?8e JAARGANG DINSDAG 9 NOVEMBER 1937 No. 1S9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BEKENDE LAGE TARIEVEN CINEMA DE HAAN - H.-H0EF MODERNE TIJDEN. DE BULTENAAR. N. V. WACO - HOORN. CINEMA DE HAAN - H.-HOEF MODERNE TIJDEN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN Jf BUREAU: ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. UITGEVER Hippolytushoef WIeringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telef, Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1.25. CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts tot deze prijsverlaging besloten. Ande rendie later bijeen kwamen, zaten met de moeilijkheid, dat de slachtveemark- ten van Maandag en Dinsdag j.1. een vrij sterke stijging der veeprijzen lie ten zien. Wat reeds door velen was voorzien elke Donderdag van 9V£1 uur. en door de afgevaardigden der beide Inlichtingen kosteloos. Reparaties in één dag gereed. B1NNENLANDSCH NIEUWS. partement van Ec. Zaken ook als hun oordeel was gegeven, namelijk dat als gevolg van het heerschen van mond en klauwzeer en van de teeltbeperking, een stijging der slachtveeprijzen was te verwachten, voltrok zich reeds vori ge week. De hoogere inzet van de vori- GESCHENK UIT SURINAME. week heeft zich namelijk Woens- Aan Prinselijk Paar. te Den Bosch, Donderdag- te Zut- Het Surinaamsche vrouwen-comitéPhen en Vrijdag op de markten te heeft aan het Prinselijk Paar een ge-1 Dreun ai den, Zwolle en Leiden ge schenk doen toekomen in verbandhandhaafd en zich m mot mindere met de te verwachten blijde gebeurte-!"1^, b« de kalverenhandel geopen- nis. Het geschenk bestaat uit eeni^1"' fraaie mahmiie-houten doos, waarop' Daar de inkoopsprijs van rundvee in goud het wapen van Suriname ia y°> >ge week 4 a o eens per Kg. steeg aangebracht. In deze doos bevinden.18 het voor de slagers al heel moeilijk zich een gouden beker van antiek mo-1 Pewcrelen om op grond van de afschaf del en eenige kleinere voorwerpen, lfl»B der crisisheffing hun prijzen waaronder een paplepeltje, een sei vetring, een rammelaar en nog. eenige I I verlagen. De slagers, die den. prijs verlaagden, uS„:iiir=n van wa^le" Wj '-ndhaving der huidige hoo gere slachtveeprijzen spoedig de vlcesch prijzen weer moeten opslaan, vooral voor kalfsvleesch. van Suriname. Reeds voor het bekend worden van den wenscii van het Prinselijk Paar, geen geldinzamelingen te houden tot aanbieden van kostbare geschenken, hééft het comité het initiatief geno men tot het aanbieden van dit ge schenk, waaraan alle bevolkingsgroe pen deel hebben genomen. De Prins en de Prinses hebben het fraaie ge schenk met erkentelijkheid aanvaard en daarvoor telegrafisch aan het comi té liim dank betuigd. DE VLEESCHPRIJZEN EN DE MARKTTOESTAND. Het Bureau van den Ncd. Slagers hond te Utrecht schrijft in het Hbld. „De afschaffing van de 5 pCt. crisis- helfing op rundvleesch per 1 Nov. is door de slagers met groote voldoening vernomen. Vijf jaar lang is het slagers bedrijf onder crisislasten gebukt ge daan eu buiten de heffing op gesmol ten vet is aldus door de slagers, aan crisisheffingen op vleesch niet minder dan 75 millioen gulden, opgebracht ten bate van liet Landbouw-crisis- fonds, hetwelk ongeveer f VOOÜ is per slagersbedrijf een groot bedrag voor 'n gemiddeld middenstandsbedrijf, het welk niet in staat bleek deze lasten op den consument te verhalen, door scher pe concurrentie en sterk slinkend de biet. Het slagersbedrijf komt nu weer wat op adem en algemeen zou direct ge volg gegeven zijn aan den wensch van den Minister Steenberghe, om de vleeschprijzen evenveel te verlagen, als de afschaffing der 5 pCt. crisishef- fing, den kostprijs ontlast (4-5 cent per Kg.) ware er geen' remmende factor. Voortvarende plaatselijke slagers- veieenigingen hebben reeds op 1 Nov. vanaf VRIJDAG a.s. CHARLIE CHAPLIN IN De slagers, die vorige week nog niet hebben verlaagd, doen evenwel toch de afschaffing der crisisheffing ten bate komen van den consument, want de inkoop zou bij niet-afscliaf- fing der heffing tot verhooging der vleeschprijzen hebben genoopt. Mocht