten gelijk biijft aan wat zij nu opleveren. 4e .Verhooging van de opcenten (boven de bestaande) op de hoofdsom dei- inkomstenbelasting. Wat betreft de sub 1 en 2 genoemde heffingen, ook zonder dat de defensie voorzieningen extra dekking behoef den, zouden deze heffingen naar de meening van de Regeering uit hoofde van de redelijkheid behooren te wor den ingevoerd. De Regeering beoogt uit de in over weging zijnde maatregelen een bate van rond f 20 millioen te verkrijgen. Hiermede zal dus slechts voor eenige jaren in de toegenomen behoefte aan dekking voor de nieuwe defensie-uit- dekking in de toekomst zal moeten be-Jterrein een Confectiefabriek FEUILLETON Naar het Fransch van Paul Féval. 81.) HOOFDSTUK VI. Ter dood veroordeeld. De prinses gaf het verzochte bevel, dat haar rijtuig zou voorkomen en ver volgde tegen Aurora Ik heb den raad van uwe vriendin niet afgewacht. Gis teren nog was ik de vijandin van dien' man. Weet ge ook waarom Hij had mij mijne dochter ontroofd en de schijn rustte op hem, dat hij Nevers vermoord had. Aurora werd zoo bleek, dat. hare moeder haar ondersteunde, doch daar op voortging Ik heb uwe herinnerin gen van vroeger gelezen. Dat is een wel sprekend pleidooi in zijn voordeel. De man, die mijne dochter mij terugge geven heeft, zoodanig als ik het bijna niet had durven hopen, moet een vlek keloos geweten bezitten. Ik dank u, moeder, voor die woor den. Doch hebt ge geen ander bewijs Ja, ik heb de getuigenissen van eene fatsoenlijke vrouw en haar kleinzoon. Herri de Lagardére. Mijn echtgenoot, moeder. Uw echtgenoot dan, hervatte de prinses en liet hare stem dalen, heeft Philips van Nevers niet van liet leven beroofd, maar hem verdedigd. Aurora wierp zich aan den hals van hare moeder, vergat al de koelheid, die zij had aangenomen en overlaad de de prinses met liefkoozingen. De regent heeft den brief in zijn be zit, waaruit de onschuld van mijnheer Henri de Lagardére blijkt, zeide de prinses. staan uit verdere belastjingverhoogin- gen, dan wel gevonden zal kunnen worden uit een eventueel accres der middelen, zal naar bevind der dan lieerschende omstandigheden moeten worden uitgemaakt. Uiteraard koes tert de Regeering niet het voornemen de verhoogde defensie-uitgaven te fi nancieren ten koste van een aanmer kelijke verhooging van het begroo tingstekprt. Wat tenslotte het denkbeeld van een weeibelasting betreft, ook deze ge dachte is nog in overweging. N.-O. ZUIDERZEEPOLDER. De burgemeester van Lemsterland, mr. M. Krijger heeft voo; d'- Afd. van de Friesche Mij. v. Landbouw en de Clir. Boeren- en Tuindersboud een re de gehouden over de „economische be langen van Friesland bij den N.-O.-Pol der." Deze zal een oppev akte krijgen van 47.600 ha., waarvan het grootste deel, namelijk 28.000 ha uit kleigrond zal beslaan voorts 10.000 ha. uit lich ten zavelgrond en 8000 ha. uit goeden zandgrond. De verkaveling zai geschie den in stukken van 24 Km, doch in dien de proef in de Wieringermeer waar ook stukken van 8 ha. zijn uitge geven, slaagt, zullen ook dergelijke stukken in den N.O.-Polder worden uitgegeven. Er zullen pl.m. 2000 land bouwbedrijven worden gesticht. De ontginning zal in 8 complexen van 6000 ha. plaats vinden, waarvoor eerst de hoogcre gedeelten onderhanden zul len worden genomen. Deze zijn voor het meerendeel in de omgeving van Lemmer gelegen en dit beteekent een belangrijk voordeel voor deze plaats en voor den Frieschen handel en land bouw. Nederland heeft 'n agrarisch geboor te-overschot van 2000 personen per jaar, hetgeen op den duur tot een per manente werkloosheid onder de boeren en landarbeiders moet leiden. De drooglegging zal medehelpen tot oplossing van deze demografische moeilijkheden. Emmen krijgt een confecRe-labriek. Van groote beteeken is voor het plaatsje geacht. In een Maandag gehouden spoedver gadering van den gemeenteraad van Emmen is besloten aan de N.V. Ben- dien's Confectiefabrieken te Almeio te verkoopen een industrie-terrein aan den Weerdingerstraatweg te Emmen, ter grootte van 1.1545 ha. voor 30 cent per vierkante M. en voorts om aan ge noemde N.V. voor vijf jaar recht van koop te geven op een