de slaclitveemarkt. weer op la ger niveau komen - wat niet te ver wachten en voor den veehouder, die veel verloor door het mond- en klauw zeer, ook niet wenschélijk is - dan nul len de slagers zeker op grond van !a- geren inkoop en afschaffing der crisis- heffing de vleeschprijzen algemeen ver lagen. Momenteel is de marktpositie zóó, dat de consument, ondanks de goede bodoeing van den Minister van Econo mische Zaken en den goeden wil van de slagers, geen algemeene verlaging der rund- en kalfsvleeschprijzen mag verwachten. liet moge a.1 een hecle geruststelling en voldoening voor den vleescliconsu- ment zijn, dat het volksvocdsel vleesch niet meer door extra crisisheffingen wordt belast." Wereldjamboree gaf 'n voordeelig saldo De f 8000 van het Rijk niet noodig In een nota naar aanleiding van het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de suppletoirc onderwijsbegroo- ting 1936, deelt de Minister mede, dat van het bestuur der Stichting Wereld Jamboree dezer dagen bij de Regee ring bericht is ingekomen, dat cle Jamboree een voordeelig saldo heeft opgeleverd. Het aangevraagde bedrag van f 8000 blijkt derhalve niet meet noodig te zijn, zoodat de Minister deze verhooging terugneemt. ting verhoogd zullen worden. Dit is van niet gering belang. Want de in komstenbelasting heeft de breedste werkingssfeer en met haar staat de economische draagkracht van liet volk in het nauwste verband. (Haagsche Post.) BUITENLANDSCH NIEUWS. Heb je geld -- betaal dan mee I Belasting-betalen is PLICHT en geen vriendelijke welwillendheid. Minister De Wilde beschikt over de overredingskracht van aanmaningen en dwangbevelen. Maar het komt er op neer, dat hij uitroept „Heb je geld betaal dan mee En niet zoo zuinig ook, alsjeblieft. Bij de regeering zijn o.m. de volgen de maatregelen in overweging ls Maatregelen tegen he;t ontgaan van de belastingen naar het inkomen door middel van Naamloozc Vennoot schappen. 2. Technische herziening van de Omzetbelasting, welke naar den geest der betrokken wet belast zouden moe ten worden, doch in de practijk tenge volge van een bepaalde handelwijze vrijvalt, thans onder de werking van de wet wordt gebracht. 3. Verhooging van de hoofdsom der dividend- en tantième-belasting, waar bij de heffingsvoet der opcenten zooda nig zal worden verlaagd, dat her. ren dement dier opcenten .gelijk blijft aan wat zij nu opleveren. 4. Verhooging van de opcenten (bo ven de bestaande) op de hoofdsom der! inkomstenbelasting. Men gelieve te letten op de vriende lijke lettertjes „o.m." in den aanhef van deze vriendelijke mededeeling. Dit alles is volgens de regeering, noo dig, om f 20 millioen Ion bate van de landsverdediging bij elkaar te krijgen. Wanneer dit niet anders mogelijk is en wij zien vooralsnog geen andere mogelijkheden - dan moei daarin be rust worden. Overigens benijden wij den fiscalen juristen, die de grondsla gen voor deze maatregelen zullen bob ben op te lossen, hun taak niet. Naar men meldt, is de volgorde waar in de regeering deze maatregelen aan kondigt, niet wliekourig. Dit belee- kent dus dat de verhooging der inkom stenbelasting als liet ware de sluit post zal zijn voor het, op Ie brengen be drag van pl.m. f 20 millioen en dat het van de geraamde opbrengst der andere drie belastingmaatregelen zal afhangen, in welke mate de opcenten op de hoofdsom der inkomsten-belas- FEUILLETON. Naar het Fransch van Panl Féval. 1 83.) De prinses stond als versteend, starende naar de deur, door welke de markies de Ségré verdwenen was. Aurora was verpletterd en zat als wezenloos op een stoel; doch plotseling strekte zij de armen naar die deur uit. Daar is hij riep zij met eene holle stem, hij komt hij komtik herken zijn stap. De prinses luisterde, maar hoorde nog niets en keek dus Aurora vragend aan. Hij komt ik gevoel het, herhaalde het meisje. O wat zoude ik gaarne voor hem ster ven. Er verliepen nog eenige seconden, maar toen werd de deur inderdaad geopend en kwam eene wacht binnen met Lagardère, blootshoofds en met gebonden handen, in hun midden. Achter hem liep een Dominikaan