aangrenzend ter rein, groot '2000 vierk. M., met de daarop staande voormalige export slagerij, voor drieduizend gulden. De op te meisje met haar aangifte bij de poli- richten, me den bouw waarvan zoo tie, die den man toen opnieuw arres- spoedig mogelijk zai worden begonnen teerde en hem in bewaring heeft ge- Maar waarom zien wij hem dan nog niet hier vroeg Aurora. De koets staat voor, antwoordde me vrouw van Gonzneo en donna Cruz (die nog altijd bij do deur was blijven staan), zal het antwoord op uwe vraag gaan halen. Ga, en kom spoedig terug; wij wachten u met verlangen. Welnu, lieveling, vroeg do prinsès, toen donna Cruz zich snel verwijderd had heb ik dien hoogmoed eener groote dame, dien gij afkeurde! zonder er kennis van te hebben, niet goed ge bruikt Ben ik gehoorzaam genoeg ge weest aan de bevelen van mademoi- selle de Nevers Wat zijt gij goed, moeder begon Aurora. Ik heb u lief dal is het geheim, zeide mevrouw van Gonzaga, haar in de rede vallende. Straks was ik voor u bevreesd thans niet meer want ik weet, wat ik doen moet. Wat dan vroeg de jonge dame met een glimlach. Hem liefhebben, opdat gij mij lief hebt, antwoordde de prinses na haar een oogenblik zwijgend beschouwd te hebben. Aurora's eenig antwoord was, dat zij zich in de armen harer moeder wierp. Toen donna Cruz, het vertrek der prinses van Gonzaga verlaten hebben de, de antichambre bereikte, hoorde zij een groot gedruisch. Er werd op de trap gekeven en eene stem, die zij meende te kennen, schold de lakeien en de kamervrouwen van de prinses van Gonzaga uit, die zich allen in een dichten drom geschaard schenen te heb om den toegang tot het heiligdom te verdedigen. Gij zijti dronken riepen de lakeien, terwijl de kameniers er met hare schel le stemmen bijvoegden Uwe kleeren zitten vol kalk en uw haar vol stroo Een fraai toilet om voor mevrouw de Dit besluit wordt als zeer belang rijk voor de gemeente beschouwd. Hoe wel het bedrijf aanvankelijk zal begin nen met ongeveer 80 meisjes, rekent men er op, -dat het zich binnen korten tijd tot een bedrijf met eenige honder den werkkrachten zal ontwikkelen. De firma Bendien is tot stichting van haar bedrijf te Emmen overgegaan, om dat uitbreidingsmogelijkheid te Alme lo haar ontbreekt, zoowel wat betreft industrie-terreinen als arbeidskrach ten. 'i- De onbewaakte overweg. Man door den trein gegrepen en gedood. Dinsdagmorgen werd op de spoor lijn Bergen-op-Zoom~Wouw, ter hoog te van den onbewaakten overweg Wouw, wachtpost 7. door een lijnwer ker het lijk gevonden van een ruim 50-jarigen man, wonende te Heerlen sclie heide onder Wouw. De man is vermoedelijk Maandag avond door den goederentrein, welt te omstreeks 10 uur ter plaatse pa; seert, aangereden en gedood. Twee dienstmeisjes opgelicht. Electriciën wist hun f 150 en f 750 afhandig te maken. Twee builenlandsche dienstmeisjes, een Oostenrijksche en een Duitsche, heiden in betrekking bij families te 's-Gravenhage, zijn het slachtoffer ge worden van een gewetenloozen oplich ter. Deze man, een 21-jarigcv electriciën getrouwd, had met twee meisjes ken nis gemaakt, eerst met het Oostenrijk sche, daarna mét het Duitsche meisje. Elk van deze gevallen stond op zichzcll De man gaf zich uit voor jonkheei Ilardenbei'g, vertelde de meisjes, dat hij stuurman was ter koopvaardij, en vergat natuurlijk niet er bij te vertel len, dat1 hij niets liever zou willen dan trouwen. De man wist het volle vertrouwen van zijn bewonderaarsters te winnen en slaagde er in het Oostenrijksche meisje voor f 150 en het Duitsche rneis je voor 1' 750 op t>e lichten. Eerst deed het Oostenrijksche meisje aangifte. De politie arresteerde den man en zond hem na proces-verbaal te hebben opgemaakt, heen. Met Ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. prinses te verschijnen Op zij schavuiten riep Chaverny uit dat komt er wat op aan Op zoo'n kleinigheid moet. men niet zien, als men uit de plaats wil komen, die ik verlaten heb. Gij komt uit de kroeg galmden de knechten in koor. Of uit het spinhuis! zeiden de dames Onbeschaamde vlegels riep de stom uit. Ga aan uwe mevrouw zeg gen, dat haar neef, mijnheer de Cha verny, verzoekt haar dadelijk te mo gen spreken. Chavernyherhaalde donne Cruz bij zich zeiven. Aan de andere zijde der deur sche nen de bedienden met elkander te be raadslagen, want zij hadden mijnheer de markies eindelijk herkend, in weer wil van zijn gehavende kleeding en de kalk, waarmede hij van boven tot on der bestrooid was. Iedereen wist dat Chaverny een neef van den prins van Gonzaga was. Ik ben hier gekomen met belang rijke tijdingen en ik moet mevrouw de prinses nog spreken. Mevrouw van Gonzaga is bij hare dochter en ontvangt niemand, ant woordde donna Cruz. Hare dochter mademoiselle de Nevers riep Chaverny uit. Luister goed, want ik spreek in ernst, dat mademoiselle de Nevers zich bij hare moeder bevindt, is voor mij eene reden te meer om haar t,e spreken. Het is onmogelijk, begon het. Hei- dinnetje. Niets is onmogelijk voor een Fransch ridder, hernam Chaverny met een def tig gezicht. Ik ken den weg niet, maar de geni us der avonturen zal mij geleiden, zeide hij. Heeft iemand, die een brief overbrengt met bloed geschreven op een linnen zakdoek, het recht niet over houden. Burgemeester tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Rotiterdamsche Rechtbank heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den burgemeester van Ouddorp, die terecht heeft gestaan wegens ver duistering en het accepteeren van gel den. De Rechtbank veroordeelde den verdachte tot 6 maanden gevangenis straf. Zij qualificeerde de gepleegde feiten als zeer ernstig, doch heeft bij haar oordeel rekening gehouden met de ge volgen, welke de veroordeeling voor verdachte zelf hebben. Het O.M. had een jaar gevangenis straf geëischt. Op drie mannen ingereden. Twee hunner zwaar gewond. Dinsdagnamiddag omstreeks vijf uur reed een architect te Leeuwarden met zijn motorfiets in de richting Hee ren veen. Tusschen Wijngaard en Roor- dahuizum, in een flauwe bocht, was de weg voor hem niet vrij. Men i: daar bezig den weg opnieuw te bestra ten, waarmede drie stratenmakers be zig waren. Een hek was voor het open gebroken weggedeelte geplaatst. Met groote vaart kwam hij aangereden. Op het laatste oogenblik bemerkte hij de afsluiting. Mij zag kans er om heen te komen en reed toen op de drie man nen in. Twee hunner werden zwaar ge wond. De derde kwam er goed af, al leen zijn klompen waren gebroken. Agent tot 6 maanden veroordeeld. Wegens omkooping. Het Amsterdamsche Gerechtshof bevestigde Dinsdag het vonnis van de rechtbank, waarbij een Amsterdam sche agent van politie wegens omkoo ping werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. De agent had van een bakker te Am sterdam een rijksdaalder aangenomen en uit dankbaarheid had hij een streep gehaald door een proces-verbaal, dat hij had opgemaakt w egens overtreding van de Arbeidswet. De agent ontkende. Hij was overrom peld door den bakker, clien hij in het pakhuis had ontboden, om hem nog eens te waarschuwen en het verbaal daarna t-e vernietigen. Van een beloo ning - zoo hield hij vol - had hij nooit gesproken. Door dorschmachine gedood. Dinsdagmiddag had een 8-jarige scholier, toen hij van school huis- waarts keerde, plaats genomen op een al door te gaan Een brief, met bloed geschreven herhaalde donna Cruz en lachte niet meer. Maar Chaverny was reeds in het sa lon. Het Heidinnetje liep hem nog na, maar kon hem niet beletten de deur der nevenkamer te openen en onver wachts hij de prinses binnen te treden. Doch nu veranderde hij geheel van manieren, want de loszinnige heeven kenden hunne wereld zeer goed, als het noodig was. Mevrouw mijne nicht, zeide hij met eene eerbiedige buiging, terwijl hij op den drempel bleef staan, ik heb nog nooit de eer gehad u mijne hulde te brengen en gij kent mij dus niet. Ik ben de markies de Chaverny, neef van Nevers, door mijne moeder, mademoi selle de Chaneilles. Op het hooren van dien naam van Chaverny, vleide Aurora zich met ont zetting tegen hare moeder aan en op dit oogenblik kwam ook donna Cruz, die den markies op de hielen gevolgd was. En wat komt gij bij mij doen, mijn heer,? vroeg de prinses, misnoegd op staande. Ik kom boete doen voor een loszin nig jongmensch van mijne