met een kruis. Tranen welden in de oogen der prinses op, die van Aurora bleven droog en het ongeluk kige meisje bewoog zich niet. Op het zien dier beide vrouwen, bleef La gardère op den drempel staan. Een droevig lachje bleef op zijn gelaat en hij boog het hoofd als ten teeken van dank. Slechts één woordje, mijnheer, smeekte hij oan den deurwaarder, die hem vergezelde. Wij hebben strenge bevelen, was het ant woord. Ik ben de prinses van Gonzaga, mijnheer, riep de arme moeder uit, op den deurwaarder toetredende, eene nicht van Zijne Koninklijke Hoogheid weiger het niet. De deurwaarder zag haar vol verbazing aan, doch wendde zich daarop tot den veroor deelde en zeide Om het dan niet te weigeren aan iemand, Met ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. EEN JEUGDIGE AVONTURIER. Ben over 14 dagen weer terug 1 Met het Zaterdag te Rotterdam uit de Vereen. Staten aangekomen Engel- sche s.s. „London Exchanger" werd de 17-jarige Duitscher \Y. Fabian aange bracht, die als verstekeling de reis naar Amerika had mee weien te maken Op 14 Aug. was deze avontuurlijk aangelegde knaap op zijn fiets van Rudesheim vertrokken en ons land binnengereden. Ilij had een tent bij zich, zoodat hij, wanneer medelijden de boeren en burgers hem maar van mondkost voorzagen, het best uithou den. Al zwervende was hij aan de Waalhaven aangeland en toen hij daar - het was ondertusschcn reeds 15 September geworden - het s.s. „Lon don Exchanger" had zien liggen, was hem de lust bekropen eens een mooie zeereis te maken. Hij had toen zijn fiets met toebchooren voor f 7.50 ver kocht en had zich aan boord weten te verstoppen, waarna kort daarop het schip naar zee vertrok. Van den hon ger was hij voor den dag gekomen en men had hem een baantje in de keuken gegeven. Fabian had zijn zin gehad en een mooie reis gemaakt, zoodat hij het zeer jammer vond, dat het schip nu weer hier was en hij werd overgele verd aan den Vreemdelingendienst. Dat hem nu eerst goed de reislust in het bloed zit, blijkt uit zijn opmerking: Stuur me maar gerust naar huis teurg. Over 14 dagen ben ik toch weer hier „Aan. alle Christenen ter wereld." Open brief van China. In een „open brief aan alle Christe nen ter wereld" die te New York is ge publiceerd, hebben Chineesche predi kanten en onderwijzers aangedrongen op de vorming van een vereenigd front van alle Christenen, ook in Ja pan, tegen den oorlog, die thans in China woedt. De tegenwoordige ChincesclvJapan- scht. crisis kan blijken, een op de proef stellen te zijn van de moreele kracht der Christelijke kerk in de geheele wereld, aldus deze open brief. „De Christelijke kerk moet haar geweten levend houden in een groote interna tionale crisis, zooals die, welke nu heerscht in het Verre Oosten, wil zij haar kracht niet inboeten en tot den ondergang gedoemd zijn." De open brief, die onderteckend i.' door dr. W. Y. Tsjen, Chineesch predi kant der Methodisten en secretaris van den Internationalen Christelijker! Raad van China, is uit Sjanhai naar New York gezonden en aldaar gepubli- aie welhaast sterven moet maar haast u. Na eene buiging voor de prinses gemaakt te hebben, begaf hij zich naar een zijkamer tje, waar de soldaten en de geestelijke hem volgden. Daarop trad Lagardère met langzame schre den naar Aurora. HOOFDSTUK VII. Een laatste onderhoud. Hoewel de deur der zijkamer open bleef staan en men den regelmatigen stap van een schildwacht hoorde, was de zaal zelve ledig en had dit laatste weerzien geen getuigen. Aurora stond dadelijk op, om Lagardère te ontvangen, kuste zijne gebonden handen en hield hem haar bleek voorhoofd toe, waarop hij zwijgend zijne lippen drukte. Eindelijk rol den ook de tranen langs Aurora's wangen, toen haar oog op hare moeder viel, die ter zijde stond te weenen. O Henri riep zij uitmoeten wij elkander dan zoo wederzien Ik heb u nog nooit zoo schoon gezien, Au rora, zeide hij, terwijl hij haar met liefde en bewondering beschouwde, en nooit heeft uwe stem mijn hart zoo getroffen. Ik dank u, dat gij gekomen zijt. Mijne gevangenschap heeft niet lang geduurd, en mijn tijd is aangevuld door de gedachte aan u. Ook u, dank ik me vrouw, u vooral, vervolgde hij, zich tot de prinses wendende. Gij hadt mij die laatste vreugde kunnen weigeren. U weigeren riep Aurora vurig uit. Dat is niet goed, Aurora, zeide hij, want hij had zijn oog van het levendig gelaat van het meisje naar het gebukte hoofd van de moe der gewend en dadelijk alles geraden, 't Is het eerste verwijt dat ik u doe, maar ik zie dat gij bevolen hebt en dat uwe moeder ge hoorzaamd heeft en gekomen is. Antwoord maar niet, Aurora, want de tijd verloopt, en ik zal u niet veel lessen meer kunnen geven. Heb uwe moeder lief en wees haar gehoor zaam. Vandaag hebt gij de smart nog tot vanaf VRIJDAG a.s. CHARLIE CHAPLIN IN ceerd door de commissie der Methodis ten voor buitenlandsche zendingen. GEMEENTE WIERINGEN. Gecombineerde vergadering der Visschers-vereenigingen „D.E.T.V." en Motorvisschersvereen. te Den Oever Wielingen zijn eerste indu strie de garnalen-fabriek komt er. Zondagmiddag j.1. te ongeveer drie uur neemt de heer Nan Kaan, welke op verzoek van den heer J. Tijsen deze verg. zal leiden, hel woord en heet de aanwezigen welkom. Hij merkt op, dat het hem moeilijk zai vallen om Ti geroutineerde voorz. als den heer J. Tijsen te vervangen. Betreffende de drogerij deelt spr. mede, dat de intee- kening tot aandeelhouder de verwach tingen van liet Bestuur heeft over troffen. Het Bestuur is dan ten volle overtuigd dat de oprichting thans wer Lelijkheid zal worden en meent dat zulks thans wel verantwoord is. Na deze inleiding vraagt de heer C. Rotgans of er al liefhebbers zijn om voor de nieuwe fabriek te visschen. Voorz. vraagt hierop aan de verga dering in volgorde der presenUe-lijst, wie vóór of tegen de oprichting der fa briek is. Spontaan stemmen allen vóór. Een pracht begin dus. Nu men deze principieele beslissing heelt gedaan, aldus de voorz., is nu het. oogenblik gekomen lot verkiezing van een definitief Bestuur. De rechts vorm der fabriek zal die eener N.V. zijn. De eerste taak van dat Bestuur zal zijn het ontworpen plan volledig uit te werken, terwijl ook uaa»' een ter rein zal moeten worden uitgekeken. Overgaande tot. de stroming, blijkt, dat gekozen zijn de hoeren Jan lij- sen, Jan Bakker (beiden te Den Oever) en Jb. Lont te H.-Boef. De lieer Jb. Lont wordt dan benoemd tot Direc teur der nieuwe fabriek, terwijl de an dere lieeren Commissarissen zullen zijn. De heer Jb. Lont vraagt aan de verg. of ook de heer Nan Kaan aan dit Be stuur kan worden toegevoegd. Dit wordt met algemeene stemmen goedge vonden. Thans zal ten spoedigste de notarieele akte houdende de oprich ting der N.V. worden verleden Niets meer aan de orde zijnde deze verg. betreffende, sluit voorz, deze, daarbij den hoop uitsprekende, dtt de nieuwe fabriek een sieraad voor Wie- ringen zal blijken te zijn. Ook de be sturen van D.E.T.V. en de Motorvis- verschooning, maar morgen Morgen zal ik, als gij sterft, Henri, ook dood zijn, antwoordde het meisje op vastberaden toon. Tot nu toe had ik een troost, hernam hij met een strenge gelaatsuitdrukking, namelijk dat ik, de wereld verlatende, mijn werk ach terliet, en dat Nevers mij in den hemel dan ken zou, dat zijne dochter en zijne vrouw door mijn toedoen gelukkig waren geworden. Gelukkig gelukkig zonder u herhaalde Aurora met een wanhopigen lach. Maar het schijnt dat ik mij misrekend heb, hernam Lagardère dien troost heb ik niet, die vreugde ontneemt gij mij. Ik heb twintig jaar gearbeid, om mijn werk op het laatste oogenblik te zien verijdelen Deze bijeen komst heeft lang geduurd. Adieu, mademoi- selle de Nevers De prinses was intusschen stil naderbij ge komen en deed nu wat Aurora gedaan had zij kuste de gebonden handen van den ge vangene. Daarop ondersteunde zij Aurora met haren arm en voegde Lagardère toe O verpletter haar niet onder uwe verwijten zij is mijne vreugde, mijn trots Moeder moeder riep Aurora van hare zijde, gij verscheurt mijn hart. Beiden moesten tot verademing trachten te komen door zich neder te zetten. Lagardère bleef staan en hernam Uwe moeder