kennis, ant woordde Chaverny met een bijna smeekenden* blik op Aurora, voor een jongen dwaas, die denzelfden naam draagt als ik. En in plaat,s van made moiselle de Nevers verontschuldigin gen aan te bieden, die niet aangeno men zouden worden, kom ik mijn par doen verdienen door haar eene bood schap te brengen en bij die woorden boog hij eene knie voor 't jonge meisje. Van wien komt die boodschap vroeg do prinses, de wenkbrauwen fronsende, doch Aurora had het reeds geraden. Van den ridder Henri de Lagerdère, antwoordde Chaverny en haalde den reed. De jongen .wilde ter hoogte van zijn ouderlijke woning zich van de ma chine verwijderen om den weg over tc steken, juist op het- moment da$ een personen-auto de machine wilde pas seeren. De jongen werd door deze au to voor de wieien van de dorschmachi ne geslingerd en er door overreden. De jongen was zwaar gewond hij is kor ten tijd later overreden. Door elecïrischen stroom gedood. Dinsdagmiddag was de 17-jarige J. van Sonsbeek, wonende aan de Boter- straat te Oss, in de ouderlijke woning bezig reparatie-werkzaamheden te ver richten aan een electrische wasch- machin-3. Een buurvrouw hoorde plot seling 'n gil en toen zij na eenigen tijd ging kijken, vond zij den jongeman, die. alleen thuis was, levenloos naast de waschmachim liggen. Het bleek dat hij door den electri- schen stroom was getroffen en op slag gedood, BÜITENLANDSCH NIEUWS. CATASTROFE IN SYRIË. Woestijn in zee veranderd. Syrië is door een ontzettende over- stroomingsramp getroffen. Wolkbreuk achtlige regens hebben het land onder water gezet. De woestijn ten Oosten van Damascus is in een zee herscha pen. Alle gewassen over een opper vlakte van 1500 vierkante Km. zijn ver nield. Het spoorwegverkeer tusschen Damascus en Aleppo is verbroken ten gevolge van het feit, dat een spoordijk finaal is weggespoeld. Zes dorpen zijn vernield. Er zouden 1000 dooden en tienduizenden dakloozen zijn. Nader wordt gemeld Drie dorpen zijn van den aardbodem verdwenen. Het geheele gebied binnen een stra.al van 50 Km. van Damascus, in de richting van Aleppo, Palmyra en Bagdad, is aan het water ten prooi ge vallen. Aan den weg naar Aleppo is, in het dorp Deir Aatiye, geen hu'js blij ven staan. Vijfhonderd persone-n wor den hier vermist. Honderd woningen zijn vernield in het dorp Nekek van de slachtoffers zijn reeds 70 lijken terug gevonden. Moeaddamiye is totaal ver woest. Er zijn 200 slachtoffers geborgen In twintig andere dorpen in de streek van Kalamoen zijn nog 100 lijken ge borgen. Verschrikkelijke tooneelen spelën zich overal af. Dank zij de door de Fransche troepen geboden hulp heeft men het aantal slachtoffers nog kun nen beperken. De schade bedraagt ruim 10 millioen francs, hetgeen aan zienlijk is, wanneer men rekening houdt met de armoede van de bevol king. zakdoek 6e voorschijn, waarop Henri met zijn bloed eenige woorden geschre ven had. Hoe zeide de prinses, dien doek met roode vlekken ziende. Aurora wil de opstaan, doch zonk weer neder en werd dooi- donna Cruz in de armen op gevangen. De brief ziet er somber uit, hernam de markies doch laat u niet ver schrikken Als men geen papier en inkt heeft Hij leeft dus riep Aurora met een zucht van verlichting uit, de oogen ten hemel slaande, waarop zij den zakdoek aannam en dien met vuur aan hare lippen drukte. De prinses wendde haar hoofd af, want voor de laatste maal liet haar gevoel van trotsch zich gelden. Aurora trachtte het bloedige schrift te lezen doch de tranen verduisterden hare oogen en vielen op den doek, zoo dat de letters bijna niet te ontcijferen waren. Mevrouw van Gonzaga, donna Cruz en de Chaverny wilden haar bij staan, doch konden er niet uitkomen. Ik zal het wel dezen, zeide Aurora, hare oogen met den doek zelf afwas- schende. Daarop begaf zij zich naar het venstej', knielde daar nader en spreidde den zakdoek voor zich uit. Eindelijk geluKie hetl haai' het vo'- gende te lezen Aan mevrouw de prinses van Gon- zega. Laat ik Aurora nog eenmaal mo gen zien, voordat ik sterf (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. zyper Courant. J

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1