misleidt zich, Aurora en gij misleidt u zelve, mevrouw. Uwe vreugde, uwe trots was liefde. Gij zijt de weduwe van Ne vers niemand heeft het vergeten dan ik. Er is één schuldige, slechts één schuldige, en dat oen ik. Luister, Aurora Mijne misdaad is slechts de daad van een oogenblik geweest en had een ij delen droom, die mij hemelsche vreugde voorspiegelde, tot hare verschooning. Doch' die misdaad was groot genoeg, om eene trouw van twintig jaar te kunnen uitwisschen. Een oogenblik, één oogenblik slechts, heb ik de dochter aan hare moeder willen ontruk ken. Ik ben er voor gestraft, en ga thans ster ven. Maar is er dan geen middel over riep de prinses uit. De straf is zwaar, maar zij is rechtvaardig, hernam Lagardère. Welk recht had ik om u te wantrouwen, mevrouw Ik had u door de groote poort van uw hotel uwe dochter ge lukkig en blijde in de armen moeten voeren. Dan zou zij u gezegd hebben Hij bemint mij en ik zou mij aan uwe voeten geworpen heb ben, met de bede om ons beiden uw zegen te schenken. De daad bij het woord voerende, liet hij zich langzaam op de knieën zakken, terwijl Aurora hetzelfde deed. En gij zoudt het gedaan hebben, niet waar mevrouw eindigde Lagardère. De prinses aarzelde, niet om haar zegen te geven, maar om te antwoorden. Gij zoudt het gedaan hebben, moeder, her haalde Aurora op zachten toon, zooals gij het thans in dit uiterste uur zul doen. Met ten hemel geslagen oogen en betraan de wangen legde de prinses hare hand op hunne hoofden en gaf hun onder den uit roep Lieve kinderen ieder een kus. Thans zijn wij tweemaal verloofd, Aurora, zeide Lagardère. Ik dank u, mevrouw. Ik zou nooit gedacht hebben, dat men op deze plaats vreugdetranen kon storten. En thans, Aurora, vervolgde hij, terwijl zijn gelaat plotseling eene geheel andere uitdrukking aannam, thans moeten wij scheiden. Aurora werd zoo bleek als een doode, want zij had de vreeselijke waarheid bijna verge ten. Maar niet voor altijd, voegde Lagardère er met een glimlach bij eenmaal zullen wij el kander wederzien. Doch nu moet gij u ver wijderen, Aurora, ik heb uwe moeder nog te spreken. Met een weemoedig gelaat begaf Aurora zich ter zijde. Mevrouw, zeide Lagardère tegen de prinses, elk oogenblik kunnen mijne wachters terug- keeren en ik heb u nog verscheidene zaken te zeggen. Ik houd u voor oprechtgij hebt mij vergiffenis geschonken maar zoudt gij den laatsten wil van een stervende willen ver vullen Als ik uw leven met mijn bloed kon koopen, zweer ik u dat ik het doen zou. Ik heb u dus niets te weigeren, antwoordde de prinses. Hoor mij dan aan, mevrouw, en moge de hemel u er voor beloonen door de liefde van uw kind. Ik weet hoewel het vonnis mij nog niet is voorgelezen, dat ik ter dood veroor deeld ben en van de arresten der Vurige Ka mer kan men niet in appèl komen, 't Is slechts ééns gebeurd, dat iemand, die wegens vergiftiging ter dood veroordeeld was, gratie kreeg, omdat een ander, die toch reeds we gens verschillende feiten ter dood verwezen was, beweerde ook de eigenlijke bedrijver van de vergiftiging te zijn. Doch de ware schuldi ge in onze zaak zal zulk eene bekentenis niet afleggen, en dit is de zaak niet waarover ik u wilde spreken. Als er nog eenige hoop op uitkomst was begon de prinses. Er is geen hoop meer. 't Is nu drie uur en de avond valt reeds te zeven uur. Tegen de schemering zal eene wacht mij komen afha len om mij naar de Bastille te brengen. Te acht uur zal ik naar de executieplaats geleid worden. Ik begrijp u reeds, riep de prinses uit. Als wij een aantal vrienden hadden, zouden wij tijdens die overbrenging Neen, mevrouw, gij begrijpt mij niet, ant woordde hij, het hoofd schuddende en met een smartelijk lachje. Ik zal het maar rond uit zeggen, want ik kan niet verwachten, dat het anders duidelijk genoeg zal zijn. Tusschen het Chatelet en de executieplaats in de Bas tille, het einddoel van mijn laatsten tocht, zal er rust gehouden wordenop het kerkhof Saint-Magloire. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant. J

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1